ŁÓDŹ TO BRZYDKIE MIASTO + bonus

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лют 2025
  • 📌Zostań patronem i wspieraj rozwój kanału!
    patronite.pl/V...
    🎶Moja muzyka: open.spotify.c...
    Viacheslav Zarutskii: / @viacheslavzarutskii
    Roman FanPolszy: / @romanfanpolszy
    📷Mój Intagram: @vasilykob
    Instagram Victorii: @victoriacentoloi
    mój e-mail do współpracy: vasile.montaz@gmail.com
    💡Jednorazowe wsparcie kanału:
    tipply.pl/u/va...
    lub
    23 1020 1185 0000 4602 0332 7053
    Vasile Tcacenco

КОМЕНТАРІ • 267

  • @PiotrJaser
    @PiotrJaser Рік тому +79

    Wszystkie polskie miasta wypiękniały i dalej pięknieją. Oby to pięknienie się nigdy nie skończyło.

  • @krzysztoftrzebiszeczewski85
    @krzysztoftrzebiszeczewski85 Рік тому +48

    Za czasów komunizmu Piotrkowska była największą ulicą handlową w Polsce. Od strony ulicy znajdowały się sklepy państwowe a w podwórkach każdej z kamienic, od kilku do kilkunastu sklepów prywatnych i rzemieślniczych. Było ich tak dużo, że wystarczało mi sił na przejście sklepów w obrębie jednej poprzecznicy, po jednej stenie ulicy. Po godzinie 22-23 gdy miasto ułożyło się do snu, zaczynał unosić się nad nim delikatny, rytmiczny puls setek tysięcy przesuwających się wrzecion włókienniczych. Było to jedyna miasto w Polsce, w którym fizycznie mogłeś usłyszeć jego puls.

    • @adamniemczycki5197
      @adamniemczycki5197 Рік тому +7

      Pozdrowienia dla Lodzi.
      Male sprostowanie co do "PULSU" - nie byla jedynym takim miastem. Takim tez byla Stalowa Wola gdzie noca mozna bylo slyszec stuk pras i mlotow, warkot roznorakich maszyn,
      a w dzien co jakis czas"glosne" oglosy z poligonu gdzie przestrzeliwano lufy armatnie. I tak jest do dzisiaj. Pozdrawiam.

    • @mariakowalczyk2227
      @mariakowalczyk2227 Рік тому +2

      Pozdrawiam ipodzielam wpis

  • @yakeosicki8965
    @yakeosicki8965 Рік тому +22

    "Ulice zygzagowe" nazywają się woonerf . Przekształcone ulice są dużo bardziej bezpieczne dla pieszych
    i rowerzystów, a jednocześnie posiadają niezbędną obsługę komunikacyjną, w tym parkingową. Łódź miasto z potencjałem i zmienia się niesamowicie.Teraz Rosyjski wątek. Historia. Car chyba Mikołaj II spowodował "burdel" w komunikacji kolejowej w Łodzi. Dlatego dworce kolejowe są niepołączone ze sobą. Chodziło o to, by linie kolejowe łączące Łódź z zachodem Europy, nie łączyły się z tymi biegnącymi w głąb Rosji. Dopiero teraz to się zmienia. 14:53 Powstaje linia średnicowa, która połączy w mieście wszystkie szlaki kolejowe i stworzy coś na kształt metra. Dworzec Łódź Fabryczna jest pusty, bo nie jest zespolony z głównymi szlakami kolejowymi, jak pisałem za rok, dwa, to się zmieni. Powstaje też nowe centrum Łodzi. Teraz powstają nowe szlaki pod ziemią ale już niedługo zaczną się inwestycje naziemne. 9:11 ta przestrzeń będzie zabudowana biurowcami, mieszkaniami punktami usługowymi, tu teżpowstanie nowy ratusz dla władz miasta. To co pod ziemią się dzieje(nowe ulice i szlaki kolejowe) zobacz w teledysku - Męskie Granie Orkiestra 2021 (Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło, Vito Bambino) - I Ciebie też, bardzo. Aleja sław na Piotrkowskiej związana jest z historią Łodzi. Słynna szkoła filmowa, której absolwenci zdobywali Nagrody Akademii(Oskary) w USA i kiedyś mieściły się w tym mieście największe studia filmowe w kraju. 18:20 Teraz powstaje Manufaktura 2 w dzielnicy Widzew. Ja wolę kompleks Księży Młyn w Łodzi, a w Polsce Stary Browar w Poznaniu. Ale Manufaktura jest OK. Powinieneś zobaczyć klasyczny polski film "Ziemia obiecana". To trochę film o historii Łodzi z wybitnymi kreacjami aktorskimi i genialną reżyserią Andrzeja Wajdy(laureat Oskara) . Film był w 5 finalistów do Nagrody Akademii za najlepszy film nieanglojęzyczny. Uważny za jeden z najlepszych filmów w historii naszego kina. Film na podstawie powieści Reymonta, laureata nagrody Nobla. Ciekawostką jest, że film na podstawie jego nagrodzonej powieści Chłopi jest w tym roku nominowany do Nagrody Akademii w USA.

  • @darkog.5102
    @darkog.5102 8 місяців тому +13

    Łódź w czasie drugiej wojny światowej nie uległa zniszczeniu, wszystko jest oryginalne, kiedyś było zaniedbane...Teraz powala...To nie to samo miasto, co kiedyś.

  • @mysiopysio7487
    @mysiopysio7487 Рік тому +44

    Jako łodzianin potwierdzam historię z nazwą nowego dworca Łódź Fabryczna. Przy następnej wizycie polecam jeszcze Księży Młyn, Monopolis i widokową Rudzką Górę.

    • @fhfddjvheufid6213
      @fhfddjvheufid6213 Рік тому +3

      Zmiana na Łódź Centralną skończyłaby się wielką wściekłością i irytacją mieszkańców bo znowu warszawie odbija i się rządzi ! Kto "mądry" mógł wpaść na ten pomysł ?

    • @peerelka9328
      @peerelka9328 7 місяців тому

      Może ul. Włókienniczą, kiedyś Kamienną?
      Była też piosenka: "Kochankowie z ulicy Kamiennej".

    • @joannacieplak3107
      @joannacieplak3107 3 місяці тому

      ​@@peerelka9328jest nawet pomnik owych kochanków.

  • @lotoslotos4629
    @lotoslotos4629 Рік тому +16

    Wooow, nie spodziewalam sie ze Łódź jest taka piekna 😮 ten fortepian do użytku publicznego tak poprostu na ulicy... Ten dworzec... Ten lustrzany budynek... Wielkie piekno infrastruktury ❤

    • @ŁukaszRosiński-v3u
      @ŁukaszRosiński-v3u Рік тому +1

      niestety tam jest podłożona muzyka. kiedyś można było odtwarzać wykonania Rubinsteina po wrzuceniu monet ale zostało to zlikwidowane.

    • @peerelka9328
      @peerelka9328 7 місяців тому +1

      Zapraszam do przyjrzenia się galerii wielkich łodzian; rzeźby umieszczone są przy ulicy Piotrkowskiej. Są to: ławeczka Tuwima, fortepian Rubinsteina, kufer Reymonta, stół, przy którym zasiadają Twórcy Łodzi Przemysłowej, fotel Jaracza i pomnik Lampiarza. Lampiarz - to Marcel Szytenchelm, który przyczynił się do powstania tej galerii.

    • @lotoslotos4629
      @lotoslotos4629 7 місяців тому

      @@peerelka9328 Okej, przyjrzę się tej galerii :) Planuję wziąść urlop i przyjechać do pięknej Łodzi :) Dziękuję za polecenie!

  • @adamszymanski5140
    @adamszymanski5140 Рік тому +5

    Kamienica pod Gutenbergiem . Kamienica hołd dla słowa pisanego, drukowanego i poligrafii. Jest tam bowiem też uwieczniony A. Dürehr... była ona własnością jednego z wydawców jednej z najstarszych gazet łódzkich. Pięknie opowiada o niej Radosław z kanału Architecture is a Good Idea. Ten Pan pod żelazną damą to wytwórca legendarnych perkusji na których grała niezliczoną ilość polskich bębniarzy rockowych i jazzowych 😊

  • @matrixmannn
    @matrixmannn Рік тому +21

    Łódź to stare fabryczne proletariacko-kapitalistyczne miasto i było cholernie zaniedbane ale po zmianach ustrojowych jest intensywnie rewitalizowane i dziś jest jednym z najmodniejszych miast dla poszukujących artystów i nowoczesnych ludzi. Miasto się niesamowicie rozwija.

  • @tomhislodz
    @tomhislodz Рік тому +6

    Cieszę się, że wreszcie dotarliście do naszego miasta. Na przyszłość polecam jeszcze zwłaszcza wycieczkę na Księży Młyn (drugi imponujący kompleks fabryczny z domami robotników i nowoczesnymi mieszkaniami, trochę dalej od Piotrkowskiej) oraz Las Łagiewnicki na północnych obrzeżach miasta, z barokowym klasztorem i drewnianymi kapliczkami z XVII-XVIII wieku. Jest tu też zachowany największy w Europie cmentarz żydowski

  • @markmal8479
    @markmal8479 Рік тому +16

    Nigdy nie mialem okazji być w Łodzi. Z tego co teraz widziałem, Łódź wygląda ciekawie. Następuje gwałtowna modernizacja miasta. Imponujące! / Dzięki za ten filmik, kochani. / Bądźcie zdrowi i rumiani.

    • @hannap4636
      @hannap4636 Рік тому

      Polecam. Byłam pierwszy raz w ub. roku przed świętami w grudniu. Wspaniała atmosfera. Piękna architektura. Byłam zachwycona i na pewno wrócę.

  • @jacekksero
    @jacekksero Рік тому +15

    Tak zgadza się w mieście Łodzi rozstaw szyn jest wąski identyczny jak w Aglomeracji Elbląskiej czyli 1000 mm ( też w Toruń, "Bydgoszczu" i Grudziądz) StolYca ma 1435 mm jak w pozostałych miastach.

    • @peerelka9328
      @peerelka9328 7 місяців тому

      Widać, że tylko wyjątkowe miasta mają "wąskotorowe" tramwaje 🙂

  • @stefangolubek8219
    @stefangolubek8219 Рік тому +9

    Ok. 4.15. w bramie poniżej tablicy M. Thatcher jest też tablica poświęcona p. Szpaderskiemu. Była to legendarna postać, znana wszystkim perkusistom czasów PRL-u. Firma Szpaderski wytwarzała perkusje, instrumenty perkusyjne i pałki używane w tych czasach przez wielu perkusistów (również tych bardzo znanych) w całej Polsce.

  • @fhfddjvheufid6213
    @fhfddjvheufid6213 Рік тому +6

    9:17 EC1 przebudowana dawna E -lektro C -iepłownia 1 - teraz muzeum "wytwarzania prądu z węgla" i obok planetarium.

  • @peerelka9328
    @peerelka9328 7 місяців тому +1

    Dziękuję za ten film o Łodzi.
    Dziękuję, że z sympatią mówicie o tym mieście.
    Kocham Łódź, moje miasto, z którego wyjechałam w 1997 roku.
    Ale kocham je nadal.
    Serdecznie pozdrawiam 🥀🥀🥀

  • @matrixmannn
    @matrixmannn Рік тому +50

    Żeby zrozumieć Łódź to trzeba zobaczyć film Andrzeja Wajdy "Ziemia Obiecana". To jest pozycja obowiązkowa aby zrozumieć to miasto.

    • @KingfisherLtd
      @KingfisherLtd Рік тому +4

      Ja to bym w ogóle polecił przeczytać książkę Reymonta. Zwłaszcza wydanie Ossolineum z komentarzem i wieloma przypisami. To lektura obowiązkowa dla każdego Łodzianiana. Sam wracam do niej od czasu do czasu. Pozdrowienia

    • @matrixmannn
      @matrixmannn Рік тому +1

      @@KingfisherLtd Zgadzam się absolutnie. ❤️

  • @elzbietapasierb1413
    @elzbietapasierb1413 Рік тому +18

    Świetny film 😁 Genialne ujęcie z leżącym znakiem drogowym 😂🙃 Bardzo fajnie mówicie o Łodzi 👍 No cóż, pięknie mówicie po polsku - brawo Wy 👍

    • @jn1205
      @jn1205 Рік тому

      Hehe pucowniku

  • @xerejuneseve6333
    @xerejuneseve6333 Рік тому +5

    Polecam zobaczyć Zoo , park na zdrowiu, ogród botaniczny czy palmiarnię, lotnisko,stawy Stefańskiego, lasek Łagiewnicki,centra handlowe Port Łódz czy Galeria.Łódz to nie tylko piotrkowska.

  • @danakula9491
    @danakula9491 Рік тому +13

    W Łodzi 1 rok temu oddano do użytku Orientarium ZOO Łódź piękne jedyne takie, obok jest sporo atrakcji.

  • @helwecjablechtoja
    @helwecjablechtoja Рік тому +10

    Łódź jest pięknym miastem - potrzebujecie wielu dni, by zobaczyć wszystkie warte lokacje (chętnie je wypiszę na DM)... tytuł mnie wkurzył, ale treść spowodowała uśmiech :)

  • @andylange4805
    @andylange4805 Рік тому +24

    Brawo za j.Polski kochani!!! 👏👏👏👏👍👍👍👍❤

  • @jerzythiel176
    @jerzythiel176 Рік тому +12

    Lodz jest pięknym i nowoczesnym miastem. Jest coraz piękniejsza. Jestem Łodzianka. Nie zamieniłabym tego miasta na żadne inne.

  • @puszta1948
    @puszta1948 Рік тому +6

    Ulica Piotrkowska jest reprezentacyjną ulicą Łodzi. Ma długość około 4,2 km.

  • @an7169
    @an7169 Рік тому +3

    Łódź ❤

  • @tombarski5075
    @tombarski5075 Рік тому +1

    No i to jest wspanialy film, zrobiony bardzo dobrze w kronikarski wrecz sposob. Zwiedzanie w towarzystwie slicznej malzonki i dobrego kolegi. Miasto, ktore sie odnawia i pieknieje, podziwiane przez odwiedzajaca trojke. To nie tylko lekcja dla Was, ale tez przekaz, 'in the making', dla przyszlego pokolenia, gdziekolwiek w przyszlosci osiedli Was zycie. Kudos!!! ...i pozdrawiam.

    • @VasileVlog
      @VasileVlog  Рік тому

      Dziękuję:)

    • @tombarski5075
      @tombarski5075 Рік тому +3

      @@VasileVlog Vasilly, pare dni temu widzialem Twoj odcinek, w ktorym martwi Cie niewielka ilosc ogladajacych. Zastanawiasz sie tez, czy kontynuowqac swoj vlog dalej. Well, think about it. Zycie pelne jest watpliwosci, trudne i wymagajace wielu wyrzeczen i zawsze, przewaznie dla wszystkich, wypelnione ciezka praca. To nie powod, zeby sie go wyrzekac. Prowadz Swoj vlog dalej i staraj sie jak najlepiej, a zapewniam Cie, ze to da dobry rezultat. Czasem warto jest miec za soba tylko kilku znawcow i koneserow, niz kupe rozkrzyczanych entuzjastow bez gustu. Oczywiscie, przemawia przeze-mnie egoizm, bo lubie Twoje filmy. Decyzja jednak, jak zwykle, nalezy do Ciebie. Pozdrawiam serdecznie.

  • @krystynajaworska8724
    @krystynajaworska8724 Рік тому +1

    Dzieki 👏🏼👏🏼👏🏼🌹🌹🌹

  • @barbararozumek7821
    @barbararozumek7821 Рік тому +19

    Miło było obejrzeć Łódż

  • @aldonagorska2014
    @aldonagorska2014 10 місяців тому +1

    Obejrzyjcie film A.Wajdy pt."Ziemia obiecana". Zrozumiecie historię Łodzi. Zdjęcia były kręcone w oryginalnych plenerach, budynkach.

  • @martas2019
    @martas2019 Рік тому +7

    Jedyne czego brakuje Łodzi to dostęp do morza 😋 uwielbiam Was, pozdro!

  • @maciekszymanski8340
    @maciekszymanski8340 Рік тому +17

    Łódź to KIEDYŚ było brzydkie i nieciekawe miasto. Ale opinia się ciągnie podobnie jak za warszawską Pragą czy Sosnowcem i Radomiem. Rzeczywistość się zmienia i po prostu ludzie nie nadążają za tymi zmianami.

  • @GoldTopPoland
    @GoldTopPoland Рік тому +3

    piękna podróż, my też skorzystaliśmy bo Łódz podobno bardzo wypiękniała

  • @danakula9491
    @danakula9491 Рік тому +20

    Manufaktura to byłe zakłady Poznańskiego obok jest Jego Pałac a po drugiej stronie ulicy jest zaginiony kwartał Łodzi ( park śledzia) tu było stare miasto i było tu zrobione przez niemców getto za podanie skórki chleba żydowi była kara śmierci, domy były bardzo zniszczone że postanowiono rozebrać i posadzić drzewa.

  • @Zatyk
    @Zatyk Рік тому +23

    W latach 80-tych Łódź była drugim największym miastem w Polsce. Miała ponad 850 000 mieszkańców .

    • @KingfisherLtd
      @KingfisherLtd Рік тому

      Tak. I to się dość długo utrzymało. Miasto zaczęło się wyludniać jakoś na przełomie wieków i to postępuje. Obecnie jest chyba coś koło 650 tys. mieszkańców.

    • @kalinkamylove
      @kalinkamylove Рік тому

      Ale na całe szczęście jest u nas w mieście tylko 16 tysi ukraincow

    • @CezaryCezary-vf4hy
      @CezaryCezary-vf4hy 11 місяців тому

      @@kalinkamylovechwała Ukrainie

    • @peerelka9328
      @peerelka9328 7 місяців тому +1

      @@KingfisherLtd Miasto zaczęło się wyludniać po 1989 roku. Zaczął upadać przemysł, zamykano zakłady pracy.
      Ludzie wyjeżdżali za pracą.
      Ja też.
      Wyjechałam w 1997 roku - i pamiętam, jak jeszcze przed przeprowadzką - jechałam tramwajem i płakałam, bo większość tych fabryk była pozamykana, te budynki stały puste, już popadały w ruinę...

  • @maciekszymanski8340
    @maciekszymanski8340 Рік тому +26

    Sytuacja gdy dwóch rosyjskojęzycznych rozmawia po polsku rozwaliła mój mózg. To większy komplement niż zachwyty nad miastem Łódź ;)

  • @aniarener5438
    @aniarener5438 Рік тому +2

    Super...

  • @abona7218
    @abona7218 Рік тому +8

    Superr❤dzięki

  • @robastaki9973
    @robastaki9973 Рік тому +5

    Super filmik, pozdrawiam.

  • @JM-sp2hu
    @JM-sp2hu Рік тому +23

    Musicie obejrzeć film Ziemia obiecana Andrzeja Wajdy .

  • @adke500
    @adke500 Рік тому +2

    Uć trzeba czuć :)

    • @peerelka9328
      @peerelka9328 7 місяців тому

      Ale poczujesz, jak pomieszkasz, najlepiej od urodzenia 😍
      Uć jest piękna, zgadzam się w 100% 🤩

  • @jarekkasperek6313
    @jarekkasperek6313 Рік тому +42

    Pani Victoria bardzo ładnie mówi po polsku, prawie bez akcentu. Może spróbuje sama poprowadzić narrację w którymś z odcinków?😉

  • @danakula9491
    @danakula9491 Рік тому +10

    Tu gdzie jest Filharmonia było też kino Bałtyk z dwoma salami, w jednej z nich ekran był najlepszy w kraju a filmy oglądało się wyśmienicie dlaczego je zniszczyli.

  • @izadalke-d8d
    @izadalke-d8d 4 місяці тому

    Ten budynek to kamienica pod smokami. W Łodzi jest najwiecej budynków secesynych w Europie 🙂

  • @danakula9491
    @danakula9491 Рік тому +7

    Na tym zielonym placu obok EC1a Dworcem Łódź Fabryczna będzie nowy ratusz, widziałam kilka projektów

  • @fox570808
    @fox570808 Рік тому +5

    3:38 Kamienica pod Gutenbergiem pl.wikipedia.org/wiki/Kamienica_pod_Gutenbergiem_w_%C5%81odzi

  • @grzegorzmichaowski8509
    @grzegorzmichaowski8509 Рік тому +10

    Przyjedź do Łodzi po godzinie 21 i wysiądź na stacji Łódź Fabryczna . To co zobaczysz zachęci do zwiedzenia miasta nocą , rankiem powrotu do Warszawy . Wiele osób tak
    robi . Będzie festiwal świateł nie będziesz zawiedziony . Inscenizacje będą w miejscach ,które już poznałeś . Materiał na filmik będzie super .

  • @smokwawelski2651
    @smokwawelski2651 6 місяців тому

    Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam

  • @danakula9491
    @danakula9491 Рік тому +18

    Pozdrawiam Państwa z pięknej Łodzi

    • @jn1205
      @jn1205 Рік тому

      Bez pucowania się

  • @piotrnotecki6196
    @piotrnotecki6196 Рік тому +2

    Już swój komentarz zostawiłem pod filmikiem Viacheslava i nie chce się powtarzać,bo to dłuższy komentarz i tam ewentualnie odsyłam. Tu dodam tylko dwa zdania. Wokół Łodzi Fabrycznej ma powstać tak zwane Nowe Centrum Łodzi włącznie z nowym ratusze. Druga sprawa to naleśnikarnia Manekin. To jest sieć,która wywodzi się z Torunia. Pierwszy lokal powstał na ulicy Jęczmiennej i nadal tam istnieje. Nazwa wzięła się od tego,że przy wejściu stał manekin. Niestety już dano tego manekina nie ma tam.
    Pozdrawiam.

  • @robertkowalski7932
    @robertkowalski7932 Рік тому +6

    Łudź to taki polski Manchester, dawne centrum przemysłu włókienniczego

    • @BeataWolk-yw5xo
      @BeataWolk-yw5xo 8 місяців тому +1

      Jak się pisze nazwę tego miasta?
      Ł Ó D Ź !!!!!😅 Łódź symbolizuje dużą łódkę, (po angielsku BOAT ) , bo Łódź położona jest na dawnej puszczy (po ang. Forest) i na wielu małych rzekach (po ng. Rewers );
      Łódź ma 3 co do wielkości dworzec w Europi ; największy kompleks leśny ( po ang.. Great Wood ) - Łagiewniki w granicach miasta ; największy park
      wypoczynkowy na Zdrowiu oraz ZOO położony w granicach miasta ; największy obszarowo cmentarz żydowski ; najdłuższaą ulicę -Piotrkowska Street , ma długość 4, 2 kilometra ; największy przystanek tramwajowy - (po ang. Stop tram )-😮 , największą scenę obrotową w teatrze operowym ( po ang. THEATRE - OPERA ! To wszystko w Łodzi! 😅😂❤

    • @peerelka9328
      @peerelka9328 7 місяців тому

      @@BeataWolk-yw5xo Wszystko o Łodzi???
      Żarcik....

  • @grzegorzmichaowski8509
    @grzegorzmichaowski8509 Рік тому +5

    Długość ulicy Piotrkowskiej 4200 m .

  • @AHAuwuOK
    @AHAuwuOK Рік тому +4

    14:00 Jestem prawie pewien, że na Not Just Bikes było coś o projektowaniu ulic z przeszkodami dla kierowców jako przykład świetnego designu miejskiego w Niderlandach, good job Łódź C:

  • @9grz
    @9grz Рік тому +4

    Dziękuję za wyeksponowanie roślinności ruderalnej. Dla botaników eldorado.

  • @janduda2421
    @janduda2421 Рік тому +3

    W Łodzi,Bydgoszczy,Toruniu,Grudziadzu są faktycznie tory węższe tj.o rozstawie 1000 mm

  • @yoghass
    @yoghass Рік тому +1

    Można oglądać na poprawę humoru:)

  • @yazamann
    @yazamann Рік тому +13

    Łódź ma swój urok,

  • @wkwojti
    @wkwojti Рік тому +3

    👍

  • @mariostepien4526
    @mariostepien4526 Рік тому +2

    Brawo Wasia💪🔥👍

  • @danakula9491
    @danakula9491 Рік тому +7

    Stajnia Jednorożca

  • @tomaszbochenski2114
    @tomaszbochenski2114 Рік тому +4

    Niektórzy ostatni raz byli w Łodzi za czasów komuny, przed 1990 rokiem. Sam byłem wtedy na wycieczce, połączonej z wizytą w Operze na operetce. Łódź tez jest polskim centrum filmowym (łódzka szkoła filmowa i wytwórnia filmów, kiedyś konkurująca z Warszawą - jak jest obecnie nie wiem (z filmami). A po waszym filmie, widzę, że wiele się zmieniło przez te 32 lata. Dworzec nazywał się Łódź Fabryczna i taka nazwa jest też obecnie. Jest jeszcze dworzec Łódź Kaliska, oprócz głównego dworca w Łodzi.

    • @TheBsbarthez
      @TheBsbarthez Рік тому

      kaliska też przechodzi metamorfozę to może pora odwiedzić Łódź i zmienić zdanie właśnie że łódź jest brudna ipd ipt

  • @robsonw
    @robsonw Рік тому +7

    Łapa dla ciebie za video oglądam później jak dojade do komputera 🙂

  • @calineczka1473
    @calineczka1473 Рік тому +9

    Również fajny film zrobiłeś. Nie byliście na Księżym Młynie. Ci wstrętni fabrykanci budowali domy dla swoich robotników. Zresztą przy Manufakturze też są. No tacy to byli kapitaliści. Łódź ma również piękne parki. Cała Piotrkowska ma 4,2 kilometra. Nie było widać na Twoim filmiku Pałacu Poznańskiego, właściciela fabryki,gdzie odrestaurowano i zrobiono Manufakturę. Na Piotrkowskiej zawsze są super imprezy. Przyjedźcie jeszcze raz.

  • @ilovehardstyle6242
    @ilovehardstyle6242 Рік тому +6

    Nice 😊

  • @a-j-pracer
    @a-j-pracer 2 місяці тому

    To podwórko z lustrami czyli Pasaż Róży to jest bardzo popularne miejsce i wchodzi się od Piotrkowskiej też, dużo tam jest takich podwórek które mają taki klimat, dużo nie widzieliście. Ten fajny budynek przy dworcu to nie budynek PRL tylko przerobiona stara elektrownia na muzeum techniki. Nie byliście w Monopolis w Ogrodach więc dużo nie widzieliście fajnych miejsc w Łodzi więc trzeba drugi raz przyjechać i zwiedzać bo od roku się sporo zmieniło. W manufakturze jest latem plaża z siatkówką no i mogliście wracać do Warszawy z dworca Łódź Fabryczna.

  • @krisoferkristofer7203
    @krisoferkristofer7203 Рік тому +1

    👍👍👍

  • @adapapa3256
    @adapapa3256 Рік тому +11

    Łał twoja dziewczyna bardzo ladnie mowi po polsku , akcent👍👍

  • @danakula9491
    @danakula9491 Рік тому +16

    Moja piękna Łódź

  • @jezykonauta7480
    @jezykonauta7480 Рік тому +25

    Vasilly robi takie aluzje co do powrotu Wiaczesława do Rosji bo wie, że Wiaczesław się szykuje na przejęcie tam władzy!

  • @izadalke-d8d
    @izadalke-d8d 4 місяці тому +1

    Tak, tory tramwajowe sa węższe niz w reszcie kraju, dlatego że Łódź byla pierwszym miastem pod zaborem rosyjskim (czyli w dawnym imperium rosyjskim🤨) gdzie uruchomiono linie tramwajowe.

  • @danieljewasinski573
    @danieljewasinski573 Рік тому +2

    W Łodzi i kilku miastach nie tylko w Polsce tramwaje jeżdżą po wąskim torze. Tak jest tez a Antwerpii.

  • @ewazaras6477
    @ewazaras6477 5 місяців тому

    Specjalnie robimy czarny PR Łodzi, niech zostanie perełką dla koneserów. Dzięki temu możemy się cieszyć spokojem, niskimi cenami i unikalnym klimatem zaczarowanych podwórek 😊

  • @izadalke-d8d
    @izadalke-d8d 4 місяці тому

    Koniecznie!!!! Łódź is the best!!!!

  • @izadalke-d8d
    @izadalke-d8d 4 місяці тому

    Dla mnie, Łódź to najpiekniejsze miasto na świecie 🙂

  • @gutrix
    @gutrix Рік тому +3

    powodzenia

  • @tonny.c
    @tonny.c Рік тому +3

    14:37 zaśmiane

  • @wielu1000
    @wielu1000 Рік тому +22

    Łódź Fabryczna to największy dworzec w Polsce. W UE jest trzecim. Dajmy szansę innym być w czymś lepszym bo wpadną w kompleksy 😂

    • @tomaszargentynczyk8635
      @tomaszargentynczyk8635 Рік тому

      Największym dworcem w Polsce jest Wrocław Główny. Rozmiar dworca ocenia się przez ilość obsłużonych pasażerów, powierzchnia sama w sobie niewiele znaczy.

    • @wielu1000
      @wielu1000 Рік тому +2

      @@tomaszargentynczyk8635 powołałem się na Rzeczpospolitą. Najwyraźniej chodziło o kubaturę. To że jest mało ludny to widzę. W filmie jest mowa o powierzchni. Chłopaki nie byli pod wrażeniem ludzi na peronie. Pozdrawiam

    • @yuri200909
      @yuri200909 Рік тому

      dobra już nie zazdrość tej Łodzi@@tomaszargentynczyk8635

  • @danakula9491
    @danakula9491 Рік тому +6

    Takie rowery i ścieżki są na wsiach w koło Łodzi

  • @karolnowak6688
    @karolnowak6688 Рік тому

    Wikusia jak pięknie wygląda i mówi po polsku.❤❤❤

  • @Wymyslony-Dziadek-w-Chmurach
    @Wymyslony-Dziadek-w-Chmurach Рік тому +6

    Vasilly masz dobry polski akcent a raczej mówisz prawie bez rosyjskiego akcentu.
    Pamiętam jak w ogóle nie mówiłeś po polsku a dzisiaj naprawdę dajesz radę, brawo.

    • @VasileVlog
      @VasileVlog  Рік тому +2

      Dziękuję bardzo, staram się :)

  • @anitas.6761
    @anitas.6761 Рік тому +2

    Dowiedzcie sie wiecej o historii Lodzi, a pozniej komentujcie!!!

    • @peerelka9328
      @peerelka9328 7 місяців тому

      A mnie się ten komentarz podobał.
      To przecież nie jest filmik oświatowy.
      Oni nie muszą wiedzieć wszystkiego.
      To ich filmik, to ich wrażenia.
      Noo, nie oburzaj się 🙂
      Wszystkiego dobrego, Anito 🌹🍀🌻

  • @armando3713
    @armando3713 Рік тому +4

    Twoje żarty sytuacyjne są kozackie xD

  • @S-works1973
    @S-works1973 Рік тому +1

    Pozdrowienia dla was ;-)

  • @DanielRJan
    @DanielRJan Рік тому

    👌🤟✌👍

  • @aliciagarstka8865
    @aliciagarstka8865 Рік тому +4

    Polskie Detroit..... ale powoli to sie zmienia na lepsze

  • @danakula9491
    @danakula9491 Рік тому +14

    W Łodzi jest wszystko co potrzebne do życia

  • @imieinazwisko2993
    @imieinazwisko2993 Рік тому +2

    Z Internetu:
    Tramwaje w Polsce poruszają się po torach o szerokości normalnej 1435 mm z wyjątkiem Łodzi, Bydgoszczy, Grudziądza, Torunia i Elblągu, gdzie stosowane są tory wąskie o szerokości 1000 mm. W wielu miastach krajów byłego ZSRR tramwaje poruszają się po torach szerokich o rozstawie szyn np.: 1520 lub 1524 mm.

  • @tomaszzapaa6756
    @tomaszzapaa6756 Рік тому +3

    Z Fabrycznej nie jedzie nic w stronę Warszawy?

    • @BeataWolk-yw5xo
      @BeataWolk-yw5xo 8 місяців тому +1

      Tylko w stronę Warszawy i w północny rejon Polski , na tą chwilę. 😂

  • @ŁukaszRosiński-v3u
    @ŁukaszRosiński-v3u Рік тому +3

    Siemka. Tory tramwajowe w Warszawie mają 1435 mm a w Łodzi 1000 mm. Łódź jest wyjątkiem na terenie byłego zaboru rosyjskiego bo w tych miastach dominowały tory szerokie. A co odróżnia jeszcze tramwaje w tych miastach? W Łodzi nie było nigdy tramwajów konnych, od razy były elektryczne - 10 lat przed Stolicą :-)

  • @tomaszkucharski3349
    @tomaszkucharski3349 Рік тому +8

    Bardzo szybko zacząłeś mówić po polsku, szacun 💪 A tak poza tym Łódź to miasto czterech kultur- polskiej, niemieckiej, rosyjskiej(stąd cerkiew, byliśmy w zaborze ruskim) i żydowskiej. Pozdro 🤓

  • @basiapytaowschod2266
    @basiapytaowschod2266 11 місяців тому +1

    Ten budynek z napisem Lays, to kiedyś było kino. Od wielu lat już nie funkcjonuje. A ten komin wystający za nim należał na pewno do innej fabryki, która jest z tyłu. A skąd napis Lays to nie wiem.

  • @sylabela1984
    @sylabela1984 Рік тому +1

    Fajni jestescie:))

  • @izadalke-d8d
    @izadalke-d8d 4 місяці тому

    Łodz ma najwiecej secesyjnych budynkow w Europie. Patrzcie na kamienice od pierwszego pietra(dla Was drugiego)😉 każde piętro jest inne 🙂

  • @slawomirgraczyk6215
    @slawomirgraczyk6215 Рік тому +1

    Hi To dla odmiany pokarzcie Swoje Miasta Łódź jest inna A Pietryna ma ponad 4 km Najdłuższy deptak w Europie Pozdro z Manchesteru

  • @ZAJACFOTOCOM
    @ZAJACFOTOCOM Рік тому +1

    Czyżbyście Pijana Wiśnię odwiedzili i Pili wiśniówkę w Manufakturze ? bo po wizycie w młynie diabelskim ostrość wam uciekła na filmie, czyli coś chyba było wypite :) :) :)

  • @braunusnn
    @braunusnn Рік тому

    Śłiczna dziewczyna. Gratulacje.

  • @marektln
    @marektln Рік тому +5

    8:00 to było kiedyś kino. Lays powiesił kiedyś reklamę tam i nie ma nic wspólnego z tym budynkiem

    • @DariuszKania-jl8ic
      @DariuszKania-jl8ic Рік тому +3

      To kino nazywało się Włókniarz i nawet samo zagrało w jednym filmie pt. "Ucieczka z kina Wolność".

    • @marektln
      @marektln Рік тому +1

      @@DariuszKania-jl8ic tak, ale nie chciałem już mącić ludziom, którzy żeby wyjechać do Warszawy pociągiem, pojechali tramwajem na stację Widzew, wcześniej odwiedzając Fabryczny

  • @bernardsohn
    @bernardsohn Рік тому +3

    Obejrzyjcie sobie film "Ziemia Obiecana" Andrzeja Wajdy jeśli chcecie lepiej zrozumieć to miasto :)

  • @danakula9491
    @danakula9491 Рік тому +10

    Z Dworca Łódź Fabryczna do Dworca Łódź Kaliska pod domami budowany jest tunel to będzie połączenie obu dworców

  • @Nikifor_92
    @Nikifor_92 Рік тому +1

    14:48 pozdro z podłogi xD

  • @benedyktramiega8375
    @benedyktramiega8375 Рік тому +5

    Szkoda ,że się panowie nie zapoznali wcześniej z historią Łodzi. Pozdrawiam

  • @paladinspl4232
    @paladinspl4232 Рік тому +4

    Widzę że Vasilly nie jest tak popularny co Zarutskii!

  • @MattCeran1108
    @MattCeran1108 Рік тому +2

    @Vasilly ta kamienica o którą pytasz to Kamienica Pod Gutenbergiem.