Szia Laci! Egy észrevétel sajnos nem,hogy nem akarunk csiszolni,már ott tart a szakma,hogy 320-as papírokkal kell géppel csiszolni,amilyeneket a fényezők is használnak finomságban.Minket még úgy tanítottak glettelni,hogy ne keljen csiszolni (szerencsére megy is),mivel Te nem életvitelszerűen festesz,glettelsz ezért hobbi szinten elcsiszolgatod az ilyen egyenletlenségeket ,kantnikat,karcokat,stb,de hidd el nekem 30 év után amit eltöltesz a szakmában inkább átgletteled mert sokkal kevesebb munkával jár,mint szétcsiszolni az agyunkat,ráadásul(32 év tapasztalata)a szétcsiszolás után arra jut az ember,hogy rántsuk meg még egyszer mert egy fos lett a felület,persze ez a mostani igényekre vonatkozik,nem egy vályog épület felületére.Mi is benne vagyunk egy 150 éves vályog ház felújításban,és végre nem kellet élvédőt vízmértékkel rakosgatni,meg ronggyá csiszolni a felületet és rendes kefével meszelhettem isten tudja mennyi idő után újra,gyönyörű lett a felület és külön tetszik,hogy semmi sem függő vízszint ,na meg,hogy tiszta hullám surlófényben.Jók a videóid tetszenek nagyon.Mi BIO KAY vályog nemes vakolat fehér glettet használtunk,csak ajánlani tudom mindenkinek aki benne van egy ilyen buliban,k....va jó cucc,féltem tőle de meggyőzött és megérte,igaz arany árban van, 26000/25 kg zsák.
A film a kèsz, a Magyarországon vásárolható mész-glettekről szól ! Kiválló bemutatás, tanító jelegű , kiválló igényes , mindenre utaló tájékoztatás, gratulálok . László egy igazi harcosa a KÖRÉPÍTŐK CSAPATÀNAK . Köszönet :-)
Üdv,szia! Szárító vakolatra szeretnék glettelni, vályog falra... Sima vízzel érdemes nedvesíteni glettelés előtt vagy mehet a fele víz fele mély alapozó? Szoba belső faláról, fürdőszoba, wc faláról lennile szó... Klíma glett lenne felhordva... köszönöm szépen
Én hagyományosan csináltam! Lekapartam a régi festéket, fal fix, 6:30 glett, dryvit háló, Rimano A+-al le masodoltam. Csiszolás, intaller 2 szer át guritva. 4 éve semmi probálom nincs!
Szèp estèt kivänok!Välyoghazba fürdöszoba kèszitèsèröl nincs video, hogyan lehetne megcsinalni.Milyen anyagokat kellene hasznälni. Igaz az ,hogy a Biokay univerzal valyogvakolatra lehet csempèt ragasztani ?Ès ha lehet akkor milyen csemperagasztot kellene hasznälni?Betonozäs lehetsèges-e? Tovabbra is jo munkat kivanok!
Üdv Mindenkinek. Pont pár, kisebb, tél előtti javítás előtt állok egy öreg vályogházban. A videó alapján gyorsan bevásároltam egy 25-25kg-os HP 9 meszes és vályogvakolat csomagot a Biokay-től - Remélem beválik egy tapasztalatlan csóka kezei között is. Egészen ihletett állapotba kerültem a videó után... :D
Tiszteletem! Egy olyan kérdésem lenne, hogy, ha a falak alá vannak kátránypapírral szigetelve(kB. 50 éves), akkor lehet-e sima glettet használni vagy ilyenkor is a klímaglett a javallott?
Heló! Szeretnék tanácsot kérni. Én sima tégla falra Baumit klíma glettet és mészfestéket használtam penészedés kezelésére. Történetesen nagyon meg voltam elégedve az eredménnyel, és csak ajánlani tudom, másoknak is. Semmi penész azóta!!! Csináltam cuppantott "vakolatot" is a Klíma glettel, és azt a rusztikus felületet, vékonyan színeztem hengerrel, így olyan még retrósabb színe lett, a két eltérő árnyalattól. Az volna a kérdésem, hogy a Hessler glettek, vagy a Baumit Klíma glett lehet jobb választás a tégla falra, a párásodás szinten tartásához? A videó elején a forgalmazó említette ezt a 12-es "műértéket", viszont a tesztből ez már nem derült ki, hogy melyik volt a jobb választás! A másik kérdésem, hogy a Hessler anyagokat elvileg nem is kellene akkor festeni, ha színezni lehet (és hogy lehet, mik azok a pigmentek)? Lehet, hogy csak én vagyok értetlen, de az én logikám szerint itt is célszerű a minél vékonyabb, minél kevesebb réteggel elzárni a fal szellőzését. Amúgy nagyon köszönöm a videókat, sokat tanulok belőlük!
Üdv, van esetleg olyan glett tipus amit nem kell meszelni? simán fehér falakat szeretnék. videóból sajnos nem tudom megállapítani hogy mennyire fehér a fehér . köszönöm a segítséget
Valyogfalra lehet e kalyha köré szeletelt téglát rakni? Rabichalora gondoltam , es milyen ragasztoval lehetne felrakni a teglakat? Koszonom, a heten szeretnem csinalni!
Amennyiben biztosan van jól működő vízszigtelés a fal alatt, akkor akár lehet. Igaz a szeletelt téglának elég nagy a súlya, így megfelelő fogadó felület is kell hozzá, mert, ha az alapvakolat, amire ragasztod gyenge, akkor mindegy mivel ragasztod, leválik majd. Ha nincs vízszigetelés, akkor gátolod a víztranszportot és nem jó megoldás. Igen, tudom, hogy sokan tettel fel ilyet és porszáraz azóta is (igaz senki nem mérte meg, csak szemre mondják, ha megmérték is, akkor sem a téglát és alul) ám én a fizikában hiszek és nem mások véleményében. :-) Láttam már pár házat, 10 éve foglalkozom a témával, tehát van némi tapasztalatom. :-) Nem szabad csak azt elhinni, amit be is bizonyítanak. Nem véletlen, hogy én minidg alá is támasztom, azt amit mondok.
Lukács László - Az élet iskolája kaphatnék e-mail cimet amin el tudom kuldeni a levert falrol a kepet? Korabban irtam facebook uzenetet de nem erkezett valasz. Koszonom
Kedves Balázs! Naponta közel 100 e-mailt kapok a Facebook üzenetekkel együtt, egyszerűen fizikailag képtelenség hogy mindenre válaszoljak. Így sajnos nem tudok egyénileg segíteni hogyha bővebb témáról van szó akkor sem. A megértést köszönöm.
Kedves László! Köszönöm én is a Videót, nagyon sok, NAGYON HASZNOS infót tartalmaz. 2 éve gletteltem (csak klímaglett :P) és festettem a házamat , kár hogy nem készítettem videót, Te most megtetted :) Számomra a glettelő pillangó volt a legnagyobb segítség a "tükörfelület" elérésében. Várva - várom a mészfestékes összehasonlító videódat, sajnos az én esetemben csak 4-6-8 réteg felvitele után lett homogén-tündöklő-fehér a fal. Leginkább a "sima" oltott meszes felületkezelés metodikája érdekelne. Köszönöm még egyszer az eddigi és a jövőbeni munkáidat a Nép nevében :)
Az sima oltott meszet én is 4-5 rétegben szoktam festeni sajnos. A legjobb trükk ott az, hogy meszelővel jó vastagon felviszem a felületre, majd egy hengerrel szépen eloslatom csíközás mentesen.
Lehet de ha megnézed a nevében már benne is van a vegyi anyag CEM ix mit a cemotox,cemoterápia,stb.Én biztos nem használnám,csak a rendes oltott meszes dolgokat,ez csak az én véleményem.
Glettet szerintem nem szerencsés szabadon hagyni, de most éppen egy mészglettel dolgozom a külső falon próbaként ismét, akkor egy ideig így hagyom és megnézem hogyan működik. Puding próbája az evés.
Kedves László! Jól értettem, hogy a HP90 felvihető a falra kézzel vagy kompresszoros pisztollyal és színezhető, tehát akár ez az 1 réteg is elegendő lehet a vályog vakolatra? örülnék, ha 1 ütemben meg lehetne oldani rétegek nélkül. Esztétika másodlagos. Köszönöm!
Igen, tudtommal felvihető és színezhető is. Mondjuk színező így több kell hozzá és nem tudom, ha nem egyenletes rétegvastagság, akkor nemlesz-e foltos. Így ezt még egy ütemben nem próbáltam. :-)
@@nepazarolj Köszönöm! Ennyi idő után ön szerint alkalmazhatom közvetlen vályog falra a Baumit klíma glettet? 60m². szoba, beltér. Az árak nagyon eltérnek (P90), de csak 1x csinálnám meg jóra. A véséseket áztatott vályog téglával javítanám vissza. Köszönöm a tapasztalatát!
Kedves László, Kedves Mindenki! Csiszolásról szeretnék információt kérni. Miután kijavítottam a felvizesedett vályogfalam. (biokay vályogvakolattal illetve biokay nemesvakolattal) Most a javítás feletti részt kellene megnyugtatóan rendbe tenni. Mivel előtte diszperziós festékkel volt festve ezért a teljes átcsiszolásban gondolkodom. Úgy látom (gondolom) a glettelés előtti vályogvakolatos felületet csiszolással végezted.( jól gondolom?)( a fal felső részében) Arra lennék kíváncsi kb. mennyi időbe telik 1négyzetméter falfelület lecsiszolása és milyen szemcsefinomságú csiszoló papírral dolgoztál? Mire kell vigyázni? Azt gondoltam bérelek egy csiszoló "zsiráfot". Van valakinek tapasztalata a zsiráffal való csiszolásban? Videók vannak vele kapcsolatban, de csak gipszkartonos csiszolásokat találtam. Úgy sejtem vályogfalaknál nem olyan egyszerű ez sem.
Ahogy látom nem kaptál választ,ez pedig már későn jön! A zsiráf a tapasztalatom alapján gépi vakolt és karton falra való,nehéz a kisebb egyenetlenségeket maradéktalanul kicsiszolni,mert a dombot nagyon leszedi a kis gödrökbe meg nem tud belemenni.Én mindenképpen ha sok a felületen a régi laza réteg,kézi kaparást javasolnék elsőként,aztán egy olajos tejmésszel alapmeszelés,utána a hibák javítása vagy azzal az anyaggal amivel eddig javítottál,(bár szerintem a laikusok miatt ebben is van műgyanta tartalom,mert a hagyományos mésszel tapasztalat nélkül elég nehéz dolgozni,én 32 éve csinálom a festést)vagy pedig oltott mészből készített meszes glettel,a mély hibákat pedig ahogy szakmailag hívjuk élő glettel (ez a mészbe közvetlenül belekevert por alapú modell gisz,gyorsan kell vele dolgozni mert köt)Meszes glett készítése: harisnyán többször átszűrt oltott mész,lenolajal leolajozva (olajat törünk a mészbe,nehezen keveredik) aztán modell gipszet hideg vízben csomó mentesre elkeverve a szűrt mészhez folyamatos keverés mellett szintén hozzászűrünk,hagyjuk az egészet belekötni a vödörbe és utána napokig felhasználható,ahogy a hideg vajat kaparjuk úgy lehet kiszedni a vödörből,glettvas spaklni és lehet buherálni.Én ezekben hiszek a vályognál,szerintem a modern vályog anyagok csak reklám és pénzlehúzás,nem beszélve arról,hogy a levésett vályogot beáztatva fel lehet használni fal javításra és nem kell belevinni mesterséges anyagot a házba.Amit pedig a reklámban elmondanak az anyagról,hogy több éves oltott mész na ennek azért kell egy 10 év amire az oltott mész olyan minőségű lesz ami szűrés mentesen használható,a mai világban egy nagy cég sem tudja ezt megoldani,nincsen 10 évük erre,inkább pótolnak mindenféle műanyagokkal,töltőanyagokkal,amiket nem kell szűrni.Aztán olajos budai földes,vagy pici szürke cementes,tejes mésszel minimum három réteg meszelés fényirányra és ellentétesen,a tej a kopás végett kell bele,hogy ne fogjon száradás után,Mivel az oltott mész száradás után visszaalakul mészkővé,külső részen (homlokzatnál) mindenképpen kell bele a tej,aztán száradás és lehet gyönyörködni a csodaszép munkában és élvezni a természetes friss mész illatát a lakásban,sok sikert :)
Szia Laci! 1950-es kocka típusú vályogház vásárlásán gondolkozunk párommal. Tudnál esetleg segíteni, hogy mire figyeljünk oda? Esetleg valamilyen üzenetküldő alkalmazásban képeket küldhetnénk, vélemény nyilvánítás gyanánt?
Jo napot kivanok! A jovoben, ha valaki fogna es raglettelne "finish" gipsz alapu glett anyagot a mesz gletre (futyulve a valyog falakra)az hogyan viselkedne? Levalna, peregne, vagy jol tapadna?
Valószínüleg megtapadna valamennyire, főleg mélyalapozóval és beírdalva a felületet. Ám én nem kísérleteznék vele, mert egy idő után a mészfesték és mész glett így is úgy is elválik a faltól. Ezért kell ha sok réteg van már, azokat eltávolítani előbb.
Üdv. Emlitetted a gipszkarton előtèt falat. Mikènt lenne kivitelezhető,vályog falnál?? Szerintem megèrne egy videót erről is csinálni,mert rengeteg görbe fal van a vályogházakban. Köszi válaszod.
Van róla videóm, ahol kísérletből a konyhába, derék magasságtól azt tettem. Most 2 év után dupla annyi a fal nedvességtartalma, mint máshol. Én nem tennék gipszkartont. Amúgy kizárólag olyan helyre szabad tenni, ahol jól működő vízszigetelés van a falak alatt. Ám elvesztitek vele a vályog összes pozitív tulajdonságát. valamint egy egértanya lesz a fal és agipszkarton közt, Ez igen gyakori probléma. valamint onnantól nincs hőtároló közeg sem, nincs hőtehetetlenség, stb.
Ha már senki nem válaszol érdemben: a sima glett páraáteresztése nem megfelelő, alacsony. Egy szúnyogháló jó áteresztő, de hiába, ha azt folpakkal csomagolod.
Oszinten a regi hagyomanyos valyogvakolat sokkal jobban nez ki mint az uj gyari valyogvakolat, ha volna egy hazam es lenne egy helyiseg igy levakova meghagynam igy azzal a regi valyogvakolattal, az a minta nagyon jol nez ki.
Igen, lesz is ilyen felületem majd nekem is, ahol mint egy ablakot meghagyom majd az eredeti vályoot, mutatva a rétegrendet is. :-) nekem is az tetszik nagyon.
@@imreforras4660 a vékony rétegben felhordott 2-5mm rétegvastagság mellett nem kell hálózni, kivéve ha valamilyen szárazépítő lapra visszük fel, vagy építőanyag átmeneteknél.
Érdekel amit csinál! Olyan jókat alszom a hangja hallatán. Jó kell pár perc! Ne röhögjetek. Nekem kell az értesítés! Nem azon akarok aludni hogy ,ezt már hallottam! Sok hülyeséget nem mond am.Cak magának ellent! Na mikor nem alszok a megalkuvásán nevetek. A szakmámból költségvetésemől,uhm némi tapasztalatból! Ne savazzuk! Csináld magad mozgalom!
Ezt a hülyeséget minden glett stb anyagra ráírják, hogy a vízbe tedd, de mivel nem tudom mennyi vizet vesz fel ezért fordítva kellene, vagy belerakod az egész zsákkal és még mindig híg marad, mert az elején sok vizet raktál a vödörbe. Lehet hogy kicsit nehezebb elkeverni de, ha még nincs tapasztalata az embernek az anyaggal sokkal könnyebb fordítva.
Szerintem sem a minőséget sem a kikeverhetőséget nem rontja ha épp fordítva csinálja az ember (por majd víz). Ennek inkább olyan oka van, hogy ha vízbe öntöd akkor kevésbé porzik, mert ugye az emberek szeretnek nem maszkot használni, vagy épp vírus idején csillagászati árban kapni.
Szeretnek latni majd egy meszeleses videot is. Van olyan szakember aki azt mondja kel bele (mesz alapu festek) enyv is + cement por + valami olaj fele is... Szeretnek tisztaba lenni az igazsaggal. Szoval szivesen latnek Ontol egy videot majd a meszelesrol is. Koszonom szepen.
A meszelés következik most. Már csak meg kell vágnom a videót. Amúgy gyönyörű lett a meszelés és csak 2 réteg kellett, ami nagyon meglepett. Adalékanyagból az égvilágon semmit sem tettem hozzá és mályalapozva sem volt. Mondjuk egy kis olyaj jó lett volna bele, mert nehezen csúszott az első réteg, azután már jó volt.
Valószínüleg a konzisztencia sem megfelelő és egyenletesebben kellene eloszlatni a felületen. Be kell látnunk, hogy a festés egy szakma, amit nagy rutint igényel. :-( A ,ezselés pedig még inkább. Egy jól fedő diszperziós festékkel átgurítani a falat, saokkal gyorsabb és látvánoysabb eredményt hoz, ám cserébe keresztet is vethetünk a vályogfalunk víztranszportjára, ami miatt nedves falaink lehetnek. Foltosodást egyébként a glett is okozhat, mert különböző vastagságú a felületen és más-más mértékben szívja magába a környezeti párát. Ez mészfesték és klíma glett kombinációnál is gyakori. Ezért használnak mélyalapozót, ami egyenletesen nedvszívóvá teszi a felületet, ám azon mód le is zárja, ezért TILOS mélyalapozni. Szépnek szép, egyenletesnek egyenletes, de milyen áron. A mész glettel szerintem ilyen probléma nincs, mert az is szabadulni akar a víztől, ám a gipsz szereti vizet és vonzza. A vályog is.
@@g.levente1474 Jo napot kivanok! Tudom elore, hogy a valasza semmi esetre sem ad nekem majd szaktudast. Megis szeretnem azert megkerdezni ugy nagy vonalakban azert megis hogy mutat a sorrend festekes vagy festek nelkuli meszelesnel, hogy keverjuk ki a meszes festeket, csak ugy nagyvonalakban egy sorrend, hogy mit miutan? Gondolom Vizhez a mesz, (vagy forditva). Aztan feher cement por, aztan lenolaj? Vagy hogyan? Mi a sorrend. Tudom nem lesz ettol senki szakember, na de kivancsiva tettek... Elore is nagyon szepen koszonom!
Szia Laci!
Egy észrevétel sajnos nem,hogy nem akarunk csiszolni,már ott tart a szakma,hogy 320-as papírokkal kell géppel csiszolni,amilyeneket a fényezők is használnak finomságban.Minket még úgy tanítottak glettelni,hogy ne keljen csiszolni (szerencsére megy is),mivel Te nem életvitelszerűen festesz,glettelsz ezért hobbi szinten elcsiszolgatod az ilyen egyenletlenségeket ,kantnikat,karcokat,stb,de hidd el nekem 30 év után amit eltöltesz a szakmában inkább átgletteled mert sokkal kevesebb munkával jár,mint szétcsiszolni az agyunkat,ráadásul(32 év tapasztalata)a szétcsiszolás után arra jut az ember,hogy rántsuk meg még egyszer mert egy fos lett a felület,persze ez a mostani igényekre vonatkozik,nem egy vályog épület felületére.Mi is benne vagyunk egy 150 éves vályog ház felújításban,és végre nem kellet élvédőt vízmértékkel rakosgatni,meg ronggyá csiszolni a felületet és rendes kefével meszelhettem isten tudja mennyi idő után újra,gyönyörű lett a felület és külön tetszik,hogy semmi sem függő vízszint ,na meg,hogy tiszta hullám surlófényben.Jók a videóid tetszenek nagyon.Mi BIO KAY vályog nemes vakolat fehér glettet használtunk,csak ajánlani tudom mindenkinek aki benne van egy ilyen buliban,k....va jó cucc,féltem tőle de meggyőzött és megérte,igaz arany árban van, 26000/25 kg zsák.
A film a kèsz, a Magyarországon vásárolható mész-glettekről szól !
Kiválló bemutatás, tanító jelegű , kiválló igényes , mindenre utaló tájékoztatás, gratulálok .
László egy igazi harcosa a KÖRÉPÍTŐK CSAPATÀNAK .
Köszönet :-)
Üdv,szia! Szárító vakolatra szeretnék glettelni, vályog falra... Sima vízzel érdemes nedvesíteni glettelés előtt vagy mehet a fele víz fele mély alapozó? Szoba belső faláról, fürdőszoba, wc faláról lennile szó... Klíma glett lenne felhordva... köszönöm szépen
Köszönöm szépen ezt a videót és a többit is.
👍
Én hagyományosan csináltam!
Lekapartam a régi festéket, fal fix, 6:30 glett, dryvit háló, Rimano A+-al le masodoltam. Csiszolás, intaller 2 szer át guritva. 4 éve semmi probálom nincs!
glettbe tetted a dryvitot?
Akkor ezt tudom használni nemes vakolat helyett homlokzatra ?
Szervusz Laci
Lehet tudni hogy mit tartalmaz a mészglett és milyen arányban.
Válaszodat előre is köszönöm.
Szèp estèt kivänok!Välyoghazba fürdöszoba kèszitèsèröl nincs video, hogyan lehetne megcsinalni.Milyen anyagokat kellene hasznälni. Igaz az ,hogy a Biokay univerzal valyogvakolatra lehet csempèt ragasztani ?Ès ha lehet akkor milyen csemperagasztot kellene hasznälni?Betonozäs lehetsèges-e?
Tovabbra is jo munkat kivanok!
Sziasztok!
Engem is pont ez a kérdés érdekelne. Nem szeretnék szarvas hibát elkövetni.
Ez egy sima felulet?a hangja uram ont barmilyen szakmaban eladja,gratulalok😄
Üdv Mindenkinek. Pont pár, kisebb, tél előtti javítás előtt állok egy öreg vályogházban. A videó alapján gyorsan bevásároltam egy 25-25kg-os HP 9 meszes és vályogvakolat csomagot a Biokay-től - Remélem beválik egy tapasztalatlan csóka kezei között is. Egészen ihletett állapotba kerültem a videó után... :D
:-)
A lényeg, hogy mindig próba vakolunk, tesztelnünk. Nehogy lerepedjen a falról, mert ahhoz elég drága anyagok.
Nagyon hasznos anyagot vett , hasznos volt annak akitől vette .
Ugyanis a vályog építésű házhoz ott a természetben a megfelelő anyag.
Üdv László.
Köszönöm a videót.
Bárki bârmit mond nagyon jók és hasznosak a videóid. Üttörő jeleggűek
Köszönöm a visszajezést! Ez ad erőt a folytatáshoz! :-)
Én elö meszelessel szoktam megkötni a felületet gletteles előtt! Sztem jó módszer!
Itthon hogyan lehet előállítani? 1 kg mészhez 10-12 deka gipsz és növényi olaj? Van valamilyen olcsóbb megoldás klímaglett előállítására?
Tiszteletem! Egy olyan kérdésem lenne, hogy, ha a falak alá vannak kátránypapírral szigetelve(kB. 50 éves), akkor lehet-e sima glettet használni vagy ilyenkor is a klímaglett a javallott?
Mindenkepp a klimaglett :) a fal attol szellozik mert a talajjal nem érintkezik
Heló! Szeretnék tanácsot kérni. Én sima tégla falra Baumit klíma glettet és mészfestéket használtam penészedés kezelésére. Történetesen nagyon meg voltam elégedve az eredménnyel, és csak ajánlani tudom, másoknak is. Semmi penész azóta!!!
Csináltam cuppantott "vakolatot" is a Klíma glettel, és azt a rusztikus felületet, vékonyan színeztem hengerrel, így olyan még retrósabb színe lett, a két eltérő árnyalattól. Az volna a kérdésem, hogy a Hessler glettek, vagy a Baumit Klíma glett lehet jobb választás a tégla falra, a párásodás szinten tartásához? A videó elején a forgalmazó említette ezt a 12-es "műértéket", viszont a tesztből ez már nem derült ki, hogy melyik volt a jobb választás!
A másik kérdésem, hogy a Hessler anyagokat elvileg nem is kellene akkor festeni, ha színezni lehet (és hogy lehet, mik azok a pigmentek)? Lehet, hogy csak én vagyok értetlen, de az én logikám szerint itt is célszerű a minél vékonyabb, minél kevesebb réteggel elzárni a fal szellőzését. Amúgy nagyon köszönöm a videókat, sokat tanulok belőlük!
Üdv, van esetleg olyan glett tipus amit nem kell meszelni? simán fehér falakat szeretnék.
videóból sajnos nem tudom megállapítani hogy mennyire fehér a fehér . köszönöm a segítséget
A mészglett jó lehet, de gipszes glettekre kell a mész sajnos, anélkül magukba szívják és nem engedig ki a párát megfelelő mértékben.
@@nepazarolj köszönöm a segítséget , mindenesetre az elérhetőségét elmentem ☺️.
Valyogfalra lehet e kalyha köré szeletelt téglát rakni? Rabichalora gondoltam , es milyen ragasztoval lehetne felrakni a teglakat? Koszonom, a heten szeretnem csinalni!
Amennyiben biztosan van jól működő vízszigtelés a fal alatt, akkor akár lehet. Igaz a szeletelt téglának elég nagy a súlya, így megfelelő fogadó felület is kell hozzá, mert, ha az alapvakolat, amire ragasztod gyenge, akkor mindegy mivel ragasztod, leválik majd.
Ha nincs vízszigetelés, akkor gátolod a víztranszportot és nem jó megoldás.
Igen, tudom, hogy sokan tettel fel ilyet és porszáraz azóta is (igaz senki nem mérte meg, csak szemre mondják, ha megmérték is, akkor sem a téglát és alul) ám én a fizikában hiszek és nem mások véleményében. :-) Láttam már pár házat, 10 éve foglalkozom a témával, tehát van némi tapasztalatom. :-) Nem szabad csak azt elhinni, amit be is bizonyítanak. Nem véletlen, hogy én minidg alá is támasztom, azt amit mondok.
Lukács László - Az élet iskolája kaphatnék e-mail cimet amin el tudom kuldeni a levert falrol a kepet? Korabban irtam facebook uzenetet de nem erkezett valasz. Koszonom
Kedves Balázs! Naponta közel 100 e-mailt kapok a Facebook üzenetekkel együtt, egyszerűen fizikailag képtelenség hogy mindenre válaszoljak. Így sajnos nem tudok egyénileg segíteni hogyha bővebb témáról van szó akkor sem. A megértést köszönöm.
Kedves László!
Köszönöm én is a Videót, nagyon sok, NAGYON HASZNOS infót tartalmaz.
2 éve gletteltem (csak klímaglett :P) és festettem a házamat , kár hogy nem készítettem videót, Te most megtetted :) Számomra a glettelő pillangó volt a legnagyobb segítség a "tükörfelület" elérésében.
Várva - várom a mészfestékes összehasonlító videódat, sajnos az én esetemben csak 4-6-8 réteg felvitele után lett homogén-tündöklő-fehér a fal. Leginkább a "sima" oltott meszes felületkezelés metodikája érdekelne.
Köszönöm még egyszer az eddigi és a jövőbeni munkáidat a Nép nevében :)
Az sima oltott meszet én is 4-5 rétegben szoktam festeni sajnos. A legjobb trükk ott az, hogy meszelővel jó vastagon felviszem a felületre, majd egy hengerrel szépen eloslatom csíközás mentesen.
Lukács László - Az élet iskolája köszönöm a választ!
Üdv! A Cemix gletti extra glett is ugyan olyan jó lehet, mint a klíma glett?
Lehet de ha megnézed a nevében már benne is van a vegyi anyag CEM ix mit a cemotox,cemoterápia,stb.Én biztos nem használnám,csak a rendes oltott meszes dolgokat,ez csak az én véleményem.
Jó videó! Mielőtt festeni, hány réteg glettet fel kell tenni a falra? Köszönöm.
Kedves László ! Ez kültéri glett ?
Nemes vakolat helyett lehetne használni homlokzatra. ?
Glettet szerintem nem szerencsés szabadon hagyni, de most éppen egy mészglettel dolgozom a külső falon próbaként ismét, akkor egy ideig így hagyom és megnézem hogyan működik. Puding próbája az evés.
Kedves László! Jól értettem, hogy a HP90 felvihető a falra kézzel vagy kompresszoros pisztollyal és színezhető, tehát akár ez az 1 réteg is elegendő lehet a vályog vakolatra? örülnék, ha 1 ütemben meg lehetne oldani rétegek nélkül. Esztétika másodlagos. Köszönöm!
Igen, tudtommal felvihető és színezhető is. Mondjuk színező így több kell hozzá és nem tudom, ha nem egyenletes rétegvastagság, akkor nemlesz-e foltos. Így ezt még egy ütemben nem próbáltam. :-)
@@nepazarolj Köszönöm! Ennyi idő után ön szerint alkalmazhatom közvetlen vályog falra a Baumit klíma glettet? 60m². szoba, beltér. Az árak nagyon eltérnek (P90), de csak 1x csinálnám meg jóra. A véséseket áztatott vályog téglával javítanám vissza. Köszönöm a tapasztalatát!
Kedves László, Kedves Mindenki! Csiszolásról szeretnék információt kérni. Miután kijavítottam a felvizesedett vályogfalam. (biokay vályogvakolattal illetve biokay nemesvakolattal) Most a javítás feletti részt kellene megnyugtatóan rendbe tenni. Mivel előtte diszperziós festékkel volt festve ezért a teljes átcsiszolásban gondolkodom. Úgy látom (gondolom) a glettelés előtti vályogvakolatos felületet csiszolással végezted.( jól gondolom?)( a fal felső részében) Arra lennék kíváncsi kb. mennyi időbe telik 1négyzetméter falfelület lecsiszolása és milyen szemcsefinomságú csiszoló papírral dolgoztál? Mire kell vigyázni? Azt gondoltam bérelek egy csiszoló "zsiráfot". Van valakinek tapasztalata a zsiráffal való csiszolásban? Videók vannak vele kapcsolatban, de csak gipszkartonos csiszolásokat találtam. Úgy sejtem vályogfalaknál nem olyan egyszerű ez sem.
Ahogy látom nem kaptál választ,ez pedig már későn jön! A zsiráf a tapasztalatom alapján gépi vakolt és karton falra való,nehéz a kisebb egyenetlenségeket maradéktalanul kicsiszolni,mert a dombot nagyon leszedi a kis gödrökbe meg nem tud belemenni.Én mindenképpen ha sok a felületen a régi laza réteg,kézi kaparást javasolnék elsőként,aztán egy olajos tejmésszel alapmeszelés,utána a hibák javítása vagy azzal az anyaggal amivel eddig javítottál,(bár szerintem a laikusok miatt ebben is van műgyanta tartalom,mert a hagyományos mésszel tapasztalat nélkül elég nehéz dolgozni,én 32 éve csinálom a festést)vagy pedig oltott mészből készített meszes glettel,a mély hibákat pedig ahogy szakmailag hívjuk élő glettel (ez a mészbe közvetlenül belekevert por alapú modell gisz,gyorsan kell vele dolgozni mert köt)Meszes glett készítése: harisnyán többször átszűrt oltott mész,lenolajal leolajozva (olajat törünk a mészbe,nehezen keveredik) aztán modell gipszet hideg vízben csomó mentesre elkeverve a szűrt mészhez folyamatos keverés mellett szintén hozzászűrünk,hagyjuk az egészet belekötni a vödörbe és utána napokig felhasználható,ahogy a hideg vajat kaparjuk úgy lehet kiszedni a vödörből,glettvas spaklni és lehet buherálni.Én ezekben hiszek a vályognál,szerintem a modern vályog anyagok csak reklám és pénzlehúzás,nem beszélve arról,hogy a levésett vályogot beáztatva fel lehet használni fal javításra és nem kell belevinni mesterséges anyagot a házba.Amit pedig a reklámban elmondanak az anyagról,hogy több éves oltott mész na ennek azért kell egy 10 év amire az oltott mész olyan minőségű lesz ami szűrés mentesen használható,a mai világban egy nagy cég sem tudja ezt megoldani,nincsen 10 évük erre,inkább pótolnak mindenféle műanyagokkal,töltőanyagokkal,amiket nem kell szűrni.Aztán olajos budai földes,vagy pici szürke cementes,tejes mésszel minimum három réteg meszelés fényirányra és ellentétesen,a tej a kopás végett kell bele,hogy ne fogjon száradás után,Mivel az oltott mész száradás után visszaalakul mészkővé,külső részen (homlokzatnál) mindenképpen kell bele a tej,aztán száradás és lehet gyönyörködni a csodaszép munkában és élvezni a természetes friss mész illatát a lakásban,sok sikert :)
Kedves László, elérhetőséget esetleg lehet kapni?
Mea culpa meg is van, jelentkezni fogok.
Szia Laci! 1950-es kocka típusú vályogház vásárlásán gondolkozunk párommal. Tudnál esetleg segíteni, hogy mire figyeljünk oda? Esetleg valamilyen üzenetküldő alkalmazásban képeket küldhetnénk, vélemény nyilvánítás gyanánt?
Holnap hívjatok fel, úgy gyorsabb. 70/ 6 125-521
Köszönöm!
Jo napot kivanok! A jovoben, ha valaki fogna es raglettelne "finish" gipsz alapu glett anyagot a mesz gletre (futyulve a valyog falakra)az hogyan viselkedne? Levalna, peregne, vagy jol tapadna?
Valószínüleg megtapadna valamennyire, főleg mélyalapozóval és beírdalva a felületet. Ám én nem kísérleteznék vele, mert egy idő után a mészfesték és mész glett így is úgy is elválik a faltól. Ezért kell ha sok réteg van már, azokat eltávolítani előbb.
@@nepazarolj Koszonom szepen
Üdv.
Emlitetted a gipszkarton előtèt falat.
Mikènt lenne kivitelezhető,vályog falnál??
Szerintem megèrne egy videót erről is csinálni,mert rengeteg görbe fal van a vályogházakban.
Köszi válaszod.
Van róla videóm, ahol kísérletből a konyhába, derék magasságtól azt tettem. Most 2 év után dupla annyi a fal nedvességtartalma, mint máshol. Én nem tennék gipszkartont. Amúgy kizárólag olyan helyre szabad tenni, ahol jól működő vízszigetelés van a falak alatt. Ám elvesztitek vele a vályog összes pozitív tulajdonságát. valamint egy egértanya lesz a fal és agipszkarton közt, Ez igen gyakori probléma. valamint onnantól nincs hőtároló közeg sem, nincs hőtehetetlenség, stb.
@@nepazarolj
Igen,èn is pont ezekre gondoltam....már el is vetettem a gondolatot😁😁
Egyetlen hely ahol elviselel a gipszkartont az a mennyezet. Nem tudom felfogni, hogy tud valaki kopogó falak közt élni.
Szia! Lahet-e vályogvakolatra meszelni vagy kötelező alá a glett ?
Lehet sőt kell is meszelni és nem fontos a glett sőt.
Üdv!
Hálózás nem szügséges?
Isten ments a hálótól. Én nem szeretem.
@@nepazarolj szia és miért nem hálozól, nem repedezik be?
@@ferenchorvath3329 mert erősen lerontja a fal lélegzőképességét,mellesleg végignézted egyáltalán a videót?
Szia! Ez kűltére használható?
Gyerekek!
Laci full jó vidókat csinál.... most is már 1000 nézettség,de csak 62 LIKE???????
Ne legyünk restek..... toljátok a LIKE-ot!!!
Hajrá Laci!
👍😊
Tisztelt László! Mi a véleménye a baumit klímaglettről?
Hát szerintem 26000 forintért kicsit erős ez a 20 kg os mennyiség.
Költséghatékonyabb megoldás a bau klimaglett
Így van, ám van már a piacon olcsóbb mészglett is.
Sima széria Glett nem megfelelő?
NEM!
Lukács László - Az élet iskolája miért?
A széria glett 1 rakás...sz@r.
Ha már senki nem válaszol érdemben: a sima glett páraáteresztése nem megfelelő, alacsony. Egy szúnyogháló jó áteresztő, de hiába, ha azt folpakkal csomagolod.
Oszinten a regi hagyomanyos valyogvakolat sokkal jobban nez ki mint az uj gyari valyogvakolat, ha volna egy hazam es lenne egy helyiseg igy levakova meghagynam igy azzal a regi valyogvakolattal, az a minta nagyon jol nez ki.
Igen, lesz is ilyen felületem majd nekem is, ahol mint egy ablakot meghagyom majd az eredeti vályoot, mutatva a rétegrendet is. :-) nekem is az tetszik nagyon.
Mindig csináljunk elötte egy alapmeszelést
így is van kolléga!
László, a Baumit KlimaGlätte tartalmaz cementet? Remélem hogy nem!
Elvileg nem. :-)
HP 90 mehet kintre is?
Valamint ebbe a rétegbe lehet rakni üvegszövet hálót?
Igen, kültérre is használható
@@imreforras4660 a vékony rétegben felhordott 2-5mm rétegvastagság mellett nem kell hálózni, kivéve ha valamilyen szárazépítő lapra visszük fel, vagy építőanyag átmeneteknél.
@@imreforras4660 lehet hálózni, csak a gletthez adni kell szilikát alapozót
Érdekel amit csinál!
Olyan jókat alszom a hangja hallatán.
Jó kell pár perc! Ne röhögjetek.
Nekem kell az értesítés!
Nem azon akarok aludni hogy ,ezt már hallottam!
Sok hülyeséget nem mond am.Cak magának ellent!
Na mikor nem alszok a megalkuvásán nevetek.
A szakmámból költségvetésemől,uhm némi tapasztalatból!
Ne savazzuk! Csináld magad mozgalom!
Egy vályogházfelújítás csupa megalkuvás. :-)
Nem csak az😉
Ezt a hülyeséget minden glett stb anyagra ráírják, hogy a vízbe tedd, de mivel nem tudom mennyi vizet vesz fel ezért fordítva kellene, vagy belerakod az egész zsákkal és még mindig híg marad, mert az elején sok vizet raktál a vödörbe.
Lehet hogy kicsit nehezebb elkeverni de, ha még nincs tapasztalata az embernek az anyaggal sokkal könnyebb fordítva.
Nem kell az elején az összes, végleges mennyiségű vizet bele rakni. De mindenképp vízzel kezdeném én is.
Szerintem sem a minőséget sem a kikeverhetőséget nem rontja ha épp fordítva csinálja az ember (por majd víz). Ennek inkább olyan oka van, hogy ha vízbe öntöd akkor kevésbé porzik, mert ugye az emberek szeretnek nem maszkot használni, vagy épp vírus idején csillagászati árban kapni.
Szeretnek latni majd egy meszeleses videot is. Van olyan szakember aki azt mondja kel bele (mesz alapu festek) enyv is + cement por + valami olaj fele is... Szeretnek tisztaba lenni az igazsaggal. Szoval szivesen latnek Ontol egy videot majd a meszelesrol is. Koszonom szepen.
A meszelés következik most. Már csak meg kell vágnom a videót. Amúgy gyönyörű lett a meszelés és csak 2 réteg kellett, ami nagyon meglepett. Adalékanyagból az égvilágon semmit sem tettem hozzá és mályalapozva sem volt. Mondjuk egy kis olyaj jó lett volna bele, mert nehezen csúszott az első réteg, azután már jó volt.
@@nepazarolj Megnezem, es koszonom
Színt keverve a mészhez mázgás csíkos lesz a fal akármeddig keverem. Mit rontok el? Hagyományos meszelőt használtam.
Valószínüleg a konzisztencia sem megfelelő és egyenletesebben kellene eloszlatni a felületen. Be kell látnunk, hogy a festés egy szakma, amit nagy rutint igényel. :-( A ,ezselés pedig még inkább. Egy jól fedő diszperziós festékkel átgurítani a falat, saokkal gyorsabb és látvánoysabb eredményt hoz, ám cserébe keresztet is vethetünk a vályogfalunk víztranszportjára, ami miatt nedves falaink lehetnek. Foltosodást egyébként a glett is okozhat, mert különböző vastagságú a felületen és más-más mértékben szívja magába a környezeti párát. Ez mészfesték és klíma glett kombinációnál is gyakori. Ezért használnak mélyalapozót, ami egyenletesen nedvszívóvá teszi a felületet, ám azon mód le is zárja, ezért TILOS mélyalapozni. Szépnek szép, egyenletesnek egyenletes, de milyen áron. A mész glettel szerintem ilyen probléma nincs, mert az is szabadulni akar a víztől, ám a gipsz szereti vizet és vonzza. A vályog is.
@@g.levente1474 Jo napot kivanok! Tudom elore, hogy a valasza semmi esetre sem ad nekem majd szaktudast. Megis szeretnem azert megkerdezni ugy nagy vonalakban azert megis hogy mutat a sorrend festekes vagy festek nelkuli meszelesnel, hogy keverjuk ki a meszes festeket, csak ugy nagyvonalakban egy sorrend, hogy mit miutan? Gondolom Vizhez a mesz, (vagy forditva). Aztan feher cement por, aztan lenolaj? Vagy hogyan? Mi a sorrend. Tudom nem lesz ettol senki szakember, na de kivancsiva tettek...
Elore is nagyon szepen koszonom!