Samych sukcesów i mnóstwo nowych tematów w 2025 roku. Dziękuję za dotychczasową pana pracę. Zadziwia mnie konsekwencja i upór angielskich gentelmenów forsujących swoje idea bez względu na koszty i argumenty.
dziękuję za kolejny bardzo ciekawy odcinek dowodzący jak logika i nauka zmagała się z emocjami i znajomościami, skąd my to znamy (jesteśmy 150 lat mądrzejsi😊). Serdeczne pozdrowienia wszelkiej pomyślności dla Autora w Nowym Roku w tym równie ciekawych opowieści
Zielona herbata zaparzona, ciasteczka są w pobliżu....i można wieczorem posłuchać i obejrzeć kolejną arcyciekawą Morską Opowieść :) Do siego roku Gregor!!!
Jak zwykle wspaniała opowieść na najwyższym poziomie. Szczęśliwego , spokojnego i w najlepszym zdrowiu nowego 2025 roku, Gregor. Pozdrawiam ze Zgierza :)
Bardzo interesujący wycinek rozwoju okrętów i ich artylerii. 🤓👍 Dziękuję i życzę Tobie Gregor oraz pozostałym widzom - szczęśliwego Nowego Roku. 🥳🌠🧨🎊🍾🥂😎🖐
2 дні тому+4
Świetny materiał jak zawsze! Pozdrawiam serdecznie i wszystkiego dobrego w nowym roku!
Ogromnie się cieszę że mogę Pana widzieć i słyszeć! Dziękuję za życzenia i za film na temat skądinąd fascynujący mnie od dawna. Życzę wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze i żeby świat układał się zgodnie z Pańską wizją a nie przeciw niej!
Dobrze, że obejrzałem film jeszcze w Sylwestra, więc się nie spóźnię. Wszystkiego Najlepszego, Szczęśliwego Nowego 2025 Roku. Mam małe pytanie: 9:30 - co to jest za melodia? Kojarzy mi się z programem "Morze" emitowanym wiele lat temu przez TVP, a prowadzonym przez redaktora Marka Koszura, chyba ze szczecińskiego oddziału. Każdy odcinek rozpoczynał się to melodią i bitwą piratów. Jako małolat lubiłem go oglądać. Pozdrawiam jeszcze w 2024 r.
Ciekawostka dotycząca uczestników bitwy pod Synopą: Trzej admirałowie - Nachimow, Korniłow i Istomin po kolei obejmowali dowództwo nad obroną Sewastopola podczas oblężenia i ginęli. Wszyscy spoczęli w Soborze Św. Włodzimierza, w Krypcie Grobowej Admirałów. Ciekawostka druga: Admirał Chester Nimitz - dowódca Floty Pacyfiku w 2 Wojnie Światowej - po śmierci spoczął na własne życzenie na cmentarzu San Bruno koło San Francisco, a później dołączyli do niego jego podwładni: admirałowie Spruance, Lokwood i Turner. Pozdrawiam.
Ten wykład o XIX wiecznej rewolucji w marynarce jest bezcenny. Postęp techniczny był szybszy niż można o było w wojnach weryfikować. To oznaczało wysyp projektów, które z perspektywy czasu można uznać za dziwaczne.
Uwielbiam Pana opowieści. Pamiętam obronę kotka. Proszę zostać Sobą. Kotek koło lampy, wtedy będę oglądać Gregora, a tak to po naszemu Grzesiek. Pozdrawiam, też życzę najlepszego.
Po Traktacie Waszyngtońskim wszystkie potęgi ruszą do budowy ciężkich krążowników. Brytyjczycy budują krążownik typu County okręt nie wyróżniający się niczym szczególnym na tle konkurencji, prędkością, pancerza, siły ognia, na papierze jest przeciętny. Konserwatywny projekt, ale doskonałych właściwościach morskich, wysokiej wolnej burcie. To nauka którą floty wyciągają z lat doświadczeń i katastrof. Zbudowano 13 krążowników typu County tylko ciężkich krążowników Baltinore powstało więcej, które powstały gdy ograniczenia traktatowe już nie obowiązywały. Bismarck, Schranchorst, pośrednio Admiral Graf von Spee, po samej bitwie zjawił się HMS Cumberland by pilnować rajdera, sporo zrobiły te okręty, choć nie były w akcjach aktorami pierwszego planu, to miały udział w tych sukcesach. Do Japończyków miały wyraźnego pecha, 3 okręty zatopione, Włosi i Niemcy nie okazali się tacy groźni, HMS Berwick oberwał trochę od jednych i drugich, niemieckie samoloty też uszkodziły parę (HMS Suffolk, HMS Sussex).
Ciekawe. Nawet bardzo ciekawe. Coś tam niewątpliwie liczono przy projektowaniu, ale mam wrażenie, że nawet bez zwiększenia zanurzenia o te dwie stopy wolnej burty było mało... 🤔 przy takim ciężarze samych masztów... Zwykła żaglowa kabinówka ~7m ma wolnej burty ~1,30... Najlepszego w Nowym Roku! 🍀
Dziękuję za prognozę! Trochę poza tematem, ale chciałem zapytać: Mam portfel SafePal z USDT i mam frazę odzyskiwania. (alarm fetch churn bridge exercise tape speak race clerk couch crater letter). Jak powinienem postąpić, aby przelać je na Binance?
Trafiłem na Pana kanał przypadkiem dzisiaj, proszę nie traktować tego jako hejt czy złośliwość. Treść merytoryczna jest arcyciekawa jednak polecam następnym razem dać komuś tekst do przeczytania i przeredagowania by uniknąć powtórzeń i nadania lepszego rytmu i płynności. Pozdrawia i życzę powodzenia!
Lista ofiar nie była wysoka, tylko DŁUGA. Na kolejną katastrofę trzeba było poczekać w RN nieco ponad 23 lata. Wtedy doszło do utraty Victorii, okrętu znacznie lepszego technicznie od Captaina (co ciekawe noszącego nazwę jednego z okrętów, na których służył imć H. Nelson!) Jednym z uratowanych z Victorii rozbitków był pewien J R Jellicoe, który niemal równo 23 lata po zatonięciu Victorii dowodził z pokładu Żelaznego Księcia siłami RN w największej bitwie I wojny światowej. ♍
@marcusarrinusclemens7347 ...a cała afera z utratą 'Captaina' wynikła, o ile ja tu jeszcze pamiętam, z fascynacji różnych ludzi mechanicznym napędem dla jednostek pływających. Zapatrzeni w nowy rodzaj napędu decydenci tubi tam chyba nieco zbyt szybko zapomnieli o dawnej sztuce żeglowania, która wymagała także budowy przystosowanych do żeglugi w sztormach kadłubów zwłaszcza dla okrętów wojennych. Brytyjski 'Komandor' był jakoby wzorowany na amerykańskim 'Monitorze', który bynajmniej nie był najlepszym wzorcem do naśladowania (i spotkał go smutny los, bowiem też zatonął jeszcze w 1862 roku, i zdaje się, że NAWET w Sylwestra!)... 😊
Użycie na dużą skalę tzw. granatów w Bitwie pod Synopą to stary, nieaktualny mit, pewnie związany z rosyjską propagandą. Przewagę i to wprost niewyobrażalną dawały same okręty liniowe (w sumie nawet jeden by starczył). Poza tym granaty nie były w stanie przebić burt większych okrętów. To potrafiły dopiero pociski profilowane. Polecam artykuł Krzysztofa Gerlacha w tym temacie.
Szczęśliwego nowego roku dla Gregora i najbliższych. Zdrowia. Oby ten kanał rósł jak na drożdżach.
👍👍👍
Wszystkiego Dobrego, dużo zdrowia Panie Gregorze życzę❤
Jak zwykle opowieść która fascynuje od początku do końca😊😊😊
Zdrowia i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!!!
Samych sukcesów i mnóstwo nowych tematów w 2025 roku. Dziękuję za dotychczasową pana pracę.
Zadziwia mnie konsekwencja i upór angielskich gentelmenów forsujących swoje idea bez względu na koszty i argumenty.
Komentarz taktyczny dla Pana Gregora. Szacunek dla wiedzy i sposobu jej opowiadania. Dziękuję 👍🙂
Dziękuję za piękne życzenia. Ja Tobie oraz Całemu Światu życzę dobrobytu i pokoju.
dziękuję za kolejny bardzo ciekawy odcinek dowodzący jak logika i nauka zmagała się z emocjami i znajomościami, skąd my to znamy (jesteśmy 150 lat mądrzejsi😊).
Serdeczne pozdrowienia wszelkiej pomyślności dla Autora w Nowym Roku w tym równie ciekawych opowieści
Wszystkiego dobrego i Szczęśliwego Nowego Roku Panie Grzegorzu
Dzięki Gregor 🤗 jak zwykle interesujące. Dużo zdrowia i siły w nowym roku, byś mógł nam dalej przekazywać marynistyczne opowieści...
Bożonarodzeniowe opowiadanie! Życzymy wszystkiego dobrego na ten Nowy Rok!
Szczęśliwego Nowego Roku i ogromnego zasiegu życzę
Dziękuję za ,jak zwykle, pasjonującą morską opowieść. Życzę wiele zdrowia w Nowym Roku i Złotego Przycisku You Tube
Dziękuję i zdrowego dosiego! 🎉
wszystkiego najlepszego z nowym rokiem dla pana, zaś dla nas jak najwięcej tak wspaniałych materiałów
Zasobnego we wszelakie DOBRA Całego Nowego 2025 Roku życzę Panu, Pańskiej Rodzinie i wszystkim Fanom/kom Morskich Opowieści!
Wszystkiego najlepszego Gregor
Zielona herbata zaparzona, ciasteczka są w pobliżu....i można wieczorem posłuchać i obejrzeć kolejną arcyciekawą Morską Opowieść :) Do siego roku Gregor!!!
Gratuluję ciekawego odcinka i pozdrawiam. Wszystkiego najlepszego w nowym roku 🎉🎉
Jak zwykle wspaniała opowieść na najwyższym poziomie. Szczęśliwego , spokojnego i w najlepszym zdrowiu nowego 2025 roku, Gregor. Pozdrawiam ze Zgierza :)
Witam,dziękuję za kolejną interesującą morską historię.Życzę wszystkim szcześliwiego Nowego Roku.
Ale super 😁 świetna koszula!!!
Dużo zdrowia, siły i wytrwałości. Szczęśliwego Nowego Roku.
Zdrowia i wszelakiej pomyślności w 2025 dla Gregora i Jego rodziny.
Bardzo dziękuję i pozdrawiam!
Bardzo interesujący wycinek rozwoju okrętów i ich artylerii. 🤓👍 Dziękuję i życzę Tobie Gregor oraz pozostałym widzom - szczęśliwego Nowego Roku. 🥳🌠🧨🎊🍾🥂😎🖐
Świetny materiał jak zawsze! Pozdrawiam serdecznie i wszystkiego dobrego w nowym roku!
Pieknie dziekuje! Wszystkiego najlepszego!
Dziękuję za kolejną ciekawą opowieść 😊
Ogromnie się cieszę że mogę Pana widzieć i słyszeć! Dziękuję za życzenia i za film na temat skądinąd fascynujący mnie od dawna. Życzę wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze i żeby świat układał się zgodnie z Pańską wizją a nie przeciw niej!
Dzięki za kolejną opowieść, życzę najlepszego Nowego Roku i pozdrawiam.
Najlepszego w Nowym Roku!
Gregorku życzę zdrowia mnóstwa pieniędzy zadowolenia i dla nas jak najwięcej nowych filmów
Jak zwykle świetny i bardzo obszerny materiał.
Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego nowego roku i niech program trwa przez cały rok dziękuje i pozdrawiam🌟
Wszystkiego dobrego w nowym roku i jeszcze wielu, wielu pomysłów na fascynujące i wspaniale opowiedziane historie.🎄
Super materiał, dziękuję :)
Dobrze, że obejrzałem film jeszcze w Sylwestra, więc się nie spóźnię. Wszystkiego Najlepszego, Szczęśliwego Nowego 2025 Roku.
Mam małe pytanie: 9:30 - co to jest za melodia? Kojarzy mi się z programem "Morze" emitowanym wiele lat temu przez TVP, a prowadzonym przez redaktora Marka Koszura, chyba ze szczecińskiego oddziału. Każdy odcinek rozpoczynał się to melodią i bitwą piratów. Jako małolat lubiłem go oglądać. Pozdrawiam jeszcze w 2024 r.
Ciekawostka dotycząca uczestników bitwy pod Synopą: Trzej admirałowie - Nachimow, Korniłow i Istomin po kolei obejmowali dowództwo nad obroną Sewastopola podczas oblężenia i ginęli. Wszyscy spoczęli w Soborze Św. Włodzimierza, w Krypcie Grobowej Admirałów. Ciekawostka druga: Admirał Chester Nimitz - dowódca Floty Pacyfiku w 2 Wojnie Światowej - po śmierci spoczął na własne życzenie na cmentarzu San Bruno koło San Francisco, a później dołączyli do niego jego podwładni: admirałowie Spruance, Lokwood i Turner. Pozdrawiam.
Serdeczne życzenia
Zawsze włączę i leci sobie w tle.
Gregorze! Najlepszego!
Ten wykład o XIX wiecznej rewolucji w marynarce jest bezcenny. Postęp techniczny był szybszy niż można o było w wojnach weryfikować. To oznaczało wysyp projektów, które z perspektywy czasu można uznać za dziwaczne.
Swietny odcinek o moim ulubionym okresie w historii okrętów 🙂 zabraklo mi tylko wzmianki o hmvs Cerberus 😊
Uwielbiam Pana opowieści. Pamiętam obronę kotka. Proszę zostać Sobą. Kotek koło lampy, wtedy będę oglądać Gregora, a tak to po naszemu Grzesiek. Pozdrawiam, też życzę najlepszego.
Posłuchałbym historii, co prawda cywilnego, statku którego rycina pojawiła się w filmie. Myślę że zasługuje na odcinek.
Szczęśliwego Nowego Roku Panie Gregorze! I czy w nadchodzącym roku będziemy mogli liczyć na więcej materiałów o okrętach z XVII/XVIII wieku?
Na innym, anglojęzycznym kanale, niedawno dodano materiał o tym samym okręcie. Zabawny zbieg okoliczności. Szczęśliwego Nowego Roku.
Wesołych Świąt po świętach 😂 ale za to dobrego Nowego Roku.
👍👍👍👍👍👍
Do siego Roku 2025 dla Pana Gregora i całego Kolektywu , jak i dla wszystkich wiernych widzów 👍🥂😀🎊
Po Traktacie Waszyngtońskim wszystkie potęgi ruszą do budowy ciężkich krążowników.
Brytyjczycy budują krążownik typu County okręt nie wyróżniający się niczym szczególnym na tle konkurencji, prędkością, pancerza, siły ognia, na papierze jest przeciętny.
Konserwatywny projekt, ale doskonałych właściwościach morskich, wysokiej wolnej burcie.
To nauka którą floty wyciągają z lat doświadczeń i katastrof.
Zbudowano 13 krążowników typu County tylko ciężkich krążowników Baltinore powstało więcej, które powstały gdy ograniczenia traktatowe już nie obowiązywały.
Bismarck, Schranchorst, pośrednio Admiral Graf von Spee, po samej bitwie zjawił się HMS Cumberland by pilnować rajdera, sporo zrobiły te okręty, choć nie były w akcjach aktorami pierwszego planu, to miały udział w tych sukcesach.
Do Japończyków miały wyraźnego pecha, 3 okręty zatopione, Włosi i Niemcy nie okazali się tacy groźni, HMS Berwick oberwał trochę od jednych i drugich, niemieckie samoloty też uszkodziły parę (HMS Suffolk, HMS Sussex).
A w sumie dlaczego nie mogli poprawiać stateczności przez takie dodatkowe boczne pływaki, jak ma ten statek w filmie "Wodny Świat"?
Ciekawe. Nawet bardzo ciekawe. Coś tam niewątpliwie liczono przy projektowaniu, ale mam wrażenie, że nawet bez zwiększenia zanurzenia o te dwie stopy wolnej burty było mało... 🤔 przy takim ciężarze samych masztów...
Zwykła żaglowa kabinówka ~7m ma wolnej burty ~1,30...
Najlepszego w Nowym Roku! 🍀
W zasadzie działo wieżowe na obrotowej podstawie najpierw pojawiło się w fortyfikacji lądowej, a dokładnie nabrzeżnej właśnie do zwalczania okrętów.
Bardzo Grzegorza lubię. Najbardziej 'Morskie Opowieści'.
🙌💪🙌💪🙌💪🙌💪🙌💪
Układy i układziki
Dosiego roku panie Gregor.
Czy można zamieścić starsze odcinki na kanale? Nie mogłem ich znaleźć na stronie głównej.
Czy ktoś sprawdził drogą obliczeń że gdyby trzymano się ściśle projektu to HMS Captain nie zatonął by mimo takiego przebiegu zdarzeń?
dosiego roku gregor
Dziękuję za prognozę! Trochę poza tematem, ale chciałem zapytać: Mam portfel SafePal z USDT i mam frazę odzyskiwania. (alarm fetch churn bridge exercise tape speak race clerk couch crater letter). Jak powinienem postąpić, aby przelać je na Binance?
Trafiłem na Pana kanał przypadkiem dzisiaj, proszę nie traktować tego jako hejt czy złośliwość. Treść merytoryczna jest arcyciekawa jednak polecam następnym razem dać komuś tekst do przeczytania i przeredagowania by uniknąć powtórzeń i nadania lepszego rytmu i płynności. Pozdrawia i życzę powodzenia!
Działający komentarz taktyczny na minimum siedem słów
Noooo
Wszystkiego najlepszego
Lista ofiar nie była wysoka, tylko DŁUGA. Na kolejną katastrofę trzeba było poczekać w RN nieco ponad 23 lata. Wtedy doszło do utraty Victorii, okrętu znacznie lepszego technicznie od Captaina (co ciekawe noszącego nazwę jednego z okrętów, na których służył imć H. Nelson!) Jednym z uratowanych z Victorii rozbitków był pewien J R Jellicoe, który niemal równo 23 lata po zatonięciu Victorii dowodził z pokładu Żelaznego Księcia siłami RN w największej bitwie I wojny światowej. ♍
Jest chyba o tym odcinek na kanale
@marcusarrinusclemens7347 ...a cała afera z utratą 'Captaina' wynikła, o ile ja tu jeszcze pamiętam, z fascynacji różnych ludzi mechanicznym napędem dla jednostek pływających. Zapatrzeni w nowy rodzaj napędu decydenci tubi tam chyba nieco zbyt szybko zapomnieli o dawnej sztuce żeglowania, która wymagała także budowy przystosowanych do żeglugi w sztormach kadłubów zwłaszcza dla okrętów wojennych. Brytyjski 'Komandor' był jakoby wzorowany na amerykańskim 'Monitorze', który bynajmniej nie był najlepszym wzorcem do naśladowania (i spotkał go smutny los, bowiem też zatonął jeszcze w 1862 roku, i zdaje się, że NAWET w Sylwestra!)... 😊
Kamczatka ⛵ dla statystyk
Użycie na dużą skalę tzw. granatów w Bitwie pod Synopą to stary, nieaktualny mit, pewnie związany z rosyjską propagandą. Przewagę i to wprost niewyobrażalną dawały same okręty liniowe (w sumie nawet jeden by starczył). Poza tym granaty nie były w stanie przebić burt większych okrętów. To potrafiły dopiero pociski profilowane. Polecam artykuł Krzysztofa Gerlacha w tym temacie.