Tak se to většinou dělalo. Odpovědný vedoucí si před přivoláním VB ulil něco pro sebe, pokud "zmizelo" více zboží stejného druhu. Ale byl to risk, protože soudruzi z pachatelů vždy nějak "dostali" poměrně přesný seznam ukradeného zboží s posouzením, co vůbec byli schopni odnést a to se pak začala stahovat smyčka kolem krku vedoucího. Ovšem obecně chybějící zboží, které rozkradli zaměstnanci, šlo na vrub vniknuvším zlodějům a poměrně byla dost rozšířena fingovaná vloupání, která neměla skutečného pachatele a tudíž nehrozilo z jeho strany k jakémukoliv usvědčení.
+1 Ano. Je v tom daň z luxusu. Proto měl výhodu každý, kdo byl trochu zdatný v elektronice a mohl si například podle schémat z AR zhotovit stejně kvalitní přístroj za zlomovou cenu. Měl-li navíc cit pro design a uměl to s plechem a dřevem, nemusel výrobek působit až tak amatérsky. Neexistovaly 3D tiskárny, což omezovalo použití prvků (například ovládacích) z jiných přístrojů a občas to působilo křečovitě. Maják šel vyrobit za pár korun - lihovou barvou obarvená žárovka, odrazová parabola ze svítilny a motorek z gramofonu. ))
@@DL-kc8fc Pravda. Mal som na vojne kolegu zo Žatca ktorỷ ani nebol vyučený elektrotechnik ale také HX Pro vedel nakresliť na politickom školení PŠM na hárok papiera z hlavy, potom to vyleptal do plošáku osadil švábami a ono to fungovalo. Tak isto dolby C a pod. Ostatní chalani na vychádzkach naháňali dievčence a krčmy a my obchody so súčiastkami v kasárňach potom žiadny rovný a hrubý hliník nebol v bezpečí lebo aj krabice na prístrije bolo treba z niečoho robiť. Zháňala sa kyselina na morenie a leptanie veď mali sme aj chemickú rotu.Vyrábali sa generátory signálu na nastavovanie bední navíjali výhybky a trafáky do zosíkov. Naj problém bol zo súčiastkami. Naše tranzistory integráče alebo operáky boli niektoré celkom dobré ale niektoré tie najdôležitejšie nemali na západné lebo kamoš študoval v katalogoch šumové čísla, tepelné straty ak chcel postavuť strojovňu ktorá by hrala lepšie ako tie z tuzexu. Rád na tú dobu spomínam. Dnes sa už všetko kúpi a takmer nič doma na kolene nestavia.
@@rudoradovy6778 Přesně tak. I z nouze se rodila plně funkční zařízení s vynikajícími parametry. Na vojně jsem sloužil u radaru, tudíž součástkovou základnu jsem měl, i když to vyžadovalo katalog (součástky totiž byly většinou Ruské), ale hlavně jsem měl mnoho použitých funkčních radarových obrazovek, VN traf atd., takže první co bylo, že jsem si postavil pořádný osciloskop. Několik kusů i pro lampasáky za klid a možnost si kupovat operáky, hradla atd. Plechové skříně jsem bral z rozbitých stolních vysílaček, takže po úpravě vypadal výsledek profesionálně i v khaki barvě. )) Také na to rád vzpomínám...))
No ak by boli pure audiofili tak by nekradli ani v tom 80tom po obchodoch ale doma s letovačkou v ruke bastlili z Amára niečo lepšie ako sa dalo kúpiť vtedy u nás prípadne by doniesli na čierno z Maďarska. Ale to by bol zas priestupok voči colnému zákonu. Ostával už len ten "nákup" v tuzexe kde sa dalo ale len občas zohnať čosi na úrovni tej (západnej) doby.
2:15 Gramo NZC 160 máme na chatě (a k tomu připojeny nějaky stary reprak tesla) akorat že ne za 3040,- ale za par šupu z bazaru :D (jeho předchudce se pokazil)
Ty ceny jsou neuvěřitelný. Vždycky, když dnes slyším někoho, jak nadává na to, že nic není kvalitní jako dřív, odpovím mu, ať nekupuje ty nejlacinější srágory z Číny a zaplatí si reálně stejně jako tenkrát. Kdo je dneska ochotný dát 60 tisíc za pračku, 130 tisíc za televizi nebo 50 tisíc za přehrávač? Za to máte fakt luxusní zboží, o kterým se vám tehdy nemohlo ani zdát...
Ono je to třeba brát i z druhé stránky. Bydlení bylo velmi levné díky Sovětskému svazu a našemu průmyslu. Elektronika vydržela déle a když se pokazila, tak se opravovala a nevyhazovala se jako dnes. A navíc se nekupovala tak často. A přece tolik lidí oproti dnešku vyšlo z výplatami. No je fakt, že tehdy nebyl velký výběr zboží a lidé nebyli tak namlsaní vším možným včetně reklam.
@@simmonsdrums9422 Bydlení levné bylo, ale důsledkem toho bylo, že polovina bytového fondu během 40 let zchátrala natolik, že soudruzi neuměli nic jiného, než ho zbourat a do každého města nas*at paneláky, ze kterých lidi zvrací dodnes. Jak to bylo se spotřebním zbožím jsem psal, a že lidi vycházeli líp s výplatami, protože nebyly namlsaní, to snad ani komentář nevyžaduje :)
Hochu, to nebyly staré sanitky, to je socialistické zdravotnictví :D Jinak ty ceny za bytové spotřebiče byly dobrý hardcore. Mít takové ceny dnes, v poměru k dnešní výplatě, tak žiju v holobytu :-X
To byl ale důsledek bipolárního světa. Některé produkty se dotovaly, jiné se cenově regulovaly, aby šlo na ně finančně dosáhnout. Tím se pochopitelně deformovalo něco dalšího v začarovaném kruhu... Prostě bylo nutné ukázat imperialistům, že socialistický člověk dosáhne na vše, co k životu potřebuje a má i na nějaký "zbytečný" předražený luxus, jehož nevalná kvalita byla schována pod obalem. Osobní automobily a jejich vlastnictví rodinami se také nelíbilo soudruhům, ale západ propagoval auto do každé rodiny. Představa soudruhů byla, že osobní automobil bude výsadou privilegovaných a plebs měl jezdit na kolech, motocyklech, ve vlacích a autobusech. Osobní automobil byl de jure "zapůjčen" soukromé osobě, byť si jej zakoupila a stát kdykoliv mohl tento dopravní prostředek odebrat a použít jej k jinému účelu. Pamětníci určitě mají povědomí o skrytých funkcích nejenom osobních dopravních prostředků, které se výměnou nějakého ozubeného kolečka, či disků vyhovujících nějakému rozchodu, staly poplatné dalšímu účelu, zejména v bojových podmínkách. V poměru jsou ceny stále tak nějak stejné (nezapomínat na tehdejší dotované potraviny aj.). Dokonce se nějakým přepočtem zjistilo, že i dražší (s vyloučením Číny atd.).
@@Quickyprd poctivá výroba a kvalita? To si robíš kozy, že... :D Keby som nerobil v Tesle BA na Kukučínke, možno Ti dám za pravdu. Ako príklad si čekni trebárs TV Azurit vyrábaný na Orave. Ten snáď aj do Guinnesky zapísali ako TOP kazák.
@@tomasgreppel620 Děkuji za info, pravda je že svůj názor jsem psal na základě zkušeností přežívajících přístrojů do dnešních dní....tedy asi těch pár kvalitních...dnes asi ale ani ty "značkové kvalitní" nevydrží tak dlouho :(
@@Quickyprd v takom prípade v pohode. Je fakt, že sa vyrábalo aj kvalitne. Dalo by sa povedať, že to bolo akoby lineárne - čo sa vyrobilo pred 30-mi rokmi, vydrží ďalších tridsať, a čo pred štyridsiatimi, ešte štyri dekády potiahne. Nie nevydržia to fakt, lebo.. to by bolo na dlho.
Hungary was in the CMEA. Some imported components that were applied to domestic products bore the domestic name. In exactly the same way, for example, Tesla's electronics chassis were sold elsewhere under the brand of the final product of the target country. You could easily find a high-quality screen of Tesla Rožnov on Hungarian television.
To budou nejspíš jenom reklamní Teslácký cenovky, který v tom obchodě pravděpodobně používali na veškerý vystavený zboží který prodávali.. tyhle detaily tenkrát nikdo neřešil. Na tý cenovce snad dokonce vidím napsáno "videoton"..
Na západě také nešlo o levnou záležitost, byť platově byli někde jinde. Kazetové dvojče na rameni za uchem nějakého pouličního pobudy dráždilo policii ani tak ne hudbou, ale kde k tomu přišel. Potraviny měli nedotované, tedy drahé, stejně jako neregulované nájemné a i když si normální rodina mohla jakoby dovolit kvalitní elektroniku, nebyla to pro ně až taková priorita. Moje představa, že průměrná západní rodina má videomagnetofon, domácí kameru, stereo, videotelefon, fax... se ukázala lichá po návštěvě několika takových rodin. ))
@@marcelmatula4178 Montážní pracovnice v Tesle Přelouč, která dělaly na cívkových magnetofonech měly v roce 1983 6 až 8 Kčs/hod + 30 až 50 hal. osobní ohodnocení. Samozřejmě měly prémie. Hledám údaj, kolik normohodin se magnetofon dělal. Musel bych k vůli tomu jet do archívu a udělat kalkulaci mzdových nákladů. Jenže neudělám kalkulaci materiálových nákladů. Neznám cenu jednotlivých montovaných dílů. I s tabulkovým kalkulátorem je to porod na několik dní (týdnů). To se mi nechce.
@@marcelmatula4178 Kovozávody Prostějov nakupovaly tuším z Litvínova jako vstupní surovinu mosten. Jednalo se o technický název pro plastový granulát, které se nasypal do vstřikovacího lisu. 1 kg stál asi 4 Kčs. Z 1 kg vylisovali 6 modelů Delfína, které PZO prodal do Německa. Katalogová cen CONRADu z roku 1980 3,2 DM. To znamená, že Kovozávody za 4 Kčs vyprodukovaly 18 západních marek. Vstřik, chlazení a otevření formy je záležitost 1 min 20 sek . Spočítejte si, kolik západních marek ta pracovnice nabouchala za 7 hodin. Dělalo se 8,5. Odečtěte 0.5 hod oběd + 1 hod manipulace, příprava pracoviště, balení do krabic, odvoz do skladu, drobná porucha, úklid a předání pracoviště. Ta paní si vydělala za ten den asi 75 Kčs.
@@marcelmatula4178 Ruční výroba se omezovala na kompletaci. Tam skutečně nebylo nic, co by se muselo ručně individuálně vytvarovat nebo brousit. Letování elektroniky bylo rozdělené - nikdo sám neosazoval celou desku - bylo to dost specializované. Výroba byla za pakatel, stejně tak i platy nestály za nic. Vysoká cena je dána vysokou daní z luxusu, kterou podnik nikdy neviděl. Komunisté dělili výrobky na "potřebné" a "nepotřebné". Ty "potřebné" se i dotovaly.
@@kamilm6737 to je taká hlúposť, ak by chcela mohla si to pestovať na záhrade, to jej nikto zakázať nemohol, v Poľsku kolektivizácia neprebehla a aj tak si tam žili o niečo horšie
Kokos rádio za 8 tis. KČS? To je ako v dnešnej dobe rádio za 2 - 3 tis. EUR. Blaha má pravdu, že za komančov bol blahobyt. Dnes si tak drahú elektroniku málokto môže dovoliť.
Budoucí recenzenti časopisu Stereo&Video :)
Jednoduché vysvětlení... Na ty kluky se prostě hodilo všechno, co rozkradli zaměstnanci...
Tak se to většinou dělalo. Odpovědný vedoucí si před přivoláním VB ulil něco pro sebe, pokud "zmizelo" více zboží stejného druhu. Ale byl to risk, protože soudruzi z pachatelů vždy nějak "dostali" poměrně přesný seznam ukradeného zboží s posouzením, co vůbec byli schopni odnést a to se pak začala stahovat smyčka kolem krku vedoucího. Ovšem obecně chybějící zboží, které rozkradli zaměstnanci, šlo na vrub vniknuvším zlodějům a poměrně byla dost rozšířena fingovaná vloupání, která neměla skutečného pachatele a tudíž nehrozilo z jeho strany k jakémukoliv usvědčení.
První vytunelování podniku Tesla 😁
A to pomerne uspesne... 😁
Mňa baví, jak chalan o tých krádežiach kľudne hovorí, ako keby sa bavili o niečom bežnom. 😀
Nadšenec..
A pak hrali na diskotekech ,, muj čas ..😅😅
tak to už dělali pořádnou diskotéku,žádní troškaři.Větší už byl jenom Ein Kessel Buntes
Koukám, že malá privatizace Tesly začala už v roce 1984
Astronomické ceny elektra. Na tú dobu.
+1 Ano. Je v tom daň z luxusu. Proto měl výhodu každý, kdo byl trochu zdatný v elektronice a mohl si například podle schémat z AR zhotovit stejně kvalitní přístroj za zlomovou cenu. Měl-li navíc cit pro design a uměl to s plechem a dřevem, nemusel výrobek působit až tak amatérsky. Neexistovaly 3D tiskárny, což omezovalo použití prvků (například ovládacích) z jiných přístrojů a občas to působilo křečovitě. Maják šel vyrobit za pár korun - lihovou barvou obarvená žárovka, odrazová parabola ze svítilny a motorek z gramofonu. ))
@@DL-kc8fc diky za Vas prispevek. Matne si vzpominam, ze tatka delaval, ozvuceni ruznych akci, coby konicek a lecos kutil sam.
@@DL-kc8fc Pravda. Mal som na vojne kolegu zo Žatca ktorỷ ani nebol vyučený elektrotechnik ale také HX Pro vedel nakresliť na politickom školení PŠM na hárok papiera z hlavy, potom to vyleptal do plošáku osadil švábami a ono to fungovalo. Tak isto dolby C a pod. Ostatní chalani na vychádzkach naháňali dievčence a krčmy a my obchody so súčiastkami v kasárňach potom žiadny rovný a hrubý hliník nebol v bezpečí lebo aj krabice na prístrije bolo treba z niečoho robiť. Zháňala sa kyselina na morenie a leptanie veď mali sme aj chemickú rotu.Vyrábali sa generátory signálu na nastavovanie bední navíjali výhybky a trafáky do zosíkov. Naj problém bol zo súčiastkami. Naše tranzistory integráče alebo operáky boli niektoré celkom dobré ale niektoré tie najdôležitejšie nemali na západné lebo kamoš študoval v katalogoch šumové čísla, tepelné straty ak chcel postavuť strojovňu ktorá by hrala lepšie ako tie z tuzexu. Rád na tú dobu spomínam. Dnes sa už všetko kúpi a takmer nič doma na kolene nestavia.
@@rudoradovy6778 Přesně tak. I z nouze se rodila plně funkční zařízení s vynikajícími parametry. Na vojně jsem sloužil u radaru, tudíž součástkovou základnu jsem měl, i když to vyžadovalo katalog (součástky totiž byly většinou Ruské), ale hlavně jsem měl mnoho použitých funkčních radarových obrazovek, VN traf atd., takže první co bylo, že jsem si postavil pořádný osciloskop. Několik kusů i pro lampasáky za klid a možnost si kupovat operáky, hradla atd. Plechové skříně jsem bral z rozbitých stolních vysílaček, takže po úpravě vypadal výsledek profesionálně i v khaki barvě. )) Také na to rád vzpomínám...))
Zanietení audiofili. Pod bránou vykopú tunel, vynesú čo sa dá a nikomu nič nechýba. To je tá super doba na ktorú mnohí spomínajú so slzou v oku. 😂
No ten tunel do fabriky by snad nevymyslel ani James Bond :-D
No ak by boli pure audiofili tak by nekradli ani v tom 80tom po obchodoch ale doma s letovačkou v ruke bastlili z Amára niečo lepšie ako sa dalo kúpiť vtedy u nás prípadne by doniesli na čierno z Maďarska. Ale to by bol zas priestupok voči colnému zákonu. Ostával už len ten "nákup" v tuzexe kde sa dalo ale len občas zohnať čosi na úrovni tej (západnej) doby.
To je jako v jednom vtipu o socialismu - ...přestože všichni kradou, nikde nic nechybí.
a teraz je aka doba? miznu miliardy a nikto nic
Obyč.zloději, zajímavý dokument.
pamatuji, byl jsem 6. třída, majaky se kradly...
teraz take majaky predavaju po burzach a nikto to nechce :D
Retro! 😅😉
Oranzove sa dali lahko zohnat lebo to mali aj traktory ale modry bol problem :)
To si dovedu predstavit, ze to byl zadany artefakt!😊😜😀
2:15 Gramo NZC 160 máme na chatě (a k tomu připojeny nějaky stary reprak tesla) akorat že ne za 3040,- ale za par šupu z bazaru :D (jeho předchudce se pokazil)
radio KR800 mám dodnes :D a dodnes tam fungujú aj kazety :D
Ty ceny jsou neuvěřitelný. Vždycky, když dnes slyším někoho, jak nadává na to, že nic není kvalitní jako dřív, odpovím mu, ať nekupuje ty nejlacinější srágory z Číny a zaplatí si reálně stejně jako tenkrát. Kdo je dneska ochotný dát 60 tisíc za pračku, 130 tisíc za televizi nebo 50 tisíc za přehrávač? Za to máte fakt luxusní zboží, o kterým se vám tehdy nemohlo ani zdát...
Naprostý souhlas.
Tehdy jsi za to mel TV plnou studenaku a mohl sis ji hezky doopravit doma :-D
Ono je to třeba brát i z druhé stránky. Bydlení bylo velmi levné díky Sovětskému svazu a našemu průmyslu. Elektronika vydržela déle a když se pokazila, tak se opravovala a nevyhazovala se jako dnes. A navíc se nekupovala tak často. A přece tolik lidí oproti dnešku vyšlo z výplatami. No je fakt, že tehdy nebyl velký výběr zboží a lidé nebyli tak namlsaní vším možným včetně reklam.
@@simmonsdrums9422 Bydlení levné bylo, ale důsledkem toho bylo, že polovina bytového fondu během 40 let zchátrala natolik, že soudruzi neuměli nic jiného, než ho zbourat a do každého města nas*at paneláky, ze kterých lidi zvrací dodnes. Jak to bylo se spotřebním zbožím jsem psal, a že lidi vycházeli líp s výplatami, protože nebyly namlsaní, to snad ani komentář nevyžaduje :)
@@ptygr přitom paradoxně ty Havlovy králíkárny se nějak po roce 1989 nestavěly :-) tak aspoň, že tehdy se stavěly.
Hochu, to nebyly staré sanitky, to je socialistické zdravotnictví :D Jinak ty ceny za bytové spotřebiče byly dobrý hardcore. Mít takové ceny dnes, v poměru k dnešní výplatě, tak žiju v holobytu :-X
tak ono jich zas nebylo tolik druhu jako ted. Za cas jsi mel vsechno i s takovu cenou :D
To byl ale důsledek bipolárního světa. Některé produkty se dotovaly, jiné se cenově regulovaly, aby šlo na ně finančně dosáhnout. Tím se pochopitelně deformovalo něco dalšího v začarovaném kruhu... Prostě bylo nutné ukázat imperialistům, že socialistický člověk dosáhne na vše, co k životu potřebuje a má i na nějaký "zbytečný" předražený luxus, jehož nevalná kvalita byla schována pod obalem. Osobní automobily a jejich vlastnictví rodinami se také nelíbilo soudruhům, ale západ propagoval auto do každé rodiny. Představa soudruhů byla, že osobní automobil bude výsadou privilegovaných a plebs měl jezdit na kolech, motocyklech, ve vlacích a autobusech. Osobní automobil byl de jure "zapůjčen" soukromé osobě, byť si jej zakoupila a stát kdykoliv mohl tento dopravní prostředek odebrat a použít jej k jinému účelu. Pamětníci určitě mají povědomí o skrytých funkcích nejenom osobních dopravních prostředků, které se výměnou nějakého ozubeného kolečka, či disků vyhovujících nějakému rozchodu, staly poplatné dalšímu účelu, zejména v bojových podmínkách. V poměru jsou ceny stále tak nějak stejné (nezapomínat na tehdejší dotované potraviny aj.). Dokonce se nějakým přepočtem zjistilo, že i dražší (s vyloučením Číny atd.).
@@DL-kc8fc zajimave to s temi auty. Dnes to opet vypada, ze nas pozenou do MHD a na kola
šikovný
No a po revoluci se zvonky z tramvají evidují :D Jelikož si to šikulové umí předělat na 12V motorek ze stěračů a nainstalovat do auta :D
Asi nějak blbě, protože to má kde kdo... :)
@@jirischleiss5912 právě proto,že to mizelo, to začali evidovat :) Dnes je to celkem problém sehnat
ty ceny... Vynásobte průměrem tehdejší mzdy a protočí se vám panenky..
Přesně tak, stojí to jako dnes...jen příjmy jsou řádově vyšší. Sice třeba poctivá výroba a kvalita...ale ani to tu cenu neobhájí :)
@@Quickyprd poctivá výroba a kvalita? To si robíš kozy, že... :D Keby som nerobil v Tesle BA na Kukučínke, možno Ti dám za pravdu. Ako príklad si čekni trebárs TV Azurit vyrábaný na Orave. Ten snáď aj do Guinnesky zapísali ako TOP kazák.
@@tomasgreppel620 Děkuji za info, pravda je že svůj názor jsem psal na základě zkušeností přežívajících přístrojů do dnešních dní....tedy asi těch pár kvalitních...dnes asi ale ani ty "značkové kvalitní" nevydrží tak dlouho :(
@@Quickyprd gramec 5800.. ta to už fičím dnes na bang & olufsen
@@Quickyprd v takom prípade v pohode. Je fakt, že sa vyrábalo aj kvalitne. Dalo by sa povedať, že to bolo akoby lineárne - čo sa vyrobilo pred 30-mi rokmi, vydrží ďalších tridsať, a čo pred štyridsiatimi, ešte štyri dekády potiahne. Nie nevydržia to fakt, lebo.. to by bolo na dlho.
На прилавке радиоприемники Океан и Россия!))
dobra aparatura .., dnes v hodnote 3 izboveho bytu.......... to boli ine palky..., a to nehovorim o tuzexe...
1:17 -1:22 Those loudspeakers are made by Videoton, but the label show Tesla.
Hungary was in the CMEA. Some imported components that were applied to domestic products bore the domestic name. In exactly the same way, for example, Tesla's electronics chassis were sold elsewhere under the brand of the final product of the target country. You could easily find a high-quality screen of Tesla Rožnov on Hungarian television.
To budou nejspíš jenom reklamní Teslácký cenovky, který v tom obchodě pravděpodobně používali na veškerý vystavený zboží který prodávali.. tyhle detaily tenkrát nikdo neřešil. Na tý cenovce snad dokonce vidím napsáno "videoton"..
krást tuner v tuzexu, to chtělo hodně odvahy, že ta krádež dobře dopadne :-D
Chalani mali skutočný záujem o hudbu 😁
Ale za akýsi ,,tranzistorák" vyhodiť 5 mesačných platov, no skutočne, zlatí komanči😄😄😄
Aspon nebol kazdy suflikant DJ.
Elektronika byla tehdy drahá.
Na západě také nešlo o levnou záležitost, byť platově byli někde jinde. Kazetové dvojče na rameni za uchem nějakého pouličního pobudy dráždilo policii ani tak ne hudbou, ale kde k tomu přišel. Potraviny měli nedotované, tedy drahé, stejně jako neregulované nájemné a i když si normální rodina mohla jakoby dovolit kvalitní elektroniku, nebyla to pro ně až taková priorita. Moje představa, že průměrná západní rodina má videomagnetofon, domácí kameru, stereo, videotelefon, fax... se ukázala lichá po návštěvě několika takových rodin. ))
Kotouč B113 5000 Kčs..😬
Hosi si dokazali poradit, coz je svym zpusobem obdivuhodne, ale i tak patrili do vezeni...
Audiofile 😂
Chudák 1203 :D ešťe ju aj okradnú
Dvanáctsetšrotka, taková popelnice.
Ale upřímně nebylo o co stát. V kabině byl strašný hluk... 😄
Čo bolo na tej elektro techniky také drahé ?
Daň státu. Stát musel např. dotovat potraviny, nebo 3 pokojové státní byty. Měsíční nájem tuším 180,- Kčs.
Bola to aj draha ručna vyroba.
@@marcelmatula4178 Montážní pracovnice v Tesle Přelouč, která dělaly na cívkových magnetofonech měly v roce 1983 6 až 8 Kčs/hod + 30 až 50 hal. osobní ohodnocení. Samozřejmě měly prémie. Hledám údaj, kolik normohodin se magnetofon dělal. Musel bych k vůli tomu jet do archívu a udělat kalkulaci mzdových nákladů. Jenže neudělám kalkulaci materiálových nákladů. Neznám cenu jednotlivých montovaných dílů. I s tabulkovým kalkulátorem je to porod na několik dní (týdnů). To se mi nechce.
@@marcelmatula4178 Kovozávody Prostějov nakupovaly tuším z Litvínova jako vstupní surovinu mosten. Jednalo se o technický název pro plastový granulát, které se nasypal do vstřikovacího
lisu. 1 kg stál asi 4 Kčs. Z 1 kg vylisovali 6 modelů Delfína, které PZO prodal do Německa. Katalogová cen CONRADu z roku 1980 3,2 DM. To znamená, že Kovozávody za 4 Kčs vyprodukovaly 18 západních marek. Vstřik, chlazení a otevření formy je záležitost 1 min 20 sek . Spočítejte si, kolik západních marek ta pracovnice nabouchala za 7 hodin. Dělalo se 8,5. Odečtěte 0.5 hod oběd + 1 hod manipulace, příprava pracoviště, balení do krabic, odvoz do skladu, drobná porucha, úklid a předání pracoviště. Ta paní si vydělala za ten den asi 75 Kčs.
@@marcelmatula4178 Ruční výroba se omezovala na kompletaci. Tam skutečně nebylo nic, co by se muselo ručně individuálně vytvarovat nebo brousit. Letování elektroniky bylo rozdělené - nikdo sám neosazoval celou desku - bylo to dost specializované. Výroba byla za pakatel, stejně tak i platy nestály za nic. Vysoká cena je dána vysokou daní z luxusu, kterou podnik nikdy neviděl. Komunisté dělili výrobky na "potřebné" a "nepotřebné". Ty "potřebné" se i dotovaly.
Teda ale nadělali tardu jak sviňa . Tenkrát to byl balík .
Na tej stromovej ulici sú dnes potraviny.
priemerna mzda v roku 1984: 2800 korun...
Barevná televize Tesla 110 ST v roce 1985 16000 Kčs.
@@simmonsdrums9422To je necelých 6 průměrných vyplat na tu dobu. To je jako by dnes stála 150tis.
noo vtedy kradol hadam každy a nikde nič nechýbalo,oni mali smolu....
Z toho idú robiť rozruch. Ale keď sa okrádajú všetci občania vo veľkom od mocných tak to nič.
Ano keď zoštatnili aj to posledné poličko najchudobnejšej babke niekde na ,,konci sveta,, kde mala aspoň nejakú tu zeleninu na prilepšenie.
@@kamilm6737 to je taká hlúposť, ak by chcela mohla si to pestovať na záhrade, to jej nikto zakázať nemohol, v Poľsku kolektivizácia neprebehla a aj tak si tam žili o niečo horšie
Nie, nechceli robit len diskoteku. Boli to obycajni zlodeji.
Kradli na kseft...
Mali predávať a nik by nič nekradol. Slovák si vie pomôcť 😅
Nějak mu tam přeskočil hlas 1:20.
koli tym cenam by som asi radsej kradol aj ja
Když tenkrát bylo všechno tak levné, tak proč si nevzali pár výplat a nekoupili si to.
To myslíte jako ironii???
To bolo sveta zit v tej dobe
Kokos rádio za 8 tis. KČS? To je ako v dnešnej dobe rádio za 2 - 3 tis. EUR.
Blaha má pravdu, že za komančov bol blahobyt. Dnes si tak drahú elektroniku málokto môže dovoliť.
Stalo to 8 000korun ale hralo by to dodnes
@@petobezdeda "by" ......no co už:(
@@martinharceg1868?
@@petobezdeda hralo "BY" to dodnes. A preco to nehraje?
@Martin 🇨🇿slovné hračky