Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 вер 2024
  • - Maria Skłodowska-Curie z Paryża do Pizy przyjechała samotnie pociągiem 30. lipca 1918 r. o godzinie 3:30 nad ranem - tak rozpoczyna się niezwykła podróż dwukrotnej noblistki, podczas której z włoskimi naukowcami badała promieniowanie naturalne wód termalnych, fumaroli i skał. Ta wyprawa jest prawdopodobnie najmniej znaną podróżą naszej noblistki, choć trwała aż trzy tygodnie.
    Jak przebiegała wyprawa w tak trudnym dla Europy okresie? Jakie miejsca odwiedziła noblistka? Czy była również zainteresowana zwiedzaniem Włoch? Jak została zapamiętana?
    Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi, oglądając polsko-włoski krótkometrażowy film dokumentalny w reżyserii Pawła Cichońskiego pt. „Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu”.
    Nasz film jest również znakomitą okazją do odbycia krótkiego spaceru po Warszawie śladami Skłodowskiej-Curie, jak i opowiedzenia o zjawisku promieniotwórczości naturalnej, które dzięki jej pionierskim badaniom zrewolucjonizowało postrzeganie materii.
    Zapraszamy Państwa do obejrzenia materiału, który jest owocem współpracy:
    • Stacji Naukowej PAN w Rzymie (Agnieszka Stefaniak-Hrycko),
    • Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie (dr hab. Marcin Górecki) ,
    • Wydziału Chemii i Chemii Przemysłowej Uniwersytetu w Pizie (prof. Lorenzo Di Bari, prof. Gaetano Angelici, prof. Valentina Domenici),
    • Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (Miłka Skalska)
    w ramach upowszechniania i promocji nauki.
    Na naszym kanale UA-cam jest również wersja angielska i włoska filmu.

КОМЕНТАРІ • 10

  • @MarTaz-f6v
    @MarTaz-f6v 7 місяців тому +2

    Fascynujący film biograficzny, który rzuca nowe światło na fragment biografii noblistki - najwybitniejszej naukowczyni w historii. Dokument świetnie oddaje atmosferę ówczesnych czasów, przenosząc widzów w podróż po nieznanych Włoszech. Zachwyca poprzez zdjęcia, muzykę i narrację, pokazując wyraziście portret tej niezwykłej kobiety. Film nie tylko skupia się na jej osiągnięciach naukowych, ale również pokazuje jej determinację i ogromne poświęcenie podczas wyprawy. Jestem zainspirowana tym materiałem i chciałabym odwiedzić te miejsca.

  • @kosa16
    @kosa16 9 місяців тому +4

    Bardzo dobry film, bardzo dobry lektor.

  • @pabloszymanski
    @pabloszymanski Місяць тому

    Mega film. Nieznane mi wcześniej fakty o naszej sławnej Noblistce.
    Nieznane nawet ChatGPT, bo jak zapytałem o podróż Marii do Włoch, to w odpowiedzi dostałem info, że nie ma informacji potwierdzających taką podróż.
    Z wielkim zaciekawieniem obejrzałem ten film. Pozostał wręcz niedosyt. Poproszę o więcej takich produkcji, tak o Marii jak i o innych znanych polskich naukowcach.

  • @aneta3990
    @aneta3990 5 місяців тому +2

    Nasza duma❤

  • @hannastaszak1684
    @hannastaszak1684 7 місяців тому +3

    Maria Skłodowska - Curie była geniuszem. W 8 lat 2 Nagrody Nobla z fizyki i chemii. Największa Polka wszechczasów 🇵🇱

  • @elkarut6148
    @elkarut6148 13 днів тому

    Z ogromnym zainteresowaniem obejrzałam film, tym bardziej że przeczytałam właśnie pasjonująca biografię tej Wielkiej Uczonej, której autorką jest jej córka Ewa Curie.
    Uważam, że w Polsce ciągle jeszcze za mało doceniamy Marię Skłodowską-Curie - Wielką Uczoną i jednocześnie Wspaniałą Kobietę.

  • @piotrmulawa1759
    @piotrmulawa1759 4 місяці тому +1

    Wreszcie coś Polacy zrobili dla M.Curie

  • @gaianoemi87
    @gaianoemi87 4 місяці тому +1

    Maria Sklodowska to duma narodu polskiego

  • @hannastaszak1684
    @hannastaszak1684 6 місяців тому +2

    Pani Maria nazywała się SKŁODOWSKA - CURIE, była Polką. Pierwiastek POLON nazwała na cześć swojej ojczyzny Polski 🇵🇱

    • @kadykianus
      @kadykianus 6 днів тому

      Uczciwiej należy mówić „Francuska polskiego pochodzenia”. Polakom trudno to przełknąć ale ona była Francuską uczoną polskiego pochodzenia. Nigdy nie miała polskiego obywatelstwa. Nigdy nie posiadała polskiego paszportu ani o to obywatelstwo nigdy nie wystąpiła. Nie należy też mówić o niej „Polska Noblistka”. Urodzona w Zaborze Rosyjskim, w młodym wieku wyjechała do Francji. To jest w zasadzie Maria Curie. A po śmierci męża tylko tak się podpisywała.