Galga menti verbunk

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 вер 2024
  • Verbunk
    A Galga menti falvakban a szólóban járt férfitánc, a verbunk, az első világháború előtt élte virágkorát. Ekkor minden táncrend verbunkkal kezdődött, és azt majdnem minden férfi táncolta. A verbunkos divat múlásával a férfitáncot felváltotta a hasonló tempójú és kíséretű lassú csárdás. Ekkor a verbunkot már csak a legjobb táncosok, elsősorban a lakodalmakban, bemutató jelleggel járták.
    A csoportos formában táncolt verbunk során a táncosok az óra járásával ellenkező irányba haladva, egymáshoz igazodva, de saját figuráikat szabadon rögtönözve táncoltak. Néha az állandó körben haladás is felbomlott, amikor ketten egymás felé fordulva, esetenként jobb kezükkel összefogódzva vagy vállon összekapaszkodva járták a verbunkot. Egy-egy legény a kör közepére ugrott, vagy kivált a többiek közül és a zenekar előtt folytatta a táncot.
    Közreműködött: Galga zenekar Tóth Mihályné Gödöllői Táncegyüttes táncosai: Babinszki Rihárd, Moussa Ahmed
    Felkészítő tanár: Iglói Éva Széphalmi Zoltán
    -
    A sorozat elkészítését a Martin György Néptáncszövetség és az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület kezdeményezte.
    Az archív hang és táncfelvételek bemutatását a Néprajzi Múzeum és az MTA Zenetudományi Intézetének Néptánc Archívuma tette lehetővé.
    A filmeket az Országos Széchényi Könyvtár Mozgóképkincs Alapítványa készítette a történeti Interjúk Tárában.
    Szerkesztő-forgatókönyvíró: Diószegi László
    Főmunkatárs: Szőllősi András
    Munkatárs: Vörös Árpád
    Stúdióvezető: Hanák Gábor
    Rendezte: Szécsényi Anikó
    Közreműködtek: Lukács Bea, Ács László, Farkas Pál, Hajdu Lászlóné, Hanák Luca, Karáth Zita, Nyíri Béla, Petrik András, Somogyi Csaba, Stráner Zoltán, Szőr Ildikó
    www.oszk.hu/hir...

КОМЕНТАРІ •