Ten odcinek oceniam na bardzo dobry . W praktyce środek oporu bocznego i środek parcia na żagiel zmieniają swoją pozycję w zależności od przechyłu no i jeszcze balast w postaci przemieszczającej się załogi po pokładzie , na fali kiedy dziób i rufa zmienia pozycję w pionie też układanka się wali . Masz wyjątkową zaletę w postaci płynnej dykcji
Wow, Tłumaczenie żeglarstwa wygląda czasem tak: -Co to Laptotp? -Przenośny komputer. -A co to komputer? -yyy no stacjonarny laptop... Dobrze jest trafić na kogoś kto umie to jednak lepiej wytłumaczyć!!
Na wstępie oczywiście łapa w górę za kawał dobrej roboty! Mi tu zabrakło jedynie wyjaśnienia dlaczego pożądane jest zrównoważenie czyli po co dążyć do takiego ustawienia żagli i balastu wzdłużnego żeby jacht był zrównoważony. Czyli chodzi mi o samosterowność. W odniesieniu do komentarza @@UCnUmF9jGBuqyWA3lV-ZWjNw podrzucę właśnie praktyczne wykorzystanie samosterowności (niezbędnej np przy samotnej długodystansowej żegludze ((pomijając samoster)) ua-cam.com/video/FQNBlrg0VyI/v-deo.html testowałem - działą świetnie!
Update: dla tych co tak jak ja oglądają od końca - w tym odcinku Kacper wyjaśnia znacznie więcej odnośnie zasadności dążenia do zrównoważenia - ua-cam.com/video/Z_49ed0ybE4/v-deo.html Ale wciąż brakuje mi kwestii samosterowności :)
Dobry materiał , jak by bardziej używał dodatkowo kierunek wiatru , a nie tylko mówił jego nazwę to taka zieleń jak ja co jeszcze nie pamięta wszystkich terminów żeglarskich mogła lepiej rozumieć o czym mówisz , anie domyślać .
Cześć! Zanotowałem na liście tematów do przedstawienia ;) Jeśli masz jakieś sugestie albo chcesz, żebym przeanalizował jakiś konkretny przykład, to daj znać tutaj, albo w mailu: kacper@setsail.pl. Dodam tylko, że mam jeszcze sporo pomysłów, więc nie obiecuję, że film o wprowadzaniu poprawek na mapy będzie szybko, w szczególności, że (na razie) jestem w stanie produkować film zaledwie co 2 tygodnie. Może zrobiłbym filmik dotykający różnych tematów, które były poruszane w pytaniach w komentarzach... Może w najbliższych tygodniach jeszcze trochę się ich zbierze ;)
@@SetSail Chodzi mi o dość ogólne podejście do tematu. Zarówno skreślanie elementów z mapy, zmiana elementu na inny lub naniesienie nowego. Choćby na przykładzie następujących publikacji: www.bsh.de/DE/THEMEN/Schifffahrt/Nautische_Informationen/Berichtigungsservice-Karten/Berichtigung_Klein_Sport_Karten/_Anlagen/Download_Berichtigungen-Klein_Sport_Karten/Ostsee/3020/3020-Blatt-02.pdf?__blob=publicationFile&v=6 www.bsh.de/DE/THEMEN/Schifffahrt/Nautische_Informationen/Berichtigungsservice-Karten/Berichtigung_Klein_Sport_Karten/_Anlagen/Download_Berichtigungen-Klein_Sport_Karten/Ostsee/3020/3020-Blatt-03.pdf?__blob=publicationFile&v=13
Cześć, owszem, w realu idealne zrównoważenie trudno osiągnąć, przede wszystkim dlatego, że warunki (np. siła wiatru) nieustannie się zmieniają. Dlatego właśnie bardzo rzadko możemy żeglować prosto bez ruszania kołem sterowym. Natomiast jeżeli nawietrzność (lub zawietrzność) jest niewielka, to jest to praktycznie nieodczuwalne, bo wystarczy delikatnie przekręcić ster wychylając płetwę o jeden czy dwa stopnie. Sprawny sternik zrobi to praktycznie podświadomie. Takie delikatne niezrównoważenie jest stanem jak najbardziej pożądanym. O poważnym kłopotliwym niezrównoważeniu mówimy, gdy płetwa sterowa musi być nieustannie wychylona przynajmniej o jakieś 8 stopni. Na marginesie: 1 stopień wychylenia płetwy to zazwyczaj koło sterowe przekręcone o 12 stopni .
Bardzo dobre filmiki robisz!! Tu wisienką na torcie by mogło być już tylko "jak skręcać samymi żaglami, bez uzycia steru" :)
Ten odcinek oceniam na bardzo dobry . W praktyce środek oporu bocznego i środek parcia na żagiel zmieniają swoją pozycję w zależności od przechyłu no i jeszcze balast w postaci przemieszczającej się załogi po pokładzie , na fali kiedy dziób i rufa zmienia pozycję w pionie też układanka się wali . Masz wyjątkową zaletę w postaci płynnej dykcji
Wow,
Tłumaczenie żeglarstwa wygląda czasem tak:
-Co to Laptotp?
-Przenośny komputer.
-A co to komputer?
-yyy no stacjonarny laptop...
Dobrze jest trafić na kogoś kto umie to jednak lepiej wytłumaczyć!!
Na wstępie oczywiście łapa w górę za kawał dobrej roboty!
Mi tu zabrakło jedynie wyjaśnienia dlaczego pożądane jest zrównoważenie czyli po co dążyć do takiego ustawienia żagli i balastu wzdłużnego żeby jacht był zrównoważony. Czyli chodzi mi o samosterowność.
W odniesieniu do komentarza @@UCnUmF9jGBuqyWA3lV-ZWjNw podrzucę właśnie praktyczne wykorzystanie samosterowności (niezbędnej np przy samotnej długodystansowej żegludze ((pomijając samoster))
ua-cam.com/video/FQNBlrg0VyI/v-deo.html
testowałem - działą świetnie!
Update: dla tych co tak jak ja oglądają od końca - w tym odcinku Kacper wyjaśnia znacznie więcej odnośnie zasadności dążenia do zrównoważenia - ua-cam.com/video/Z_49ed0ybE4/v-deo.html
Ale wciąż brakuje mi kwestii samosterowności :)
Super!
Super wyklady, bez jakania, No nie ma sie do czego przyczepic 😊
Napisz ksiazeke a nablepiej serje.
Pozdrawiam.
Bardzo dobrze wytłumaczone problematyka.
Dobry materiał , jak by bardziej używał dodatkowo kierunek wiatru , a nie tylko mówił jego nazwę to taka zieleń jak ja co jeszcze nie pamięta wszystkich terminów żeglarskich mogła lepiej rozumieć o czym mówisz , anie domyślać .
👍👍👍👍
Больше спасибо!
Mógłbyś zrobić film o tym jak wykonywać poprawki na mapach? Zawsze oddaje to komuś, a fajnie byłoby umieć samemu przenieść dane z wydawnictw na mapy
Cześć!
Zanotowałem na liście tematów do przedstawienia ;)
Jeśli masz jakieś sugestie albo chcesz, żebym przeanalizował jakiś konkretny przykład, to daj znać tutaj, albo w mailu: kacper@setsail.pl.
Dodam tylko, że mam jeszcze sporo pomysłów, więc nie obiecuję, że film o wprowadzaniu poprawek na mapy będzie szybko, w szczególności, że (na razie) jestem w stanie produkować film zaledwie co 2 tygodnie.
Może zrobiłbym filmik dotykający różnych tematów, które były poruszane w pytaniach w komentarzach...
Może w najbliższych tygodniach jeszcze trochę się ich zbierze ;)
@@SetSail Chodzi mi o dość ogólne podejście do tematu. Zarówno skreślanie elementów z mapy, zmiana elementu na inny lub naniesienie nowego. Choćby na przykładzie następujących publikacji:
www.bsh.de/DE/THEMEN/Schifffahrt/Nautische_Informationen/Berichtigungsservice-Karten/Berichtigung_Klein_Sport_Karten/_Anlagen/Download_Berichtigungen-Klein_Sport_Karten/Ostsee/3020/3020-Blatt-02.pdf?__blob=publicationFile&v=6
www.bsh.de/DE/THEMEN/Schifffahrt/Nautische_Informationen/Berichtigungsservice-Karten/Berichtigung_Klein_Sport_Karten/_Anlagen/Download_Berichtigungen-Klein_Sport_Karten/Ostsee/3020/3020-Blatt-03.pdf?__blob=publicationFile&v=13
Mógłbyś postawić model yachtu i wszyscy by widzieli o co chodzi
Niezły wykład, naprawdę. Jeżeli zrównoważenie zależne jest od przechyłu to wygląda na to, że w realu jest nieosiągalne. ???
Cześć, owszem, w realu idealne zrównoważenie trudno osiągnąć, przede wszystkim dlatego, że warunki (np. siła wiatru) nieustannie się zmieniają. Dlatego właśnie bardzo rzadko możemy żeglować prosto bez ruszania kołem sterowym.
Natomiast jeżeli nawietrzność (lub zawietrzność) jest niewielka, to jest to praktycznie nieodczuwalne, bo wystarczy delikatnie przekręcić ster wychylając płetwę o jeden czy dwa stopnie. Sprawny sternik zrobi to praktycznie podświadomie. Takie delikatne niezrównoważenie jest stanem jak najbardziej pożądanym. O poważnym kłopotliwym niezrównoważeniu mówimy, gdy płetwa sterowa musi być nieustannie wychylona przynajmniej o jakieś 8 stopni.
Na marginesie: 1 stopień wychylenia płetwy to zazwyczaj koło sterowe przekręcone o 12 stopni .
To gdzie było to ramię??? 🤣🤣🤣