CZY HISTORIA POTRZEBUJE TEORII?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 8

  • @ohistorie
    @ohistorie  11 місяців тому +1

    Szanowni Państwo, zachęcamy do wspierania naszych projektów realizowanych na portalu ohistorie.eu
    Naukowy portal ohistorie.eu stanowi platformę dla wymiany poglądów i dyskusji na temat zagadnień związanych z szeroko rozumianą humanistyką, metodologią i teorią nauk humanistycznych, historią kulturową, historią publiczną, historią wizualną, historią cyfrową, humanistyką cyfrową, teaching design in the social sciences and humanities. Zależy nam na prowadzeniu dialogu i poważnej debaty. W naszych materiałach publikowanych na portalu ohistorie.eu oraz na naszych kanałach na UA-cam oraz Fb prezentujemy artykuły, komentarze, recenzje, rozmowy, felietony, filmy, wypowiedzi zawodowych historyków rozmaitych specjalności oraz innych badaczy reprezentujących różne dziedziny nauk humanistycznych i społecznych.
    Działamy na zasadzie non-profit. Każde finansowe wsparcie przeznaczone jest na utrzymanie technologicznej infrastruktury niezbędnej do realizowania projektów naukowych i edukacyjnych w sieci.
    Zapraszamy do zapoznania się się z efektami naszej pracy. Zachęcamy do finansowego wspierania naszych działań.
    patronite.pl/www.ohistorie.eu

  • @SigillumAuthenticum
    @SigillumAuthenticum Рік тому +1

    Ciesze się, że spotkanie zostało zarejestrowane i dziękuję, że mogłem je odsłuchać.
    W czasie dyskusji i wypowiedzi padło wiele interesujących i w mojej opinii trafnych stwierdzeń i postulatów. Ciesze się, że dyskusja o podręczniku do metodologii historii została "zdominowana" przez "nowinki", a więc public history czy historię wizualną/cyfrową. Martwi mnie jednak, że właśnie te rozdziały są zbyt ogólne, zwłaszcza o historii w przestrzeni publicznej i nie skupia się na specyfice i wyzwaniach tego zagadnienia na naszym lokalnym podwórku. Jestem zdania, że inaczej będzie wyglądać PH w USA, inaczej w Wielkiej Brytanii i jeszcze inaczej w Niemczech. A więc i w Polsce, mamy swoją specyfikę. Oczywiście są w tym względzie uniwersalne zagadnienia jak archiwa społeczne, jednak brakuje mi w tych metodologicznych rozważaniach praktyki. Jeżeli mówimy o PH, to jakie wyzwania przed nami czekają? Jak realizować się w ramach PH.
    Odnosząc się do apelu prof. Pomorskiego, z chęcią podzielę się swoim doświadczeniem w zakresie public history z autorami podręcznika. Myślę, że dyskusja między teoretykami a praktykami jest tutaj szalenie istotna.

    • @ohistorie
      @ohistorie  Рік тому

      Dziękujemy za opinię i cenne uwagi. Chętnie podejmiemy współpracę. :)

  • @ohistorie
    @ohistorie  Рік тому +1

    Zapraszamy do subskrypcji kanału ohistorie.eu: ua-cam.com/users/ohistorie

  • @czarnowiak
    @czarnowiak Рік тому

    Znak czasu, a może tylko moja przywara - jest trochę dłużyzn, a rozmowa była o oczywistych oczywistościach - a czasu brakuje. Z pewnością zainteresuje mnie ten podręcznik, będzie uzupełnieniem moich zainteresowań metodologią od pierwszej lektury Metodologii historii J. Topolskiego, poprzez seminarium u prof. Pomorskiego (serdecznie pozdrawiam !) w 1988 r., na UMCS, aż po dzień dzisiejszy, kiedy dominuje u mnie PH, ale nie tylko - bo przez ponad 40 lat obcowania z kolekcjonerami -i sam nim będąc doskonale rozumiem, że dosłownie wszystko jest źródłem historycznym.

  • @bartomiejbednarz778
    @bartomiejbednarz778 Рік тому

    Szkoda, że nie było prof. Filipowicza :(

    • @ohistorie
      @ohistorie  Рік тому +1

      Dziękujemy za komentarz. Spotkanie miało charakter otwarty. Prof. Filipowicz nie skorzystał z zaproszenia.