Разходка в Хисаря

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 лип 2023
  • Част от нашата лятна ваканция премина в този град.
    Приятно и тихо място за почивка с богати възможности.
    Краткото видео показва нашата разхода в този красив български град.

КОМЕНТАРІ • 6

  • @holidaywalking
    @holidaywalking 8 місяців тому

    Еха хубаво видео, пак научих нещо! И аз наскоро бях в Хисаря и Терме ди Хисар беше прекрасно! 😊

    • @travelwithcamerabg
      @travelwithcamerabg  8 місяців тому

      Благодаря! Радвам се,че ви е харесало.Имате също много добри видеа. Абонирах се за канала ви и се надявам да науча от вас доста неща.🙂

  • @user-lw7fb7vd6c
    @user-lw7fb7vd6c 11 днів тому

    Благодаря за видеото. Ако е възможно, моля да коментирате изпозлваните строителни материали и технологии и характера на разрушенията на тази "крепост". Благодаря предварително!

    • @travelwithcamerabg
      @travelwithcamerabg  8 днів тому

      Здравейте, задавате въпрос, който лично аз не мога да отговоря достоверно. Аз не съм специалист и нямам поглед към антични сгради и градежи. Живях 4 години в Италия и колкото и да е парадоксало, знам повече за това, как и с какви материали е построен Пантеона в Рим, отколкото градежите в България. Може би защото в Българяи няма такава популяризирана информация.Ако стъпя на това, че в Римската иперия масово се строи с бетон, то вероятно градежа е извършен с бетон или хоросан(съмнявам се да са ползвали хоросан при условие,че имат бетон) за укрепване на камъка и римските тухли, които ясно се виждат в стената. При строежа на акведуктите римляни използват предварително направени по профила дървени скелета(модели, темплейти) за изграждане на арките.Поставя ли са няколко такива дървени модела и са подреждали камъните върху тях до достигане на височината и заключвали арката с клиновиден камък на върха.Така са строели много бързо и за онова време лесно.Не виждам причина, да не са използвали подобни специфични модели и удобства при изграждането на укрепените стените на Хисаря. Разрушенията могат да бъдат от няколко типа. Природни бедствия(земетресения, силни бурии и т.н), ествествена ерозия от времето на материалите, разграбване за използване на готов материал за строеж(Колизеума в Рим е бил пред тотално унищожение поради тази причина), разрушаване при нападения и набези от противикови части, които не са реставрирани и разрушаване за прокарване на градска инфрастуктура . Доколкото знам крепоста се е запазила в този си вид благодарение на това, че е в страни от основните търговски пътища включително и по време на турското робство.
      Разбира се това са моите свободни интерпретации за тази крепост. Вероятно в истрорическият музей на града ще има много повече и много по точна информация.

    • @user-lw7fb7vd6c
      @user-lw7fb7vd6c 8 днів тому

      @@travelwithcamerabg Благодаря за подробния отговор. Интересно за какъв "бетон" става дума? Наистина ли са имали заводи за цимент и за бетон?

    • @travelwithcamerabg
      @travelwithcamerabg  8 днів тому

      @@user-lw7fb7vd6c Да, те са откривателите на цимента и бетона.Тук има интересн анализ на съставките му.www.nationalgeographic.bg/a/uceni-resavat-2000-godisnata-misteriya-na-neveroyatno-zdraviya-rimski-beton