Sir please solve this ( Poindexter's utility function is U (x; y) = min{x + 2y; 3x + y} where x is butter and y is guns. If the price of butter is 4 and the price of guns is 5, what would it cost Poindexter to buy the cheapest bundle that he likes as well as 4 units of butter and 3 units of guns?)
This is very clear and helpful.
Thank you
It would be nice to get a video on the different goods case.
Veblen goods, giffen goods and expectations.
Thank you Sir❤
Thank you so much sir it is really very helpful
Sir please solve this ( Poindexter's utility function is U (x; y) = min{x + 2y; 3x + y} where x is butter and y is guns.
If the price of butter is 4 and the price of guns is 5, what would it cost Poindexter to buy the
cheapest bundle that he likes as well as 4 units of butter and 3 units of guns?)