Медичний медіаклуб Випуск 6 Олександр Майданюк, завідувач відділу пухлин репродуктивної системижінки

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 вер 2024
  • ☝️ Важливі аспекти вчасного профілактичного обстеження та сучасних програм скринінгу патології шийки матки як елементи профілактики раку шийки матки (РШМ) обговорили Ольга Палійчук - доктор медичних наук, лікар гінеколог-онколог, професор кафедри фундаментальної медицини ЧНУ ім. Б. Хмельницького, голова черкаського осередку Української асоціації колькоскопії та цервікальної патології та Олександр Майданюк - завідувач відділу пухлин репродуктивної системи жінки Черкаського клінічного онкологічного центру, головний позаштатний гінеколог-онколог Управління охорони здоров'я Черкаської ОВА.
    Останнім часом в Україні через воєнні дії люди ставляться до профілактичних оглядів як до другорядних речей, у результаті спостерігається збільшення кількості онкологічних захворювань і особливо - дігностування занедбаних випадків. При цьому поменшало цитологічних досліджень, а саме це разом зі стресом та недбайливим ставленням до свого здоров'я і спричиняє сплеск виявлення РШМ у занедбаних станах.
    Ситуація ускладнилася ще за часів пандемії коронарвірусу: спостерігалося зменшення скринінгових програм не тільки серед жінок. Відомо ж принесла ще більше стресів і невизначеності.
    До Черкаського клінічного онкоцентру звертаються люди з різних областей України. За статистикою, зростання захворюваності спостерігається з 2020 року. Якщо у 2017-2018 роках занедбані випадки РШМ становили приблизно 18% з усіх виявлених, то у 2020-му занедбаність недуги фіксували вже у кожної 3-ї жінки.
    Найбільший показник минулого року - 43%, тобто кожна друга жінка з РШМ має хворобу в занедбаному стані. Це, звісно, впливає на результат лікування. По-перше, у такому випадку набагато менший відсоток людей може повністю вилікуватися від цього захворювання. По-друге, таке лікування обходиться дорожче.
    У нинішніх умовах особливо важливо інформувати жінок про необхідність вчасно звертатися до гінекологів та використовувати сучасні методи скринінгу для запобігання заховрювань. Зокрема, забір аналізів на онкоцитологічне дослідження - так званий ПАП-тест, і ВПЛ-тест.
    Відомо, що високоонкогенні типи вірусу папіломи людини (ВПЛ) викликають виникнення передракових дисплазій та РШМ. Але сьогодні тільки в межах пілотних чи грантових програм можна безоплатно надати можливість жінкам зробити тестування на ВПЛ. Попри це, кожна жінка має знати про свій ВПЛ-статус. Тож, якшо є фінансова можливість - варто самостійно обстежитися і звернутися до гінеколога чи гінеколога-онколога для подальшої консультації.
    Найбільшу небезпеку має саме тривале існування високоонкогенних типів ВПЛ - 12- 24 місяці - у багатошаровому плоскому епітелії шийки матки, а також піхви чи вульви. У такому разі йдеться про групу ризику. У багатьох жінок може відбутися самовиліковування - такий процес стимулює, зокрема, вчасне щеплення від ВПЛ.
    Сьогодні доспутна вакцинація від високоонкогенних типів ВПЛ для дівчаток і хлопчиків з 9-річного віку. Таке щеплення є найкращим способом запобігти інфікуванню і сприяти вчасному виліковуванню цього серйозного захворювання.
    На прикладі роботи Черкаського онкоцентру, від початку впровадження вакцинації від високоонкогенних типів ВПЛ - ще з 2008 року, у першу чергу вакцинувалися жінки, які хворіли на РШМ, або ті, у чиїй родині зіткнулися з таким захворюванням. Починали лікарі або медперсонал, зокрема й працівники самого онкоцентру. Сьогодні ж людям доступно багато інформації про щеплення, зокрема його роль у профілактиці РШМ.
    Після реформування медичної сфери люди в першу чергу звертаються до сімейних лікарів, тож важливою є їхня належна взаємодія з пацієнтами та гінекологами й гінекологами-онкологами. Сімейні лікарі мають звертати увагу на онкозахворювання, зокрема на запобігання недуг, скеровувати пацієнтів на профілактичні обстеження, цитологічні скринінги. Для профілактики, діагностування й лікування онкологічних захворювань та передонкологічних патологій, зокрема РШМ, можна звертатися у відділ пухлин репродуктивної системи жінки Черкаського клінічного онкоцентру.

КОМЕНТАРІ •