Deski lipowe na ul też są bardzo dobre dla pszczół,z zewnątrz zakonserwować pokostem lub opalić palnikiem gazowym,drewno jest trwalsze oraz wykonane z mat słomianych lub trzciny są lekkie,nie ma wilgoci i pszczoły dobrze zimują,maty z zewnątrz również zakonserwować pokostem ule z jednej deski są nie dobre będzie wilgoć.🙂
Tomek jak pszczoły bez leczenia..... Pszczoły wychodzą a czerw się leczy! Świetna rodzina wychodzi gdy trwa kuracja;) ot zapodział się jakiś film którego nie widziałem.
Jeżeli chodzi o warroze Najwieksza skłonność do oczyszczania się warrozy maja złośliwe pszczoly Afrykanskie pszczoly wogole nie maja ale zato nie podejdziesz do ula xd
Głownie zależy to od trzech rzeczy- siły roju, tego ile miodu zebraliśmy i jakich użyliśmy desek. Pszczoły same ogrzewają sobie ul w zimę przez ciągłą pracę robotnic która wytwarza ciepło. Pszczoły potrafią tak ugotować żywcem szerszenia więc z dociepleniem ula, nawet w ostrą zimę, też sobie poradzą tylko pod warunkiem że rój jest wystarczająco silny i ma wystarczająco duże zapasy miodu na takie zimowanie. Rój musi być silny bo od liczby robotnic zależy to czy będą w stanie ogrzać ten ul i muszą mieć spore zapasy bo takie ogrzewanie to bardzo duży wysiłek. Tu dochodzi nam trzeci czynnik czyli wybrane drewno. Różne typy drewna mają różne współczynniki przewodzenia ciepła. Najlepsza jest sklejka i deski sosnowe/świerkowe. Absolutnie najlepsza jest sklejka i ma ona tą dodatkową zaletę, że korpus ze sklejki można zrobić w kilka minut bo wystarczy przyciąć na wymiar kilka płyt i je ze sobą skręcić. Problem w tym że taka sklejka 18mm jest dosyć droga i trzeba mieć do jej obróbki narzędzia- dobra piła/krajzega i wkrętarka to minimum. Opcja numer 2 to grube deski sosnowe/świerkowe. Generalnie im grubsze tym lepiej, więc szukał bym np. tarcicy 38mm lub drewna konstrukcyjnego 45mm grubości. Tak czy inaczej taki nieocieplany ul to tylko korpusowe jak Wielkopolskie Dadanta itp. Kwadratowe żeby była jak najmniejsza powierzchnia względem objętości.
U mnie odbudowują, nawet na dziko budują ważne jest podkarmianie i na odbudowę i na Czerwieniec jak podkarmiam teraz 1,5 l wody na 1 kg cukru podaje co kilka dni do słoików ilość w zależności od siły rodziny, odkladu 😉
Sama wymiana korpusu nie wystarczy jeśli węza była w smierdzącym ulu i ramki drewniane to wszystko jest do wyrzucenia utylizacji bo to jest już tym zapachem nasączone. Obecnie coraz więcej splepów pszczelarskich jest razem w sklepach ogrodniczych w pomieszczeniu z środkami ochrony roślin i z trutkami na insekty myszy wystarczy wejsć do takiego sklepu i poczuc jak śmierdzi chemia i w tym wszystkim lerzy węza ,ramki,korpusy drewniane, to jest skandal ,jacy ludzie sa głupi i chciwi .Siatka aluminiowa ,płta sklejkowa do podkarmiaczek itp. tak samo sie nie nadaje, jakieś firmy robia lipe z odpadów bo cienka deska wychodzi taniej niż sklejka na podkarmiaczke lub korpusy kupiłem podkarmiaczke to w środku była szpachlem samochodowym uszczelniana po sękach.
Wszystko pieknie ladnie.Kwas napewno jest bardziej "ekologiczny" niz pestycydy dla konsumentow.Tylko warto sie zastanowic czy ten sam kwas, ktory nie szkodzi czlowiekowi nie jest bardziej szkodliwy dla pszczol niz pestycydy.Wiemy jak dziala kwas na warroze a czy czasami nie dziala tak samo na wczesne stadium czerwiu.Skad w ostatnich latach taki wysyp zgnilca? Oczywiscie to jest tylko takie moje przemyslenie.
To psełdo są zgnilcami w pogoni za wszystkim trują swoje sprowadzają inne byle wiecej i szybciej [ odkłady matki byle więcej i szybciej zysk i trzęsą się z chciwości jak dupa traktorzysty].nie rozumią jak można coś zrobić dla natury ez interesownie z czystej -miłości? hej.MONSANTO to era czLowieka bez empati .hej.
Fajne pszczoły. Z "jajami", a nie eunuchy, które po otwarciu ula zachowują się jakby nic się nie stało. Duży plus, za wywalenie styroduru. Drugi, za jakość i pomysłowość ula. Minus, za zły dobór drewna. Jeśli sosna, to najlepiej wjejmutka, a jeśli jej brak, to taka, która mam jak najrzadsze słoje i bez żywicy. "Chudy" świerk też jest dobry. Twoja sosna ma gęsto słoi i ma żywicę, co zwiększy przewodność cieplną, i utrudni przedostawanie się wilgoci na zewnątrz przez materiał. Będziesz miał wilgoć i pleśń w rogach na wiosnę, zwłaszcza przy rodzinach średnich i małych. Będzie to miało również wpływ na wiosenny rozwój rodziny. Ale, ogólnie OK ! Pozdrawiam - m.
Co do matek to są to kundelki po primorskiej i nie wiem kto by chciał takie płochliwe wylewające się z ula pszczoły. Czy radzą sobie z warrozą pokaże kolejna zimowa. Co do szufladki to przykitują ale mam specjalny luz i możliwość podważenia. Wystarczy raz oderwać i oczyścić na koniec lata a później już nie kitują.
@@tomaszstanczuk6339 Jeśli była by taka możliwość kupiłbym od pana taką mateczkę w następnym sezonie, posiadam jedną rodzinę bardzo złośliwą podczas przeglądu gdy używam dymu na chwilkę się chowają a później atakują z zdwojoną siłą , mostek czarny od pszczół. Jednak pszczoły nie są agresywne dla przechodzących ludzi postronnych. Nie wymieniłem matki ponieważ ciekawią mnie naturalne zachowania pszczół i jeśli nie ma choroby i pszczoła nie rabuje to ta rodzina jest cenna dla mnie, właśnie z tej agresywnej rodziny zebrałem najwięcej miodu, z innych łagodnych zauważalnie jak dla mnie mniej oraz odkłady zrobione z "łagodnej pszczoły" z matecznikiem na wygryzieniu zachorowały na grzybicę a z "złośliwej "nie i trzymają sie bardzo dobrze, powiem panu szczerze że bardzo zaciekawiła mnie pana pszczoła jesli dało by rade to jestem zainteresowany kupnem mateczki w następnym sezonie.
Świetny film. Masz gdzieś filmy o leczeniu kwasami bo tu gdzie mieszkam tylko tymi kwasami można? Gratuluje przejścia na ule drewniane👏👏👏 Szkoda tylko ze to nie Dadant:) ale nie mogę mieć wszystkiego 😩 Pozdrawiam i czekam na kolejny film instruktażowy !!!
te twoje pszczoly to troche jak stoczniowcy za komuny 😁,psiknij dmuchnij i zaraz wychodza na ulice strajkowac😉, jeden moj ul zachowuje sie bardzo podobnie,a najbardziej upodobaly sie zadlic moje nadgarstki 🤬 normalnie nie ma miejsca bez zadla filmik bardzo fajny tez mam tylko drewniane z cedru (w uk bez znaczenia cena ta sama co sosna) widze ze tez nie uzywasz krat odgrodowych pozdrawiam.
Ze mu się chce bawić w te beleczki.zamiast tych beleczek można stosować czarna folie rolnicza do kiszonek z kukurydzy.a pozbyć się drutu z ramek można poprzez dołożenie na płasko w miejsce drutu dwóch deseczek . tak aby plastry się ich trzymały. drutowanie to najbardziej irytująca nudna robota
@@danielpasieka6424 to nie problem dla pszczol .u mnie o dziwo pszczoly przykryte ta folia lepiej sie rozwijaja .ale ule mam wlasnej roboty wiec szczelne jak słoiki nie sa
@@robsonrobson4008 to po co macie tak szczelne ule ? nawet w styrodurze mozna otwornica zrobić otwór na wentylacje dodatkowa w korpusie .i siatka zablokowac aby pszczoly nim nie wychodzily
Jest spk 😊
Deski lipowe na ul też są bardzo dobre dla pszczół,z zewnątrz zakonserwować pokostem lub opalić palnikiem gazowym,drewno jest trwalsze oraz wykonane z mat słomianych lub trzciny są lekkie,nie ma wilgoci i pszczoły dobrze zimują,maty z zewnątrz również zakonserwować pokostem ule z jednej deski są nie dobre będzie wilgoć.🙂
jak zawsze super
Super, nie mogę patrzeć na pszczoły w styrodurze. Mam tylko jeden Ocieplany ale też go kasuje na wiosnę na rzecz jednosciennych.pozdro
Super film! Założyłem swoją pasiekę i oglądam tylko pana
Kwasami trzeba wiedzieć, kiedy leczyć,I wiedzieć, jakie sterzenie należy podać pilnując temperaturę, żeby pszczol nie spalić,Pozdrawiam
I co teraz stanie się z korpusami ze styroduru?
Tomek jak pszczoły bez leczenia..... Pszczoły wychodzą a czerw się leczy! Świetna rodzina wychodzi gdy trwa kuracja;) ot zapodział się jakiś film którego nie widziałem.
Same się leczą, same wymieniają Matkę. Super pszczoły, ciekawe, jaki to gatunek? Dzięki za Pana filmiki. Uczę się. Pozdrawiam.
Jeżeli chodzi o warroze Najwieksza skłonność do oczyszczania się warrozy maja złośliwe pszczoly Afrykanskie pszczoly wogole nie maja ale zato nie podejdziesz do ula xd
Witam, czy jak zalewa się gniazdo na zimę to należy zalać ramki od deski do deski czy zistawić 1/3 ramki nie zalaną?
A mam pytanie jakiej rasy są te pszczoły
on ci nie odpowie :)
Witam miałem prymorską zawsze gdy zaglądałem 10 urzadleń miałem otwierasz ul i już cię mają nawet dymu się nie bały
Jaka grubość ścian ula? Jak się pracuje na takich ulach z perspektywy czasu? Przy bardzo mroźnych górskich zimach nie osypią się w takim zimnym ulu?
Głownie zależy to od trzech rzeczy- siły roju, tego ile miodu zebraliśmy i jakich użyliśmy desek.
Pszczoły same ogrzewają sobie ul w zimę przez ciągłą pracę robotnic która wytwarza ciepło. Pszczoły potrafią tak ugotować żywcem szerszenia więc z dociepleniem ula, nawet w ostrą zimę, też sobie poradzą tylko pod warunkiem że rój jest wystarczająco silny i ma wystarczająco duże zapasy miodu na takie zimowanie. Rój musi być silny bo od liczby robotnic zależy to czy będą w stanie ogrzać ten ul i muszą mieć spore zapasy bo takie ogrzewanie to bardzo duży wysiłek.
Tu dochodzi nam trzeci czynnik czyli wybrane drewno. Różne typy drewna mają różne współczynniki przewodzenia ciepła. Najlepsza jest sklejka i deski sosnowe/świerkowe.
Absolutnie najlepsza jest sklejka i ma ona tą dodatkową zaletę, że korpus ze sklejki można zrobić w kilka minut bo wystarczy przyciąć na wymiar kilka płyt i je ze sobą skręcić.
Problem w tym że taka sklejka 18mm jest dosyć droga i trzeba mieć do jej obróbki narzędzia- dobra piła/krajzega i wkrętarka to minimum.
Opcja numer 2 to grube deski sosnowe/świerkowe. Generalnie im grubsze tym lepiej, więc szukał bym np. tarcicy 38mm lub drewna konstrukcyjnego 45mm grubości.
Tak czy inaczej taki nieocieplany ul to tylko korpusowe jak Wielkopolskie Dadanta itp. Kwadratowe żeby była jak najmniejsza powierzchnia względem objętości.
Jak są ci nie potrzebne te ule Styrodurowe To wyślij mi ;)
Cześć Tomek mam pytanie. Czy stosowanie kwasow w sezonie ma wpływ na jakość miodu ? Pozdrawiam
Witam w jakiej części kraju gospodarujesz i jak się sprawdza się ul jednoscienne?
Witam co to za pszczoła
Sosna sama natura👍sam bym zamieszkał w domu z drewna a nie z styropianu👍👏
Witam Tomaszu, czy podając kwas mlekowy matki wychamują z czerwieniem? Pozdrawiam Piotr
Cześć Tomcio.
A co myślisz o tym chwytaku nożycowym?
Moje palce już prawie takie są 😉😁
Czy w tym okresie pszczoły mogą odbudować węze ktorą się im podda?
U mnie odbudowują, nawet na dziko budują ważne jest podkarmianie i na odbudowę i na Czerwieniec jak podkarmiam teraz 1,5 l wody na 1 kg cukru podaje co kilka dni do słoików ilość w zależności od siły rodziny, odkladu 😉
Witam , myszy Panu nie wchodzą w zimę do ula przez tak duże wylotki.?
Cześć Tomek, czy możesz pokazać i opisać bliżej Twoja dennice ? Pozdrawiam Bartek
Przy innej okazji.
Ładne blachy.... pozdrawiam
W ulu wielkopolskim 10 ramkowym będzie miodnia? Super pomysł, na ilu ramkach będzie czerwić matka odliczając pierzgę i zapas?
Pozdrawiam powodzenia
piękna deska. dlaczego nie pojechałeś jej choć jedną warstwą farby ?
2 razy olej lniany na gorąco wystarczy.
A deska osikowa nadaje się na ule
Nie, higroskopijność tego drewna jest licha wręcz slaba
Sama wymiana korpusu nie wystarczy jeśli węza była w smierdzącym ulu i ramki drewniane to wszystko jest do wyrzucenia utylizacji bo to jest już tym zapachem nasączone. Obecnie coraz więcej splepów pszczelarskich jest razem w sklepach ogrodniczych w pomieszczeniu z środkami ochrony roślin i z trutkami na insekty myszy wystarczy wejsć do takiego sklepu i poczuc jak śmierdzi chemia i w tym wszystkim lerzy węza ,ramki,korpusy drewniane, to jest skandal ,jacy ludzie sa głupi i chciwi .Siatka aluminiowa ,płta sklejkowa do podkarmiaczek itp. tak samo sie nie nadaje, jakieś firmy robia lipe z odpadów bo cienka deska wychodzi taniej niż sklejka na podkarmiaczke lub korpusy kupiłem podkarmiaczke to w środku była szpachlem samochodowym uszczelniana po sękach.
Jak to ogarnąć ? wymienić matkę ;)
Witam, jaka grubość mają deski z ktorych są zrobione korpusy?
Tez jestem ciekaw
37mm dla pełnego bezpieczeństwa zimowego.
Jak często robić przeglądy uli?
Najlepiej co 8dni
Wszystko pieknie ladnie.Kwas napewno jest bardziej "ekologiczny" niz pestycydy dla konsumentow.Tylko warto sie zastanowic czy ten sam kwas, ktory nie szkodzi czlowiekowi nie jest bardziej szkodliwy dla pszczol niz pestycydy.Wiemy jak dziala kwas na warroze a czy czasami nie dziala tak samo na wczesne stadium czerwiu.Skad w ostatnich latach taki wysyp zgnilca? Oczywiscie to jest tylko takie moje przemyslenie.
To psełdo są zgnilcami w pogoni za wszystkim trują swoje sprowadzają inne byle wiecej i szybciej [ odkłady matki byle więcej i szybciej zysk i trzęsą się z chciwości jak dupa traktorzysty].nie rozumią jak można coś zrobić dla natury ez interesownie z czystej -miłości? hej.MONSANTO to era czLowieka bez empati .hej.
Sprzedał Pan już te niechciane ule?
Fajne pszczoły. Z "jajami", a nie eunuchy, które po otwarciu ula zachowują się jakby nic się nie stało. Duży plus, za wywalenie styroduru. Drugi, za jakość i pomysłowość ula. Minus, za zły dobór drewna. Jeśli sosna, to najlepiej wjejmutka, a jeśli jej brak, to taka, która mam jak najrzadsze słoje i bez żywicy. "Chudy" świerk też jest dobry. Twoja sosna ma gęsto słoi i ma żywicę, co zwiększy przewodność cieplną, i utrudni przedostawanie się wilgoci na zewnątrz przez materiał. Będziesz miał wilgoć i pleśń w rogach na wiosnę, zwłaszcza przy rodzinach średnich i małych. Będzie to miało również wpływ na wiosenny rozwój rodziny. Ale, ogólnie OK ! Pozdrawiam - m.
W profesjonalnych hodowlach dazy sie do tego aby w trakcie przegladu pszczola " trzymala" sie ramki.Jest to cecha niepozadana kiedy sie rozchodzi
@@g.j.2473 Że tak zapytam, a dla kogo niepożądana ?
@@markuspospolitus5627 no właśnie ?
@@silverball11kowalski72 dla pszczół, a czy dla pszczelarza ?
Siema
cześć.
Ciekawa sprawa z tymi pszczołami. 3 matka a one nie zmieniają swojego zachowania? I to w dodatku kundelek?
Zmieniają. Są łagodne, a nie były i więcej miodu noszą. Pozostała im cechą rozbieganych panikarek 😉😁
Dziwi mnie to że pszczoły tej szufladki w dennicy nie przykituja
A będziesz sprzedawał matki z tej rodziny?
Co do matek to są to kundelki po primorskiej i nie wiem kto by chciał takie płochliwe wylewające się z ula pszczoły. Czy radzą sobie z warrozą pokaże kolejna zimowa.
Co do szufladki to przykitują ale mam specjalny luz i możliwość podważenia. Wystarczy raz oderwać i oczyścić na koniec lata a później już nie kitują.
@@tomaszstanczuk6339 Jeśli była by taka możliwość kupiłbym od pana taką mateczkę w następnym sezonie, posiadam jedną rodzinę bardzo złośliwą podczas przeglądu gdy używam dymu na chwilkę się chowają a później atakują z zdwojoną siłą , mostek czarny od pszczół. Jednak pszczoły nie są agresywne dla przechodzących ludzi postronnych. Nie wymieniłem matki ponieważ ciekawią mnie naturalne zachowania pszczół i jeśli nie ma choroby i pszczoła nie rabuje to ta rodzina jest cenna dla mnie, właśnie z tej agresywnej rodziny zebrałem najwięcej miodu, z innych łagodnych zauważalnie jak dla mnie mniej oraz odkłady zrobione z "łagodnej pszczoły" z matecznikiem na wygryzieniu zachorowały na grzybicę a z "złośliwej "nie i trzymają sie bardzo dobrze, powiem panu szczerze że bardzo zaciekawiła mnie pana pszczoła jesli dało by rade to jestem zainteresowany kupnem mateczki w następnym sezonie.
Ok. Mogę z niej nastawić kilka mateczek dla Ciebie nie ma sprawy.
@@tomaszstanczuk6339 dzięki wielkie nie mogę się doczekać następnego sezonu
Fajny filmik ale pszczoly akrobatki.
Świetny film. Masz gdzieś filmy o leczeniu kwasami bo tu gdzie mieszkam tylko tymi kwasami można?
Gratuluje przejścia na ule drewniane👏👏👏 Szkoda tylko ze to nie Dadant:) ale nie mogę mieć wszystkiego 😩
Pozdrawiam i czekam na kolejny film instruktażowy !!!
te twoje pszczoly to troche jak stoczniowcy za komuny 😁,psiknij dmuchnij i zaraz wychodza na ulice strajkowac😉,
jeden moj ul zachowuje sie bardzo podobnie,a najbardziej upodobaly sie zadlic moje nadgarstki 🤬 normalnie nie ma miejsca bez zadla
filmik bardzo fajny tez mam tylko drewniane z cedru (w uk bez znaczenia cena ta sama co sosna)
widze ze tez nie uzywasz krat odgrodowych
pozdrawiam.
Ale będzie ul zimniejszy bo tylko deska, nie jest ocieplony.
NASTAWKI BEZ FREZU POWODUJE ZE SIE BARDZOŁATWO SIE PRZESÓWA TO NIE DOBRE MIEDZY NASTAWKAMI MUSI BYC FREZ
Wlasnie o to mialem sie zapytac. Czy to celowo sie robi zeby latwiej demontowac ?
Ale zapi.......ą .
Ze mu się chce bawić w te beleczki.zamiast tych beleczek można stosować czarna folie rolnicza do kiszonek z kukurydzy.a pozbyć się drutu z ramek można poprzez dołożenie na płasko w miejsce drutu dwóch deseczek . tak aby plastry się ich trzymały. drutowanie to najbardziej irytująca nudna robota
Folie? ... Wywalił sturodur to chyba teraz w drewno folii nie nakladzie
Folia...? i poco..? Chyba zeby zmniejszyc wętylacje w ulu.
@@danielpasieka6424 no folia to wilgoć a wilgoć to pleśń a i zaraz grzyby
@@danielpasieka6424 to nie problem dla pszczol .u mnie o dziwo pszczoly przykryte ta folia lepiej sie rozwijaja .ale ule mam wlasnej roboty wiec szczelne jak słoiki nie sa
@@robsonrobson4008 to po co macie tak szczelne ule ? nawet w styrodurze mozna otwornica zrobić otwór na wentylacje dodatkowa w korpusie .i siatka zablokowac aby pszczoly nim nie wychodzily
dobra decyzja. Styropian to nawet na ściany się nie nadaje a co dopiero dla pszczół!
powiedz to gosciowi ktory ma 1500 uli ze styropianu