ZdravimTa priateľu, pekne a poučné videjko.Ja zimujem už dlhé roky v dvoch nadstavkoch.Z praktickeho obhospodarenia ramikov .Zakrmim na cca 1,30-1,40 kg na rámik a včely
Marcel výborne toto je ideálna a aktuálna výuka v praxi, len tak ďalej už ma nemrzí že si sa nedostal tam kam si mal namierené, verím že sa to raz naplní a vieš čo je dôležité, že vychovávaš mladých ľudí k láske k včelám a prírode
👍Super video. Ja odkedy používam Hive Alive musím zimovať dvoch nástavkoch lebo kmeňové včelstvá sú tak plné že by nezmesťily do jedného nástavku, aj odložence sú už na ďesať rámikov. Od jari vyskúsáš poviňe, je to super vec, príďeš ukážem ťi. 👍👋👋👋
Opět moc pěkné poučné video. Já zimuji v jednom plodišti 39x30 a většinou ubírám rámek na jedenáct. Pod plodištěm už je teď medník, resp. teď už manipulační nástavek...
Já zimujem pokaždé ve dvou 39*24 a v jednom má 9 rámků.zakrmim cca20kg cukru na včelstvo hned po medobrani,abych nevyčerpal dlouhověké včely a na jaře dám mřížku a postupně přidávám medniky 2 až 3;) samozřejmě že přidávám mezistěny, přihazují rámky a dávám stavební na trubcinu,jak je potřeba;)
Z dravím všetkých včelárov a priateľov,naozaj pekne podané,kiežby som aj ja mohol v tomto čase otvorit úl adebatovať pri ňom. Možno v noci inak by vznikla rabovka na včelnici. Zápasím už pár rokov s tým a nepomožu žiadne rady. Mesiac 8.9.... S pozdravom včelár.
Zdravím Vás. Zimujeme vo dvoch nadstavkoch a to hlavne kôli problémom s uskladnením nadstavkov a rámikov. Raz nám už víjačka zničila dosť rámikov aj napriek ošetreniu. Zatial sa nám darí aj vo dvoch nadstavkoch.
Ďakujem za video a ďakujem za ostatné príspevky. Takto sa môžme zlepšovať a byť lepší včelári - jednoducho povedané. Ja som zazimoval 16 včelstiev na dvoch 39×24 nadstavkoch zakomorovaných 6,7,8 rámikov nad sebou. Pod nimi je 39×17 s plným počtom rámikov (11) čo bol pred tým mednik včiel nad mrežkou a ten si prenosili do dvoch vrchných zakomorovaných. Keď na jar začnú plodovať aj v spodnej 17-ke tak ju prehodim hore nad zakom. plodisko na ktoré položím mriežku. Samozrejme matka je pod mriežkou . Potom už len pridávam medniky 17-ky, lebo 24 som nedokázal tento rok dvihnúť, . Pozdravujem všetkých včelárov na Slovensku
Marcel nedá mi a ešte musím dopísať,pretože to stredné včelstvo čo chváliš já osobne by som takto do zimy teda nepustil. Včelstvo ti ploduje v dolnom nadstavku a tam pri plode sa ti vytvorí aj chumáč. Lenže v tom spodnom nadstavku ti chýbajú vence a zásob a ak aj nejaké malé nevidím,tak to chumáč spotrebuje a počas mrazov sa nepresunie ani o 1cm a tam môžu padnúť od hladu. Aj ten horný nadstavok má v tomto prípade málo zásob. Ak by včely zimovali tak,že chumáš bude zasahovať aj do spodnej časti rámikov vrchného nadstavku,tak tam zásoby chýbajú a máš tam len vence od hornej latky. Já teda zimujem na istotu a toto by som určite neriskoval. Pri bečkach som ti radil, robí sa to tak,že vždy sa plodisko dá na hornú pozíciu a medníkový sa len podstaví a takto sa z hora krmí,tým pádom chumáč zostane v hornom nadstavku obklopený zásobami a nemôže sa stať že padnú hladom. Pri tých B-12 čo máš,tam já osobne by som to spravil tak,že matku by som nechal plodovať dole na 6-po bokoch prepážky a do horného nadstavku by som tiež vybral 6 pekných súši a do tých zakrmil tak,aby zásoby na nich boli až po spodnú latku. Ak by si krmil do tých 6,tak včely si spravia vence aj v tom spodnom plodisku kde ukončujú plodovanie,na týchto zásobách prečkajú zimu a na jar sa ti presunú z plodovaním do toho horného kde sú zásoby. Ono hovoríš že dávaš včelám priestor nech si to spravia podľa seba,ale mal by si si byť potom vedomí,že do dvoch nadstavkov sa krmí podstatne viac ako do jedného, aby tie zásoby potom boli bezpečne z pohľadu pohybu chumáča uložené.
@@marcelpolicka-vcelarstvo6255 Marcel ýe uvidíme ako to dopadne,to nie je postoj. Ako včelár predsa spravím všetko preto,aby to dopadlo dobre. A ešte je čas. Keby som to já mal osobne riešiť v tomto čase tak sú dve možnosti. Jedna z možností je včelstvo dokrmiť a druhá možnosť je si požičať nejaké zásobné krajné plásty z iných včelstiev a tie im na preskačku pichnúť do toho spodného nadstavku kde zásoby chýbajú. Na tých by potom v pohode prečkal chumáč zimu a na jar by už nemal problém brať zásoby z toho nadstavku horného. Ale je na tebe ako sa k tomu postavíš, sú to tvoje včely,já som chcel hlavne svojím popísom tomuto včelstvu pomôcť,lebo by ho bola škoda ak by sa odtrhlo od zásob a tak padlo hladom aj ked v hornom nadstavku zásoby sú. Včelstvá čo sa týk množstva a rozloženia zásob treba pripraviť na istotu a nie dúfať že to nejako prežijú. Ale už ti nebudem radiť čo a ako a ani sa miešať do toho aké postupy volíš,ono na vlastných chybách sa človek naučí najviac. A potom je tu druhá stránka mince,včelári veľmi zle prímajú kritiku a radu od skúsenejšieho považujú za rýpanie a napádanie. Mne o to nikdy nešlo,vždy som svojím príspevkom sa snažil o to,aby ťa naviedol na istejšou cestu a donútil ťa sa nad tým aj zamysleiť.Ale už z tým končím,tak nech sa darí.
@@jozefbajanik5797 vaša kritika ja vecná a neurážlivá a preto si ju veľmi vážim. Ale zvolím zrejeme druhú možnosť a keď sa plod vyliahne pichnem tam zásobné plasty.
@@marcelpolicka-vcelarstvo6255 Marcel já keby som si mal vybrať,tak zvolím prvú možnosť. Pokiaľ je teplo,včely roztok bez problémov spracujú. V tomto čase ho už ale nebudú ukladať do horného nadstavku,ale do sediska k plodu tam kde zásoby potrebuješ. Druhú možnosť by som volil,ak by už bolo chladno. Já ked natrafím na včelstvo kde napríklad z rámiku vybehol plod a zostal mi tam len tenký veniec,tak tento poloprázdny rámik dám na kraj a do stredu na miesto neho šupnem plný rámik zásob z kraju. Taká maličkosť to je,ale dokáže to pomôcť včelstvám prekonať mrazi,pretože sú v kontakte zo zásobami. Ostatné dve včelstvá kde bol plod hore,tam to je bez problémov,akurát na môj štýl je tam málo zásob. Mne nikdy naviac zásoby v plodisku neprekážali a ani neubrali matkám priestor na jar,tie včelstvá si podľa kvality matiek a ich plodovania,vedia vždy ten priestor vytvoriť.
Já hodnotím genetiku aj podľa toho či mám teraz vo včelstvách plod. Väčšina včelstiev je už bez plodu a sú takmer pripravené na bezplodovú fumigáciu. Mne takto neskoro plodovali singerky. Moje matky už bez plodu a singer ešte tri veľké tabuľe. Budem to musieť vyradiť z chovu,takéto plodovanie je už kontaproduktívne a je z toho málo dlhovekých včieľ,zásoby ubúdajú a nedá sa mi potom hromadne účine fumigovať. Včelstvo ale pekné,len to rozloženie zásob je dosť riskantné a môže sa stať že sa odtrnú od zásob.
Rozloženie zásob = Vyberiem niektoré lahké plásty po vybehnutom plode a zásoby prisuniem. Pri kontrole si značím krúžkom z flaše na rámiku kde je plod, alebo málo zásob nevhodne, nemusím sa hrabať po celom nádstavku.
Zdravím,celkom som nepochopil to množstvo plodu koncom septembra s komentárom, "tu je pekne plodu ako v máji". Zacinajuci včelár by si možno pomyslel, ze to je naozaj pekne. Prečo je dobré mať tak veľa plodu, pripadne vajíčok a larviciek v tomto čase? Včely sa upracujú najmä výchovou mládeže, navyše podľa starších knižiek nebýva veľká časť septembrových včiel dlhovekych (napr. kniha Silný: Abeceda včelára). Nezjedla tie zásoby ešte do zimy a čo budu jesť potom do jari?
To bolo myslené ako radosť včelára keď včelstvo ploduje. Som si plne vedomí, že včelstvo je silne a veľa spotrebuje. Musím urobiť ešte nejaký zákrok ale nebudem predbiehať urobím o tom video.
Přesně tak. Já mám nakrmeno od července a včelstva už neplodují a v klidu se připravují na zimování. Je škoda vyčerpat dlouhověké včelky, které za to musí vzít na jaře.
@@vcelareniproradost Pozeral som vaše videá ale vy máte včely v lese, ja ich mám v nadmorskej výške 150 metrov a dookola všade poľnohospodárska pôda, na ktorej je veľa kvitnúca horčia a nosia peľ. V mojich oblastiach keby zakŕmim v auguste tak mi polovicu zásob ak nie viac zožerú. Ak to pôjde takto ďalej tak budeme kŕmiť ešte začiatkom októbra
Marcel to 2 . Včelstvo je super.. akorát se mi zdá že málo zásob. Loni jsem měl zakrmené brzo asi v 8 měsíci v 9 už mi nebrali ..a přežili do jara...letos se mi zdá že mají pořád málo. Krmil jsem 1ku1 podle Pana Sedláčka. A až nakonec jsem dal 3:2 ale.méň... myslím že když je nato čas tak je to ok... ale letos jsem to podcenil...takže dostali těsto nad hlavu..kde si nejsem jistý. Kvete pohanka ale počasí je na 💩 protože prší fouká a je max 15°C ale fakt max... tak nevím... snad to daj..co jsem mohl zužil jsem na minimum rámečků. Mám asi 15 včelstev ztoho jsem točil 6. Ztoho jsem zkrmil 200kg cukru..tak snad by to mohlo vyjít .
Ahoj Marcel,aj ja by som chcel vyskúšať zimovať v dvoch nástavkoch,nakolko pri prehliadke pred týždom ,som zistil že je tam neskutočne vela plodu aj vajíčok,tak som prehodil plodiská hore a medníky dole a majú aj vela zásob,pri tom som celý júl aj do 20teho augusta podnecoval a teraz som im už dal 3tiu dávku 2:1 len sa opýtam ,nebude problém pri liečení mylím poslednom ked budem liečiť Avartinom,či to nebude mať vplyv na tie súše pod plodiskom,či v ních neostane niečo ,čo by mohlo v budúcom roku sa dostať do medu.Ďakujem vopred za odpoveď.
Ahoj Marcel, sledujem tvoje videá aj preto, lebo nemám veľa skúseností a nie všetko, čo v úli robíš mi je vždy jasné. Tu napríklad otáčaš niektoré rámiky a vkladáš ich do úľa otočené o 180° môžeš vysvetliť, kedy a prečo tak robíš? Alebo to vysvetliť v niektorom z budúcich videí. Alebo ak je tých dôvodov viac, tak o tom povedať vždy, keď rámik takto vo videu otočíš. Ďakujem pekne a nech sa ti podarí všetky včelstvá úspešne prezimovať.
Niekedy to robím ani si to neuvedomujem. Ale úmyselne to robím najmä v apríli keď včelstvo zosilnie a chce aby matka zaplodovala všetky ramiky tak ich dávam tak aby bol plod a nezakladené bunky oproti sebe - šachovnicovo
@@marcelpolicka-vcelarstvo6255 Ahojte. Tiež som si kedysi všímala, že veľa včelárov možno podvedome otáča pri prehliadke rámiky, a krútila som nad ich nepozornosťou vo videu hlavou. Ja tiež otáčam niektoré plásty zámerne. Na jar rozškrabanými zásobami vpred - pri plodový. Potom niektoré nie plno zaplodované prázdnym zadkom vpred, aby ich doplodovala Matka rýchlejšie. Hlavne na jar, aby nešli do šírky, ale po celom pláste. Toto využívam aj pri zebrovaní a keď to uznám za vhodné, počas celej sezóny, aby vyjedli, preniesli zásoby a pod....
ZdravimTa priateľu, pekne a poučné videjko.Ja zimujem už dlhé roky v dvoch nadstavkoch.Z praktickeho obhospodarenia ramikov .Zakrmim na cca 1,30-1,40 kg na rámik a včely
Si samé výberu miesto ,kde vytvoria zimný chudáčik.
Tak super ja len skúšam väčšinou zimujem v jednom
Tak super ja len skúšam väčšinou zimujem v jednom
Krása ja tak isto začínam skúšať zimovat v dvoch nadstavkoch uvidíme na jar, čo nám príroda ukáže učím sa.vceli má naučia.
Tak tak učíme sa. Rat lepšie raz horšie prezimujú
Ja stále zimuje. v dvoch. Nekomorujem, a ani neuberám. 11násť rámikové uteplené čechoslovaky. 500m n.m.
Marcel výborne toto je ideálna a aktuálna výuka v praxi, len tak ďalej už ma nemrzí že si sa nedostal tam kam si mal namierené, verím že sa to raz naplní a vieš čo je dôležité, že vychovávaš mladých ľudí k láske k včelám a prírode
To druhé včelstvo musím upraviť lebo je tam malo zásob. Kam som sa nedostal?
👍Super video. Ja odkedy používam Hive Alive musím zimovať dvoch nástavkoch lebo kmeňové včelstvá sú tak plné že by nezmesťily do jedného nástavku, aj odložence sú už na ďesať rámikov. Od jari vyskúsáš poviňe, je to super vec, príďeš ukážem ťi. 👍👋👋👋
Jasne prídem ukazes a pokecame
Ja zimujem vždy v 2 nadstavkoch. Buď 2xB, alebo B a dole E. Na jar len prehodím a potom pridávam ešte medniky. Vcelarim bez materskej mriežky.
Aj ja budem skúšať iné spôsoby aby som mohol porovnať
Ja to robím tiež takto ale ja krmim už v juli a toto je veľmi slabé včelstvo na dva nadstavky
@@Huntlife_sk tak uznám ma mohli byt silnejšie
Opět moc pěkné poučné video.
Já zimuji v jednom plodišti 39x30 a většinou ubírám rámek na jedenáct. Pod plodištěm už je teď medník, resp. teď už manipulační nástavek...
Dskujem
Já zimujem pokaždé ve dvou 39*24 a v jednom má 9 rámků.zakrmim cca20kg cukru na včelstvo hned po medobrani,abych nevyčerpal dlouhověké včely a na jaře dám mřížku a postupně přidávám medniky 2 až 3;) samozřejmě že přidávám mezistěny, přihazují rámky a dávám stavební na trubcinu,jak je potřeba;)
Super
Všetkých 16 vcelstiev zimujem v jednom nadstavku, pretože mám dosť skríň aj pultovy mrazak na suše a ďakujem za poučné videá.
Aj ja radšej zimujem v jednom
Z dravím všetkých včelárov a priateľov,naozaj pekne podané,kiežby som aj ja mohol v tomto čase otvorit úl adebatovať pri ňom. Možno v noci inak by vznikla rabovka na včelnici. Zápasím už pár rokov s tým a nepomožu žiadne rady. Mesiac 8.9.... S pozdravom včelár.
Možno vyskúšajte dať úle po biednom aspoň 10 metrov od seba
Zdravím Vás. Zimujeme vo dvoch nadstavkoch a to hlavne kôli problémom s uskladnením nadstavkov a rámikov. Raz nám už víjačka zničila dosť rámikov aj napriek ošetreniu. Zatial sa nám darí aj vo dvoch nadstavkoch.
No veľa včelárov to tak robí. Hlavne ak nemá priestory na uskladnenie plastov
Ďakujem za video a ďakujem za ostatné príspevky. Takto sa môžme zlepšovať a byť lepší včelári - jednoducho povedané.
Ja som zazimoval 16 včelstiev na dvoch 39×24 nadstavkoch zakomorovaných 6,7,8 rámikov nad sebou. Pod nimi je 39×17 s plným počtom rámikov (11) čo bol pred tým mednik včiel nad mrežkou a ten si prenosili do dvoch vrchných zakomorovaných. Keď na jar začnú plodovať aj v spodnej 17-ke tak ju prehodim hore nad zakom. plodisko na ktoré položím mriežku. Samozrejme matka je pod mriežkou . Potom už len pridávam medniky 17-ky, lebo 24 som nedokázal tento rok dvihnúť, .
Pozdravujem všetkých včelárov na Slovensku
Ďakujem za informáciu. Tak tak vzájomnými diskusiami a radením si sa môžeme zlepšovať
Marcel nedá mi a ešte musím dopísať,pretože to stredné včelstvo čo chváliš já osobne by som takto do zimy teda nepustil. Včelstvo ti ploduje v dolnom nadstavku a tam pri plode sa ti vytvorí aj chumáč. Lenže v tom spodnom nadstavku ti chýbajú vence a zásob a ak aj nejaké malé nevidím,tak to chumáč spotrebuje a počas mrazov sa nepresunie ani o 1cm a tam môžu padnúť od hladu. Aj ten horný nadstavok má v tomto prípade málo zásob. Ak by včely zimovali tak,že chumáš bude zasahovať aj do spodnej časti rámikov vrchného nadstavku,tak tam zásoby chýbajú a máš tam len vence od hornej latky. Já teda zimujem na istotu a toto by som určite neriskoval. Pri bečkach som ti radil, robí sa to tak,že vždy sa plodisko dá na hornú pozíciu a medníkový sa len podstaví a takto sa z hora krmí,tým pádom chumáč zostane v hornom nadstavku obklopený zásobami a nemôže sa stať že padnú hladom. Pri tých B-12 čo máš,tam já osobne by som to spravil tak,že matku by som nechal plodovať dole na 6-po bokoch prepážky a do horného nadstavku by som tiež vybral 6 pekných súši a do tých zakrmil tak,aby zásoby na nich boli až po spodnú latku. Ak by si krmil do tých 6,tak včely si spravia vence aj v tom spodnom plodisku kde ukončujú plodovanie,na týchto zásobách prečkajú zimu a na jar sa ti presunú z plodovaním do toho horného kde sú zásoby. Ono hovoríš že dávaš včelám priestor nech si to spravia podľa seba,ale mal by si si byť potom vedomí,že do dvoch nadstavkov sa krmí podstatne viac ako do jedného, aby tie zásoby potom boli bezpečne z pohľadu pohybu chumáča uložené.
Uvidíme ako to dopadne. Sám som zvedavý
@@marcelpolicka-vcelarstvo6255 Marcel ýe uvidíme ako to dopadne,to nie je postoj. Ako včelár predsa spravím všetko preto,aby to dopadlo dobre. A ešte je čas. Keby som to já mal osobne riešiť v tomto čase tak sú dve možnosti. Jedna z možností je včelstvo dokrmiť a druhá možnosť je si požičať nejaké zásobné krajné plásty z iných včelstiev a tie im na preskačku pichnúť do toho spodného nadstavku kde zásoby chýbajú. Na tých by potom v pohode prečkal chumáč zimu a na jar by už nemal problém brať zásoby z toho nadstavku horného. Ale je na tebe ako sa k tomu postavíš, sú to tvoje včely,já som chcel hlavne svojím popísom tomuto včelstvu pomôcť,lebo by ho bola škoda ak by sa odtrhlo od zásob a tak padlo hladom aj ked v hornom nadstavku zásoby sú. Včelstvá čo sa týk množstva a rozloženia zásob treba pripraviť na istotu a nie dúfať že to nejako prežijú. Ale už ti nebudem radiť čo a ako a ani sa miešať do toho aké postupy volíš,ono na vlastných chybách sa človek naučí najviac. A potom je tu druhá stránka mince,včelári veľmi zle prímajú kritiku a radu od skúsenejšieho považujú za rýpanie a napádanie. Mne o to nikdy nešlo,vždy som svojím príspevkom sa snažil o to,aby ťa naviedol na istejšou cestu a donútil ťa sa nad tým aj zamysleiť.Ale už z tým končím,tak nech sa darí.
@@jozefbajanik5797 vaša kritika ja vecná a neurážlivá a preto si ju veľmi vážim. Ale zvolím zrejeme druhú možnosť a keď sa plod vyliahne pichnem tam zásobné plasty.
@@marcelpolicka-vcelarstvo6255 Marcel já keby som si mal vybrať,tak zvolím prvú možnosť. Pokiaľ je teplo,včely roztok bez problémov spracujú. V tomto čase ho už ale nebudú ukladať do horného nadstavku,ale do sediska k plodu tam kde zásoby potrebuješ. Druhú možnosť by som volil,ak by už bolo chladno. Já ked natrafím na včelstvo kde napríklad z rámiku vybehol plod a zostal mi tam len tenký veniec,tak tento poloprázdny rámik dám na kraj a do stredu na miesto neho šupnem plný rámik zásob z kraju. Taká maličkosť to je,ale dokáže to pomôcť včelstvám prekonať mrazi,pretože sú v kontakte zo zásobami. Ostatné dve včelstvá kde bol plod hore,tam to je bez problémov,akurát na môj štýl je tam málo zásob. Mne nikdy naviac zásoby v plodisku neprekážali a ani neubrali matkám priestor na jar,tie včelstvá si podľa kvality matiek a ich plodovania,vedia vždy ten priestor vytvoriť.
@@jozefbajanik5797 akurát pozerám hlásia celkom teplo tak uvidím aké bude počasie.
Já hodnotím genetiku aj podľa toho či mám teraz vo včelstvách plod. Väčšina včelstiev je už bez plodu a sú takmer pripravené na bezplodovú fumigáciu. Mne takto neskoro plodovali singerky. Moje matky už bez plodu a singer ešte tri veľké tabuľe. Budem to musieť vyradiť z chovu,takéto plodovanie je už kontaproduktívne a je z toho málo dlhovekých včieľ,zásoby ubúdajú a nedá sa mi potom hromadne účine fumigovať. Včelstvo ale pekné,len to rozloženie zásob je dosť riskantné a môže sa stať že sa odtrnú od zásob.
Veď to veľa plodu téraz je risk
Rozloženie zásob = Vyberiem niektoré lahké plásty po vybehnutom plode a zásoby prisuniem.
Pri kontrole si značím krúžkom z flaše na rámiku kde je plod, alebo málo zásob nevhodne, nemusím sa hrabať po celom nádstavku.
Zdravím,celkom som nepochopil to množstvo plodu koncom septembra s komentárom, "tu je pekne plodu ako v máji". Zacinajuci včelár by si možno pomyslel, ze to je naozaj pekne. Prečo je dobré mať tak veľa plodu, pripadne vajíčok a larviciek v tomto čase? Včely sa upracujú najmä výchovou mládeže, navyše podľa starších knižiek nebýva veľká časť septembrových včiel dlhovekych (napr. kniha Silný: Abeceda včelára). Nezjedla tie zásoby ešte do zimy a čo budu jesť potom do jari?
To bolo myslené ako radosť včelára keď včelstvo ploduje. Som si plne vedomí, že včelstvo je silne a veľa spotrebuje. Musím urobiť ešte nejaký zákrok ale nebudem predbiehať urobím o tom video.
Přesně tak. Já mám nakrmeno od července a včelstva už neplodují a v klidu se připravují na zimování. Je škoda vyčerpat dlouhověké včelky, které za to musí vzít na jaře.
@@vcelareniproradost no tak ja nie podľa mňa je to veľmi skoro. Najmä keď je teplo aj teraz v októbri a včely nosia peľ z horčice.
@@vcelareniproradost Pozeral som vaše videá ale vy máte včely v lese, ja ich mám v nadmorskej výške 150 metrov a dookola všade poľnohospodárska pôda, na ktorej je veľa kvitnúca horčia a nosia peľ. V mojich oblastiach keby zakŕmim v auguste tak mi polovicu zásob ak nie viac zožerú. Ak to pôjde takto ďalej tak budeme kŕmiť ešte začiatkom októbra
@@marcelpolicka-vcelarstvo6255 Tak tomu rozumím, že je to o oblasti a nadmořské výšce. Ať se vám daří.
Chybně jsem zakončil. Má tam být otazník.
Marcel to 2 . Včelstvo je super.. akorát se mi zdá že málo zásob. Loni jsem měl zakrmené brzo asi v 8 měsíci v 9 už mi nebrali ..a přežili do jara...letos se mi zdá že mají pořád málo. Krmil jsem 1ku1 podle Pana Sedláčka. A až nakonec jsem dal 3:2 ale.méň... myslím že když je nato čas tak je to ok... ale letos jsem to podcenil...takže dostali těsto nad hlavu..kde si nejsem jistý.
Kvete pohanka ale počasí je na 💩 protože prší fouká a je max 15°C ale fakt max... tak nevím... snad to daj..co jsem mohl zužil jsem na minimum rámečků. Mám asi 15 včelstev ztoho jsem točil 6. Ztoho jsem zkrmil 200kg cukru..tak snad by to mohlo vyjít .
Tak určite to nejako dopadne. Počasie neovplyvníme. Je dobre to cesto mech si berú keď budú chciet.
Ahoj Marcel,aj ja by som chcel vyskúšať zimovať v dvoch nástavkoch,nakolko pri prehliadke pred týždom ,som zistil že je tam neskutočne vela plodu aj vajíčok,tak som prehodil plodiská hore a medníky dole a majú aj vela zásob,pri tom som celý júl aj do 20teho augusta podnecoval a teraz som im už dal 3tiu dávku 2:1 len sa opýtam ,nebude problém pri liečení mylím poslednom ked budem liečiť Avartinom,či to nebude mať vplyv na tie súše pod plodiskom,či v ních neostane niečo ,čo by mohlo v budúcom roku sa dostať do medu.Ďakujem vopred za odpoveď.
Dobre si urobil. Ja som liečil a liečím takto roky a žiadny problém
Tiež som oskušal zimovať v dvoch nadstavkoch...
Jasné máš na to svoj postup
Zdravím
Zdravím, väčšinou nechávam v dvoch , len vyslovene slabochov v jednom
Ja zase väčšinu v jednom
ahoj.. ja zimujem v jednom....PS neskusal si zimovanie v dvoch nadstavkoch podla M Jachvana??
Neskúšal ale skúsim
Dám tam totu kralovnicku
@@marcelpolicka-vcelarstvo6255 tak tak presne tak...
Dá sa nájsť aj na UA-cam? Myslím zimovanie podľa M.Jachvana
@@Jachvy no nedá to je veľmi úzko špecifikovaná metodika
Nevadí ak zimujem v 2 nadstavkoch a nechal som materskú mriežku?
Ja som mriežku vyhodil aby mohli ísť hore alebo dolu
@@marcelpolicka-vcelarstvo6255 ale nevadi to ak ju tam nechám
Ja by som ju určite vybral.
@@simonkakody100 mriežku preč
Vďaka za radu až som ich dal preč
Ahoj Marcel, sledujem tvoje videá aj preto, lebo nemám veľa skúseností a nie všetko, čo v úli robíš mi je vždy jasné. Tu napríklad otáčaš niektoré rámiky a vkladáš ich do úľa otočené o 180° môžeš vysvetliť, kedy a prečo tak robíš? Alebo to vysvetliť v niektorom z budúcich videí. Alebo ak je tých dôvodov viac, tak o tom povedať vždy, keď rámik takto vo videu otočíš. Ďakujem pekne a nech sa ti podarí všetky včelstvá úspešne prezimovať.
Niekedy to robím ani si to neuvedomujem. Ale úmyselne to robím najmä v apríli keď včelstvo zosilnie a chce aby matka zaplodovala všetky ramiky tak ich dávam tak aby bol plod a nezakladené bunky oproti sebe - šachovnicovo
@@marcelpolicka-vcelarstvo6255 Ahojte. Tiež som si kedysi všímala, že veľa včelárov možno podvedome otáča pri prehliadke rámiky, a krútila som nad ich nepozornosťou vo videu hlavou.
Ja tiež otáčam niektoré plásty zámerne. Na jar rozškrabanými zásobami vpred - pri plodový. Potom niektoré nie plno zaplodované prázdnym zadkom vpred, aby ich doplodovala Matka rýchlejšie. Hlavne na jar, aby nešli do šírky, ale po celom pláste.
Toto využívam aj pri zebrovaní a keď to uznám za vhodné, počas celej sezóny, aby vyjedli, preniesli zásoby a pod....