Home assistant - Automatyzacja Odcinek 2

Поділитися
Вставка

КОМЕНТАРІ • 15

  • @rafistad1
    @rafistad1 5 місяців тому +2

    możesz zrobić serię takich poradników z automatyzacją? np z użyciem czujnika ruch lub kontraktrona?

    • @HomeSwitch
      @HomeSwitch  5 місяців тому +1

      Cześć. Opisz mi proszę, jak to ma wyglądać w poście ua-cam.com/users/postUgkxYNefc3mDeFWz-CfTzIUciU31OzXnNV9c
      Aktualnie biorę zapotrzebowanie na automatyzacje z tego postu.

    • @dariuszmazierski1193
      @dariuszmazierski1193 2 місяці тому

      Też jestem za :)

  • @mrmichal_
    @mrmichal_ 5 місяців тому

    Super poradnik. Dzięki. Ostatnio tak zrobiłem jak na filmie z wykorzystaniem sonoff S-MATE :)

    • @HomeSwitch
      @HomeSwitch  5 місяців тому

      Jeszcze się pojawi sporo fajnych automatyzacji przynajmniej tak sadzę ;-) Dzięki za komentarz

  • @Salarieri
    @Salarieri 2 місяці тому

    I właśnie z powodu tego położenia przycisku po wyłączeniu przez internet, zastanawiam się czy lepiej zdecydować się na przyciski monostabilne „dzwonkowe”. Druga sprawa, to widziałem na kanale Grzegorza Łaty Smart Home, że w przypadku jak ma się przyciski „dzwonkowe”, to można ustawić coś takiego, że na przykład standardowe pojedyncze krótkie przyciśnięcie będzie włączało standardową akcję, ale np. dłuższe przytrzymanie przycisku przez powiedzmy 2 sekundy będzie robiło całkowicie inną akcję, ewentualnie zamiast dłuższego przytrzymania można też ustawić że np. 2 szybkie przyciśnięcia. Czyli przykładowo, mamy lamkę nad łóżkiem i jedno krótkie przyciśnięcie będzie standardowo ją włączało lub wyłączało, zaś np. dłuższe przytrzymanie przycisku będzie nam włączało lub gasiło główne światło pokoju z żyrandola, dzięki czemu nie będziemy musieli wstawać z łóżka. Te rozwiązanie jak je zobaczyłem bardzo mi się spodobało, bo dzięki temu każdy przycisk w domu oprócz swojej standardowej funkcji, może być również dodatkowym „schodowym” robiącym co innego, natomiast nie wiem czy jest to dostępne tylko w komercyjnych rozwiązaniach, które Pan Grzegorz promuje na swoim kanale, czy w open source jak Home assistant też można takie rzeczy ustawiać?

    • @dariuszmazierski1193
      @dariuszmazierski1193 2 місяці тому

      Też mnie ciekawią takie automatyzacje :)

    • @HomeSwitch
      @HomeSwitch  2 місяці тому

      Twój post wygląda jak sponsorowany przez to ile razy wspomniałeś o innym kanale. Natomiast odpowiadając Ci na Pytanie, to nie tylko bardzo DROGIE urządzenia, które proponuje ten "inny kanał" mogą robić coś takiego. Nie wszystko też co brzmi w teorii na fajne w praktyce takie jest, bo nigdzie nie ustawiałem w ten sposób przełączników, ale da się ;-) Natomiast co do Home assistanta, to spokojnie mogę powiedzieć, że ilością funkcji oraz integracji zjada cały ten system, który prezentuje ten inny kanał ❤

    • @HomeSwitch
      @HomeSwitch  2 місяці тому

      @@dariuszmazierski1193 to nagram, jak to ustawić.

    • @Salarieri
      @Salarieri 2 місяці тому

      @@HomeSwitch być może nieumiejętnie napisałem swój post, natomiast intencja była zupełnie odwrotna - mianowicie czy właśnie drogie komercyjne rozwiązania można zrobić w tańszych odpowiednikach open source. Ja osobiście właśnie jest amatorem w kwestii inteligentnego domu i dopiero się uczę z YouTuba i forów dyskusyjnych, natomiast zdarza mi się oglądać różne kanały, zarówno te prezentujące tanie rozwiązania dla majsterkowiczów jak i komercyjne rozwiązania. Pełną nazwę tamtego kanału podałem 1 raz w swoim poście i 2 raz w formie skróconej pod koniec, nie pomyślałem, że to może być odebrane jako post sponsorowane. I po prostu tamten kanał został mi wyświetlony na stronie głównej YouTuba i pomimo że promuje drogie komercyjne rozwiązania to ciekawie sobie to obejrzeć i można się też czegoś ciekawego dowiedzieć jeśli jest się początkującym, podobnie zresztą na kanale Luksia elektryka, który promuje z kolei inny drogi system Grenton, można się sporo dowiedzieć ogólnie elektryce. Ogólnie na polskim UA-cam dla hasła "inteligentny dom" wyskakuje więcej materiałów z komercyjnych rozwiązań, a mniej z tanich open source, więc siłą rzeczy jak ktoś szuka takich filmów, to trafi na filmy z komercyjnych rozwiązań, a też chyba bez sensu, żeby wspominając o jakimś rozwiązaniu, które nam się spodobało cenzurować nazwy, bo niby może to być zinterpretowane jako reklama. Przykładowo kanał Szmala, który kiedyś promował rozwiązania open source, teraz zrobił własny drogi system Nippy, gdzie cena za jeden moduł to 260 zł, zaś przekaźnik dwukanałowy SSR kosztuje ok. 12 zł, więc różnica w cenie jest olbrzymia, a jedyna przewaga tego jego systemu, to to, że nie trzeba robić topologii gwiazdy, tylko można szeregowo połączyć moduły, ale co z tego, że na kablu oszczędzimy, jak później będziemy musieli zapłacić nieporównywalnie więcej za same moduły. Po za tym czytając w internecie, dowiedziałem się, że jak damy w puszkach oprócz przekaźników SSR, jeszcze Arduina Mini (na Allegro ok. 20 zł), to wtedy możemy łączyć skrętkę szeregowo wykorzystując interfejs RS-485, więc ta niby przewaga Nippy okazuje się, że także jest osiągalna w tańszych rozwiązaniach. Ogólnie myślę, że to ciekawy pomysł na nowy film, bo nie ma jeszcze chyba na polskim UA-cam tego omówionego, co zrobić w sytuacji, gdy mamy skrętkę puszczoną szeregowo zamiast w gwiazdę. Raz czytałem właśnie w komentarzu na UA-cam pod jednym z filmów, że ktoś planował system KNX i puścił kabel szeregowo, ale później wyszło, że dla niego za drogie i zastanawiał się nad tym rozwiązaniem z Arduinami Mini, ale nie wiem czy mu wyszło, czy się poddał i został przy klasycznej instalacji.

  • @ArekMiller
    @ArekMiller 2 місяці тому

    Obejrzałem parokrotnie żeby napisać komentarz. Ale moim zdaniem nie ma tu żadnej automatyzacji. Automatyzacja polegałaby na tym, że wykonujesz jednym przyciskiem jakieś zadanie a ono z kolei wywołuje kolejne czynności. Przykładowo: włączasz rzeczony przycisk, który uruchamia światło w salonie a po określonym czasie zamykają się rolety. Ja mam taką namiastkę automatyki zrobioną: 15 minut po zachodzie słońca zapalają mi się światła na podjeździe. Włączenie tych świateł powoduje odliczanie (5 minut), po których włącza się kolejna sekcja świateł na ogrodzie (z wyjątkiem miesięcy zimowych). Wszystkie wyłączają się równocześnie po 3 godzinach od inicjacji tych pierwszych lamp na podjeździe. I to jest automatyka. A to co pokazujesz to zwykłe „włącz-wyłącz” tylko nie bezpośrednio z sonoffa, tylko za pomocą aplikacji zewnętrznej. Ja to robię za pomocą Google Home bo akurat „applowa” aplikacja mi nie podchodziła.

    • @HomeSwitch
      @HomeSwitch  2 місяці тому

      Na tym polegają automatyzację "jeśli coś się wydarzy" to zrób "określone działanie", a to co Ty odpisujesz to sceny.

  • @dariuszmazierski1193
    @dariuszmazierski1193 2 місяці тому

    Czy jest jakiś bajer na Tuya który by włączył po wykryciu przez czujnik ruchu radio "sieciowe" ip ? Tak poza tematem :)

    • @HomeSwitch
      @HomeSwitch  2 місяці тому

      W home assistant można coś takiego zrobić, ale bezpośrednio w tuya nie, chyba że masz jakieś radio od tiya

    • @dariuszmazierski1193
      @dariuszmazierski1193 2 місяці тому

      @@HomeSwitch patrzyłem i nie widzę jakiegoś fajnego radia :(