Mnie udało się znaleźć poroże w tym roku przez przypadek, a przygodę z lasem zaczęłam w zeszłym roku. Chodziłam, szukałam dwa miesiące i nic, a tu przy zwykłym spacerze okaz dwunastak. Szczęście i radość niezwykła. Pozdrawiam.
Trafiłem tu przypadkiem. Bardzo ciekawy odcinek. Ja miałem to szczęście znaleźć ostatnio na grzybach piękny komplet zrzutów. Brakuje mi tylko wyjaśnienia nazewnictwa poroża w zależności od liczby odrostów, z prezentacją na porożu najlepiej (piątak, dwunastak itp).
Byki z uszkodzonym badylem, po jednej stronie wytwarzają słabszą tykę (często w formie myłkusa), dlatego, że poroże to tkanka kostna (z identycznym prawie składem mineralnym co kości w badylach), więc organizm naturalnie „przeznacza” większość substancji mineralnych przetwarzanych z pożywienia dla uszkodzonej kończyny, natomiast tyka nakłada się bardzo słaba lub zniekształcona (a czasami nie wykształca się w ogóle). Ciekawostką jest często zauważalna zależność, że uszkodzone badyle pokrywają się z brakiem poroża po przeciwnej stronie na łbie byka, lub po przekątnej w odniesieniu do tylnych badyli. Darz Bór !
Często jest dokładnie odwrotnie - byk po przeciwnej stronie od uszkodzonego badyla wytwarza formę mocniejszą, ale o budowie anormalnej. Moja teoria o dysproporcji jest taka, że taki byk pochyla się i śpi zawsze na jednej stronie ciała, ze względu na uszkodzoną kończynę... Zmienia to sposób ukrwienia tyk - jedna dostaje więcej krwi a druga mniej i rozwijają się one odmiennie, bo razem z różną ilością krwi otrzymują różną ilość budulca.
Zdobek, muszę kiedyś przyjechać do twojego nadleśnictwa z rodziną, od dwóch dni siedzę i słucham, siedzę i słucham w końcu ktoś kto opowiada w ciekawy sposób. A nie ukrywam ze strasznie się interesuje tematyka raz ze kocham lasy a dwa ze mój świętej pamięci dziadek był leśniczym na Mazurach w nadleśnictwie Wielbark.
DZIĘKUJĘ ZA OGROMNA WIEDZĘ Z PRZYJEMNOŚCIĄ SLUCHAŁAM I DOWIEDZIAŁAM SIĘ BARDZO CIEKAWYCH RZECZY O KTÓRYCH NIE MIALAM POJĘCIA IDZIE LAPKA W GÓRĘ I DZWONECZEK TEŻ BO SLUSZNIE SIĘ NALEŻY POZDRAWIAM I WIĘCEJ TAKICH WIADOMOSCI
A ja miałam szczęście znaleźć takie zrzuty dwukrotnie na własnej posesji. Mieszkam w USA i codziennie goszczą u mnie sarny. Dziękuję za piękny film o naszej pięknej Polsce. Renata Cyran
Bardzo dziękuję za ten film. Na targu miejskim w Olsztynie znalazłem niedawno "przypadkiem" (dar Opatrzności) poroże . Leżały sobie na kocyku wśród innych staroci. Ładna parka, nie duża, aczkolwiek są rozwinięte - jeden oczniak złamany, a drugiego niema; nadoczniaki (jakieś takie rozwinięte, bo z dwiema małymi odnogami niczym korona), opierak (jeden krótki, drugi dłuższy) i potrójne korony. Widać, że zostały zdjęte z czyjejś ściany, na której wisiały już bardzo długo. Ale niestety wyglądają na upolowane, a nie znależione. Kupiłem za bagatela 20 zł!!! Bez namysłu nabyłem tę piękną ozdobę. :-)
Ten odcinek mnie zainspirował do szukania zrzutów :) po obejrzeniu go kilka razy, 29.03.2020 znalazłem moje pierwsze poroże jelenia :) co prawda stary i złamany zaraz za opierakiem, ale radocha niesamowita :)
Zabrakło wzmianki dot. tego, iż poroże zbudowane nie jest z tkanki kostnej, lecz okostnej:) ale to taki drobny szczegół. Generalnie fajny pomysł na kanał, śledzę od pewnego czasu - ciekawe tematy i odpowiedni przekaz. Zasubskrybowane i czekamy na więcej, powodzenia z projektem!:)
Zawędrowałem do tego odcinka przypadkiem, ale widząc ciekawy sposób prowadzenia oraz akcję z koszem postanowiłem zostać do końca ;) Ku memu zaskoczeniu pojawiłem się (konkretnie pod postacią mojej pracy) w 16:33 ;)
Wooow, bardzo ciekawy kanał! każdy powinien się z nim zapoznać zanim ponownie wyruszy do lasu chociażby na grzybobranie :) poziom szacunku i świadomości co do lasów i natury wzrósł o 110% \m/ poza tym bardzo przystępny format przekazywania wiedzy :)
Chodzę po lasach odkąd umiem chodzić, także jest to chwila zważywszy, że skreślam zaraz trzeci krzyżyk na karku, głównie rekreacyjnie i w sezonie jesiennym - za grzybami. Pierwszy zrzut znalazłem w zeszłym roku (i to niedaleko Twojego rejonu autorze - lasy jeziora Raduńskiego). Co zabawne wydaje mi się, że jej to para, chociaż co prawda identyczne nie są, to bardzo podobne i były od siebie oddalone o dobre 700m. Bardzo ciekawy materiał, zostanę tutaj na dłużej :)
Rogi: wytwór skóry właściwej, puste w środku, występuja u samca i samicy, rosna jedne całę życie. Poroże: wytwór kości, pełne w środku, zmieniane są co roku, występują tylko u samca -oprócz renifera bo tam i samice je mają (zatem zaprzęg św. Mikołaja zbudowany tylko z "facetów" to brak parytetów ;)
Witam To że krowy też mają to już powiedział Pan Zdobek :) ale jeden i drugi Pan zapomniał albo nie dopowiedział że byki" facet krowy " tyż mają rogi - no i niektórzy mężczyźni yż :)
Podczas grzybobrania nie znalazłam żadnego grzyba prócz niejadalnych, ale za to tykę sarny już tak :)) Jelenie są fascynujące, dotykałam kiedyś poroże byka z tym meszkiem, całkiem przyjemne i ciepłe. Spotkałam też na wsi perukarza, śmiesznie wyglądał wśród swoich kolegów.
Ja raz bedac na grzybach wdepnalem w poroze. Kiedy butem przycisnalem na jedna z tych odnóg czy tzw korony druga czesc automatycznie przycisnela mi kostke co sprawialo wrazenie jakby zmija mnie chciala zaatakowac. Az podskoczylem I zawylem wtedy wystraszony . Adrenalina podskoczyla niesamowicie.. Malutkie bylo. Na pamiatke zabralem do domu.
Dwa razy juz z nalazlem piekne poroza.I to byly naprawde duze i cieżkie poroza! Nie pracuje w lesie ale uwielbiam byc w lasach😊mam farta ale w lottka jeszcze do dzis nie trafilem😉
Zanim rozpowszechniono w Polsce wilki, z łatwością można było znaleźć w lesie poroże. Jelenie miały stałe miejsca dziennego odpoczynku, chodzili stałymi ścieżkami i jeśli nikt ich nie wypłoszył można było codziennie rano biegnąć po świeże poroże. Teraz wilki każdego dnia i każdej nocy przepędzają je w nowe miejsca i trzeba mieć duże szczęście żeby cokolwiek znaleźć.
Ajajaja ja kiedyś pisałem też z prośbą o film o zrzutach. Dziękuję. W kwestii zrzutów to ja się najwięcej zainteresowałem tematem dzięki kanałowi YT "Mariusz Nędzyński". U Pana Mariusza to jest pełno zrzutów więcej jak grzybów! Swoją drogą polecam Wam nawiązać z nim kontakt stricte UA-camowy. Pan Mariusz jest wspaniały! Uwielbiam oglądać jego filmy tak jak Wasze. Szkoda, że jeszcze nie podaliście wartości zrzutów w skupie. W moich okolicach (Opolskie) to od 25 zł/kilogram zrzutów od koziołków saren (te małe) aż po 50-60 zł/kilogram duże masywne od Jeleni. Cena też jest zależna od ilości rozgałęzień i jakości zrzutu. Najwięcej oczywiście można zgarnąć za atrakcyjne 16-taki czy 18-taki (czyli na jednej połówce zrzutu po 8-9 rozgałęzień.
Ano zapewne nie podali żeby ludzie tylko na kasę nie łasili. Teraz ciężko znaleźć dużo ludzi szuka. A w opolskim to najwięcej zdzierają handlarze bo poroże to i nawet 90-120zł jest warte za 1kg w zależności od rodzaju. Ja tez z Opolskiego ale nie zbieram , tylko przy okazji jak znajdę to daje znać znajomym. A skąd jesteś okolice OP ? zaraz obczaję ten polecony kanał YT. W opolskim teraz wilkami straszą. Gdzieś dali w okolicy zakaz wstępu do lasu był artykuł.
Ja jestem z tej części Opolskiego bliżej jak na Częstochowę. ;) Co do wilków to nie słyszałem by były w Opolskim ale za to miałem spotkanie z wilkiem oko w oko w lasach Otwockich. Totem tam niezły cyrk był bo okazało się, że prawdopodobnie chory na wściekliznę ten wilk tam straszy ludzi.
W kwestii kanału Pana Mariusza Nędzyńskiego to naprawdę szokiem jest to ile on tym zrzutów znajduje. Teraz w ostatnim filmie mówił, że znalazł już 17 zrzutów w tym sezonie. No jak grzyby!
Ty zbierasz te poroże lepiej jak ja grzyby... Niezły żart... Fajna wiedza ( mam na myśli zagadnienia techniczne w nazewnictwie części poroża ) ja w swoim życiu znalazłem tylko dwa zarzuty ... Ale zawsze z przypadku .... Po za tym domyslilem się sam gdzie to ewentualnie można szukać... U mnie w lesie jelenie sarny można spotkać niemal codziennie. Czasem łosie... Ale znaleźć rzut to jak trafić w lotka ... Gratuluję kolekcji
@@domi17ist Pewnie tylko jak się idzie na grzyby to zawsze się coś znajdzie......Ze zrzutami jest tak że możesz chodzić non stop przez cały tydzień robiąc 15-20 km dziennie a się nic nie znajdzie, grzybki się nie przemieszczają a jelenie owszem.
@@rafam2547 literówka klawiaturowa, człowieku spokojnie, nigdy Ci się palec nie omsknął na klawiaturze czy to w telefonie czy tej przy komputerze? W niektórych telefonach jest inny układ polskich znaków. Człowiek może miał nowy telefon, pamięć mięśniowa zrobiła swoje. W tej chwili ty wyszedłeś na tego "cymbała". Pozdrawiam typowego "polack'a", który musi znaleźć zawszę jakiś powód żeby się przyczepić...
At the beginning of video you said, that you had been working in the woods for about 20 years and didn't find any cast antler- it is hard to believe this, knowing the fact that Poland has a big population of red deer and elk. Especially if you go to the woods with a purpose to find a shed. Some of guys in Poland, Latvia or Lithuania are lucky to find 20-30 or even more sheds in one season. I am not so lucky, but I find a few antlers every year.
Najważniejsze, to na przedwiośniu nie wpadać w histerię i szaleństwo. Ja w sezonie jak znajdę 3 sztuki, to już jest dobrze. Dużo chodzić, obcować z naturą, nabierać kondycji i wdychać 300 razy zdrowsze powietrze niż w miastach, to o wiele cenniejsze. Do tego coś sfilmować, poobserwować... Nie ma nic piękniejszego... jak dla mnie :)
"Dźwignia się robi te duże poroża można znaleźć blisko siebie" leśniczy z kilkunastoletnim stażem się wypowiedział :), ile dużych mocnych zrzutów ciężko jest sparować bo byk może przejść śmiało nawet kilkanaście kilometrów z jedną tyką np. gdy jest płoszony, teraz obracając to w promień no to powodzenia :), mogą być blisko siebie owszem, nawet jeden na drugim może leżeć ale to kwestia szczęścia i tyle a nie reguły bo takiej zupełnie nie ma w tej zabawie
Ciekawy filmik. Jednak ja, jako laik, mam kilka zastrzeżeń. Po pierwsze: Nie ma wytłumaczenia czym się różni poroże od rogów. I jako laik (bez sięgania do Wiki, a jeno w oparciu o swoją wiedzę) piszę: Rogi są keratynowym wytworem naskórka (jak włosy, paznokcie, sierść, kopyta). Poroże jest wytworem organizmu, gdzie do jego produkcji jest potrzebny wapń, fosfor oraz inne składniki odżywcze. Tak jak kości. Co do badyli (5:31), to dedukuję. Jeśli byk zrani się w lewą nogę (wnioskuję iż rozwidlone poroże miał z prawej strony), to cały organizm odciąża zranienie. Lekarz jest wymysłem człowieka. Zwierzę może co najwyżej działać instynktownie. Dlatego badyl powstały po stronie zranienia nie powinien mieć sęków, ponieważ one obciążały by zranioną stronę. Więc instynktownie zwierzę zmniejsza masę poroża po stronie zranienia, ale nadal je posiada. Co do tych komórek, to wnioskuję, iż są to osteoklasty. I tu odwołanie do ludzkiego organizmu. Osteoblasty to są komórki kościotwórcze. Podczas złamań odbudowują kość ale z naddatkiem. Więc żeby nie było na kościach zgrubień wprowadzających anomalie do organizmu, istnieją osteoklasty - komórki "zjadające" nadmiar kości. Domyślam się, iż w przypadku odpadania poroża swoją rolę odgrywają właśnie osteoklasty. Zabrakło mi również wyjaśnienia deformacji poroża u kozłów sarny. Z tego, co słyszałem, to kozła sarny ze zdeformowanym porożem nazywa się perukarzem. A deformacja zachodzi wtedy, kiedy kozioł ma uszkodzone jądro/jądra. Wtedy się takie osobniki odstrzela, ponieważ nie wnoszą wartości reprodukcyjnej do stada.
Odcinek fajny i jak zawsze można wyciągnąć nowe informacje :D. Zabrakło mi tylko tego jak to się dzieje, że poroże nabiera takich barw :D (ja wiem). A te poroże znalazł Pan w babrzysku i z tego co pamiętam trzeba było wierzyć biuro bo smród z bajorka przeniósł się wraz ze zrzutem :D. Pozdrawiam! :)
El tv życie lasu fajna sprawa jestem miłośnikiem przyrody od kont pamiętam . Prawda jest taka że oglądam dużo kanałów przyrodniczych i czytam dużo książek lecz jeszcze wciąż mi coś umyka . Jestem z Wałcza zachodniopomorskie mieszkam w na wsi zwanej Wałcz Drugi . I od paru lat słychać że przybyły w nasze okolice wilki , wiem że u nas występują wilki szare i lubią zamieszkiwać bagienne lasy . Między innymi trochę łykłem wiedzy z waszych filmów . Chciałbym się dowiedzieć gdzie i jaki sposób najlepiej go za opserwować i w jakim czasie . A może byście byli za interesowani tu nagrać coś ciekawego ? Pozdrawiam
Mnie udało się znaleźć poroże w tym roku przez przypadek, a przygodę z lasem zaczęłam w zeszłym roku. Chodziłam, szukałam dwa miesiące i nic, a tu przy zwykłym spacerze okaz dwunastak. Szczęście i radość niezwykła. Pozdrawiam.
Trafiłem tu przypadkiem. Bardzo ciekawy odcinek. Ja miałem to szczęście znaleźć ostatnio na grzybach piękny komplet zrzutów. Brakuje mi tylko wyjaśnienia nazewnictwa poroża w zależności od liczby odrostów, z prezentacją na porożu najlepiej (piątak, dwunastak itp).
Byki z uszkodzonym badylem, po jednej stronie wytwarzają słabszą tykę (często w formie myłkusa), dlatego, że poroże to tkanka kostna (z identycznym prawie składem mineralnym co kości w badylach), więc organizm naturalnie „przeznacza” większość substancji mineralnych przetwarzanych z pożywienia dla uszkodzonej kończyny, natomiast tyka nakłada się bardzo słaba lub zniekształcona (a czasami nie wykształca się w ogóle). Ciekawostką jest często zauważalna zależność, że uszkodzone badyle pokrywają się z brakiem poroża po przeciwnej stronie na łbie byka, lub po przekątnej w odniesieniu do tylnych badyli. Darz Bór !
Często jest dokładnie odwrotnie - byk po przeciwnej stronie od uszkodzonego badyla wytwarza formę mocniejszą, ale o budowie anormalnej. Moja teoria o dysproporcji jest taka, że taki byk pochyla się i śpi zawsze na jednej stronie ciała, ze względu na uszkodzoną kończynę... Zmienia to sposób ukrwienia tyk - jedna dostaje więcej krwi a druga mniej i rozwijają się one odmiennie, bo razem z różną ilością krwi otrzymują różną ilość budulca.
Z was niezłe badyle.
@@adamkosiorek1547 teraz toś mi zaimponował ma to sens
Mądrego to i mądrze posłuchać. Pozdrawiam :)
Zdobek, muszę kiedyś przyjechać do twojego nadleśnictwa z rodziną, od dwóch dni siedzę i słucham, siedzę i słucham w końcu ktoś kto opowiada w ciekawy sposób. A nie ukrywam ze strasznie się interesuje tematyka raz ze kocham lasy a dwa ze mój świętej pamięci dziadek był leśniczym na Mazurach w nadleśnictwie Wielbark.
Wspaniały ,pouczający film.Atrakcyjnie zrealizowany i świetna narracja p.Zdobysława.Gratulacje.
DZIĘKUJĘ ZA OGROMNA WIEDZĘ Z PRZYJEMNOŚCIĄ SLUCHAŁAM I DOWIEDZIAŁAM SIĘ BARDZO CIEKAWYCH RZECZY O KTÓRYCH NIE MIALAM POJĘCIA IDZIE LAPKA W GÓRĘ I DZWONECZEK TEŻ BO SLUSZNIE SIĘ NALEŻY POZDRAWIAM I WIĘCEJ TAKICH WIADOMOSCI
No i kolejna porcja wiedzy. Bo ja "cymbał" do tej pory myślałałem, że wiek jelenia łatwo poznać po ilości odrostów. Że niby jeden na rok. Dziękuję :)
Świetna wrzutka, szanować się powinno takich jak Ty.
Wspaniały program i objaśnienia dla nie znajomych o wspaniałej naturze i życiu leśnej kniej .
A co to leśna kniej ?
Zdobek to super gosc bardo merytoryczny przekaz I duzy zasob wiedzy do ‘usdzenia’ pozdrawiam Cale echa lesne
Bardzo ciekawe informacje, dziękuję 👍🏻
Dobrze wiedziec ze mozna to zbierac. Myślałem ze to zabronione całkowicie. No to teraz nie przepuszczę okazji. Dzieki.
Super materjał. Nie każdy wie jak to się dzieje. Miastowi, a jestem taki. Z ciekawością obejrzałem ten filmik. Interesuje się naturą
Czapki z głów. Panie Kolego - krótko, węzłowato i na temat. Dobry materiał... :-)
Dziękujemy za super filmy Życzymy dużo zdrowia i wytrwałości Pozdrawiamy serdecznie z CHICAGO 🇵🇱🎄👍🎄🇵🇱
A ja miałam szczęście znaleźć takie zrzuty dwukrotnie na własnej posesji. Mieszkam w USA i codziennie goszczą u mnie sarny.
Dziękuję za piękny film o naszej pięknej Polsce.
Renata Cyran
Witam
Można od Pani odkupić ? Jestem zapalonym młodym kolekcjonerem i brakuje mi takich w kolekcji ? :)
Pozdrawiam serdecznie i proszę dać znać
Bardzo dziękuję za ten film.
Na targu miejskim w Olsztynie znalazłem niedawno "przypadkiem" (dar Opatrzności) poroże . Leżały sobie na kocyku wśród innych staroci. Ładna parka, nie duża, aczkolwiek są rozwinięte - jeden oczniak złamany, a drugiego niema; nadoczniaki (jakieś takie rozwinięte, bo z dwiema małymi odnogami niczym korona), opierak (jeden krótki, drugi dłuższy) i potrójne korony. Widać, że zostały zdjęte z czyjejś ściany, na której wisiały już bardzo długo. Ale niestety wyglądają na upolowane, a nie znależione. Kupiłem za bagatela 20 zł!!! Bez namysłu nabyłem tę piękną ozdobę. :-)
Ten odcinek mnie zainspirował do szukania zrzutów :) po obejrzeniu go kilka razy, 29.03.2020 znalazłem moje pierwsze poroże jelenia :) co prawda stary i złamany zaraz za opierakiem, ale radocha niesamowita :)
Nie znam sie na jeleniach czy sarnach ,ale uwielbiam filmy o nich! Dziekuje!👍
Ja też 😃
Zabrakło wzmianki dot. tego, iż poroże zbudowane nie jest z tkanki kostnej, lecz okostnej:) ale to taki drobny szczegół. Generalnie fajny pomysł na kanał, śledzę od pewnego czasu - ciekawe tematy i odpowiedni przekaz. Zasubskrybowane i czekamy na więcej, powodzenia z projektem!:)
Świetny program, świetny prowadzący potrafiący zaciekawić tematem
Wartościowy film i dużo merytorycznej treści. Dziękuję bardzo za ciekawą i nową dla mnie wiedzę 🙂
Pięknie! Filmik, który odpowiada na pytanie które dopiero co zadałem! Dziękuję! 🙂👍
Zawędrowałem do tego odcinka przypadkiem, ale widząc ciekawy sposób prowadzenia oraz akcję z koszem postanowiłem zostać do końca ;) Ku memu zaskoczeniu pojawiłem się (konkretnie pod postacią mojej pracy) w 16:33 ;)
brawo Zdobek, niech Ci darzy knieja
O cholera, Kościerzyna! Moje Miasto 😂❤️ propsy za film
Tak naprawdę ma swój własny wychodzony przez lata styl i system poszukiwania zrzutów :)
Filmik świetny ale dla laików :) Pozdro
Super bardzo ciekawe , fajnie pan opowiada
Wooow, bardzo ciekawy kanał! każdy powinien się z nim zapoznać zanim ponownie wyruszy do lasu chociażby na grzybobranie :) poziom szacunku i świadomości co do lasów i natury wzrósł o 110% \m/ poza tym bardzo przystępny format przekazywania wiedzy :)
Świetny i pouczający materiał! Tak wiele informacji, że żeby wszystko przyswoić będę musiał obejrzeć raz jeszcze :) Dzięki wielkie! Tym lasem! 🌳🌳🌳
Dziękuję, ciekawie Pan opowiada i miło się słucha .🌹
Chodzę po lasach odkąd umiem chodzić, także jest to chwila zważywszy, że skreślam zaraz trzeci krzyżyk na karku, głównie rekreacyjnie i w sezonie jesiennym - za grzybami. Pierwszy zrzut znalazłem w zeszłym roku (i to niedaleko Twojego rejonu autorze - lasy jeziora Raduńskiego). Co zabawne wydaje mi się, że jej to para, chociaż co prawda identyczne nie są, to bardzo podobne i były od siebie oddalone o dobre 700m.
Bardzo ciekawy materiał, zostanę tutaj na dłużej :)
Rogi: wytwór skóry właściwej, puste w środku, występuja u samca i samicy, rosna jedne całę życie.
Poroże: wytwór kości, pełne w środku, zmieniane są co roku, występują tylko u samca -oprócz renifera bo tam i samice je mają (zatem zaprzęg św. Mikołaja zbudowany tylko z "facetów" to brak parytetów ;)
Pinky P. Krowy też mają...
Witam
To że krowy też mają to już powiedział Pan Zdobek :) ale jeden i drugi Pan zapomniał albo nie dopowiedział że byki" facet krowy " tyż mają rogi - no i niektórzy mężczyźni yż :)
Piotr, ogólnie to wiesz, że jak Zdobek mówi o "byku" to mówi o samcu jelenia, prawda? Nie o krowie. Ogólnie cos w tych odpowiedziach zamęt powstał.
diabeł jeszcze
Mateusz Krzyszczuk rogi
Świetny odcinek, nie miałem pojęcia że tak to działa!!!
Przyjemnie się oglądało. Nawet przestałem zerkać na tv na mecze ligi mistrzów...
Oooo to wielki mój wielki sukces :D
Dzięki wielkie, bardzo ciekawy materiał. Jako nowicjusz wiele się dowiedziałem. Pozdrawiam.
Podczas grzybobrania nie znalazłam żadnego grzyba prócz niejadalnych, ale za to tykę sarny już tak :)) Jelenie są fascynujące, dotykałam kiedyś poroże byka z tym meszkiem, całkiem przyjemne i ciepłe. Spotkałam też na wsi perukarza, śmiesznie wyglądał wśród swoich kolegów.
Ja raz bedac na grzybach wdepnalem w poroze. Kiedy butem przycisnalem na jedna z tych odnóg czy tzw korony druga czesc automatycznie przycisnela mi kostke co sprawialo wrazenie jakby zmija mnie chciala zaatakowac. Az podskoczylem I zawylem wtedy wystraszony . Adrenalina podskoczyla niesamowicie.. Malutkie bylo. Na pamiatke zabralem do domu.
Zdobek. Konkretnie i na temat. Tylko szkoda ze nie w stroju zajaczka.
Bez przesady :D
Zdobysław Czarnowski bylby zdobek kicajacy po mlodnikach
Zdobek, świetny odcinek tak trzymaj . Pozdrawiam
Rogacz... to brzmi dumnie:-) Dziękuje za opowieść
Dwa razy juz z nalazlem piekne poroza.I to byly naprawde duze i cieżkie poroza! Nie pracuje w lesie ale uwielbiam byc w lasach😊mam farta ale w lottka jeszcze do dzis nie trafilem😉
"zeby laskom sie podobac", wesoly jestes :):):)
Dobry filmik edukacyjny... dziekuje.
Fajnie wytłumaczone...jak chłop krowie na rowie! Fajny materiał poglądowy.
Odcinek pierwsza klasa.
Pierwsze moje skojarzenie po przeczytaniu tytułu "zrzuty spadochronowe np. zapasów" następnie takie "whaaat?!"
Potem zobaczyłem miniaturkę ;)
Moje też.
Żeby to zobaczyć , trzeba przyjechać na Kaszuby , albo Bieszczady.
15:57 Pamiętam że było wyciągnięte z bajorka
Zanim rozpowszechniono w Polsce wilki, z łatwością można było znaleźć w lesie poroże. Jelenie miały stałe miejsca dziennego odpoczynku, chodzili stałymi ścieżkami i jeśli nikt ich nie wypłoszył można było codziennie rano biegnąć po świeże poroże. Teraz wilki każdego dnia i każdej nocy przepędzają je w nowe miejsca i trzeba mieć duże szczęście żeby cokolwiek znaleźć.
Dziś sarny zrzut znalazłem, łosia nie raz widziałem w tym lesie, warto spróbować
Dobra robota. Własnie od niego zacząłem oglądać wasz kanał;)i znalazłem poroże w 4 odcinku. Tak trzymać
Ajajaja ja kiedyś pisałem też z prośbą o film o zrzutach. Dziękuję. W kwestii zrzutów to ja się najwięcej zainteresowałem tematem dzięki kanałowi YT "Mariusz Nędzyński". U Pana Mariusza to jest pełno zrzutów więcej jak grzybów! Swoją drogą polecam Wam nawiązać z nim kontakt stricte UA-camowy. Pan Mariusz jest wspaniały! Uwielbiam oglądać jego filmy tak jak Wasze. Szkoda, że jeszcze nie podaliście wartości zrzutów w skupie. W moich okolicach (Opolskie) to od 25 zł/kilogram zrzutów od koziołków saren (te małe) aż po 50-60 zł/kilogram duże masywne od Jeleni. Cena też jest zależna od ilości rozgałęzień i jakości zrzutu. Najwięcej oczywiście można zgarnąć za atrakcyjne 16-taki czy 18-taki (czyli na jednej połówce zrzutu po 8-9 rozgałęzień.
Ano zapewne nie podali żeby ludzie tylko na kasę nie łasili. Teraz ciężko znaleźć dużo ludzi szuka. A w opolskim to najwięcej zdzierają handlarze bo poroże to i nawet 90-120zł jest warte za 1kg w zależności od rodzaju. Ja tez z Opolskiego ale nie zbieram , tylko przy okazji jak znajdę to daje znać znajomym. A skąd jesteś okolice OP ? zaraz obczaję ten polecony kanał YT. W opolskim teraz wilkami straszą. Gdzieś dali w okolicy zakaz wstępu do lasu był artykuł.
Ja jestem z tej części Opolskiego bliżej jak na Częstochowę. ;) Co do wilków to nie słyszałem by były w Opolskim ale za to miałem spotkanie z wilkiem oko w oko w lasach Otwockich. Totem tam niezły cyrk był bo okazało się, że prawdopodobnie chory na wściekliznę ten wilk tam straszy ludzi.
W kwestii kanału Pana Mariusza Nędzyńskiego to naprawdę szokiem jest to ile on tym zrzutów znajduje. Teraz w ostatnim filmie mówił, że znalazł już 17 zrzutów w tym sezonie. No jak grzyby!
Tak fajnie opowiadasz że sub poleciał
👍👍Wita Was wierny fan. Spoko odcinek i czekam na kolejny 👍👍🌴💪🌱🌱
Świetny odcinek, podoba mi się to 😃 daję plusika
Amazing collection! Great documentary!! Just subscribed 👍
Oh Deer! How nice!
Fajnie jest oglądać ciekawie i można się czegoś nauczyć
Genialnie zaplanowany odcinek:)
Ty zbierasz te poroże lepiej jak ja grzyby... Niezły żart... Fajna wiedza ( mam na myśli zagadnienia techniczne w nazewnictwie części poroża ) ja w swoim życiu znalazłem tylko dwa zarzuty ... Ale zawsze z przypadku .... Po za tym domyslilem się sam gdzie to ewentualnie można szukać... U mnie w lesie jelenie sarny można spotkać niemal codziennie. Czasem łosie... Ale znaleźć rzut to jak trafić w lotka ... Gratuluję kolekcji
Zdobek, Michał, Maciej, Dominika i... Ktoś zza kamery na piątego do Familiady... Kto za?
p g Podoba mi się ten pomysł. Dziękuję za propozycję :)
bardzo fajny kanal, nagrywajcie jak najwiecej!
Dobry poradnik dla tych co zbierają te zrzuty
Bardzo ciekawie opowiedziane. Piątka.
Świetny kanał. Dlaczego go nie widziałem wcześniej
Co roku przed sezonem tu wracam przypomniec sobie darz bor
mi się kiedyś udało znaleźć w Szwecji zrzut łosia. Bardzo podobne rozmiarem do prezentowanego
Mega konkret. Wielkie dzięki. Oglądałem z przyjemności;)
mega wartosciowy odcinek. szacun !!!
Fajnie opowiadasz
Дякую за жарт, на початку. Я сильно сміялася. Проти моєї депресії, це дуже добре!!! :-)
жизнь слишком интересна для депрессии желаю тебе много любви
Świetny film, dużo wiedzy, dzięki.
To jest zrzut z odcinka #4. O ile pamiętam to jest ten zrzut co ,, fiołkami nie pachniał '' :-)
przez przypadek obejrzałem i oczywiście suba dałem jak i łapkę. Fajnie prosto wytłumaczone. Pozdrawiam z Mazur będąc na załadunku w Holandii hehe
Bardzo fajny program!
Jelenie to piękne i bardzo smaczne zwierzęta jak i sarny pozdrawiam
Bardzo przydatny film 👍👍👍
Zrzut bagienny z odcinka o barzyskach🙂 uwielbiam Echa Leśne! Pozdrawiam z niedaleka, bo z Miastka!
Szczerze, temat mnie kompletnie nie interesuje, ale mimo to film bardzo miło się ogląda
bambaryla _ zdziwiłbyś się ilu ludzi chodzi i szuka zrzutów. To jest tak wciągające jak grzybobranie...
@@domi17ist Pewnie tylko jak się idzie na grzyby to zawsze się coś znajdzie......Ze zrzutami jest tak że możesz chodzić non stop przez cały tydzień robiąc 15-20 km dziennie a się nic nie znajdzie, grzybki się nie przemieszczają a jelenie owszem.
Zdobek jestes mega !
a ja powiem historię znalezionego ponad metrowego poroża ( 1,5 kg) , 4 rowerzystów po nim przejechało i myślało że to jest gałąż ;)
gałą"ż" to w twoim mózgu tkwi. Historia jest taka, że byłeś szkolnym cymbałem.
@@rafam2547 literówka klawiaturowa, człowieku spokojnie, nigdy Ci się palec nie omsknął na klawiaturze czy to w telefonie czy tej przy komputerze? W niektórych telefonach jest inny układ polskich znaków. Człowiek może miał nowy telefon, pamięć mięśniowa zrobiła swoje. W tej chwili ty wyszedłeś na tego "cymbała". Pozdrawiam typowego "polack'a", który musi znaleźć zawszę jakiś powód żeby się przyczepić...
Spoko gość👍👍👍
1:24 poproszę o namiary tego lasku! ;)
A po co? Toż tam już nic nie ma ;)
oni tylko tak mówią ;P
Tak będziesz szukał poroża, tracił czas... a kto inny tobie rogi przyprawi:P
@@1964ANDRZEJ Została tylko ta kupa.
Moj dziadek ma z 300 rogów i moze w ciagu 6 godzinnej wyprawy znajdzie 2 to jest zadowolony
Witam. Super ciekawostki. Fajnie się ogląda.
Ja jeszcze nigdy nie znalazłam ALE DALEJ SZUKAM I MAM NADZIEJE ŻE ZNAJDE
*_13:20_**_ naprawdę :O nie wiedziałem a tyle tego już widziałem...._*
Super odcinek jak zawsze
Ja dzisiaj cudem z kolegą znaleźliśmy duże 2 poroża łosia.
Dla sprostowania nie kozioł (samiec sarny) ma parostki nie poroża. Filmik pozytywny subik poleciał pozdrawiam
U wszystkich jeleniowatych mówimy o porożu, to nazwa ogólna . A szczegółowo kozioł ma parostki, jeleń wieniec a łoś łopaty ale to wszytko to poroże
At the beginning of video you said, that you had been working in the woods for about 20 years and didn't find any cast antler- it is hard to believe this, knowing the fact that Poland has a big population of red deer and elk. Especially if you go to the woods with a purpose to find a shed. Some of guys in Poland, Latvia or Lithuania are lucky to find 20-30 or even more sheds in one season. I am not so lucky, but I find a few antlers every year.
Najważniejsze, to na przedwiośniu nie wpadać w histerię i szaleństwo. Ja w sezonie jak znajdę 3 sztuki, to już jest dobrze. Dużo chodzić, obcować z naturą, nabierać kondycji i wdychać 300 razy zdrowsze powietrze niż w miastach, to o wiele cenniejsze. Do tego coś sfilmować, poobserwować... Nie ma nic piękniejszego... jak dla mnie :)
"Dźwignia się robi te duże poroża można znaleźć blisko siebie" leśniczy z kilkunastoletnim stażem się wypowiedział :), ile dużych mocnych zrzutów ciężko jest sparować bo byk może przejść śmiało nawet kilkanaście kilometrów z jedną tyką np. gdy jest płoszony, teraz obracając to w promień no to powodzenia :), mogą być blisko siebie owszem, nawet jeden na drugim może leżeć ale to kwestia szczęścia i tyle a nie reguły bo takiej zupełnie nie ma w tej zabawie
Oczywiście. Nie ma reguły. Tym bardziej gdy ktoś specjalnie płoszy byki. Chodziło mi o byka spokojnego, którego nikt nie płoszy.
Ciekawy filmik. Jednak ja, jako laik, mam kilka zastrzeżeń.
Po pierwsze:
Nie ma wytłumaczenia czym się różni poroże od rogów.
I jako laik (bez sięgania do Wiki, a jeno w oparciu o swoją wiedzę) piszę:
Rogi są keratynowym wytworem naskórka (jak włosy, paznokcie, sierść, kopyta). Poroże jest wytworem organizmu, gdzie do jego produkcji jest potrzebny wapń, fosfor oraz inne składniki odżywcze. Tak jak kości.
Co do badyli (5:31), to dedukuję. Jeśli byk zrani się w lewą nogę (wnioskuję iż rozwidlone poroże miał z prawej strony), to cały organizm odciąża zranienie. Lekarz jest wymysłem człowieka. Zwierzę może co najwyżej działać instynktownie. Dlatego badyl powstały po stronie zranienia nie powinien mieć sęków, ponieważ one obciążały by zranioną stronę. Więc instynktownie zwierzę zmniejsza masę poroża po stronie zranienia, ale nadal je posiada. Co do tych komórek, to wnioskuję, iż są to osteoklasty. I tu odwołanie do ludzkiego organizmu. Osteoblasty to są komórki kościotwórcze. Podczas złamań odbudowują kość ale z naddatkiem. Więc żeby nie było na kościach zgrubień wprowadzających anomalie do organizmu, istnieją osteoklasty - komórki "zjadające" nadmiar kości. Domyślam się, iż w przypadku odpadania poroża swoją rolę odgrywają właśnie osteoklasty.
Zabrakło mi również wyjaśnienia deformacji poroża u kozłów sarny. Z tego, co słyszałem, to kozła sarny ze zdeformowanym porożem nazywa się perukarzem. A deformacja zachodzi wtedy, kiedy kozioł ma uszkodzone jądro/jądra. Wtedy się takie osobniki odstrzela, ponieważ nie wnoszą wartości reprodukcyjnej do stada.
Ja mam o tyle dobrego psa za już 3 razy mi przyniósł w zeszłym roku (2019)
A to ,,take" buty;) Pozdrawiam!
Odcinek fajny i jak zawsze można wyciągnąć nowe informacje :D. Zabrakło mi tylko tego jak to się dzieje, że poroże nabiera takich barw :D (ja wiem). A te poroże znalazł Pan w babrzysku i z tego co pamiętam trzeba było wierzyć biuro bo smród z bajorka przeniósł się wraz ze zrzutem :D. Pozdrawiam! :)
Zgadza się :D
El tv życie lasu fajna sprawa jestem miłośnikiem przyrody od kont pamiętam . Prawda jest taka że oglądam dużo kanałów przyrodniczych i czytam dużo książek lecz jeszcze wciąż mi coś umyka . Jestem z Wałcza zachodniopomorskie mieszkam w na wsi zwanej Wałcz Drugi . I od paru lat słychać że przybyły w nasze okolice wilki , wiem że u nas występują wilki szare i lubią zamieszkiwać bagienne lasy . Między innymi trochę łykłem wiedzy z waszych filmów . Chciałbym się dowiedzieć gdzie i jaki sposób najlepiej go za opserwować i w jakim czasie . A może byście byli za interesowani tu nagrać coś ciekawego ? Pozdrawiam
wszystkiego dobrego z okazji dnia leśnika;) i trafienia okazu jak ten wypoźyczony:D
Fajne. Dzięki za materiał.
Jakie ciekawe!
Może z tymi kulawymi chodzi o stabilność - może dzięki niesymetrycznemu porożu środek ciężkości jest umiejscowiony dogodniej dla kulawego osobnika?
Może tak być, może też być kilka innych przyczyn.