Homonnay Zoltán: Mennyire veszélyes a radioaktív sugárzás?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 лис 2023
  • Az Alkímia Ma 2023. október 19-i előadásának felvétele - ELTE TTK Kémiai Intézet
    A radioaktív sugárzás sokakat tölt el félelemmel, miközben egy 80 kg-os ember testében kb. 5000 radioaktív bomlás játszódik le másodpercenként. Milyen veszélyei vannak? Mennyire kell tartani tőle valójában? Mit jelent a dózis, mik a dóziskorlátok? Mennyire bizarr a mellékelt képen látható, rádiumot tartalmazó „energy drink” a múlt század elejéről? Erről is lesz szó az előadásban, összeszedve az előnyöket és kockázatokat, és megmutatva főleg azt, hogy milyen alapon állítható bizonyos radioaktív sugárzás okozta kockázatokról, hogy azok társadalmilag elfogadhatók.
    (Az előadó Homonnay Zoltán magkémikus, az ELTE Kémiai Intézetének egyetemi tanára)
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 8

  • @emanacio
    @emanacio 6 місяців тому +3

    Több kérdés merült fel:
    Ha a sugárzástól lett valaki rákos, akkor miért sudárkezeléssel akarják gyógyítani?
    Ha veszélyes a Röntgen a tüdőszűrékkor, amit egy 1923-as orvosi könyv részletez, akkor miért kötelező a tüdőszűrés?
    Ha bizonyos rák típusokat lehet gyógyítani természetes anyagokkal, akkor miért a szintetikus izotópokat nyomatja az orvostudomány?
    Amúgy meg nagyon nem mindegy a Röntgen sugárzásnál, hogy milyen kemény az a sugárzás.
    Mert a lágy sugárzáskor csak a bőr felszíne pirosodik vagy ég meg és jelentkeznek ezek a tünetek pár percen vagy órán belül , míg a keményeknél néhány hét vagy hónap és teljes szövet elhalás.
    Amúgy minden 100'000. ember érzékeny vagyis érzékeli a radioaktív és Röntgen sugárzást a testén , amire állítólag nincs érzékszervünk.

    • @thisisajewtube
      @thisisajewtube 6 місяців тому +1

      Gyerekkoromban mindig éreztem, amikor röntgeneztek. Mintha egy szellő átfújt volna.

    • @retrobudapest
      @retrobudapest 6 місяців тому

      Te olyan értelmeseket tudsz kérdezni azért bammeg mert a tüdőjárvány veszélyesebb mint az hogy megállapítják hogy tüdőfertőző vagy e . A sugárkezelés nem azt jelenti hogy besugározzák az egész tested hogy rákos legyél .

    • @robertpopradi5020
      @robertpopradi5020 Місяць тому +1

      Radioaktív sugárzás energiája nem mindegy egyrészt ... Másrészt a radioaktív sugárzás mennyisége a másik , ami nem mindegy ...
      Ez ahhoz hasonló , mint ahogyan a hidegvizes tusolás javíthatja a vérkeringést , az immunrendszer működését és még dopamin felszabadító hatása is van , ha csak egy pár percig művelik ..
      Ugyanakkor ha valakire ráesik egy pár tonnás keményre fagyott jégdarab , az sajnos nem tesz jót az egészségnek .., pedig mind a kettő hideg víz valójában ...
      Kb ezért káros a radioaktív sugárzás és a lágyabb , célzott alkalmazása ezért lehet életmentő ...
      Ráadásul a radioaktív sugárzást ugyanúgy lehet irányítani , vagy fókuszálni , mint a fényt .. Tehát megoldható az orvosi eszközökkel , hogy csak a célterületet roncsolja , a környezetét pedig nem ..

    • @robertpopradi5020
      @robertpopradi5020 Місяць тому +1

      Röntgen készülékekben lehet hűtőventillátor esetleg és az általa keltett légmozgást valóban érzékelhetjük ...
      De nincsenek meg az élő szervezetekben a radioaktív sugárzásra érzékeny receptorok .. Sőt még az ultraibolya fény legnagyobb részét sem tudjuk érzékelni ... Az egészen más tészta , hogy a bőrünk begyullad a károsító sugárzástól .. , de az nem érzékelés , hanem következmény .. Mint mikor belázasodunk az influenától .. Az sem az influenza detektálására való , hanem egy gyógyító következmény ..
      Persze áttételesen következtetni lehet mindkét esetből a kiváltó okokra , de csak ha tudjuk a tudósoktól , vagy az orvostól , hogy mi is történt előzőleg ...
      Tehát sajnos , vagy nem , de nem lehet érezni a radioaktív sugárzást .. Esetleg a mikrohullámú sugárzást , mert az melegít .. például a rádiótelefonunk melegíti a fülünket .. ugyanis a rádiótelefonok nem rádióhullámokkal működnek , hanem ezt kevesen tudják , hogy mikrohullámokkal ... De különösebben nem kell félni tőle , mert nagyon kicsi teljesítmény szinteken dolgoznak .. (nagyságrendileg 1 Watt környékén .. ).

    • @gezakiss1104
      @gezakiss1104 11 днів тому

      Életerő