Български истории - Панаса ли е била първата столица на България на Балканите?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 тра 2023
  • 🔥СТАНИ част от СКАТ на:
    👉 skattelecom.com/
    👉 www.tvskat.net/
    🔥За повече НОВИНИ се АБОНИРАЙТЕ за нашия канал:
    👉 bit.ly/3nVaxNh
    ✔️Четете още на www.desant.net/
    На юг от Девня, между днешните села Житница, Царевци и Синдел се простират плодородни поля. Картина твърде обичайна за района. Но според редица историци, включително доц. Павел Георгиев, дългогодишен ръководител на Националния историко-археологически институт към БАН в Шумен, тези полета вероятно крият голяма тайна. Тайната на първата българска столица в земите на днешна България. Преди Плиска. Една от хипотезите му е свързана с крепостта Панисос, известна още и като Панаса и селището към нея. Има данни, че укреплението е било пътна станция по време на Римската империя, а може би е съществувало и по-рано. За точното му местоположение има много спорове, но според доц. Георгиев, Панисос се е намирал точно тук.
    През 2016 година, съвместно с учени от Германския научен институт и университета в Хайделберг чрез георадар той открива големи археологически структури под повърхността.
    През годините в района са намирани различни находки. Според ученият част от тях са особено показателни, че на това място е имало активна държавна дейност на високо равнище. Но само теренни проучвания могат да потвърдят, или да отхвърлят хипотезата, че първата българска столица се е намирала близо до Марцианопол, край плавателната в миналото Провадийска река.
    Заради големия брой находки в района, основания и логика в тази хипотеза намира и местния историк, краевед и дългогодишен уредник в провадийския музей, Светослав Аджемлерски.
    Местните жители също са чували, а някои и намирали интересни артефакти, докато обработват нивите. Сред тях е и кметът на село Синдел Пламен Лазаров, който е запомнил интересна родова история.
    Какво се крие под пластовете земя край Царевци? Панисос или друго селище или укрепеление? Възможно ли е на това място да е била столицата на България през VII и VIII век? На владетели или висшни сановници са били притежание намираните артефакти, или на обикновени жители на източната римска имеприя или България, които са ги придобили по някакъв начин? Много въпроси и много хипотези, които някой ден, надяваме се, в близко бъдеще, ще намерят своите отговори.

КОМЕНТАРІ • 3