Італія. Флоренція. Палаццо Пітті. Галерея Палатина

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 вер 2023
  • Наша подорож до Флоренції триває. Ми направляємося до Палаццо Пітті - найбільшого з палаців Флоренції, видатного пам'ятника архітектури. Він розташований на Площі Пітті. Це один з найбільших музейних комплексів у Флоренції, де розташовані Палатинська галерея, Галерея сучасного мистецтва, Музей срібла, Музей порцеляни, Музей карет та Галерея костюму (найбільша в Італії колекція, присвячена історії моди).
    Нас цікавить Галереї Палатина. Але спочатку трохи історії.
    У 1458 році банкір Лука Пітті, друг і співробітник Козімо Медічі, почав будувати для себе палац. Він залучив найкращих архітекторів, але грандіозне будівництво було призупинено в 1464 році, коли помер Козімо Медічі. Залишившись без свого друга і покровителя, банкір Пітті почав відчувати фінансові труднощі. У підсумку він так і не побачив закінчений палац, померши в 1472 році. У середині 16-го століття нащадки банкіра опинилися на межі руйнації і були змушені продати будівлю. Покупницею стала Елеонора Толедська - дружина правлячого тоді Козімо I Медічі. Наприкінці 16-го століття правляча династія стала використовувати Палаццо Пітті для особистих потреб - для розміщення збірки художніх творів, які представники родини набували із великим ентузіазмом. До сучасного формату музея Палаццо Пітті наблизився в 1919 році, коли король Італії Віктор Еммануїл III передав споруду в державну власність та розділив на кілька окремих художніх музеїв. З цього моменту в Палаццо Пітті зберігаються не лише твори минулих століть, а й художні цінності, набуті Італією у більш пізні роки.
    Зали Галереї Палатина розташовані на другому поверсі палацу.
    Ці зали займають практично всю ліву частину Палаццо Пітті. Їхні інтер'єри виконані в стилі бароко і відзначаються розкішшю декору. Тут зібрані полотна великих художників різних епох, які колись були придбані представниками династії Медічі. Пізніше колекцію доповнювали наступні правителі Тоскани - герцоги Лотарингські. Розміщуючи експонати тут, представники правлячих династій спиралися на свій власний смак і не намагалися якимось чином класифікувати твори. Тоді головною метою цих полотен було прикрашення інтер'єру Палаццо Пітті. Сьогодні багато картин залишилися на своїх місцях - там, де їх колись повісили Медічі.
    Розкішний інтер'єр привертає увагу вже при відвідуванні Appartamenti Monumentali: біла і золотиста ліпнина, цінні гобелени і шовкові обої, дивовижні фрески та незвичайні оригінальні меблі. Пишні приміщення Палатинської галереї, оформлені в стилі бароко, створюють неперевершене і, для багатьох, просто приголомшливе тло для унікальних художніх творів. Особливу увагу заслуговують міфологічні зали, розписані П'єтро да Кортона (зали Венери, Аполлона, Марса, Юпітера і Сатурна). Кожен зал має свою назву і своєрідний інтер'єр, відмінний від дизайну інших кімнат. Відзначною особливістю цих залів є використання люнетів - арок, що обмежують напівколом простір стіни під стелею, в які вписані зображення.
    Особливим пишним артефактом галереї Палатина є полотна Рафаеля. Це єдине місце, де їх зібрано в такій кількості: тут зберігається аж 11 його полотен. Не менш важливими є роботи інших митців. Так, у цій галереї можна полюбуватися полотнами Тіціана, Рубенса, Караваджо, Ван Дейка. Тут також зберігаються картини італійських художників, таких як Ботічеллі, Джорджоне, Тінторетто, Понтормо, Бронзіно і багатьох інших.
    А ось цей експонат особливо цікавий - це ванна кімната Наполеона Бонапарта. Кімната, створена в 1790-1799 роках, відзначалася багато прикрашеною плиткою, колонами та статуями, а також великою кількістю сонячного світла.
    Довгий час цими дивами насолоджувалися лише Медічі та нечисленні гості палаццо. Тільки після смерті останнього спадкоємця цієї родини та передачі влади над Тосканою герцогам Лотарингським був відкритий широкий доступ до галерей. А в 1911 році колекція отримала статус державної власності.

КОМЕНТАРІ •