melecitoza - vyčištění plástů za méně než 24 hodin - včely, vosy, sršeň - více v popisu videa

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 сер 2024
  • ukázka toho, co si včely z melecitozy vezmou a co "tam" nechají. to vysypané na zemi pod plástem neni vosk nebo pyl, ale "cukr"...ochutnal jsem to a je to sladké, proto to tako láká vosy a sršeň - myslím, že je to ta moje sršní matka;-)....která se ale z dvojplemenáče odstěhovala poté, co se jí odlepilo hnízdo ze strůpkové folie a mě se he nepodařilo vhodně připevnit zpět. tak se usadila někde poblíž.
    plásty nebyly namáčeny, v noci možná pršelo, ale podle hladiny v nadržích na vodu jen minmálně.

КОМЕНТАРІ • 11

  • @PluhyhoSvet
    @PluhyhoSvet Місяць тому +3

    Je to letos šílený :/ nejsmutnější pohled není ani tak na poničené souše a rozmočenej med, ale na to jak jsou ty včelky zhuntovaný

    • @yttomask
      @yttomask  Місяць тому

      @@PluhyhoSvet ahoj...s tema vcelama...nevim...ja jsem vcera a predevcirem zase vazil par medniku...uly jsou plny vcel, hezkejch, chlupatejch, samozrejme jsou mezi nima i cerny, ale nijak strasny to neni. Napada me, ze je to tim, ze se mi letos vyrojily jen dve vcelstva, na kazdym stanivisti jedno, respektive na jednom se jen jedno dostalo do rojovky a na druhem se jedno skutecne vyrojilo.
      Chci rict, ze pokudcje vcelstvo silny, tak sice hodne letavek hodle leta a hodne dre a hodne nanosi, ale takove vcelstvo dokaze prubezne odhchovavat za danych podminek i silne nove generace, takze ta drina se nejak rozdeli mezi vsechny delnice - doneseni i vysouseni.
      Ty jsi delal hodne oddelku, vpodstate mas hodne vcelstev relativne slabych a tim padem i ta obnova generaci je pozvolnejsi a vic se nadrou vztazeno k jednotlive delnici.
      Kazda letavka se fakticky upracuje k smrti. Dulezite je, aby dokazaly se obnovovat, a obnova u slabsich vcstev je pomalejsi nez u silnejsich. Proto se ti zda, a je to i realita, ze mas hodne udrenych vcel.
      Nevim jestli to popisuju srozumitelne, snad ano.
      Neves hlavu.

  • @vaclavkydlicek808
    @vaclavkydlicek808 Місяць тому

    Taky to tak dělám ale vždy jim to stříkám vodou.

  • @JanKratina
    @JanKratina Місяць тому

    Tak tohle rozhodně nedoporučuji dělat blízko úlů. Vyvolá to loupež! Doporučuji namočit přes noc do studené vody a druhý den vytočit. Případně nechat ve vodě déle. Vytočenou sladkou vodu je možné dát včelám vypít, včely z melecitózy napodruhé udělají normální med.

    • @yttomask
      @yttomask  Місяць тому +1

      dobrý den, toto byl pokus k ověření, co s tou melecitozou a jak rychle včely udělají a co v plástech zbyde. Bylo to dělané v době, kdy snůška byla a tudíž riziko loupeže minimální, navíc všechna včelstva na stanovišti v plné síle a dobré kondici.
      Slídění na stanovišti v dané době v nějaké kritické míře neprobíhalo.
      Nebyl to návod, jak vyčistit X rámků od melecitozy, i když záleží na tom, zda je snůška či ne.
      Povzbuzen výsledkem tohoto pokusu jsem dal vytočené plásty se zbytky melecitozy včelám k vyčištění přímo do úlů a bez namáčení.
      Výsledek se chystám zkontrolovat zítra. Dám vědět.

    • @janklimes3238
      @janklimes3238 12 днів тому +1

      @@yttomask dobrý den nechci být nezdvořilí , ale pane neříkáte celou pravdu, včeli loupí při krmení a já krmím až týden po čištění rámku od cementozi. Chci aby včeli cementozní med spotřebovali nikoliv uložili,pak nevydrží zimu. Možná nesnesete jiný názor,ale přesto vám zasílám kacířský způsob který funguje.
      Mám každé 3-4 roky cementový med. U nás se traduje pověst, že to způsobuje mšice žijící na modřínu..Vždy se snažím o odvíčkování a stočení. Letos jsem vytočil 15kg druhého medu na včelstvo. Rámky jsem z medometu vytahoval těžké. Naštěstí mám 4 rámkový medomet. Po krátkém vytočení se rozvibruje díky různě postiženým rámcích s cementozou= rozdílnou váhou a stačí dát dva lehčí rámky proti sobě a už je vyvážený a jdu na vyšší otáčky. Pozor cementový med má krystalky ,které vám ucpají síta , já to řeším fénem a silikonovou stěrkou na dorty, kdy spolu síto vytřu a horkou vodou v zahradní hadici s tryskou síta vždy omyji tak 3x na 35l medu , vždy síta suším fénem. Rámky po vytočení dám na den-dva před úl k vyčištění a pak je za tmy vyklepu a ukryju. Pokud je necháte déle budou vykousané tj. se ztrátou vosku. Krmím až za týden to už jsou včelky klidné.
      Dělám to takto přes 20l a nevidím v tom problém. Nakrmí se i vosy to je pravda, ale neznám díky nim komáry a nakrmené vosy se o nás už nestarají - najednou nejsou vidět.Vím , že včelařská moudra kdekdo opakuje , straší a kdy ty tato moudra někdy podrobíte testu? Navrhuji zajímavý test a věřte mi budete mít jen vyčištěné rámky a naštvaných pár tzv. včelařů.
      Jo a 3 rámkový medomet je jako jezdit na kole po dálnici - jde to ale......vibruje nejde vyvážit.

    • @yttomask
      @yttomask  12 днів тому +1

      @@janklimes3238 dobrý den, proč podle Vás včely loupí jen při krmení?? Když Vám vyloupí slabé včelstvo, protože se nejprve podaří do něj proniknout slídilkám, které pak přivedou další včely ze svého včelstva, tak takové vyloupení/loupež nijak nezávísí na krmení.
      Já doteď nezačal krmit kmenová včelstva (nechávám jim celý medník zásob, zimovat budu na medu), ani na jednom ze dvou stanovišť, kromě přikrmování oddělků medem, a pokus o loupež jsem již musel řešit, u kmenového včelstva, které bylo oslabeno delším bezplodým obdobím.
      Jinak k té melecitoze - vyčistil jsem několik nástavků melecitozních rámků tak, že jsem je včelám podstavil, ony si to vybraly a přenosily, krystalky melecitozy vyházely, to vše bez namáčení plástů. Rychlost vyčištění závisela na počasí.

    • @jirisevcik9971
      @jirisevcik9971 4 дні тому

      3:36

    • @yttomask
      @yttomask  4 дні тому

      @@jirisevcik9971 dobry den, co vas v tom case zaujalo?