Annyira jó, hogy gondolkodásban egy teljesen más perspektívát mutatsz meg, mint amit az ember látott, hallott, tanult valahol. Nagyon tetszik ez az együttműködés dolog. 🤗
Szia! Annyira örülök, hogy megtaláltam a csatornádat. 3 éve van saját lovam, akinek elég lassan nyertem el a bizalmát. A felülök és rákényszerítem az akaratom nem jött be nála és én sem vagyok ennek a híve. Valószínűleg rossz előélete lehetett, nem bízott az emberben, nagyon ménesfüggő. Ezen még dolgozunk. Saját magam jöttem rá hogyan tudok vele kommunikálni és örülök, hogy amit nálad látok az nagyon hasonló bár sokkal professzionálisabb. :) A lovam szívesen megy pl. hátrafelé és fordul is közben meglátásom szerint és tanulékony, de az oktatóm mindig megró, hogy a lónaka hátrafelé menés büntetés, ezért inkább akkor gyakorlunk földről mikor szabadnapja van. :D Várom a további videóid! :)
Szia! Minden ló ménesfüggő, előéletétől függetlenül. Az előélete azonban tudja befolyásolni kapcsolódási hajlamát, hogy mennyire képes elfogadni téged a ménesének, és vezetőjeként követni. Mindig ménesfüggő marad, azonban függhet tőled is amennyiben téged választ méneséül. Ezt a kapcsolódási vágyat kell kihasználnunk minden egyes munka során. Minden feladat lehet büntetés a lónak, ha büntetésként alkalmazod. Én nem büntetem a lovakat. Ha csinál valamit az már jó, hiszen akkor a megoldást keresi, segítem neki megtalálni, úgy bontom le a feladatot hogy megértse. Ha egyáltalán nem csinál semmit, akkor pedig, motiválni kell, hogy kezdjen el keresni. A rossz válasz is válasz! A jó választ pedig természetesen jutalmazom. A hátraléptetés előnyeit több szakág is felismerte, rengeteg versenyszámban megtalálható (western, working equitation), a versenyszituációban pedig nem illene büntetni a lovat.A hátraléptetés természetesen rávezeti a lovat a súlypontjának változtatására, hátrahelyzésére, természetesen összetolja a lovat. Nagyon sok együtt megélt sikerélményt kívánok neked és a lovadnak.
Szia! Az elején ez normális, próbálj meg egyszerre csak keveset kérni, de a figyelme maradjon veled. Ha kitekint oldalra, várd meg hogy tekintete és fülei újra rád szegeződjenek, és akkor kérj pár lépést ismét. Segít az is az egyenes hátralépésben ha kerítés/fal mellett gyakorlod az elején, így ha például balra lép ki, akkor értelem szerűen a kerítés a bal oldalára essen. Kötőféken gyakorolt nyomásra hátraléptett lónál, a ló nyakának, fejének hajlítása segít: ha balra lép a ló, akkor fejét kicsit balra irányítva tudod újra egyenesbe hozni. Kitartást és sikereket a gyakorláshoz!
Kedves Zita! Ez a saját módszerem, nézetem, ami más lovas emberek munkásságából tanulva, inspirálódva alakult ki. A parellis struktúrával és filozófiával én sokszor szembe megyek, de aláírom a hatékonyságát. Arra törekszem és biztatok mindenkit, hogy találja meg a saját, egyéni nyelvét amit beszél a lóval. Ezek a videók az én személyes preferenciámat és tapasztalataimat mutatják, nem ez az egyedüli út a hatékony kommunikációra.
@@horsevoiceHU Az a baj, hogy élő kapcsolatot csak olyan lóval tudsz kialakítani, akivel napi szinten foglalkozol. Vagy tévedek? Tanácsot kérnék. Ha elmegyek egy bármilyen klasszik lovardába és kérdezem, hogy kimehetek-e terepre (nyilván vezetővel), az első, hogy megnézik, hogy megy a lovaglás a három alap jármódban. Én nem angol stílushoz szoktam, de megy az is, ha akarom. Ekkor kapok egy lovat, akivel totál ismeretlenek vagyunk egymás számára, (ő engem kb. krumplis zsáknak néz, akit ráraktak a hátára, én meg hiába próbálkozom a gondolat, tekintet, test, csizma, szár sorrendet betartani a segítségek tekintetében, egy zablával halálra érzéketlenített ló ezeket leszarja). Ekkor már jönnek a jóindulatú beszólások, hogy "rövid szár kívül, különben a Dezső befog menni középre, a lovak ezt csinálják..." (értsd: ez a pasi nem tud lovagolni). Én visszaszólok, hogy márpedig én laza szárat adok neki, nem fogom szétrángatni a száját. Ekkor adnak egy pálcát (!), amit én visszautasítok, a ló pedig elindul legelni a hátán velem, vagy amerre ő a békét meg szokta találni. Mit lehet tenni?
@@zoltanszoke Meghallom amit írsz. Az utolsó mondatod a kulcs: a ló arra megy amerre a békét találja. Az iskolalovak esetében sokszor előfordul, hogy az egyetlen nyugalom számukra a box vagy a legelő. Az lenne a munka célja , hogy a békéjét veled találja meg, és úgy gondolom ez akár egy alkalom alatt is le tudod kommunikálni a lóval. Fontos a kommunikáció, meg kell találni a csatornát amin szólni tudsz a lóhoz, amin odafigyel rád. Egy ló amelyik krumplis zsáknak néz nem fog rád felfigyelni attól mert te odadobod a szárat. Kérj tőle egy jelet amit ismer, és ha az az angol lovaglásban használt szármérték és szárjelek- akkor kénytelen leszel ezeket felhasználni a kommunikáció során, de csak az a cél, hogy a ló rád figyeljen. Amint megvan a figyelem, és veled, ténylegesen alattad mozog a ló, adhatsz neki hosszabb szárat pluszba még a pl kezed is a nyakára teheted, hogy érezze veled van. Fontos elkapni a pillanatokat, amikor ténylegesen rád figyel- és úgy lovagolni hosszabb száron. Így majd szép lassan rájön, hogy a legkisebb ellenállásba akkor ütközik ha veled van és figyel rád. Ezek után már egyre kisebb jelek elegendőek lesznek, és egyre tovább tudod majd magad alatt, összpontosítva tartani. A lovak értékelik a figyelmet, ha érezteted vele a jelenléted és a figyelmed akkor majd megtalálhatja melletted/ alattad is a békét. Remélem ez segített.
@@horsevoiceHU Igen, köszönöm. Értem, amit mondasz, és az eszemmel tudom, hogy igazad van, csak lelkileg esik nehezemre elfogadni, mert a jel, amit ismer, az a fájdalom, és ha nekem is ezzel kell kezdenem a kommunikációt, hogy figyeljen fel rám, abból milyen bizalmi kapcsolat lesz? De maximálisan elfogadom a tanácsod, és örülök, hogy van remény "egyalkalmas kalandokra" is. Legközelebb ki fogom próbálni ezt a fokozatosságot, és elsőre "angolul" szólítom meg az ilyen pacikat. Majd beszámolok az eredményről. :))
@@zoltanszoke az angol lovaglásnak nem feltétlen kell a fájdalomról szólnia. A szárjelek időzítése sokat nyom a latba. Ha apró jelekkel előre készítjük, hangoljuk a lovat, akkor a durva belenyúlások elkerülhetők. Fontos megelőzni a lovam gondolatát. Olyan helyzeteket is teremhetsz, ahol a jelzések biztos célba érnek. Legegyszerűbb esete pl ha megállj- t úgy kéred, hogy a lovat szépen nekilovagolod a falnak, aminek nyilván nem megy neki és ezáltal a jelednek is eleget tesz ( nyilván ez osztály lovaglás során nehéz manőver) de ez csak egy példa egy olyan helyzet teremtéséről ahol a lovam arra gondolt amire én is- tehát fennállt az összhang. Ha a lovam gondolatát képes vagyok terelgetni- akkor azt automatikusan követi a teste. A testét viszont a gondolataival ellentétes irányba már csak erőkifejtés útján és harmónia nélkül tudom irányítani.
Annyira jó, hogy gondolkodásban egy teljesen más perspektívát mutatsz meg, mint amit az ember látott, hallott, tanult valahol. Nagyon tetszik ez az együttműködés dolog. 🤗
Szia! Annyira örülök, hogy megtaláltam a csatornádat. 3 éve van saját lovam, akinek elég lassan nyertem el a bizalmát. A felülök és rákényszerítem az akaratom nem jött be nála és én sem vagyok ennek a híve. Valószínűleg rossz előélete lehetett, nem bízott az emberben, nagyon ménesfüggő. Ezen még dolgozunk. Saját magam jöttem rá hogyan tudok vele kommunikálni és örülök, hogy amit nálad látok az nagyon hasonló bár sokkal professzionálisabb. :) A lovam szívesen megy pl. hátrafelé és fordul is közben meglátásom szerint és tanulékony, de az oktatóm mindig megró, hogy a lónaka hátrafelé menés büntetés, ezért inkább akkor gyakorlunk földről mikor szabadnapja van. :D Várom a további videóid! :)
Szia!
Minden ló ménesfüggő, előéletétől függetlenül. Az előélete azonban tudja befolyásolni kapcsolódási hajlamát, hogy mennyire képes elfogadni téged a ménesének, és vezetőjeként követni. Mindig ménesfüggő marad, azonban függhet tőled is amennyiben téged választ méneséül. Ezt a kapcsolódási vágyat kell kihasználnunk minden egyes munka során.
Minden feladat lehet büntetés a lónak, ha büntetésként alkalmazod. Én nem büntetem a lovakat. Ha csinál valamit az már jó, hiszen akkor a megoldást keresi, segítem neki megtalálni, úgy bontom le a feladatot hogy megértse. Ha egyáltalán nem csinál semmit, akkor pedig, motiválni kell, hogy kezdjen el keresni. A rossz válasz is válasz! A jó választ pedig természetesen jutalmazom.
A hátraléptetés előnyeit több szakág is felismerte, rengeteg versenyszámban megtalálható (western, working equitation), a versenyszituációban pedig nem illene büntetni a lovat.A hátraléptetés természetesen rávezeti a lovat a súlypontjának változtatására, hátrahelyzésére, természetesen összetolja a lovat.
Nagyon sok együtt megélt sikerélményt kívánok neked és a lovadnak.
@@horsevoiceHU Köszönöm! :)
Nagyon ügyes az operatőr is :)
Jajj de jó hogy metaláltam ezt a csatornát❤️
Köszönjük. Nagyon jó volt!
Hasznos. Szorgalmasan gyakoroljuk.
Nagyon jók a videóid! Ha a gyakorlat során kilép oldalra, akkor mi a teendő?
Szia!
Az elején ez normális, próbálj meg egyszerre csak keveset kérni, de a figyelme maradjon veled. Ha kitekint oldalra, várd meg hogy tekintete és fülei újra rád szegeződjenek, és akkor kérj pár lépést ismét.
Segít az is az egyenes hátralépésben ha kerítés/fal mellett gyakorlod az elején, így ha például balra lép ki, akkor értelem szerűen a kerítés a bal oldalára essen. Kötőféken gyakorolt nyomásra hátraléptett lónál, a ló nyakának, fejének hajlítása segít: ha balra lép a ló, akkor fejét kicsit balra irányítva tudod újra egyenesbe hozni.
Kitartást és sikereket a gyakorláshoz!
@@horsevoiceHU Köszönöm!
??
Ez egy egyeni modszer vagy most parrelizel vele
Kedves Zita! Ez a saját módszerem, nézetem, ami más lovas emberek munkásságából tanulva, inspirálódva alakult ki. A parellis struktúrával és filozófiával én sokszor szembe megyek, de aláírom a hatékonyságát. Arra törekszem és biztatok mindenkit, hogy találja meg a saját, egyéni nyelvét amit beszél a lóval. Ezek a videók az én személyes preferenciámat és tapasztalataimat mutatják, nem ez az egyedüli út a hatékony kommunikációra.
@@horsevoiceHU Az a baj, hogy élő kapcsolatot csak olyan lóval tudsz kialakítani, akivel napi szinten foglalkozol. Vagy tévedek? Tanácsot kérnék. Ha elmegyek egy bármilyen klasszik lovardába és kérdezem, hogy kimehetek-e terepre (nyilván vezetővel), az első, hogy megnézik, hogy megy a lovaglás a három alap jármódban. Én nem angol stílushoz szoktam, de megy az is, ha akarom. Ekkor kapok egy lovat, akivel totál ismeretlenek vagyunk egymás számára, (ő engem kb. krumplis zsáknak néz, akit ráraktak a hátára, én meg hiába próbálkozom a gondolat, tekintet, test, csizma, szár sorrendet betartani a segítségek tekintetében, egy zablával halálra érzéketlenített ló ezeket leszarja). Ekkor már jönnek a jóindulatú beszólások, hogy "rövid szár kívül, különben a Dezső befog menni középre, a lovak ezt csinálják..." (értsd: ez a pasi nem tud lovagolni). Én visszaszólok, hogy márpedig én laza szárat adok neki, nem fogom szétrángatni a száját. Ekkor adnak egy pálcát (!), amit én visszautasítok, a ló pedig elindul legelni a hátán velem, vagy amerre ő a békét meg szokta találni. Mit lehet tenni?
@@zoltanszoke
Meghallom amit írsz. Az utolsó mondatod a kulcs: a ló arra megy amerre a békét találja. Az iskolalovak esetében sokszor előfordul, hogy az egyetlen nyugalom számukra a box vagy a legelő. Az lenne a munka célja , hogy a békéjét veled találja meg, és úgy gondolom ez akár egy alkalom alatt is le tudod kommunikálni a lóval. Fontos a kommunikáció, meg kell találni a csatornát amin szólni tudsz a lóhoz, amin odafigyel rád. Egy ló amelyik krumplis zsáknak néz nem fog rád felfigyelni attól mert te odadobod a szárat. Kérj tőle egy jelet amit ismer, és ha az az angol lovaglásban használt szármérték és szárjelek- akkor kénytelen leszel ezeket felhasználni a kommunikáció során, de csak az a cél, hogy a ló rád figyeljen. Amint megvan a figyelem, és veled, ténylegesen alattad mozog a ló, adhatsz neki hosszabb szárat pluszba még a pl kezed is a nyakára teheted, hogy érezze veled van. Fontos elkapni a pillanatokat, amikor ténylegesen rád figyel- és úgy lovagolni hosszabb száron. Így majd szép lassan rájön, hogy a legkisebb ellenállásba akkor ütközik ha veled van és figyel rád. Ezek után már egyre kisebb jelek elegendőek lesznek, és egyre tovább tudod majd magad alatt, összpontosítva tartani. A lovak értékelik a figyelmet, ha érezteted vele a jelenléted és a figyelmed akkor majd megtalálhatja melletted/ alattad is a békét. Remélem ez segített.
@@horsevoiceHU Igen, köszönöm. Értem, amit mondasz, és az eszemmel tudom, hogy igazad van, csak lelkileg esik nehezemre elfogadni, mert a jel, amit ismer, az a fájdalom, és ha nekem is ezzel kell kezdenem a kommunikációt, hogy figyeljen fel rám, abból milyen bizalmi kapcsolat lesz? De maximálisan elfogadom a tanácsod, és örülök, hogy van remény "egyalkalmas kalandokra" is. Legközelebb ki fogom próbálni ezt a fokozatosságot, és elsőre "angolul" szólítom meg az ilyen pacikat. Majd beszámolok az eredményről. :))
@@zoltanszoke az angol lovaglásnak nem feltétlen kell a fájdalomról szólnia. A szárjelek időzítése sokat nyom a latba. Ha apró jelekkel előre készítjük, hangoljuk a lovat, akkor a durva belenyúlások elkerülhetők. Fontos megelőzni a lovam gondolatát. Olyan helyzeteket is teremhetsz, ahol a jelzések biztos célba érnek. Legegyszerűbb esete pl ha megállj- t úgy kéred, hogy a lovat szépen nekilovagolod a falnak, aminek nyilván nem megy neki és ezáltal a jelednek is eleget tesz ( nyilván ez osztály lovaglás során nehéz manőver) de ez csak egy példa egy olyan helyzet teremtéséről ahol a lovam arra gondolt amire én is- tehát fennállt az összhang. Ha a lovam gondolatát képes vagyok terelgetni- akkor azt automatikusan követi a teste. A testét viszont a gondolataival ellentétes irányba már csak erőkifejtés útján és harmónia nélkül tudom irányítani.