Gmina Bieżuń - reportaż 2018
Вставка
- Опубліковано 11 лют 2025
- Bieżuń
W malowniczej dolinie rzeki Wkry, na północnym Mazowszu, położona jest gmina Bieżuń. Samo miasteczko liczy około pięciu tysięcy mieszkańców i ma bardzo bogatą historię. Już w 1406 roku uzyskało prawa miejskie, które utraciło po powstaniu styczniowym. Dopiero rok 1994 przyniósł ich ponowne odzyskanie.
Podobno przez tereny gminy Bieżuń przebiegał szlak przemarszu wojsk Jagiełły pod Grunwald oraz gościły tu wojska Napoleona w wyprawie na Rosję. Z regionem związany był Andrzej Hieronim Zamoyski właściciel Bieżunia w osiemnastym wieku. To tutaj napisał słynny zbiór praw sądowych, które stały się między innymi przyczynkiem do powstania konstytucji trzeciego maja. Po rodzie Zamoyskich pozostał w Bieżuniu urbanistyczny układ rynku oraz kościół. Ten ostatni zbudowany w typowo barokowym stylu jest prawdziwą perłą architektury.
Ważnym człowiekiem dla rozwoju tego terenu był Stefan Gołębiowski, poeta i tłumacz wszystkich dzieł Horacego, działacz społeczny i założyciel pierwszego liceum w powiecie żuromińskim.
Okolice Bieżunia to piękne, zielone tereny. Znajduje się tutaj duży park krajobrazowy Kępa Gołuska. Podobno właśnie ona została opisana w Krzyżakach jako miejsce, w którym znajdował się gród Juranda. Bardzo możliwe, gdyż Sienkiewicz często bywał w tych stronach, odwiedzając przyjaciół w Gołuszynie.
Dzisiaj gmina ciągle się rozwija i zmienia. Mieszkańcy nadal w większości zajmują się uprawą roli, ale pojawiły się duże fermy drobiu, hoduje się bydło i trzodę chlewną. Rozwija się infrastruktura techniczna, poprawia stan dróg, są dwie szkoły podstawowe i przedszkole.
Bieżuń, choć niewielki, kryje wiele niespodzianek. Jedną z nich jest jedyne w swoim rodzaju, a na pewno jedyne na Mazowszu, Muzeum Małego Miasta. Jego ideą jest przybliżenie życia małego miasteczka, nawiązanie do bogatej historii Bieżunia, pokazanie różnorodności jego mieszkańców i odtworzenie klimatu mazowieckich miasteczek z ich kulturą i obyczajami.
Mieszańcy Bieżunia są nie tylko serdeczni i otwarci, ale także związani z tradycją regionu. Biorą udział w licznych imprezach, które się tutaj odbywają, takich jak ostatki bieżuńskie, wianki puszczane na świętego Jana, czy kręcenie torfu.
To także ludzie aktywni. Działa tu aż osiem, znakomicie wyposażonych, jednostek ochotniczych straży pożarnych. Strażacy w regionie są przygotowani na każdą kryzysową sytuację i czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców.
Ci, którzy kochają sport mogą skorzystać z bogatej oferty Miejskiego Klubu Sportowego Wkra Bieżuń. Piłkę nożną trenuje się tutaj od najmłodszych lat. Na szczególną uwagę zasługuje - jedyna w powiecie kobieca drużyna piłki nożnej, odnosząca liczne sukcesy.
Życie kulturalne toczy się w bibliotece oraz w domu kultury, gdzie odbywają się liczne zajęcia dla młodszych i starszych. Działa tu także klub seniora, liczący coraz więcej uczestników. W domu kultury znajduje się także Lokalne Centrum Kompetencji, w którym można nieodpłatnie skorzystać z Internetu.
Jeśli chcecie zanurzyć się w historii i poczuć klimat urokliwego mazowieckiego miasteczka, nie zapomnijcie o Bieżuniu.