Potřebujeme PRÁVO na OPRAVU i u nás!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 сер 2024

КОМЕНТАРІ • 169

  • @vvlpae
    @vvlpae 3 роки тому +7

    Při koupi telefonu jsem si připlatil za pojištění při poškození. Jednou mi telefon spadl do vody, ale to se vyřešilo, telefon jel dál. Pak mi ale jednou spadl na zem zapojený na nabíječce a poškodil se napájecí konektor. Zkontaktoval jsem tedy pojišťovnu, telefon odeslal do servisu, a poté jsem se dost divil.
    Neboť pojišťovna napsala: „Opravu nebylo možné provést z důvodu oxidace na desce.“ A pak mi přišel telefon ze servisu, kde byla přiložena zpráva: „Oprava nebyla provedena, pojišťovna se rozhodla ji neprovést.“
    A tak jsem si telefon nechal opravit za 400,- Kč v malém servisu, kde mi sdělili, že žádnou oxidaci nenašli.

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому +3

      Moje zkušenosti z brigády v Datartu hovoří o dost podobném... Po změně vlastníka na HP Tronic došlo i ke změně pojišťovny. Ta nová se pídila za jakých okolností a jak ti to spadlo. To do takové míry, že toto pojištění nešikovnosti nekrylo a stále nekryje např momenty, kdy máš telefon v náprsní kapse, zapomeneš na něj a utopíš v toaletě. Stejně tak, kdyby ti telefon upadl na zastávce: pokud do tebe někdo strčil, tak by to prošlo, pokud bys ale sám zakopl, tak ne.
      -Dangel

    • @vvlpae
      @vvlpae 3 роки тому

      @@milanfon Ano, pojištění na nešikovnost... Příště ty peníze radši uložím do zálohy pro případ opravy, než je investovat do něčeho, co nekryje ani definici slova v názvu.

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 3 роки тому

      @@milanfon haha, to moze potom poistovna vymahat od toho co strcil do osoby. Vylucili teda zodpovednost za vsetky nahody?

  • @martinusjak
    @martinusjak 3 роки тому +6

    Dobre video, chválim diky 👌

  • @radiosiesta
    @radiosiesta 3 роки тому +1

    Skvělé téma. Děkuji.

  • @stefanihnat6566
    @stefanihnat6566 3 роки тому +2

    Super video! Tohle je téma o kterém by se mělo hodně mluvit. Je fakt absurdní když člověk chce něco opravit a oprava i nějaké drobnosti je dražší než koupě jiného výrobku. Daleko horší je to ještě v tom, že se všeho dělá hromada druhů i od jednoho výrobce, miliony řad, takže pak ten výrobce není schopen držet náhradní díly na takové kvantum výrobků po celou dobu jejich životnosti. Myslím, že už nějakou dobu je právě evropský zákon že by měl výrobce alespoň po nějakou dobu poskytovat náhradní díly, což je malý krůček kupředu, ale už se neřeší že ty díly mohou cenově významně diskriminovat, takže pokud vám obyčejnou Nimh baterii do tyčového vysavače prodají jako náhradní díl za vyšší cenu než je cena nového vysavače, tak to samozřejmě nedává smysl. Jsou lidé, kteří to udělají, protože jim vadí ten princip, ale masová populace si koupí nový výrobek a starý zahodí, takže ekologická zátěž úplně šílená.

  • @sonnysoundmen
    @sonnysoundmen 2 роки тому

    Zajímavé

  • @michalciula825
    @michalciula825 3 роки тому +3

    Top video, parádní téma. Snad to v tom europarlamentu někdy prosadí.

    • @Masterix.
      @Masterix. 3 роки тому

      Pravděpodobně ano. (Doufám)

    • @martink8
      @martink8 2 роки тому

      Jo pak se ale nedivte, že se vše zdraží..

  • @horiciOwO
    @horiciOwO 3 роки тому

    Mňa príjemne prekvapil sencor servis. Potreboval som firmware na asi 7 ročný TV, na internete som našiel ľudí predávať ho tak som nečakal že ho servis poskytne ale hneď som ako odpoveď na mail prišiel. Dokonca sa stále dá kúpiť nový eeprom keby flash nestačil. Ich TV sú kvality freeway cola z lidl ale ich podpora funguje xD

  • @liborvykoukal29
    @liborvykoukal29 3 роки тому +2

    Pěkný video

  • @diyelektronika1208
    @diyelektronika1208 3 роки тому +3

    Super video, sám se zabývám výrobou elektroniky a dost často vidívám kolik elektroodpadu lidi vyhazujou tak jim řeknu že si to vezmu protože z toho vybírám součástky které následně používám znova i když jen pro prototypy tak i tak furt nepoužiju nové součástky takže o trochu odpadu míň a kdyby to tak dělali všeci tak máme málo odpadu ale bohužel všem jde jen o peníze takže to je těžký.

  • @acryfoxcz1756
    @acryfoxcz1756 3 роки тому

    Dokonalé, nedávno jsem tento problém řešil.

  • @petrhvozdovsky4532
    @petrhvozdovsky4532 3 роки тому +4

    Me stve jina vec a to asi nejcastejsi zalezitost v ramci mobilnich telefonu a to jsou rozbite displeje a zadni strany, kde oprava byva z velke casti nerentabilni a to zvlaste u modelu, ktere se prave jiz nevyrabeji. Oprava pak je ne v radu stovek korun, ale v radek tisicu a kolikrat je rozumnejsi nakup noveho telefonu. Tohle me fakt se....

    • @unicz1
      @unicz1 3 роки тому

      Takže, někdo školený, má potřebné vybavení, nějakou dobu na věci pracuje, testuje (voděodolnost apod.) a to vše v podstatě jen za přímé náklady na výrobu a sazbu minimální mzdy? Hmm...
      Jako že kadeřník za 90 Kč, protože 45 minut práce a 1 korunu náklady na elektřinu? 🙂

    • @petrhvozdovsky4532
      @petrhvozdovsky4532 3 роки тому

      @@unicz1 Tak pozor! Já jen nadhodil, že právě autorizované opravny si účtují nehorázné sumy s tím, že opravdová cena náhradních komponent + práce je ne + 100% s náklady, ale mnohdy až 300% a to je už fakt přepísknuté. Naopak menší servis jakožto živnostníci se snaží nalákat za rozumnou cenu toho všeho, ale je jich pomálu. Příklad za všechny...Huawei Y7 2019 oprava rozbitého LCD u Mobilní pohotovosti jest za 2.000,-kč , kdy se dá sehnat za podobné peníze použitý zánovní telefon ten samý model ještě v záruce....???? Když jsem poptával opravu u malého servisu byla odhadovaná cena + práce za 800,-kč ( čili cena náhradního dílu + necelá půl hodina čisté práce + marže ) , takže kde to jsme.... Stejně teď brojí Apple vede kampaň proti stejným neApple servisům, které jsou schopny opravit iPhnony, IMac...atd za zlomek ceny ve značkovém servise a to proč to společnosti není pochuti je snad jasné. Takže znova, vadí mi, že si převážná většina autorizovaných servisů účtují sumy, které nereflektují skutečnou cenu opravy....a je to bohužel čím větší firma tím je to znatelnější....( pochopitelně, protože se do opravy pak počítají defacto i náklady na provoz pobočky od platu zaměstnance přes nájem prostor až po energie jako je spotřeba vody na toaletě....+ marže )

    • @unicz1
      @unicz1 3 роки тому

      @@petrhvozdovsky4532 Ano, nerozporuji a jistě je v tom dost pravdy. Tak jako dost možných polopravd. Byl ten displej stejné kvality (obecně, ne u telefonu za jednotky tisíc). Garantuje onen "garážista" po servisu zachování MIL/IPx certifikaci? Jak kvalitně bude odvedená práce? Atd.
      A speciálně u telefonů je již spíše než otázka "co kdo dokáže opravit" otázka "mají důvěru"? Telefon dnes umí zajistit prakticky vše, od identifikace na úřadě, přes koupi baráku po jeho odemčení. Doslova žádná jiná užívaná věc není tak osobní, tak určující náš život, jako mobil. A informace v něm. Je to v podstatě naše digitální kopie. To už chce set sakra mít jistotu, že když už ho dávám z ruky, tak nedojde k narušení soukromí. A toto zajistí doslova pár lidí na celém světě, resp. mohou mít naší důvěru.

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому +1

      Já teda nechci nic říkat, ale vždy co jsem se setkal s opravou mobilu v autorizovaném servisu, tak uživatel pak dostal vyrozumění, že mobil ztrácí opravou IPXX certifikaci. Například v případě Samsungu. A to je věc, co si i u "domácí" opravy může člověk uhlídat :/
      - Milan

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 3 роки тому

      @@unicz1 hehe, pripomenulo mi to pripad Apple autorizovaneho servisu, ktoreho zamestnanec zverejnil sukromne fotky dakej osoby a ta potom Apple zalovala a ti radsej stotisice, ci mil. $ zaplatili. Apple si vraj k oprave ziada heslo. Neviem, naco im je k oprave HW. Zakladna diagnostika komponent predsa musi ist servisu z bootloaderu urobit - nahrat si do RAM okliestenu testovaciu verziu a kontrolovat HW! Naco sa chvalia, ze do ich zariadenia sa nikto nedostane, ked to samotne ich servisy neguju?

  • @czosnektechnik
    @czosnektechnik 3 роки тому +4

    Hrozný, dnes se vše dělá aby to nešlo jednoduše opravit... Všechnu elektroniku beru z konťáku, co dokážu opravím, co ne rozeberu na použitelné součástky...

  • @24682468562
    @24682468562 2 роки тому

    Milane co si budeme kdyby člověk poškodil nějakou část na čemkoliv je schopen si ji jít koupit novou a pak bez povšimnutí vrátit. Ono je spíš problém v tom že kdyby opravdu výrobce chtěl tak by prodaný produkt dal o pár procent dráž a pak by na základě sériového čísla dal zákazníkovi co je potřeba, ale to se nehodí. Pro ně je i výhodnější dát na trh i se stejnou elektronikou ale novějším obalem další produkt ze kterého mají další peníze. A co si budeme na 91% tam na té desce či klávesnici budou podobné hodnoty, ono existuje tzv. Ohmův zákon a ten ani výrobce za Boha s prominutím neobchčije.

  • @tomkano_4578
    @tomkano_4578 3 роки тому +8

    :)

  • @mkriz2140
    @mkriz2140 3 роки тому +1

    nice video

  • @tomrous
    @tomrous 3 роки тому +8

    Nebude pro Apple a i jiné firmy snažší neprodávat ve Francii namísto toho, aby tudy mohly utíkat náhradní díly a schémata?

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому +13

      Dobrá otázka, obávám se že zákazníci by je za toto ušlapali. Pokud se to stane ve více státech, tak by takové jednání ovšem naprosto ztrácelo smysl, jelikož bys přišel o moc velký trh, na vyvážení potenciálních ztrát.
      - Dangel

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому +9

      No tak je to docela velký trh na to, aby na to přistoupili. Aktuálně má Francie taky speciální balení iPhonů, kdy tam musí být v balení navíc i EarPody, takže bych se nedivil, kdyby Apple přistoupil i na toto a navíc netýká se to jen Applu. Často ale můžeme vidět, že když někdo takto aplikuje legislativu v jedné zemi, tak firmy upravují svou politiku globálně nebo na celý kontinent. Jako když v USA zakázali "warranty void" stickery, tak de přestali uznávat celosvětově. Toto by mohlo mít menší, ale podobný efekt.
      - Milan

    • @ZFLofficial
      @ZFLofficial 3 роки тому

      @@milanfon Čo že? Tie nálepky ktoré keď dám dole tak strácam záruku už výrobci nemajú dávať na spotrebiče?

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      @@ZFLofficial Ne, většinou už to neřeší.

  • @vratislavblazek5954
    @vratislavblazek5954 2 роки тому

    Super! Mimochodem Lenovo ani neodpovídá na maily a díly dodá za 3x větší cenu než aliexpress a za 9 měsíců. Aliexpress dodal za 20 dní.

  • @Kreky95
    @Kreky95 3 роки тому +2

    Asi tři roky zpátky se mi zlomili SteelSeries sluchátka. Na Alze po měsíci na "opravě" mi řekli, že mi je neopraví / nevymění, protože jsem si je zlomil vlastní chybou "NEODBORNÝM" sundáváním z hlavy. Na to jsem se ptal na prodejně (protože jsem si šel už pro nové sluchátka) jak se tedy odborně sundávají sluchátka, abych věděl pro příště. Nikdo mi nedokázal odpovědět, tak jsem ji je tam nechal, vzal si nové a čau....dodnes nevím jak se odborně sundávají.

    • @unicz1
      @unicz1 3 роки тому

      Proč ses ptal prodejce, jak se dle výrobce mají sundávat "odborně" sundavat sluchátka? Prodejci je to logicky jedno (pokud nezastupuje výrobce). Toto je dotaz na podporu výrobce.

    • @Kreky95
      @Kreky95 3 роки тому

      @@unicz1 Trošku jsem měl nervy, když jsem měsíc čekal na vyjádření reklamace, které v poslední možný den nakonec bylo, že je to způsobeno neodborným sundáváním =)

    • @lukasjavurek6033
      @lukasjavurek6033 3 роки тому

      @@unicz1 Ale on se ptal správně. I když tipuji, že trošku arogantně, jak znám lidi u reklamací. On jako kupující u Alzy nemá s výrobcem/dodavatelem nic společného. Občas musím lidem odpovídat u vyjádření reklamace dodavatelem/výrobcem na něco nad čím žasnu i já. Popřípadně volám dodavateli/výrobci, aby rozvedl či vysvětlil to, co napsal. Abych já i reklamující měli jasno. A ne, nevolá si tam sám reklamující.

    • @unicz1
      @unicz1 3 роки тому

      @@lukasjavurek6033 Bezesporu je vám ke cti přístup, nijak nepolemizuji. Ale prodejce opravdu nemá povinnost vysvětlovat nebo nedej bože obhajovat záruční podmínky výrobce.

    • @lukasjavurek6033
      @lukasjavurek6033 3 роки тому

      @@unicz1 Jenže sranda přichází ve chvíli, kdy vy, jako spotřebitel a reklamující, řešíte reklamaci s prodejcem. Další cesty prodejce jsou vám ukradeny a je vám zcela jedno (i dle zákona) zda to vyřeší franta z vedlejšího kanclu a nebo to pojede do autorizovaného servisu. Pokud budu nespokojen s vyřízením reklamace či způsobem opravy, námitku podávám zase u prodejce a může mi být zase jedno, že to má na starost někdo mimo firmu.
      Dokážete si představit ten bordel a záměrné ojeby, kdyby jste jako prodejce nemusel nic vysvětlovat, řešit a jen řekl "za to může výrobce" a čus ?

  • @hekkibork
    @hekkibork 3 роки тому

    NO je to pech,ale dá se to pochopit. Vývoj nápad a Cekově výroba takové drahé elektroniky ,stojí miliardy a nějak se jim to musí vrátit. Možná i to že na úkor ochrany něčeho co jiný nemá /tajné vývoje strojů a plánů) .. Myslím že i každého vývojáře co vidí zisk z vlastního nápadu ,který má jen on ,tak nebude rád dávat ostatním a když tak za peníze nebo licence. Jo prostě svět se řídí pravidly co moc o svobodě všeho není kompatibilní a když tak je to jen malé % lidí co rádi zveřejní svůj nápad a pod:

  • @jiras9271
    @jiras9271 2 роки тому

    Ono to zní pěkně, ale v realitě ti, co po opravách nejvíc volají, je pak nechtějí zaplatit a koupí si raději nové. Stačí začít počítat. Příklad dávám opravu starší pračky, cca 8 let, cena 6k tehdy i teď. Shořela deska, resp. odpor, operák a pár diod okolo. Fajn, nějaké info se dalo najít, komponenty koupit a opravit. Asi 2 hodiny práce dohromady. Když to člověk umí a má na to nástroje (které taky něco stály). Takových lidí v reálu ale moc není, nežij v bublině. Servis mění desku, 2000, práce tak 1000-1500, něco za cestu. No kdo bude chtít dát 3,5-4 tis. za opravu staré pračky, když za 6 je nová se zárukou? A tak je to obdobně se vším. Prostě většina lidí nechce zaplatit tu odbornost na opravě a koukat pořád na ten starej křáp.

    • @milanfon
      @milanfon  2 роки тому

      Nejde tolik o tu poptávku jak možnost, která by tu prostě být měla. A s těmi spotřebiči bych tak úplně taky nesouhlasit. Zrovna nedávno jsem opravoval naší 20 let starou myčku. Oprava to nebyla jednoduchá, protože se k tomu dost těžko sháněli díly a dokumentace nebyla žádná. Ovšem vyplatilo se to? Ano, protože mám zkušenost s novými myčkami a ta stará to nádobí prostě umyje lépe. Ne každému vadí koukat na starý křáp, když ví, že funguje dobře.
      - Milan

  • @MACFANTASTICKYPESS
    @MACFANTASTICKYPESS 3 роки тому +1

    Od logitechu jsem reklamoval dvě klávesnice. V obou případech mi poslali dobropis :)

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      Tam to bylo trochu komplexnější problém:
      Reklamace je uznávaná na poškození výrobku způsobené ještě před koupí - uživatelské poškození nemusí přijmout (a běžně nepřijímají).
      Klávesnice kvůli svému stáří (uvedena na trh 2012, konec výroby odhadem 2014) byla zakoupena skrze německý Amazon od firmy třetí strany z Polska v roce asi 2019. Kvůli tomu, že jsem si byl jistý že chyba byla na mojí straně a zároveň mi bylo jasný jak složitě budu v němčině (kdy jsem možná tak A1 úroveň) vysvětlovat reklamaci, šel jsem rovnou za Logi.
      Emailová konverzace uvedena ve videu je jejich reálná odpověď, takže tough luck na mé straně.
      Mimochodem, to že v obou případech byl tvůj problém řešen dobropisem jen potvrzuje tvrzení, že Logitech opravdu nefunkční věci rovnou drbá na skládku bez pokusu o opravu.
      - Dangel

  • @dguilherme929
    @dguilherme929 2 роки тому

    Ahoj, zkoušel si najít jinou divizi té desky, a nebo socket schéma?
    Podlé mě zkušenosti to jde opravit i z toho xD

  • @milandirokop3320
    @milandirokop3320 3 роки тому +1

    Schémata by byly luxus. Opravuji grafiky, kde většinou není problém si najít datasheet konkrétního čipu a pak si ověřit hodnoty. Když není problém v čipu, tak pomocí multimetru zkusit "propípat" desku kam ten pin vede. Občas to trvá a kdyby bylo k dispozici schéma, tak bych to věděl hned.
    Větší problém je v tom, že když se urve třeba kondenzátor nebo rezistor (nebo prostě odejde), tak nezjistíš konkrétní hodnotu pokud nemáš k dispozici tu samou desku. Pokud byly v blízkosti nějakého čipu, tak je dost možné, že zajišťuje jeho funkci a v datasheetu bývá schéma doporučeného zapojení, ze kterého se dá hodnota vyčíst.
    Nejhorší je přístup třeba Applu. Nejenže ty čipy výrobce nemůže prodávat jiným, ale také spolu komunikují. Takže i když ten čip vezmeš z jiného funkčního zařízení, stejně nebude fungovat. Celkem dobrý výjeb. Něco podobného má myslím i John Deere. Ale proč by na tom měli něco měnit když to zřejmě lidem nevadí a ještě jim za to platí.
    Takže hlavně ať jsou všechny komponenty dostupné veřejnosti a aby byly normálně vyměnitelné.

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      Co jsem tak různě pochitil, tak u toho John Deer je to sporný. Ty opravy jsou sice drahý a na každou blbost potřebuješ technika, ale ve výsledku je pro ty farmáře finančně výhodnější používat jejich produkty, protože i přes ceny oprav jim oproti konkurenci ušetří více peněz a času. Takže jako jo, nemají dobrý přístup, ale zase za kvalitu se platí a ta kvalita je tam jasně vidět.

  • @YURISsvk
    @YURISsvk 3 роки тому

    o tom zastaravaní je dobrý dokument tu na yt vola sa - žiarovková konšpirácia

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      Na to téma bylo v rámci videa odkazováno... Zmíněné video od Veritasium - "This is why we can't have nice things" projednává přesně tuto formu "konspirace. :)
      -Dangel

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 3 роки тому

      Akurat ta ziarovka v hasicskej zbernici ma skutocne nafigu ucinnost pri takom napati, takze by stalo za to, aby tam niekto isiel, zmeral svetelny tok a prikon a porovnal to s "1000 hodinovymi" ziarovkami. Ale o tom som nepocul a tak predpokladam, ze vsetci su magori, co si nechcu priznat, ze to ma mizernu ucinnost. Veritasium tiez. A vyrobci v socialistickom bloku sa toho tiez drzali? No hovby, tu nicoho nebolo, nemal kto robit, tak aj lemry nahanali do roboty, nieto, aby schvalne vyrabali ziarovky s kratkou zivotnostou.

  • @robinraul
    @robinraul 3 роки тому +1

    Ahoj rozbil se mi PC a chci s koupit novej budu tam mít starší i5 6500, a chtěl bych desku ,, Asus ROG maximus IX co si o ní myslíte? je tam ten vodní block tak bych tan napojit vodní pumpu. Případně děkuji za opravu

    • @kentanzmontargis254
      @kentanzmontargis254 3 роки тому +1

      Zbytečný overkill

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому +1

      Nějak nechápu tu kombinaci. Starý procesor ... ok, ale deska naprosto zbytečná a vodní chlazení také. Nemluvě o tom, že tyhle i5 byly hrozné procesory.

    • @robinraul
      @robinraul 3 роки тому +1

      @milanfon Ok ale co by jste tam daly teda za procesor stačila by i5 9600??

  • @vitezslavbulva6378
    @vitezslavbulva6378 3 роки тому

    Ahoj, ta deska se dá opravit, najít kde je mimus a dát tam největší možnou pasujíci kapacitu 😉

  • @petrnovak7235
    @petrnovak7235 3 роки тому

    Můj otec nedávno reklamoval klávesnici, na které nesvítila jedna indikační dioda, teď nevím, jestli Num Lock, nebo Caps Lock, prostě jedna z nich. Předesílám, že šlo o reklamaci v záruční době, takže ne ten problém pozáručních oprav, kterých se týká video. Nicméně otec byl v šoku, když mu v obchodě prostě dali novou klávesnici a víc neřešili. Takže kvůli jedné diodě, jejíž oprava by stála pakatel, se tu výrobce (a prodejce, ale ten v tom bude asi nevinně, nepředpokládám, že by v Planeu dávali novou klávesnici, pokud by nemuseli) připravil o peníze za novou klávesnici a ještě vytvořil zbytečný elektroodpad. Ano, klávesnice byla značky Logitech a po tomto videu jsem konečně pochopil, proč otec dostal novou. Takže jen taková vsuvka.

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому +1

      Na tohle mohu odpovědět z vlastní zkušenosti brigádníka v Datartu: reklamace se v rámci záruční doby z pohledu prodejce řeší 2 způsoby. V případě problémů těsně po zakoupení a tom, že se zákazník chová dostatečně vstřícně / není arogantní či se s ním dobře jednalo, tak se výrobek zákazníkovi rovnou vymění za nový a obchod se s tím následně popasuje pomocí DOA(Dead on arrival) reklamace s dodavatelem. To je přesně věc, která se nejspíš stala ve vašem případě.
      Pokud se zákazník chová jako blbec, rozhodne se reklamační osoba o řešení skrze běžný reklamační proces.
      Pokud ovšem chceš znát příběh, který krásně vystihuje elektro-odpadovost mohl bych zmínit způsob reklamace produktů firmy steel series. Ta v případě, že s jejich produktem máš reklamační problém, který nemá jiné řešení než výměnu / opravu, tak ti jako odpověď pošlou zprávu "Že se nemohou dočkat, až uvidí záznam toho, jak produkt rozmlátíte na padrť" a součástí přílohy je dokument s doporučeným postupem a požadavky na jimi uznávanou záruku. Poté co jim pošlete záběr zničeného zařízení a ostatní požadované věci, je vám zaslán balíček s novým produktem. Zbytky starého vám zůstanou. (Do videa jsem to nenapsal, trochu jsem si na to nevzpomněl)
      -Dangel

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 3 роки тому

      Predajca by to musel poslat do servisu, ten by to musel otvorit, pozriet, ci to je skutocne problem v LED, alebo studeny spoj, SMD rezistor a s tymi sa o kusok dlhsie babres, alebo mozno az v chipe klavesnice problem. Jeho vymena trva este dlhsie. A tak je casto lacnejsoe dat novy produkt zo skladu, ako opravit v servise. To bol teda iny problem, ako pri Apple.

  • @nufik69
    @nufik69 3 роки тому

    Len ci o to bude zaujem o opravu keď niektorí ľudia auta predávajú ešte im ani neskončila záruka a auto je najopravitelnejšia vec zo všetkých produktov. Lebo je lepšie si užívať 3 roky bez poruchy ako 6 a polovica z toho bude v servise. A ďalšia vec je zvetsovanie nároku na hardware.

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      U aut je jeden velký problém - záruka se tam nechová tak, jak bys předpokládal... Ono vzhledem k tomu, jak funguje jejich opotřebení tak málo co se dá opravdu jít skrze záruku. Ohledně způsobu opotřebení součástek je to u elektroniky trochu jiné. Tam nedochází k mechanickým vlivům do takové míry, aby se ti mohl stát případ "6 let používání a z toho půlka v opravně".
      Důvod proč lidi prodávají auta skoro dřív jak jim končí záruka je primárně to, že v té době je velmi vysoká šance, že prodejem získají větší část ceny zpátky. Zároveň jim to ale umožňuje ignorovat průběžnou údržbu, protože je přece nemusí zajímat, či to auto jejich zacházením bude v době prodeje mít očekávatelnou životnost 300k km, nebo 100k km.
      Třetí věcí je jak sám říkáš: jsou to jedno z nejopravitelnějších výrobku. Ale to platí jen u běžných aut. V případě elektromobilů bych uvedl například Teslu, která se chová dost podobně jako Apple. Náhradní díly zákazníkům nechtěli prodat snad do půlky roku 2017? (Možná jsem o rok vedle). Tahle vysoká míra opravitelnosti zároveň umožňuje lidem jako já (Dangel) si dělat větší množství oprav po domácku a tak jakožto student šetřit peníze a zároveň mít zábavu 😁
      Závěrem bych rád uvedl že nutně neznamená, že oprava bude díky tomu daleko více využívána, než nákup nových zařízení, jde ovšem o tu možnost to opravit. Takovéto starší zařízení by se klidně po opravě dalo darovat na charitu, kde by si to mohlo projít dalším životním cyklem. Znovupoužití zařízení je zároveň tou nejlepší možností "Recyklace" materiálu, jelikož její ztrátovost je minimální.
      -Dangel

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 3 роки тому

      @@milanfon v aute je tiez elektronika, ale vydrzi desiatku/y rokov. ;) Rozdiel je v tom, ze vsetky suciastky su certifikovane pre automotive a vydrzia vacsie namahanie teplotnymi rozdielmi, otrasmi a su zapuzdrene poriadne, tak aj vlhkostou.

  • @JanaArkavia97
    @JanaArkavia97 10 місяців тому

    Ten kondenzátor má hodnotu 100 piko 😊

    • @milanfon
      @milanfon  10 місяців тому

      X7R, X5R, C0G, NP0? Nebo třeba něco z Y ? Ano, asi by to se 100pF C0G fungovalo, ale čert ví úplně správnou specifikaci, která je důležitá například pro dosažení určité čistoty signálu a tak i maximální rychlosti :(

  • @tomkano_4578
    @tomkano_4578 3 роки тому

    Myslíte že sa v roku 2021 k GTX 1660super oplatí Ryzen 5 2600? (Zen+)

    • @negan6531
      @negan6531 3 роки тому +1

      Jestli hraješ ve full HD tak to stačí na vše a na těch nejnáročnějších snížíš detaily

    • @tomkano_4578
      @tomkano_4578 3 роки тому

      @@negan6531 mám kvôli škole obmedzený budget xD áno FullHD 1080p 120hz

  • @333jurij
    @333jurij 3 роки тому

    no vidíš , ja som takto dostal novú dosku úplne zadarmo :D ako je to možné :D jednoducho poznám zákon . Akýkoľvek výrobca je povinný držať náhradné diely na predávaný produkt 10 rokov . Pokiaľ si ty vyžiadaš diel a on nieje schopný alebo ochotný ti tento diel poslať porušuje zákon ,

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      A o jaký zákon se jedná? Číslo a případně paragraf(y).

    • @GOTIK83
      @GOTIK83 3 роки тому

      takový zákon myslím neexistuje :) Sice byla snaha něco takového protlačit, ale to naštěstí neprošlo mám dojem.

    • @MACFANTASTICKYPESS
      @MACFANTASTICKYPESS 3 роки тому

      @@GOTIK83 na to je zákon, stejnej platí i pro automotiv, kde je ta doba ještě delší :)

    • @GOTIK83
      @GOTIK83 3 роки тому

      @@MACFANTASTICKYPESS tak jaký je to zákon ? čekáme tu paragraf ve kterém to je ustanoveno.

    • @MACFANTASTICKYPESS
      @MACFANTASTICKYPESS 3 роки тому

      @@GOTIK83 UTFG :)

  • @thexbadxmessiah
    @thexbadxmessiah 3 роки тому

    Sú firmy čo sa venujú opravám HW - nie su moc drahé a túto banalitu by ti opravili rýchlo ;) Len málo ľudí rozmýšla tak, že chce niečo opraviť hold konzumná spoločnosť. Čo sa týka Apple síce zistíš kde je problém, ale zohnať to je ešte väčší problém.

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 3 роки тому

      Alebo malo ludi pozna take firmy a tiez obcas sa opravari utrhli z retaze a za kazdu aj drobnu opravu chceli napriklad pri CRT TV 50€, pricom chyba v 80% byvala v elektrolytickom kondenzatore do 1€ v maloobchode viditelna na pohlad, alebo koncovy vychylovaci tranzistor v cene 5€. To ma naucil kamos opravovat, takze to najdes a vyriesis za 1/2h aj s vysatim a utretim prachu, ak by si chcel, ked uz vies, co a kde hladat. Cize cena prace 100€/h vs priemerna mzda teraz 1000€/mesiac, krat 2 pre najomne, odvody atd. 2200€/mesiac a 22 prac dni do mesiaca dava 100€/den. 100€/den vs 100€/h je asi nepomer, že?

  • @editoron
    @editoron 3 роки тому +1

    U telefónov je plánované zastarávanie problém. 2 roky update je málo. Fairphone je zatiaľ jediná firma ktorá robí upgradovateľné telefóny.

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      Tak zrovna co se sw týče tak já jsem s tím nikdy kdo ví jak problém neměl. Android appkám trvá poměrně dlouho, než přestanou podporovat stávající systém. Větší problém je totiž v bateriích. Průměr 1000 nabíjecích cyklů dává tak asi 3 roky smysluplné životnosti běžného používání...
      -Dangel

    • @editoron
      @editoron 3 роки тому

      @@milanfon áno. Preto je dobré mať vymeniteľné batérie

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      @@editoron Hele zrovna vyměnitelná baterie je špatný argument, protože telefony s vyměnitelnou baterií se považují za "fire hazard" a limituje to tak jejích použití. Sám jsem to zažil když jsem pracoval v chemičce, kde jsou takové telefony zakázané a mají k tomu dobrý důvod. Navíc baterie není nic složitého na výměnu, takže je to sice nepopulární názor, ale nevymenitelné baterie jsou lepší.
      - Milan

    • @editoron
      @editoron 3 роки тому

      @@milanfon no dobre ... Radšej budem počúvať niekoho kto už niečo zažil :)

    • @honzam.1953
      @honzam.1953 3 роки тому +1

      Kbyby dva roky. Pro většinu výrobců zvláště u nižších modelů končí životnost dnem uvedení na trh. Aspon že vývojáři aplikací drží podporu dlouho

  • @YTRaza
    @YTRaza 3 роки тому

    Ono jde taky o věc, že když budou muset třeba ti výrobci základních desek zveřejňovat jejich schémata, tak pak by mohla začít s výrobou desek kdejaká čínská "garážovka", s tlakem na co nejnižší cenu a odpadní kvalitou produktů. Myslím že i ten firmware nebude takový problém okopčit. :) Takže na jednu stranu ty zavedené výrobce chápu, že se tomuhle brání.

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      No to sice jo, ale dneska použiješ na návrh takového schematu software, kterému jen řekneš, co chceš použít za součástky, takže důvod proč si lidé koupí nějakou značkovou desku oproti čínské je kvalita těchto součástek a zároveň ten software.

    • @soteksotkis
      @soteksotkis 3 роки тому

      A vy si jako myslite, ze Asrock je neco jineho nez vetsi cinska "garazovka"? Ze si davaji vlastni logo do UEFI z nich neco lepsiho nedela.
      Zrovna u zakladnich desek je to ale trochu jedno. Tam je spousta obvodu, ktere dokaze vyrobit jenom par tovaren na svete. Respektive myslim chipset dodava primo vyrobce procesoru Intel/AMD a je jedno jakou garazovku mate ale bez nich prodate mozna desku pro mimozarucni opravu ale presazovani licencovanych chipu nebude prace na minutu. A delat na koleni kopii chipsetu s rizikem, ze zapadni pulka sveta zakaze dovoz a prodej kvuli porusenym patentum nestoji za budovani potrebne linky.

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому +1

      @@soteksotkis Ale tak UEFI si všichni kupují od jedné firmy 😅

    • @soteksotkis
      @soteksotkis 3 роки тому

      ​@@milanfon Vida, do toho ani nevidim. Respektive vim, ze je AMI ale jestli to GUI pro konkretniho vyrobce pridavaji oni nebo prodavaji jadro kodu a modifikace s chipem si zajistuje vyrobce desky jsem nikdy nezkoumal.

  • @minduton
    @minduton 3 роки тому

    Ta hodnota kondenzátoru není kritická - u kondenzátorů obvykle platí, čím větší (kapacita), tím lepší... Takže použít zkrátka tu nejvyšší hodnotu, která tam lze naletovat.

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      To docela odporuje všemu, co o nich píšou lidé na internetu.

    • @minduton
      @minduton 3 роки тому

      @@milanfon Kondenzátory u patice mají filtrační charakter (vyhlazují napětí), takže vyšší hodnoty kondenzátorů nevadí, vadí menší než potřebná.

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 3 роки тому

      U elektrolytickych u zdroja a inde, kde maju hladit vacsinou hociaky vacsi je ok, inde casto nie. Aj elektrolyt moze byt v obvode casovej zakladne, alebo v LC oddelovaci vyssej a nizsej frekvencie pre roznopasmove reproduktory.

    • @minduton
      @minduton 3 роки тому +1

      @@romanhanajik3185 Může, ale v reálu jsou to kecy. V 98% aplikací se využívá prostě a jen jejich filtrační funkce. Doby časovačů s elektrolyty jsou pryč, pokud už nějaký takový časovací obvod někde je, tak je využívána podstatně nižší (neelektrolytická) hodnota kapacity a nad tím je prostě nějaký čítač. A na výhybky k reproduktorům se elektrolyty nepoužívají, nehledě na fakt, že to jsou obvykle kondenzátory v hodnotách stovek nF či jednotek uF - ne mF.

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 3 роки тому

      @@minduton dik, ale mF na doske asi nie su. Takže myslite, že 98% všetkých kondenzátorov, čiže 49 z 50 možno nahradiť hociakým veľkým? Niektoré by sa podľa mňa dlho nabíjali do potrebného napätia a mohli zničiť predradné obvody(?)

  • @td-sr9od
    @td-sr9od 3 роки тому

    Od Asusu to vystáť! Pred pár rokmi som aktualizoval tete bios na jej kompe. Bios som vyhľadal podľa jej dosky a stiahol ho, na aktualizácií biosu nieje nič ťažké. V tomto prípade som ale odfajčil tete doku. Biosy som pred tým aktualizoval celému bloku ale tentoraz to nedopadlo dobre. Príčinou bolo že aktualizácia od Asusu obsahovala chybu, táto chyba odfajčila zakladnú dosku asi tak tisícke ľudí. Problémom je, že asus túto aktualizáciu ponúkal ešte po pol roku od zistenia chyby. Keď som žiadal refundáciu, a pýtal sa načo tento vadný bios ešte ponúkajú. Prišla mi odpoveď: To ste mi položili veľmi zákernú otásku! Odvtedy so mnou Asus nekomunikuje.

  • @Sykora2205
    @Sykora2205 3 роки тому

    Ta raketa v pozadí😅😅🤣

  • @cooltchemobility
    @cooltchemobility 3 роки тому

    Říká se tomu KONZUM

  • @vmet1899
    @vmet1899 3 роки тому

    Kapitalisticky nesvar!!!

  • @pavelmacourek2956
    @pavelmacourek2956 3 роки тому

    Víte ono je to těžké. Když vezmu např. svůj obor (velká bílá technika) tak dnešní cena za výjezd servisního technika k zákazníkovi se v hlavním městě pohybuje od 1200-1700 (beru autorizované servisy). Takže pokud si koupíte pračku za 5-6 tisíc, opravdu se Vám vyplatí volat servis ačkoliv bude dostupná dokumentace? A to samé máte s tou základní deskou. I kdyby stála 7 tisíc nová, tak za opravu kondenzátorů Vám řeknou třeba 3-4 tisíce. A tohle určitě pájkou neuděláte ...A za 500 Kč Vám to nikdo dělat nebude. Tak to dneska je....

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      Dovolím si říct, že pájkou to udělat jde. Vyžaduje to přesnou ruku a trochu zkušeností, ale jde v případě těch extra malých je na to potřeba horkovzdušná pájka. Ohledně oprav těch desek, tak za opravu desky bych si účtoval (být vlastníkem servisu) odhadem spíše kolem 1500 a v tu chvíli to začne dávat smysl. Tam je hlavní výhodou absence nutnosti výjezdu, jelikož zákazník si zařízení doveze sám.
      Jinak souhlasím, že na pračku za 5-6k nemá moc smysl si volat autorizovaný servis.
      Jinak ze svojí zkušenosti s (neautorizovanými) techniky a jejich přístupem k práci je to teda dost hit or miss. Když člověk jde po někom s velmi dobrým hodnocením, nespálí se - výjezd k nám, diagnostika problémů (výpadky jističe v průběhu praní) a následná oprava (výměna uhlíků) vyšla kolem 800 - město Most. Ale taky jsem měl setkání třetího druhu v Plzni, kdy se jiná pračka chovala naprosto stejně jako v předchozím případě a technik jako první hned ze si ji bude muset odvézt na dílnu, zkontrolovat izolaci motoru, rozhodně přebrousit stator apod... Grrr naštěstí za samotný příjezd nic nechtěl, ale "opravit" jsem ho to nenechal.
      -Dangel

    • @pavelmacourek2956
      @pavelmacourek2956 3 роки тому

      @@milanfon To jste šikovný. Já kdysi viděl nějakou inzerci na opravu ZD a měli na to nějakou extra pájecí zařízení. Já servis dělám nějakých 10 let a taky neříkám že umím všechno ale reklamací mám minimum. Nedokážu pochopit, jak se člověk co vymění uhlíky s prací, cestou a materiálem za 800 Kč uživí. Mě to přijde málo. Když půjdu k zubaři, tak tam nechám 1500 Kč takže asi tak...

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      Takhle ono je klidně možný, že si trochu špatně pamatuju kolik to stálo... Vím, že jsem mu záměrně dával víc, než si řekl (_je možný tedy 800-> dal jsem 1k nebo 1,2k-> dal jsem 1,5k)_ , protože mi to přišlo fair... U nás je nižší cena bydlení a jsou tam také nižší příjmy ale hlavně on to dělá sám na sebe - nižší náklady na provoz podnikání.

    • @milandirokop3320
      @milandirokop3320 3 роки тому

      Proč by to pájkou nešlo? Běžně pájím o dost menší kondenzátory a rezistory. U takového "hovada" nevidím v použití pájky problém.
      Servis asi nebude pájet tři kondenzátory za 500Kč. Pokud bych na to neměl výbavu nebo si na to netroufal, tak bych se zkusil poptat třeba na FB. Určitě se najde někdo, kdo to za malý úplatek rád připájí.

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 3 роки тому

      @@pavelmacourek2956 jj, cena noveho 7000, tak cena opravy 4000, to je presne cenotvorba opravy na hovado, ked sa cena stanovuje nie podla realneho casu, ale podla zakaznikovej kapsy a tak sa stava, ze zakaznik si radsej zbytocne* kupi novu a vykonnejsiu za 7000. Pre neho konkretne.

  • @JohnnymaCZEk
    @JohnnymaCZEk 3 роки тому

    Zrovna u té desky je to klasický blokovací kondenzátor, takže 100n

  • @martink8
    @martink8 2 роки тому

    Tohle je hrozně těžký, ty firmy utrácí miliony za vývoj a výrobu utrácet další miliony za opravy už se jim nechce, vyrábět náhradní díly pro každý produkt je drahá sranda, pracují ve firmě kde se na sklad už prostě nevyrábí, zákazník chce 10000 dílů a tak se mu to během týdne vyrobí a hned odveze... Myslíte že když se vám na autě rozbije třeba termostat nebo turbodmychadlo, že vám výrobce pošle výkresy a 3D model ? On je reálně třeba ani nemá protože mu je dodává subdodavatel a teď si představit že by firma musela ještě zaměstnávat lidi, kteří by tyhle součástky museli opravovat, to by reálně tu firmu víc stalo než by jí to vydělalo a samozřejmě by to promítnul do ceny produktu, to nejsou těžký počty.

  • @petrcrover3266
    @petrcrover3266 3 роки тому +1

    Problém je, že nechápeš, že Designování PCB, aplikované filtry, použité custom chipy, které napriklad nejakym zpusobem elegantne resi nejaky problem. To vše patri jako celek pod licenci vyrobce. Nemyslim to spatne, ale KiCAD soubor je slozen ze trech dilcich prvku..schema jako takove, pcb design a boom list soucatek plus napriklad tepelna rozlozeni kritickych soucastek.. neni to jen o schematu. Pokud by jsi byl opravdu takovy profik. ty upadle kondiky by jsi snad mohl tedy odhadnout hlavne jejich funkci a pak radove typnout hodnotu podle toho zda se jedna o napajeni nejakeho chipu, filtrace, kapacitni srauec atd. btw..zmerit ti nesel, jelikoz pouzivas nejaky multimetr ktery ma bidne mereni kapacity ... pokud by jsi chtel vzit v uvahu esr odpor, potrebujes lrc metr. ...neber to jako hate...spis tu hajim designery hw...ona to neni prdel..;)

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      A jak se to terda podle tebe liší třeba od toho, když vyfotím fotku a dám ji na internet? Každý ji vidí, každý ji může zneužít, ale legálně jsem jim k tomu nedal práva. U schematu je to přeci úplně stejné.
      Jinak já netvrdím, že jsem nějaký zapálený profík, jen se občas amatérsky elektonice věnuju a největší problém, co jsem ohledně těchto kondezátorů našel je, že prý každý má jinou hodnotu a prý se nedá jen tak odhadnout, jak píšeš, a liší se to deska od desky, takže jako schéma by se v tomto případě fakt hodilo.
      - Milan

    • @petrcrover3266
      @petrcrover3266 3 роки тому

      @@milanfon jsou to kondy pod socketem ...tedy Vcore kapacity... 6,3V 22uF tím nic nezkazíš ... x370 je dost nova jeste...kdyztak mi napis kam, poslu ti schema starsich asusu at se muzes odpichnout

    • @petrcrover3266
      @petrcrover3266 3 роки тому

      @@milanfon fotka navic teda neni absolutne to same co schema... to je jako by jsi chtel po Becherovce jeji recepturu... taky si muzes udelat rozbor a zjistit si to sam...ale proc by ti meli rikat oni dobrovolne recept?

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      Ale recept je duševní vlastnictví, které pro zákazníka není nikterak důležité a pochybuji, že podle rozboru přijdeš na tu správnou recepturu. Coca Colu také nikdo jiný nevyrábí, i když by legálně mohl, protože nepřijde na recept. A hlavně je to jídlo, nemáš na to žádnou záruku a slouží to jen ke spotřebě. Ovšem elektronika by naopak vydržet měla a aby to bylo zaručené, tak by zákazník měl mít právo vědět, jak ji opravit.

    • @petrcrover3266
      @petrcrover3266 3 роки тому

      @@milanfon ale je to jine ve smyslu ochrany.. schema je vetsinou soucasti firemniho know how... navic je to spotrebni elektronika...rozhodne neni delana na to, aby fungovala vecne..:)

  • @GOTIK83
    @GOTIK83 3 роки тому

    Chápu myšlenku .. ale probůh, hlavně ne žádný další zbytečný zákony. To akorát danou akci zbytečně prodraží.

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      Proč by mělo?

    • @GOTIK83
      @GOTIK83 3 роки тому

      @@milanfon Tak jestli si někdy pozoroval jak dokážou z jednoduché věci utvořit zákon o spoustě nařízení, vyjímek, zákazů atp. tak je jasné, že by to dopadlo právě nerentabilitou takových oprav.

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      To už jsou teď

    • @GOTIK83
      @GOTIK83 3 роки тому

      no právě ... pokud by do toho politik nezasahoval, výrobce by nejspíš sám uznal výhodnost velké části oprav. Ať už by to bylo nějákým autorizovaným servisem a nebo kýmkoliv kdo dokáže sehnat potřebný materiál a podklady.

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      @@GOTIK83 Tak to fakt není

  • @justice4all526
    @justice4all526 3 роки тому

    Wet smell balls. 😏👍

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac9431 3 роки тому

    Smysl to dává jde o prachy :) Obecně problém není ani v ASUS ani v desce , ale světe div se je v oné slabice s velkými písmenný jo je v EU protože EU doslova slušně řečeno kašle na zákazníky i na ekologii a netrvá na 1/ delších zárukách 2/ povinnosti oprav a servisů . Tak že pláčete dobře , ale na špatném hrobě problém je v korporátu propojeném z politiky a EU a Ekologie co hlásají je to samé jako pít víno a hlásat vodu jestli víte o čem mluvím je to součást nauky o dějinách křesťanství a mluvil o tom Jan Hus !

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 3 роки тому

      Prave EU zaviedla jednotne nabijacky a Right to repair vzniklo v USA a ta nepatri do EU, ze? :)

  • @ladislavkurka497
    @ladislavkurka497 3 роки тому

    Ve videu je reklama na Agrofert🤮

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому

      Hrůza co?

    • @ladislavkurka497
      @ladislavkurka497 3 роки тому

      No kdyby jste znal jejich postupy, tak by to byla hrůza.

    • @milanfon
      @milanfon  3 роки тому +1

      Tak mi nevíme, co tam skočí za reklamu 😅

    • @keemaxcz
      @keemaxcz 3 роки тому +1

      Reklamy přes Google Ads nikdo neovlivní, ty ovlivňuje algoritmus, který ovlivňuje tvé chování ve službách Google.

  • @ovoce4037
    @ovoce4037 2 роки тому

    rozumbrado, ale Evropský parlament není zákonodárný orgán. Prostě blbečci si myslí, že vše co má v názvu parlament dělá zákony a pak o tom točí videa

    • @milanfon
      @milanfon  2 роки тому

      Ehmmmm a kdo říkal že je? 🤔

    • @ovoce4037
      @ovoce4037 2 роки тому

      @@milanfon ty

    • @milanfon
      @milanfon  2 роки тому

      Až na to, že nikde 🤷‍♀️

    • @ovoce4037
      @ovoce4037 2 роки тому

      @@milanfon tvůj příspěvek nedává smysl

    • @milanfon
      @milanfon  2 роки тому

      @@ovoce4037 No spíš tvůj, protože si domýšlíš věci, které v tom videu vůbec nebyly řečené.
      - Milan