"Mama Krysi jest włókniarką" (1975 r.) /CAŁY FILM/

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 лис 2024

КОМЕНТАРІ •

  • @Baart1202
    @Baart1202 Рік тому +46

    Tytułowa "Mama Krysi" to moja babcia - Pani Janina. Niestety zmarła kilka dni temu. Babcia była bardzo dumna z udziału w filmie.
    Dodam jeszcze, że Krysia była córką tylko na potrzeby filmu. W rzeczywistości babcia miała syna.

  • @szymon.szczesniak
    @szymon.szczesniak 9 місяців тому +8

    Jestem łodzianinem i pamiętam te czasy z dzieciństwa i opowieści dziadków. Praktycznie cała moja rodzina, jak i rodzina żony to byli włókiennicy. To byli bardzo dumni w rzetelni w swojej pracy ludzie. Mieli do dyspozycji najnowocześniejsze maszyny w europie, które sami produkowali a przy ich pomocy produkowali towary sprzedawane na całym świecie.
    Ja jako automatyk, już nie załapałem się do fabryk moich dziadków. Kiedy kończyłem szkołę, likwidowane były ostatnie. Maszyny były sprzedawane w cenie złomu przez syndyki likwidacyjne.
    Dzisiaj w miejscu dawnych fabryk stoją centra handlowe, które niczego nie produkują.

    • @janpstrowski8026
      @janpstrowski8026 7 місяців тому +2

      Produkcja w Chinach, Bangladeszu... na towar niestety trzeba mieć zbyt, Wolczanka, Adrianna, Marchlewski... wszystko upadło

  • @jerzyjablonski1432
    @jerzyjablonski1432 Рік тому +47

    Trzeba powiedzieć, że w dawnych czasach potrafili kręcić nawet takie krótkie dokumenty ciekawie. Przed weekendem oglądałem jak strzygą owce :D, teraz jak babka gania między krosnami. I ciekawsze to niż większość dzisiejszych filmów i seriali.

  • @arturgorniak3741
    @arturgorniak3741 Рік тому +33

    Te filmy to prawdziwe dzieła sztuki.
    To szczęście, że się zachowały.

    • @enuajsifoto
      @enuajsifoto Рік тому

      Ja mam obawy ze IPN tak jak zmienia nazwy ulic i placow tak likwiduje filmy i ksiazki ktore pokazuja lata PRLu w rozowych kolorach. Przywodcy Ukrainy osadzeni w Kijowie po zamachu stanu na Maidanie w 14 roku ktorzy ideologicznie bardzo blisko sa wladzom 3RP rozpoczeli w zeszlym tygodniu akcja palenia ksiazek zarowno ksiazek w jezyku rosyjskim niezleznie od tematyki jak i wydanych w latach ZSSR i znajdujacych sie w bibliotekach publicznych a do tego zainicjowali dobrowolna akcje obywatelska zdawania ksiazek z tamtych lat na makulature... historie pisza zwyciezcy choc w wypadku Ukrainy nie sadze zeby ekipa Zelenskiego wygrala te wojne tyle tylko ze zniszczonych ksiazek w biblitekach juz nie bedzie...

  • @danek19801
    @danek19801 Рік тому +3

    Super , Mama Krysi wyrusza z przystanku Aleksandrowska / Bielicowa Łódź -Teofilów 1:01

  • @wacolo73
    @wacolo73 Рік тому +26

    9:57 chodziłem w takim fartuszku. Za brak tarczy była nagana. W tym stroju po domu się nie chodziło. To tylko do szkoły. W sumie mi się podobał fartuszek, bo przynajmniej wszyscy uczniowie byli sobie równi na tej płaszczyźnie. Czy to piątkowy czy dwójkowy.

    • @michamichaszko5853
      @michamichaszko5853 Рік тому +4

      @czterolistna koniczynka Nie ma uniwersalnego rozwiązania. Teraz jest roznorodnosc i podziały podsycane przez polityków z obu stron, co sprawia, że ludzie skaczą sobie do gardeł i się nienawidzą.

    • @enuajsifoto
      @enuajsifoto Рік тому

      @@michamichaszko5853 Ale za to politycy siedza sobie na gorze i robia kase - divide et impera pisal o tym juz Machiavelli - w komunie nie bylo kogo dzielic bo wszyscy zyli podobnie i zarabiali tyle samo - dzieci dyrektorow fabryk chodzi do klasy z dziecmi robotnikow i wszyscy jezdzili na wakacje do tych samych osrodkow zakladowych - no ale to baaardzo nie bylo w smak swietemu papiezowi ktory tak goraco modlil sie zeby "odmienil sie obraz tej ziemi":) zabawne jak mozna uchodzic za najwyzszy autorytet znajomosci nauk Chrystusa i modlic sie o powrot kapitalizmu.

    • @radek74
      @radek74 Рік тому +2

      W ostatnim zdaniu nie masz do końca racji. W szkołach podstawowych, w klasach I-III, kujony, kapusie i innej maści podlizywacze(przeważnie dziewczynki😉), nosili owalną, czerwoną tarczę, z napisem WZOROWY UCZEŃ.

    • @ukasz.8320
      @ukasz.8320 10 місяців тому

      ​@@michamichaszko5853 bo wtedy nie ma jedności, nie ma jednego celu i dążenia do niego -naród jest rozdarty od środka, skołowany, rozbity
      Ktoś trzeci pod pozorem walki o sprawiedliwość Czerpie korzyści, -to z jednej, to z drugiej strony bodzie wolność i godność człowieka -buntując jednych przeciw drugim. A jedyne do czego dąży to gołocenie moralne i ograniczenie dóbr materialnych, by zmniejszyć poczucie własnej wartości u człowieka, sprawić by jego praca dawała mu mniejszą nagrodę, by czuł że tylko ma pracować na samo jedzenie, rachunki i podatki którymi obstawiony jest ze wszystkich stron.
      Jeśli Naród nie zacznie słuchać samego siebie, patrzeć na niesprawiedliwe traktowanie, tak pierw Skończy biednie, a potem Umrze Sam w Sobie. 🇵🇱[*]

  • @adamluk78
    @adamluk78 Рік тому +13

    Świat, którego już nie ma. Wielkie zakłady przemysłu lekkiego przeniesiono do Chin. Ludzie w latach 90. wylądowali na bezrobociu i nikt nie pytał się czy mają za co żyć. Włókniarki zapłaciły wysoką cenę za przemiany.... za to górnicy nadal są pod szczególną ochroną.

    • @radek74
      @radek74 Рік тому

      I UCZYCIELE ( uczyciele, bo uczą, ale nie nauczą. Jak dziecko ma się nauczyć, musi brać"korki"😆😅🤣😂)

    • @DrCharlie89
      @DrCharlie89 Рік тому +1

      Nikt zakładów nie przenosił do Chin :) Zakłady w Chinach już dawno istniały i kiedy komuna upadła - a z nią gospodarka centralnie planowana, weszliśmy na wolny rynek i zwyczajnie polskie zakłady nie miały szans z chińskimi odpowiednikami :)

    • @kozackihetman
      @kozackihetman 6 місяців тому

      @@DrCharlie89 To kłamstwo. Nie wiem skąd masz takie informacje. Fabryki w Łodzi upadły w związku z problemami z płynnością wywołaną przez Bank Handlowy powiązany ze służbami i FOZZ. Firma inwestowała w nowe maszyny, a bank wpędził ją w zadłużenie zarabiając na różnicach kursowych. Służby robiły na transformacji ustrojowej gigantyczne wały, dorabiając się kosztem przedsiębiorstw. Podobny los spotkał zakłady osprzętu elektronicznego Unitra Diora. Ich wyroby w rankingach zagranicznych pism nie odstawały od najlepszych marek. Po prostu to było tak, że banki wstrzymywały firmie płatności, a ta żeby utrzymać płynność brała kredyty. W nocy oprocentowanie rosło x100 a już tam na granicy stała mafia z tirami napakowanymi azjatycką elektroniką bez cła. Takie to były czasy. Wały potężne robiono, służby pisały sobie na kolanach ustawy, żeby szybko się dorobić. Komuna wcale nie zostawiła nierentownych zakładów czy niekonkurencyjnych. Nie wszędzie tak było, zwłaszcza po modernizacji i inwestycjach wpakowanych w przemysł w latach 70. Tu na filmie widzisz nowoczesny park maszynowy w tamtym okresie. Aż do transformacji zakłady inwestowały.

  • @jaroslawpiotrowski210
    @jaroslawpiotrowski210 Рік тому +12

    Kolejny super odcinek,
    pomimo "komuny" widać organizację pracy, porzadek, etc.
    Szacunek dla ludzi którzy tak pracowali i dla filmowców.

    • @ryszardadamski
      @ryszardadamski Рік тому +3

      To propaganda. Byłem w kilku zakładach pracy w 1988 roku i to była tragedia. Bałagan, syf, okna ledwo przepuszczały jakieś światło, stare maszyny. Niee...

    • @jaroslawpiotrowski210
      @jaroslawpiotrowski210 Рік тому +1

      @@ryszardadamski to jak sie stało że po 10-15 latach znowu jest porządek?

    • @simon_mann
      @simon_mann Рік тому +4

      tak, to wszystko bylo ustawione pod film - podłoga wymyta, kwiatki nastawiane, w tramwaju miejsce.. "trawe na zielono" się malowało pod takie filmy.
      Aż cud ze udało im sie kawałek materiału bez skaz pokazać i mistrz krawiecki był trzeźwy... jesli to też nie był podstawiony statysta.

    • @lukassilvan3844
      @lukassilvan3844 Рік тому +6

      @@jaroslawpiotrowski210 Bo na filmie jest zakład Bistony - film jest z 1975 wiec zakład jest NOWIUTKI (budowany od 1971) - więc wszystko "pachnie nowością". Grzechem głównym PRL to była stagnacja - brak modernizacji. Coś budowano i potem przez 30 lat nic z tym nie robiono a wręcz był regres.

  • @Mq05515
    @Mq05515 Рік тому +4

    Super 👏

  • @kotlet4ever
    @kotlet4ever Рік тому +10

    Może wreszcie te głąby ze smartfonami zrozumiały dlaczego starszym należy ustępować miejsca w tramwaju czy autobusie?

    • @jerzyjerzewski6162
      @jerzyjerzewski6162 Рік тому +4

      Porzuć nadzieję.
      Tym zabetonowanym łbom nic już do środka nie wejdzie.
      Nawet jakby w necie przypominali. Marna nasza przyszłość.

  • @wiktoriapawlewska1543
    @wiktoriapawlewska1543 Рік тому +18

    Świetna muzyka jazzowa w tle.

    • @Dzejbok
      @Dzejbok Рік тому

      Przecież to jakaś kakofonia. Kontrabasista, pianista i skrzypek grają niezależnie od siebie. Polecam jeszcze raz przesłuchać kilkunastosekundowy fragment od 6:05, który ewidentnie pokazuje, że za podkład odpowiadają amatorzy.

    • @charold27
      @charold27 Рік тому +3

      @@Dzejbok "jazz" oznacza właśnie "harmider" i "zgiełk"...jest to typowy jazz, a amatorzy tak by raczej nie zagrali:-)

    • @ksufler
      @ksufler 3 місяці тому

      @@Dzejbok dla mnie brzmi po prostu jak jazz

  • @salmar1980
    @salmar1980 7 місяців тому +4

    Zakłady Bistona, gdzie pracowała bohaterka, chyba jako pierwsze w Łodzi po przemianach zostały sprzedane, a pracownicy zostali zwolnieni. Hale fabryczne wyburzono.... a miały takie piękne parkiety.

    • @monikamajda7685
      @monikamajda7685 6 місяців тому +1

      Ktoś te parkiety na pewno przytulił

  • @hansolo2000
    @hansolo2000 Рік тому +13

    A Krysia , już pod 60 -tkę ,co robi? Jak żyje,?gdzie, ? Czas nie czeka na nikogo.

    • @TheBaraneck
      @TheBaraneck Рік тому +2

      Może i żyje, ale co to za życie z ubytkiem słuchu powyżej 91 dB...

    • @miszalandro9322
      @miszalandro9322 Рік тому

      Nie pykło Ci liczenie.

    • @kozackihetman
      @kozackihetman 6 місяців тому

      Umarła. Patrz pierwszy komentarz u góry

  • @stanleybiaz
    @stanleybiaz Рік тому +8

    Szkoda, że np. w 1995 nikt nie wpadł na pomysł, aby odnaleźć mamę Krysi i nagrać materiał ze wspomnieniami z minionych dwudziestu lat pracy.

    • @radek74
      @radek74 Рік тому +4

      Podejrzewam, że w 1995r. mamę Krysi spotkalibyśmy w "Pośredniaku"😉.

  • @newhomes2023
    @newhomes2023 Рік тому +3

    Oglądał ktoś na słuchawkach? Ten huk maszyn musiał być w konsekwencji zabójczy dla słuchu. Oczywiście zero BHP w kwestii ochrony słuchu.

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Рік тому +1

      Oczywiście że tak! Tylko skąd w PRL pracodawca wziąłby tyle słuchawek dla pracowników? Taki przemysł zatrudniał gigantyczne ilości pracowników, a słuchawki musiały by być profesjonalne, pancerne, by wytrzymać ciągłe codzienne użytkowanie. Na rok to setki tysięcy takich "nauszników". Skąd tyle wziąć w PRL, w którym nie było nawet papieru toaletowego?

  • @jacek4628
    @jacek4628 Рік тому +1

    Jest 5 kwietnia 1975 a mała Krysia wygląda na jakieś 7-8 lat.Ja miałem wtedy 10 mc a moja mama już nie żyje i była w podobnym wieku co Pani włókniarka. Mam nadzieję, że Ona żyje i jest zdrowa.

    • @Baart1202
      @Baart1202 Рік тому

      Niestety babcia zmarła kilka dni temu :(

    • @jacek4628
      @jacek4628 Рік тому +1

      Bardzo współczuję z powodu śmierci babci. Moja mama zmarła w czerwcu 2022 i miała tylko 71 lat. 😪😪

    • @Baart1202
      @Baart1202 Рік тому +1

      @@jacek4628 Również wyrazy współczucia. :( Babcia miała 79 lat.

  • @waldekprezner4172
    @waldekprezner4172 Рік тому +8

    Kobiety do fabryk!, feministki powinny być zadowolone🤣, dwadzieścia lat na nogach w hałasie i pyle przędzy,a na starość torba i kij,, nie stety wiele pań mocno pochorowały się, dzisiaj działaczki drą gęby o wolności i praw,a same nie stanęły by przy maszynach, żeby nie było mam 58 lat,znam komunę i takie zakłady , pozdrawiam serdecznie

  • @natalian35
    @natalian35 Рік тому +1

    Ale fajny filmiczek

  • @woytekterra
    @woytekterra Рік тому +1

    Jestem ciekaw jak w takich czasach się żyło

  • @Dzidekification
    @Dzidekification 11 місяців тому +2

    gdyby nie ten naiwny w swojej tresci komentarz to ten dokument jest calkiem ciekawy. Realia socjalizmu - stolowka dla pracownikow i podloga z drewnianego parkietu na hali produkcyjnej. To byl nowoczesny zaklad. Lza sie kreci za dobrymi czasami.

    • @mariannasobczak7930
      @mariannasobczak7930 5 місяців тому

      Hi.Jakie dobre?

    • @Dzidekification
      @Dzidekification 5 місяців тому

      @@mariannasobczak7930 dzieci jechaly na kolonie, obozy harcerskie zaklady pracy wysylaly na bezplatne leczenie w sanatoriach. Zle nie bylo, byli tacy co korumpowali system, potem uciekali na zachod bo tam mogl kupic sobie samochod bez talonu. Bylem dzieckiem w PRL-u i jakos sie nie wykoleilem i nie zostalem homoseksualista. To chyba dobrze?

  • @natgie1544
    @natgie1544 7 місяців тому +1

    Kto jeszcze znalazł ten film w gazetce PKP Intercity?

  • @thomasbaduro-emergency3765
    @thomasbaduro-emergency3765 Рік тому +12

    dobry film lepszy jak te polskie pseudo seriale tu jest zycie szkoda przemyslu rozwalonego nikt nie powie ze go nie bylo

  • @kino16mm19
    @kino16mm19 Рік тому +4

    0:57 On w ucho ją całuje

  • @Mq05515
    @Mq05515 Рік тому +2

    👍👍👍👍

  • @VIS35
    @VIS35 Рік тому +21

    ...a potem był 1990 rok, zakład sprzedano za grosze, a panie zostały bezrobotne.

    • @vodan07
      @vodan07 Рік тому +2

      Jak się chciało kupować tańsze ubrania z zza granicy a nie 3 razy droższe z Polski to się samemu do tego rękę przyłożyło.

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Рік тому +1

      @@vodan07 To prawda. Niestety, ludzie przestali kupować w zasadzie jakościowo dobre wyroby polskiego przemysłu odzieżowego, a rzucili się na bazary, gdzie można było kupić np. koszulki czy dresy dla dzieci za ułamek ceny. Jakość była fatalna, a jak to śmierdziało farbą to aż głowa bolała. Najważniejsze było to, że za ułamek ceny coś się kupiło dziecku. To, że w PRL taka koszulka prana w kółko nawet potrafiła w dobrej kondycji przejść na drugie dorastające dziecko, było nieważne i zapomniane. Ważne było, że za 1/5 coś się chińskiego kupiło, a to, że nawet sezonu nie przetrwało, to już był pryszcz, bo kupowało się drugie. Z butami było dokładnie to samo. Pancerne buty z Radoskóru, topione w wiosennym i jesiennym błocie, w których się grało w piłkę, zostały zastąpione przez tanią tandetę np. z Włoch, gdzie już w "instrukcji obsługi" zakazywano noszenia ich w deszczowe dni. Ludzie przestali kupować drogie pancerne wytrzymałe rzeczy a zaczęli kupować tanie, bardziej wzorniczo atrakcyjne. Ja to bym się nie doszukiwał jakiś teorii spiskowych co do upadku polskiego przemysłu, bo upadek miał bardziej prozaiczną i przyziemną podstawę. Biedne społeczeństwo zawsze woli rzeczy tanie, i godzi się tym samym na niższą jakość i krótszy czas użytkowania.

    • @vodan07
      @vodan07 Рік тому +2

      @@NecrosDeus z drugiej strony to też nie był kaprys ludzi. Kogo stać było żeby oddać półroczna/ roczna pensje za sprzęt Unitry. A sama UNITRA zatrudniając kilka tysięcy ludzi też nie mogła konkurować cenowo na rynku... Zakłady nie mogły się zrestrukturyzować, nie miały pieniędzy na inwestycje, były rozkradane przez swój własny zarząd i pracowników. I koło się zamyka.

  • @arkadiusznowakowski6396
    @arkadiusznowakowski6396 Рік тому +13

    Nostalgia. Mój ojciec jest włókiennikiem z wykształcenia...

    • @madd6500
      @madd6500 Рік тому +1

      włókniarzem?

    • @arkadiusznowakowski6396
      @arkadiusznowakowski6396 Рік тому +3

      @@madd6500 WŁÓKIENNIK osoba specjalizująca się w wyrobie włókien sztucznych, nici, przędzy oraz tkanin i dzianin. WŁÓKNIARZ robotnik zatrudniony w przemyśle włókienniczym. Mój ojciec miał tytuł "inżynier włókiennik". Bez urazy robotnikiem nie był. Był kierownikiem zakładu tkanin obiciowych...

    • @madd6500
      @madd6500 Рік тому +2

      @@arkadiusznowakowski6396 Nie wiedziałem. Dziękuję za wyjaśnienie.

    • @arkadiusznowakowski6396
      @arkadiusznowakowski6396 Рік тому +1

      @@madd6500 eee chyba nie ma to większego znaczenia ja po prostu jestem przyzwyczajony do określenia włókiennik. Tak się mówiło w domu i tyle. Tak mnie teraz naszło jaki jest rodzaj żeński. Włókienniczka? Dziwnie brzmi... Pozdrawiam.

    • @madd6500
      @madd6500 Рік тому +2

      @@arkadiusznowakowski6396 trochę nie na temat, ale mnie w ogóle drażnią modne w ostatnich latach te wszystkie zmiany nazw zawodów na rodzaj żeńskii... psycholożka, biolożka, radiolożka itp.
      Pozdrawiam

  • @slama77
    @slama77 2 місяці тому +1

    Podobno te buty BHP tak szkaradne wtedy robili, aby ludzie ich nie kradli... 🤭

  • @Vrynio
    @Vrynio Рік тому +5

    Skrzypce brzmią jak Michał Urbaniak.

  • @fragidistic
    @fragidistic Рік тому +17

    Tamte czasy byly jakies normalniejsze. Bylo ciezko ale ludzie sie jakos trzymali razem. A teraz wszystko chaotycznie zapierdala z oczekiwaniami rodem z doopy.

    • @BratRemigio
      @BratRemigio Рік тому +3

      Trzymali się razem w kolejce po kawałek mięsa.

  • @marekmarek9518
    @marekmarek9518 Рік тому +12

    Ciężka praca

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Рік тому +4

      A po takiej ciężkiej pracy od razu w kolejkę, by coś kupić. Z każdym rokiem stania w kolejce coraz to więcej godzin, by kupić już nie coś a w ogóle cokolwiek, no ale o tym to już wzmianki w filmie nie ma.

    • @majkizbajki8032
      @majkizbajki8032 Рік тому +1

      @PRL'story taaaak a gdzie poszedł produkt "Mamy Krysi" z maszyny? No taaaak na zachód za grube miliony dolarów. A co dostał naród? NARÓD DOSTAŁ KOLEJKI PO KAWAŁEK CHLEBA. "Pomożecie"? POMOŻEMY! i ROBOTNIKI POSZŁY POMAGAĆ a 1-wszy KC z Naczelnikiem poszli liczyć kasę 😅😅😅 😂. Afera FOZZ i wcześniejsza afera z Ministerstwem Handlu ZAGRANICZNEGO to pokazały. Towar typu maszyny, dzwigi, lokomotywy, statki szedł za miliardy dolarów a NARÓD miała kolejki po kawałek mięsa i kilo cukru. Dlaczego to pisze? Bo właśnie mamy komunizm 2.0!

    • @JeanPierreRheinault
      @JeanPierreRheinault Рік тому

      Nie jest wcale taka ciężka. Większość czasu to po prostu wizualna kontrola maszyn czy wszystko gra i wymiana materiału gdy się skończy. Ciężka to jest praca na budowie albo na taśmie w fabryce samochodów.

    • @dziupla2000
      @dziupla2000 Рік тому

      cięzka praca to kopanie rowów albo w hucie a nei jakieś włokniarskie coś tam coś tam xD

    • @ireneusztatarczyk5056
      @ireneusztatarczyk5056 Рік тому

      To postój sobie w hałasie 8h dziennie i tak dzień w dzień to samo, może zmienisz zdanie.@@dziupla2000

  • @transporterjp1406
    @transporterjp1406 Рік тому +5

    W fartuszku szkolnym w domu to chyba niezbyt realistyczne ;)

    • @Vrynio
      @Vrynio Рік тому +3

      Dlaczego? Pamiętam jak się przychodziło ze szkoły i jadło najpierw obiad to często gęsto jeszcze byłem w fartuszku. Zdarzały się też zajęcia popołudniowe i nikt się specjalnie na tą godzinę czy dwie nie przebierał.

    • @bartekdemen6715
      @bartekdemen6715 Рік тому

      Zgadza się... dzieci ściągały to paskudztwo jak najszybciej.

  • @JeanPierreRheinault
    @JeanPierreRheinault Рік тому +3

    Te 20km bujda. Tyle robiłem pracując w zakładach chemicznych, gdzie fabryka była tak wielka że pół dnia jeździło się rowerkiem po materiał(zmierzone aplikacją endomondo); a ta Pani tutaj tylko przechodzi kilka metrów od maszyny do maszyny.

  • @CynicznyNonkonformista
    @CynicznyNonkonformista Рік тому +7

    5 rano i tak jasno zimą? Pan reżyser coś ściemnia ;)

    • @mogamik
      @mogamik Рік тому +7

      To jest 5 kwietnia, Krysia napisała wypracowanie na koniec filmu

  • @elwro07
    @elwro07 Рік тому +8

    Czy ktoś wie w którym zakładzie kręcono ten film i na którym osiedlu mieszkała mama Krysi?

    • @majkizbajki8032
      @majkizbajki8032 Рік тому +12

      8:49 Bistona na rogu ulic Lodowej i Dąbrowskiego. Przejęta przez Włochów (według plotek) na początku lat 90tych i zniszczona chwile po przejściu. Do roku 1999 nic tam nie było. Potem przejął to Indesit który zaczął produkować AGD a teraz Whirpool.
      Osiedle Dąbrowa bo jest ujęcie przy Pioneerze na Dąbrowskiego przy Tatrzańskiej.

    • @Flashback86PL
      @Flashback86PL Рік тому +4

      Zakłady Tekstylno-Konfkecyjne "Teofilów". Możemy domniemać, że Krysia wraz z rodziną na Teofilowie. Kilka fragmentów z filmu pokazuje bloki typowe dla Teo :)

    • @majkizbajjki5505
      @majkizbajjki5505 Рік тому +8

      @@Flashback86PL 8:49 widać napis zakładów Bistona. Osiedle Teo jest podobne do Dąbrowy ale na Teo nie było 9:15 DH Pionier tylko Teofil 😜

    • @majkizbajki8032
      @majkizbajki8032 Рік тому +6

      @@Flashback86PL ale FAKT! Bohaterka wsiada do tramwaju 26 na Aleksandrowskiej więc możliwe jest Teo.

    • @Flashback86PL
      @Flashback86PL Рік тому +4

      ​@@majkizbajki8032 Napis "Bistona" skojarzył mi się z nazwą materiałeu jaki był wytwarzany w ZTK. Pomyliłem się zatem :)

  • @rdza-korozja_sp.z.o.o.
    @rdza-korozja_sp.z.o.o. Рік тому +6

    Krysia dzisiaj głucha jak pień od tych napierdaIających krosen

  • @piotrkrzyzanowski1874
    @piotrkrzyzanowski1874 Рік тому +5

    Mama Krysi była również w PZPR a tata w ORMO. Cudowna socjalistyczna rodzina. Wyklęty powstań ludu ziemi...😊

    • @jacek4628
      @jacek4628 Рік тому +1

      Każdy się dostosowywał do epoki w której żył żeby mieć jak najlepiej. Mój tata był zwykłym milicjantem i biedy nie klepaliśmy. Plułeś na partie to żyłeś jak menel...

    • @radek74
      @radek74 Рік тому +2

      @@jacek4628 Idąc tym tokiem rozumowania, to trzeba " lizać tyłek" każdej władzy, jaka by ona nie była byle korytko pełne było. Takie menty były najgorsze. Kolege zakabluje, byle była premia.

    • @jacek4628
      @jacek4628 Рік тому +2

      @@radek74 Nikt nikogo nie kablował i nikt "tyłka lizać" nikomu nie musiał. Mylisz służalczość ze zwykłą ludzką lojalnością.A nadgorliwe menty były zawsze. Banda asekurantów i nierobów, którzy nic nie potrafią i chodzą do kierownika na "podpierdolkę". U mnie w pracy jest takich trzech..

  • @mariakowalczyk2227
    @mariakowalczyk2227 Рік тому +2

    Niektóre zakłady mieściły się w dawnych pałacach przemysłowców

  • @kojotewarga6300
    @kojotewarga6300 Рік тому +2

    jakto ludzie kochali sfojo prace za hyuj niepieniondze

  • @technics6215
    @technics6215 Рік тому +15

    Ciekawe co robi teraz Mama Krysi... Pewnie żyje w bloku z lat 80-tych i klepie biedę. Dość często zdarzało się chyba w takich zakładach PRL, że ludzie zachęcani do przyjazdu ze wsi do miast zostali w miastach, oddawali rodzinie albo sprzedali gospodarstwa. Możliwe, że Krysia wyszła za mąż za Józka blokersa, którego tata był świetnym brygadzistą, ale popadł w alkoholizm kiedy zlikwidowano zakład, bo w mieście w którym nie ma fabryki tacy nie są do niczego potrzebni.

    • @jerzyjablonski1432
      @jerzyjablonski1432 Рік тому +6

      Raczej już nie żyje, skoro w 75 miała już całkiem sporą córeczkę. Poza tym równie dobrze mogła wyjść za jakiegoś inżyniera (wówczas wykształcenie nie było cenione - mogła zarabiać więcej niż mężulo kierownik).
      I co masz do bloków? Na osiedlach z czasów komuny zazwyczaj bardzo dobrze się mieszka, jeżeli to nie są socjalki z patologią. Duże przestrzenie, zieleń, niezła organizacja wszystkiego (sklepy, przychodnie). To że mieszkania nie są duże nie zmienia faktu, że są wygodne no i sąsiad z "apartamentu" z bloku obok nie zagląda nam do gara.

    • @technics6215
      @technics6215 Рік тому +5

      @@jerzyjablonski1432 Nic nie mam do bloków. Nie zrozumiałeś mnie. Po prostu zauważyłem, że każde duże miasto ma osiedle/osiedla gdzie ludzi po prostu wydymano i większość z nich popadła w bezrobocie. Teraz już tego prawie nie widać bo ludzie sobie poradzili, kolejne pokolenie daje radę, ale jeszcze 20 lat temu byly biedne osiedla z setkami pracowitych, ale wyspecjalizowanych w nagle niepotrzebnych już zawodach ludzi, którzy przyjechali do wielkiego miasta układać sobie życie.

  • @wbugaj123
    @wbugaj123 Рік тому +3

    Parkiety w fabryce ???

  • @radek74
    @radek74 Рік тому +1

    2:30 Ciekawe gdzie oni taką halę znaleźli, z parkietem?

  • @malkontentniepoprawny6885
    @malkontentniepoprawny6885 Рік тому +8

    Komunizm deklarowł poprawę jakości życiatam pracujących, a jaka była rzeczywistość każdy wie. Ale na takim filmie nie mogło być o tym mowy. A tak poza tym, jakość tego rodzaju filmów, (nie mówie jakości obrazu) bije na głowę całą twórczość wpółczesnych youtuberów.

    • @majkizbajki8032
      @majkizbajki8032 Рік тому +2

      Co do komuny to sie zgadzam ale co do YTuberów to już nie. Napewno materiał przewyższa dzisiejsze telewizyjne produkcję z wieloosobową realizacja typu reżyser, scenograf i montaż. Natomiast YTuber robi wszystko sam. Ale chętnie obejrze twoje produkcje 😅

    • @jendorei
      @jendorei Рік тому +2

      @@majkizbajki8032 No nie do końca, wielu, jeśli nie większość dużych youtuberów zatrudnia montażystów czy kamerzystów do pomocy

    • @majkizbajki8032
      @majkizbajki8032 Рік тому +2

      @@jendorei owszem ale budżet mają z własnej kieszeni a TV mają miliardy z reklam i abonamentów więc to i tak nie ta półka.

  • @JeanPierreRheinault
    @JeanPierreRheinault Рік тому +9

    Btw. Wyobrażacie sobie dzisiaj taką scenę jak w 9:00, żeby gówniarz ustąpił miejsca dorosłemu? Kiedyś też tak w kościele było, że dzieciarnia miała stać albo siedzieć na podłodze, a dorośli w ławkach. Dzisiaj nie do pomyślenia.

    • @Matiz92YT
      @Matiz92YT Рік тому +3

      Bo to w ogole nie jest ustawione pod film.
      A zaczynajac od "gowniarz" tylko potwierdzasz to, ze nie warto ustepowac.

    • @JeanPierreRheinault
      @JeanPierreRheinault Рік тому +5

      @@Matiz92YT To nie jest ustawione bo pamiętam te czasy i tak było. Wtedy dzieciarnia miała wpojony nie tyle szacunek co wręcz respekt przed dorosłymi. Teraz jak zwrócisz uwagę gówniarzowi to ci odpyskuje - kiedyś dostałby za to w pysk.

    • @Matiz92YT
      @Matiz92YT Рік тому

      ​@@JeanPierreRheinaultTak tak. To jest tak samo nie ustawione pod kamere jak obecnie wywiady dla TVP. Ogladalem wczoraj film "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", w pewnej scenie jest pokazane, jak krecilo sie kiedys reportaze. Oczywiscie ze scena jest humorystyczna, ale prawdziwa.
      Co do wyrazu "pyskowanie", wiesz co te slowo oznacza najczesciej? To, iz osobie doroslej koncza sie argumenty badz jest za glupia by odpowiedziec czy wytlumaczyc.
      Co do kar cielesnych, to juz inny temat, ale tak, wg mnie czasem trzeba.

    • @majkizbajki8032
      @majkizbajki8032 Рік тому

      @@Matiz92YT jesteś z 92 roku więc nasza wina że nikt nie nauczył ciebie szacunku do starszych których budowali i walczyli za ten kraj. Uwierz ze gdybyś urodził sie 10 lat wcześniej i nie ustąpił miejsca to cały autobus wykopał by cie na najbliższym przystanku. Ale twoja postawa pokazuje jak bardzo będziecie walczyć o ten kraj... raczej na emigracji 😂😅🤧

    • @Matiz92YT
      @Matiz92YT Рік тому

      @@majkizbajki8032 Dobrze, ze wiesz wszystko o wszystkich.
      Na jakiej podstawie twierdzisz, ze ja bym miesca nie ustapil? Na swoich durnych wrazeniach, z braku umiejetnosci czytania ze zrozumieniem? W ktorym momencie ja zahaczylem temat o wydzwieku pierwszej osoby? No nic, podobno to ty jestes z tego pokolenia ktore jest "the best" wiec pewnie masz racje.
      Nie odbiegajac za daleko od tematu. Ta kobieta ma na oko 30-40 lat, i to i tak patrzac na to, ze kiedys ludzie wygladali starzej niz obecni porownujac ten sam wiek. Wiec GDZIE ONA MOGLA WALCZYC ZA TEN KRAJ? Ktos tu sie chyba z choinki urwal. Co do "budowal ten kraj" w zadnych czasch robole tak nie okradali gospodarki, ani w zadnym okresie nie bylo takiego alkoholizmu. Ale co tam, budowali to budowali, to niewazne ze jakosc byla hmm, srednia.
      Co do wykopania z autobusu. Czasy sie zmieniaja, wtedy pewnie tak, dzis gdy widac jaki poziom prezentuja obecne starsze zeby nie powiedziec wiekowe pokolenia, to na bank nie. No ale to mlodzi sa tymi zlymi.
      I na sam koniec. To wlasnie my walczymy obecnie za ten kraj, bo wy starzy ludzie go tylko rujnujecie. Daliscie sie sprzedac pisowi za pare dukatow. Ciemnogrod jakich malo w europie, bazujacy na wladzy przy ktorej kosciol to nierozelwalna czesc. I to, ze ludzie wyjezdzaja z Polski to jest tylko wina waszego pokolenia, bo to wy wybieraliscie te rzady, ktore doprowadzily Polske do obecnego stanu.
      Wiec na sam koniec WIWAT WASZE POKOLENIE, dzieki niemu wszyskto wyglada tak wspaniale.

  • @radek74
    @radek74 Рік тому +1

    A wyobrażacie sobie mamę Krysi dzisiaj, z takim futrzanym kaskiem na głowie?😆😅🤣😂

  • @wilklesny8107
    @wilklesny8107 Рік тому +1

    KDS

  • @ryszardadamski
    @ryszardadamski Рік тому +2

    Socrealizm niemal że. Ale w sumie to dla szkół filmik. Wyciągać z niego wnioski o wspaniałości PRLu to czysta głupota i naiwność.

  • @anengineer_
    @anengineer_ Рік тому +27

    No i komu to przeszkadzało? Rozwalili cały przemysł, sprzedali za przysłowiową 1 złotówkę. Jaruzelski sprzedał Polskę w 1985 roku Rockefellerom. Dziękuję za wrzutkę 👍

    • @zioteknowak6445
      @zioteknowak6445 Рік тому

      Tak było. Pojechał na zjazd ONZ do NY mimo sankcji i tam obciągnął laskę żydowskim banksterom.

    • @Matiz92YT
      @Matiz92YT Рік тому +5

      Ta gospodarka sama sie rozwalila.

    • @technics6215
      @technics6215 Рік тому +7

      @@Matiz92YT Nieprawda. Rozmontowano ją celowo wsadzając na ważne stanowiska idiotów lub sabotażystów.

    • @Matiz92YT
      @Matiz92YT Рік тому +3

      @@technics6215 Czy ty mi probujesz wytlumaczyc ze PRL byl pozytywnym zjawiskiem, i upadl przez ludzi, a nie system?

    • @TomGGG-un8tm
      @TomGGG-un8tm Рік тому +4

      @@Matiz92YT Nie mów,że dałeś się złapać ruskiemu heheh, pod takimi filmami o PRL zawsze masa ruskich botów wychwalających PRL

  • @NecrosDeus
    @NecrosDeus Рік тому +1

    5:59 ...i znowu ta psychodeliczna muzyka! Jezu, te materiały filmowe z PRL, te Kroniki Filmowe, zawsze mi się kojarzą z tą wściekłą psychiczną muzyką! Już wtedy ludziom przy oglądaniu tych filmów tętno wzrastało i ciśnienie również. Nie wiem czy robili to specjalnie, czy w tej telewizji po prostu zatrudniali psychicznych twórców, mających coś ze łbem nie halo. Zawsze tak było, materiał na wizji normalny, a do tego muzyka jak z sali koncertowej w Tworkach!

  • @radek74
    @radek74 Рік тому +1

    Ciekawe kiedy mama Krysi stała w kolejce za podłym ochłapem mięsa(pamiętacie podział na mięso z kością lub bez kości?), cukrem albo papierem toaletowym? W filmie zapomnieli pokazać, że mama Krysi, przeważnie zaraz po pracy stoi 1,5-2 godziny w kolejce za czymkolwiek.😆😆😄

    • @kwakii1989
      @kwakii1989 Рік тому +1

      W '75 roku nie musiała stać w kolejkach, kartki wprowadzono w' 76 roku, a najgorzej było w latach 80.

    • @radek74
      @radek74 Рік тому

      @@kwakii1989
      Już w '75 pojawiły się niedobory w zaopatrzeniu w art. spożywcze. WYNIKIEM TYCH NIEDOBORÓW z 75r. były drastyczne podwyżki cen w czerwcu 76r., wprowadzenie reglamentacji cukru i.t.d.
      Czyli PRZYCZYNA-
      niedobory w 75r. SKUTEK-
      podwyżki i reglamentacja 76r.

  • @maciejjaniszewski3073
    @maciejjaniszewski3073 Рік тому +11

    łódź na 100%

    • @malkontentniepoprawny6885
      @malkontentniepoprawny6885 Рік тому +3

      Zgadza się.

    • @moje12a
      @moje12a Рік тому +3

      Myślę że z 80% filmów związanych jest z łodzią lub okolicami.

    • @majkizbajki8032
      @majkizbajki8032 Рік тому +4

      @@moje12a Osiedle Dąbrowa bo na końcu jest ujęcie z DH Pionier przy Tatrzańskiej a zakład to Bistona która w 1991 roku została zdewastowana a maszyny złomowane rzekomo przez wrogie przejęcie Włochów.

    • @gregc592
      @gregc592 Рік тому +2

      @@majkizbajki8032 mieszkałem na Dąbrowie. Znajome widoki

    • @robertstrzelecki
      @robertstrzelecki Рік тому +2

      @@majkizbajki8032 Teofilów

  • @maciejjaniszewski3073
    @maciejjaniszewski3073 Рік тому +5

    stawiam 500zł