Lipiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 08.07 - 14.07. Prace ogrodnicze w lipcu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лип 2024
  • Kolejny wakacyjny tydzień rozpoczynamy kolejnym filmem z cyklu "Tydzień w Ogrodzie" i zapraszamy na kolejną porcję ogrodniczych informacji. 🌿 Cudownego tygodnia! ☀️
    „Kto w lipcu patrzy chłodu, nie cierpi w zimie głodu” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
    … kolejny gorący tydzień, w którym warto pamiętać o podlewaniu roślin, które tego potrzebują. A są to w szczególności rośliny rosnące w donicach, zwłaszcza te rosnące od południa, rośliny młode, niedawno posadzone, rośliny o płytkim systemie korzeniowym, jak np. borówki i rododendrony czy warzywa rosnące na grządkach, zwłaszcza te, które zawiązują właśnie owoce, m.in. ogórki i pomidory. Podlewanie najlepiej przeprowadzać rano lub wieczorem, kiedy woda nie odparowuje z gleby tak szybko jak w południe.
    W warzywnikach warto sprawdzić czy nasze rośliny nie potrzebują dodatkowego odżywienia. Jeżeli przykładowo widzimy, że krzaczki pomidorów bledną, nie zawiązują wiele owoców, liście są słabo wybarwione, jasno, a nie ciemnozielone, to znak, że warto je nawieźć pogłównie. Możemy to zrobić wybranym nawozem organicznym lub mineralnym do pomidorów lub warzyw, może być to np. nawóz z serii natural do pomidorów i ogórków z dodatkiem mączki bazaltowej, która powstaje poprzez zmielenie skały bazaltowej i nadaje się do nawożenia wszystkich rodzajów gleb. Bazalt to zastygła skała wulkaniczna o bogatym składzie mineralnym. Zawiera nie tylko cenne minerały, ale także liczne mikroelementy potrzebne do życia roślinom. Nie tylko pomidorom, ale także borówkom, truskawkom i innym roślinom warzywnym oraz owocowym, czy też hortensjom, różom i innym roślinom ozdobnym oraz trawnikom. Dlatego z serii nawozów z mączką bazaltową mamy ich kilka do wyboru.
    Cały czas sprawdzamy też, czy nasze rośliny warzywne i owocowe są zdrowe i czy nie widać na nich objawów żerowania szkodników. Kontynuujemy zbiory tych okazów, które już dojrzały. W miejscach zwolnionych po zebranych już warzywach możemy wysiewać kolejne. Przypominamy więc kolejny raz, że nie jest jeszcze za późno, żeby rozpocząć uprawę m.in. fasolki szparagowej, letnich odmian sałaty i rzodkiewek, rukoli i buraków, zarówno ćwikłowych, jak i liściowych, kalarepy, jarmużu cykorii, kapusty pekińskiej czy cukinii na późny zbiór. Jeżeli mamy na to czas i ochotę można przygotować sobie też rozsadę wybranych warzyw kapustnych lub liściowych na poplony.
    Truskawki i niektóre odmiany poziomek zaczynają wypuszczać rozłogi. To moment, żeby je rozmnożyć, jeżeli chcemy powiększyć nasze truskawkowe czy poziomkowe poletko. Żeby je wspomóc, można je dodatkowo nawieźć, regularnie podlewać i oczywiście pozwalać się rozstać. Pod rozłogi możemy podstawić niewielkie doniczki z ziemią, żeby od razu się w nich ukorzeniały. Jeżeli nie zależy nam na powiększeniu ilości truskawek w ogrodzie, rozłogi te warto usunąć na wczesnym etapie ich pojawienia się, żeby rośliny nie traciły energii na ich rozwój, a zachowały ją na przyszłoroczne owocowanie.
    Rozmnażać o tej porze możemy też niektóre rośliny balkonowe i tarasowe, jeżeli chcemy mieć ich więcej, zwłaszcza jeżeli mamy też w planach je potem przezimować do kolejnego sezonu. I dotyczy to m.in. takich roślin jak wybrane odmiany pelargonii, fuksje, komarzyce czy koleusy. Rośliny te można rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe ukorzenianie w wodzie lub od razu w doniczkach z ziemią.
    Ogławiamy przekwitnięte lilie, róże i inne kwiaty, bądź kwiatostany roślin, które dzięki temu zachowają więcej siły na to by ponowić kwitnienie jeszcze w tym sezonie lub kwitnąć jeszcze bujniej w kolejnym sezonie. Może już teraz warto zastanowić się, jakie jeszcze gatunki ozdobne chcielibyśmy uprawiać na rabacie, bo jesień to doskonała pora na sadzenie roślin w ogrodzie.
    I nie zapominajmy o letnim odpoczynku na łonie ogrodowej natury. Nie pracujmy za dużo w największe upały w godzinach południowych lub pamiętajmy o nakryciu głowy i ochronie przed palącym słońcem. Cudownie jest spędzać wakacje w ogrodzie.
    Życzymy więc cudownego i spokojnego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien.pl/
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
    #tydzień #kalendarium #lipiec #planowanie #porady #poradnik #porada #ogródek #ogród #działka #ogrod_na_co_dzień
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 24

  • @olam9347
    @olam9347 29 днів тому +7

    Bardzo dziękuję za cenne informacje. Pozdrawiam. ❤⚘⚘⚘⚘

  • @iwonakunysz516
    @iwonakunysz516 29 днів тому +7

    Witam pani Izo 😊 ❤. Podlewam kwiatki co dzień w donicach. Dziękuję bardzo za chwilę relaksu i pozdrawiam serdecznie 😊 ❤ ❤ ❤.

  • @igorpawlak6807
    @igorpawlak6807 29 днів тому +9

    Bardzo lubię te serię. Pomaga usystematyzować pracę, nie zapomnieć o czymś i w dodatku wykonać wszystko na czas💖💖💖

  • @PrzemysawWicek-br7qj
    @PrzemysawWicek-br7qj 28 днів тому +2

    Przyjemnego tygodnia pozdrawiam 😊

  • @bogumianowak6025
    @bogumianowak6025 28 днів тому +2

    Dzięki za filmik 👍 pozdrawiam serdecznie 😘

  • @beatabielecka78
    @beatabielecka78 28 днів тому

    Pozdrowienia z Gdańdka-Przeróbki ❤

  • @barbaraszczakiel4076
    @barbaraszczakiel4076 29 днів тому

    Pozdrawiam🥰🥰

  • @ryszard7860
    @ryszard7860 29 днів тому +2

  • @annacelinska7020
    @annacelinska7020 29 днів тому +2

    👋👍

  • @user-sn2xr7vi7n
    @user-sn2xr7vi7n 28 днів тому

    👍

  • @paweszczepanowski5813
    @paweszczepanowski5813 29 днів тому +1

    😍😍😍🤩🤩🤩💗💖💝💘💞❤‍🩹❤🧡💛💚💙💜🤎🤍🌸💮🏵🌹🥀🌺🌻🌼🌷🍇🍈🍉🍎🍏🍐🍑🍒🍓🫐🍅🍆🥔🥕🌽🌶🫑🥒🥬🥦🧄🧅😘😘😘Wyjatkowo udanego tygodnia Iza.

  • @patrykpelczar-vx8lr
    @patrykpelczar-vx8lr 28 днів тому +4

    OGRÓD NA CO DZIEŃ POLUB ORAZ SUBSKRYBUJ

  • @izabela1961
    @izabela1961 27 днів тому

    Dopiero odkryłam ten kanał i jest świetny ❤ Chciałabym zapytać czy w tym roku ciąć drzewa (jałowce, tuje, draby, sosny), które zostały posadzone w marcu/kwietniu i miały wtedy 1-2,5 metra wysokości. Czy poczekać do wiosny? Celem jest zrobienie gęstego "zagajnika" między tarasem a ogrodzeniem.

  • @beatak3654
    @beatak3654 27 днів тому

    Mogę liczyć na Pani pomoc? Ponieważ nie znam się za bardzo na ogrodnictwie🙈 Posadziłam w tym roku robinie włochatą. Zaczęły z niej wyrastać gałązki na całej długości pnia i nie wiem czy mam je tak zostawić czy lepiej te "niepotrzebne" galazki na dole obciąć?

  • @majka3152
    @majka3152 29 днів тому +2

    A czy w lipcu można jeszcze wysiać cukinie? I zastanawiam się czy pomidory przeżyją wykopanie i przesadzenie bo przeprowadziłam się i szkoda mi je zostawić

    •  29 днів тому

      @@majka3152 Można jeszcze siać cukinie 🙂 pomidory powinny przeżyć 🙂

    • @majka3152
      @majka3152 29 днів тому

      Dziekuje 🥰

  • @jolantadomagaa148
    @jolantadomagaa148 28 днів тому

    Można jeszcze wysiać ogórki?

    • @ZielonyAmator
      @ZielonyAmator 28 днів тому

      Tak o ile jesień będzie ciepła a ma podobno być w tym roku

  • @ewawojewodzic905
    @ewawojewodzic905 28 днів тому

    A czy w lipcu można zasiać fasolkę szparagową

  • @patrykpelczar-vx8lr
    @patrykpelczar-vx8lr 28 днів тому +1

    MOMMY LONG LEGS ZABAKA MAMA DOBRA