@@spierdlajify Ten gość jest niereformowalny (jak dotąd), robi wywiad, a gada więcej, niż udzielający wywiadu. Może powinien robić wywiady z samym sobą? Czy byłyby ciekawe?
Hej, jezeli mam mono 12kw z buforem 80l, podczas defrostu przy niskich temperaturach (ok -15) mocno spada temperatura w pomieszczeniu, swiadczy to o zbyt malym buforze?
Tak irytujące jest to wtrącanie się teogo w białej koszulce że głowa mała. Żeby można go jakoś usunąć to by się miło słuchało wypowiedzi fachowca w czarnej
Glikol w grzejnikach, to chyba nie jest najlepszy pomysł? O ile spada sprawność układu z wymiennikiem pośrednim? Jaki jest spadek temperatury na takim wymienniku?
Zgadzam się teza Pana prowadzącego. Monoblok a split to dywagacje między wyższością świat Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Dajesz zawór przeciw zmarznięciu i po temacie.
Tylko Split, przy dobrze wykonanej instalacji przegląd raz w roku , wyczyszczenie wymiennika ( przy monobloku też należy zrobić) sprawdzenie szczelności i po sprawie. Przy monobloku mamy problem że medium grzewcze może zamarznąć . Można oczywiście stosować zawory antyzamrożeniowe, czy pompy na UPS, ale to funkcjonuje gdy jest nowe ( zobaczymy za kilka lat jak to będzie funkcjonować). Można też zalać instalację glikolem , z tym że glikol ma kilka wad. Nie jest tak dobrym nośnikiem ciepła jak woda , czyli PC musi pracować na wyższym parametrze . Glikol jest też gęstszy więc pompy obiegowe mają ciężej. Glikol należy też co kilka lat wymienić ponieważ traci swoje właściwości . Moim skromnym zdaniem PC Monoblok są produkowane żeby prawie każdy instalator potrafił je zamontować, co wiąże się z ilością sprzedanych sztuk , czyli zyskiem producentów. Pozdrawiam.
A czy przypadkiem nie jest tak że bronicie tych monobloków dlatego że macie podobną prowizje za montaż splita i monobloka, a gdyby tak porownać ile zamontujecie jednostek monoblok a ile split w tym samym czasie to okazuje się że warto bronić tego monobloka ??
ciepło właściwe glikolu to 3380 a wody 4189 więc dla samego glikolu wydatek pompy powinno się zwiększyć o 20 % ale dla roztworu do -7 stC mamy roztwór ok. 13-15 % glikolu więc wydatek pompy powinno się zwiększyć proporcjonalnie tj. ok. 3 % a nie tak powiedziałeś 15 % . Poza tym jak zrobi się kasza z płynu to się zgadzam ale czy wtedy ruszy pompa obiegowa, myślę że ruszy ale czy pokona opory z rurociągu i nastąpi tłoczenie. Tak czy inaczej uważam że pompa ciepła będzie zabezpieczona. Proszę o ustosunkowanie się czy mam rację czy jednak się w czymś mylę.
Posiadam pompę typu monoblok, on/off zamontowana wewnątrz pomieszczenia, polecam jestem zadowolony. Dom ponad 240m2 i cwu 300l.Budynek lata 70 modernizowany. Koszt za zeszły sezon grzewczy 3500zl. Część grzejniki część podlogowka. Bufor 400 litrów. Instalacja nie za dobrze zrobiona cienkie przekroje. Daje radę. Przedtem 5 ton węgla. Okolice sucha beskidzka.
@@yaiba8331 a jednak. Są takie pompy. Zakłada się 2 rękawy . Jednym zaciąga drugim wyrzuca. Trochę miejsca zajmuje ale ja mam miejsce i nie zamienił bym na inną
@@voyuuk i spoko że piszesz jak to się sprawuje u Ciebie. ;) tylko z reguły takie PC (Z czerpnią i wyrzutnią) są mniej sprawne, a w wydaniu on off to tym bardziej. Najważniejsze jednak że działa i jesteś zadowolony, reszta mniej istotna;)
@@KlimatyzacjaKatowicepl przed montażem też się bałem. Wychodzi lepiej niż się spodziewałem jeżeli chodzi o zużyciu energii a instalacje chydrailiczną mam nie za ciekawą. Niestety nie znalazłem dobrego fachowca który by to poprawił. Sam robilem. Każdy mówi że można by to było lepiej zrobić a jeżeli chodzi o konkrety to zero. Lubię twój kanał i czekam aż znajdę coś co mi pomoże poprawić moja instalacje. Co prawda naradzie znalazłem więcej pomocnych rzeczy u Migasa ale wy też jesteście w porządku. Pozdrawiam.
witam,super jest was posłuchac,konkretne i sensowne wypowiedzi.mam pytanko co sadzicie o takiej pompie Nibe F2040 monoblok 8kw, do domku parterowego 110m2 z sama podłogówka,klimat srodek polski? domek dobrze docieplony ale nie chodzi o wytyczne typu czy da rade bo wiem ze poradzi sobie bardziej chodzi mi o wypowiedz w kwestji marki pompy czy jest godna uwagi.
Czy można zamontować pompe ciepła typu monoblok na dachu budynku i kominem wetylacyjnym wejsc rurami grzewczymi ??? Poniewaz nie mam innej możliwości montażu dodam że wysokosc od piwnicy do dachu wyniesie okolo 6 metrów max 7 proszę o odpowiedź dziękuje.
Po tym filmie choć bardzo pan Glodny próbował nas przekonywać że oba systemy kocha miłością taka samą porównując ją do dwójki dzieci,to tak naprawdę jest więcej koniecznych rzeczy do spełnienia przy monoblocku niż splicie .Między innymi ,glikol , zawór przeciwzamrożeniowy z zaworem dopuszczającym ,przy starszych grzejnikach problem z uszczelkami ,i nie przekonuje mnie mowa o większych stratach przy połączeniu freonowym(o dziwo nawet Karol się zdziwił 🤪) np. do tych które mogliśmy zobaczyć w przypadku ostatniej waszej instalacji monoblocku gdzie większość rur C.o była poza domem .Kolejna wadą jak pisałem jest większość chydrauliki i elektroniki poza domem a w naszych warunkach pogodowych jest to wada .Wiele można było by jeszcze wymieniać ,nie chce być złośliwy ale nie ma przekonujących zalet monoblocku nad splitem,ta główna z brakiem miejsca w kotłowni patrząc się na to gdzie w dzisiejszym czasie są montowane pompy przepada w przedbiegach 🙂 Jedyny przekonujący warunek to zaufany instalator z bardzo dobra cena urządzenia ,miejsce jednostki zewnętrznej z bezpośrednim wypięciem przez ścianę max 70cm ,i oczywiście bardzo rygorystyczna mieszanka glikolu zalecana przez producenta ,która źle dobrana może doprowadzić do korozji . Ale po spełnieniu tych warunków i tak pozostałbym przy splicie który tak naprawdę przy minimalnej wiedzy hydrauliczno /freonowym może też być idioto odpornym 🤪 Jak pisałem poniżej nie ma to związku z tym że specyfika działania i wydajność obu systemów jest taka sama 🙂
A z mojej strony to wygląda tak, że instalacje freonowej są często gęsto robione byle jak. Są fachowcy jak i fachowcy inaczej. Może jestem trochę skrzywiony tym, że pracuje w fabryce wymienników ciepła, ale tak jak jest sprawdzana szczelność w fabryce to nawet porządny instalator nie jest w stanie sprawdzić, choćby nie wiem co robił. Również trwałość fabrycznych połączeń jest większa. Straszenie zamarzaniem jest troszkę wyolbrzymione bo to nie trwa pięć minut tylko dużo dłużej, w razie grubej awarii wystarczą dwa zawory i ręczne spuszczenie wody z pompy. Oczywiście mając monobloka trzeba mieć świadomość jego posiadania. Jednocześnie montaż monobloka powinien być dużo tańszy, ale jak u nas jest to wiadomo.
ile ludzi tyle opinii. Gorzej jak masz takiego monobloka i wstawiłeś ręcznie uruchamiane zawory... nie ma cię w domu bo bawisz się np. na sylwestrze/ jest mróz/prądu brak... Zabezpieczyć trzeba glikolem lub zaworem automatycznym bo czasem możesz nie zdążyć zareagować :)
panowie a co powiecie o pompach ciepla Burderus u mnie w miejscie firma tylko taki instaluje i sie zastanawaim czy nie poszukac innej firm z panasonik??/
W drugiej minucie Pan Stanisław mówi, że monoblok w ogóle nie zajmuje miejsca w środku. Ja mamy monoblok-a Buderus 196 i AR, który posiada jednostkę zewnętrzną oraz jednostkę wewnętrzną. Prosiłbym o kilka słów dotyczących różnic, co za tym idzie wad i zalet monobloków zbudowanych na bazie tylko jednostki zewnętrznej od tych zbudowanych na 2 jednostkach.
Trochę za dużo przeszkadza to tak jakby nić nie powiedzieć. Wpier.... la sie jak poje...ny a ten drugi non stop wzdycha bo juz nie moze go słychać. Irytujący typ nie moge tego juz słychać wszystko pomieszal z kwaśnymi żartami na poziomie Karola z Familjady
jak dla mnie to split jet lepsze że nie trzeba sie martwić zamarznięciem wody w monobloku. Ale jak chłodnik wytłumacz mi proszę, jak montuejsz klime to trzeba żeby było przynajmniej 3m instalacji a w monobloku ala dobrze że jest wszystko w jednym pudełku - o co chodzi?
Witam Temat split czy monoblo brak w tym porównaniu kosztów jednego rozwiązania i drugiego i to co mnie najbardziej wkurza cyt. Nasze monobloki pracują nawet przy temp..... minusowej a co z licznikiem energi śmiga a złotówki lecą w błoto glikol fajny temat w samochodzie instalacja chłodnicza jest wykonana z innych materiałów a ja kupiłem 3-letniego splita w całkiem fajnej cenie i moje pytanie brzmiało a czym pan miał zalane dodatkową wężownicę-Glikolem a wężownica dodatkowa solarna z rury stalowej którą zeżarło od wewnątrz a na wierzchu emalia i byłem w domu zaślepiłem wężownice i split śmiga z buforem
Super filmik. Tylko czy możecie podać jakie zawory przeciwzamrozeniowe można zastosować ? Jakiś symbol / producent... Nie bardzo mogę znaleźć takiego cuda w necie a właśnie się szykuje montaż monobloka
Witam! Praktycznie Waszym zdaniem jaka minimalna odległość "pleców" jednostki zewnętrznej t-cap 12kW od ściany budynku jest najkorzystniejsza? Czy w pomieszczeniu o wysokości 170cm nie będzie można zamontować jednostki wewnętrznej? Pozdrawiam! Jesteście THE BEST!!!
Witam. Pytanie z innej beczki. Wiadomo że agregaty prądotwórcze nie generują takiej właściwej sinusoidy prądu. Jak zareagują pompy ciepła na awaryjne zasilanie? W instalacjach fotowoltanicznych jest zabronione przypięcie instalacji bez przełącznika zasilania.
Zaczepiliście o temat, ale go nie rozwinęliście, więc zapytam: 1) Zakładam monoblok i instalację na glikolu bo chcę pompę na owej wsi co to psy etc. i chcę grzać również CWU - jaki zbiornik C.W.U.? Zwykła nierdzewka, czy jakiś spec.? 2) Korozyjność glikolu w zależności od stężenia i rodzaju glikolu. Mam instalację w której kocioł gazowy jest podłączony do odbiorów przez wymiennik płytowy i krótki obieg na kotle zalany jest glikolem etyleonowym WarmTager E25 (czyli 40% roztwór + inhibitory). Wymiennik w kotle jest aluminiowy. Jak to wpływa na jego trwałość? Spuszczać i rozcieńczać wodą, czy nie?
1.Bojler musi być o odpowiedniej powierzchni wymiany i tyle. Więc specjalny i nie specjalny - dostosowany do PC jaką masz/planujesz. 2. Jeśli roztwór nie będzie korozyjny to co się bać? Tylko taki ma być bez ekstra wymagań.
@@KlimatyzacjaKatowicepl Czyli wystarczy kupić odpowiedni płyn instalacyjny zamiast samemu rozrabiać glikol+woda (pomijam już wynalazki typu kranówa+borygo) i instalacja jest bezpieczna?
@@Szopler rób z głową i rozcieńczaj glikol do wartości które podaje producent za nie korozyjne. Zawsze możesz dodać inhibitory korozji - tanie i nie zaszkodzi. Tyle w temacie;)
Oba urządzenia mają taką samą specyfikę działania i osiągają taka samą wydajność, Podstawowe różnice to cena i sposób montażu . To jest debatowanie na zasadzie wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą 🤪 Ilu klientów tyle preferencji .
Jak zastosujesz wymiennik pośredni jak niektórzy robią monoblok wypada słabo a układ będzie kosztował drożej niż split . Jeśli zalejesz całą instalacje glikolem koszt zbliży się do wersji split .
@@Szybki2 a ile kosztują takie zawory spustowe? Bo ciekawi mnie ten temat bo ciągle nie zdecydowałem czy chce splita czy monobloka, można prosić o jakieś porównanie cenowe ? Split 9kW i monoblok 9kW z zaworami spustowymi Dziękuję
Musicie mówić o kosztach..gaz R32 musi sprawdzać układ co roku inżynier i wziąć kase . Tak samo panasonic wymaga co roku przeglądu czyli zagląda Pan za 550 zł przez 5 lat i wzrośnie cena do 650
niech robia instalację zgodnie z wytycznymi producenta i swoja najlepszą wiedzą i o nic nie trzeba pytać. Jak instalator daje ci gwarancje na PC to wykonuje instalacje tak by była objęta gwarancją.
Montując monoblocka zawszę montuję zasilanie awaryjne czyli UPS i do tego dodatkową pompe obiegową gdy nie mogę wykorzystać tej w PC. Czesto też montuję monoblocka w domach w których są zamontowane solary i już jest UPS wystarczy się do niego podłączyć. Dodatkowe zasilanie nie jest aż takie grogie żeby tego nie stosować, to tak jak by pomijać separator zanieczyszczeń.
Chciałem założyć splita Panasonica ale jak wiadomo w Polsce nie kupię jak nie zapłacę za kurs i papier 1500 czy zna ktoś pompę na propan albo coś innego co jest splitem nie zamarznie i nie potrzeba robić uprawnień?
Pc z panasa muszą być zasilane całe UPS em który wytrzyma start PC i grzałki.. . ;) niestety takie rozwiązanie. Samej pompy obiegowej nie napędzisz bo jest sterowana z płyty. Ale są na rynku dostępne pompy obiegowe solarne na 12v. Tylko czy jest sens skoro możesz dac glikol do -7 lub zawory spustowe automatyczne. Albo splita. ;)
Witam. Mam takie co jest bardziej ekonomiczne ciągła praca PC bezpośrednio na podłogówkę z niską temperaturą czy może cyklicznie z wyższą temperaturą na bufor. I jak z żywotnością kompresora w PC praca ciągła czy impulsowa?
było to już omawiane we wcześniejszych odcinkach, o buforze i drugim o kosztach. Praca ciągła w większości przypadków wychodzi najkorzystniej i zapewnia wysoki komfort.
Dzień dobry mam takie pytanie, czy to pompa gruntowna czy powietrzna, to czy jeśli jest np 7kW to oznacza ze w chwili pracy sprężarki ona pobiera 7000W? Bo wiadomo im lepsze COP tym krócej będzie pracować ta sprężarka ale ogólnie jeśli mamy na liczniku 1h pracy, pompy 7kW oznacza ze pobrała 7 kWh prądu?
7kW to zdolność do wyprodukowania takiej energii cieplnej. A ile będzie zużywać w danej chwili energii elektrycznej to zależy już od wskaźnika COP. A wskaźnik COP będzie zależeć od aktualnych warunków pracy pompy (temperatura powietrza na zewnątrz, delta pomiędzy zasilaniem a powrotem i kilkoma jeszcze innymi czynnikami). I nie jest tak że czym lepszy COP to sprężarka krócej pracuje. W idealnych warunkach sprężarka powinna pracować cały czas i jedynie tylko modulować swoją mocą. Będzie się oczywiście włączać i wyłączać jeżeli budynek przestanie odbierać ciepło lub jeżeli zostanie przekroczona temperatura w budynku. Generalnie temat rzeka i może ktoś inny jeszcze coś dopisze.
czy monoblok jest jakoś zaizolowany od wewnątrz mam tu na myśli cały układ jest jakość oddzielony o d zimna w końcu rurki wymiennik itp gdy będzie goły to na dworze straty będą większe niż w przypadku gdy to wszystko umieści się w izolacji prosze o odpowiedź Pana Stanisława G.
nie jest zaizolowany i możesz go zaizolować. Tyczy się to nie tylko Panasa tylko większości producentów. Może robili badania i wyszło im, że spadek wydajności jest mały a koszty produkcyjne doizolowania wszystkiego duże. prawdy nie poznasz - oficjalnie jest to po to by dogrzewać/ ogrzewać elektronikę ;)
4 роки тому+2
Że ja monobloków nie lubię ??? Że ja???? To jest trudna miłość po prostu, Jak jest wszystko piękne i młode to i monoblok może być, ja nie mówię nie :-) nawet glikol wtedy można dać żeby lepiej szło.... Ale jak coś jest stare albo brzydkie albo i stare i brzydnie to monoblok tam nie pasuje.... On stal i uszczelki dewastuje..... A jeszcze jedno co się dzieje jak glikol stężeje i zrobi się galareta ..... ??? no a do wiosny trzeba czekać bo pompa tego nie ruszy przez wymiennik :-) Dlatego tam gdzie mogę ładuję splita, ale każdy może jak chce oczywiście.
Mamy podobną miłość... A raczej powinienem powiedzieć naszą miłość do Monobloków wygląda podobnie ;) dzięki, że wpadłeś i zostawiłeś znak życia w postaci komentarza. I pamiętaj- nie panoszyć mi się tutaj w południowej Polsce bo już kamień na konkurencję uszykowany większy niż na Staszka Migasa ;D Pozdro i dużo klientów ;)
CNC pompy ciepła nie lubi monoblokow i starych kotłowni ,mnie olali bardzo szybko po pierwszych zdjęciach z kotłowni...Dobrze ze Klimatyzacja Katowice się takich rzeczy nie boi ..
Zasadnym był by porównanie pomp gruntowych z powietrznymi bo tu możemy mówić o różnicy efektywności a co za tym idzie o zyskach i stratach . Ale jak wiemy Panasonic nie ma w ofercie pomp gruntowych więc nie doczekamy się pewnie ze strony przedstawiciela fachowych i rzetelnych porównań ,a Karol ostatnio odpowiada na posty bardzo ogólnie lub grzecznościowo w stylu "dzień dobry" 🤪jedynie Kacper nawiązuje do tematu 🙂 Porównywanie pomp Monoblock i split mija się z celem można powiedzieć że to ten sam typoszereg z różniącym się montażem.Moze nie będzie to popularne co powiem ale montując monoblocka trzeba uwielbiać chodzić pod wiatr innego uzasadnienia nie ma 🤪
Takie porównanie już było w tej serii. A taki baczny obserwator jak ty nie mógłby tego przełączyć ;) Co do grzecznościowego ogólnikowe go odpowiadania - brzmi jak materiał sponsorowany ;) I niestety pomimo całej roboty jaką robimy dla Panasonica, to w żaden sposób nie chcą się dogadać i cokolwiek odpalić. A chyba coś by się należało ;)
@@KlimatyzacjaKatowicepl Karol wiem że było, ale jako wątek a nie temat przewodni ,dlatego uważam że robienie odrębnego odcinka poświęconego porównaniom split/Monoblock nie było sensu,ale to tylko moje skromne zdanie 🙂 Co do korzyści finansowych w przedstawieniu Panasonica w dobrym świetle to nie moja sprawa ,życzę ci abyś zarabiał jak najwięcej nigdy nie liczę nikomu kasy ,zawsze mnie cieszy zaradność i pracowitość innych 🙂 Jeszcze jedna rada ,lepiej dla was będzie jak to wy będziecie fachowo odpowiadać na pytania zadawane pod kolejnymi seriami filmów niż te forum miało by żyć własnym życiem 🤪 Masz splita czy monoblocka ?😜
@@KlimatyzacjaKatowicepl- Panowie, kolega DawidXxx wspomniał, że pompa Panasonic przekłamuje zużycie prądu między 30-50% czy to jest prawda? Na liczniku pokazuje zużycie prądu jako praca, ale bez zużycia pracy pompki obiegowej itp. Panowie porównanie rzetelne PC gruntowej do powietrznej - to coś takiego że zamontowaliście PC powietrzną 5 lat temu u klienta np. 150 m 2 i w tym samym okresie montaż grutowej o podobnym metrażu. Wówczas jest to precyzyjne porównanie. Szanuję Waszą pracę ( montaże i filmy ), ale wypowiadanie się na temat PC gruntowej jak nie montujecie, to tak jak wypowiadają się osoby na forum, że PC jest do d..., chodź nigdy nie mieli z tym do czynienia.
@@KlimatyzacjaKatowicepl - Panowie, ja nie chcę abyście to sponsorowali. Dlatego moim zdaniem na filmach nie powinniście się wypowiadać na temat PC gruntowych ( wystarczy informacja, ,że to nie Wasza działka ), bądźcie dobrzy w tym co robicie z PC powietrznymi. Natomiast co do mojego pytania o przekłamywanie przez PC Panasonic zużycia prądu - to chyba Wasza działka. Jeżeli możecie to proszę o rzetelną odpowiedź.
Panie Karolu kupiłem monobloka z jednego z Pana filmów haier 7.8kw iam pytanie czy rozdzielac obieg glikolowy od wodnego wymiennikiem plytowym czy nie bawic sie i cały układ zalac glikolem? Z Góry dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam.
Cześć, wykonajcie porównanie najnowszego LG Therma V 9kw split do Panasonic T-CAP 9kw split, obie pracują do bardzo niskiej temperatury, a LG jest sporo tańszy.
@@Naxemar to napisz maila w roli subskrybenta kanału. My jako my z klimatyzatorami już próbowaliśmy - bez efektu. Może twoje zapytanie jako osoby zainteresowanej i sympatyka kanału coś zmieni. Warto spróbować
Teoretycznie tak, praktycznie Nie. Jeśli taki płyn dostanie się do CWU to grozi to poważnym zatruciem lub śmiercią. Musi być glikol propylenowy - tak jest mniej na hardkora i bardziej bezpiecznie.
Dobry pomysł, przy zalaniu jednostki płynem chłodniczym byłbym skłonny dołożyć jedynie wymiennik ciepła wewnątrz budynku, plus dodatkową pompę po stronie C.O. Nawet jak dojdzie do rozczelmienia wymiennika to płyn dostanie się jedynie do ogrzewania a nie do c.w.u.
@@KlimatyzacjaKatowicepl A u niejakiego Vailanta na R290 albo układ bezpośredni do szafy z zasobnikiem albo układ pośredni przez solanka/woda Tak to Panie wymyślili 😁😁
@@KlimatyzacjaKatowicepl Wrzucali ostatnio filmy z instalacji na YT nawet po polsku. Jest szafa/lodówka z zasobnikiem i jako opcja rachciach i montujesz wymiennik. Nazwali to solanka/woda. Czyli co jak w gruntowej? Bo sam zachodzę w głowę co wykombinowali.
@@dawidxxx9671 nie tylko zasobnik, ale pompy obiegowe, zawór trójdrogowy filtry. Wszystko w jednej szafie a nie cała ściana zapchana rurkami i akcesoriami. Dla mnie znacznie lepsze rozwiązanie. Ale nie słyszałem żeby ktoś polecał albo montował. Karol, zamontowałes kiedyś coś takiego?
@@piotrmazur9082 tak Karol montował . Sam mam all in one ,oczywiście innej firmy .W jednostce wiszącej też pompę obiegowa masz w środku . Jedyną minimalną korzyścią obu rozwiązań można doszukiwać się w lepszym dobraniu zbiornika Cwu w jednostce all on one przez producenta niż dobór przez naszego instalatora,ale w skali roku nie będą to jakieś mega uzyski .
Zadałem pytanie ma maila tydzien temu i wypadło by odpowiedzieć choć cokolwiek . Telefon tez nie odpowiada. Bez sensu nie polecam . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nie trzeba! jeśli żartowaliśmy sobie, że czynnik należy wypuszczać w powietrze małymi bąkami...to żartowaliśmy i poinformowaliśmy o tym odbiorców ;) dobrze zrobiony układ split i monoblok nie trzeba nabijać czy wymieniać w nim czynnika chłodniczego. Chyba chodzi Ci o film o czynniku z tej serii? :)
@@KlimatyzacjaKatowicepl Dzięki za odpowiedź, tak chodzi mi o ten film o czynniku tam mówiliście, że trzeba go wymieniać co 2 lata, ale jeśli to żart to sry :D
fajne macie tematy do dyskusji ale za dużo nie potrzebnych żarcików i śmiechu, to nie przedszkole i nie filmik dla dzieci. starasz się niby słuchać co powie pan z panasonic a ty sie się drzesz i wchodisz w słowo... wkurzające to trochę. wiem że nagranie musi być atrakcyjne i przyjacielskie ale bez pzesady. - browara wam tylko brakuje
CIEKAW JESTEM WASZEJ OPINII CO LEPSZE I DLACZEGO TAK UWAŻACIE ;)
To zależy :) Taka mała rada: w necie jak piszesz wszystko z dużej litery to tak jakbyś krzyczał :P
@@spierdlajify aj tam aj tam;)
Jedno i drugie dobre jaki glikol możecie polecić do monobloka?
@@spierdlajify Ten gość jest niereformowalny (jak dotąd), robi wywiad, a gada więcej, niż udzielający wywiadu. Może powinien robić wywiady z samym sobą? Czy byłyby ciekawe?
Hej, jezeli mam mono 12kw z buforem 80l, podczas defrostu przy niskich temperaturach (ok -15) mocno spada temperatura w pomieszczeniu, swiadczy to o zbyt malym buforze?
Powiem krótko ciekawe przydatne i prosto Dzięki
Dzieki
Tak irytujące jest to wtrącanie się teogo w białej koszulce że głowa mała.
Żeby można go jakoś usunąć to by się miło słuchało wypowiedzi fachowca w czarnej
Ten chudy by mógł tylko pytania zadawać i nie wcinać się bo cały film psuje
Kurde gość coś mówi ciekawego A ten jakieś suchary wali
Ten Pan jest niesamowicie irytujący zwłaszcza w innych filmach z tej serii. Chce być chyba dawnym Wojewódzkim hehe
Potwierdzam prowadzacy tak przeszkadzał, że musiałem to wyłaczyć. Robił kabaret nie treść
A twoja stara śpi na ścianie
Witam czy zabezpieczenie dodatkowej pompy obiegowej pod ups? Czy to dobry pomysł?
Glikol w grzejnikach, to chyba nie jest najlepszy pomysł? O ile spada sprawność układu z wymiennikiem pośrednim? Jaki jest spadek temperatury na takim wymienniku?
Zgadzam się teza Pana prowadzącego. Monoblok a split to dywagacje między wyższością świat Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Dajesz zawór przeciw zmarznięciu i po temacie.
Można i tak to postrzegać ;)
@@KlimatyzacjaKatowicepl przy okazji jaka jest u was różnica w cenie split i monoblok 9 kw tcap?
Tylko Split, przy dobrze wykonanej instalacji przegląd raz w roku , wyczyszczenie wymiennika ( przy monobloku też należy zrobić) sprawdzenie szczelności i po sprawie. Przy monobloku mamy problem że medium grzewcze może zamarznąć . Można oczywiście stosować zawory antyzamrożeniowe, czy pompy na UPS, ale to funkcjonuje gdy jest nowe ( zobaczymy za kilka lat jak to będzie funkcjonować). Można też zalać instalację glikolem , z tym że glikol ma kilka wad. Nie jest tak dobrym nośnikiem ciepła jak woda , czyli PC musi pracować na wyższym parametrze . Glikol jest też gęstszy więc pompy obiegowe mają ciężej. Glikol należy też co kilka lat wymienić ponieważ traci swoje właściwości . Moim skromnym zdaniem PC Monoblok są produkowane żeby prawie każdy instalator potrafił je zamontować, co wiąże się z ilością sprzedanych sztuk , czyli zyskiem producentów. Pozdrawiam.
A czy przypadkiem nie jest tak że bronicie tych monobloków dlatego że macie podobną prowizje za montaż splita i monobloka, a gdyby tak porownać ile zamontujecie jednostek monoblok a ile split w tym samym czasie to okazuje się że warto bronić tego monobloka ??
ciepło właściwe glikolu to 3380 a wody 4189 więc dla samego glikolu wydatek pompy powinno się zwiększyć o 20 % ale dla roztworu do -7 stC mamy roztwór ok. 13-15 % glikolu więc wydatek pompy powinno się zwiększyć proporcjonalnie tj. ok. 3 % a nie tak powiedziałeś 15 % . Poza tym jak zrobi się kasza z płynu to się zgadzam ale czy wtedy ruszy pompa obiegowa, myślę że ruszy ale czy pokona opory z rurociągu i nastąpi tłoczenie. Tak czy inaczej uważam że pompa ciepła będzie zabezpieczona. Proszę o ustosunkowanie się czy mam rację czy jednak się w czymś mylę.
Posiadam pompę typu monoblok, on/off zamontowana wewnątrz pomieszczenia, polecam jestem zadowolony. Dom ponad 240m2 i cwu 300l.Budynek lata 70 modernizowany. Koszt za zeszły sezon grzewczy 3500zl. Część grzejniki część podlogowka. Bufor 400 litrów. Instalacja nie za dobrze zrobiona cienkie przekroje. Daje radę. Przedtem 5 ton węgla. Okolice sucha beskidzka.
Monoblok wewnątrz pomieszczenia - skąd pobiera ciepło? Perpetum mobile?
@@yaiba8331 a jednak. Są takie pompy. Zakłada się 2 rękawy . Jednym zaciąga drugim wyrzuca. Trochę miejsca zajmuje ale ja mam miejsce i nie zamienił bym na inną
@@voyuuk i spoko że piszesz jak to się sprawuje u Ciebie. ;) tylko z reguły takie PC (Z czerpnią i wyrzutnią) są mniej sprawne, a w wydaniu on off to tym bardziej.
Najważniejsze jednak że działa i jesteś zadowolony, reszta mniej istotna;)
@@yaiba8331 kolejna rzecz którą można było się dowiedzieć 🙂są od dawna i też już słyszałem że dobrze się sprawują
@@KlimatyzacjaKatowicepl przed montażem też się bałem. Wychodzi lepiej niż się spodziewałem jeżeli chodzi o zużyciu energii a instalacje chydrailiczną mam nie za ciekawą. Niestety nie znalazłem dobrego fachowca który by to poprawił. Sam robilem. Każdy mówi że można by to było lepiej zrobić a jeżeli chodzi o konkrety to zero.
Lubię twój kanał i czekam aż znajdę coś co mi pomoże poprawić moja instalacje. Co prawda naradzie znalazłem więcej pomocnych rzeczy u Migasa ale wy też jesteście w porządku. Pozdrawiam.
witam,super jest was posłuchac,konkretne i sensowne wypowiedzi.mam pytanko co sadzicie o takiej pompie Nibe F2040 monoblok 8kw, do domku parterowego 110m2 z sama podłogówka,klimat srodek polski? domek dobrze docieplony ale nie chodzi o wytyczne typu czy da rade bo wiem ze poradzi sobie bardziej chodzi mi o wypowiedz w kwestji marki pompy czy jest godna uwagi.
Czy można zamontować pompe ciepła typu monoblok na dachu budynku i kominem wetylacyjnym wejsc rurami grzewczymi ??? Poniewaz nie mam innej możliwości montażu dodam że wysokosc od piwnicy do dachu wyniesie okolo 6 metrów max 7 proszę o odpowiedź dziękuje.
A może na Facebooku dawać zdjęcia z realizacji,dużo ludzi ogląda i może widziec też efekty waszej dobrej roboty.
Nie ma na to narazie mocy przewozowych. Ale może coś się wylatuje ;)
no dobrze wszystko super tylko jaka pompe monoblok polecacie .
Osobiście zdecydowałem się na monoblok De Deitrich, na razie jest okej, nie mam się do czego przyczepić.
+1 u nas również De Dietrich
Po tym filmie choć bardzo pan Glodny próbował nas przekonywać że oba systemy kocha miłością taka samą porównując ją do dwójki dzieci,to tak naprawdę jest więcej koniecznych rzeczy do spełnienia przy monoblocku niż splicie .Między innymi ,glikol , zawór przeciwzamrożeniowy z zaworem dopuszczającym ,przy starszych grzejnikach problem z uszczelkami ,i nie przekonuje mnie mowa o większych stratach przy połączeniu freonowym(o dziwo nawet Karol się zdziwił 🤪) np. do tych które mogliśmy zobaczyć w przypadku ostatniej waszej instalacji monoblocku gdzie większość rur C.o była poza domem .Kolejna wadą jak pisałem jest większość chydrauliki i elektroniki poza domem a w naszych warunkach pogodowych jest to wada .Wiele można było by jeszcze wymieniać ,nie chce być złośliwy ale nie ma przekonujących zalet monoblocku nad splitem,ta główna z brakiem miejsca w kotłowni patrząc się na to gdzie w dzisiejszym czasie są montowane pompy przepada w przedbiegach 🙂
Jedyny przekonujący warunek to zaufany instalator z bardzo dobra cena urządzenia ,miejsce jednostki zewnętrznej z bezpośrednim wypięciem przez ścianę max 70cm ,i oczywiście bardzo rygorystyczna mieszanka glikolu zalecana przez producenta ,która źle dobrana może doprowadzić do korozji .
Ale po spełnieniu tych warunków i tak pozostałbym przy splicie który tak naprawdę przy minimalnej wiedzy hydrauliczno /freonowym może też być idioto odpornym 🤪
Jak pisałem poniżej nie ma to związku z tym że specyfika działania i wydajność obu systemów jest taka sama 🙂
A z mojej strony to wygląda tak, że instalacje freonowej są często gęsto robione byle jak. Są fachowcy jak i fachowcy inaczej. Może jestem trochę skrzywiony tym, że pracuje w fabryce wymienników ciepła, ale tak jak jest sprawdzana szczelność w fabryce to nawet porządny instalator nie jest w stanie sprawdzić, choćby nie wiem co robił. Również trwałość fabrycznych połączeń jest większa. Straszenie zamarzaniem jest troszkę wyolbrzymione bo to nie trwa pięć minut tylko dużo dłużej, w razie grubej awarii wystarczą dwa zawory i ręczne spuszczenie wody z pompy. Oczywiście mając monobloka trzeba mieć świadomość jego posiadania. Jednocześnie montaż monobloka powinien być dużo tańszy, ale jak u nas jest to wiadomo.
ile ludzi tyle opinii. Gorzej jak masz takiego monobloka i wstawiłeś ręcznie uruchamiane zawory... nie ma cię w domu bo bawisz się np. na sylwestrze/ jest mróz/prądu brak...
Zabezpieczyć trzeba glikolem lub zaworem automatycznym bo czasem możesz nie zdążyć zareagować :)
panowie a co powiecie o pompach ciepla Burderus u mnie w miejscie firma tylko taki instaluje i sie zastanawaim czy nie poszukac innej firm z panasonik??/
W drugiej minucie Pan Stanisław mówi, że monoblok w ogóle nie zajmuje miejsca w środku. Ja mamy monoblok-a Buderus 196 i AR, który posiada jednostkę zewnętrzną oraz jednostkę wewnętrzną.
Prosiłbym o kilka słów dotyczących różnic, co za tym idzie wad i zalet monobloków zbudowanych na bazie tylko jednostki zewnętrznej od tych zbudowanych na 2 jednostkach.
Prowadzący trochę za dużo przerywa specjaliście 😯 Daj Pan człowiekowi się wypowiedzieć, zwłaszcza ze mądrze mówi 👍
zgadzam sie z tobą w 100%. pracujemy nad szczepionką na to :) Bedzie lepiej
To prawda, gość po prostu przeszkadza.
Trochę za dużo przeszkadza to tak jakby nić nie powiedzieć. Wpier.... la sie jak poje...ny a ten drugi non stop wzdycha bo juz nie moze go słychać. Irytujący typ nie moge tego juz słychać wszystko pomieszal z kwaśnymi żartami na poziomie Karola z Familjady
Jaki rozmiar tego pex 16 czy 20 bo nie wiem co lepiej puzniej podlonczyc
jak dla mnie to split jet lepsze że nie trzeba sie martwić zamarznięciem wody w monobloku. Ale jak chłodnik wytłumacz mi proszę, jak montuejsz klime to trzeba żeby było przynajmniej 3m instalacji a w monobloku ala dobrze że jest wszystko w jednym pudełku - o co chodzi?
Bo to nie ma znaczenia 😀
Witam
Temat split czy monoblo brak w tym porównaniu kosztów jednego rozwiązania i drugiego i to co mnie najbardziej wkurza cyt. Nasze monobloki pracują nawet przy temp.....
minusowej a co z licznikiem energi śmiga a złotówki lecą w błoto glikol fajny temat w samochodzie instalacja chłodnicza jest wykonana z innych materiałów a ja kupiłem 3-letniego splita w całkiem fajnej cenie i moje pytanie brzmiało a czym pan miał zalane dodatkową wężownicę-Glikolem a wężownica dodatkowa solarna z rury stalowej którą zeżarło od wewnątrz a na wierzchu emalia i byłem w domu zaślepiłem wężownice i split śmiga z buforem
Super filmik. Tylko czy możecie podać jakie zawory przeciwzamrozeniowe można zastosować ? Jakiś symbol / producent... Nie bardzo mogę znaleźć takiego cuda w necie a właśnie się szykuje montaż monobloka
pierwszy lepszy www.caleffi.com/poland/pl/catalogue/zawor-zabezpieczajacy-przed-zamarzaniem-korpus-z-mosiadzu-108601
Witam! Praktycznie Waszym zdaniem jaka minimalna odległość "pleców" jednostki zewnętrznej t-cap 12kW od ściany budynku jest najkorzystniejsza? Czy w pomieszczeniu o wysokości 170cm nie będzie można zamontować jednostki wewnętrznej? Pozdrawiam! Jesteście THE BEST!!!
W którymś odcinku z serii to już było. Chyba tym o montażu agregatu.
Zostawisz 30 i 40 cm będzie optymalnie
Minimum to 20 optymalnie między 30 a 40cm
@@dawidxxx9671 bzdura minimum to zgodnie z instrukcją montażu 10 cm od tylu i od lewej strony trzymajmy się dokumentacji Panasonic :)
@@Szybki2 tak jest w instrukcji ,tylko jakie rączki musi mieć serwisant aby dojść z odległością 10cm🤪
Witam. Pytanie z innej beczki. Wiadomo że agregaty prądotwórcze nie generują takiej właściwej sinusoidy prądu. Jak zareagują pompy ciepła na awaryjne zasilanie? W instalacjach fotowoltanicznych jest zabronione przypięcie instalacji bez przełącznika zasilania.
A można zalać instalację borygo zamiast glikolu?
Drogo by było.
Witam. Czy montaż agregatu (MONOBLOK-a, klimatyzacji) od strony południowej to dobry pomysł? pytam bo zastanawiam się nad wyborem miejsca.
Zaczepiliście o temat, ale go nie rozwinęliście, więc zapytam:
1) Zakładam monoblok i instalację na glikolu bo chcę pompę na owej wsi co to psy etc. i chcę grzać również CWU - jaki zbiornik C.W.U.? Zwykła nierdzewka, czy jakiś spec.?
2) Korozyjność glikolu w zależności od stężenia i rodzaju glikolu. Mam instalację w której kocioł gazowy jest podłączony do odbiorów przez wymiennik płytowy i krótki obieg na kotle zalany jest glikolem etyleonowym WarmTager E25 (czyli 40% roztwór + inhibitory). Wymiennik w kotle jest aluminiowy. Jak to wpływa na jego trwałość? Spuszczać i rozcieńczać wodą, czy nie?
1.Bojler musi być o odpowiedniej powierzchni wymiany i tyle. Więc specjalny i nie specjalny - dostosowany do PC jaką masz/planujesz.
2. Jeśli roztwór nie będzie korozyjny to co się bać? Tylko taki ma być bez ekstra wymagań.
@@KlimatyzacjaKatowicepl Czyli wystarczy kupić odpowiedni płyn instalacyjny zamiast samemu rozrabiać glikol+woda (pomijam już wynalazki typu kranówa+borygo) i instalacja jest bezpieczna?
@@Szopler rób z głową i rozcieńczaj glikol do wartości które podaje producent za nie korozyjne. Zawsze możesz dodać inhibitory korozji - tanie i nie zaszkodzi.
Tyle w temacie;)
Oba urządzenia mają taką samą specyfikę działania i osiągają taka samą wydajność,
Podstawowe różnice to cena i sposób montażu .
To jest debatowanie na zasadzie wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą 🤪
Ilu klientów tyle preferencji .
Jak zastosujesz wymiennik pośredni jak niektórzy robią monoblok wypada słabo a układ będzie kosztował drożej niż split . Jeśli zalejesz całą instalacje glikolem koszt zbliży się do wersji split .
@@Szybki2 a ile kosztują takie zawory spustowe? Bo ciekawi mnie ten temat bo ciągle nie zdecydowałem czy chce splita czy monobloka, można prosić o jakieś porównanie cenowe ? Split 9kW i monoblok 9kW z zaworami spustowymi
Dziękuję
Te pompy na których panowie siedzą można nabyć jako używane?
Nie. Proponowałem to Staszkowi ;) poza tym szukaj kompletu bo można się zdziwić jak się dowiesz, że jednostki wewnętrznej osobno nie dokupisz
Musicie mówić o kosztach..gaz R32 musi sprawdzać układ co roku inżynier i wziąć kase . Tak samo panasonic wymaga co roku przeglądu czyli zagląda Pan za 550 zł przez 5 lat i wzrośnie cena do 650
A nie można by zrobić pompy ciepła z takich materiałów jak w aucie? Tam jest agresywny glikol i nic się nie dzieje z instalacją.
O co pytać instalatorów pomp ciepła aby nie stracić gwarancji przy pomocy ciepła powietrze woda lub samej pompy
niech robia instalację zgodnie z wytycznymi producenta i swoja najlepszą wiedzą i o nic nie trzeba pytać. Jak instalator daje ci gwarancje na PC to wykonuje instalacje tak by była objęta gwarancją.
@@KlimatyzacjaKatowicepl jakich instalatorów polecacie z okolic Łodzi
Montując monoblocka zawszę montuję zasilanie awaryjne czyli UPS i do tego dodatkową pompe obiegową gdy nie mogę wykorzystać tej w PC. Czesto też montuję monoblocka w domach w których są zamontowane solary i już jest UPS wystarczy się do niego podłączyć. Dodatkowe zasilanie nie jest aż takie grogie żeby tego nie stosować, to tak jak by pomijać separator zanieczyszczeń.
Mądre słowa;)
UPS do tej pompy obiegowej? Zalewasz wodą?
Chciałem założyć splita Panasonica ale jak wiadomo w Polsce nie kupię jak nie zapłacę za kurs i papier 1500 czy zna ktoś pompę na propan albo coś innego co jest splitem nie zamarznie i nie potrzeba robić uprawnień?
Witam . Czy można zamontować pompę ciepła w piwnicy gdzie jednostka zewnętrzna jest wyżej niż jednostka wewnetrzna? Dziękuję i pozdrawiam
W każdej dtrce masz podana dozwolona różnice poziomów ,odpowiedź na twoje pytanie brzmi,tak można 🙂
Tak można zamontować jednostkę wewnętrzną poniżej i powyżej jednostki zewnętrznej.
Witam. Czy do WH-MHF09G3E8 można podłączyć UPS do zabezpieczenia pompy obiegowej. Jak można to do kturych przyłączy.
Pc z panasa muszą być zasilane całe UPS em który wytrzyma start PC i grzałki.. . ;) niestety takie rozwiązanie. Samej pompy obiegowej nie napędzisz bo jest sterowana z płyty. Ale są na rynku dostępne pompy obiegowe solarne na 12v. Tylko czy jest sens skoro możesz dac glikol do -7 lub zawory spustowe automatyczne. Albo splita. ;)
Witam. Mam takie co jest bardziej ekonomiczne ciągła praca PC bezpośrednio na podłogówkę z niską temperaturą czy może cyklicznie z wyższą temperaturą na bufor. I jak z żywotnością kompresora w PC praca ciągła czy impulsowa?
było to już omawiane we wcześniejszych odcinkach, o buforze i drugim o kosztach. Praca ciągła w większości przypadków wychodzi najkorzystniej i zapewnia wysoki komfort.
Układ glikol jedziesz na narty i nie martwisz się bo nawet jak prądu nie będzie godzinę przy minus 15 pompa sobie poradzi i nie zamarznie.
A jak by zalać instalację brymuchą?😋
Dzień dobry mam takie pytanie, czy to pompa gruntowna czy powietrzna, to czy jeśli jest np 7kW to oznacza ze w chwili pracy sprężarki ona pobiera 7000W? Bo wiadomo im lepsze COP tym krócej będzie pracować ta sprężarka ale ogólnie jeśli mamy na liczniku 1h pracy, pompy 7kW oznacza ze pobrała 7 kWh prądu?
7kW to zdolność do wyprodukowania takiej energii cieplnej. A ile będzie zużywać w danej chwili energii elektrycznej to zależy już od wskaźnika COP. A wskaźnik COP będzie zależeć od aktualnych warunków pracy pompy (temperatura powietrza na zewnątrz, delta pomiędzy zasilaniem a powrotem i kilkoma jeszcze innymi czynnikami). I nie jest tak że czym lepszy COP to sprężarka krócej pracuje. W idealnych warunkach sprężarka powinna pracować cały czas i jedynie tylko modulować swoją mocą. Będzie się oczywiście włączać i wyłączać jeżeli budynek przestanie odbierać ciepło lub jeżeli zostanie przekroczona temperatura w budynku. Generalnie temat rzeka i może ktoś inny jeszcze coś dopisze.
Paweł pisze dobrze
czy monoblok jest jakoś zaizolowany od wewnątrz mam tu na myśli cały układ jest jakość oddzielony o d zimna w końcu rurki wymiennik itp gdy będzie goły to na dworze straty będą większe niż w przypadku gdy to wszystko umieści się w izolacji prosze o odpowiedź Pana Stanisława G.
nie jest zaizolowany i możesz go zaizolować. Tyczy się to nie tylko Panasa tylko większości producentów. Może robili badania i wyszło im, że spadek wydajności jest mały a koszty produkcyjne doizolowania wszystkiego duże. prawdy nie poznasz - oficjalnie jest to po to by dogrzewać/ ogrzewać elektronikę ;)
Że ja monobloków nie lubię ??? Że ja????
To jest trudna miłość po prostu,
Jak jest wszystko piękne i młode to i monoblok może być, ja nie mówię nie :-) nawet glikol wtedy można dać żeby lepiej szło....
Ale jak coś jest stare albo brzydkie albo i stare i brzydnie to monoblok tam nie pasuje.... On stal i uszczelki dewastuje.....
A jeszcze jedno co się dzieje jak glikol stężeje i zrobi się galareta ..... ??? no a do wiosny trzeba czekać bo pompa tego nie ruszy przez wymiennik :-)
Dlatego tam gdzie mogę ładuję splita, ale każdy może jak chce oczywiście.
Mamy podobną miłość... A raczej powinienem powiedzieć naszą miłość do Monobloków wygląda podobnie ;) dzięki, że wpadłeś i zostawiłeś znak życia w postaci komentarza.
I pamiętaj- nie panoszyć mi się tutaj w południowej Polsce bo już kamień na konkurencję uszykowany większy niż na Staszka Migasa ;D
Pozdro i dużo klientów ;)
Tak jak już pisałem trzeba naprawdę lubieć być innym aby wybrać Monoblocka z tej dwójki 🤪
CNC pompy ciepła nie lubi monoblokow i starych kotłowni ,mnie olali bardzo szybko po pierwszych zdjęciach z kotłowni...Dobrze ze Klimatyzacja Katowice się takich rzeczy nie boi ..
Dzień dobry 😀
Hejloł
@@KlimatyzacjaKatowicepl
Miło z rana Was pooglądać 😀
Szkoda że do Rzeszowa daleka droga bo coraz bardziej nachodzi mnie na pompę ciepła 😁
@@ukaszkielar4872 szalejesz;) za daleko niestety. Na pewno znajdziesz kogoś lokalnie.
Zasadnym był by porównanie pomp gruntowych z powietrznymi bo tu możemy mówić o różnicy efektywności a co za tym idzie o zyskach i stratach .
Ale jak wiemy Panasonic nie ma w ofercie pomp gruntowych więc nie doczekamy się pewnie ze strony przedstawiciela fachowych i rzetelnych porównań ,a Karol ostatnio odpowiada na posty bardzo ogólnie lub grzecznościowo w stylu "dzień dobry" 🤪jedynie Kacper nawiązuje do tematu 🙂
Porównywanie pomp Monoblock i split mija się z celem można powiedzieć że to ten sam typoszereg z różniącym się montażem.Moze nie będzie to popularne co powiem ale montując monoblocka trzeba uwielbiać chodzić pod wiatr innego uzasadnienia nie ma 🤪
Takie porównanie już było w tej serii. A taki baczny obserwator jak ty nie mógłby tego przełączyć ;)
Co do grzecznościowego ogólnikowe go odpowiadania - brzmi jak materiał sponsorowany ;)
I niestety pomimo całej roboty jaką robimy dla Panasonica, to w żaden sposób nie chcą się dogadać i cokolwiek odpalić. A chyba coś by się należało ;)
@@KlimatyzacjaKatowicepl Karol wiem że było, ale jako wątek a nie temat przewodni ,dlatego uważam że robienie odrębnego odcinka poświęconego porównaniom split/Monoblock nie było sensu,ale to tylko moje skromne zdanie 🙂
Co do korzyści finansowych w przedstawieniu Panasonica w dobrym świetle to nie moja sprawa ,życzę ci abyś zarabiał jak najwięcej nigdy nie liczę nikomu kasy ,zawsze mnie cieszy zaradność i pracowitość innych 🙂
Jeszcze jedna rada ,lepiej dla was będzie jak to wy będziecie fachowo odpowiadać na pytania zadawane pod kolejnymi seriami filmów niż te forum miało by żyć własnym życiem 🤪
Masz splita czy monoblocka ?😜
@@KlimatyzacjaKatowicepl- Panowie, kolega DawidXxx wspomniał, że pompa Panasonic przekłamuje zużycie prądu między 30-50% czy to jest prawda? Na liczniku pokazuje zużycie prądu jako praca, ale bez zużycia pracy pompki obiegowej itp.
Panowie porównanie rzetelne PC gruntowej do powietrznej - to coś takiego że zamontowaliście PC powietrzną 5 lat temu u klienta np. 150 m 2 i w tym samym okresie montaż grutowej o podobnym metrażu. Wówczas jest to precyzyjne porównanie.
Szanuję Waszą pracę ( montaże i filmy ), ale wypowiadanie się na temat PC gruntowej jak nie montujecie, to tak jak wypowiadają się osoby na forum, że PC jest do d..., chodź nigdy nie mieli z tym do czynienia.
@@marekprzedstawiciel8740 kto to zasponsoruje? Nawet zakładając patronaita wsparcie kanału na YT... I h wie co jeszcze to za mało;)
@@KlimatyzacjaKatowicepl - Panowie, ja nie chcę abyście to sponsorowali. Dlatego moim zdaniem na filmach nie powinniście się wypowiadać na temat PC gruntowych ( wystarczy informacja, ,że to nie Wasza działka ), bądźcie dobrzy w tym co robicie z PC powietrznymi.
Natomiast co do mojego pytania o przekłamywanie przez PC Panasonic zużycia prądu - to chyba Wasza działka. Jeżeli możecie to proszę o rzetelną odpowiedź.
Panie Karolu kupiłem monobloka z jednego z Pana filmów haier 7.8kw iam pytanie czy rozdzielac obieg glikolowy od wodnego wymiennikiem plytowym czy nie bawic sie i cały układ zalac glikolem? Z Góry dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam.
lej glikol np do -7 co omawialiśmy w tym filmie. Wymiennik pośredni to gorszy pomysł - drogi i zmniejsza wydajność.
Jakiej powieszchni jest wymienik w panasonic t-cap 9?
Hgw;) wystarczająco duży ;)
Cześć, wykonajcie porównanie najnowszego LG Therma V 9kw split do Panasonic T-CAP 9kw split, obie pracują do bardzo niskiej temperatury, a LG jest sporo tańszy.
Niech LG dostarczy PC to można się bawić, nie dostarczy więc nie ma o czym gadać ;) albo wszyscy zrobią zrzutkę... Nie zrobią;)
@@KlimatyzacjaKatowicepl myślę że spokojnie jak napiszecie do LG to dostarczą PC do testów. Jak nie ma zainteresowania to po co mają przesyłać 😀
@@Naxemar to napisz maila w roli subskrybenta kanału. My jako my z klimatyzatorami już próbowaliśmy - bez efektu. Może twoje zapytanie jako osoby zainteresowanej i sympatyka kanału coś zmieni. Warto spróbować
Macie zamienione mikrofony, kanał prawy z lewym.
To jak z tą gwarancją na ten monoblok. Leję wodę i gwarancji brak?? Tylko glikol?
było to jasno omówione. glikol lub zawory przeciwzamrożeniowe i jest gwarancja na Panasa
@@KlimatyzacjaKatowicepl dzięki, mam już od was wycenę :)
Czy zamiast glikolu można wlać płyn zimowy taki jak do chłodnic samochodowych
Teoretycznie tak, praktycznie Nie. Jeśli taki płyn dostanie się do CWU to grozi to poważnym zatruciem lub śmiercią. Musi być glikol propylenowy - tak jest mniej na hardkora i bardziej bezpiecznie.
Dobry pomysł, przy zalaniu jednostki płynem chłodniczym byłbym skłonny dołożyć jedynie wymiennik ciepła wewnątrz budynku, plus dodatkową pompę po stronie C.O. Nawet jak dojdzie do rozczelmienia wymiennika to płyn dostanie się jedynie do ogrzewania a nie do c.w.u.
A może do porównania dodać pompy solanka-woda. Jak by tego rodzaju pompy wypadły w porównaniu z pompami powietrze-woda.
Był odcinek w tej serii. O sprawności PC. I tam były omawiane te PC.
Jeżeli wymagany jest glikol albo zawory przecizamrozeniowe to dlaczego ich nie montujecie ,,rozumiem ze bierzecie to na swoja klatę
ile widziałeś u nas monobloków na kanale?? :D na razie jeden z glikolem
@@KlimatyzacjaKatowicepl u mnie w domu
@@maciejsiwczynski8207 więc porozmawiaj z Kacprem na ten temat.
Panowie czy można wyłączyć pompę i wyjechać w grudniu a przyjechac w marcu proszę o odpowiedź.Jestescie wspaniali
Oczywiście że można.
A u konkurencji na R290 robisz Pan układ solanka/woda i oo sprawie
Pisz Pan co to takiego a nie ukrywanie firm ;)
@@KlimatyzacjaKatowicepl A u niejakiego Vailanta na R290 albo układ bezpośredni do szafy z zasobnikiem albo układ pośredni przez solanka/woda Tak to Panie wymyślili 😁😁
@@ajeto2 a w szafie jest wymiennik? Może uda się kogoś zaprosić do studia i o tym porozmawiać.
@@KlimatyzacjaKatowicepl Wrzucali ostatnio filmy z instalacji na YT nawet po polsku. Jest szafa/lodówka z zasobnikiem i jako opcja rachciach i montujesz wymiennik. Nazwali to solanka/woda. Czyli co jak w gruntowej? Bo sam zachodzę w głowę co wykombinowali.
chwileczke..w przypadku monoblok alpha innotec fabrycznie zalecane jest woda miedzy wymiennikiem
Może być. Wtedy zawory spustowe automatyczne
Witam czy zawory przeciwzamrożeniowe trzeba zamontować 2 sztuki na zasilaniu i powrocie czy tylko jeden na dole , gdzie woda wchodzi do wymiennika.
Czesc, musisz zainstalować na powrocie i zasilaniu
Nie wcinaj się w wypowiedź ponieważ nie słychać co mówi specjalista!!!
To luźna pogadanka a nie sztywne wywody. Po co się czepiać?
No dobra, a co z All In One? Bo o takich to nikt nie mówi i zastanawia mnie dlaczego?
To bardzo dobre rozwiązanie i tyle. Jak masz 4-5 domowników i nie używasz ponadnormatywnie wody - będziesz Pan zadowolony ;)
Nie bardzo rozumnie co ma być ....przecież to są te same pompy z dodanym w jednej obudowie zasobnikiem Cwu.
Po prostu są i tyle .
@@dawidxxx9671 nie tylko zasobnik, ale pompy obiegowe, zawór trójdrogowy filtry. Wszystko w jednej szafie a nie cała ściana zapchana rurkami i akcesoriami. Dla mnie znacznie lepsze rozwiązanie. Ale nie słyszałem żeby ktoś polecał albo montował. Karol, zamontowałes kiedyś coś takiego?
@@piotrmazur9082 tak Karol montował .
Sam mam all in one ,oczywiście innej firmy .W jednostce wiszącej też pompę obiegowa masz w środku .
Jedyną minimalną korzyścią obu rozwiązań można doszukiwać się w lepszym dobraniu zbiornika Cwu w jednostce all on one przez producenta niż dobór przez naszego instalatora,ale w skali roku nie będą to jakieś mega uzyski .
@@piotrmazur9082 tutaj masz odcinek o all in one ua-cam.com/video/RXjeAtYzcxw/v-deo.html
Zadałem pytanie ma maila tydzien temu i wypadło by odpowiedzieć choć cokolwiek . Telefon tez nie odpowiada. Bez sensu nie polecam . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jeśli w splicie trzeba wymieniać czynnik co 2 lata to co ile trzeba wymieniać w monobloku? I kto to zrobi? Jaki jest tego koszt w obu przypadkach?
nie trzeba! jeśli żartowaliśmy sobie, że czynnik należy wypuszczać w powietrze małymi bąkami...to żartowaliśmy i poinformowaliśmy o tym odbiorców ;) dobrze zrobiony układ split i monoblok nie trzeba nabijać czy wymieniać w nim czynnika chłodniczego. Chyba chodzi Ci o film o czynniku z tej serii? :)
@@KlimatyzacjaKatowicepl Dzięki za odpowiedź, tak chodzi mi o ten film o czynniku tam mówiliście, że trzeba go wymieniać co 2 lata, ale jeśli to żart to sry :D
A jakby dac wymiennik ciepła wewnątrz, I układ pompy ciepła zalać glikolem a wewnętrzny układ już po staremu wodą.???
Każdy wymiennik to strata. Wszystko się da
No to chyba właśnie nazywa się "wymiennik pośredni".
fajne macie tematy do dyskusji ale za dużo nie potrzebnych żarcików i śmiechu, to nie przedszkole i nie filmik dla dzieci. starasz się niby słuchać co powie pan z panasonic a ty sie się drzesz i wchodisz w słowo... wkurzające to trochę. wiem że nagranie musi być atrakcyjne i przyjacielskie ale bez pzesady. - browara wam tylko brakuje