Jak WPŁYWAĆ na PRACOWNIKÓW? Przewodnik dla LIDERÓW

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 лип 2024
  • Jak wpływać na pracowników? Albo jak tego NIE robić? W tym odcinku dowiesz się czym jest zjawisko reaktancji, jak rozmawiać z pracownikami, żeby wykonywali nasze polecenia oraz czego się wystrzegać, żeby nie budzić demona oporu wśród pracowników.
    Pobierz bezpłatnego ebooka dla menedżerów: besmarter.pl/ebook-dla-liderow/
    0:00 Wstęp
    0:55 Zjawisko reaktancji
    2:40 Co z tym zrobić?
    4:46 Jak wpływać na pracowników - 3 kwestie
    8:24 Wywieranie wpływu a manipulacja
    Upewnij się, że subskrybujesz Firmę z Głową, żeby być na bieżąco z nowymi materiałami o biznesie, psychologii i rozwoju. 🚀
    Chcesz więcej wiedzy? Zajrzyj na: besmarter.pl/
    BeSmarter - szkolenia i doradztwo dla biznesu.

КОМЕНТАРІ • 15

  • @barbaraa8736
    @barbaraa8736 23 години тому +2

    To wielw zależy od kultury organizacji. Mali ludzie na stanowisku zabijają potencjał pracownika . Wielcy ludzie na stanowiskach rozwijają potencjał pracownika i tym samym firmy stają się silniejsze od środka, mocniejsze od konkurencji na ryku. Tak jak do klientów mówi się językiem korzyści, tak i do pracowników skuteczne jest mówienie językiem partnerskim bez manipulacji, bez zastraszania np. utratą pracy (który jest elementem mobbingu) a to z kolei motywuje pracownika do złożenia wypowiedzenia. Do języka partnerskiego warto dołączyć indywidualne podejście czyli mieć wcześniej wiedzę co danego pracownika motywuje , jak również jakie marzenia zawodowe a co za tym idzie cele zawodowe ma dany pracownik bo przy takiej formie komunikacji pracownik da maximum z siebie w zadaniach, co więcej przyniesie wysokie wyniki,. Język parterski do pracownika bez manipulacji, bez zastraszania, bez grożenia, bez nacisku to szacunek do pracownika. A szacunek to podstawa .

  • @MichuKatowice
    @MichuKatowice 9 місяців тому +2

    Świetny materiał, jak zwykle zresztą.

  • @Bukson8x9x
    @Bukson8x9x 4 місяці тому +2

    Im dłużej oglądam ten kanał i tego typu ważne materiały, tym mocniej przekonuje się w jakiej dziczy przychodzi mi funkcjonować. Niestety większość liderów i kierowników z którymi przyszło mi współpracować, robi zupełnie odwrotnie. Traktują swoich współpracowników jako wrogów, dzieci z nie do końca wykształconym potencjałem intelektualnym. I im większa organizacja tym mocniej jest to widoczne. W mojej obecnej pracy mamy bardzo dużo szkoleń, dużo mówi się o tematach tutaj poruszanych. Niestety nie przekłada się to na faktyczne zachowania, przez co z roku na rok pracuje się w takim miejscu coraz trudniej. Mam wrażenie, ze jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie, zanim kadra kierownicza zrozumie, ze to w nich bardzo często jest problem. Życzę wszystkiego dobrego!

    • @FirmazGlowa
      @FirmazGlowa  4 місяці тому +1

      Ponieważ prawdziwa zmiana odbywa się na poziomie tożsamości i przekonań, a duża część szkoleń koncentruje się na dostarczeniu wiedzy i umiejętności. Co z tego, że ktoś wie jak udzielić feedbacku, jeżeli głęboko wierzy, że pracownicy są tacy i owacy. Dopiero zmiana myślenia o drugim człowieku pozwala trwale zmienić zachowania. To samo działa w drugą stronę, czyli kiedy to pracownik jest figurą :-)

  • @dorotas778
    @dorotas778 3 місяці тому

    Przez przypadek trafiłam na ten kanał. Jak widać , nie ma przypadków :) Bardzo mi się podoba prowadzenie go wprost i na przykladach! Świetnie przyda się w mojej pracy, dziękuję za pomysły!

  • @danielchaba8425
    @danielchaba8425 9 місяців тому +1

    Dobry materiał - od roku korzystam z przedstawianych rad i mam dzięki temu świetną ekipę :)

    • @FirmazGlowa
      @FirmazGlowa  9 місяців тому

      Dziękuję i cieszę się bardzo!

  • @kauczukowypaskonradaelo674
    @kauczukowypaskonradaelo674 9 місяців тому +1

    Dzieki za material. Staram sie dawac wybor i rzeczywiscie w wiekszosci przypadkow dziala dobrze. Forma komunikacji jest niesamowicie wazna.
    Pozdrawiam

    • @FirmazGlowa
      @FirmazGlowa  9 місяців тому

      Dzięki za komentarz! Dobrego!

  • @jacekmaecki1709
    @jacekmaecki1709 9 місяців тому

    Super materiał!

  • @ravx6075
    @ravx6075 5 місяців тому +1

    Ja zacznę to stosować od jutra😊

    • @ravx6075
      @ravx6075 5 місяців тому

      W sumie to mam jeszcze jednak pytanie, bo jak to dostosować do małych rzeczy? Mam pracownika, który po prośbie o małą rzecz którą musisz zrobić na przykład, idź posprzątaj swoje stanowisko - on mi odpowiada: Rafał pamiętaj ja nie muszę, ja mogę.
      To jest rzecz która zajmie mu 10 minut a on niekoniecznie pójdzie to zrobić...

    • @FirmazGlowa
      @FirmazGlowa  5 місяців тому

      W Twoim pytaniu jest kilka wątków. Po pierwsze, jeśli prosisz, to pracownik może odmówić. Po drugie, ma rację, że na końcu nic nie musi. Jednocześnie po trzecie, jeśli jesteście umówieni, że stanowiska pracy mają być uporządkowane, to jeśli chce z Tobą współpracować, to musi.
      Bo inaczej nie szanuje reguł i naraża się na konsekwencje. Innymi słowy nie musisz chodzić na trening biegowy przed maratonem, jednocześnie jeśli chcesz go ukończyć i nie zrobić sobie krzywdy, to jednak potrzebujesz 3-4 razy w tygodniu pobiegać :-)
      Zostaje jeszcze pytanie jak ważny jest ten porządek? Wyobrażasz sobie, że coś takiego mówi osoba odpowiedzialna za porządek na sali operacyjnej?