Бій під Гурбами. Хід бою. Наслідки. Вшанування пам’яті.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 кві 2023
  • 21-25 квітня 1944 року відбувся найбільший в історії УПА Бій під Гурбами.
    Хід бою
    21 квітня розпочалася наступальна операція НКВС і вже за два дні вони оточили дерманський та точевицький ліси, тоді й розпочалися перші сутички військ УПА та підрозділів НКВС. У нерівному та відкритому бою зустрілись загони УПА, у складі яких були відділ південної групи УПА-Північ “Богун” під командою Петра Олійника («Енея») та з’єднання УПА-Південь під командуванням Василя Кука («Леміша»). Загалом сили повстанців складалися з 3000 бійців, з яких не кожен був озброєний.
    З боку ворога виступили 4 піхотні бригади, танковий батальйон, авіація та кавалерійський полк НКВС, а це близько 15 000 бойовиків.
    Під час операції повстанські підрозділи були змушені вести важкі фронтальні оборонні бої, що проходили з перемінним успіхом. За звітами ВВ НКВС відбулося 26 бойових зіткнень, причому деякі з них тривали по 8-11 годин. В ніч з 24 на 25 квітня командир «Ясен» (Микола Свистун) віддав накази курінним проривати ворожу облаву. 25 квітня розпочався Бущанський прорив. Курінні «Докса» (Семен Котик) та «Мамай» (Іван Сало) мали прорватись в бік села Буща, тим самим забезпечити прорив інших частин.
    Наслідки бою
    Для Української повстанської армії найбільша битва з військами НКВС, у Кременецьких лісах 21-25 квітня, була переможною. Попри значну перевагу у зброї та особовому складі, радянським військам не вдалося вибити повстанців з оборонних позицій і витіснити з лісового масиву на відкритий простір, на тили фронтової лінії Червоної армії з метою цілковитого знищення.
    Згідно з підрахунками української сторони, УПА втратила не більше 100 повстанців, близько 300 було поранено. Війська НКВС зазнали більших втрат, приблизно 900 бойовиків було вбито і стільки ж поранено. Радянська сторона описує ситуацію по-іншому: на їхню думку, вони втратили лише 11 вояків, а вбили 2018 повстанців. Проте з цим не погоджуються українські історики. Командування НКВС під час битви не хотіло звітувати керівництву СРСР про неефективну операцію на західних теренах України, тому й суттєво завищувало втрати УПА. Крім того, ворог не хотів розвіювати міф про «непереможну Червону армію», тому й вдався до таких спекуляцій.
    Вшанування пам’яті.
    Гурбинський бій - це не чергова пересічна битва за незалежність України. Це урок нашому поколінню, як не здаватися та перемагати попри, здавалось би, відсутність найменшого шансу на перемогу. І це саме той урок, який українці засвоїли та використовують сьогодні, у війні з тим самим ворогом, з яким боролися повстанці.
    У 2007 році поблизу урочища Гурби відкрили "Пантеон слави героїв Гурбенського бою". На місці боїв відбулось урочисте відкриття меморіалу пам'яті загиблим воякам Української Повстанської Армії. Також біля села Гурби встановлено капличку та пам'ятний хрест на честь вояків УПА.
    З 2003 року на місці бою відбувається найбільша в Україні теренова гра "Гурби-Антонівці", яку проводить Молодіжний Націоналістичний Конгрес. Як і в 1944-му, так і зараз в урочищі Гурб гартується воля та характер молодих українців, які стоять на захисті держави.

КОМЕНТАРІ • 5

  • @viktoriavoytenko9807
    @viktoriavoytenko9807 Рік тому +2

    Дякую за відео, дякую,що даєте змогу більше пізнавати українських героїв. Слава Україні! Героям слава! 🇺🇦💛💙💛💙💛💙

    • @user-us
      @user-us  Рік тому +2

      Дякую за гарний коментар.

  • @borisholodyuk3574
    @borisholodyuk3574 8 днів тому +2

    ЩИРА ПОДЯКА ВАМ з ФРАНКІВСЬКА капеланів УГВР ЗСУ ! СВІТЛА ПАМЯТЬ НАШИМ ГЕРОЯМ ! НАЙКРАЩІ ПОБАЖАННЯ ЖИВИМ ПАТРІОТАМ І ВОЇНАМ ЗСУ ! РАЗОМ ПЕРЕМОЖЕМО...СЛАВА УКРАЇНІ !

    • @user-us
      @user-us  7 днів тому +1

      ГЕРОЯМ СЛАВА!

  • @bogindra1361
    @bogindra1361 Рік тому +2

    👍👍💛💛💙💙👍👍