Zrobiłem w zyciu kilkadziesiąt konstrukcji pod fotowoltaike , Takie kątowniki aluminiowe nie nadają sie na grunt przy silnym wietrze tą kostrukcje pougina porozrywa aluminium jest zbyt miękkie nie wspominając ze to kątownik, i z tego co widze nawet zastrzał odwrotnie przykręcone , zastrzały zawsze dajemy od górnego rogu konstrukcji do poziomu gruntu drugiego słupa dla mnie to wyglada jak stół na zapałkach z tego co widze to tu kąt około 30 * albo i więcej masz 330 do gruntu pomyśl o tym jaki żagiel robisz dodatkowo , na grunt konstrukcje w granicach 20 -25 * slupy 12x6 cm 3mm ocynkowane zabetonowane okolo 100-120 wtedy jestes spokojny a zbrojenie tego mija sie z celem , zresztą to zbrojenie nie ma prawa nawet trzymać obciążeń bo te druty nie są ze sb powiazane ,ale widać ze starałeś sie dobrze robote Zrobić dlatego szacun 😁
Z tego co widzę to tuby zostały osadzone na gruncie? Jeżeli tak to fundamenty zostały źle zrobione. Zrobiłeś łepek fundamentowi większej średnicy niż to co w gruncie. To oznacza że przy mrozach i podnoszeniu gruntu będzie wyciągało fundament jak gwoździa z deski.... do tego wysoki poziom wód o czym wspomniałeś! Wiesz o czym mówię?
KOleś raczkuje w tym dopiero i moim osobistym zdaniem nie ma najmniejszego pojęcia o tego typu instalacjach i konstrukcjach. Ale naiwnego klienta znajdzie zawsze
wrecz super.ja bym jeszcze tylko polozyl blizej wody przedluzacz tak zeby dopelnic szczescia,bo.......wedlug mnie lezy on stanowczo za daleko od krawedzi wody!!!!!
Konstrukcja tak pełna zastrzałów że miejsce pod nimi jest całkowicie nie do wykorzystania - moim zdaniem to marnowanie go (miejsca) zwłaszcza na małych działkach to istotne. Do tego przy obecnych cenach nie ma sensu robic konstrukcji z aluminium bo jest jednak słabsza i wyraxnie droższa od stalowej.
Panele nawet na płasko dadzą z 85% tego co max można w roku z nich osiągnąć, taki kąt 37o to niemal idealnie, akurat w tej instalacji to najmniejszy problem.
Konstrukcja niestety totalna lipa. Konstrukcja jest dobra na taką pogodę jak we filmie. Wystarczy sobie tylko wyobrazić nawałnicę i cały zestaw ląduje w innym województwie.
Wlasnie będę taki robił, dziekuje za info jak to zrobiłeś :) mało kto podpowiada robie z katownika Alu 40x40x3mm ale na bifacjal tylko ze nie zwarte a z przerwami co 20 cm, btw a konstrukcja może przekroczyć 3m? ;)
Tutaj też mamy ten kątownik. Producenci wymagają przerwy przynajmniej 1cm. Konstrukcja nie przekracza ponieważ panele wystają ponad 50cm od konstrukcji(tak zalecają producenci)
Zakończenie było robione tuż przed zachodem słońca. W filmiku dobrze widać że słońce świeci mocno pomarańcowym światłem. W ciągu dnia produkcja była na poziomie kilku kW
Taki drut gwintowany nie związany z resztą zbrojenia:-( nie mówię żeby zespawać ale chociaż skręcić razem zagiąć, jak tacy specjaliści w Polsce zakładają fotowoltaikę to masakra:-( dasz grubą kasę a zrobią Ci jak z programu usterka!!!!!!
Niestety to błędna opinia. Nie ma opcji aby wyrwać z betonu taki pręt. Prędzej wyciągnie się cały blok betonu lub pęknie pręt niż zostanie on wyrwany z betonu. (Stali nierdzewnej nie da się pospawać ze zwykłą stalą) Pozdrawiam.
@@pvuciebie No do czego się tu przyczepić??🤣🤣🤣 No nie mam do czego bo sam się uczę a takie filmiki dużo dają. Elektryk ze mnie marny tak jak budowlaniec. Ale za to konstrukcje tego typu to nie problem dla mnie 😁😁😁 Co do spawania zwykłej czarnej do nierdzewki to tutaj muszę cię poprawić. Tak, da się to zrobić bez największego problemu bo gatunek stali nierdzewnej A2 to 304 i żeby pospawać z zwykłą St2 wystarczy użyć elektrody/drutu 308/309 lub wyższego 316 i będzie grać gitara. Ale najlepiej jeszcze to machnąć farbą. Akurat jeśli chodzi o korozje metali i spawanie to się znam na tym. Dobra rada to przy konstrukcji aluminiowej nie kładź na beton tylko dawaj podkładki z gumy bądź blaszki nierdzewne takie na co najmniej 15-25cm pod konstrukcje żeby bwtonu nie, dotykało bo akurat ten, stop alu nie jest do końca stabilny i lubi się szybko utlenić jakdotyka betonu 😁😁
Aktualnie prowadzone sa prace nad panelami siarkowymi, ktore beda wydajniejsze o 30% od aktualnej technologii. Nie ma zadnego sensu pchac sie aktualnie w folowoltaike, biorac pod uwage, ze nowe panele wejda juz w tym roku !!!
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 OP widać naiwny człowiek. Podobnie jest w branży akumulatorów. Od dekad ogłaszają przełomy naukowe jednak prawie nic nie weszło do produkcji. Poza tym ten człowiek nie ma pojęcia o biznesie. Nowa technologia na dzień dobry nie będzie wiele tańsza lub nawet będzie droższa, bo trzeba zamortyzować wieloletnie koszty badań.
@@darek7997 Drugi rok też. A TANICH i innowacyjnych paneli siarkowych nie tylko w lokalnym sklepie ale i w całej Europie nie widać. I w Chinach na Alibabie też.
proste jak budowa cepa a ludzie przeplacaja po 20tys. za taki dzien roboczy, kraj najbardziej leniwych ludzi, sami buduja domy a pv nie chce im sie samemu zrobic uwagi 1. nie jest pokazane jak sa polaczone panele miedzy soba i prowadzone przewody w celu unikania petli itp. 2. metal stali nierdzewnej styka sie z aluminium, nic sie nie stanie ale dwa rozne metale beda sie zjadac
To nie jest dzień pracy nawet dla 2 lub trzech osób. Ta instalacja powstawała 3 dni gdzie mam już doświadczenie i wiedzę na ten temat. A ceny są takie bo sam montaż to nie wszystko ponieważ firma musi dać nam kilkuletnią gwarancje gdzie każdy przyjazd kosztuje. A najczęściej są to drobne problemy np. podpięcie falownika pod nową sieć wi-fi. A jeżeli uszkodzeniu legnie panel to firma montująca musi go zdemontować, reklamować, zamontować.
@@pvuciebie wszystko o czym piszesz jest tez w kazdej innej usludze budowlanej, a widziales zeby ktos bral 20k za 3 dni? wszystko to o czym piszesz nie ma racji bytu, rekuperacja, pompa ciepla, wszystko to zajmuje wiecej czasu i wymaga wiekszej wiedzy a ewentualne uszkodzenia wiekszego czasu na naprawy niz wypiecie panelu czy zamiana dongla wifi pozdrawiam
20k to przesada, no chyba że w dużych firmach gdzie mamy przedstawicieli, monterów, prezesów serwisantów itp. i w takiej sytuacji każdy musi zarobić. A jeżeli chodzi o porównanie do innych dziedzin budownictwa to nigdzie nie mamy stycznością z setkami volt, 10 metrów nad ziemią.
@@pvuciebie musi no wlasnie - zarobic powinien tylko monter i on powinien byc wlascicielem firmy do ktorego ja dzwonie umawiam sie i jest usluga - tak jak z elektrykiem, hydraulikiem, posadzkarzem tymczasem w PV sa marketingowcy z pensja 7k za nagabywanie klienta, a skad to sie wzielo ano wlasnie z mega wysokiej ceny gdzie mozna rozwalac przychod na dziwne stanowiska jeszcze nigdy nie slyszalem zeby posadzkarze mieli marketingowcow od dzwonienia po ludziach a tez sa poszukiwanymi na rynku ludzmi nie wiem jak te setki voltow ale na znanych mi instalacjach ktore widzialem nikogo to nie obchodzilo, golymi rekami laczyli mc4 i jazda, nie slyszalem tez o porazeniu pradem stalym przy instalacji wiec musi to byc dosc bezpieczna rzecz, schemat polaczenia elektrycznego fotowoltaiki jest prostszy niz lacznik schodowy ;)
Również tak uważam że duża część firm tak działa. Dlatego w mojej firmie ja jestem marketingowcem, monterem i przedstawicielem. A łączenie mc4 jest bezpieczne lecz często trzeba je założyć na kabel raz bez napięcia a czasem pod napięciem takie są realia.
Stelaż to totalne dno - Aluminium. Zostaw drabinę aluminiową na kilka lat w słońcu i po drabinie.. Konstrukcje aluminiowe to tylko na szrot się nadają i dla naiwnych klientów którzy się na to nabierają. Zawieje mocniej i zaczyna tańczyć na lewo i prawo a jak jeszcze dowieje to się wygnie jak śmieć. Szkoda kasy na takie konstrukcje bo są gówno warte. A ludzie zapominają że w kraju coraz częściej mocniej wieje. Taki żagiel idealny do latania. Pomiar też kpina.6-7 ohm gdzie jest woda blisko ,to nie super wynik lecz koszmar. Stelaż T59 ma tylko 3 podpory stalowe na 14 paneli pomiar 4,3ohm bez bednarki i szpilek. Wody brak. Do tego bednarka doszła na 65cm i 4 szpilki po jednej na każdy róg na bokach i zeszło do 0,8ohm a grunt suchy jak diabli,. Jak masz taki wynik będąc blisko wody a do tego wysoki poziom wód gruntowych to nie ma się czym chwalić. Jak ktoś idzie na montaż stelaży aluminiowych to widocznie stracił rozum i nie ma o niczym pojęcia. Po 10 latach te aluminium szlak trafi, wystarczyło pokazać jak stajesz na jednej z belek tego aluminium i zobaczymy jak się ugina . Albo wystarczyło się oprzeć mocno i rozbujać to na boki. Dobra stal zabezpieczona wytrzyma 10 razy tyle . Najgorsza opinia jaka się trafiła.
Masz dużo racji ale pomijasz 1 rzecz. Panel jest ze szkła i aluminium, a te pracują podobnie gdy się nagrzeją (rozszerzalność cieplna). Stal pracuje już inaczej. Panel przykręcony do stali może doznać uszkodzeń w skutek mikro naprężeń. Dlatego nie można bezpośrednio przykręcać paneli do stali. Są klemy aluminiowe do montażu, ale najlepiej by pod panelami leżały aluminiowe profile. Cała reszta konstrukcji niech będzie z solidnej stali.
Zrobiłem w zyciu kilkadziesiąt konstrukcji pod fotowoltaike , Takie kątowniki aluminiowe nie nadają sie na grunt przy silnym wietrze tą kostrukcje pougina porozrywa aluminium jest zbyt miękkie nie wspominając ze to kątownik, i z tego co widze nawet zastrzał odwrotnie przykręcone , zastrzały zawsze dajemy od górnego rogu konstrukcji do poziomu gruntu drugiego słupa dla mnie to wyglada jak stół na zapałkach z tego co widze to tu kąt około 30 * albo i więcej masz 330 do gruntu pomyśl o tym jaki żagiel robisz dodatkowo , na grunt konstrukcje w granicach 20 -25 * slupy 12x6 cm 3mm ocynkowane zabetonowane okolo 100-120 wtedy jestes spokojny a zbrojenie tego mija sie z celem , zresztą to zbrojenie nie ma prawa nawet trzymać obciążeń bo te druty nie są ze sb powiazane ,ale widać ze starałeś sie dobrze robote Zrobić dlatego szacun 😁
Fajnie pomyslowo zrobione
Myślę że przy takim żaglu 80km wiatr złamie te słupki aluminiowe jak patyki
Tak jak napisałeś kolego to tylko ładnie wygląda,ale przy mocnym wietrze konstrukcja poleci albo się połamie.
uważam podobnie ale życzę koledze samych sukcesów @@jannowak4802
Z tego co widzę to tuby zostały osadzone na gruncie? Jeżeli tak to fundamenty zostały źle zrobione. Zrobiłeś łepek fundamentowi większej średnicy niż to co w gruncie. To oznacza że przy mrozach i podnoszeniu gruntu będzie wyciągało fundament jak gwoździa z deski.... do tego wysoki poziom wód o czym wspomniałeś! Wiesz o czym mówię?
KOleś raczkuje w tym dopiero i moim osobistym zdaniem nie ma najmniejszego pojęcia o tego typu instalacjach i konstrukcjach. Ale naiwnego klienta znajdzie zawsze
Jak będzie pogoda jak w Czechach to co z tego zostanie kabel w ziemi.?
Dobra robota I doskonale tlumaczenie Pozdrawiam Zbyszek ,Canada Powodzenia w business zycze najlepszego
Fajnie to Panowie zrobiliście - brawo !!!
wrecz super.ja bym jeszcze tylko polozyl blizej wody przedluzacz tak zeby dopelnic szczescia,bo.......wedlug mnie lezy on stanowczo za daleko od krawedzi wody!!!!!
Jakie odleglosci miedzy tymi szalunkami okraglymi miedzy soba i jakie miedzy 1 a 2 rzedem ???
Pytanie panele są bardziej na wschód to czemu nie bifacjalne cały dzień generowałoby prąd zwłaszcza biorąc pod uwagę kąt tych paneli
Konstrukcja tak pełna zastrzałów że miejsce pod nimi jest całkowicie nie do wykorzystania - moim zdaniem to marnowanie go (miejsca) zwłaszcza na małych działkach to istotne. Do tego przy obecnych cenach nie ma sensu robic konstrukcji z aluminium bo jest jednak słabsza i wyraxnie droższa od stalowej.
Ludzie litości, nie mieszkamy na równiku!!! tylko szerokość geograficzna 54 stopnie. DLACZEGO TAK POZIOMO TE PANELE!!!
Panele nawet na płasko dadzą z 85% tego co max można w roku z nich osiągnąć, taki kąt 37o to niemal idealnie, akurat w tej instalacji to najmniejszy problem.
to jeszcze tylko umowa notarialna z sąsiadem, że nie obsadzi płotu i będzie ok.
Dobra robota! Tyle szpilek poszlo w grunt przy oczku wodnym? Sporawo
Dziekuje. Sam również myślałem że trzy może cztery załatwią temat, no ale miernik wskazywał coś innego.
Cześć jakie masz rozstawy ? Między słupkami?
Czy falowniki z założenia przystosowane są do montażu na zewnątrz?
Tak. Z tego co znam to każdy spełnia odpowiednie IP.
Oprócz tanich chińskich Off-gridów
Minęło dwa lata.. jak to teraz wygląda?
Bez zmian.
No może trawa urosła względem tego co jest tu.
A tak to działa pracuje nawet miała być rozbudowywana, ale narazie temat się rzesunoł.
@@pvuciebie pytam bez złośliwości, po prostu FAKTY mówią więcej niż opinie pod filmem.
Witam.Jaki jest kat paneli .
37°
Wiatr 60 km /h i całą instalacja przyspieszy do 100 km / h
Jaki koszt takiej konstrukcji??
Na chwile obecna okolo 4tys lecz ceny szaleją z dnia na dzien
Konstrukcja niestety totalna lipa. Konstrukcja jest dobra na taką pogodę jak we filmie. Wystarczy sobie tylko wyobrazić nawałnicę i cały zestaw ląduje w innym województwie.
Wlasnie będę taki robił, dziekuje za info jak to zrobiłeś :) mało kto podpowiada robie z katownika Alu 40x40x3mm ale na bifacjal tylko ze nie zwarte a z przerwami co 20 cm, btw a konstrukcja może przekroczyć 3m? ;)
Tutaj też mamy ten kątownik. Producenci wymagają przerwy przynajmniej 1cm. Konstrukcja nie przekracza ponieważ panele wystają ponad 50cm od konstrukcji(tak zalecają producenci)
Bezchmurne niebo i 0,10kW??
Zakończenie było robione tuż przed zachodem słońca. W filmiku dobrze widać że słońce świeci mocno pomarańcowym światłem. W ciągu dnia produkcja była na poziomie kilku kW
Nawet nie ma podejścia do stojaków rei.vision
Kabel 4x5. Ha ha ha nowy przekrój
tragiczne.....
Zabezpieczenia Adelid
Taki drut gwintowany nie związany z resztą zbrojenia:-( nie mówię żeby zespawać ale chociaż skręcić razem zagiąć, jak tacy specjaliści w Polsce zakładają fotowoltaikę to masakra:-( dasz grubą kasę a zrobią Ci jak z programu usterka!!!!!!
Niestety to błędna opinia. Nie ma opcji aby wyrwać z betonu taki pręt. Prędzej wyciągnie się cały blok betonu lub pęknie pręt niż zostanie on wyrwany z betonu.
(Stali nierdzewnej nie da się pospawać ze zwykłą stalą)
Pozdrawiam.
@@pvuciebie No do czego się tu przyczepić??🤣🤣🤣 No nie mam do czego bo sam się uczę a takie filmiki dużo dają. Elektryk ze mnie marny tak jak budowlaniec. Ale za to konstrukcje tego typu to nie problem dla mnie 😁😁😁
Co do spawania zwykłej czarnej do nierdzewki to tutaj muszę cię poprawić. Tak, da się to zrobić bez największego problemu bo gatunek stali nierdzewnej A2 to 304 i żeby pospawać z zwykłą St2 wystarczy użyć elektrody/drutu 308/309 lub wyższego 316 i będzie grać gitara. Ale najlepiej jeszcze to machnąć farbą. Akurat jeśli chodzi o korozje metali i spawanie to się znam na tym.
Dobra rada to przy konstrukcji aluminiowej nie kładź na beton tylko dawaj podkładki z gumy bądź blaszki nierdzewne takie na co najmniej 15-25cm pod konstrukcje żeby bwtonu nie, dotykało bo akurat ten, stop alu nie jest do końca stabilny i lubi się szybko utlenić jakdotyka betonu 😁😁
@@pvuciebie da się elektroda 309l.Pozdrawiam wykonawcow i tych co zazdroszczą.
Aktualnie prowadzone sa prace nad panelami siarkowymi, ktore beda wydajniejsze o 30% od aktualnej technologii. Nie ma zadnego sensu pchac sie aktualnie w folowoltaike, biorac pod uwage, ze nowe panele wejda juz w tym roku !!!
Ale również prowadzone są prace nad innym systemem rozliczeń z zakładem rozliczeń. A zmiany podobno mają wejść właśnie w nowym roku.
Hej obiecałeś innowacje rok minął i ...nic.
Gdzie te panele siarkowe? Bo czekam i czekam. Oszukałeś mnie?
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 OP widać naiwny człowiek. Podobnie jest w branży akumulatorów. Od dekad ogłaszają przełomy naukowe jednak prawie nic nie weszło do produkcji. Poza tym ten człowiek nie ma pojęcia o biznesie. Nowa technologia na dzień dobry nie będzie wiele tańsza lub nawet będzie droższa, bo trzeba zamortyzować wieloletnie koszty badań.
@@darek7997 Drugi rok też. A TANICH i innowacyjnych paneli siarkowych nie tylko w lokalnym sklepie ale i w całej Europie nie widać. I w Chinach na Alibabie też.
nawet na pomocnika się nie nadajesz, zero pojęcia o elektryce.
proste jak budowa cepa a ludzie przeplacaja po 20tys. za taki dzien roboczy, kraj najbardziej leniwych ludzi, sami buduja domy a pv nie chce im sie samemu zrobic
uwagi
1. nie jest pokazane jak sa polaczone panele miedzy soba i prowadzone przewody w celu unikania petli itp.
2. metal stali nierdzewnej styka sie z aluminium, nic sie nie stanie ale dwa rozne metale beda sie zjadac
To nie jest dzień pracy nawet dla 2 lub trzech osób. Ta instalacja powstawała 3 dni gdzie mam już doświadczenie i wiedzę na ten temat. A ceny są takie bo sam montaż to nie wszystko ponieważ firma musi dać nam kilkuletnią gwarancje gdzie każdy przyjazd kosztuje. A najczęściej są to drobne problemy np. podpięcie falownika pod nową sieć wi-fi. A jeżeli uszkodzeniu legnie panel to firma montująca musi go zdemontować, reklamować, zamontować.
@@pvuciebie
wszystko o czym piszesz jest tez w kazdej innej usludze budowlanej, a widziales zeby ktos bral 20k za 3 dni?
wszystko to o czym piszesz nie ma racji bytu, rekuperacja, pompa ciepla, wszystko to zajmuje wiecej czasu i wymaga wiekszej wiedzy a ewentualne uszkodzenia wiekszego czasu na naprawy niz wypiecie panelu czy zamiana dongla wifi
pozdrawiam
20k to przesada, no chyba że w dużych firmach gdzie mamy przedstawicieli, monterów, prezesów serwisantów itp. i w takiej sytuacji każdy musi zarobić.
A jeżeli chodzi o porównanie do innych dziedzin budownictwa to nigdzie nie mamy stycznością z setkami volt, 10 metrów nad ziemią.
@@pvuciebie
musi no wlasnie - zarobic powinien tylko monter i on powinien byc wlascicielem firmy do ktorego ja dzwonie umawiam sie i jest usluga - tak jak z elektrykiem, hydraulikiem, posadzkarzem
tymczasem w PV sa marketingowcy z pensja 7k za nagabywanie klienta, a skad to sie wzielo ano wlasnie z mega wysokiej ceny gdzie mozna rozwalac przychod na dziwne stanowiska
jeszcze nigdy nie slyszalem zeby posadzkarze mieli marketingowcow od dzwonienia po ludziach a tez sa poszukiwanymi na rynku ludzmi
nie wiem jak te setki voltow ale na znanych mi instalacjach ktore widzialem nikogo to nie obchodzilo, golymi rekami laczyli mc4 i jazda, nie slyszalem tez o porazeniu pradem stalym przy instalacji wiec musi to byc dosc bezpieczna rzecz, schemat polaczenia elektrycznego fotowoltaiki jest prostszy niz lacznik schodowy ;)
Również tak uważam że duża część firm tak działa. Dlatego w mojej firmie ja jestem marketingowcem, monterem i przedstawicielem. A łączenie mc4 jest bezpieczne lecz często trzeba je założyć na kabel raz bez napięcia a czasem pod napięciem takie są realia.
szybciej gestykulujesz niż mówisz 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Stelaż to totalne dno - Aluminium. Zostaw drabinę aluminiową na kilka lat w słońcu i po drabinie.. Konstrukcje aluminiowe to tylko na szrot się nadają i dla naiwnych klientów którzy się na to nabierają. Zawieje mocniej i zaczyna tańczyć na lewo i prawo a jak jeszcze dowieje to się wygnie jak śmieć. Szkoda kasy na takie konstrukcje bo są gówno warte. A ludzie zapominają że w kraju coraz częściej mocniej wieje. Taki żagiel idealny do latania. Pomiar też kpina.6-7 ohm gdzie jest woda blisko ,to nie super wynik lecz koszmar. Stelaż T59 ma tylko 3 podpory stalowe na 14 paneli pomiar 4,3ohm bez bednarki i szpilek. Wody brak. Do tego bednarka doszła na 65cm i 4 szpilki po jednej na każdy róg na bokach i zeszło do 0,8ohm a grunt suchy jak diabli,. Jak masz taki wynik będąc blisko wody a do tego wysoki poziom wód gruntowych to nie ma się czym chwalić. Jak ktoś idzie na montaż stelaży aluminiowych to widocznie stracił rozum i nie ma o niczym pojęcia. Po 10 latach te aluminium szlak trafi, wystarczyło pokazać jak stajesz na jednej z belek tego aluminium i zobaczymy jak się ugina . Albo wystarczyło się oprzeć mocno i rozbujać to na boki. Dobra stal zabezpieczona wytrzyma 10 razy tyle . Najgorsza opinia jaka się trafiła.
Masz dużo racji ale pomijasz 1 rzecz. Panel jest ze szkła i aluminium, a te pracują podobnie gdy się nagrzeją (rozszerzalność cieplna). Stal pracuje już inaczej. Panel przykręcony do stali może doznać uszkodzeń w skutek mikro naprężeń. Dlatego nie można bezpośrednio przykręcać paneli do stali. Są klemy aluminiowe do montażu, ale najlepiej by pod panelami leżały aluminiowe profile. Cała reszta konstrukcji niech będzie z solidnej stali.
Aluminium na panelach jest oksydowane...