Hvala ti puno druze.Na tom jezeru pecam od kad znam za sebe i pre je bilo bele a sad nista sve je cverglan satro ali si mi mnogo pomogao i upotrebicu to.Hvala jos jednom i BISTRO!
Kad dođeš na Markovačko jezero zaobiđeš jedan mali zaliv koji je desno od restorana ima putić koji te vodi okolo. Kad zaobiđeš sa druge strane tog malog zaliva izlaziš na jedan špic i tu je mesto.
Ako si odgledao ceo video onda si tačno video da u zavisnosti od dužine predveza, težine hranilice i miksa za hranjenje ima velike razlike da li uzima bela ili cverglan.
Ne ljutim se nego dosta dobijam komentara od ljudi koji ne odgledaju kompletno sve, pa sam pomislio da je isti slučaj :) A inače je u video klipu izbegavanje kod pecanja bele ribe. Na kukuruz predpostavljam da pecaš šarana, mislim na stari kuvani kukuruz.
@@RIBOLOVIJA nisam ja profi kao ti i mnogi, ja to za svoju dusu. 🙂 Pecam na kukuruz mladi, pa sta dodje. 😂 Pre par dana sam imao stuku na kukuruz, ali mi pregrizla najlon. 😂
Хвала на целом богатству информација које сте нам несебично дали.Просто сам изгубио наду да код нас има људи који могу да направе овако квалитетне прилоге. Тема је врло болна за мирне воде и равничарске реке Србије па је зато и вреднија обрада теме.
Stvarno super klipovi. Svaka ti cas na objasnjavanju!!! Takodje sve pohvale na to sto u kratkom roku dajes odgovore. Nadam se na ces dosta klipova izbacivati u 2019.
Samo jos kada bi otiso na pecanje na Vlasinsko jezero.....bio bi pun pogodak,mada trenutno su ga banditi unistili i ispustili... P.S idem i ja ako ides :D
Hvala Uroše na komentaru. Vidim neki vetar duva ovih dana. Na Gružanskom duva svaki dan. Jel pecaš na Gružanskom jezeru? Da li si bio skoro? Kakva je situacija?
@@RIBOLOVIJA Uglavnom pecam na Gružanskom. Planiram sad u nedelju da idem ali s obzirom na jak vetar verovatno od pecanja neće biti ništa. :-) Bio sam pre dve nedelje, nije bilo vetra, javljala se bela ali je još uvek bila hladna voda. Inače, na Gruži može lepo da se peca krupna babuška, šaran, deverika a u poslednje vreme ima sve više smuđa.
Upravo ovako i ja pecam na vodi blizu mene koja je prepuna cverglana ali i ostale ribe, pecam na malo veće udice i stavljam podizač(kuglicu stiropora) tako da može krupniji mamac duže da stoji u srednjem sloju. Klipovi su odlični, neko je pitao za sito, ja ako koristim mikser sito mi nije potrebno i obrnuto
Bravo za video, dosta korisnih informacija. Pitanje: Ok izbegavamo cvrglana u vodama gde ima razne bele ribe ali konkretno u vodama gde ima "nenormalna" kolićina cvrglana i gde se povremeno moze upecati lepa babuska 300-400g (koja obicno isto grize na dnu) koliko je efikasno sve ovo, tj. da li treba nesto modifikovati za ovakav slučaj? Pozdrav, hvala za odgovor.
Ako ti se ne pecaju cverglani I ako tamo ima nenormalne količine cverglana onda najbolje da biraš neku drugu vodu 😉 Ako baš nećeš da odustaneš od te vode onda probaj na stari kuvani kukuruz ili na kuvano žito.
Svaka cast. Zadovoljstvo je gledati tvoje klipove. Smiren govor kakav se nauci od vode. Kako na Drini (donji tok) da lovim ovom tehnikom zbog brzine vode? Bistro!
@@RIBOLOVIJA Nema ga, vec me uopsteno fider tehnika u bas brzoj vodi interesuje. Da li je to izvodljivo i da li bi imalo neke prednosti nad plovkarenjem?
Feeder tehnika u brzoj vodi je moguća. Potrebno je da se odabere adekvatna hranilica koja je dovoljno teška da je voda ne kotrlja nizvodno. Potrebno je da se koristi dovoljno dugačak predvez koji će da omogući da udica bude na tragu hrane. Dakle kod feeder tehnike u tekućoj vodi, vodena struja spira hranu iz hranilice i na dnu pravi trag od hrane. Ukoliko je voda prejaka ona može da odnese svu hranu nizvodno. Hrana koja se koristi za pecanje u tekućoj vodi treba da bude pasivna i da bude teška kako bi ostala što je više moguće na dnu. Brzina vode pri dnu je manja nego na površini što ti je sigurno poznato ako pecaš na plovak. Kod plovkarenja se udica sa mamcem pri dnu sporije kreće nego plovak na površini pa se kod te tehnike štapom koči kretanje plovka da bi udica imala što prirodnije kretanje pri dnu ili na samom dnu, da se izbegne da plovak koji je na površini vuče udicu brže nizvodno nego što bi se mamac prirodno ponašao. Kod feeder tehnike mamac koji je na udici se ne kreće nizvodno već stoji na odeđenoj daljini horizontalno od hranilice i eventualno po malo se leluja. U tom smislu je ponašanje mamca u vodenoj struji neprirodno jer mamac miruje, ne kreće se nizvodno a strujanje vode postoji, pa riba može slabije da uzima mamac koji je tako prezentovan. U nekim situacijama je efikasnije plovkarenje a u nekim feeder. Ako riba miruje i čeka da joj voda donese hranljive zalogaje, plovkarenje je efikasnije, dok kad riba pretražuje određenu oblas i kada sledi mirisni trag primame i hrane, onda je postavljanje feeder sistema efikasnije. Druge razlike su u aktivnosti prilikom prezabacivanja, gde je jasno da kod plovkarenja konstantno treba da se prezabacuje a kod feedera je period prezabacivanja duži. Ne može se reći šta je efikasnije već zavisi od situacije. Pogledaj neke druge moje video klipova na kanalu sa feeder ribolovom na reci, na primer na Tisi, Dunavu ili Savi.
Pozdrav Marko, hvala za komentar. Jednom sam u prolazu bio na Gružanskom jezeru ali nisam se ni raspakovao jer je bilo takvo nevreme i takav vetar da su talasi bili sigurno oko pola metra (kao na moru). Jedan drugar je skoro adaptirao kamp na Gružanskom jezeru pa ću sigurno posetiti ponovo Gružansko jezero i naravno snimiti prilog.
Pa izlovljavajte cverflana! Organizujte takmicenja na cverglana, a nije los ni za jelo kad ga imas u vecim kolicinama :D Uvedite da cak i oni bez ribolovne dozvole mogu cverflana da love i vidjecete kako polako, a sigurno nestaje iz jezera. Sve sto se lovi nekontrolisano brzo nestaje pa tako i cverglan!
Za pecanje na stajaćim vodama u situaciji kad želim da primama pravi oblak prilikom propadanja kroz vodu onda koristim laku zemlju a tešku koristim kada želim da primamu plasiram na dno sa što manje raspadanja u toku propadanja. Teška zemlja se koristi kod pecanja na rekama a laka zemlja nema smisla da se koristi jer voda brzo odnese oblak koji laka zemlja napravi i kod rečnog pecanja riba se peca pri dnu. Ne mogu da ti baš precizno opišem svaku situaciju jer ima dosta varijacija u korišćenju zemlje, odnosu zemlje i primame, vrsti ribe koja se nalazi na mestu pecanja i dubini vode na jezeru i rekama. Odluku kako ću zemlju koristiti donosim na samom mestu gde ću da pecam. Zemlja pomaže i u boljem formiranju kugli za plasiranje praćkom jer bolje lepi kugle a takođe možeš da je koristiš da razblažiš jačinu primame ako je jaka aroma i sl.
U pitanju je kanal Luke Dunav, mirna je voda, ne teče ali peca se na tridesetak metara a tamo je velika dubina. koristimo manje više istu hranu kao i ti, samo me zanima na tu dubinu koja bi zemlja kao dodatak prihrani bila pogodna.
Objašnjavao sam u prethodnim porukama. Podizač drži mamac u mestu na određenoj dubini a bez podizača mamac propada kroz vodu. Mamci iz hranilice koji ispadaju takođe propadaju kroz vodu pa riba će pre uzeti mamac u propradanju nego mamac koji miruje sa podizačem. Kod ovog pecanja je bitno da bela riba brzo uzima mamac, bez oklevanja i to dok mamac propada ka dnu.
Hvala za komentar Aleksandre. Ova taktika je efikasna kod fider pecanja jer se konstantno hranilicom dohranjuje mesto gde se peca. Pecanje je u toku propadanja udice i mamca slobodnim padom u vertikalnom stubu u vodi kroz koji se konstantno rasipa hrana. Kad udica i mamac propadaju prema dnu slobodnim padom onda ribe gotovo i ne sumnjaju u prevaru, a kad mamac stoji samo na nekoj dubini onda riba više okleva da uzme mamac. Ako bi pecao na plovak to bi ti pomoglo da držiš mamac u nekom srednjem sloju jer pomeranjem plovka možeš lako da biraš dubinu na kojoj pecaš, ali šta je sa hranom i hranjenjem... Trebalo bi onda da konstantno bacaš hranu na plovak po malo na svakih 30 sekundi ali i hrana treba da bude rastresita, pa je malo komplikovano to izvesti. Nije nemoguće ali fiderom je mnogo jednostavnije i efikasnije jer ujedno kroz zabačaj i hraniš i bacaš mamac i pecaš dok udica i mamac tonu prema dnu što je bolja prevara za ribu. BISTRO!
Još jedna stvar kod hranjenja... Bitno je da hraniš ribu u svim slojevima i na dnu i u srednjem sloju jer ako hranu plasiraš na dno onda će i cverglan i bela riba zajedno da se hrane na dnu a tu je cverglan dominantniji. Ako hraniš samo po površini i ništa ne pada na dno onda se može desiti da se cverglan podigne pa opet slična situacija. Taktikom koju sam predstavio, hrana se rasipa i u srednjem sloju i na dnu, pa tako cverglan nema potrebe da se podiže jer hranu dobija na dnu gde više voli da boravi, a bela se podigne u srednji sloj i hrani se bez konkurencije cverglana.
Sito i mikser pomažu da se hrana ujednačeno pokvasi i da se vlaga rasporedi kroz sve čestice mixa. Mikserom se bolje i brže promeša hrana... Naravo da može da se meša i ručno ali tada bih savetovao da se kroz sito propusti hrana nekoliko puta uz postepeno kvašenje mixa.
Postovanje , zeleo bih da Vas pitam sta mislite o tecnim dodatcima prihrane ( aromama karamele , vanile i tome slicno )? Ja je koristim i mislim da daje prilicno bolje rezultate , ali bih ipak zeleo da Vas pitam za misljenje. Srdacan pozdrav.
I ja koristim tečne dodatke. Nekada jača aroma donosi prednost a nekada ne. Ako nisam siguran šta će bolje delovati, onda jedan deo hrane napravim jače a jedan slabije, pa probam oba miksa...
Nemanja, možeš i tako kako si predložio. Jedina mana tom sistemu sa podizačem i predvezom od 1m, je što takav mamac stoji na 1m od dna i ne propada ka dnu, pa je zato riba obazrivija. Jer kad logično razmisliš sve što zabaciš sa hranilicom (crvi, partikli i td) tone prema dnu a mamac sa podizačem ostaje da miruje na tih 1m od dna. Riba se navikne da uzima mamce u propadanju pa će ređe da udari na mamac sa podizačem koji miruje a češće ćeš imati udarce ako imaš mamac sa crvom i prezabacuješ na 10-15 sekundi. Pecanje u propadanju bez podizača je efikasnije ali treba i dosta da se radi tj prezabacuje, pa ti odaberi šta ti više prija ;-)
Pozdrav kolega, koristim i kukuruz šećerac i podizač u zavisnosti šta, gde i na koju taktiku pecam. Ako misliš na kukurzuz šećerac kao mamac koji cverglan neće da uzima onda moram da te razočaram jer cverglan jede i šećerac. Možaš da pogledaš na video klipu PRIMAMA ZA BABUŠKU I DEVERIKU, na jezeru Garaši ( ua-cam.com/video/n4A-ckUS6hw/v-deo.html ), deo na početku dok spremam primamu, iza mene drugar vadi istovremeno dva cverglana na kukuruz šećerac... Što se tiče podizača, to nije loš sistem ali ga retko koristim kada aktivno pecam. Kod aktivnog pecanja, čestih zabačaja i kratkih čekanja na udarac ribe, bolji su sistemi koji polako tonu prilikom propadanja jer tada riba bolje uzima mamac koji propada prirodno kao i svi ostali mamci koji se prosipaju iz hranilice. U situaciji ako se peca pasivnije tj. više se odmara na obali nego što se "radi" :-) podizač nije loše rešenje s tim da riba malo više okleva da uzme takav mamac koji stoji podignut podizačem u određenom sloju vode, jer takav mamac se ne ponaša prirodno već miruje na određenoj dubini...
Da li mozes da mi preporucis taktiku na koju da pecam na Markovackom jezeru? Nrp. da li mogu da stavim predvez 1m 20cm i da koristim podizac? Posto imam malo tezi stap pa nemogu da koristim taktiku koju si ti koristio u videu.Inace odlican klip. Sve pohvale!!!
Probaj pa ćeš videti. Ne mogu iz glave da ti kažem koliko će ti taj sistem biti efikasan na Markovačkom jezeru. Koji feeder štap imaš, kolika težina štapa i kolika težina bacanja? Kakvi su ti vrhovi na štapu, od koliko oz? Na koji način ćeš prihranjivati? Po meni ako ne zabacuješ često nego zabaciš pa čekaš duže vremena ne treba da bude predvez sa podizačem 1,20m. Kada se često zabacuje onda se bela riba diže u srednji sloj pa je dugačak predvez logičan, ako retko zabacuješ i duže čekaš onda je logičnije da ti predvez sa podizačem bude kraći i bliže hranilicia ali onda su veće šanse da imaš cverglane na udici. Ako mene pitaš za taktiku onda je to ona iz video klipa, a ti isprobaj svoj sistem ali i budi spreman da menjaš na licu mesta. Ako imaš malo teži štap onda probaj prvo da pecaš taktikom koju sam prezentovao pa kad se malo umoriš onda probaj tu tvoju taktiku, ilii razmisli da odeš na neku reku... Hvala za pohvale!
To nije greška već prednost ako se primeni ova taktika. Možda nisi odgledao ceo video do kraja. Ovakvim pristupom hranjenju, istovremeno se hrani riba i u srednjem sloju i na dnu. Crvići iz hranilice ispadaju u toku propadanja hranilice do dna a deo crvića se rasipa na smom dnu. Na taj način se odvoji bela riba od cverglana jer bela riba će se podići i hraniće se u srednjem sloju a cverglan će se hraniti na dnu. Podešavanjem adekvatne dužine predveza i težine hranilice biramo u kom sloju ćemo pecati pa tako ako uzmemo dugačak predvez pecaćemo belu ribu u srednjem sloju a ako uzmemo kratak imaćemo uglavnom cverglane jer se peca na dnu. Nema apslolutno razloga eliminisati crve iz primame jer bela riba voli crve... Kao što sam i napomenuo u video klipu ako eliminišemo sve mamce na koje cverglan udara onda gubimo šansu i da upecamo belu ribu, pa onda nema svrhe uopšte pecati. To što cverglan voli mesne mamce i arome ne znači da treba da ih eliminišemo iz primame i sa udice da bi izbegli cverglana jer i bela riba voli mesne mamce i arome. Ovaj video nije napravljen da prikaže mamce koje cverglan ne jede već da se prikaže pristup i taktika kod pecanja bele ribe na vodama na kojima ima cverglana. Ako nisi odgledao ceo video jer je malo duži, odgedaj bar ceo deo videa tokom pecanja, mada i koncipiranje primame je bitno, pa ćeš videti kakvu razliku pravi taktika odabira dužine predveza i težine hranilice, a u oba slučaja je mamac crv. Videćeš kad dolazi cverglan na udicu a kada bela riba.
Nahranis mesto lepo raketom, koja inace nosi mnogo vise hrane nego mala hranilica, i pecas plovak sistemom... A postoje i fider hranilice/plovci, tj. plutajuca hranilica. Ovo je iskreno maltretiranje, vise punis hranilicu nego sto pecas...
Imam nekoliko pitanja za tebe, pošto mi tvoj komentar nije kompletan: 1. Kada nahraniš raketom i baciš mnogo hrane na dno, pa kreneš da pecaš plovak sistemom, gde će ti biti mamac i udica? Na kojoj dubini ćeš pecati? Kako bi selektovano pecao belu ribu a izbegao cverglana? Možeš li detaljno da opišeš kako bi se izbegao cverglan upotrebom ove taktike koju predlažeš? Tema ovog videa je izbegavanje cverglana, a tvojim komentarom nisi objasnio tvoju taktiku. 2. Ako si pecao feeder-plovkom, koju vrstu ribe si pecao? Koliko znam feeder plovci se ne koriste za pecanje bele ribe jer su mnogo velike plovnosti, da bi mogli da drže primamu na površini, pa nemaju dobru indikaciju udaraca. Fider plovak je namenjen ribolovu šarana na površini ili za tolstolobika. Što se tiče maltretiranja oko punjenja hranilice, i ritma koji je brz, tim pristupom se baš naprotiv peca na svaki zabačaj. Skoro svaki zabačaj daje ribu. Iako se to vidi i na ovom video klipu, ako te zanima da to isto vidiš i na drugom, pogledaj pecanje na ovom video klipu, riba na svaki zabačaj posle 5 sekundi: ua-cam.com/video/Knf_uLtS_LU/v-deo.html I molim te odgovori na pitanja...
Pitanje kako da pecam na gruzanskom jezeru kod knica koje je prepuno cverglana. od njega ne moze da se peca uopste bela riba a na tako kratke zabacaje ne znam da li ce da riba uzme mamac tako brzo. Da li da stavim podizac koja hrana, sta treba da radim. BISTRO!
Pozdrav Luka, probaj sa ovom taktikom. Ta napast ako je aktivna može se desiti da jede i na površini i na dnu i u srednjem sloju, skoro da nema spasa. Nemam iskustva sa tog jezera da bih mogao da ti dam neki konkretan savet za tu vodu. Probaj ovo što sam pokazao u ovom video klipu jer i na Markovačkom jezeru ima cverglana kolko nećeš. Bistro!
Generalno ok video,ali mislim da duzi predvez i podizac daje vecu mogucnost za upecati ribu,ja jer taj sistem propadanja uzima samo deverika,bodorka sitna riba,po meni kad se peca na isti sistem samo na podizac dolazi sve isto samo sto imas mogucnost babuske sarana itd, sve osim cverglana,bar ga ja nisam upecao na podizac i sistem preko 70 cm.
Pecao sam i na Garašima,generalno Garaši nemaju toliko cverglana kao Markovac. Hocu reci da po meni oba sistema vrste istu namenu,s stim da podizac po meni ima bolji efekat. P.S odlican video.
Kad udica propada kroz vodu slobodnim padom, onda riba manje sumnja u takav mamac pa su udarci češći jer mamac na udici se ponaša isto kao i ostali mamci koji ispadnu iz hranilice. Kada mamac stoji u mestu jer ga podizač drži u jednom nivou onda riba više okleva, pa su udarci ređi. To je moje iskustvo. Hvala što si podelio i svoje iskustvo ovde. P.S. hvala i za komentare! Veliki pozdrav!
Majstore kada vidim da si poneo i aku busilicu muka mi od tebe! Recept da ne pecas cverglana je da dodas prezlu u hranu bilo koju i nemoj mnogo da pametujes.Nismo mi svi koje kakvi "pozeri"!
Dragane, ovo što sam pokazao u video klipu je jasan dokaz da taktika radi posao. To da li sam koristio bušilicu ili ne je moja stvar, ja nikome nikada nisam rekao da to mora da radi. Ali meni je mnogo bolje promešan miks pomoću bušilice i podjednako je raspoređena vlaga kroz ceo mix. Obzirom da nemaš nikakav dokaz za to što pričaš već da je to samo mrtvo slovo na papiru, uzmi pa snimi video klip o tome kako izbegavaš cverglana na tvoj način i objavi ga jer verujem da bi svi voleli da vide to. Ovako tvoja poruka izgleda samo kao pametovanje bez dokaza. Druga stvar, tvoja izjava da ti je muka kad me vidiš sa aku bušilicom govori koliko si zaista labilna ličnost koju poremeti i uznemiri obična stvar, na koju te niko ne primorava. Veruj mi imaš izbora, nemoj da se paničiš. Ako si već pogledao video klip, prihvati infromacije ili nemoj, tvoj izbor. Nemoj da te frustrira bilo šta jer ništa nije napravljeno u tu svrhu... Drugi ljudi mogu da protumače tvoje ponašanje i obraćanje kao lečenje kompleksa i frustracija, a da ti za to nisam dao nikakav povod. Opusti se... :)
Uroše ne bih upotrebio tu taktiku jer i bela riba voli meso, crve i td. Na osnovu čega se garantuje da će se tako odvojiti cverglan i bela riba kad i bela riba obožava meso i crve... Ovom taktikom koju si predložio sa dva hranilišta, mislim da ćeš samo sebi naneti štetu jer tako sam sebi praviš konkurenciju. Kao da pored tebe ima još jedan ribolovac koji hrani mesom i odvlači ribu od tebe.
Strahinja, već sam odgovarao u prethodnim komentarima na sličnu konstataciju i opisao razlike između plovka i feedera. Ako te zanima pronađi u prethodnim komentarima.
Nisam probao, to je sasvim drugačiji pristup od ovog. Podizač drži mamac na nekoj određenoj dubini i riba tada više okleva da uzme mamac jer se ne ponaša prirodno (stoji u mestu) ne proprada kao ostali mamci iz hranilice. Nije bitno samo šta se stavi na udicu, već i ostali elemnti su bitni, dužina predveza, karakteristike primame, težina hranilice, takt zabacivanja tj hranjenja (češće ili ređe). Pristup hranjenju ribe je bitan jer on diktira kako će riba da se ponaša. U svakom slučaju moj savet je da isprobaš sve što ti se učini logično...
Pozdrav Dacha, u ovom videu nisu predstavljani mamci koje neće cverglan nego taktički pristup pecanju da se selektuje bela riba od cverglana. Ne verujem da belu možeš da pecaš na stari kukuruz, a na crve svakako.
Zato što tada mamac stoji na jednoj dubini, ne propada. A svi mamci koji ispadnu iz hranilice, dok hranilica propada, slobodno propadaju do dna. Dakle samo mamac sa podizačem ostaje na jednoj te istoj dubini pa je to onda sumljivo ribi i teže se odlučuje da uzme taj mamac...
Ova taktika je efikasna kod fider pecanja jer se konstantno hranilicom dohranjuje mesto gde se peca. Pecanje je u toku propadanja udice i mamca slobodnim padom u vertikalnom stubu u vodi kroz koji se konstantno rasipa hrana. Kad udica i mamac propadaju prema dnu slobodnim padom onda ribe gotovo i ne sumnjaju u prevaru, a kad mamac stoji samo na nekoj dubini onda riba više okleva da uzme mamac. Ako bi pecao na plovak to bi ti pomoglo da držiš mamac u nekom srednjem sloju jer pomeranjem plovka možeš lako da biraš dubinu na kojoj pecaš, ali šta je sa hranom i hranjenjem... Trebalo bi onda da konstantno bacaš hranu na plovak po malo na svakih 30 sekundi ali i hrana treba da bude rastresita, pa je malo komplikovano to izvesti. Nije nemoguće ali fiderom je mnogo jednostavnije i efikasnije jer ujedno kroz zabačaj i hraniš i bacaš mamac i pecaš dok udica i mamac tonu prema dnu što je bolja prevara za ribu. Još jedna stvar kod hranjenja... Bitno je da hraniš ribu u svim slojevima i na dnu i u srednjem sloju jer ako hranu plasiraš na dno onda će i cverglan i bela riba zajedno da se hrane na dnu a tu je cverglan dominantniji. Ako hraniš samo po površini i ništa ne pada na dno onda se može desiti da se cverglan podigne pa opet slična situacija. Taktikom koju sam predstavio, hrana se rasipa i u srednjem sloju i na dnu, pa tako cverglan nema potrebe da se podiže jer hranu dobija na dnu gde više voli da boravi, a bela se podigne u srednji sloj i hrani se bez konkurencije cverglana.
Smajo, ovo nije taćno što si napisao jer cverglan jede i kukuruz šećerac. Evo ti pogledaj ovaj video sa jezera Garaši, pa ćeš videti u delu kada pravim primamu kako moj kolega vadi istovremeno po dva cverglana na klasičan babuškarski sistem na dnu i to na kukuruz šećerac... evo ti link za video: ua-cam.com/video/n4A-ckUS6hw/v-deo.html
druze interesuje me jedno posto se vidi da imas znanja, da li si pokusavao da posolis hranu i tako neke cudne tehnike i da li je to istina, cuo sam da su ljudi stavljali malu kolicinu limuntusa (ne sme se pretrivati posto limuntus otera i druge ribe) ili so ???? kao ti stariji ribolovci kazu da oni ne odgovaraju njegovoj kozi i on bezi od toga !!!
Objašnjavao sam u prethodnim porukama, pronađi. Podizač drži mamac u mestu na određenoj dubini a bez podizača mamac propada kroz vodu. Mamci iz hranilice koji ispadaju takođe propadaju kroz vodu pa riba će pre uzeti mamac u propradanju nego mamac koji miruje sa podizačem.
Pozdrav Uroše, crve sam stavljao i na udicu i u hranilicu. Poenta ove taktike je da se paralelno hrani i cverglan i bela riba na istom mestu. Cverglan je riba dna i on će se radije hraniti na dnu ako ima šta da pojede. Bela riba se hrani u svim slojevima vode. Ovu činjenicu treba iskoristiti kao prednost jer će se riba sama selektovati po slojevima. Cverglan će se hraniti onim što mu paden na dno a bela će se hranitim onim što joj ispadne iz hranilice u toku propadanja. Ostaje samo da se prilagodi dužina predveza da bi selektovano pecali ribu koju želimo. Ako hoćeš cverglana, onda kraći predvez i teža hranilica, ako hoćeš belu ribu onda dugačak predvez i lakša hranilica. Što se tiče mesa i bela riba voli meso pa sistem sa dva hranilišta, koji si pomenuo, odvaja ribu kao da imaš dva ribolovca i tako sam sebi stvaraš konkurenciju, a ovim sistemom koncentrišeš svu ribu u zoni pecanja, s tim da cverglana držiš na dnu a belu ribu dižeš u srednji sloj.
Ja sam je pronašao u ribolovačkoj radnji Alcarpone ispod pancevackog mosta u Beogradu. Pogledaj možda je ima i u drugim radnjama. Na internetu sam je našao na ovoj stranici na facebook: facebook.com/Power-Mix-Primama-Za-Ribolov-1802590683094416/
@@RIBOLOVIJA Kod mene na rijeci Sani ga je bilo jako puno ali onda su pocela djecurlija da ga love jer je bio lak plijen, a i nije toliko los za konzumaciju. Tako da sad nemamo problema s njim, a ni sa grgecom jer je bio usputna zrtva :D. Organizujte takmicenje u lovu na cverglane i to podijelite u nekoliko kategorija starosne dobi takmicara i na kraju rostiljada od ulova.
Predvez od 1,5 metara sam stavio da bih imao 1,5m slobodnog tonjenja udice kroz vodu do dna. Dugačkim predvezom dajem beloj ribi više vremena da uzme mamac, pre nego što padne na dno gde uglavnom gospodare cverglani. Tvoju poruku nisam uopšte razumeo, pročitaj šta si mi napisao pa ako možeš malo razumnije da mi napišeš šta si hteo...
Druže možda nisi shvatio poentu video klipa. Nije primarno bilo da se pokaže pecanje krupne ribe, nego da se taktički ciljano odvoji bela riba od cverglana. Ako ne voliš kedere, pogledaj na kanalu onda video Primama za babušku I deveriku Jezero Garaši, tamo je ista taktika primenjena za izbegavanje cverglana a bilo je i krupnije ribe, šarana, babuške,deverike...
Kvalitetno i školski sve čovjek objasnio.Pozdrav iz HR
Gorane, hvala na komentaru. Pozdrav i tebi!
Браво, хвала и бистро!
Doktor za pecanje! Svaka čast!
Hvala ti puno druze.Na tom jezeru pecam od kad znam za sebe i pre je bilo bele a sad nista sve je cverglan satro ali si mi mnogo pomogao i upotrebicu to.Hvala jos jednom i BISTRO!
Drago mi je ako će ti informacije iz ovog videa koristiti.
Samo napred i BISTRO!
PECAROS SRB da li je tajna da otkrijete koja je ovo lokacija jer izgleda prelepo?
Kad dođeš na Markovačko jezero zaobiđeš jedan mali zaliv koji je desno od restorana ima putić koji te vodi okolo. Kad zaobiđeš sa druge strane tog malog zaliva izlaziš na jedan špic i tu je mesto.
RIBOLOVIJA Hvala puno i samo napred sa kvalitetnim radom. Bistro !!
Svaka cast za ulozeni trud i izbegavanje cverglana, a kanda si izbegao sve ostale vrste.. 😉
Ako si odgledao ceo video onda si tačno video da u zavisnosti od dužine predveza, težine hranilice i miksa za hranjenje ima velike razlike da li uzima bela ili cverglan.
@@RIBOLOVIJA prijatelju, malo sam se nasalio. 😉 Nema ljutnje. Kad ocu da ga izbegnem pecam na kukuruz, mada i tad dodje. 😀
Ne ljutim se nego dosta dobijam komentara od ljudi koji ne odgledaju kompletno sve, pa sam pomislio da je isti slučaj :) A inače je u video klipu izbegavanje kod pecanja bele ribe. Na kukuruz predpostavljam da pecaš šarana, mislim na stari kuvani kukuruz.
@@RIBOLOVIJA nisam ja profi kao ti i mnogi, ja to za svoju dusu. 🙂 Pecam na kukuruz mladi, pa sta dodje. 😂 Pre par dana sam imao stuku na kukuruz, ali mi pregrizla najlon. 😂
Probao i veoma dobro pecanje sam imao na Grliskom jezeru.Hvala
Drago mi je da si bio uspešan korišćenjem ove tehnike! Bistro!
BISTRO!
SVE POHVALE ZA VIDEO.
BISTRO!
Hvala, bistro!
Svaka čast. Odličan video. Puno znanja i truda 👍
Hvala
Bravo majstore to mi je trebalo
Hvala!
Хвала на целом богатству информација које сте нам несебично дали.Просто сам изгубио наду да код нас има људи који могу да направе овако квалитетне прилоге. Тема је врло болна за мирне воде и равничарске реке Србије па је зато и вреднија обрада теме.
Pozdrav Bane, hvala puno za komentar! BISTRO!
Imate kvalitetne klipove.
Svaka čast! BISTRO!
Hvala Momci! :-)
BISTRO!
svaka cast,vrhunski objasnjeno!!!bistro!!!
Hvala druže na pozitivnom komentaru! Bistro!
Stvarno super klipovi. Svaka ti cas na objasnjavanju!!! Takodje sve pohvale na to sto u kratkom roku dajes odgovore. Nadam se na ces dosta klipova izbacivati u 2019.
Hvala na komentarima! Potrudićemo se :-)
Prvo opalim like,pa onda gledam klip.
Svaka cast,samo tako nastavite!!!!!
Hvala za komentar :-)
Samo jos kada bi otiso na pecanje na Vlasinsko jezero.....bio bi pun pogodak,mada trenutno su ga banditi unistili i ispustili...
P.S idem i ja ako ides :D
Nadam se da će biti prilike. Javljam se ako budem išao, pa da pecamo zajedno ;-)
Svaka cast svaki vas klip mi puno pomogne samo tako nastavite.POZZ
Hvala Risto. Pozz
Svaka cast ,9
Hvala mnogo... svaka cast👍
Hvala Dario!
Imao sam cast da upoznam kolegu mogu reci odlican covek,a koliko vidim jos bolji ribolovac....sve najbolje kolega
Hvala puno.
sve pohvale
Hvala Mixa
Preukusna riba.. 😎😎
Generalno ok video!!! Cverglan( terpan)
Bravo
svaka cast,predobri klipovi :D
Hvala!
Zanimljiva taktika. Ja sam do sad odizao mamac od dna. Vredi probati.
bandera,topola :) svaka cast,majstore!
Ne razumeh ovo bandera i topola ali hvala za ovo treće što razumeh :))))
@@RIBOLOVIJA ma razumes nego nece priznas,cepis gi :) samo na moravicu sam ja jaci,prihvati izazov ako smes :b ..jos jednom pohvala i alal ti !!!
Haha, za Moravicu sam uvek spreman, ako treba i da se preskače s drveta na drvo :))))
I baš mi nedostaje pecanje klena na višnju...
Svaka cast!!!
Hvala Delijo! :)
Svaka cast odlican klip samo tako nastavite😀
Hvala za komentar, Dragiša.
@@RIBOLOVIJA
Druže... može li jedno pitanje u vezi cverglana?
Vata se na stiropor, pikavce, gumene bombone, ma sta god nadjes u dzepu
Svaka cast, jel cete snimati pecanje soma na dubinku? Meni licno omiljeno pecanje!
BISTRO!!!
Hvala Aleksandre! Možda bude i pecanje soma.
Odličan video, svaka čast. Nadam se uskoro i nekom klipu sa Gružanskog jezera. BISTRO!
Hvala Uroše na komentaru. Vidim neki vetar duva ovih dana. Na Gružanskom duva svaki dan. Jel pecaš na Gružanskom jezeru? Da li si bio skoro? Kakva je situacija?
@@RIBOLOVIJA Uglavnom pecam na Gružanskom. Planiram sad u nedelju da idem ali s obzirom na jak vetar verovatno od pecanja neće biti ništa. :-) Bio sam pre dve nedelje, nije bilo vetra, javljala se bela ali je još uvek bila hladna voda. Inače, na Gruži može lepo da se peca krupna babuška, šaran, deverika a u poslednje vreme ima sve više smuđa.
Javi kako je bilo ako već ideš. Podsetiću ga i ja samo još nisam odabrao termin. Bistro u nedelju Uroše! 😉
Upravo ovako i ja pecam na vodi blizu mene koja je prepuna cverglana ali i ostale ribe, pecam na malo veće udice i stavljam podizač(kuglicu stiropora) tako da može krupniji mamac duže da stoji u srednjem sloju. Klipovi su odlični, neko je pitao za sito, ja ako koristim mikser sito mi nije potrebno i obrnuto
Ne postoji velika udica za cverglana :D
Bravo za video, dosta korisnih informacija. Pitanje: Ok izbegavamo cvrglana u vodama gde ima razne bele ribe ali konkretno u vodama gde ima "nenormalna" kolićina cvrglana i gde se povremeno moze upecati lepa babuska 300-400g (koja obicno isto grize na dnu) koliko je efikasno sve ovo, tj. da li treba nesto modifikovati za ovakav slučaj? Pozdrav, hvala za odgovor.
Ako ti se ne pecaju cverglani I ako tamo ima nenormalne količine cverglana onda najbolje da biraš neku drugu vodu 😉 Ako baš nećeš da odustaneš od te vode onda probaj na stari kuvani kukuruz ili na kuvano žito.
Svaka cast. Zadovoljstvo je gledati tvoje klipove. Smiren govor kakav se nauci od vode. Kako na Drini (donji tok) da lovim ovom tehnikom zbog brzine vode? Bistro!
Hvala Danijele na komentaru. Ne znam da u Drini ima cverglana. Nije valjda da ga i tamo ima?
@@RIBOLOVIJA
Nema ga, vec me uopsteno fider tehnika u bas brzoj vodi interesuje. Da li je to izvodljivo i da li bi imalo neke prednosti nad plovkarenjem?
Feeder tehnika u brzoj vodi je moguća. Potrebno je da se odabere adekvatna hranilica koja je dovoljno teška da je voda ne kotrlja nizvodno. Potrebno je da se koristi dovoljno dugačak predvez koji će da omogući da udica bude na tragu hrane. Dakle kod feeder tehnike u tekućoj vodi, vodena struja spira hranu iz hranilice i na dnu pravi trag od hrane. Ukoliko je voda prejaka ona može da odnese svu hranu nizvodno. Hrana koja se koristi za pecanje u tekućoj vodi treba da bude pasivna i da bude teška kako bi ostala što je više moguće na dnu. Brzina vode pri dnu je manja nego na površini što ti je sigurno poznato ako pecaš na plovak. Kod plovkarenja se udica sa mamcem pri dnu sporije kreće nego plovak na površini pa se kod te tehnike štapom koči kretanje plovka da bi udica imala što prirodnije kretanje pri dnu ili na samom dnu, da se izbegne da plovak koji je na površini vuče udicu brže nizvodno nego što bi se mamac prirodno ponašao. Kod feeder tehnike mamac koji je na udici se ne kreće nizvodno već stoji na odeđenoj daljini horizontalno od hranilice i eventualno po malo se leluja. U tom smislu je ponašanje mamca u vodenoj struji neprirodno jer mamac miruje, ne kreće se nizvodno a strujanje vode postoji, pa riba može slabije da uzima mamac koji je tako prezentovan. U nekim situacijama je efikasnije plovkarenje a u nekim feeder. Ako riba miruje i čeka da joj voda donese hranljive zalogaje, plovkarenje je efikasnije, dok kad riba pretražuje određenu oblas i kada sledi mirisni trag primame i hrane, onda je postavljanje feeder sistema efikasnije. Druge razlike su u aktivnosti prilikom prezabacivanja, gde je jasno da kod plovkarenja konstantno treba da se prezabacuje a kod feedera je period prezabacivanja duži. Ne može se reći šta je efikasnije već zavisi od situacije. Pogledaj neke druge moje video klipova na kanalu sa feeder ribolovom na reci, na primer na Tisi, Dunavu ili Savi.
👍👍👍
Pozdrav ribolovija klipovi su vrh . Da li ces da posetis gruzansko jezero i napravis klip. BISTRO!
Pozdrav Marko, hvala za komentar.
Jednom sam u prolazu bio na Gružanskom jezeru ali nisam se ni raspakovao jer je bilo takvo nevreme i takav vetar da su talasi bili sigurno oko pola metra (kao na moru). Jedan drugar je skoro adaptirao kamp na Gružanskom jezeru pa ću sigurno posetiti ponovo Gružansko jezero i naravno snimiti prilog.
Pa izlovljavajte cverflana! Organizujte takmicenja na cverglana, a nije los ni za jelo kad ga imas u vecim kolicinama :D Uvedite da cak i oni bez ribolovne dozvole mogu cverflana da love i vidjecete kako polako, a sigurno nestaje iz jezera. Sve sto se lovi nekontrolisano brzo nestaje pa tako i cverglan!
Odličan video, ako možeš da pojasniš u kojim situacijama je bolje koristiti laku, a u kojim tešku zemlju
Za pecanje na stajaćim vodama u situaciji kad želim da primama pravi oblak prilikom propadanja kroz vodu onda koristim laku zemlju a tešku koristim kada želim da primamu plasiram na dno sa što manje raspadanja u toku propadanja. Teška zemlja se koristi kod pecanja na rekama a laka zemlja nema smisla da se koristi jer voda brzo odnese oblak koji laka zemlja napravi i kod rečnog pecanja riba se peca pri dnu. Ne mogu da ti baš precizno opišem svaku situaciju jer ima dosta varijacija u korišćenju zemlje, odnosu zemlje i primame, vrsti ribe koja se nalazi na mestu pecanja i dubini vode na jezeru i rekama. Odluku kako ću zemlju koristiti donosim na samom mestu gde ću da pecam. Zemlja pomaže i u boljem formiranju kugli za plasiranje praćkom jer bolje lepi kugle a takođe možeš da je koristiš da razblažiš jačinu primame ako je jaka aroma i sl.
u ovom slučaju se radi o kanalu povezanim sa Dunavom, gde pecamo na dubini oko deset metara i gde ima vrlo krupnih deverika.
Jel taj kanal miruje ili ima toka? Na koji način mislite da hranite?
U pitanju je kanal Luke Dunav, mirna je voda, ne teče ali peca se na tridesetak metara a tamo je velika dubina. koristimo manje više istu hranu kao i ti, samo me zanima na tu dubinu koja bi zemlja kao dodatak prihrani bila pogodna.
Za tu dubinu teška zemlja.
A sta mislis za beli luk u prahu? Dal bi ga otjeralo. Pozzz
Dovoljan je samo stiropor + 1,2 pinka samo da se mamac izdigne sa dna gde je cverglan i onda nema problema ;).Bistro
Objašnjavao sam u prethodnim porukama. Podizač drži mamac u mestu na određenoj dubini a bez podizača mamac propada kroz vodu. Mamci iz hranilice koji ispadaju takođe propadaju kroz vodu pa riba će pre uzeti mamac u propradanju nego mamac koji miruje sa podizačem. Kod ovog pecanja je bitno da bela riba brzo uzima mamac, bez oklevanja i to dok mamac propada ka dnu.
Prvo like,pa gledam klip,svaka cast za klipove.Hteo bih da pitam dali isto vazi i za pecanje na plovak ova taktika ili je princip drugaciji BISTRO
Hvala za komentar Aleksandre. Ova taktika je efikasna kod fider pecanja jer se konstantno hranilicom dohranjuje mesto gde se peca. Pecanje je u toku propadanja udice i mamca slobodnim padom u vertikalnom stubu u vodi kroz koji se konstantno rasipa hrana. Kad udica i mamac propadaju prema dnu slobodnim padom onda ribe gotovo i ne sumnjaju u prevaru, a kad mamac stoji samo na nekoj dubini onda riba više okleva da uzme mamac. Ako bi pecao na plovak to bi ti pomoglo da držiš mamac u nekom srednjem sloju jer pomeranjem plovka možeš lako da biraš dubinu na kojoj pecaš, ali šta je sa hranom i hranjenjem... Trebalo bi onda da konstantno bacaš hranu na plovak po malo na svakih 30 sekundi ali i hrana treba da bude rastresita, pa je malo komplikovano to izvesti. Nije nemoguće ali fiderom je mnogo jednostavnije i efikasnije jer ujedno kroz zabačaj i hraniš i bacaš mamac i pecaš dok udica i mamac tonu prema dnu što je bolja prevara za ribu. BISTRO!
Hvala ti puno na odgovoru
Još jedna stvar kod hranjenja... Bitno je da hraniš ribu u svim slojevima i na dnu i u srednjem sloju jer ako hranu plasiraš na dno onda će i cverglan i bela riba zajedno da se hrane na dnu a tu je cverglan dominantniji. Ako hraniš samo po površini i ništa ne pada na dno onda se može desiti da se cverglan podigne pa opet slična situacija. Taktikom koju sam predstavio, hrana se rasipa i u srednjem sloju i na dnu, pa tako cverglan nema potrebe da se podiže jer hranu dobija na dnu gde više voli da boravi, a bela se podigne u srednji sloj i hrani se bez konkurencije cverglana.
Da li je prosejavanje hrane neophodno?Da li nesto moze da zameni ko nema sito ili takav misker neki?
Sito i mikser pomažu da se hrana ujednačeno pokvasi i da se vlaga rasporedi kroz sve čestice mixa. Mikserom se bolje i brže promeša hrana... Naravo da može da se meša i ručno ali tada bih savetovao da se kroz sito propusti hrana nekoliko puta uz postepeno kvašenje mixa.
Dodji ti u Aleksandrovo na ribnjak,tamo imas komade i od 1,5kg
Cverglana?
Postovanje , zeleo bih da Vas pitam sta mislite o tecnim dodatcima prihrane ( aromama karamele , vanile i tome slicno )? Ja je koristim i mislim da daje prilicno bolje rezultate , ali bih ipak zeleo da Vas pitam za misljenje. Srdacan pozdrav.
I ja koristim tečne dodatke. Nekada jača aroma donosi prednost a nekada ne. Ako nisam siguran šta će bolje delovati, onda jedan deo hrane napravim jače a jedan slabije, pa probam oba miksa...
druze svaka cast za za mozak koiji imas. a sta mislis o tome da se koristi podizac na neki predvez od 1 metra? stiropor ili nesto slicno?
Nemanja, možeš i tako kako si predložio. Jedina mana tom sistemu sa podizačem i predvezom od 1m, je što takav mamac stoji na 1m od dna i ne propada ka dnu, pa je zato riba obazrivija. Jer kad logično razmisliš sve što zabaciš sa hranilicom (crvi, partikli i td) tone prema dnu a mamac sa podizačem ostaje da miruje na tih 1m od dna. Riba se navikne da uzima mamce u propadanju pa će ređe da udari na mamac sa podizačem koji miruje a češće ćeš imati udarce ako imaš mamac sa crvom i prezabacuješ na 10-15 sekundi. Pecanje u propadanju bez podizača je efikasnije ali treba i dosta da se radi tj prezabacuje, pa ti odaberi šta ti više prija ;-)
Hvala Puno!!Da li ce te nekada dolaziti DTD U Kikindi?Bistro!
Verovatno hoću, pa kad budem dolazio javiću se. BISTRO!
Pozdrav kolega, hteo sam da pitam zasto ne koristis kukuruz secerac kao mamac? I sta mislis o podizacu?
Pozdrav kolega, koristim i kukuruz šećerac i podizač u zavisnosti šta, gde i na koju taktiku pecam. Ako misliš na kukurzuz šećerac kao mamac koji cverglan neće da uzima onda moram da te razočaram jer cverglan jede i šećerac. Možaš da pogledaš na video klipu PRIMAMA ZA BABUŠKU I DEVERIKU, na jezeru Garaši ( ua-cam.com/video/n4A-ckUS6hw/v-deo.html ), deo na početku dok spremam primamu, iza mene drugar vadi istovremeno dva cverglana na kukuruz šećerac... Što se tiče podizača, to nije loš sistem ali ga retko koristim kada aktivno pecam. Kod aktivnog pecanja, čestih zabačaja i kratkih čekanja na udarac ribe, bolji su sistemi koji polako tonu prilikom propadanja jer tada riba bolje uzima mamac koji propada prirodno kao i svi ostali mamci koji se prosipaju iz hranilice. U situaciji ako se peca pasivnije tj. više se odmara na obali nego što se "radi" :-) podizač nije loše rešenje s tim da riba malo više okleva da uzme takav mamac koji stoji podignut podizačem u određenom sloju vode, jer takav mamac se ne ponaša prirodno već miruje na određenoj dubini...
Da li mozes da mi preporucis taktiku na koju da pecam na Markovackom jezeru? Nrp. da li mogu da stavim predvez 1m 20cm i da koristim podizac? Posto imam malo tezi stap pa nemogu da koristim taktiku koju si ti koristio u videu.Inace odlican klip. Sve pohvale!!!
Probaj pa ćeš videti. Ne mogu iz glave da ti kažem koliko će ti taj sistem biti efikasan na Markovačkom jezeru. Koji feeder štap imaš, kolika težina štapa i kolika težina bacanja? Kakvi su ti vrhovi na štapu, od koliko oz? Na koji način ćeš prihranjivati?
Po meni ako ne zabacuješ često nego zabaciš pa čekaš duže vremena ne treba da bude predvez sa podizačem 1,20m. Kada se često zabacuje onda se bela riba diže u srednji sloj pa je dugačak predvez logičan, ako retko zabacuješ i duže čekaš onda je logičnije da ti predvez sa podizačem bude kraći i bliže hranilicia ali onda su veće šanse da imaš cverglane na udici. Ako mene pitaš za taktiku onda je to ona iz video klipa, a ti isprobaj svoj sistem ali i budi spreman da menjaš na licu mesta. Ako imaš malo teži štap onda probaj prvo da pecaš taktikom koju sam prezentovao pa kad se malo umoriš onda probaj tu tvoju taktiku, ilii razmisli da odeš na neku reku...
Hvala za pohvale!
Pozdrav, koja je to masinica
Sve je dobro uradjeno samo je greska gde ima cverglana dodavati crvice u prihranu pozzz
To nije greška već prednost ako se primeni ova taktika. Možda nisi odgledao ceo video do kraja. Ovakvim pristupom hranjenju, istovremeno se hrani riba i u srednjem sloju i na dnu. Crvići iz hranilice ispadaju u toku propadanja hranilice do dna a deo crvića se rasipa na smom dnu. Na taj način se odvoji bela riba od cverglana jer bela riba će se podići i hraniće se u srednjem sloju a cverglan će se hraniti na dnu. Podešavanjem adekvatne dužine predveza i težine hranilice biramo u kom sloju ćemo pecati pa tako ako uzmemo dugačak predvez pecaćemo belu ribu u srednjem sloju a ako uzmemo kratak imaćemo uglavnom cverglane jer se peca na dnu. Nema apslolutno razloga eliminisati crve iz primame jer bela riba voli crve... Kao što sam i napomenuo u video klipu ako eliminišemo sve mamce na koje cverglan udara onda gubimo šansu i da upecamo belu ribu, pa onda nema svrhe uopšte pecati. To što cverglan voli mesne mamce i arome ne znači da treba da ih eliminišemo iz primame i sa udice da bi izbegli cverglana jer i bela riba voli mesne mamce i arome. Ovaj video nije napravljen da prikaže mamce koje cverglan ne jede već da se prikaže pristup i taktika kod pecanja bele ribe na vodama na kojima ima cverglana. Ako nisi odgledao ceo video jer je malo duži, odgedaj bar ceo deo videa tokom pecanja, mada i koncipiranje primame je bitno, pa ćeš videti kakvu razliku pravi taktika odabira dužine predveza i težine hranilice, a u oba slučaja je mamac crv. Videćeš kad dolazi cverglan na udicu a kada bela riba.
To se kod nas zove klinton😂😂
VIVA Serbia i kod nas vecina zove klinton
Kod mene američki patuljasti somić
Kod mene amerikanac
Kod nas ili klinton ili kurton 😂😂
kod nas terpan
Nahranis mesto lepo raketom, koja inace nosi mnogo vise hrane nego mala hranilica, i pecas plovak sistemom... A postoje i fider hranilice/plovci, tj. plutajuca hranilica. Ovo je iskreno maltretiranje, vise punis hranilicu nego sto pecas...
Imam nekoliko pitanja za tebe, pošto mi tvoj komentar nije kompletan:
1. Kada nahraniš raketom i baciš mnogo hrane na dno, pa kreneš da pecaš plovak sistemom, gde će ti biti mamac i udica? Na kojoj dubini ćeš pecati? Kako bi selektovano pecao belu ribu a izbegao cverglana? Možeš li detaljno da opišeš kako bi se izbegao cverglan upotrebom ove taktike koju predlažeš? Tema ovog videa je izbegavanje cverglana, a tvojim komentarom nisi objasnio tvoju taktiku.
2. Ako si pecao feeder-plovkom, koju vrstu ribe si pecao? Koliko znam feeder plovci se ne koriste za pecanje bele ribe jer su mnogo velike plovnosti, da bi mogli da drže primamu na površini, pa nemaju dobru indikaciju udaraca. Fider plovak je namenjen ribolovu šarana na površini ili za tolstolobika.
Što se tiče maltretiranja oko punjenja hranilice, i ritma koji je brz, tim pristupom se baš naprotiv peca na svaki zabačaj. Skoro svaki zabačaj daje ribu. Iako se to vidi i na ovom video klipu, ako te zanima da to isto vidiš i na drugom, pogledaj pecanje na ovom video klipu, riba na svaki zabačaj posle 5 sekundi: ua-cam.com/video/Knf_uLtS_LU/v-deo.html
I molim te odgovori na pitanja...
Pitanje kako da pecam na gruzanskom jezeru kod knica koje je prepuno cverglana. od njega ne moze da se peca uopste bela riba a na tako kratke zabacaje ne znam da li ce da riba uzme mamac tako brzo. Da li da stavim podizac koja hrana, sta treba da radim. BISTRO!
Pozdrav Luka, probaj sa ovom taktikom. Ta napast ako je aktivna može se desiti da jede i na površini i na dnu i u srednjem sloju, skoro da nema spasa. Nemam iskustva sa tog jezera da bih mogao da ti dam neki konkretan savet za tu vodu. Probaj ovo što sam pokazao u ovom video klipu jer i na Markovačkom jezeru ima cverglana kolko nećeš. Bistro!
Hvala nadam se da ce uspeti. BISTRO!
Nadam se i ja. Bistro!
Da li je cverglan jestiv
Jeste
Kada je sniman klip? Koji mesec?
Prošli vikend.
Odlicna lekcija.. 👍
Hvala Gorane.
Postovanje kolika je tezina bacanja stapa
Da li se isplati staviti pop up da izdigne udicu
Druže, Nemanja Vuckovic me je slično pitao. Molim te pročitaj šta sam njemu odgovorio. Tu je odgovor i na tvoje pitanje.
Generalno ok video,ali mislim da duzi predvez i podizac daje vecu mogucnost za upecati ribu,ja jer taj sistem propadanja uzima samo deverika,bodorka sitna riba,po meni kad se peca na isti sistem samo na podizac dolazi sve isto samo sto imas mogucnost babuske sarana itd, sve osim cverglana,bar ga ja nisam upecao na podizac i sistem preko 70 cm.
Pogledaj ovaj video ua-cam.com/video/n4A-ckUS6hw/v-deo.html , koristio sam isti sistem...Jezero Garaši kod Aranđelovca.
Pecao sam i na Garašima,generalno Garaši nemaju toliko cverglana kao Markovac. Hocu reci da po meni oba sistema vrste istu namenu,s stim da podizac po meni ima bolji efekat.
P.S odlican video.
Kad udica propada kroz vodu slobodnim padom, onda riba manje sumnja u takav mamac pa su udarci češći jer mamac na udici se ponaša isto kao i ostali mamci koji ispadnu iz hranilice. Kada mamac stoji u mestu jer ga podizač drži u jednom nivou onda riba više okleva, pa su udarci ređi. To je moje iskustvo. Hvala što si podelio i svoje iskustvo ovde.
P.S. hvala i za komentare! Veliki pozdrav!
RIBOLOVIJA Bas tako svi imamo razlicita iskustva.
Samo tako nastavi,odlican si.
Veliki pozdrav 🎣
kod mn cverglan na 3 sekunde
Majstore kada vidim da si poneo i aku busilicu muka mi od tebe!
Recept da ne pecas cverglana je da dodas prezlu u hranu bilo koju i nemoj mnogo da pametujes.Nismo mi svi koje kakvi "pozeri"!
Dragane, ovo što sam pokazao u video klipu je jasan dokaz da taktika radi posao. To da li sam koristio bušilicu ili ne je moja stvar, ja nikome nikada nisam rekao da to mora da radi. Ali meni je mnogo bolje promešan miks pomoću bušilice i podjednako je raspoređena vlaga kroz ceo mix. Obzirom da nemaš nikakav dokaz za to što pričaš već da je to samo mrtvo slovo na papiru, uzmi pa snimi video klip o tome kako izbegavaš cverglana na tvoj način i objavi ga jer verujem da bi svi voleli da vide to. Ovako tvoja poruka izgleda samo kao pametovanje bez dokaza. Druga stvar, tvoja izjava da ti je muka kad me vidiš sa aku bušilicom govori koliko si zaista labilna ličnost koju poremeti i uznemiri obična stvar, na koju te niko ne primorava. Veruj mi imaš izbora, nemoj da se paničiš. Ako si već pogledao video klip, prihvati infromacije ili nemoj, tvoj izbor. Nemoj da te frustrira bilo šta jer ništa nije napravljeno u tu svrhu... Drugi ljudi mogu da protumače tvoje ponašanje i obraćanje kao lečenje kompleksa i frustracija, a da ti za to nisam dao nikakav povod. Opusti se... :)
Bravo "majstore"!@@RIBOLOVIJA
Hvala! Drago mi je što sam uticao da se sada osećaš već mnogo bolje :)
Supercup niste stavili 1 kg da bi bila ukupna primama jače arome, il' bi vam bilo 2 kg primame previše za vrijeme koje ste proveli na pecanju?
Bistro!
Dobra ti je fora sa naj jeftinijom aromom mesa koju zabacujes 2-3 metra od pecanja bele i sto tvrdja da budr puna crva
Uroše ne bih upotrebio tu taktiku jer i bela riba voli meso, crve i td. Na osnovu čega se garantuje da će se tako odvojiti cverglan i bela riba kad i bela riba obožava meso i crve... Ovom taktikom koju si predložio sa dva hranilišta, mislim da ćeš samo sebi naneti štetu jer tako sam sebi praviš konkurenciju. Kao da pored tebe ima još jedan ribolovac koji hrani mesom i odvlači ribu od tebe.
Bato kad neces da pecas po dnu onda pecas na plovak👍
Strahinja, već sam odgovarao u prethodnim komentarima na sličnu konstataciju i opisao razlike između plovka i feedera. Ako te zanima pronađi u prethodnim komentarima.
RIBOLOVIJA
Ok nisam stigao sve da procitam!!!
Svakako sve 5 bistro!!!
A podizači? Da li bi dali rezultate?
Nisam probao, to je sasvim drugačiji pristup od ovog. Podizač drži mamac na nekoj određenoj dubini i riba tada više okleva da uzme mamac jer se ne ponaša prirodno (stoji u mestu) ne proprada kao ostali mamci iz hranilice. Nije bitno samo šta se stavi na udicu, već i ostali elemnti su bitni, dužina predveza, karakteristike primame, težina hranilice, takt zabacivanja tj hranjenja (češće ili ređe). Pristup hranjenju ribe je bitan jer on diktira kako će riba da se ponaša. U svakom slučaju moj savet je da isprobaš sve što ti se učini logično...
Ja od mamaca koristim samo stari malo prokuvan kukuruz i do sad se samo jedan upecao
Pozdrav Dacha, u ovom videu nisu predstavljani mamci koje neće cverglan nego taktički pristup pecanju da se selektuje bela riba od cverglana. Ne verujem da belu možeš da pecaš na stari kukuruz, a na crve svakako.
RIBOLOVIJA napisao sam komentar pre nego sto sam pogledao sam video
Sve OK Dacho! Sve najbolje i BISTRO!
Zasto ne stavis podizac u vidu jednog zrna stiropora na primer i ostavis opusteno da hranilica padne na dno,mamac ce ostati na visini predveza?
Zato što tada mamac stoji na jednoj dubini, ne propada. A svi mamci koji ispadnu iz hranilice, dok hranilica propada, slobodno propadaju do dna. Dakle samo mamac sa podizačem ostaje na jednoj te istoj dubini pa je to onda sumljivo ribi i teže se odlučuje da uzme taj mamac...
Kako izbeci cverglana kod ribolova na plovak?Cuo sam da ga otera so koja se stavi u primamu.
Pozdrav druže, molim te pogledaj pitanja i odgovore sa Aleksandrom Rankovićem u konverzaciji sa njim ima informacija koje te interesuju.
Kako znas kada je riba uzela mamac?
Preko vrha štapa... Kad riba uzme mamac, ona povuče najlon i trzaj se prenese na vrh štapa.
zasto ne pecati na plovak? jednostavnije
Ova taktika je efikasna kod fider pecanja jer se konstantno hranilicom dohranjuje mesto gde se peca. Pecanje je u toku propadanja udice i mamca slobodnim padom u vertikalnom stubu u vodi kroz koji se konstantno rasipa hrana. Kad udica i mamac propadaju prema dnu slobodnim padom onda ribe gotovo i ne sumnjaju u prevaru, a kad mamac stoji samo na nekoj dubini onda riba više okleva da uzme mamac. Ako bi pecao na plovak to bi ti pomoglo da držiš mamac u nekom srednjem sloju jer pomeranjem plovka možeš lako da biraš dubinu na kojoj pecaš, ali šta je sa hranom i hranjenjem... Trebalo bi onda da konstantno bacaš hranu na plovak po malo na svakih 30 sekundi ali i hrana treba da bude rastresita, pa je malo komplikovano to izvesti. Nije nemoguće ali fiderom je mnogo jednostavnije i efikasnije jer ujedno kroz zabačaj i hraniš i bacaš mamac i pecaš dok udica i mamac tonu prema dnu što je bolja prevara za ribu.
Još jedna stvar kod hranjenja... Bitno je da hraniš ribu u svim slojevima i na dnu i u srednjem sloju jer ako hranu plasiraš na dno onda će i cverglan i bela riba zajedno da se hrane na dnu a tu je cverglan dominantniji. Ako hraniš samo po površini i ništa ne pada na dno onda se može desiti da se cverglan podigne pa opet slična situacija. Taktikom koju sam predstavio, hrana se rasipa i u srednjem sloju i na dnu, pa tako cverglan nema potrebe da se podiže jer hranu dobija na dnu gde više voli da boravi, a bela se podigne u srednji sloj i hrani se bez konkurencije cverglana.
ja bacim bojilu i pokupi je cverglan u letu ,nema sanse ih izbeci
Mogo si ko mama da stavis kukuruz secerac i nece ga bit mnogo je lakse
Smajo, ovo nije taćno što si napisao jer cverglan jede i kukuruz šećerac.
Evo ti pogledaj ovaj video sa jezera Garaši, pa ćeš videti u delu kada pravim primamu kako moj kolega vadi istovremeno po dva cverglana na klasičan babuškarski sistem na dnu i to na kukuruz šećerac... evo ti link za video: ua-cam.com/video/n4A-ckUS6hw/v-deo.html
Šećerac? On bi i na pikavac udario
Cekaj jel su to americki somovi jer nikad nisam cuo ha cverglana
Američki simić, cverglan, terpan... Ima više naziva
@@RIBOLOVIJA ja kad ga upecam nekog malog nikad ga ne vratim u vodu jer znam da je korov riba
druze interesuje me jedno posto se vidi da imas znanja, da li si pokusavao da posolis hranu i tako neke cudne tehnike i da li je to istina, cuo sam da su ljudi stavljali malu kolicinu limuntusa (ne sme se pretrivati posto limuntus otera i druge ribe) ili so ???? kao ti stariji ribolovci kazu da oni ne odgovaraju njegovoj kozi i on bezi od toga !!!
Pozdrav druže, nisam pokušavao ništa od tih stvari. Po meni je pristup i taktika u pecanju dosta bitna.
Zašto ne koristis podizace?
Objašnjavao sam u prethodnim porukama, pronađi. Podizač drži mamac u mestu na određenoj dubini a bez podizača mamac propada kroz vodu. Mamci iz hranilice koji ispadaju takođe propadaju kroz vodu pa riba će pre uzeti mamac u propradanju nego mamac koji miruje sa podizačem.
Ako vec pecas na crve nikad mesa u hranilicu udaraj po zitarici
Pozdrav Uroše, crve sam stavljao i na udicu i u hranilicu. Poenta ove taktike je da se paralelno hrani i cverglan i bela riba na istom mestu. Cverglan je riba dna i on će se radije hraniti na dnu ako ima šta da pojede. Bela riba se hrani u svim slojevima vode. Ovu činjenicu treba iskoristiti kao prednost jer će se riba sama selektovati po slojevima. Cverglan će se hraniti onim što mu paden na dno a bela će se hranitim onim što joj ispadne iz hranilice u toku propadanja. Ostaje samo da se prilagodi dužina predveza da bi selektovano pecali ribu koju želimo. Ako hoćeš cverglana, onda kraći predvez i teža hranilica, ako hoćeš belu ribu onda dugačak predvez i lakša hranilica. Što se tiče mesa i bela riba voli meso pa sistem sa dva hranilišta, koji si pomenuo, odvaja ribu kao da imaš dva ribolovca i tako sam sebi stvaraš konkurenciju, a ovim sistemom koncentrišeš svu ribu u zoni pecanja, s tim da cverglana držiš na dnu a belu ribu dižeš u srednji sloj.
@@RIBOLOVIJA hvala na savetu. Pozdrav.
@@RIBOLOVIJA dodao bih jos jednu malu tajnu bundevino brasno
Uroše, nema na čemu, pozdrav i BISTRO!
Bas to sam trazio po internetu malopre
Eto taman se poklopilo :-)
To se zove klinton a ne cverglan
Ne bi ga ni bomba otjerala....
Gde moze da se vidi celokupna ponuda tih Power Mix primama?
Ja sam je pronašao u ribolovačkoj radnji Alcarpone ispod pancevackog mosta u Beogradu. Pogledaj možda je ima i u drugim radnjama. Na internetu sam je našao na ovoj stranici na facebook:
facebook.com/Power-Mix-Primama-Za-Ribolov-1802590683094416/
Sto malo ne pecate
Nadam se da hoću, imam nekih obaveza, pa kad se to sredi eto me na vodi. Uskoro ;-)
Pa pecajte samo cverglane dok ne smanjite populaciju.
:) zanimljiv komentar :)))
@@RIBOLOVIJA Kod mene na rijeci Sani ga je bilo jako puno ali onda su pocela djecurlija da ga love jer je bio lak plijen, a i nije toliko los za konzumaciju. Tako da sad nemamo problema s njim, a ni sa grgecom jer je bio usputna zrtva :D. Organizujte takmicenje u lovu na cverglane i to podijelite u nekoliko kategorija starosne dobi takmicara i na kraju rostiljada od ulova.
Predvez ti ima 1.5m malo si se zeznuo.
Da ima 1,5m. Ništa se nisam zeznuo, to sam namerno montirao, jer je to važno. Odgledaj ceo video pa će ti biti jasnije.
Nisi morao na 1,5 metara da stavis predvez zbog cverglana mogao si na 30 centimetara predvez al da imas predvez i nece ti doci na udicu.
Predvez od 1,5 metara sam stavio da bih imao 1,5m slobodnog tonjenja udice kroz vodu do dna. Dugačkim predvezom dajem beloj ribi više vremena da uzme mamac, pre nego što padne na dno gde uglavnom gospodare cverglani. Tvoju poruku nisam uopšte razumeo, pročitaj šta si mi napisao pa ako možeš malo razumnije da mi napišeš šta si hteo...
Jel samo kod mene kaze za cverglana manjov 😂
Taktika se zove izbegni cverglana a pecaj kedere...Ja licno nisam za pecanje kedera na fider .Bljak!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Druže možda nisi shvatio poentu video klipa. Nije primarno bilo da se pokaže pecanje krupne ribe, nego da se taktički ciljano odvoji bela riba od cverglana. Ako ne voliš kedere, pogledaj na kanalu onda video Primama za babušku I deveriku Jezero Garaši, tamo je ista taktika primenjena za izbegavanje cverglana a bilo je i krupnije ribe, šarana, babuške,deverike...
Ovaj samo krmi
Bravo