Otrzymałeś pomoc❓ Wsparcie kanału mile widziane 💰 www.paymedia.pl/zporadnikaelektryka 👇👇👇 Zaoszczędziłeś kilka złotych 💰 dzięki filmom 🎬 na tym kanale? Wesprzyj kanał 💳💵 Każdy, nawet najmniejszy "donejt" mile widziany. Wsparcie pomaga mi realizować kolejne produkcje. Z góry serdecznie dziękuję 🤝 👆👆👆 📊 Fajne pliki dla elektryków i nie tylko 👉 zpe24.pl/shop-full-width/ 🛒Sklep allegro z plikami 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK Potrzebujesz dobrych plików Excel do wyceny instalacji, podziału obwodów? Zapraszam do mojego sklepu na zpe24.pl lub na allegro. Znajdziesz tam również szablony opisów do rozdzielnic. 🛒zpe24.pl 👉 zpe24.pl/shop-full-width/ 🛒allegro 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK 👉O czym jest ten film❓ W tym filmie dowiesz się jak podłączyć przekaźniki bistabilne w rozdzielnicy. Przekaźniki bistabilne możemy zastosować do sterowania oświetleniem, gniazdami. Można je wykorzystać jako aparaturę tymczasową zastępującą automatykę budynkową do czasu zakupu poszczególnych elementów systemu automatyki. Zapraszam !!! ⛔ UWAGA !!! ⛔ ⚠️PRĄD ZABIJA, BĄDŹ OSTROŻNY !!!⚠️ Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych, osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji nie powinny wykonywać prac elektrycznych. Pozostałe linki: 🔵Facebook: facebook.com/z.poradnika.elektryka 🟡Grupa ZPE: facebook.com/groups/z.poradnika.elektryka 🟠Serwis zpe24.pl: zpe24.pl/ ⚫Tik Tok: vm.tiktok.com/ZMR9vS4E7/ 🟣Instagram: instagram.com/z.poradnika.elektryka/ Producent aparatury zastosowanej w filmie: 🔴Legrand: legrand.pl/
Nie jestem elektrykiem ale zrobiłem instalację łącznie z tablicą rozdzielczą w nowym budynku mieszkalnym córki , którą sprawdzi elektryk z uprawnieniami, i tego typu filmy są mi pomocne. Dziękuję za pokaz.
Jak zawsze elegancko. Uwielbiam ten kanał. Najlepszy o elektryce. Cały czas czegoś się uczę. Pracuje w elektryce ale nie mam szkoły więc kanał pomaga rewelacyjnie. Dzięki. ✌️
Bardzo ciekawy i jak zwykle interesujący film. Fajnie było by zobaczyć przykład takiej rozdzielnicy kompletnej np w mieszkaniu zwykłym w którym wymieniana jest cała instalacja 😊
Fajny materiał. Przekaźniki dają sporą ilość możliwości. Ja np. miałem jeden wolny przycisk przy wyjściu i wpadłem na pomysł by wyłączać nim wszystko przed wyjściem z domu. Na przekaźnikach mam całe oświetlenie i wszystkie gniazdka w które są powłączane lampki nocne czy biurkowe. Wychodząc z domu naciskam tylko jeden przycisk i nie biegam po chałupie żeby sprawdzić czy gdzieś jeszcze się świeci... Kanał mi się podoba. Łapka w górę i subskrybuję. 👍👍
Super sprawa chyba sobie tak zrobię u siebie. Póki co nie planuje Smart Home ze względu na koszty, ale przy takiej opcji nic nie staje na przeszkodzie żeby zrobić modernizacje w przyszłości bez konieczności dewastacji ścian :)
ZPE jest kanałem z bardzo wysoką kulturą techniczną. Język prowadzącego jest z poszanowaniem polszczyzny ( mam na myśli odmianę jednostek miary - rzadkość). Dziękuję.
rozumiem że dla bezpieczeństwa można zrobić to sterując zerem czyli neutralnym przewodem , żeby fazy nie mieć na przyciskach :) jestem pod wielkim wrażeniem najlepszy kanał na YT jeśli chodzi o tłumaczenie podstaw montażu takich rozdzielnic Dzięki Wielkie !
Złączki wago można odwrócić do góry nogami. Wtedy bok z odsłoniętymi stykami dolega do przekaźnika i nie ma do niego dostępu. Ewentualnie można na koniec wrzucić blokadę 249-116 albo 249-117 żeby mieć pewność, że złączki się nie przesuną. Pozdrawiam.
fajna prezentacja!. mogłeś jeszcze przepuścić wszystkie przekaźniki przez jeden mocniejszy i zrobić taką logike że jednym klawiszem(przy dzwiach wejsciowych)gasisz wszystkie lampy w domu. Tzw. przycisk multi switch albo reset. Potenguje to w przekonaniu i zastosowaniu tego rozwiazania
Fajnie pokazane. Jednak, moim zdaniem, na czas szycia aparatury lepsze byłoby zbliżenie na rozdzielnicę. Na telefonie nic nie widać 😊 ale i ma komputerze byłoby lepiej. Potem szeroki kąt i pokazanie co i jak działa.
Dawno, dawno temu uczono mnie, że załączamy naciskając klawisz "z góry". Wtedy nie mówiło się nic o tego typu sterowaniu. Tylko pytam: co na to mówią normy (już nie siedzę w temacie)? Oczywiscie działanie łączników, wiadomo, nie zmienia się;-)
Z doświadczenia wiem, że jeżeli ktoś już założy osprzęt na nowo pomalowane ściany to już nikt do tej instalacji nie zagląda. Zakładać przekaźniki bistabilne, tylko po to, żeby nie robić schodówek/krzyżówek i nie zrobić przy tym oświetlenia w pełną gwiazdę to dla mnie bezsens. Widziało się taki rzeczy ;). Bistabilny bez gwiazdy to tylko więcej problemów i podnoszenie kosztów.
Czy w planach byłby jakiś film, który dałby pogląd na to jak zrealizować takie sterowanie oświetlenia z wykorzystaniem niskiego napięcia (skrętka z rozdzielnicy do łączników). W filmie jest o przekaźnikach bistabilnych - gotowy bezpieczny produkt z półki. Jak to poprawnie powinno wygladać gdyby wykorzystać sterownik wystawiający sygnał sterujący przekaźnikami. Czy tak zwyczajnie przekaźnik elektromagnetyczny w podstawce na szynę? Czy trzeba zwrócić na coś jeszcze uwagę? :) Pozdrawiam. Super kanał.
Przy takim systemie sterowania oświetleniem to chyba sterowanie przewodem N będzie lepsze. W puszkach nie będzie dostępnego przewodu L z dużym prądem. (L bedzie tylko przez cewki przekaźników)
Co w przypadku zaniku napiecia przy wlaczonym oswietleniu? Nie ma mozliwosci wylaczenia oswietlenia i po pojawieniu sie napiecia oswietlenie wlaczy sie ponownie nawet jak nie bedzie nas w domu (widac to np tu 35:46).
Witam, A czy można sobie w domu zrobić kilka takich małych rozdzielni tylko do oświetlenia, czy raczej praktykuje się jedną centralną? Przy wielu obwodach trochę się tych przewodów robi (np. sama sypialnia to co najmniej 4 obwody: 2 na oświetlenie główne + 2 na lampki nocne), a tak można by mieć osobną rozdzielnicę np. na poddasze, parter i ogród. Oczywiście do każdej doprowadzone zasilanie + ew. skrętka od głównej rozdzielnicy. Myślę żeby tak sobie zrobić u siebie w domu, ale może to jest jakiś antywzorzec i nie powinno się tak robić z jakiegoś powodu? Filmik bardzo interesujący, obejrzałem cały i mocno mnie zainspirował🙂Pozdrawiam serdecznie!
Super film. Pytanie, jeśli przewód nr 2 połączymy z wszystkimi przekaznikami za pomocą mostków, to będzie wtedy działał jako globalny (wylacz / załącz wszystko), czy zmieni stan lampek na przeciwny (np. jedna zapalona reszta zgaszona, to naciśnięcie przycisku 2 zamieni że jedna zgaszona reszta zapalona)? Czy da się wykonać takie sterowanie "globalne"?
A naszło mnie pytanie jako laika. Czy w takim układzie możemy zastosować przełączniki podwójne? Bo chyba nie. A co w przypadku jeśli właśnie w 1 pomieszczeniu mamy dwa źródła światła i chcemy je zapalać albo pojedynczo albo podwójnie? Są na to rozwiązania?
Wiem, że ten film ma już trochę lat, ale akurat jestem temacie teraz jezeli chodzi o tego typu istalacje. Jedno pytanie. Skoro oswietlenie jest na jednej S-ce, a laczniki na osobnej, aby na cewce pozbyc sie napięcia trzeba zrzucic obie S-ki. Pytanie czy nie lepiej zrobić to na jednej i mieć pewność ze cały obwód jest rozpięty?
A jak przepiąć tak żeby jednym przyciskiem przykładowo załączyć wszystkie lampy w podobnym układzie ? Chodzi mi o to czy jeden przycisk może być używany jako załączanie całego układu oświetlenia tylko jeden przycisk
To zależy do czego potrzebujesz i jak jest wykonana instalacja. Jeśli tworzysz coś nowego i masz wybór to lepiej chyba w rozdzielnicy, bo masz większe możliwości rozbudowy i modernizacji.
Czy w takim układzie można z lampy do włącznika dać 3x 1,5 i od włącznika do rozdzielnicy dwa przewody 3x1,5, a może wystarczy tylko 5x1,5 od rozdzielnicy. Ewentualnie 3x1,5 od lampy do włącznika i 3x 1,5 od włącznika do rozdzielnicy, razem ze skrętką ?
Można, tak i tak. Jeśli dasz 5x1,5 to 3 żyły do zasilania lampy i 2 żyły do łącznika. Skrętka też może być, ale wtedy przekaźniki na niższe napięcie 24 lub 12V
Czemu jest wstawiony ten bezpiecznik 2A do zabezpieczenia sterowania? W jakiej sytuacji może wystąpić tam zwarcie a jeśli wystąpi to czy jest ono groźne? Czy zabezpieczenie wspólnym bezpiecznikiem b10 będzie błędem? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Każde zwarcie jest groźne, dlatego ważny jest dobry dobór zabezpieczeń. Ja staram się zabezpieczyć sterowanie zawsze osobnym wyłącznikiem, ale można zrobić to z jednego zabezpieczenia. Nie będzie to błąd.
Hey Male pytanko dlaczego ni3 zasililes wlacznikow dzwonkowych bezpośrednio z przekaźników bistabilnych tak żeby wszystko było pod jednym bezpiecznikiem ?
Chciałbym tak na początek zrobić oświetlenie tak żeby później można było łatwo zrobić pod smart home, pytanie czy jest możliwość by komunikację między przyciskiem a przekaźnikiem puścić skrętką?
Szykuję się do elektryki w nowobudowanym domu. Myślę o zrobieniu oświetlenia na przekaźnikach, mam już rozplanowane gdzie będą punkty oświetlenia i przełączniki. Pytanie tylko jakie przekroje przewodów wybrać. Do punktów oświetlenia wybiorę 1,5mm2 a do przełączników myślałem o skrętce, ale nie wiem czy do dobry pomysł. Nie mogę znaleźć informacji czy zniesie ona impuls wysyłany do przekaźnika.
Tak się domyślałem, ale zastanawiam się czy lepiej: przekaźniki 12-24V(jeśli tak to co lepsze) i skrętka, czy 230V i jakiś grubszy przewód do przełączników i tu też pytanie jaki. starczy np 10x0,5mm2 czy to też za mało? Dodam że i tak poprowadzę do tych włączników skrętkę bo nigdy nie wiadomo czy się nie przyda. Dzięki za pomoc z góry @@zpe
Wita. Mostkując przewód 2 z wszystkimi cewkami wyłącznikiem pierwszym załączamy oświetlenie wchodząc do domu wszystko lub wychodząc gasimy wszystko. ??
Tak ale nie przy napięciu 230V. Musisz zastosować przekaźniki z cewką na 12 lub 24V i wtedy skrętka może być. Te co stosuję w filmie mają cewkę na 230V ale w takiej samej cenie są przekaźniki z cewką na 12 czy 24V i można z takich przekaźników także zasilać obwody 230V, tylko same cewki są zasilane mniejszym napieciem, no i wtedy potrzebny jeszcze transformator jakiś mały 230/12-24V do tych cewek.
Tak, można użyć arduino i wysterować na nim przekaźniki, ale chyba do takich kombinacji typu smart lepiej użyć przekaźników na podstawkach z wymiennymi modułami, np. Relpol
Ja robię topologię gwiazdy tak ze to łącznika oświetleniowego do puszki daje przewód 5 x1,5 i nie schodzę przewodem z lampy do rozdzielnicy tylko tradycyjnie do puszki gdzie jest łącznik. Co o tym sadzisz ?
Przerywasz obwód zasilający styki A1 wszystkich przekaźników bistabilnych. W przerwę wstawiasz dodatkowy łącznik ze stykiem NC. Naciśnięcie tego przycisku chwilowo pozbawia zasilania cewek przekaźników i następuje wyłączenie wszystkich lampek. Poprawcie mnie jeśli się mylę...
Otrzymałeś pomoc❓ Wsparcie kanału mile widziane 💰
www.paymedia.pl/zporadnikaelektryka
👇👇👇
Zaoszczędziłeś kilka złotych 💰 dzięki filmom 🎬 na tym kanale? Wesprzyj kanał 💳💵 Każdy, nawet najmniejszy "donejt" mile widziany. Wsparcie pomaga mi realizować kolejne produkcje. Z góry serdecznie dziękuję 🤝
👆👆👆
📊 Fajne pliki dla elektryków i nie tylko 👉 zpe24.pl/shop-full-width/
🛒Sklep allegro z plikami 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK
Potrzebujesz dobrych plików Excel do wyceny instalacji, podziału obwodów?
Zapraszam do mojego sklepu na zpe24.pl lub na allegro. Znajdziesz tam również szablony opisów do rozdzielnic.
🛒zpe24.pl 👉 zpe24.pl/shop-full-width/
🛒allegro 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK
👉O czym jest ten film❓
W tym filmie dowiesz się jak podłączyć przekaźniki bistabilne w rozdzielnicy. Przekaźniki bistabilne możemy zastosować do sterowania oświetleniem, gniazdami. Można je wykorzystać jako aparaturę tymczasową zastępującą automatykę budynkową do czasu zakupu poszczególnych elementów systemu automatyki. Zapraszam !!!
⛔ UWAGA !!! ⛔
⚠️PRĄD ZABIJA, BĄDŹ OSTROŻNY !!!⚠️
Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych, osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji nie powinny wykonywać prac elektrycznych.
Pozostałe linki:
🔵Facebook: facebook.com/z.poradnika.elektryka
🟡Grupa ZPE: facebook.com/groups/z.poradnika.elektryka
🟠Serwis zpe24.pl: zpe24.pl/
⚫Tik Tok: vm.tiktok.com/ZMR9vS4E7/
🟣Instagram: instagram.com/z.poradnika.elektryka/
Producent aparatury zastosowanej w filmie:
🔴Legrand: legrand.pl/
W zawodówce nawet grama takiej wiedzy nie doświadczyłem niż tu przez 40 min
Miło słyszeć. Pozdrawiam.
Nie przejmuj się krótkim czatem. Wiele osób z tego kanału nauczyło się więcej niż przez lata w zawodówce czy technikum. 😃
Bo mieliście kiepskich nauczycieli albo mieliście dobrych ale wam się uczyć nie chciało .
Nie jestem elektrykiem ale zrobiłem instalację łącznie z tablicą rozdzielczą w nowym budynku mieszkalnym córki , którą sprawdzi elektryk z uprawnieniami, i tego typu filmy są mi pomocne.
Dziękuję za pokaz.
Pierwszy film w którym autor od a do Z zrobił wykład i wytłumaczył co i jak :) dzięki ;) będę oglądał więcej ;)
ważna rada, oświetlenie zawsze na 4 żyły!! ułatwia później życie jak chcecie oszczędzić prąd i zapalać tylko jedną żarówkę :D
Taktyczny komentarz 💪💪💪💪
Jak zawsze elegancko. Uwielbiam ten kanał. Najlepszy o elektryce. Cały czas czegoś się uczę. Pracuje w elektryce ale nie mam szkoły więc kanał pomaga rewelacyjnie. Dzięki. ✌️
Bardzo ciekawy i jak zwykle interesujący film. Fajnie było by zobaczyć przykład takiej rozdzielnicy kompletnej np w mieszkaniu zwykłym w którym wymieniana jest cała instalacja 😊
Dzięki wielkie za materiały i dzielenie się wiedzą.
Najlepszy film jaki dotąd widziałem.
Bardzo dobra prezentacja.
Fachowo i klarownie.
Fajny materiał. Przekaźniki dają sporą ilość możliwości. Ja np. miałem jeden wolny przycisk przy wyjściu i wpadłem na pomysł by wyłączać nim wszystko przed wyjściem z domu. Na przekaźnikach mam całe oświetlenie i wszystkie gniazdka w które są powłączane lampki nocne czy biurkowe. Wychodząc z domu naciskam tylko jeden przycisk i nie biegam po chałupie żeby sprawdzić czy gdzieś jeszcze się świeci...
Kanał mi się podoba. Łapka w górę i subskrybuję. 👍👍
Jestem na etapie kablowania swojej inwestycji, Chciałbym zastosować takie rozwiązanie jak piszesz, w jaki sposób podłączyć to w rozdzielnicy
Super sprawa chyba sobie tak zrobię u siebie. Póki co nie planuje Smart Home ze względu na koszty, ale przy takiej opcji nic nie staje na przeszkodzie żeby zrobić modernizacje w przyszłości bez konieczności dewastacji ścian :)
Najlepszy kanał o tematyce elektrycznej na You Tube! Czekam na następny film. Pozdrawiam
Chyba żartujesz dla mnie Emi hydro elektro
ZPE jest kanałem z bardzo wysoką kulturą techniczną. Język prowadzącego jest z poszanowaniem polszczyzny ( mam na myśli odmianę jednostek miary - rzadkość). Dziękuję.
@@agmieszkaklaptocz sprawdzę, nie oglądałem tego kanału.
@@agmieszkaklaptoczsprawdziłem, już wiem kto żartuje. 😂
Super filmik bardzo dziękuję. 🙂🙂🙂🙂
mialem w bloku przepiecie uszkodzilo mi sie kilka przekaznikow...a obwody tradycyjne...nic nie ucierpialy. Bardzo fajny material:)
Tak to jest. Im więcej bajerów tym więcej strat. Trzeba się z tym liczyć.
Następny bardzo fajny filmik jak najwięcej takich filmów . Dzięki i Pozdrawiam
Przyda się w nowym domu. Dzięki :)
Super film. Bardzo dobrze tłumaczysz. Dzięki! 👍
Kolejny świetny film. Może pokazałbyś właśnie jak wygląda kwestia podłączania automatyki domowej przy użyciu skrętki.
Świetny materiał
Podoba mi się dziękuję
Dzięki za filmik
jak zawsze ok
Dobra robota
Bardzo fajne objaśnienie!
rozumiem że dla bezpieczeństwa można zrobić to sterując zerem czyli neutralnym przewodem , żeby fazy nie mieć na przyciskach :) jestem pod wielkim wrażeniem najlepszy kanał na YT jeśli chodzi o tłumaczenie podstaw montażu takich rozdzielnic Dzięki Wielkie !
zawsze sterujesz fazą, nigdy przewodem neutralnym. Jak zostawisz fazę bez zera na lampie to mogą się cuda dziać.
Ale tu nie ma fazy na lampie...
@@zpe bezpotencjał?
Jak zawsze super przekaz 👍
Zajebista robota. Wielkie dzieki za mega wiedzę. Pozdrawiam 👍🍻
DZIĘKUJĘ ‼️‼️‼️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️♥️♥️❤️❤️❤️❤️
Super filmik, czekam na więcej 🙂Pozdrawiam serdecznie
kawał dobrej roboty
Jak zawsze świetny materiał.
Bardzo przydatny materiał
Super sprawa. Dzieki
Złączki wago można odwrócić do góry nogami. Wtedy bok z odsłoniętymi stykami dolega do przekaźnika i nie ma do niego dostępu. Ewentualnie można na koniec wrzucić blokadę 249-116 albo 249-117 żeby mieć pewność, że złączki się nie przesuną. Pozdrawiam.
złączki są zaślepione na końcach, więc i tak nie ma do nich dostępu
@@zpe Mi tylko chodzi, że odwracając je nie trzeba by dawać tej jednej większej. Taki sposób kiedy nie mamy właśnie tej ścianki pod ręką.
No tak. Zgadza się. 👍
Super materiał...
Bardzo dobry materiał
Super kanał. Pozdrawiam
No bo jest ciekawy film 🤣🤣😁
Super robota
Mega 👍
Dosłownie sekundę przed momentem, w którym powiedziałeś że pojawi się pytanie po co to tak robić, u mnie się pojawiło xD
fajna prezentacja!. mogłeś jeszcze przepuścić wszystkie przekaźniki przez jeden mocniejszy i zrobić taką logike że jednym klawiszem(przy dzwiach wejsciowych)gasisz wszystkie lampy w domu. Tzw. przycisk multi switch albo reset. Potenguje to w przekonaniu i zastosowaniu tego rozwiazania
Na zwykłych przekaźnikach to tak nie działa. Musialby być przekaźnik z funkcją reset. Może w innym materiale.
Super
Elegancka robota
Fajnie pokazane. Jednak, moim zdaniem, na czas szycia aparatury lepsze byłoby zbliżenie na rozdzielnicę. Na telefonie nic nie widać 😊 ale i ma komputerze byłoby lepiej. Potem szeroki kąt i pokazanie co i jak działa.
jak zawsze ciekawie ;)
bardzo ciekawe. like
Super film, szkoda że w mojej okolicy nie ma fachowców którzy tak potrafią zrobić. Jak mówię jak chcę zrobić okablowanie to przewracają oczami.
Miałem robić oświetlenie tradycyjnie… no i teraz się zastanawiam.
Dawno, dawno temu uczono mnie, że załączamy naciskając klawisz "z góry". Wtedy nie mówiło się nic o tego typu sterowaniu. Tylko pytam: co na to mówią normy (już nie siedzę w temacie)?
Oczywiscie działanie łączników, wiadomo, nie zmienia się;-)
Pozdro
Z doświadczenia wiem, że jeżeli ktoś już założy osprzęt na nowo pomalowane ściany to już nikt do tej instalacji nie zagląda. Zakładać przekaźniki bistabilne, tylko po to, żeby nie robić schodówek/krzyżówek i nie zrobić przy tym oświetlenia w pełną gwiazdę to dla mnie bezsens. Widziało się taki rzeczy ;). Bistabilny bez gwiazdy to tylko więcej problemów i podnoszenie kosztów.
👍👍👍👍
👍
Czy w planach byłby jakiś film, który dałby pogląd na to jak zrealizować takie sterowanie oświetlenia z wykorzystaniem niskiego napięcia (skrętka z rozdzielnicy do łączników). W filmie jest o przekaźnikach bistabilnych - gotowy bezpieczny produkt z półki. Jak to poprawnie powinno wygladać gdyby wykorzystać sterownik wystawiający sygnał sterujący przekaźnikami. Czy tak zwyczajnie przekaźnik elektromagnetyczny w podstawce na szynę? Czy trzeba zwrócić na coś jeszcze uwagę? :) Pozdrawiam. Super kanał.
Pewnie będzie, ale najszybciej w przyszłym roku. Materiału do nagrania jest dużo a czasu mało. Pozdrawiam...
Przy takim systemie sterowania oświetleniem to chyba sterowanie przewodem N będzie lepsze. W puszkach nie będzie dostępnego przewodu L z dużym prądem. (L bedzie tylko przez cewki przekaźników)
Co w przypadku zaniku napiecia przy wlaczonym oswietleniu? Nie ma mozliwosci wylaczenia oswietlenia i po pojawieniu sie napiecia oswietlenie wlaczy sie ponownie nawet jak nie bedzie nas w domu (widac to np tu 35:46).
Witam,
A czy można sobie w domu zrobić kilka takich małych rozdzielni tylko do oświetlenia, czy raczej praktykuje się jedną centralną? Przy wielu obwodach trochę się tych przewodów robi (np. sama sypialnia to co najmniej 4 obwody: 2 na oświetlenie główne + 2 na lampki nocne), a tak można by mieć osobną rozdzielnicę np. na poddasze, parter i ogród. Oczywiście do każdej doprowadzone zasilanie + ew. skrętka od głównej rozdzielnicy. Myślę żeby tak sobie zrobić u siebie w domu, ale może to jest jakiś antywzorzec i nie powinno się tak robić z jakiegoś powodu?
Filmik bardzo interesujący, obejrzałem cały i mocno mnie zainspirował🙂Pozdrawiam serdecznie!
Super film. Pytanie, jeśli przewód nr 2 połączymy z wszystkimi przekaznikami za pomocą mostków, to będzie wtedy działał jako globalny (wylacz / załącz wszystko), czy zmieni stan lampek na przeciwny (np. jedna zapalona reszta zgaszona, to naciśnięcie przycisku 2 zamieni że jedna zgaszona reszta zapalona)? Czy da się wykonać takie sterowanie "globalne"?
Niestety będzie konflikt. Nastapi zmiana stanu.
Z "głównego" bistabilnego musiałby z styków głównych isć na bezpiecznik odpowiadający za oświetlenie w domu
Nagrał by Pan film o systemie Smart Home (jeśli było by to możliwe)
A naszło mnie pytanie jako laika. Czy w takim układzie możemy zastosować przełączniki podwójne? Bo chyba nie. A co w przypadku jeśli właśnie w 1 pomieszczeniu mamy dwa źródła światła i chcemy je zapalać albo pojedynczo albo podwójnie? Są na to rozwiązania?
Możemy, dajemy przycisk podwójny, ale w rozdzielnicy potrzebujemy 2 przekaźników. Do przycisku dajemy przewód 4-ro żyłowy.
@@zpe do przycisku z rozdzielni 4 żyły i do źródła światła też 4 dobrze myślę? :)
Może być 1 przewód 4-ro żyłowy lub 2 przewody 3 żyłowe
Wiem, że ten film ma już trochę lat, ale akurat jestem temacie teraz jezeli chodzi o tego typu istalacje. Jedno pytanie. Skoro oswietlenie jest na jednej S-ce, a laczniki na osobnej, aby na cewce pozbyc sie napięcia trzeba zrzucic obie S-ki. Pytanie czy nie lepiej zrobić to na jednej i mieć pewność ze cały obwód jest rozpięty?
A jak przepiąć tak żeby jednym przyciskiem przykładowo załączyć wszystkie lampy w podobnym układzie ? Chodzi mi o to czy jeden przycisk może być używany jako załączanie całego układu oświetlenia tylko jeden przycisk
co polecisz do programowania przycisków?
Witam można by również tak zrobić , że np wchodząc do garażu włączyć jednym przyciskiem oświetlenia do domu .
Pozdrawiam
Podpowiedz czy w takim połączeniu każdą linię podpiąć pod bezpiecznik czy inny sposób?
czy lepiej robić przekaźnik bistabilny w puszcze czy w rozdzielnicy????
To zależy do czego potrzebujesz i jak jest wykonana instalacja. Jeśli tworzysz coś nowego i masz wybór to lepiej chyba w rozdzielnicy, bo masz większe możliwości rozbudowy i modernizacji.
Czy w takim układzie można z lampy do włącznika dać 3x 1,5 i od włącznika do rozdzielnicy dwa przewody 3x1,5, a może wystarczy tylko 5x1,5 od rozdzielnicy. Ewentualnie 3x1,5 od lampy do włącznika i 3x 1,5 od włącznika do rozdzielnicy, razem ze skrętką ?
Można, tak i tak. Jeśli dasz 5x1,5 to 3 żyły do zasilania lampy i 2 żyły do łącznika. Skrętka też może być, ale wtedy przekaźniki na niższe napięcie 24 lub 12V
@@zpe Dziękuję bardzo za informację.Świetny kanał.
Czemu jest wstawiony ten bezpiecznik 2A do zabezpieczenia sterowania? W jakiej sytuacji może wystąpić tam zwarcie a jeśli wystąpi to czy jest ono groźne? Czy zabezpieczenie wspólnym bezpiecznikiem b10 będzie błędem? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Każde zwarcie jest groźne, dlatego ważny jest dobry dobór zabezpieczeń. Ja staram się zabezpieczyć sterowanie zawsze osobnym wyłącznikiem, ale można zrobić to z jednego zabezpieczenia. Nie będzie to błąd.
Hey
Male pytanko dlaczego ni3 zasililes wlacznikow dzwonkowych bezpośrednio z przekaźników bistabilnych tak żeby wszystko było pod jednym bezpiecznikiem ?
Chciałbym tak na początek zrobić oświetlenie tak żeby później można było łatwo zrobić pod smart home, pytanie czy jest możliwość by komunikację między przyciskiem a przekaźnikiem puścić skrętką?
Tak i dać przekaźniki z cewką na 24V
Szykuję się do elektryki w nowobudowanym domu. Myślę o zrobieniu oświetlenia na przekaźnikach, mam już rozplanowane gdzie będą punkty oświetlenia i przełączniki.
Pytanie tylko jakie przekroje przewodów wybrać.
Do punktów oświetlenia wybiorę 1,5mm2
a do przełączników myślałem o skrętce, ale nie wiem czy do dobry pomysł. Nie mogę znaleźć informacji czy zniesie ona impuls wysyłany do przekaźnika.
Możesz dać skrętkę, ale wtedy przekaźniki cewką na 12 lub 24V. Po skrętce nie można puszczać 230V.
Tak się domyślałem, ale zastanawiam się czy lepiej:
przekaźniki 12-24V(jeśli tak to co lepsze) i skrętka,
czy 230V i jakiś grubszy przewód do przełączników i tu też pytanie jaki. starczy np 10x0,5mm2 czy to też za mało?
Dodam że i tak poprowadzę do tych włączników skrętkę bo nigdy nie wiadomo czy się nie przyda.
Dzięki za pomoc z góry
@@zpe
Lepiej skrętka i przekaźniki 24V. Taniej i większe możliwości na przyszłość. Cena przekaźników taka sama co 230V
Wita. Mostkując przewód 2 z wszystkimi cewkami wyłącznikiem pierwszym załączamy oświetlenie wchodząc do domu wszystko lub wychodząc gasimy wszystko. ??
No niestety nie bardzo, bo wtedy przy załączaniu jednego obwodu gasisz drugi i tak cały czas.
Dzięki za odpowiedź to w takim razie przy załączonym przykładzie jak wyłączyć wszystko wychodząc z domu.?? Pozdrawiam i dziękuję zs odp .
Ile można zasilić przekaźników z zabezpieczenia b10 i ile łączników z zabezpieczenia B2? Jest na to jakaś reguła?
Czy na przycisk wystarczy wyprowadzić 2x1mm2?
Jeśli napięcie 230V to min. 1,5mm2. Dla napięć 230/400V najmniejszy dopuszczalny przekrój przewodu to 1,5mm2.
Czy do przycisków może być zastosowana skrętka komputerowa?
Tak ale nie przy napięciu 230V. Musisz zastosować przekaźniki z cewką na 12 lub 24V i wtedy skrętka może być. Te co stosuję w filmie mają cewkę na 230V ale w takiej samej cenie są przekaźniki z cewką na 12 czy 24V i można z takich przekaźników także zasilać obwody 230V, tylko same cewki są zasilane mniejszym napieciem, no i wtedy potrzebny jeszcze transformator jakiś mały 230/12-24V do tych cewek.
Czyli zamiast takiego przełączanego przycisku mogę np użyć arduino?
Tak, można użyć arduino i wysterować na nim przekaźniki, ale chyba do takich kombinacji typu smart lepiej użyć przekaźników na podstawkach z wymiennymi modułami, np. Relpol
Ja robię topologię gwiazdy tak ze to łącznika oświetleniowego do puszki daje przewód 5 x1,5 i nie schodzę przewodem z lampy do rozdzielnicy tylko tradycyjnie do puszki gdzie jest łącznik. Co o tym sadzisz ?
Myślę, że to nawet fajne rozwiązanie. Możesz połączyć tradycyjnie lub w gwiazdę. Do tego jeszcze skrętka do każdej puszki i masz dowolność.
@@zpe po co skrętka jeśli mogę wiedzieć ? Do sterowników niskoprądowych ?
Na skrętce masz więcej możliwości bo jest więcej żył. Możesz bardziej wykorzystać automatykę dzięki temu.
A jak zrobić przycisk który wyłącza wszystkie obwody jednym kliknięciem? Niezależnie od ich stanu (włączony wyłączony) ?
Przerywasz obwód zasilający styki A1 wszystkich przekaźników bistabilnych. W przerwę wstawiasz dodatkowy łącznik ze stykiem NC. Naciśnięcie tego przycisku chwilowo pozbawia zasilania cewek przekaźników i następuje wyłączenie wszystkich lampek.
Poprawcie mnie jeśli się mylę...
Myślałem, że dłużej bezie działał ten czat ;-(
Jaki jest numer producenta przekaźników? Nie mogę wypatrzyć z filmu 🙂
i zamiast 3 krążków przewody YDYp idzie 10...do funkcjonalności nigdy nie wykorzystanej i to wszystko dla domków 100m
Pomysł fajny ale przy dzisiejszych cenach przewodów lekko nierealny dla przeciętnego inwestora... :P
N z rożnicówki z powrotem na tą samą szynę N ? CZY N z rożnicówki nie powinno trafić na osobną szynę? Pytam jako laik nie hejter 😉
Nie oglądasz uważnie. N z przewodu zasilającego trafia do RCD (od góry) i potem z dołu wychodzi na szynę N.
2:55 przestał gadać głupoty i przeszedł do odcinka
Super, zastanawiałem się jak długo można gadać, dobrze, że to tylko 2:55 ;-)
Prawie 3 minuty wstępu...
👍👍
👌