Kurs logiki, KRZ, odc. 12: Poprawność wnioskowań. Nieformalne wprowadzenie

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 січ 2025
  • Dwunasty odcinek wideo-kursu logiki poświęconego KRZ. Temat odcinka: co to jest wnioskowanie i na czym polega jego poprawność.
    Mam nadzieję, że film Ci się podobał, a przede wszystkim, że pomógł Ci w zrozumieniu małego fragmentu logiki. Jeśli w ramach wdzięczności chciał(a)być postawić mi piwo lub kupić mi jakąś ciekawą książkę, możesz wpłacić np. 5 zł (lub dowolną inną kwotę) na utworzone w tym celu w listopadzie 2020 r. konto na "zrzutka.pl": zrzutka.pl/4gcevz

КОМЕНТАРІ • 6

  • @Robert-rp8km
    @Robert-rp8km 3 роки тому +3

    Panie Krzysztofie jest Pan WSPANIALY. Nauka z Panem to prawdziwa przyjemnosc. Przyklady tak banalne a jednoczesnie tak trafne!

  • @maciejpogorzelski8601
    @maciejpogorzelski8601 2 роки тому

    Panie Krzysztofie jak będzie wyglądać kontrapozycja - obwersja+konwersja+obwersja dla zdania: Nikt z niezaszczepionych nie otrzyma wizy?

    • @logikanacodzien
      @logikanacodzien  2 роки тому

      Ja bym to zrobił tak. Zdanie "Nikt z niezaszczepionych nie otrzyma wizy" ma postać SeP, gdzie:
      S - osoba niezaszczepiona, P - osoba, która otrzyma wizę. Kontrapozycja SeP to P'oS'. Po podstawieniu nazw za S, P mamy: "Niektóre osoby, które nie otrzymają wizy nie będą zaszczepione".

  • @martag.1491
    @martag.1491 3 роки тому

    Witam, czy mógłby Pan wytłumaczyć taki
    Schemat rozumowania o postaci:
    Każde A jest B. Każde B jest C. Każde A jest C.
    Jest Pan jedyną osobą, która tłumaczy logikę w sposób zrozumiały dla laików. Będę wdzięczna za pomoc.
    Ja niestety poległam na przykładach.

    • @logikanacodzien
      @logikanacodzien  3 роки тому +1

      Dzień dobry, takie wnioskowanie to tzw. sylogizm. Do jego analizy rachunek zdań (KRZ), niestety, nie nadaje się. Takie rozumowania bada się na gruncie sylogistyki (czyli rachunku nazw). Nie jestem w stanie wytłumaczyć tego w kilku zdaniach - potrzeba do tego dłuższego kursu. Link do takiego wideo-kursu tutaj jest (filmik „zaproszenie na kurs sylogistyki”). Mogę też polecić odpowiedni rozdział z mojej „Logiki dla opornych” (link do pdf z książką też jest przy filmiku reklamującym tę książkę). Tutaj mogę co najwyżej napisać, że to przytoczone wnioskowanie („Każde A jest B. Każde B jest C. Zatem każde A jest C.”) jest poprawne.