Super, dzięki za podzielenie się wiedzą, proszę nie przejmować się komentarzami "fachowców", bo widać to tacy fachowcy co zamiast pracować nad zleceniami klientów mają wiele wolnego czasu i z nudów oglądają filmy na yutubie :)
Z mojego doświadczenia przy lakiernictwie samochodowym polecał bym aby po nałożeniu podkładu delikatnie zaprószyć go podkładem innego koloru,obróbka będzie na pewno szybsza i dokładniejsza:)
Wszystkie farby w puszce czy inne preparaty zalecam przechowywać do góry nogami, wtedy nie trzeba izolować dekielka taśmą klejącą tylko sam preparat w środku zrobi to za nas ;)
320 pod jasne kolory 400 pod czarny mat i wychodzi lala i robi sie szybko,odnosnie kantow szlifierka oscylacyjna festool z nakładką kontową i mozna przetrzec ale nie do zera szlifujac ręcznie oraz pod czarnym kolorem widac rysy nie sciagniesz do zera wargi a zeby uniknac tych przetarc co mówisz daj podklad mokre w mokre .A odnosnie skorki z pomaranczy daj troszke wiecej rozpuszczalnika i jej nie bedzie.I polecam puder kontrolny
Witam Panie Krzysztofie. Z przyjemnością obejrzałem Pana filmik co dało mi kilka tematów do przemyśleń. Osobiście także zajmuję się lakierowaniem frontów i posiadam dwie kabiny lakiernicze (robimy trzecią) więc sądzę, że możemy wymienić się doświadczeniami ;). Odnośnie koloru białego bazowego to faktycznie na dzień dzisiejszy ( u mnie w firmie) najczęściej wybierany kolor, a zarazem najtańszy w zakupie. Jeżeli chodzi o kombinezon lakierniczy to nie zgodzę się, ponieważ robiliśmy próby w i bez kombinezonu i różnice były na poziomie - 1 wtrącenie w kombinezonie do 5-8 bez kombinezonu. Podobnie jest w przypadku schlapania podłogi (polecam jeszcze zraszacz ogrodowy na ściany i sufit). Poza tym stojak lakierniczy obrotowy, powinien mieć Pan wyższy. W przypadku nachylania się nad elementem jest zawsze większe ryzyko kolejnych wtrąceń. Problem u Pana na lakierni wynika z powietrza, które wlatuje do pomieszczenia, a powietrzem które wylatuje. Z filmiku widać, że powietrze które jest wyciągane powoduje cug w całym pomieszczeniu. Powinno być tak, że powietrze dostarczane do pomieszczenia jest w ilości większej niż wysysane co powoduje nadciśnienie (u siebie tak nie mam, ale podręcznikowo tak powinno być ;) ). Rozwiązaniem pośrednim jest zastosowanie wlotów powietrza z jednej i drugiej strony od odciągu w takich samyc rozmiarach - powoduje to rozłożenie strumienia zasysanego powietrza na dwie strony, przez co nie ma cyrkulacji powietrza (u Pana ta cyrkulacja powoduje, że kombinezon jest szary).Poza tym zastanawiam się jak u Pana działa wyciąg? Po drodze nie ma filtra kartonowego ani filtra paint-stop więc cały pył leci na wentylator przelotowy (grozi spaleniem silnika - wiem bo miałem dwukrotnie ;) ). Poza tym filmik świetny i dużo uczy. Pozdrawiam :)
Witam, panie Tomku widzę że ma pan doświadczenie w temacie bardzo chętnie wymieniłby się doświadczeniem w tym temacie proszę o namiary na pana firmę chętnie się skontaktuję
A odnosnie mieszanki po 15 minutach odparowywuje duzo rozpuszczalnika a mieszanka jest gotowa odrazu po rozmieszaniu i to nie jest baza tylko lakier finalny baza to sam kolor ktory kryjesz pozniej lakierem bezbarwnym i na frontach wychodzi piękna głębia koloru .
Cześć, czy mógłbyś uzupełnic material i powiedzieć jeszcze o doborze i zależności samej dyszy w pistolecie oraz typie pistoletu. - Czy trzeba mieć kilka ?- - - Czy da radę jednym pistoletem i z jaką dysza? - Od czego uzależniony jest dobór dyszy? Myślę że te pytania są tak samo ważne jak wszystkie pozostałe zagadnienia o których mówiłeś na filmach, bo skoro mowa o lakierowaniu to sprzęcie też trzeba wspomnieć. Nie mówię o reklamowaniu konkretnego ale o zależnościach przy wyborze pistoletu. Pozdrawiam i dziękuję.
Podkład miękki więc mija się z celem kładzenie takiego pod połysk bo zaraz wszystko siądzie to raz a dwa podkład samym papierem 500? nie odpryskuje nawierzchnia od podkładu w ten sposób bo moim skromnym zdaniem tak.
jak by pan kiedyś mógł zrobić film jak zaszpachlować ( i czym ) odpryski, male zadrapania na pomalowanych polakierowanych elementach. ja i widzowie będziemy bardzo wdzięczni. a tym czasem kciuk w górę. pozdrawiam
1. Szpachla samochodowa żółta 2. Szlifowanie na gładko wykanczajac papierem P400 3. Lakier lub podkład i dopiero lakier. 4. Polerowanie no chyba że robisz maty.
Wiem ze pytanie zadane rok temu, ale ja robie tak. Maluje mniej wiecej tak jak na filmiku zaczynajac od lewej strony, po wyschnieciu/stwardnieciu obracam na druga strone, boki matuje, aby mozna bylo ponownie nalozyc na nie farbe/lakier, ale boki maluje wtedy pod dyzym katem od gory, jesli zapyli Ci dol, to zmiejszasz troche cisnienie, mi to wychodzi spoko.
Krzysztofie na początku chciałem napisać że Twój kanał jest świetny i wiele się z niego dowiedziałem (trochę to zajęło, ale obejrzałem wszystkie filmiki :)) Piszę tutaj a nie pod najnowszym filmem bo mam pytanie dotyczące lakierowania. Chciałbym natryskowo malować pewne małe elementy ozdobne, problem jest taki że potrzebuje farb matowych. Czytałem, że używasz farb Milesi, lecz z tego co udało mi się znaleźć mają oni tylko farby w połysku lub półpołysku. Jest też farba biała do której można niby dodawać pigmenty ale nigdzie takich pigmentów znaleźć nie mogę. I tutaj mam pytanie, czy mógłbyś polecić jakąś inną firmę ewentualnie może w ogóle jakiś inny rodzaj farb który można nanosić natryskowo, a który będzie miał dostępne matowe kolory?
Witam, mam dwa pytania tam gdzie mieszkam nie ma wyboru lakieru do malowania jest tylko poliuretan, problem mam z wysychaniem, po dwóch dniach a nawet po jednym w Polsce mogłem spokojnie szlifować lakier i polerować tutaj nie, po nawet trzech dniach papiery się zapychają i robią się sprężynki, czy winą może być katalizator, mają tylko jeden i ten sam do połysku i matów jedynie co są to inne proporcje. Słyszałem, że jak jest mała wilgotność powietrza to taki robi się problem, ale nie wiem czy to prawda. Pomocy! Drugie pytanie dotyczy malowania poliuretanem szyby w kolorach RAL i innych, tutaj lacobel jest droższy pięciokrotnie niż w Polsce. Jakich farb lub jakiego ulepszacza do śliskich i twardych materiałów. Aha czy do matów stosuje się takich proporcji 6 1 2 bo do połysku no to 2 1 ,0,5. Lakiery jakie dostępne to poliuretan firmy IRIS. Z góry dziękuje za odpowiedź. Nie jestem profesjonalistą, ale idzie mi coraz lepiej, ale wiem że warto pytać.
Kombinezon brudny bo ciśnienie za duże.. Odrazu słychać że ciśnienie jest za wysokie. Wiąże się to że zbyt dużym zużyciem materiału, lakier schnie w locie i na dodatek utrudnia to później szlif przed polerką. Polecam zmniejszyć ciśnienie i odległość nanoszenia lakieru żeby on bym bardziej rozlany niż napruszony. To tylko moje zdanie i rada, nie musisz się z tym zgadzać ;) poza tym moim zdaniem fajny wideo poradnik dla ludzi w tym fachu. Pozdrawiam
Witam. Jakiej sprężarki Pan używa do lakierowania frontów. Chciałbym się z tym tematem spróbować oczywiście na razie w wersji garażowej i stoję przed zakupem kompresora. Wiem że najlepiej dwutłokowy ale w rozsądnej kwocie (amatorskiej)
Witam. Przy takim sposobie lakierowania pewnie jest dużo wtrąceń, ale co najgorsze lakier pewnie ma tendencję do gazowania. Ciekawe ile warstw lakieru nakładasz? Ten sposób jest dopuszczalny przy lakierach 2K akryl, przy poliuretanach raczej nie.
jaki jest różnica cenowa miedzy frontem wykonanym przez siebie a nie kupionym u producenta?. wkrutce wykonuje własną kuchnie od podstawy do mojego domu , ponieważ chwilowo mieszkam za granicą to pracuje jako instalator mebli do kuchni . bardzo lubie swoją prace i po powrocie do polski zamierzam dalej wykonywać to co lubię a może i nie tylko instalować jak i również produkować od podstawy wiem ze może to nie łatwe bo jest dużo produktów masowych i duża konkurencja ze strony fabryk ale czy produkcja we własnym garażu jest opłacalna ?. pozdrawiam i proszę o radę
witam Mam pytanie, po wypolerowaniu frontu pojawiły się mnóstwo drobnych kropeczek, błyszczących, lakier jet dość dobrze wycięty, najpierw papierem 1200, potem 1500, 2000 i 3000. Co to może być?
Gazowanie i kratery to są dwie różne rzeczy. Kratery powstają w przypadku gdy powietrze dostarczane do pistoletu jest brudne. Jeżeli przez pistolet dostaje się woda (polecam odwadniacz pod pistoletem poza odwadniaczem głównym przy kompresorze lub w kabinie) to na elemenecie widać drobne kropelki wody, które po wyschnięciu tworzą dołki o szerokości ok 1 mm. Drugim powodem powstawania kraterów jest olej, które odróżnimy po tym że w środku wad są ciemne punkciki (problem ten rozwiążemy dodając antysilikonu do lakieru lub odolejacza obok odwadniacza). Gazowanie powłoki lakierniczej występuje w dwóch wypadkach. W okresie letnim zastosowanie nieodpowiedniego rozcieńczalnika (powinien być wolnoodparowujący tzw. opóźniony) w zbyt małej ilości, albo czas pomiędzy kolejnymi warstwami jest zbyt krótki. Efekty gazowania wyróżnia się tym że po nałożeniu lakieru element wygląda jakby był wysypany jakąś kaszą. Po szlifie wychodzą dołki, które są nie do usunięcia na etapie szlifowania.
u mnie używa się 400 , 500 na oczy nie widziałem do podkładów oczywiście , maszynkami boki też 400 przetarcia są ogromne , i jak dochodzi do polerowania już końcowego pomalowanych elementów, niektóre elementy mają dużo kropek których ciężko się pozbyć aczkolwiek próbujemy 1200 i 2000 :) jestem dosyć zielony w temacie
Podkład musi być doprowadzony do perfekcji. Na kolorze jest za późno na poprawki. Polecam jedną warstwę więcej podkładu i problem zniknie. Jeżeli dalej będą problemy to znaczy, że macie problem z czystością powietrza w pistolecie. Pozdrawiam
Witam. Kupiłem lakier poliuretanowy 2 do 1 w firmie zeMax. Nie mogę sobie poradzić z problemem gdzie po pomalowaniu frontu jest lustro a po wyschnięciu jest cały matowy i bardzo drobno skórkę pomarańczy. Co najgorsze nie da się tego do końca wypolerować. A druga sprawa to jeżeli już gdzieś się do poleruje to mimo wszystko widać jakby ten lakier był nakłuwany igłą. Takie bardzo drobniutkie dziurki jakby. Temperatura 15 do 20 stopni to różnie testowałem. Proporcje zachowane.
Jakiego pistoletu uzywasz (chodzi mi o konkretny model) ? Czy zdarza Ci sie ze na bokach frontow zlewa sie lakier i powstaje takie zdrubienie ? Takie na 2mm przy koncu(Nawet podcieka czasem na plecy frontow)
Krzysztof Assman Ok sproboje dluzsze odstepy miedzy warstwami i mniejszy strumien lakieru.Co do gestosci,stosuje sie do proporcji utwardzacza i rozcienczalnika wedlug producenta.Noi chyba zakupie nowy pistolet bo moze byc juz wysluzony.(Optima 650 lvlp) dzieki na pomoc
Panie Krzysztofie mam pytanie, dlaczego podczas malowania farba biała poliuretanową półmat tworzą się bąbelki? czy nie jest to wina zbyt dużego lub małego ciśnienia,a może zle dozuje rozpuszczalnik ??
W tym filmie jest mowa o poliuretanie, więc spokojnie na 30 minut można zostawić a tak wogóle jeżeli użyje się np podkładu poliestrowego bezsterynowego LRR 6A04 to spokojnie można zostawić na 30 minut, gdyż żywotność mieszanki nawet 5 godzin - trzeba dobrać odpowiednie produkty i Twój problem znika
W najprostszych terminach poliuretany to polimery zawierające wiązania uretanowe (karbaminianowe) utworzone przez reakcję alkoholu z izocyjanianem. Poliuretan powstaje, gdy związek zawierający dwie grupy izocyjanianowe (zwany diizocyjanianem) reaguje ze związkiem zawierającym więcej niż jedną grupę hydroksylową (nazywaną poliolem). Reakcja ta jest zazwyczaj wspomagana katalizatorem chemicznym, który nie staje się częścią powstałego polimeru. Dwa główne składniki, alkohol (poliol) i izocyjaniany przechowywane są w oddzielnych pojemnikach i mieszane tuż przed użyciem. Pierwsza puszka zawiera ko-reagent poliolowy (zazwyczaj akrylowy lub poliestrowy), pigmenty (jeśli jest to farba), katalizator (np. DABCO lub DBTL) i inne dodatki. Druga puszka zawiera poliizocyjaniany (znane również jako aktywator lub utwardzacz). Poliizocyjaniany są wrażliwe na wilgoć i powinny być przechowywane w szczelnych pojemnikach .Części A i B miesza się dokładnie w odpowiednich proporcjach (według wagi lub objętości) tuż przed użyciem. Reakcja chemiczna pomiędzy dwoma elementami rozpoczyna się natychmiast w temperaturze pokojowej . Okres czasu, w którym wymieszany lakier może być użyty, nazywa się "okresem żywotności". Im wyższa temperatura, tym szybciej reaguje - w razie potrzeby należy dostosować temperaturę. Kiedy czas się skończy, należy odrzucić nadmiar. Czyli im dłużej lakier jest zmieszany tym jego wartość użytkowa maleje i wcale nie musi być gęstszy. Natomiast lakiery poliestrowe oparte są na żywicy poliestrowej rozcieńczonej styrenem lub mniej toksycznym rozcieńczalnikiem- to tzw bezstyrenowe. Do lakieru dodajemy przyspieszacz kobaltowy ok. 2% , po wymieszaniu dodajemy 2% utwardzacza. Możemy opóźnić lub przyspieszyć zmniejszając lub zwiększając ilość przyspieszacza. Po zmieszaniu rozpoczyna się proces "grzania" , który powoduje wydzielanie parafiny na powierzchnię .Parafina blokuje dostęp tlenu i w ten sposób lakier się utwardza. Proces trwa około 24 godziny w temp. pokojowej i dopiero po tym czasie można szlifować. Jeżeli możesz taką mieszankę używać jeszcze po 5 godzinach to lakier albo przyspieszacz przeterminowany, lub dajesz b. mało przyspieszacza.
witam. muszę jednak powiedzieć,że z własnego doświadczenia lepiej jest każdy lakier czy dwu czy jednoskladnikowy rozmieszać z odrobiną rozcienczalnika. i na pewno ( bo już wypróbowałam) odstawić na ok 20 min by dwa składniki się związany oraz wygazowaly.
Lakier jednoskładnikowy można zostawić i na tydzień. Natomiast lakier PU 2K to nie pepsi tam nie ma co odgazować. Reakcja chemiczna rozpoczyna się od momentu zmieszania. Im później zaczynamy nakładać tym gorzej dla powłoki i jej przyczepności itp. Gazowanie może wystąpić po nałożeniu lakieru gdy za szybko uzyskuje suchopyłość. Wtedy zamknięte cząsteczki rozcieńczalnika próbując się wydostać tworzą nam pęcherze lub drobne otworki. Ale oczywiście każdy ma swój sposób lakierowania i jeżeli u Ciebie się sprawdza "to nie grzech, ale wstyd".
Panowie a jeśli by przyszło lakierowac płytę taka meblowa zwykłą wiurową . Widzę że czAsem jadą na takiej płycie zamiast mdf . To czym to najczęściej lakieruja . Bo na obrzeza kładą szpachle samochodowke to jakim lakierem oni to kryją ?? Czy szpachle pokryje ten sam lakier co idzie na fronty mdf ?
@@Stalowy-Kanal wiem że to januszowanie ale spotkałem się z takim czymś . I tak porostu się zastanawiałem czy ten lakier którym lakierujesz chycilby się takiej szpachli
Witam, a ja się ma sprawa z lakierowaniem elementów w pionie ? Czy da się polakierować bryłę powiedzmy sześcian na raz, czy trzeba robić to etapami ? Mam na myśli np. kolumnę głośnikową.
U mnie problemem jest to że na powierzchni pionowej lakier nie rozpływa się tak jak w poziomie. Przez co jest więcej szlifowania. Zabawa w oklejanie kantów odpada gdyż są zaokrąglone. Chyba najlepszym wyjściem będzie podzielenie na etapy, a co za tym idzie wydłuży się cały proces. Dzięki za sugestie, pozdrawiam :)
Kompletnie mija się wszystko ze sztuka, sposób lakierowania, kolejność, trzymanie pistoletu. Lakiernia zlana woda daje efekt ale musisz po sprzątaniu wyjść żeby wszystek pył opadł i wtedy się leje woda żeby on się nie unosił, a co do kombinezonu ma być wykonany z materiału śliskiego tak aby uniemożliwić aby pył się osiadał na nim.
bardzo ładny efekt . Jakie farby to są (firma) , chętnie też je kupie. Jakie ustawienia pistoletu, ciśnienie itd. ? Ile razy malowane ? czas między warstwami ?
Krzysztof Assman ok czyli proporcja 2 do 1 farby do utwardzacza Natomiast ile do tego wszystkiego dolać rozpuszczalnika poliuretanowego? przy warunkach standardowych czyli około 18 stopni oraz do 50% wilgotności Jak długo schnie?
Witam, chciałbym sobie zmienić fronty w kuchni. Sprzet do malowania mam, potrzebuję informacji co kupic konkretnie. Podac mozesz po kolei marki tych produktów, ktorymi malujesz? Czyli jakie zabezpieczenie przed piciem, podklad, baza i lakier. Na allegro to kupię tak jak do auta chemie?
Super, dzięki za podzielenie się wiedzą, proszę nie przejmować się komentarzami "fachowców", bo widać to tacy fachowcy co zamiast pracować nad zleceniami klientów mają wiele wolnego czasu i z nudów oglądają filmy na yutubie :)
Z mojego doświadczenia przy lakiernictwie samochodowym polecał bym aby po nałożeniu podkładu delikatnie zaprószyć go podkładem innego koloru,obróbka będzie na pewno szybsza i dokładniejsza:)
Do tego służy puder kontrolny kolego;)
Wszystkie farby w puszce czy inne preparaty zalecam przechowywać do góry nogami, wtedy nie trzeba izolować dekielka taśmą klejącą tylko sam preparat w środku zrobi to za nas ;)
Moje zyczenie dla siebie z okazji urodzin , Nowego Roku , dnia ojca - tylko takich fachowcow na swojej drodze . Duzo zdrowia dla tego pana .
victor ty fachowców nie widziałeś chyba ;)
Do fachowca daleko w takim tempie nie zarobi .
Panie Krzysztofie, super film, fajnie i spokojnie wszystko wytłumaczone. Dziękuję.
Zasubskrybowane. ☺
Dziś moje pierwsze lakierowanie stopni jesionowych na biało. Mam nadzieję że dzięki Pana filmikowi jakoś to pójdzie.
Okuratny instruktaz bozy.Ide krasic
320 pod jasne kolory 400 pod czarny mat i wychodzi lala i robi sie szybko,odnosnie kantow szlifierka oscylacyjna festool z nakładką kontową i mozna przetrzec ale nie do zera szlifujac ręcznie oraz pod czarnym kolorem widac rysy nie sciagniesz do zera wargi a zeby uniknac tych przetarc co mówisz daj podklad mokre w mokre .A odnosnie skorki z pomaranczy daj troszke wiecej rozpuszczalnika i jej nie bedzie.I polecam puder kontrolny
Do malowania poziomego czyli na leżąco lampy montujemy pionowo do ściany a sufit wedle uznania. poz.
Mysle ze tymi filmami wkur***eś kilku bobów budowniczych. Bardzo ciekawa i pomocna seria. dzieki !
Witam Panie Krzysztofie. Z przyjemnością obejrzałem Pana filmik co dało mi kilka tematów do przemyśleń. Osobiście także zajmuję się lakierowaniem frontów i posiadam dwie kabiny lakiernicze (robimy trzecią) więc sądzę, że możemy wymienić się doświadczeniami ;). Odnośnie koloru białego bazowego to faktycznie na dzień dzisiejszy ( u mnie w firmie) najczęściej wybierany kolor, a zarazem najtańszy w zakupie. Jeżeli chodzi o kombinezon lakierniczy to nie zgodzę się, ponieważ robiliśmy próby w i bez kombinezonu i różnice były na poziomie - 1 wtrącenie w kombinezonie do 5-8 bez kombinezonu. Podobnie jest w przypadku schlapania podłogi (polecam jeszcze zraszacz ogrodowy na ściany i sufit). Poza tym stojak lakierniczy obrotowy, powinien mieć Pan wyższy. W przypadku nachylania się nad elementem jest zawsze większe ryzyko kolejnych wtrąceń. Problem u Pana na lakierni wynika z powietrza, które wlatuje do pomieszczenia, a powietrzem które wylatuje. Z filmiku widać, że powietrze które jest wyciągane powoduje cug w całym pomieszczeniu. Powinno być tak, że powietrze dostarczane do pomieszczenia jest w ilości większej niż wysysane co powoduje nadciśnienie (u siebie tak nie mam, ale podręcznikowo tak powinno być ;) ). Rozwiązaniem pośrednim jest zastosowanie wlotów powietrza z jednej i drugiej strony od odciągu w takich samyc rozmiarach - powoduje to rozłożenie strumienia zasysanego powietrza na dwie strony, przez co nie ma cyrkulacji powietrza (u Pana ta cyrkulacja powoduje, że kombinezon jest szary).Poza tym zastanawiam się jak u Pana działa wyciąg? Po drodze nie ma filtra kartonowego ani filtra paint-stop więc cały pył leci na wentylator przelotowy (grozi spaleniem silnika - wiem bo miałem dwukrotnie ;) ). Poza tym filmik świetny i dużo uczy. Pozdrawiam :)
Witam, panie Tomku widzę że ma pan doświadczenie w temacie bardzo chętnie wymieniłby się doświadczeniem w tym temacie proszę o namiary na pana firmę chętnie się skontaktuję
A odnosnie mieszanki po 15 minutach odparowywuje duzo rozpuszczalnika a mieszanka jest gotowa odrazu po rozmieszaniu i to nie jest baza tylko lakier finalny baza to sam kolor ktory kryjesz pozniej lakierem bezbarwnym i na frontach wychodzi piękna głębia koloru .
Pięknie efekt super. Pozdrawiam
29:00 Łał, robi wrażenie :D
Jakiej firmy farb używasz ?
Cześć, czy mógłbyś uzupełnic material i powiedzieć jeszcze o doborze i zależności samej dyszy w pistolecie oraz typie pistoletu.
- Czy trzeba mieć kilka ?- - - Czy da radę jednym pistoletem i z jaką dysza?
- Od czego uzależniony jest dobór dyszy?
Myślę że te pytania są tak samo ważne jak wszystkie pozostałe zagadnienia o których mówiłeś na filmach, bo skoro mowa o lakierowaniu to sprzęcie też trzeba wspomnieć. Nie mówię o reklamowaniu konkretnego ale o zależnościach przy wyborze pistoletu. Pozdrawiam i dziękuję.
Podkład miękki więc mija się z celem kładzenie takiego pod połysk bo zaraz wszystko siądzie to raz a dwa podkład samym papierem 500? nie odpryskuje nawierzchnia od podkładu w ten sposób bo moim skromnym zdaniem tak.
jak by pan kiedyś mógł zrobić film jak zaszpachlować ( i czym ) odpryski, male zadrapania na pomalowanych polakierowanych elementach. ja i widzowie będziemy bardzo wdzięczni. a tym czasem kciuk w górę. pozdrawiam
1. Szpachla samochodowa żółta 2. Szlifowanie na gładko wykanczajac papierem P400
3. Lakier lub podkład i dopiero lakier.
4. Polerowanie no chyba że robisz maty.
Panie Krzysztofie, może Pan podać co to za producent tej farby KHL1?
Witam, jak malujesz elementy dwustronne żeby uniknąć zapruszenia z lewej strony?
Wiem ze pytanie zadane rok temu, ale ja robie tak. Maluje mniej wiecej tak jak na filmiku zaczynajac od lewej strony, po wyschnieciu/stwardnieciu obracam na druga strone, boki matuje, aby mozna bylo ponownie nalozyc na nie farbe/lakier, ale boki maluje wtedy pod dyzym katem od gory, jesli zapyli Ci dol, to zmiejszasz troche cisnienie, mi to wychodzi spoko.
Biała baza to zazwyczaj biały mat. Każdy producent to ma :-)
Witam serdecznie czy myjesz pistolet po takim poliuretanie ??? czy musze od razu kupować cos dedykowanego do mycia z tego lakieru ???
ile warstw lakieru na płytę z MDF
Krzysztofie na początku chciałem napisać że Twój kanał jest świetny i wiele się z niego dowiedziałem (trochę to zajęło, ale obejrzałem wszystkie filmiki :)) Piszę tutaj a nie pod najnowszym filmem bo mam pytanie dotyczące lakierowania. Chciałbym natryskowo malować pewne małe elementy ozdobne, problem jest taki że potrzebuje farb matowych. Czytałem, że używasz farb Milesi, lecz z tego co udało mi się znaleźć mają oni tylko farby w połysku lub półpołysku. Jest też farba biała do której można niby dodawać pigmenty ale nigdzie takich pigmentów znaleźć nie mogę. I tutaj mam pytanie, czy mógłbyś polecić jakąś inną firmę ewentualnie może w ogóle jakiś inny rodzaj farb który można nanosić natryskowo, a który będzie miał dostępne matowe kolory?
Możesz podać model/firmę szlifierki mimośrodowej jakiej używasz, z jakim skokiem? Ewentualnie polecić jakąś dla amatorów(metabo,bosh,makita)?
No właśnie jakie pistolety polecacie jakie dysze marka i cisnienie???
A jak malować panele ażurowe z mdf tzn te elementy wycinane gdyż nie chce tam dojść lakier i kiepsko wygląda?
Witam, mam dwa pytania tam gdzie mieszkam nie ma wyboru lakieru do malowania jest tylko poliuretan, problem mam z wysychaniem, po dwóch dniach a nawet po jednym w Polsce mogłem spokojnie szlifować lakier i polerować tutaj nie, po nawet trzech dniach papiery się zapychają i robią się sprężynki, czy winą może być katalizator, mają tylko jeden i ten sam do połysku i matów jedynie co są to inne proporcje. Słyszałem, że jak jest mała wilgotność powietrza to taki robi się problem, ale nie wiem czy to prawda. Pomocy!
Drugie pytanie dotyczy malowania poliuretanem szyby w kolorach RAL i innych, tutaj lacobel jest droższy pięciokrotnie niż w Polsce. Jakich farb lub jakiego ulepszacza do śliskich i twardych materiałów.
Aha czy do matów stosuje się takich proporcji 6 1 2 bo do połysku no to 2 1 ,0,5. Lakiery jakie dostępne to poliuretan firmy IRIS. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Nie jestem profesjonalistą, ale idzie mi coraz lepiej, ale wiem że warto pytać.
Jaki stosuje Pan pistolet i z jaką dyszą i jakie ciśnienie? Oraz poproszę pare słów o ustawieniu pistoletu. Pozdrawiam
Jaka powinna być odpowiednia temperatura pomieszczenia do lakierowania oraz lakieru ?
Witam jakich pan lakierów używa?
Mogę Prosić o namiary do Pana?:) jestem z Pana okolic i miałbym kilka pytań jeśli znalazł by Pan czas:)
Czy przez Pana pomalowane na biało fronty też żółkną z czasem? Czy da się temu zapobiec?
Kombinezon brudny bo ciśnienie za duże.. Odrazu słychać że ciśnienie jest za wysokie. Wiąże się to że zbyt dużym zużyciem materiału, lakier schnie w locie i na dodatek utrudnia to później szlif przed polerką. Polecam zmniejszyć ciśnienie i odległość nanoszenia lakieru żeby on bym bardziej rozlany niż napruszony. To tylko moje zdanie i rada, nie musisz się z tym zgadzać ;) poza tym moim zdaniem fajny wideo poradnik dla ludzi w tym fachu. Pozdrawiam
Witam. Jakiej sprężarki Pan używa do lakierowania frontów. Chciałbym się z tym tematem spróbować oczywiście na razie w wersji garażowej i stoję przed zakupem kompresora. Wiem że najlepiej dwutłokowy ale w rozsądnej kwocie (amatorskiej)
Witam. Przy takim sposobie lakierowania pewnie jest dużo wtrąceń, ale co najgorsze lakier pewnie ma tendencję do gazowania. Ciekawe ile warstw lakieru nakładasz? Ten sposób jest dopuszczalny przy lakierach 2K akryl, przy poliuretanach raczej nie.
To nie jest farba transparentna ta biała?
jaki jest różnica cenowa miedzy frontem wykonanym przez siebie a nie kupionym u producenta?. wkrutce wykonuje własną kuchnie od podstawy do mojego domu , ponieważ chwilowo mieszkam za granicą to pracuje jako instalator mebli do kuchni . bardzo lubie swoją prace i po powrocie do polski zamierzam dalej wykonywać to co lubię a może i nie tylko instalować jak i również produkować od podstawy wiem ze może to nie łatwe bo jest dużo produktów masowych i duża konkurencja ze strony fabryk ale czy produkcja we własnym garażu jest opłacalna ?. pozdrawiam i proszę o radę
witam
Mam pytanie, po wypolerowaniu frontu pojawiły się mnóstwo drobnych kropeczek, błyszczących, lakier jet dość dobrze wycięty, najpierw papierem 1200, potem 1500, 2000 i 3000. Co to może być?
Gazowanie i kratery to są dwie różne rzeczy. Kratery powstają w przypadku gdy powietrze dostarczane do pistoletu jest brudne. Jeżeli przez pistolet dostaje się woda (polecam odwadniacz pod pistoletem poza odwadniaczem głównym przy kompresorze lub w kabinie) to na elemenecie widać drobne kropelki wody, które po wyschnięciu tworzą dołki o szerokości ok 1 mm. Drugim powodem powstawania kraterów jest olej, które odróżnimy po tym że w środku wad są ciemne punkciki (problem ten rozwiążemy dodając antysilikonu do lakieru lub odolejacza obok odwadniacza). Gazowanie powłoki lakierniczej występuje w dwóch wypadkach. W okresie letnim zastosowanie nieodpowiedniego rozcieńczalnika (powinien być wolnoodparowujący tzw. opóźniony) w zbyt małej ilości, albo czas pomiędzy kolejnymi warstwami jest zbyt krótki. Efekty gazowania wyróżnia się tym że po nałożeniu lakieru element wygląda jakby był wysypany jakąś kaszą. Po szlifie wychodzą dołki, które są nie do usunięcia na etapie szlifowania.
Czy na to idzie jeszcze warstwa poliuretanu bezbarwnego i polerowanie, czy ta formatka w kolorze jest po wyschnięciu polerowana ?
u mnie używa się 400 , 500 na oczy nie widziałem do podkładów oczywiście , maszynkami boki też 400 przetarcia są ogromne , i jak dochodzi do polerowania już końcowego pomalowanych elementów, niektóre elementy mają dużo kropek których ciężko się pozbyć aczkolwiek próbujemy 1200 i 2000 :) jestem dosyć zielony w temacie
Podkład musi być doprowadzony do perfekcji. Na kolorze jest za późno na poprawki. Polecam jedną warstwę więcej podkładu i problem zniknie. Jeżeli dalej będą problemy to znaczy, że macie problem z czystością powietrza w pistolecie. Pozdrawiam
Witam. Kupiłem lakier poliuretanowy 2 do 1 w firmie zeMax. Nie mogę sobie poradzić z problemem gdzie po pomalowaniu frontu jest lustro a po wyschnięciu jest cały matowy i bardzo drobno skórkę pomarańczy. Co najgorsze nie da się tego do końca wypolerować. A druga sprawa to jeżeli już gdzieś się do poleruje to mimo wszystko widać jakby ten lakier był nakłuwany igłą. Takie bardzo drobniutkie dziurki jakby. Temperatura 15 do 20 stopni to różnie testowałem. Proporcje zachowane.
Za gruba warstwa. Za krótkie czasy odparowania i lakier gazuje (mikro dziurki) a po odparowaniu wszystko siada i efekt utraty połysku.
witam jakiego rodzaju używa pan pistoletu , jaka dysza i jakie cisnienie jest odpowiednie ? pozdrawiam
@@Stalowy-Kanal jaki by Pan polecil piatolet budzetowy do sporadycznego malowania kilku m2 frontoe na bialy mat? Pozdrawiam
No dobra, front ładnie pomalowany, a tył ? :) jak go odcinasz od frontu ?
Jakiego pistoletu uzywasz (chodzi mi o konkretny model) ? Czy zdarza Ci sie ze na bokach frontow zlewa sie lakier i powstaje takie zdrubienie ? Takie na 2mm przy koncu(Nawet podcieka czasem na plecy frontow)
Krzysztof Assman Ok sproboje dluzsze odstepy miedzy warstwami i mniejszy strumien lakieru.Co do gestosci,stosuje sie do proporcji utwardzacza i rozcienczalnika wedlug producenta.Noi chyba zakupie nowy pistolet bo moze byc juz wysluzony.(Optima 650 lvlp) dzieki na pomoc
Panie Krzysztofie mam pytanie, dlaczego podczas malowania farba biała poliuretanową półmat tworzą się bąbelki? czy nie jest to wina zbyt dużego lub małego ciśnienia,a może zle dozuje rozpuszczalnik ??
Po 30 minutach to lakier raczej wylać,a nie nakładać na formatkę. Spróbuj pomieszać np. lakier poliestrowy i poczekać 30 minut. Powodzenia.
W tym filmie jest mowa o poliuretanie, więc spokojnie na 30 minut można zostawić
a tak wogóle jeżeli użyje się np podkładu poliestrowego bezsterynowego LRR 6A04 to spokojnie można zostawić na 30 minut, gdyż żywotność mieszanki nawet 5 godzin - trzeba dobrać odpowiednie produkty i Twój problem znika
W najprostszych terminach poliuretany to polimery zawierające wiązania uretanowe (karbaminianowe) utworzone przez reakcję alkoholu z izocyjanianem. Poliuretan powstaje, gdy związek zawierający dwie grupy izocyjanianowe (zwany diizocyjanianem) reaguje ze związkiem zawierającym więcej niż jedną grupę hydroksylową (nazywaną poliolem). Reakcja ta jest zazwyczaj wspomagana katalizatorem chemicznym, który nie staje się częścią powstałego polimeru. Dwa główne składniki, alkohol (poliol) i izocyjaniany przechowywane są w oddzielnych pojemnikach i mieszane tuż przed użyciem. Pierwsza puszka zawiera ko-reagent poliolowy (zazwyczaj akrylowy lub poliestrowy), pigmenty (jeśli jest to farba), katalizator (np. DABCO lub DBTL) i inne dodatki. Druga puszka zawiera poliizocyjaniany (znane również jako aktywator lub utwardzacz). Poliizocyjaniany są wrażliwe na wilgoć i powinny być przechowywane w szczelnych pojemnikach .Części A i B miesza się dokładnie w odpowiednich proporcjach (według wagi lub objętości) tuż przed użyciem. Reakcja chemiczna pomiędzy dwoma elementami rozpoczyna się natychmiast w temperaturze pokojowej . Okres czasu, w którym wymieszany lakier może być użyty, nazywa się "okresem żywotności". Im wyższa temperatura, tym szybciej reaguje - w razie potrzeby należy dostosować temperaturę. Kiedy czas się skończy, należy odrzucić nadmiar. Czyli im dłużej lakier jest zmieszany tym jego wartość użytkowa maleje i wcale nie musi być gęstszy.
Natomiast lakiery poliestrowe oparte są na żywicy poliestrowej rozcieńczonej styrenem lub mniej toksycznym rozcieńczalnikiem- to tzw bezstyrenowe. Do lakieru dodajemy przyspieszacz kobaltowy ok. 2% , po wymieszaniu dodajemy 2% utwardzacza. Możemy opóźnić lub przyspieszyć zmniejszając lub zwiększając ilość przyspieszacza. Po zmieszaniu rozpoczyna się proces "grzania" , który powoduje wydzielanie parafiny na powierzchnię .Parafina blokuje dostęp tlenu i w ten sposób lakier się utwardza. Proces trwa około 24 godziny w temp. pokojowej i dopiero po tym czasie można szlifować. Jeżeli możesz taką mieszankę używać jeszcze po 5 godzinach to lakier albo przyspieszacz przeterminowany, lub dajesz b. mało przyspieszacza.
witam.
muszę jednak powiedzieć,że z własnego doświadczenia lepiej jest każdy lakier czy dwu czy jednoskladnikowy rozmieszać z odrobiną rozcienczalnika. i na pewno ( bo już wypróbowałam) odstawić na ok 20 min by dwa składniki się związany oraz wygazowaly.
Lakier jednoskładnikowy można zostawić i na tydzień. Natomiast lakier PU 2K to nie pepsi tam nie ma co odgazować. Reakcja chemiczna rozpoczyna się od momentu zmieszania. Im później zaczynamy nakładać tym gorzej dla powłoki i jej przyczepności itp. Gazowanie może wystąpić po nałożeniu lakieru gdy za szybko uzyskuje suchopyłość. Wtedy zamknięte cząsteczki rozcieńczalnika próbując się wydostać tworzą nam pęcherze lub drobne otworki. Ale oczywiście każdy ma swój sposób lakierowania i jeżeli u Ciebie się sprawdza "to nie grzech, ale wstyd".
Panowie a jeśli by przyszło lakierowac płytę taka meblowa zwykłą wiurową . Widzę że czAsem jadą na takiej płycie zamiast mdf . To czym to najczęściej lakieruja . Bo na obrzeza kładą szpachle samochodowke to jakim lakierem oni to kryją ?? Czy szpachle pokryje ten sam lakier co idzie na fronty mdf ?
@@Stalowy-Kanal wiem że to januszowanie ale spotkałem się z takim czymś . I tak porostu się zastanawiałem czy ten lakier którym lakierujesz chycilby się takiej szpachli
nie mam pojęcia komu to pokazuje,wam,ale łep to on MO,jestem taki sam fajny gość a jak,pozdrawiam
Witam, a ja się ma sprawa z lakierowaniem elementów w pionie ? Czy da się polakierować bryłę powiedzmy sześcian na raz, czy trzeba robić to etapami ? Mam na myśli np. kolumnę głośnikową.
U mnie problemem jest to że na powierzchni pionowej lakier nie rozpływa się tak jak w poziomie. Przez co jest więcej szlifowania. Zabawa w oklejanie kantów odpada gdyż są zaokrąglone. Chyba najlepszym wyjściem będzie podzielenie na etapy, a co za tym idzie wydłuży się cały proces. Dzięki za sugestie, pozdrawiam :)
Polecam więcej rozcieńczalnika będzie lepsza rozlewność i dołożyć 1-2 warstwy. Efekt końcowy zadowalający, a płaszczyzna gładsza.
Proszę powiedzieć jakiego podkładu i farby Pan używa do malowania mdf? Dziękuję
Krzysztof Assman dzięki 👍
Kompletnie mija się wszystko ze sztuka, sposób lakierowania, kolejność, trzymanie pistoletu. Lakiernia zlana woda daje efekt ale musisz po sprzątaniu wyjść żeby wszystek pył opadł i wtedy się leje woda żeby on się nie unosił, a co do kombinezonu ma być wykonany z materiału śliskiego tak aby uniemożliwić aby pył się osiadał na nim.
witam.czy moglbys podac konkretnie jakim lakierem milesi lakierujesz biale fronty? czy to lakier poliuretanowy?
najprawdopodobniej KHR1 - bardzo dobry połysk
Polecam
Szkoda. że takiego fachowca nie mam pod ręką. Biznes by się kręcił szybciej
Tego typu połysk uzyskuje Pan bez nakładania klaru?
bardzo ładny efekt . Jakie farby to są (firma) , chętnie też je kupie. Jakie ustawienia pistoletu, ciśnienie itd. ? Ile razy malowane ? czas między warstwami ?
rozpuszczalnika 50% ?
Krzysztof Assman ok czyli proporcja 2 do 1 farby do utwardzacza Natomiast ile do tego wszystkiego dolać rozpuszczalnika poliuretanowego?
przy warunkach standardowych czyli około 18 stopni oraz do 50% wilgotności Jak długo schnie?
Panie Krzysztofie, napisał Pan, że warstwy jedna za drugą. Ale każdą warstwę matowimy?
😎👍
Witam, chciałbym sobie zmienić fronty w kuchni. Sprzet do malowania mam, potrzebuję informacji co kupic konkretnie. Podac mozesz po kolei marki tych produktów, ktorymi malujesz? Czyli jakie zabezpieczenie przed piciem, podklad, baza i lakier. Na allegro to kupię tak jak do auta chemie?
@@Stalowy-Kanal witam jakiej firmy izolanty podkład i lakier pan używa Zależy mi na wysokiej jakość wykonania
Na promyki kup sobie siwą włókninę, nigdy nie przetrzesz się nią.
Chodzi ci o kanty ze nie da się przetrzeć?
Świetna robota! ;)
Amigo tens de para a escola porque não sabes laccar!
Wagowo powinno się dobierac produkty
Na miarce nie ma 2/1 wtedy jest 3/1 i tak dalej wszystko pisze a 1/1pierwsze słyszę
Jestem lakiernikiem i nie rozumiem tego komentarza
chłopie zmień nagłośnienie