Кримінальна відповідальність за несплату аліментів - стаття 164 КК України. Адвокат по аліментам

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2022
  • Сайт: solutio.com.ua
    Телефон: 063 202 10 68
    Стаття 164 КК України
    1. Злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, - карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.
    2. Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за кримінальне правопорушення, передбачене цією статтею, - карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.
    Примітка. У статтях 164 і 165 цього Кодексу під злісним ухиленням від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) або на утримання непрацездатних батьків слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.
    Підстави для притягнення до кримінальної відповідальності наступні:
    необхідна наявність факту звернення одержувача аліментів до суду з позовом про стягнення аліментів, за результатами розгляду якого має бути винесене судове рішення.
    наявність заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.
    злісний характер ухилення від сплати аліментів на утримання дітей. Злісний характер може виражатись у будь-яких діяннях боржника, які спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо).
    Після звернення до правоохоронних органів слідство зясовує:
    час, з якого особа почала ухилятись від сплати аліментів;
    спосіб життя, який вона вела протягом цього часу;
    наявність тимчасових грошових доходів;
    чи зверталась особа, яка має сплачувати аліменти, у центр зайнятості населення, коли тимчасово була безробітною.
    чи має особа підсобне господарство;
    чи надавала вона іншу (не грошову) допомогу на утримання дитини (наприклад, продукти харчування);
    чи отримувала доходи від земельного та майнового паю (у разі наявності).
    наявність ігнорування нею викликів та попереджень державного виконавця, неявка до нього без поважних причин, приховування від нього отриманих доходів,
    приховування у разі працевлаштування даних про наявність обов’язку зі сплати аліментів від адміністрації підприємства тощо.
    Покарання
    Після проведення досудового розслідування кримінальне провадження направляється до суду для розгляду та винесення вироку.
    Ухилення від сплати аліментів не передбачає такого покарання як позбавлення волі.
    Як правило, призначають таку міру покарання як громадські роботи. Однак, кримінальний кодекс передбачає ще арешт та обмеження волі (не путати з позбавленням волі).
    Можливе звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених Кримінальним та Кримінальним процесуальним кодексом.
    Наслідки для засудженого за ухилення від сплати аліментів:
    відбування покарання;
    наявність судимості та всі випливаючи з цього наслідки;
    можливість позбавлення батьківських прав.
    Статтею 164 Кримінального кодексу України (далі - КК України) встановлено кримінальну відповідальність за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні.
    Не може визнаватися злісним ухиленням від сплати аліментів чи злісним ухилення від утримання дітей, яке хоча і тривало значний проміжок часу чи мало систематичний характер, але було вимушеним з боку особи, на яку такий обов'язок покладено законом чи рішенням суду. До таких випадків слід відносити несплату аліментів особою через неможливість знайти роботу, через хворобу, невиділення із сімейного бюджету коштів, необхідних для придбання одягу неповнолітній дитині чи для лікування непрацездатної дитини у зв'язку з їх відсутністю тощо.
    Згідно із ч. 1 ст. 389-2 Кримінального кодексу України злісне ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт карається позбавленням волі на строк до двох років.
    Також відповідно до ст. 382 Кримінального кодексу України передбачено відповідальність за умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню.

КОМЕНТАРІ • 3

  • @user-mp4tx1ex7x
    @user-mp4tx1ex7x 5 місяців тому

    А як відмазатись від аліментів є щось таке 😅