Друзі, вітаю! Днями у київському видавництві "Тундрайв" вийшов мій художній роман про життя і смерть Івана Франка "Руки і сльози". Хто хоче придбати роман з автографом , пишіть мені у приватні повідомлення Facebook чи Instagram (посилання під цим і кожним відео)
Дякую, Сергію Васильовичу! Випадково натрапила на ваш канал і не можу відірватися. Ваші розповіді такі цікаві, дуже емоційні, такі пристрасні і колоритні. Буду дивитися все, що є на каналі. Теми дуже цікаві. Дякую за ваше просвітництво. Успіхів вам!
Велике спасибі Вам за просвітницьку працю в інтернеті. Дай Бог більше українців почують та навернуться до свого українського скарбу. Життя не просте, а життя геніїв і поготів
Щиро дякую за талановиту, артистичну розповідь про Франка! Степане, так співчутливо, з любов'ю, з відзначенням всієї філософської та поетичної величі його, розкрити фізичні стани письменника, фізіологічні потреби, емоційні спади й піднесення, психологічні хитання людини може не кожен. Дякую Тобі! А галичани, а не галичани? Вони такі були, є і будуть - різні...Цей чоловік мусив проорати своєю душею те дике тернисте поле, діставши компенсацію - жити у віках.
Шановний Пане Степане,низький уклін за таку талановиту програму.І,головне-за правду,яку майже ніхто в нас не каже ані про як великих постатей України,ані про нас сьогодні.Але сьогодні,як і за часів Франка!Що до мене,я відчуваю теж саме навколо себе тут,у Львові.Треба говорити про це!Треба говорити правду про себе,щоб стати кращими!Дякую Вам,що Ви єдиний це робите!Не боїтесь говорити правду про великих!Від цього вони стають ще цікавішими і ближчими до нас,тому що вони теж люди.Чому тільки Ви це розумієте?!Прошу,продовжуйте таку важливу вашу працю.З великою повагою.Анна
Дякую, п. Алло . Також ви можете придбати мої книжки про письменників, де ще більше правди... Пишіть, при бажанні, у месенджер мені: facebook.com/stepan.protziuk/
Дякую Вам! Не знала про душевну хворобу Ольги, дружини Франка. Зрозуміло, що її хвороба впливала на нього і на дітей. Що, з часом і призвело до його душевного зриву. Не виключено, також, що його "лікували" опієм, який тоді був популярний як ліки, що призводило до тяжких галюцинацій.
Ще одна рана на нашій совісті - знати так мало про генія-Франка, його нелегке життя і неоціненну спадщину! Щира подяка Вам, Степане Васильовичу за світло, пролите на нашу свідомість.
В душі болить за це, доля така як і Христа всі вітали а потім через тиждень розіп'яли, так і Довбуш коли помирав то знайшовся добродій який хотів зняти срібний хрестик з шиї. Ми мало знаємо про своє і не цінуємо. Треба своє популяризувати і знімати цікаві фільми.
Слухаю вас, Степан Васильович, і не можу збагнути чому в нашій літературі так багато горя і суму! Всі про кого ви розповідаєте такі не щасливі! Якесь прокляття! Слухаю вас і плачу!
Доземний уклін , Степане!!!!!!!!!!!!!! Як я довго чекала на таку промову, колись ми з вами говорили про Галичину! все точно , і я б сказала, навіть, делікатно. Ви є потужна сила , великий письменник, чи не єдиний в сьогоденні, якого дуже люблю і шаную!
І невимовний жаль, і біль, і сльози...А також - сором, за нас, галичан...Дякую Вам за надважку та болючу - для слухання та усвідомлення - правду, яку так вміло та емоційно доносите до наших сердець.
Добрий день, дякую за Вашу таку подвижницьку працю, багато нового і цікавого дізналася, переосмислюю все що розповідали в школі та друкували за радянські часи.
Мені соромно, але тільки щойно взнала про ваш канал, й то випадково, бо цікавилася хворобаи митців - і щаслива , що взнала.. Отак інформація шириться(, хоч наче трохи цікавлюся літературою... Дякую, п.Степане, - дуже цікаво, і щемко і тактовно оповіли про генія
"Історія моєї хвороби" - це мабуть найстрашніше, що я читала з автобіографічного у письменників. Нагадує біблійну книгу Одкровення. Особистий Апокаліпсис від Івана Франка. Випливає висновок, що ліки були з сильними галюциногенами. Руки покрутило від сидіння на холоді у воді. Але щоб мати такі марення треба бути митцем. Можливо і євангеліст Іван був з породи письменників, раз його покликано до писання Одкровення. Зрозуміло, що у цьому винні лікарі, а не Драгоманов, але від його імені починає вже пересмикувати.
Дякую, друже! Правду кажеш - одна з найтрагічніших доль навіть у нашій трагічній літературі. Просто, мабуть, дуже важку ношу взяв був на себе сей чоловік, тому й так болісно ніс. Але ж узяв, щоб нам було легше... Якби ж тільки осягнули його правду нащадки.
Шановний пане Василю, до вашого чудового відгуку хочу додати слова Франка :"Поете, тям, зазнати маєш ти Всіх мук буття, всіх болів і унижень, Заким дійдеж до світлої мети." (Із книги кааф, 2; т. 3; стор. 164). Дякую вам за чудові дослідження життя і творчости Т. Шевченка. Слава Україні!
Спасибі уклінно, пане Степане! Ви так вміло й харизматично умієте сконцентруватися: ПОБАЧИТИ І ПЕРЕДАТИ сутність особистості, індивідуума. Фактор просто людини - в титанічному Каменярі, як його звикли бачити пересічні. Це так особливо, неймовірно просто. Ваша призма поглинає й затягує... Двічі слухала це відео. Другий раз вже із записником в руках, роблячи нотатки: - енергетичні втрати - трудотерапія - праця ЯК НАРКОТИК - сходження протилежностей; роздвоєння - вразливість; чутливе, тонке серце - велика риба задихається в малому ставку - ВСЕ СПЛЕЛОСЯ ДО КУПИ; НІХТО НЕ БУВ ВИННИМ...як це все тонко і глибоко. Море вражень від, ПЕРЕПУЩЕНОГО, всього вами сказаного. Ви геніальна людина, не тільки у вашому письмі, а й у здатності дійсно зрозуміти інших, собі подібних, і спроектувати їх, як живих, для оточення. Прикро одне, ЧОМУ наші люди пафосно цінують таких Геніїв тільки посмерно...і за купу років, нічого надто не змінилося. Різність-СПРАВЖНІСТЬ! Спасибі Вам. Світіть, світило! Бажаю вдячної праці й відчуття доціненості в КОЖНОДЕННОМУ ЖИТТІ.
Дуже цінна розповідь! Я також коли шукала матеріали про родину Барвінських, то у спогадах про Олександра Б.- мол. , лікаря, читала, що люди згадували, як Франкові з'являвся дух Драгоманова на даху Франкової вілли і кричав до Франка. Дуже великі муки. Дуже шкода Франка, попри те, шо кажуть, що Франко був аб'юзером у стосунках з жінками, судячи навіть по листах. Вредний був, кажуть. Не знаю....можливо, і через ту хворобу він себе так проявляв - то обожнював, то крутив дівчатам голову. Я була влітку вкотре на Личакові, і я щось не відчула тої величі біля пам'ятнику - воно ніби зайве йому на могилі. А в музей-дім Франка дуже хочу потрапити ( коли була студенткою, там був довготривалий ремонт у 2000-х). Пам'ятаю, як наша чудова вчителька літератури в Тернопільському музучилищі, Теодозія Зиновіївна, як розказувла про його останні роки - то розплакалася на уроці! Нас то дуже вразило і я досі то пам'ятаю. Хочеться зайти до хати Франка, доторкнутися до його книг ( знаю, вони в Києві в архівах - хоча чому не у Львові?), і надихнутися на навчання, на знайдення сенсу і оптимізму, творчого вогню. Нещодавно бачила цікаві матеріали про те, що Франко як бойко мав дуже виразні фенотипні риси бойків , найбільша з яких - то пласка рівна горизонтальна потилиця. І справді - голова Франка така є. Скільки ще всього цікавого можна довідатися про письменника, і хочеться, щоби у школах теж розповідали про Франка оа інших митців як про живих людей і талантів , а не про дати і факти робочої біографії. А саме найменше ми знаємо про дійсний вплив письменників на своє оточення, про їхні родинні зв'язки, і про життя української культурної еліти загалом. Нас привчили знати і цінувати російську культуру як щось аристократичне, шляхетне і витончене, і позбавляли протягом десятків років навіть пострадянського життя від виховання на рідному глибокому шляхетному ґрунті. Ми не знаємо лицарських і шляхетних родів, гербів, хіба одиниці з них ( герб та родовід Лисенка музиканти знають, а герб Барвінських на колишній Великій Україні і не вивчали ,та й до недавна у Київській консерваторії ніхто не вивчав творів Василя Барвінського) ; нам втовкмачували, що українське - це кріпак. Дякую за такі відео, це дає подих живого спілкування та обміну знаннями.
Браво! Нелегка розповідь. Ви її прожили, а я - разом з Вами. Ось з десятикласниками будемо братись до вивчення цієї Постаті. Завжди намагаюсь малювати перш за все людину, а не трафаретну підручникову постать ( Ваші уроки ;) ). Тому конче хотіла передивитись це відео. Ви маєте дивовижний дар магнетично вводити слухача у Життя, чиєсь, далеке, складне. Повірте, Ваші розповіді залишаються назавжди. Іноді ловлю себе на думці, що на уроці цитую Вас у біографіях письменників, хоч майже 20 років минуло, як закінчила універ. Дякую Вам за все, і за цю блискучу болісну, прожиту лекцію також. Сил і натхнення Вам!
Дякую за цікаву інформацію. Дуже часто буває так, що генії закінчують своє життя божевіллям. І в цьому нічого дивного немає. Як вражається хворобами рука, що багато працює, так само вражається і мозок, який весь час людина надмірно напружувала. Може тому написано в Біблії "Багато знань- багато печалей"?
Дякую-дякую-дякую! Дуже добре пам'ятаю першу зустріч з Франком: збірка казок "Коли ще звірі говорили". Ще тоді задалася питанням: чому всі казки так трагічно закінчуються? Могла ж та Лисичка втекти чи Дрізд врятувати своїх діток! Життя як казка.
Розкішне щирістю, мудрістю, цікаве і важливе відео! Дякую, пане Степане. Разом з тим, дозволю собі задуматись: а чи не є називання галичан нещирими, меркантильними та ін - інформаційним вірусом? Іван Франко й інші галицькі письменники описували бідність простого селянства, різномастість духовенства та інтелігенції, тотальну неосвіченість простого народу і відірваність інтелігенції від впливу на маси. То чим була відсутність підтримки письменників - діяльним проявом нещирості як "національної риси" галичан чи проявом тотальної бідності і неосвіченості? Чим галичани відрізняються від, наприклад, поляків - чи ж не писав свого Полонезу Огінський? Чи не помирали у злиднях по всьому світу інші пасіонарії? То чому лише на галичан ставиться тавро? Може це теж прояв інформаційних воєн? Хто такі галичани? Наскільки, наприклад, у часи Франка у відсотковому співвідношенні галичани були представлені у політиці, економіці, освіті, інших сферах суспільного життя? Який відсоток серед багатших людей, які мали би підтримувати інтелігенцію, складали власне галичани і представники інших етнічних та субетнічних груп? Чи виправдано говорити про лукавство-нещирість галичан, а які ж тоді гуцули, бойки, лемки, подоляни? ... До речі, я не галичанка))) так що запідозрити мене в адвокатському захисті Галичини не вийде. Я хочу чути Правду і не думаю, що взагалі варто про будь-що у нашому світі говорити огульно.
Пані Галю, я ціную Ващу думку. Але все ж моє відео - передовсім про трагедію великог о письменника. Це, що ви кажете, потребує окремої дискусії, що виходить за мені тематики мого ютуб-каналу. Та й я казав, що галичани теж були різні)
Я, з вами погоджуюся пані Галино, що ми повинні не скиглити про якусь трагедію Франка, а вивчати його твори, бо вони сьогодні дуже актуальні і говорити про велич здоланих викликів у його житті. Франко, якраз довів людям, що в житті за всяких обставин можна зберегти власну гідність ,мужність і мудрість. В поемі Мойсей" я бачу для себе відповідь, щодо смислу життя: "Простувать в ході духові шлях і вмирати на шляху".Франко , коли сказав: "Поете, тям, на шляху життьовому Тобі перлини-щастя не знайти, Ні захисту від бурі, злив і грому. Поете, тям, зазнати маєш ти Всіх мук буття, всіх болів і унижень, Заким дійдеш до світлої мети", він добре знав свою місію в народі. Так ,інформаційні війни як в минулому так і тепер ведуться. Слава нації!
Додаю.Хоч би хтось із колишніх викладачів універу Львова виклав ці студії про Івана Франка,а то ніц нема,видно вміли тільки читати лекції, на які давало згоду КДБ...
Оскільки я прочитала книгу Ярослави Мельник «…І остання часть дороги» (важко читала), то боялася слухати Вашу розповідь, думала, що буде вона чи надто важкою, чи недостойною такої великої постаті. Але все було добре. Напевно, треба про це говорити, і десь саме так говорити
Дякую Вам,шановний пане Степане,за щир1 1 болюч1 слова про 1вана Франка,про траг1чну долю поета...Ед1п1вськ1 жахи!Так багато шокуючого несум1сного з знайомим нам з дитинства,хрестомат1йним образом Каме1няра...Починаеш переосмислювати все..1стор1ю траг1чну нашо1 1нтел1генц11,1стор1ю Укра1ни в ц1лому...Невже З1гмунд Фройд мав таки рац1ю з його теор1ею комплекс1в?Св1домих 1 п1дсв1домих... (Ольга 1гор1вна Муратова,Ерусалим)
І про Драгоманова. Думаю, обов'язково потрібно говорити у лекції, що на час галюцінацій Франка, пов'язаних із Драгоманових, останнього вже не було серед живих понад 10 років. Це важливо. Бо більшість людей не знає цю деталь. І сприймає ці речі буквально
дякую, ви маєте рацію. але мій UA-cam -канал -це не лише одна людина , яка переповідає про багато письменників. Це і ви, п. Анжело, і всі мої приятелі за духом, які доповнюють, уточнюють, поширюють мої лекції/відеорозповіді/ відеоесе.
Усе, чого тобі сей світ не дасть, Знайдеш в душі своїй ясніше, краще: Найвищу правду і найбільшу власть. Ото й минай все темне й непутяще, Весь злудний блиск, тріумфи хвилеві, Все підле, самолюбне і пропаще. І бережи на своїй голові Вінок незв'ялий чистоти, і ласки, І простоти, мов квіти польові. У маскарад житя іди без маски, На торжище цинізмів і наруг Виходь з ліхтарнею з старої казки: В ній щезне тіло, появиться дух, Прозора стане явищ темна маса. І будь ти людям не суддя, а друг, І дзеркало, й обнова. Guаrdа е pаssа*. * Подивись і минай (лат.) І.Франко 🦚
Дякую! Та цікавить два моменти... 1.Чому подорож "страшна"?Можна здогадуватися, та хотілося б конкретні факти... 2.Біля Франка не було доньки? А де вона була? А де були інші діти?
Дякую Вам. 1. Бо син перевозвив батька, який, делікатно кажучи , н е орієнтувався на той момент у часі і просторі .2. Сини були у січових стрільцях, донька Анна у Києві (це велика окрема тема, але донька не могла собі цього пробачити до кінця життя)
Дозвольте, допомогти знайти відповідь на ваше запитання.Чи для Франка була страшна подорож в життя ? Впевнений ні. Про це Франко сказав у своєму вірші "Поете, тям, на шляху життєвому...", Т. 3; стор. 164. Гарну відповідь вам можуть дати з конкретними фактами, книги: "І остання часть дороги.." Я. Мельник та " Бажав я для скривджених волі..." Р. Горака.
Цікавий контент. Підписка, вподобайка. І ще прохання. Зважаючи на перевагу сенсовної складової над візуальною - додайтесь будь ласка до google підкастів. Дякую.
У меня нет украинского потому пишу по русски Вы с болью. Говорите я с болью воспринимаю ф Иван франка величайший писатель поэт философ. Лучший из лучших гении часто. Родится с очень тонкой и р а ни м о й психикой человечество никогда не щ а д и л о г е н и е в но любые истории болезней есть. Врачебная тайна Иван франко был абсолютно нормальным и благодаря его гению мы имеем счесть читать то что он с собой в могилу не захватил оставил таким неблагодарная потомкам изучить его творчество до конца
Ps пока никто не смог мы воспитанные в детстве на его сказках в юности на его поэзии прозе все что вы цитирует я наизусть знаю с молодости я по национальности п о л ь к п р и е л о н я ю с ь перед Украинской Ф песней драматургией котляревским руданским и ген ему Ивана яковлевича франка
Про цю розповідь, хочеться сказати, словами самого Франка та Шевченка . "Мухи сідають на ранах, Пчоли на квітах пахучих, Добрий все бачить лиш добре, Підлий лиш підле у других"; і "Не так тії вороги ,Як добрії люди- І окрадуть жалкуючи, Плачучи осудять". Хочу вас запитати, а чому при таких не поганих стосунках з поляками, у Франка стріляли і опудало йому перед вікнами вішали польські шовіністи? А з якого приводу Франко написав статтю "Поет зради"? А може пригадаєте стосунки Франка з Бадені?А може скажете хто Франкові влаштовував арешти? Так ,згоден , що багато галицьких паскуд з середовища політиків, письменників , ксьондзів, науковців завидували Франкові і зраджували його ,але і тепер серед вашого кола їх не менше .Слідкуючи за теперішніми "віршомазами" ,добре бачу їх дискомфорт у великій творчій тіні Франка . Ви згадали про якесь роздвоєння у психіці Франка і що це спостерігається у поємі "Похорон", а може ви розкажете людям суть цього твору ,якщо розумієте його. Ви замість того щоб розкривати суть геніальних творів , зацікавлювати людей до їх прочитання навіюєте психологічну відразу і кажете: "це відео не для школярів".Розмова про приватне життя сакральних постатей, а Франко є таким, має базуватися на документальних свідченнях , а не на власних домислах. Розповідь я сприймаю як те , що треба було б робити у ситуації Франка на вашу думку, але ж Процюк не Франко. Тому гадаю, життя Франка кожний має розуміти так, як йому його власний життєвий досвід покаже, а не як хтось намалює. "Психічну біографію", гадаю мають писати фахівці з філософії психології, тим більше геніальних людей. Дякую за порушену тему, краще така розмова ніж нічого. Слава Україні!
Друзі, вітаю! Днями у київському видавництві "Тундрайв" вийшов мій художній роман про життя і смерть Івана Франка "Руки і сльози". Хто хоче придбати роман з автографом , пишіть мені у приватні повідомлення Facebook чи Instagram (посилання під цим і кожним відео)
Дякую, Сергію Васильовичу! Випадково натрапила на ваш канал і не можу відірватися. Ваші розповіді такі цікаві, дуже емоційні, такі пристрасні і колоритні. Буду дивитися все, що є на каналі. Теми дуже цікаві. Дякую за ваше просвітництво. Успіхів вам!
п. Ларисо, дякую. Тільки мене звати Степан.
Як Вам те болить. Ви дуже, дуже добре передаєте свої почуття. Я бачу його - Івана Франка. Які ми невдячні.
Дякую!
Ух який аналіз. Багато про те, шо думав, але не міг так гарно сформулювати. Дякую
Дякую
Дякую.
Доля Франка є прикладом пари без любові. Талановита людина і така тяжка доля за своїм вибором😢
Як на мене, ситуація у сімейному житті більш заплутана. Про це багато йдеться у моєму романі про Івана Франка "Руки і сльози".
Велике спасибі Вам за просвітницьку працю в інтернеті. Дай Бог більше українців почують та навернуться до свого українського скарбу. Життя не просте, а життя геніїв і поготів
Дякую Вам!
Щиро дякую за талановиту, артистичну розповідь про Франка! Степане, так співчутливо, з любов'ю, з відзначенням всієї філософської та поетичної величі його, розкрити фізичні стани письменника, фізіологічні потреби, емоційні спади й піднесення, психологічні хитання людини може не кожен. Дякую Тобі! А галичани, а не галичани? Вони такі були, є і будуть - різні...Цей чоловік мусив проорати своєю душею те дике тернисте поле, діставши компенсацію - жити у віках.
Дякую , Галю!
Дякую за таку неймовірну розповідь! Як шкода, що в школі розповідали що завгодно, але не справжнього Франка.
Дякую Вам
Дякую вам за вашу велику і таку необхідну просвітницьку роботу! Все буде Україна!
Так цікаво Вас слухати. Новий Франко дещо для кожного,хто Вас почує. Дякую. Титанічна праця
Дякую!
Шановний Пане Степане,низький уклін за таку талановиту програму.І,головне-за правду,яку майже ніхто в нас не каже ані про як великих постатей України,ані про нас сьогодні.Але сьогодні,як і за часів Франка!Що до мене,я відчуваю теж саме навколо себе тут,у Львові.Треба говорити про це!Треба говорити правду про себе,щоб стати кращими!Дякую Вам,що Ви єдиний це робите!Не боїтесь говорити правду про великих!Від цього вони стають ще цікавішими і ближчими до нас,тому що вони теж люди.Чому тільки Ви це розумієте?!Прошу,продовжуйте таку важливу вашу працю.З великою повагою.Анна
Дякую, п. Алло . Також ви можете придбати мої книжки про письменників, де ще більше правди... Пишіть, при бажанні,
у месенджер мені: facebook.com/stepan.protziuk/
Дякую Вам! Не знала про душевну хворобу Ольги, дружини Франка. Зрозуміло, що її хвороба впливала на нього і на дітей. Що, з часом і призвело до його душевного зриву. Не виключено, також, що його "лікували" опієм, який тоді був популярний як ліки, що призводило до тяжких галюцинацій.
Ще одна рана на нашій совісті - знати так мало про генія-Франка, його нелегке життя і неоціненну спадщину! Щира подяка Вам, Степане Васильовичу за світло, пролите на
нашу свідомість.
Дякую, п. Тетяно!
В душі болить за це, доля така як і Христа всі вітали а потім через тиждень розіп'яли, так і Довбуш коли помирав то знайшовся добродій який хотів зняти срібний хрестик з шиї. Ми мало знаємо про своє і не цінуємо. Треба своє популяризувати і знімати цікаві фільми.
Саме так!
Неймовірно емоційне відео, я перейнялась трагедією життя генія! Дякую за Вашу працю!
Дякую Вам
Слухаю вас, Степан Васильович, і не можу збагнути чому в нашій літературі так багато горя і суму! Всі про кого ви розповідаєте такі не щасливі! Якесь прокляття! Слухаю вас і плачу!
Дякую. Ви ж знаєте, якою була наша історія... Письменники -це лакмусовий папірець свого народу.
Дякую за працю ❤️🖤🇺🇦🍉
Доземний уклін , Степане!!!!!!!!!!!!!! Як я довго чекала на таку промову, колись ми з вами говорили про Галичину! все точно , і я б сказала, навіть, делікатно. Ви є потужна сила , великий письменник, чи не єдиний в сьогоденні, якого дуже люблю і шаную!
Сердечно дякую, пані Софіє!
Дякую! Дуже цікаво, емоційно, глибоко!
Процвітання Вам і плідної творчості, не зупиняйтеся!
Дякую
Дякую, Степане Васильовичу! Усе правдиво, те , що комусь не подобається!!! Такий ВІН, Франко!
Дякую, як гірко відчувати ,що така доля такої талановитої людини для України
Дякую
І невимовний жаль, і біль, і сльози...А також - сором, за нас, галичан...Дякую Вам за надважку та болючу - для слухання та усвідомлення - правду, яку так вміло та емоційно доносите до наших сердець.
Щиро дякую Вам, п. Богданко!
Добрий день, дякую за Вашу таку подвижницьку працю, багато нового і цікавого дізналася, переосмислюю все що розповідали в школі та друкували за радянські часи.
Дякую за тонке розуміння
Дякую
Мені соромно, але тільки щойно взнала про ваш канал, й то випадково, бо цікавилася хворобаи митців - і щаслива , що взнала.. Отак інформація шириться(, хоч наче трохи цікавлюся літературою... Дякую, п.Степане, - дуже цікаво, і щемко і тактовно оповіли про генія
Вдячний за тонке розуміння!
"Історія моєї хвороби" - це мабуть найстрашніше, що я читала з автобіографічного у письменників.
Нагадує біблійну книгу Одкровення. Особистий Апокаліпсис від Івана Франка. Випливає висновок, що ліки були з сильними галюциногенами. Руки покрутило від сидіння на холоді у воді. Але щоб мати такі марення треба бути митцем. Можливо і євангеліст Іван був з породи письменників, раз його покликано до писання Одкровення.
Зрозуміло, що у цьому винні лікарі, а не Драгоманов, але від його імені починає вже пересмикувати.
Дякую за подібні до моїх відчуття!
Дякую, друже! Правду кажеш - одна з найтрагічніших доль навіть у нашій трагічній літературі. Просто, мабуть, дуже важку ношу взяв був на себе сей чоловік, тому й так болісно ніс. Але ж узяв, щоб нам було легше... Якби ж тільки осягнули його правду нащадки.
Дякую тобі, друже Василю!
Шановний пане Василю, до вашого чудового відгуку хочу додати слова Франка :"Поете, тям, зазнати маєш ти Всіх мук буття, всіх болів і унижень, Заким дійдеж до світлої мети." (Із книги кааф, 2; т. 3; стор. 164). Дякую вам за чудові дослідження життя і творчости Т. Шевченка. Слава Україні!
Дуже вдячна Вам за порушену Вами тему про Франка
Емоційно та щиро. Дякую. Натхнення для нових відео.
Дякую!
Дякую Вам за працю. Як завжди - дуже цікаво ❤️❤️
Вдячний!
Спасибі уклінно, пане Степане! Ви так вміло й харизматично умієте сконцентруватися: ПОБАЧИТИ І ПЕРЕДАТИ сутність особистості, індивідуума. Фактор просто людини - в титанічному Каменярі, як його звикли бачити пересічні.
Це так особливо, неймовірно просто. Ваша призма поглинає й затягує...
Двічі слухала це відео. Другий раз вже із записником в руках, роблячи нотатки:
- енергетичні втрати
- трудотерапія
- праця ЯК НАРКОТИК
- сходження протилежностей; роздвоєння
- вразливість; чутливе, тонке серце
- велика риба задихається в малому ставку
- ВСЕ СПЛЕЛОСЯ ДО КУПИ; НІХТО НЕ БУВ ВИННИМ...як це все тонко і глибоко.
Море вражень від, ПЕРЕПУЩЕНОГО, всього вами сказаного. Ви геніальна людина, не тільки у вашому письмі, а й у здатності дійсно зрозуміти інших, собі подібних, і спроектувати їх, як живих, для оточення.
Прикро одне, ЧОМУ наші люди пафосно цінують таких Геніїв тільки посмерно...і за купу років, нічого надто не змінилося.
Різність-СПРАВЖНІСТЬ!
Спасибі Вам. Світіть, світило!
Бажаю вдячної праці й відчуття доціненості в КОЖНОДЕННОМУ ЖИТТІ.
Сердечно дякую Вам, пані Софіє!
І я двічі слухала-дивлася цей випуск. І відчуваю, що ще буду повертатися до цього й до інших випусків.
Дуже цінна розповідь! Я також коли шукала матеріали про родину Барвінських, то у спогадах про Олександра Б.- мол. , лікаря, читала, що люди згадували, як Франкові з'являвся дух Драгоманова на даху Франкової вілли і кричав до Франка. Дуже великі муки. Дуже шкода Франка, попри те, шо кажуть, що Франко був аб'юзером у стосунках з жінками, судячи навіть по листах. Вредний був, кажуть. Не знаю....можливо, і через ту хворобу він себе так проявляв - то обожнював, то крутив дівчатам голову.
Я була влітку вкотре на Личакові, і я щось не відчула тої величі біля пам'ятнику - воно ніби зайве йому на могилі. А в музей-дім Франка дуже хочу потрапити ( коли була студенткою, там був довготривалий ремонт у 2000-х). Пам'ятаю, як наша чудова вчителька літератури в Тернопільському музучилищі, Теодозія Зиновіївна, як розказувла про його останні роки - то розплакалася на уроці! Нас то дуже вразило і я досі то пам'ятаю. Хочеться зайти до хати Франка, доторкнутися до його книг ( знаю, вони в Києві в архівах - хоча чому не у Львові?), і надихнутися на навчання, на знайдення сенсу і оптимізму, творчого вогню.
Нещодавно бачила цікаві матеріали про те, що Франко як бойко мав дуже виразні фенотипні риси бойків , найбільша з яких - то пласка рівна горизонтальна потилиця. І справді - голова Франка така є. Скільки ще всього цікавого можна довідатися про письменника, і хочеться, щоби у школах теж розповідали про Франка оа інших митців як про живих людей і талантів , а не про дати і факти робочої біографії. А саме найменше ми знаємо про дійсний вплив письменників на своє оточення, про їхні родинні зв'язки, і про життя української культурної еліти загалом. Нас привчили знати і цінувати російську культуру як щось аристократичне, шляхетне і витончене, і позбавляли протягом десятків років навіть пострадянського життя від виховання на рідному глибокому шляхетному ґрунті. Ми не знаємо лицарських і шляхетних родів, гербів, хіба одиниці з них ( герб та родовід Лисенка музиканти знають, а герб Барвінських на колишній Великій Україні і не вивчали ,та й до недавна у Київській консерваторії ніхто не вивчав творів Василя Барвінського) ;
нам втовкмачували, що українське - це кріпак.
Дякую за такі відео, це дає подих живого спілкування та обміну знаннями.
Дякую!
Дякую за можливість дізнатися багато нового! Дуже гарна подача!
Дякую Вам за інтерес!
Дякуємо сердечно.
Дякую
Важко бути генієм
Спасибі за цю розповідь!
Дякую Вам, що маєте інтерес до ютуб-каналу
Дякую, Вам, за цікаву інформацію, про класика і гордість української літератури!
Дуже дякую! Респект автору!!!!
Дякую Вам!
Дякую. Вподобайка і підписка.
Дуже цікаво! І дуже сумно...
Привіт я знову тут!!!27 .12 2024-й❤❤❤
Дивовижний випуск! Щоправда, кожен випуск "Письменника про письменників" вражає, як Ви, пане Степане, подаєте й пропускаєте через себе матеріал.
Дякую, пані Юлю
Степан Васильович, ви перший висловили проблеми щодо душевного здоров'я нашоi нацii, хотiлось би вiд вас почути вашi думки щодо виправлення цих вад
Дякую. У моїх книжках є чимало спроб відповідей і мої думки щодо цієї теми.
❤❤❤
Дякую дуже!Поет не ікона поет не людина !Поет це Надто і Ніщо! Для кого Як!!!!
Дякую!
Браво! Нелегка розповідь. Ви її прожили, а я - разом з Вами. Ось з десятикласниками будемо братись до вивчення цієї Постаті. Завжди намагаюсь малювати перш за все людину, а не трафаретну підручникову постать ( Ваші уроки ;) ). Тому конче хотіла передивитись це відео. Ви маєте дивовижний дар магнетично вводити слухача у Життя, чиєсь, далеке, складне. Повірте, Ваші розповіді залишаються назавжди. Іноді ловлю себе на думці, що на уроці цитую Вас у біографіях письменників, хоч майже 20 років минуло, як закінчила універ. Дякую Вам за все, і за цю блискучу болісну, прожиту лекцію також. Сил і натхнення Вам!
Сердечно дякую, @Oksana Riabinina!
Дякую Вам за чудову роботу!
Дякую за цікаву інформацію. Дуже часто буває так, що генії закінчують своє життя божевіллям. І в цьому нічого дивного немає. Як вражається хворобами рука, що багато працює, так само вражається і мозок, який весь час людина надмірно напружувала. Може тому написано в Біблії "Багато знань- багато печалей"?
дякую за інтерес-це дуже складне питання
Дякую за Вашу розповідь, таку емпійну і люб'ячу... для мене було то дуже цікаво й пізнавально. Змушує замислитись...
Дякую Вам
Дякую-дякую-дякую! Дуже добре пам'ятаю першу зустріч з Франком: збірка казок "Коли ще звірі говорили". Ще тоді задалася питанням: чому всі казки так трагічно закінчуються? Могла ж та Лисичка втекти чи Дрізд врятувати своїх діток! Життя як казка.
ДЯКУЮ
Розкішне щирістю, мудрістю, цікаве і важливе відео! Дякую, пане Степане. Разом з тим, дозволю собі задуматись: а чи не є називання галичан нещирими, меркантильними та ін - інформаційним вірусом? Іван Франко й інші галицькі письменники описували бідність простого селянства, різномастість духовенства та інтелігенції, тотальну неосвіченість простого народу і відірваність інтелігенції від впливу на маси. То чим була відсутність підтримки письменників - діяльним проявом нещирості як "національної риси" галичан чи проявом тотальної бідності і неосвіченості? Чим галичани відрізняються від, наприклад, поляків - чи ж не писав свого Полонезу Огінський? Чи не помирали у злиднях по всьому світу інші пасіонарії? То чому лише на галичан ставиться тавро? Може це теж прояв інформаційних воєн? Хто такі галичани? Наскільки, наприклад, у часи Франка у відсотковому співвідношенні галичани були представлені у політиці, економіці, освіті, інших сферах суспільного життя? Який відсоток серед багатших людей, які мали би підтримувати інтелігенцію, складали власне галичани і представники інших етнічних та субетнічних груп? Чи виправдано говорити про лукавство-нещирість галичан, а які ж тоді гуцули, бойки, лемки, подоляни? ... До речі, я не галичанка))) так що запідозрити мене в адвокатському захисті Галичини не вийде. Я хочу чути Правду і не думаю, що взагалі варто про будь-що у нашому світі говорити огульно.
Пані Галю, я ціную Ващу думку. Але все ж моє відео - передовсім про трагедію великог о письменника. Це, що ви кажете, потребує окремої дискусії, що виходить за мені тематики мого ютуб-каналу. Та й я казав, що галичани теж були різні)
Я, з вами погоджуюся пані Галино, що ми повинні не скиглити про якусь трагедію Франка, а вивчати його твори, бо вони сьогодні дуже актуальні і говорити про велич здоланих викликів у його житті. Франко, якраз довів людям, що в житті за всяких обставин можна зберегти власну гідність ,мужність і мудрість. В поемі Мойсей" я бачу для себе відповідь, щодо смислу життя: "Простувать в ході духові шлях і вмирати на шляху".Франко , коли сказав: "Поете, тям, на шляху життьовому Тобі перлини-щастя не знайти, Ні захисту від бурі, злив і грому. Поете, тям, зазнати маєш ти Всіх мук буття, всіх болів і унижень, Заким дійдеш до світлої мети", він добре знав свою місію в народі. Так ,інформаційні війни як в минулому так і тепер ведуться. Слава нації!
"Чи не дивина, що один у багатстві бідний, а другий у бідності багатий?" Сковорода
Додаю.Хоч би хтось із колишніх викладачів універу Львова виклав ці студії про Івана Франка,а то ніц нема,видно вміли тільки читати лекції, на які давало згоду КДБ...
Франко поет, а доля всіх поетів -
Душі інакшої самотність та журба.
Згоден значною мірою
Гарно дякую за розповідь. Дуже цікаво.
Дякую
Дякую Вам
Дякую, що розказали неприглядну правду. Ідеалізація історичних постатей не веде до розуміння історії свого народу.
Оскільки я прочитала книгу Ярослави Мельник «…І остання часть дороги» (важко читала), то боялася слухати Вашу розповідь, думала, що буде вона чи надто важкою, чи недостойною такої великої постаті. Але все було добре. Напевно, треба про це говорити, і десь саме так говорити
Дякую Вам, п. Галино!
Дякую Вам,шановний пане Степане,за щир1 1 болюч1 слова про 1вана Франка,про траг1чну долю поета...Ед1п1вськ1 жахи!Так багато шокуючого несум1сного з знайомим нам з дитинства,хрестомат1йним образом Каме1няра...Починаеш переосмислювати все..1стор1ю траг1чну нашо1 1нтел1генц11,1стор1ю Укра1ни в ц1лому...Невже З1гмунд Фройд мав таки рац1ю з його теор1ею комплекс1в?Св1домих 1 п1дсв1домих... (Ольга 1гор1вна Муратова,Ерусалим)
дякую
І про Драгоманова. Думаю, обов'язково потрібно говорити у лекції, що на час галюцінацій Франка, пов'язаних із Драгоманових, останнього вже не було серед живих понад 10 років.
Це важливо.
Бо більшість людей не знає цю деталь. І сприймає ці речі буквально
дякую, ви маєте рацію. але мій UA-cam -канал -це не лише одна людина , яка переповідає про багато письменників. Це і ви, п. Анжело, і всі мої приятелі за духом, які доповнюють, уточнюють, поширюють мої лекції/відеорозповіді/ відеоесе.
Дякую!!!
Усе, чого тобі сей світ не дасть,
Знайдеш в душі своїй ясніше, краще:
Найвищу правду і найбільшу власть.
Ото й минай все темне й непутяще,
Весь злудний блиск, тріумфи хвилеві,
Все підле, самолюбне і пропаще.
І бережи на своїй голові
Вінок незв'ялий чистоти, і ласки,
І простоти, мов квіти польові.
У маскарад житя іди без маски,
На торжище цинізмів і наруг
Виходь з ліхтарнею з старої казки:
В ній щезне тіло, появиться дух,
Прозора стане явищ темна маса.
І будь ти людям не суддя, а друг,
І дзеркало, й обнова. Guаrdа е pаssа*.
* Подивись і минай (лат.)
І.Франко
🦚
@Sofi B-К, на жаль, Франка не порятували його концепції, бо жив між земляками(крім незначних винятків) майже як у порожнечі...
Дякую за таку емоційність. Видно,що вам не байдуже.
Дякую
Сумна річ життя. Цікаво, чи є щасливі генії?
Думаю, що і Франко бував щасливим час до часу
Це трагедія однієї людини, але для сучасників Франка - статистична одиниця.
Значною мірою. Проте були люди, які розуміли роль Івана Франка ще за його життя
Дякую! Та цікавить два моменти... 1.Чому подорож "страшна"?Можна здогадуватися, та хотілося б конкретні факти... 2.Біля Франка не було доньки? А де вона була? А де були інші діти?
Дякую Вам. 1. Бо син перевозвив батька, який, делікатно кажучи , н е орієнтувався на той момент у часі і просторі .2. Сини були у січових стрільцях, донька Анна у Києві (це велика окрема тема, але донька не могла собі цього пробачити до кінця життя)
Дозвольте, допомогти знайти відповідь на ваше запитання.Чи для Франка була страшна подорож в життя ? Впевнений ні. Про це Франко сказав у своєму вірші "Поете, тям, на шляху життєвому...", Т. 3; стор. 164. Гарну відповідь вам можуть дати з конкретними фактами, книги: "І остання часть дороги.." Я. Мельник та " Бажав я для скривджених волі..." Р. Горака.
Пане Степане, як отримати вашу книжку про Івана Франка?
Дякую, п. Алло. Напишіть мені у месенджер
Цікавий контент.
Підписка, вподобайка.
І ще прохання. Зважаючи на перевагу сенсовної складової над візуальною - додайтесь будь ласка до google підкастів.
Дякую.
Чому раніше я з Вами була незнайома??))
)
У меня нет украинского потому пишу по русски Вы с болью. Говорите я с болью воспринимаю ф Иван франка величайший писатель поэт философ. Лучший из лучших гении часто. Родится с очень тонкой и р а ни м о й психикой человечество никогда не щ а д и л о г е н и е в но любые истории болезней есть. Врачебная тайна Иван франко был абсолютно нормальным и благодаря его гению мы имеем счесть читать то что он с собой в могилу не захватил оставил таким неблагодарная потомкам изучить его творчество до конца
Для мене ф р а н к о с в я т и й
Ну а чому все-таки Франко був такий бідний? Такий освічений, працьовитий, талановитий... Невже нічого за свої твори не отримував?
Того, що отримував, у немолоді роки було недостатньо для прожиття, ще і при великій сім'ї
Ps пока никто не смог мы воспитанные в детстве на его сказках в юности на его поэзии прозе все что вы цитирует я наизусть знаю с молодости я по национальности п о л ь к п р и е л о н я ю с ь перед Украинской Ф песней драматургией котляревским руданским и ген ему Ивана яковлевича франка
Дякую !
Торський талант
Доля Галицького Н.Гоголя
Ось і вся незмінно-фальшива суть Галичини впродовж сотні років ... І сьогодні все те саме...галичани люблять мертвих , як і танці на кістках...
п. Софіє, я мав на увазі передусім той час. Зараз Галичина значно різноманітніша, ніж за життя Івана Франка. Хоча частково є і так, як Ви пишете...
Серце плаче((
@@ОксанаКичак-п3б , так
Про цю розповідь, хочеться сказати, словами самого Франка та Шевченка . "Мухи сідають на ранах, Пчоли на квітах пахучих, Добрий все бачить лиш добре, Підлий лиш підле у других"; і "Не так тії вороги ,Як добрії люди- І окрадуть жалкуючи, Плачучи осудять". Хочу вас запитати, а чому при таких не поганих стосунках з поляками, у Франка стріляли і опудало йому перед вікнами вішали польські шовіністи? А з якого приводу Франко написав статтю "Поет зради"? А може пригадаєте стосунки Франка з Бадені?А може скажете хто Франкові влаштовував арешти? Так ,згоден , що багато галицьких паскуд з середовища політиків, письменників , ксьондзів, науковців завидували Франкові і зраджували його ,але і тепер серед вашого кола їх не менше .Слідкуючи за теперішніми "віршомазами" ,добре бачу їх дискомфорт у великій творчій тіні Франка . Ви згадали про якесь роздвоєння у психіці Франка і що це спостерігається у поємі "Похорон", а може ви розкажете людям суть цього твору ,якщо розумієте його. Ви замість того щоб розкривати суть геніальних творів , зацікавлювати людей до їх прочитання навіюєте психологічну відразу і кажете: "це відео не для школярів".Розмова про приватне життя сакральних постатей, а Франко є таким, має базуватися на документальних свідченнях , а не на власних домислах. Розповідь я сприймаю як те , що треба було б робити у ситуації Франка на вашу думку, але ж Процюк не Франко. Тому гадаю, життя Франка кожний має розуміти так, як йому його власний життєвий досвід покаже, а не як хтось намалює. "Психічну біографію", гадаю мають писати фахівці з філософії психології, тим більше геніальних людей. Дякую за порушену тему, краще така розмова ніж нічого. Слава Україні!
Без зловтіхи: Франко помер від сифілісу.
і нічого страшного.
Дякую
Дякую!
Дякую
Дякую!
Дякую!
Дякую!
Дякую!!!