Потоянни лехи с цигли, сляпо куче - преграда, повдигнати топли лехи. Как редя керемидите.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 31 бер 2023
  • Подробно разказвам какво означава постоянни лехи, какви могат да бъдат, каво е топла леха.
    Задължително ли е лехите да са повдигнати, кога може да са вкпани.
    Дъно от цигли - физическа бариера за сляпото куче.
    Как редя циглите на различните лехи.

КОМЕНТАРІ • 47

  • @mamakotka7113
    @mamakotka7113  2 місяці тому

    24:08 Топла леха - изграждане и повдигане

  • @rainapenkova2149
    @rainapenkova2149 Місяць тому

    Благодаря, Ви за
    полезното видео.
    Бъдете здрава и
    Благословена.

  • @shopbgzdrave8853
    @shopbgzdrave8853 Рік тому +6

    Мария, ти си истинско вдъхновение ... наред с всички прекрасни хора в това начинание , на които съм голям фен, ти си много различна....урожайка

  • @MiTson-yj4is
    @MiTson-yj4is Рік тому +3

    Прекрасна си, вдъхновяваща и раздаваща се!

  • @fccpartners7956
    @fccpartners7956 Рік тому +1

    Браво, много сте добра.

  • @elenadineva7281
    @elenadineva7281 Рік тому +2

    Здравейте, Мария!
    Много харесвам видеата ви. Варианта с циглите е много практичен и по-красив от дъските. Имам купища от стари керемиди (след ремонт на покрив), ще се възползвам от идеята, благодаря! Бях се отказала от градината след като сляпото куче отмъкна картофите и лука. Но това, което виждам ми връща надеждите.
    Бъдете здрава, успешна и благословена!

  • @user-ve8he4yj3p
    @user-ve8he4yj3p 7 місяців тому

    ❤ жестока си ,бъди здрава и щастлива❤

  • @user-lf9yi1vk9x
    @user-lf9yi1vk9x Рік тому +1

    Благодаря за полезното видео :)

  • @emiliqjordanova8997
    @emiliqjordanova8997 8 місяців тому +1

    Благодаря ❤!!!

  • @user-zu3fz7rf5p
    @user-zu3fz7rf5p Рік тому +1

    👍💐🤔 Добър вечер . Като гледам имаш идеи , правиш лехи ..... Поздрави БЪЛГАРИЯ 🌹🇧🇬🌹

  • @emiliqjordanova8997
    @emiliqjordanova8997 8 місяців тому +1

    Супер 🎉

  • @ilianbogdanov4084
    @ilianbogdanov4084 Рік тому +2

    УНИКАЛНА СИ

  • @boykaangelova428
    @boykaangelova428 Рік тому +3

    Здравейте, много труд сте положили. Браво за ентусиазма и усърдието!
    Каква е дълбочината на лехите и откъде взимате толкова много пръст? Благодаря.

    • @mamakotka7113
      @mamakotka7113  8 місяців тому

      Пръстта е от разни ремотни дейности преди години, НО преимно от изравняване на терена. Де факто пътеките, които виждате са с по-ниско ниво от самия терен. И много важно, много от ,,пръстта'' е вече преработената органика, която с години трупам.

  • @valentinastoycheva5781
    @valentinastoycheva5781 Рік тому

    Благодаря и аз за раздаването ви от сърце!
    Имам ВЪПРОСИ: и аз направих повдигнати лехи около 40 см., НО се замислям:
    1/ дали не беше по-добре на терена директно (имах и такива) или вкопани/ и полувкопани.., защото през зимата, не се налагаше да поливам тези на терен, тъй като под тунела те лесно си дърпаха влага от почвата! А повдигнатите оставаха по-сухи! През зимата изключвам водеото на двора и трябва да поливам с лейка от къщата, което не правех и растенията растяха бавно.
    2/ защо ги наричаме “топли”?!… Въпреки органиката отдолу, те са,според мен, подложени много повече на студ! Земята не пази ли по-топло под тунел, отколкото с тунел над повдигната леха? Не съм мерила температурата… Мисля, че има отделяне на топлина, само в покрита оранжерия, ако всяка есен се поставя по краищата ивица с пресен тор “да гори”?!… Или под растенията, като подложка, но…, мн труд!… ПИТАМ ВИ!

    • @mamakotka7113
      @mamakotka7113  8 місяців тому

      Отговарям на 2, защото на първия въпрос ви отговорих горе.
      При разлагането на органиката и ействието на преработващите микроорганизми се вдига температурата на почвата.

  • @AsenYosifov
    @AsenYosifov Рік тому

    Здравейте. Благодаря Ви много за прекрасните и лесно смилаеми видеа :) Може ли да ми кажете, дали гледате домати в повдигнатите лехи, и колко е минималната височина за леха, в която се гледат домати?

  • @user-ek3hc7su5m
    @user-ek3hc7su5m 10 місяців тому

    😊Благодаря за видеото. Научавам доста неща,за което благодаря. Бих попитал: В каква посока правите лехите? Задължителна ли е някаква посока?

    • @mamakotka7113
      @mamakotka7113  8 місяців тому

      Има много ,,правила'' пък юг, пък север, пък изток, пък запад, пък фъншуй, при мен е хаос, всякакви лехи имам. Съобразявани са със сянката от вече съществуващите обекти -сгради и дървета (най-вече орехите), с наклонения терен, с ,,не можах да спя тая нощ и ми хрумна дали..." Между другото сянката през есента и през пролетта е много различна, в различни часове и ей тъй като почнеш да сееш предзимно и на пролет се чешеш по главата защо лехата е цял ден на слънце или защо не е :)

  • @deant1734
    @deant1734 Рік тому

    Адски полезно и готино видео! Поздравления! Когато затворихте лехите отдолу, усетихте ли подoбрение спрямо плевелите които се промъкват коренно от под земята?

    • @mamakotka7113
      @mamakotka7113  8 місяців тому

      За троскот и пирей съм компетентна. Може би съм споделяла и и знаете, че моят терен е с таква растителност, всичко е чистено на ръка, см по см. Все още по пътеките има. Та идва проблема не изпод земята, изпод циглите, а откъм пътеките и се катери по канта страничния под керемидите.

  • @katyatabakova7633
    @katyatabakova7633 11 місяців тому

    Научих много от вашите клипчета, благодаря?Направих си високи лехи.Мулчирам с леко просушаван райграс.Но годината е много дъждовна.Имам чувството,че с това помогнах на охлювите да се размножат прекалено/без мулч като че нямаше толкова/.Какво говори вашият опит?

    • @mamakotka7113
      @mamakotka7113  8 місяців тому

      Може да пуснете в произволна фб група за градинари запитване - имахте ли много охлюви тази година. Бъдете сигурни, че ще отговорят с ,,да'' и градинарите с мулчирани и с немулчирани градини. Копирам си разни коментари
      Накратко :
      Има органика, има и друга храна за охлювите, освен насажденията ни.
      Има органика, има охлюви - има храна за хищниците - бръмрари бегачи, ларвите им, светулките.
      Няма органика - има само наши насаждения за охлювите.
      Няма органика - няма укрития и добра среда за хищниците.
      А ето и надълго за един от ефективните методи за охлювите с черупка. - събиране
      Събирането на охлюви във време, когато са най- активни - нощем и в дъждовно време е част от нещата, които се правят и в мулчирани, и в немулчирани градини, за тяхното редуциране.
      Когато охлювите са най-активни, тогава излизат на лов не само градинарите с челници, но и хищните насекоми, които се хранят с тях. Нашите помощници - бръмбъри бегачи и техните ларви, женските светулки и ларвите им.
      Неслучайно тези насекоми са ,нощни птици' , тяхното хранене е свързано с храненето на охлювите. Има храна - охлюви, има жилище - мулч, има и обитатели - помощници в градината. Няма ли укритития за нашите помощници, в изораната, прекопавана, суха земя, вредителите ще преобладават.
      Често е необходимо да минат 2-3 сезона, за да забележим тази зависимост и кръговрат.
      голите охлюви обичат бира, капаните са действащи

  • @valentinastoycheva5781
    @valentinastoycheva5781 Рік тому +1

    ПИТАМ всички: ОРАНЖЕРИЯ- “за” и “против” за домашна зеленчукова градинка?
    Мама Котка - дерзайте! Полезна сте! Благодаря!

    • @mamakotka7113
      @mamakotka7113  8 місяців тому

      Копирам си мнение :
      Оранжерията НЕ Е задължително условие за добри урожаи и здрава и плодородна земя!
      От няколко години се вихри един лозунг из градинарските групи и форуми - "Без оранжерия нищо няма да стане в градината, всичко ще се разболее".
      Естествено пишат го хора, които имат неуспехи с градинарстването на открито, а тези неуспехи не се разглеждат комплексно причина по причина. И съответно вместо да бъдат осигурени добри условия и да се спрат вредни практики, по-лесно е да видиш някаква панацея в оранжерията, особено ако я нямаш.
      За мен това е много голяма инвестиция, независимо от материала и производителя! Ама много голяма. Инвестиция, която не ми влиза дори в топ 5 нещата, които наистина биха били от полза при природосъобразното градинарство и хич не струват стотинки и си заслужава да инвестираш ПЪРВО в тях - косачка, дробилка, контейнери за дъждовна вода (улуци и покрив), помпа, система за капково, копане за кладенец, материали за повдигнати лехи, дехидрататор, фризер ...
      Май даже и в топ 10 няма да влезе. Оранжерията при мен дойде чак на 8-9 години след първите ми стъпки в природосъобразната градинка...
      Оранжерията е екстра, допълнителен бонус в градината, за по-ранни и по-късни урожаи. Нищо повече. Ако не се осигуряват добри условия за насажденията вътре и те да растата здрави, почти всичките болести и вредители, характерни за на открито, също така добре могат да се вихрят и в оранжерията.
      НЕ Е за градинари на уикенда или поне не за тези цели - по-ранен и по-късен урожай. Не си ли там, на място, ВСЕКИ ден в продължение на почти два месеца - април/май да я отваряш и затваряш, рискуваш денем да си свариш растенията, а нощем сланата и студа да ги унищожи.
      едит: Говоря за ранното засаждане през април/май, в периода, когато хем има опасност от студ и слана, хем става +40 денем. После вече се отварят вратите и нещата са по-различни, не е необходимо обгрижване всеки ден.
      Не е редно да подвеждаме, особено начинаещия градинар, че в оранжерията всичко ще расте без грижа, без болести и с рекордни реколти. Напротив, при оранжерийното отглеждане в най-обикновен неотопляем парник или поликарбонатка, грижата е много повече, на място, всеки ден.
      Разбира се, ако сте на мястото всеки ден, ако имате много пространство за градина и може да си позволите екстра като оранжерия, защо не - още през януари може да хапвате салатки и репички, а доматът или краставицата да ви зарадват с плод 2-3 седмици по-рано от на открито. Приятно е, спор няма.
      Но ако осигурите няколко елементарни неща, за да имате здрави насаждения на открито, няма да обвинявте липсата на оранжерия и може да имате богат и здрав урожай, дори и да не живеете постоянно на мястото. Небходимо е - мулчиране и още мулчиране (с тази цел косене и осигуряване на мулч), мрежа против градушка, сеитбооборот, био препарати и/или фитотерапия при необходимост, екстра - капково. Като бъдат осигурени тези условия, доброто, здравото, продуктивното, приятното градинарство ще са ви осугурени също.

  • @user-jd7py2ec7d
    @user-jd7py2ec7d 5 місяців тому

    Мога ли да добавим в лехата дървесна пепел?

  • @user-ji9hi4dm8n
    @user-ji9hi4dm8n 6 місяців тому

    Any chance of putting subtitles on the videos?

  • @user-dt6kg3ln9z
    @user-dt6kg3ln9z Рік тому

    Здравейте. Преди 4-5 години гледах зеленчуци в такива лехи по идея на Надежда Борисова. Резултата беше изключителен. По стечение на обстоятелствата сега разработвам ново място . Въпроса ми е защо не използвате мрежа вместо цигли. За да не оскъпявате или поради друга причина. И още еди въпрос. Гледах ваше видео, където засяхте лен до картофите. Защо го засях те извън леката. Трябва ли да има преграда между картофите и лена ? Благодаря предварително

    • @mamakotka7113
      @mamakotka7113  8 місяців тому

      За лена. Отстрани е, защото не искам да ми заема безценното място на лехата за кореноплоди. Всяка леха е повдигана от мен, това са тонове пренесен и нареден материал. Всеки сантим от защитените лехи ми е важен. Освен това картофите ги мулчирам с много дебел слой органика, което на нежните ленени стъбълца вероятно няма да е ок.
      За мрежата. Ситната мрежа е рапицова и сляпото куче, както и милият ми лабрадор я прегризва без проблеми. Едрата, тип за ограда е прекалено едра. Не съм открила такава, която да отговаря на критерии - да знам състава, да е ситна, да е по джоба ми. Мисля, че във видеото имам и материал за една строителна мрежа, която се оказа доста здрава, но пък успя мишле да я прегризе и големите коренища на някои растения също я пробиват.

  • @user-ee3ro2vi9h
    @user-ee3ro2vi9h Рік тому +1

    Здравейте, имате ли интерес да пишете статии на тема градинарство? Много са полезни видеата ви и бихме искали да запознаем и нашите читатели с тази ценна информация - Epoch Times Bulgaria.

    • @mamakotka7113
      @mamakotka7113  8 місяців тому

      Благодаря Ви! На този етапо нямам възможност за такава дейност.

  • @Mihaela-hm8ig
    @Mihaela-hm8ig 2 місяці тому

    Хаос......................................

  • @2malizia
    @2malizia 2 місяці тому

    Не е задължително да са високи? А бихте ли ми казали при обикновени ниски лехи как точно се прави плодородна почва на дълбочина? Няма такъв начин!

  • @yulmana
    @yulmana 9 місяців тому

    Защо няма нови видеа

    • @mamakotka7113
      @mamakotka7113  8 місяців тому +1

      Имам огрооооомно желание да правя такива, да споделям, да разказвам, но нямам време. Децата имаха много интензивен и натоварен втори срок, а после лятото си бяхме семейнообещали да си направим няколко почивки , които да НЕ са у дома на село (щото инак няма да е почивка). Грижи и експерименти в градината паралелно и отговори във фб групата. Но поне снимах снимки на домати сортове :) Да се надявам, че ще вляза в ритъм и ще пусна нови видеа.

  • @valentinastoycheva5781
    @valentinastoycheva5781 Рік тому

    Мама Котка, още един въпрос: с керемидите на дъното, нали ще се спре достъпа на корените до долната земя? Значи, че разчиташ само на почвата над керемиденото дъно?! Това дали е за добро?! Сигурно е по-добре за дърпане на влага да се постели гъста метална мрежа… Ти би могла да надупчиш с бургия керемидите, за да минава малко поне влагата по-лесно?!.. Какво мислиш?
    Аз бих я боядисала (мрежата) преди употребата със здрава боя и отгоре с течен битум и след като е изсъхнала добре да се положи… ммдаа , става скъпо и трудоемко!…. Мнение?

    • @emiliqjordanova8997
      @emiliqjordanova8997 9 місяців тому

    • @mamakotka7113
      @mamakotka7113  8 місяців тому

      Ситната мрежа е рапицова и сляпото куче, както и милият ми лабрадор я прегризва без проблеми. Едрата, тип за ограда е прекалено едра. Не съм открила такава, която да отговаря на критерии - да знам състава, да е ситна, да е по джоба ми. Мисля, че във видеото имам и материал за една строителна мрежа, която се оказа доста здрава, но пък успя мишле да я прегризе и големите коренища на някои растения също я пробиват.
      Не намирам нужда да дупча, червеите и влагата си преминават през процепите на застъпването на керемите.
      Да, ако нямам такъв проблем със сляпото куче, не бих се занимавала въобще със застилането.

  • @seidseidov9343
    @seidseidov9343 Рік тому +2

    Яко

    • @katyatabakova7633
      @katyatabakova7633 Рік тому

      Здравейте Мария!Харесвам вашите видеа.И понеже вече съм много възрастна и ми е трудно да обработвам земята по класическия начин,реших да последвам примера Ви и направих високи лехи.Тази година ще ми е за първи път.Не ми е ясно обаче е начина на поливане на тези лехи.Моля напишете ми как поливате?

    • @mamakotka7113
      @mamakotka7113  8 місяців тому

      Поливам с капково от 3 години. С чешмяна, комбинирано със събирана в контейнери дъждовна.

  • @krasigbs1
    @krasigbs1 8 місяців тому

    Казва се керемиди!

    • @mamakotka7113
      @mamakotka7113  8 місяців тому

      У нашия край им викаме цигли, дъге.

  • @nikolaykolev9588
    @nikolaykolev9588 7 місяців тому

    Общо взето само глупости. Нищо полезно.