Bardzo dobry film, zawsze miałem kilka pytań lub przy oglądaniu innych które nie były dokładne i nie mówiły o wszystkim miałem wątpliwości. Teraz aż sam spróbuję coś rozmnożyć. Pozdrawiam. Bardzo konkretny kanał ;)
Bardzo duża dawka wiedzy o hodowli karmówki, ja osobiście używam świerszczy bananowych, jedynie czego ja używam dodatkowo to pojemnika z torfem żeby tam świerszcze składały jaja, klują się jak szalone co miesiąc, dodatkowo używam zamiast wody hydrożelu, świetna alternatywa dla wody zmniejszyło to utopienia osobników młodych o 90% a jako pokarm używam płatków owsianych, bugshake oraz płatek dla rybek pozdrawiam
Oooo Panie, jak dotąd najciekawszy film na temat hodowli karmówki jaki dotąd widziałem!!! Btw, kiedyś wylęg turka na mieszkanie poszedł (zły pojemnik), takie pułapki uratowały mnie przed rozwodem hehehe
Bardzo się cieszę, że film się podobał. U nas wylęg karaczana niestety biega bezkarnie po hodowli. Czasem się wysypie trochę przez przypadek w czasie karmienia "kliszówek".
No to już wiem co robiłem źle przy hodowli turka. "Pałka się przegła" jak przez za duże otwory wentylacyjne w pokrywie nie zakryte siatką połowa hodowli poszła na mieszkanie. Myślałem, że mnie żona przegryzie na pół i wywali z domu razem "z tym całym robactwem"! Teraz mam dubię i madagaskary których maluchy ostatnio też postanowiły zwiedzić chałupę- łażą po pionowym i gładkim a przecisną się przez milimetrową szczelinę! Na szczęście żona pojechała do pracy za granicę i nic o tym nie wie;-)
Jeśli chcesz się utrzec przed ucieczkami karaczanów wysmaruj pudełko od szczytu 5-10 cm w dół dookoła wazeliną. Karaczany przez tą warstwę nie przejdą ;)
Zaczynam właśnie swoją przygodę z terrarystyką i szukając informacji na temat karmówki dla ptaszników natrafiłem na Twój kanał. Muszę przyznać, że naprawdę mi pomógł, ponieważ zawiera masę informacji, które mi na pewno się przydadzą. Natomiast zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, na którą odpowiedzi w filmie nie ma, bądź ja przegapiłem. Na Twojej stronie są paczki po 50, 100 itp wylęgu karaczana. Zakładając, że niedługo chcę kupić swojego pierwszego ptasznika (najprawdopodobniej stanie na brachypelma emilia w stadium l1/l2) to jak kupię taki mały pojemniczek z 50 sztukami wylęgu karaczana, to co robić wtedy z nimi, żeby utrzymać je w tym stadium i wystarczyły na jak najdłużej? Wrzucać troszkę marchewki czy jabłka żeby przeżyły jakiś czas (te parę tygodni zanim ta jedna braszka sobie z nimi poradzi) czy jest jakiś inny lepszy sposób? Będę bardzo zobowiązany za odpowiedź właśnie a propos nie dużych hodowli, a posiadaczy małej ilości pająków, bądź po prostu jednego :) Suba zostawiam, bo bardzo podoba mi się Twój materiał i na pewno będę wracał żeby oglądać kolejne materiały, które robisz :D
@@TheSpiderIndustryBardzo dziękuję za odpowiedź :) czyli rozumiem że trzymanie w 22 stopniach, czyli temperaturze pokojowej a nie załóżmy 26/27 już spowolni proces rośnięcia, a jak nakarmię załóżmy raz na tydzień to zdecydowanie wystarczy im do przeżycia?
W niedługim czasie będziesz miał kolejne pajuny więc problem z utrzymaniem na dłużej karmówki zniknie i pojawi się jej brak Czasem pojemniki od sprzedawców mają słaba wentylacje. Trzeba je przełożyć do większego z dobrą wentylacja. Karmić. Ja stosuję płatki, marchewki i jabłka i woda. Wodę możesz podać też mocząc watę i dać do środka.
Ogółem to przez tydzień z czystego pojemnika wszytko jest w gó**** a pokarm białkowy znika jak szalony i to może być tego powodem. Przyspieszony rozwój zawdzięczam tym że mieszkam na poddaszu gdzie są wyższe temperatury.
Bardzo ciekawa alternatywa dla kanibalistycznych świerszczy, dzięki! PS: Jak dokupisz mikrofon krawatowy do nagrywania to będzie naprawdę dużo lepiej bardzo niewielkim kosztem :)
U nas zabawy są gdy niechcący podczas karmienia maluchów uderzę ręką w rant pudełka, w którym jest wylęg. Tylko patrzę jak wszystko najpierw leci w górę a potem setki rozsypują się na stole ...
Ja do utrzymywania wilgoci i pojenia karaczanów stosuje duży słoik z założoną szmatką pod nakrętka, w taki sposób aby wystawała poza krawędź słoika. Słoik odwracam i dzięki temu szmatka jest cały czas wilgotna dopóki cała woda ze słoika nie wyparuje. Gorąco polecam ten patent, wydaje się lepszy niż lanie wody bezpośrednio na wytłaczanki
Robiłem tak przez jakiś czas, jednak miałem na tyle krwiożercze karaczany, że pod 2 napełnieniach szmatka była tak pogryziona, że nie nadawała się do ponownego użytku.
Od pewnego czasu planuję przerzucić się na karaczany, a ich chodowla wydawała mi się trochę skąplikowana. Po Pana filmiku ich chodowla wydaje się o wiele prostsza
Dzień dobry, mam do Pana kilka pytań: 1. Siatkę wentylacyjną, którą Pan wstawił jest metalowa? Ktoś w komentarzach pisał o przegryzaniu przez karaczany siatki i zastanawiałem się czy siatka PVC dostępna w Castoramie zda rezultat. Przy okazji zapytam czy do klejenia takich czy innych elementów związanych z terrarium czy pojemnikiem hodowlanym można używać kleje/silikony „budowlane” czy mogą one być w jakiś sposób toksyczne dla zwierząt? 2. Gdzie można nabyć sito, które używał Pan podczas nagrywania filmu? 3. Czy dezynfekuje Pan pojemniki dla karaczanów, a jeśli tak to jak często, w jaki sposób i czym? Z góry dziękuję za udzielone odpowiedzi.
Odpowiadam: 1. Ja używałem moskitiery, była bardzo twarda, więc się nie obawiałem. Jednak Przy częstych operacjach przy samlach zaczęła mi się drzeć jak wkładałem jedno pudło w drugie. Obecnie mam zrobione na bardzo drobnej siatce metalowej. Mam pewien kolejny pomysł na zmianę i usprawnienie hodowli więc może za jakiś czas zaktualizuję film o karaczanach tureckich. 2. Sito otrzymałem od kolegi dawno dawno temu, ale jest to dostępne w każdym dużym sklepie na dziale z plastikowymi pudłami np. do żywności itp. 3. Nie dezynfekuję pudeł. Jak samla jest brudna to zwyczajnie odkładam ją do mycia, a daję w to miejsce czystą, umytą wcześniej. Jednak myję samle bardzo rzadko.
@@arent.spiders Co do pytania drugiego to miałem na myśli to, że sito używane przez Pana wygląda jak by było robione idealnie pod te sample, a w sklepach to głownie jakieś spożywcze sita są. W trzecim pytaniu byłem ciekaw również czego używa Pan do czyszczenia, ponieważ niektórzy nie są zwolennikami używania detergentów. Ja np. używam ocet spożywczy.
@@janmaecki1350 Tak samo jak i w całym domu, używam środków czyszczących, które są zrobione z 98% naturalnych składników. Myję nim także terraria i pudełka.
Mój znajomy ma w pudle z karaczanami pojemnik z wilgotnymi kawałkami kory dębu korkowego, z tego co mówi turki preferują składać ooteki właśnie na tej korze, sam mam zamiar przetestować ten sposób gdy moje turki już podrosną
Fajny filmik edukacyjny. Pytanko: czy oplaci sie zakladanie hodowli karmowki majac tylko kilka pajakow, powiedzmy 2-5? A jesli tak, to na jaka skale w przyblizeniu?
Ja mam 4 pająki mam hodowle aktualnie z 200 karaczanów jak robi się ich za dużo zmniejszam temoerature(biore je z kabla grzewczego) 19-22 stopnie w pokoju i się nie rozmnażają a ja moge je skarmić aż będzie zalozmy 70-100 i potem znowu na kabel itd
Siemka. Mam takie pytanko ... Jak włożę w pojemnik docelowy mniejszy pojemnik plastikowy z wernikulitem do rozmnożenia karaczanów to będzie ok ? Nie posklejają się ? Wogule czy to będzie dobry patent na rozmnożenie i złożenie jaj w tym pojemniku w każdym bądź razie będzie tam duża wilgotność. Nie mam możliwości przeniesienia otek w inny pojemnik chce wszystko zrobić w jednym pojemniku . Jak myślicie ? Panie Mariuszu może Pan się wypowie ? Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Pozdro
Niezbyt dużo odpowiedzi XD. Sam od pewnego czasu próbuję je rozmnożyć i mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, że pojemnik z wermikulitem nie za bardzo się sprawdza tzn. Miałem wylęg jednak w późniejszym okresie zaczęło się tam robić bardzo brudno, a jako że pojemnik był pełny ootek nie dało się tego tak po prostu wyczyścić. W tym momencie próbuję je inkubować tak jak na filmie... tj. w pojemniku ze zbiornikiem z wodą ( swoją ścianki za bardzo mi parują więc chyba zbyt duży zbiornik z wodą w stosunku to całego pojemnika ). Odradzam też hodowania wszystkiego w jednym pojemniku - bardzo śmierdzi, mokra karma bardzo szybka pleśnieje, a tzw "frass" zaczyna gnić, więc trzeba by było bardzo często czyścić.
Masz ogromny problem z focusem na filmach. A co do samych karaczanów to pytanie czy są to owady inwazyjne? W razie ucieczki byłby problem z rozpowszechnieniem się owadów po mieszkaniu?
Problem był przed zakupem nowego sprzętu. Jeżeli chodzi o turka to przezyje w domu dosyć długo jeśli ucieknie podrośniety. Wylęg ze względu na niską wilgotność w mieszkaniach nie poradzi sobie i zdechnie.
Oj długo buszują... Potem znajdowałem je nawet kilka miesięcy później pod listwami przyściennymi czy w kuchni... Stopniowym sukcesywnym odławianiem pozbyłem się problemu :)
Cześć! Super filmik ale mam pytanie. Może się wydawać trochę trywialne ale wydaje mi się istotne i może nakreślisz mi sytuacje. Chodzi o pasożyty, różnego rodzaju nicienie i inne. Będę hodował gada i oprócz "sprawdzonych" hodowoli coś jeszcze jest istotne?(skądś trzeba pierwsze karaczany kupić :P) żeby karmówka nie rozniosła tego dziadostwa.
Nie znam hodowli karmówki, która robi badania na obecność pasożytów. Chyba, że o czymś nie wiem. Dlatego nie mogę Ci polecić hodowli karaczanów z zapewnieniem, że wszystko będzie ok.
..i jak?jakis nowe patenty?wlasnie sie przerzucam na karaczany bo swierszcze mi padały niemilosiernie :( a orzeska trzeba jakos karmic ps super film :D
Ogólnie ja hoduje modliszki i powiem ze muszki bardzo szybko padają i nie wiem czemu bo miały bardzo dobre warunki to właśnie tymi muszkami jedna z moich modliszek zdechła bo się zaczopowala. Kupiłam wylęg karaczana tureckiego i powiem ze są o wiele lepsze i wygodniejsze w hodowli.
@@arent.spiders Dziękuję za odpowiedź, a jeszcze zapytam o temperaturę poniżej 20 stopni, bo też mam takie pomieszczenie, w zasadzie nie chce ich mnożyć, ale pytanie czy przeżyją?
W filmie 7 sposobów na usprawnie pracy pokazuję co trzeba zrobić. Ogólnie jest szansa, że się rozmnożą, ale ich potomstwo będzie miało problem ze znalezieniem pokarmu i warunki panujące w domu nie są dla nich korzyste (niska wilgotność). Chyba, że macie bałagan i wilgoć w domu ;)
Cześć, super poradnik, jednak mam mały problem z moją małą hodowlą: Nie wiem od czego ale dostały mi się muszki do karaczanów, jest ich dość dużo (pudełko z karaczanami jest ciągle otwarte więc wentylacja jest maksymalna, a jedzenie regularnie wymieniene, więc nic nie gnije), zwłaszcza w inkubatorach gdzie mimo dobrej wentylacji jest tam plaga i zauważam że z ootek przez to kluje się widocznie mniej karaczanów niż powinno. Czy znasz jakiś sposób na pozbycie się much? Bardzo proszę o pomoc bo pomysłów mi już brakuje 😅 Pozdrawiam
Muchy pojawiają się nawet wtedy, gdy zdechnie jedna sztuka karaczana, której nie zauważysz. Żeby pozbyć się much trzeba zrobić całkowity restart pudełka hodowlanego.
Jest prawdopodobieństwo że będziesz potrzebował dezynsekcji aby się ich pozbyć (gdy już uciekną i się rozmnożą) Ewentualnie przeszukać cały dom aby znaleźć 3cm karaczany które mogą być wszędzie :D Ale może i wystarczą pułapki i lepy
Kiedyś uciekło mi na mieszkanie około 2000 sztuk, gdy rozbiłem terrarium podczas odkurzania, w którym przejściowo siedziały. Na szczęście miałem właśnie w ręku odkurzacz, więc szybko machałem rękoma XD ... Oczywiście sporo uciekło, ale wyłapały się dzięki lepom, o których opowiadałem w filmie.
Mojemu znajomemu uciekły raptem 4szt. 2 imago i 2 podrostki. Żadne lepy i pułapki nie dały rady wszystkiego wytępić, ma dosyć dużo mebli i innych zakamarków w domu i musiał rozpylić jakiś środek owadobójczy (nie wiem co to było dokładnie) ale zadziałało :D
Ja tak strasznie chciałabym hodować agame ale mam problem z karmowka... Nienawidzę robaków, choc nawet jeśli musiaobym je trzymać u siebie w pokoju 😂 katastrofa już wyobrażam sobie słyszeć w nocy te ich łażenie po pudle... Drugie to rodzice.. ale to swoją drogą Ostatecznie mam węża zbożowego 🤷🏻♀️
W pomieszczeniu gdzie jest hodowla mam ok. 50% wilgotności. W pudełkach gdzie przechowuję ooteki jest kubek z wodą, a samo pudło z małą wentylacją jest zamknięte. Dokładnie tak samo mają dorosłe.
@@Oliwier_drzewo_420 jeśli regularnie karmisz jakimś owocem który ma dużo wody w sobie to nie trzeba a jak jedziesz możesz dać probówke z wodą jak te w których mrówki się trzyma
Wracam do tego filmu 4 raz ;) Kompendium wiedzy;))
Dziękuję:)
@@arent.spiders jak radzisz sobie ze smrodem turków? masz osobne pomieszczenie w którym je trzymasz?
@@niefart86 tak, mam oddzielne pomieszczenie. Chociaż przy niskiej wilgotności w pomieszczeniu i wentylacji zapach nigdy nie był intensywny.
Fajny film, nie tylko o hodowli ptasznikow ale tez o jedzonku dla nich :)
Cieszę się, że się podobało :)
Dobrze jest posłuchać fachowca..dziękuję za film😊
Dziękuję 🙂
Fajny, merytoryczny odcinek. Tak jak lubię! Pozdrawiam.
Cieszę się, że się podobał ;)
.
Kolejny bardzo przydatny i pomocny film. Zapisuję sobie, żeby później łatwo znaleźć. Dzięki!
Niech służy 😉
Elegancko wytłumaczyłeś dzis wlasnie zamowilem 500 karaczanow tureckich i tez ruszam z hodowla dla siebie :)
Dzięki :) Powodzenia w hodowli :)
Bardzo dobry film, zawsze miałem kilka pytań lub przy oglądaniu innych które nie były dokładne i nie mówiły o wszystkim miałem wątpliwości. Teraz aż sam spróbuję coś rozmnożyć. Pozdrawiam. Bardzo konkretny kanał ;)
Dziękuję i życzę powodzenia! :)
Kolejny bardzo przydatny i pomocny film.
Dzięki wielkie za dzielenie się wiedzą. Dla dobra pająków i ich właścicieli 🙂
Dzięki za odcinek. Fajnie się ogląda i dużo można się dowiedzieć.
Bardzo się cieszę, dzięki za obejrzenie filmu!
Dużo informacji, super.
Film akurat gdy przerzuciłem się na karaczany :D więc szykuje się dobre uzupełnienie wiedzy
Fajnie, że trafiłem w czas :D
Bardzo duża dawka wiedzy o hodowli karmówki, ja osobiście używam świerszczy bananowych, jedynie czego ja używam dodatkowo to pojemnika z torfem żeby tam świerszcze składały jaja, klują się jak szalone co miesiąc, dodatkowo używam zamiast wody hydrożelu, świetna alternatywa dla wody zmniejszyło to utopienia osobników młodych o 90% a jako pokarm używam płatków owsianych, bugshake oraz płatek dla rybek pozdrawiam
Świerszcze wymagają torfu do składania jaj, to wiadome ;)
Dzięki za komentarz :)
Najlepszy film o hodowli karmówki, dzięki za rady i pozdrawiam :D
Dziękuję :)
Naprawdę lubię oglądać wasze filmiki są poprostu świetne i można z nich się sporo dowiedzieć 😀 Pozdrawiam!
Dzięki! Zaczyna nam się to podobać. Niedługo będzie trzeba zadbać o lepszy sprzęt do kręcenia.
Oooo Panie, jak dotąd najciekawszy film na temat hodowli karmówki jaki dotąd widziałem!!! Btw, kiedyś wylęg turka na mieszkanie poszedł (zły pojemnik), takie pułapki uratowały mnie przed rozwodem hehehe
Bardzo się cieszę, że film się podobał. U nas wylęg karaczana niestety biega bezkarnie po hodowli. Czasem się wysypie trochę przez przypadek w czasie karmienia "kliszówek".
Świetny film - bardzo merytoryczny :) szkoda że nie można dać 2 łapek :) :) Pozdrawiamy
Bardzo przydatny filmik pozdrawiam fajnie było współpracować 😎
Dzięki ;)
Fajny materiał, czekam na więcej :)
dzięki :)
@@arent.spiders ja wrzucam turasom jeszcze skórkę po bananie one wyjadają to białe ze środka, całym owocem też nie pogardzą ;)
Mariusz super film po raz kolejny duzo merytoryki
Dziękuję:)
Świetny odcinek . Rozwijaj się dalej 😀😀
Dzięki :D
Obejrzane z opóźnieniem ze względu na ponad 20 minutowy odcinek, ale było spoko. Dowiedziałem się czegoś więcej na temat tej karmówki i warto było ;)
Cieszę się, że mogłem pomóc:)
Ooo akurat dopiero rozmyślałem nad założeniem takiej hodowli
No i masz amatorski przepis.
@@arent.spiders niby amatorski, a perfeckt
Super odcinek z pewnością się przyda 😁👌👌👌dzięki
Dzięki :)
Mariusz - super materiał - dzięki za mnóstwo podpowiedzi :)
Dziękuję 🙂
No to już wiem co robiłem źle przy hodowli turka. "Pałka się przegła" jak przez za duże otwory wentylacyjne w pokrywie nie zakryte siatką połowa hodowli poszła na mieszkanie. Myślałem, że mnie żona przegryzie na pół i wywali z domu razem "z tym całym robactwem"! Teraz mam dubię i madagaskary których maluchy ostatnio też postanowiły zwiedzić chałupę- łażą po pionowym i gładkim a przecisną się przez milimetrową szczelinę! Na szczęście żona pojechała do pracy za granicę i nic o tym nie wie;-)
Jeśli chcesz się utrzec przed ucieczkami karaczanów wysmaruj pudełko od szczytu 5-10 cm w dół dookoła wazeliną. Karaczany przez tą warstwę nie przejdą ;)
Zacząłem oglądać ten film jakiś rok temu, oglądam teraz część dalszą :-)
Mam nadzieję, że się przydał 😉
Czołem:) Poleciał subik, pozdrawiam.
Dziękuję:)
Super! Właśnie takiego poradnika potrzebowałem ;)
Bardzo się cieszę :)
super film oby więcej filmuw
Dzięki ;)
Mega pomocny film. Dzięki za pomoc:)
Dziękuję:)
Super film :) dziękuje :) wkoncu wiem jak poprawnie zrobić pojemnik do ootek :)))
Serdecznie dziękuje :)
Cieszę się, że nasz film mógł pomóc:)
Panie Mariuszu, bardzo ciekawy materiał. Ja też już zaliczyłam ucieczkę turków - lepy Panko chyba dały radę :D
Dziękuję ;)
Super filmik. Dzięki, przyda się. 👍 228
Cieszę się :)
Świetny odcinek.
Dzięki :)
Zaczynam właśnie swoją przygodę z terrarystyką i szukając informacji na temat karmówki dla ptaszników natrafiłem na Twój kanał. Muszę przyznać, że naprawdę mi pomógł, ponieważ zawiera masę informacji, które mi na pewno się przydadzą. Natomiast zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, na którą odpowiedzi w filmie nie ma, bądź ja przegapiłem. Na Twojej stronie są paczki po 50, 100 itp wylęgu karaczana. Zakładając, że niedługo chcę kupić swojego pierwszego ptasznika (najprawdopodobniej stanie na brachypelma emilia w stadium l1/l2) to jak kupię taki mały pojemniczek z 50 sztukami wylęgu karaczana, to co robić wtedy z nimi, żeby utrzymać je w tym stadium i wystarczyły na jak najdłużej? Wrzucać troszkę marchewki czy jabłka żeby przeżyły jakiś czas (te parę tygodni zanim ta jedna braszka sobie z nimi poradzi) czy jest jakiś inny lepszy sposób? Będę bardzo zobowiązany za odpowiedź właśnie a propos nie dużych hodowli, a posiadaczy małej ilości pająków, bądź po prostu jednego :) Suba zostawiam, bo bardzo podoba mi się Twój materiał i na pewno będę wracał żeby oglądać kolejne materiały, które robisz :D
Karaczan im większą ma temperaturę tym szybciej rośnie,a więc nie trzymaj ich w dużej temperaturze,a karmić trzeba, żeby nie zdechły.
@@TheSpiderIndustryBardzo dziękuję za odpowiedź :) czyli rozumiem że trzymanie w 22 stopniach, czyli temperaturze pokojowej a nie załóżmy 26/27 już spowolni proces rośnięcia, a jak nakarmię załóżmy raz na tydzień to zdecydowanie wystarczy im do przeżycia?
W niedługim czasie będziesz miał kolejne pajuny więc problem z utrzymaniem na dłużej karmówki zniknie i pojawi się jej brak
Czasem pojemniki od sprzedawców mają słaba wentylacje. Trzeba je przełożyć do większego z dobrą wentylacja.
Karmić. Ja stosuję płatki, marchewki i jabłka i woda. Wodę możesz podać też mocząc watę i dać do środka.
Moje uwielbiają cukinię i ostatnio posmakowały buraka i podpasował :D poza tym oczywiście jabłko i marchew z mokrych. Dzięki za film instruktarzowy
A po buraku nie załatwiają się na czerwono? :P
@@arent.spiders hah nie sprawdzałem, ale myślę, że kolor kupy bez zmian :D
O kurde , ciekawe że doszliśmy to tego samego sposobu hodowli dokładnie hahh
No u mnue już się sporo zmieniło ;)
@@arent.spiders Umiesz już oddzielać ootheki? :DDD
@@TonyMontana-hb6pw tak, może w przyszłości nakręcę film ;)
Może czas nakręcić ten film 😁
Akurat jakiś tydzień temu zacząłem mniejszą hodowlę turków. Trochę śmierdzą ale polecam :D
Zwiększ wentylację i powinno pomóc. U mnie nie czuć ich jakoś nadzwyczajnie przy takiej wentylacji jak widziałeś na filmie.
@@arent.spiders Raczej bardziej wentylacji nie zwiększę :/ Pudełko stoi na półce bez wieka :D
Ogółem to przez tydzień z czystego pojemnika wszytko jest w gó**** a pokarm białkowy znika jak szalony i to może być tego powodem. Przyspieszony rozwój zawdzięczam tym że mieszkam na poddaszu gdzie są wyższe temperatury.
11:38 prawy, dolny róg 😎😎😎
Uciekinier mały
Super filmik
Dzięki :)
Bardzo ciekawa alternatywa dla kanibalistycznych świerszczy, dzięki!
PS: Jak dokupisz mikrofon krawatowy do nagrywania to będzie naprawdę dużo lepiej bardzo niewielkim kosztem :)
Planuje kupić mikrofon, ale to zejdzie się razem z zakupem nowego komputera i sprzętu do kręcenia ;)
Fajny film😉
Dzięki!
Niema to jak słuchać w tle o karaczanach w czasie jak właśnie się goni jednego z pomocą kota bo spierdzielił od
pająka :p
U nas zabawy są gdy niechcący podczas karmienia maluchów uderzę ręką w rant pudełka, w którym jest wylęg. Tylko patrzę jak wszystko najpierw leci w górę a potem setki rozsypują się na stole ...
11:35 prawy dolny róg mały uciekinier hahaha
Norma ;)
Czekam z niecierpliwością na aktualizację hodowli karaczanów i nowe patenty 😎
To jeszcze trochę będzie trzeba poczekać 😅
11:37 prawy dolny rog ucieka karaczan
Przy tak dużej ilości trudno by jakiś nie uciekł ;)
Ja do utrzymywania wilgoci i pojenia karaczanów stosuje duży słoik z założoną szmatką pod nakrętka, w taki sposób aby wystawała poza krawędź słoika. Słoik odwracam i dzięki temu szmatka jest cały czas wilgotna dopóki cała woda ze słoika nie wyparuje. Gorąco polecam ten patent, wydaje się lepszy niż lanie wody bezpośrednio na wytłaczanki
Spoko pomysł
Robiłem tak przez jakiś czas, jednak miałem na tyle krwiożercze karaczany, że pod 2 napełnieniach szmatka była tak pogryziona, że nie nadawała się do ponownego użytku.
@@arent.spiders to miał pan nieźle karaczany 😏
@@arent.spiders tez tak miałem, ale grubsza ścierka z mikrofibry wystarcza na długo
Przecież namoknięta wytłaczanka śmierdzi nieziemsko...
"Nie chodzą po ścianach"- w tym samym czasie po ściance pojemnika chodził karaczan :-P
Dokładnie tak, ale żaden się z tego pudła nie wydostanie ;)
Ja daję grysik warzywny dla królików i też wycinają jak szalone😉
Czego one by nie zjadły?
Polecam do picia hydrożel bez żadnej zabawy z zalewaniem wytłaczanek super sprawa 😁
Nie wiem czy przy takiej ilości karaczanów to opłacalny interes.
Od pewnego czasu planuję przerzucić się na karaczany, a ich chodowla wydawała mi się trochę skąplikowana. Po Pana filmiku ich chodowla wydaje się o wiele prostsza
Jest banalnie prosta :)
super
Dziękuję
Dzień dobry, mam do Pana kilka pytań:
1. Siatkę wentylacyjną, którą Pan wstawił jest metalowa? Ktoś w komentarzach pisał o przegryzaniu przez karaczany siatki i zastanawiałem się czy siatka PVC dostępna w Castoramie zda rezultat. Przy okazji zapytam czy do klejenia takich czy innych elementów związanych z terrarium czy pojemnikiem hodowlanym można używać kleje/silikony „budowlane” czy mogą one być w jakiś sposób toksyczne dla zwierząt?
2. Gdzie można nabyć sito, które używał Pan podczas nagrywania filmu?
3. Czy dezynfekuje Pan pojemniki dla karaczanów, a jeśli tak to jak często, w jaki sposób i czym?
Z góry dziękuję za udzielone odpowiedzi.
Odpowiadam:
1. Ja używałem moskitiery, była bardzo twarda, więc się nie obawiałem. Jednak Przy częstych operacjach przy samlach zaczęła mi się drzeć jak wkładałem jedno pudło w drugie. Obecnie mam zrobione na bardzo drobnej siatce metalowej. Mam pewien kolejny pomysł na zmianę i usprawnienie hodowli więc może za jakiś czas zaktualizuję film o karaczanach tureckich.
2. Sito otrzymałem od kolegi dawno dawno temu, ale jest to dostępne w każdym dużym sklepie na dziale z plastikowymi pudłami np. do żywności itp.
3. Nie dezynfekuję pudeł. Jak samla jest brudna to zwyczajnie odkładam ją do mycia, a daję w to miejsce czystą, umytą wcześniej. Jednak myję samle bardzo rzadko.
@@arent.spiders Co do pytania drugiego to miałem na myśli to, że sito używane przez Pana wygląda jak by było robione idealnie pod te sample, a w sklepach to głownie jakieś spożywcze sita są.
W trzecim pytaniu byłem ciekaw również czego używa Pan do czyszczenia, ponieważ niektórzy nie są zwolennikami używania detergentów. Ja np. używam ocet spożywczy.
@@janmaecki1350 Tak samo jak i w całym domu, używam środków czyszczących, które są zrobione z 98% naturalnych składników. Myję nim także terraria i pudełka.
@@arent.spiders rozumiem, w takim razie dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie odpowiedzi.
Pozdrawiam i czekam na kolejne materiały filmowe
Świetnie :D
Akurat dzisiaj sprzątałem turkom xd
Tak z ciekawości jeszcze zapytam, jaka cena tak około za tak duży pojemnik?
Sprawdź na stronie Ikea pod nazwą samla
@@dematuzero8040 w "isku" cos 80 l ok 50 zl.
Jak dobrze pamiętam 75-80 zł.
Dobry filmik jaka karma do piesków? Jaki smak, bo z rybką coś nie lubią
Mój znajomy ma w pudle z karaczanami pojemnik z wilgotnymi kawałkami kory dębu korkowego, z tego co mówi turki preferują składać ooteki właśnie na tej korze, sam mam zamiar przetestować ten sposób gdy moje turki już podrosną
Już mam w głowie nowy pomysł. Jak go zrealizuje i będzie działał to go upublicznie ;)
@@arent.spiders i, jak?
I jak ten pomysł?
I jak z tym pomysłem?
Sprawdziło się ?
11:37 w lewym dolnym rogu uciekinier
Bo to jeden ;)
Fajny filmik edukacyjny. Pytanko: czy oplaci sie zakladanie hodowli karmowki majac tylko kilka pajakow, powiedzmy 2-5? A jesli tak, to na jaka skale w przyblizeniu?
Raczej nie ma to sensu. Karaczany są na tyle tanie, że szkoda zachodu.
Ja mam 1 i mam hodowlę i traktuje je nie tylko jako karmówka Ale fajnie mi się je Obserwuje tak tylko mówie
Ja mam 4 pająki mam hodowle aktualnie z 200 karaczanów jak robi się ich za dużo zmniejszam temoerature(biore je z kabla grzewczego) 19-22 stopnie w pokoju i się nie rozmnażają a ja moge je skarmić aż będzie zalozmy 70-100 i potem znowu na kabel itd
Cześć. Szukam zaleszczotków- coś wiesz?
Niestety nie :(
Nie lepiej zastosować jako poidło wate w zaktętce?
Nie, watę a nawet szmatki zżerają. Mam już inny sposób, ale pokaże to w następnym materiale o hodowli karaczana.
Ile trwa wzrost od wylęgu do dorosłego osobnika/możliwego do rozmnożenia?
Wszystko zależy od temperatury i ilości pokarmu. W bardzo wysokiej temperaturze (ok. 30-32'C) będzie to trwało około 3 miesięcy.
Mam pytanie jakie wymiary pojemnika powinien dostać pająk który ma 2cm długości.
To wszystko zależy od typu pająka. Nadrzewny, naziemny itp.
Czy jeżeli mialbym zrobione wieczko zrobione z moskitiery to nadawalo by sie to jako wentylacja ? Wielkość podobna do tych od Pana
Tak, jednak musi być szczelnie przylegające to rantów.
Mam pytanie do pana w jakiej tempwratuże najlepiej trzymać ooteki
Ja trzymam w 30-32 stopniach.
Mariusz ile inkubujesz czasu ooteki? Ja mam prawie 2 miesiące przy kablu ok 30 stopni i nic z tego nie ma...
No to dziwna sprawa. U mnie w 30 stopniach klują się po około 4-6 tygodniach. Ważna jest jeszcze wilgotność. Jaka panuje u Ciebie?
A może dało by się jakąś miotełką te oteki strzepywać?
Niestety nie, one są przyklejone do wytłaczanek.
Siemka. Mam takie pytanko ... Jak włożę w pojemnik docelowy mniejszy pojemnik plastikowy z wernikulitem do rozmnożenia karaczanów to będzie ok ? Nie posklejają się ? Wogule czy to będzie dobry patent na rozmnożenie i złożenie jaj w tym pojemniku w każdym bądź razie będzie tam duża wilgotność. Nie mam możliwości przeniesienia otek w inny pojemnik chce wszystko zrobić w jednym pojemniku . Jak myślicie ? Panie Mariuszu może Pan się wypowie ? Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Pozdro
Niezbyt dużo odpowiedzi XD. Sam od pewnego czasu próbuję je rozmnożyć i mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, że pojemnik z wermikulitem nie za bardzo się sprawdza tzn. Miałem wylęg jednak w późniejszym okresie zaczęło się tam robić bardzo brudno, a jako że pojemnik był pełny ootek nie dało się tego tak po prostu wyczyścić. W tym momencie próbuję je inkubować tak jak na filmie... tj. w pojemniku ze zbiornikiem z wodą ( swoją ścianki za bardzo mi parują więc chyba zbyt duży zbiornik z wodą w stosunku to całego pojemnika ). Odradzam też hodowania wszystkiego w jednym pojemniku - bardzo śmierdzi, mokra karma bardzo szybka pleśnieje, a tzw "frass" zaczyna gnić, więc trzeba by było bardzo często czyścić.
Próbowałem trzymać ooteki na włóknie czy wermikulicie. Jednak nie miałem tak dużo wylęgu jak przy metodzie, którą pokazałem w filmie.
Jeszcze jedno pytanko
Czy z ooteki która lekko spleśniała jest jakaś możliwość że coś się wylęgnie?
Ooteka jest pancerzem chitynowym, nie powinno się nic zadziać z zawartością.
Co myślicie o podłożu aktywnym składającym się z torfu , węgla i ekipy sprzątającej skoczogonków , lub stonóg tropikalnych ?
Przy dużej hodowli to raczej średnio pomysł gdzie trzeba odkładać ooteki.
Masz ogromny problem z focusem na filmach. A co do samych karaczanów to pytanie czy są to owady inwazyjne? W razie ucieczki byłby problem z rozpowszechnieniem się owadów po mieszkaniu?
Problem był przed zakupem nowego sprzętu. Jeżeli chodzi o turka to przezyje w domu dosyć długo jeśli ucieknie podrośniety. Wylęg ze względu na niską wilgotność w mieszkaniach nie poradzi sobie i zdechnie.
Oj długo buszują... Potem znajdowałem je nawet kilka miesięcy później pod listwami przyściennymi czy w kuchni... Stopniowym sukcesywnym odławianiem pozbyłem się problemu :)
Kupiłem sobie caribene versicolor l3 i mogę ją karmic dorosłymi sztukami karaczana tureckiego?
Nie. Dla takiej wielkości versicolor odpowiednim będzie karaczan do 1 cm.
Jeśli ma się hodowle 200 sztuk Turków i jak one nawieja to inwazja gwarantowana?
Inwazja raczej nie, ale na pewno nic ciekawego.
Mariusz, zwiało mi dzsiaiaj około 15 sztuk wylęgu (bardzo małe). Czy mogą się rozmmożyć?? co mam robić?
Zdechną. Wylęg potrzebuje wilgoci i pokarmu.
@@arent.spiders dziękuje za odpowiedz, nawet nie wiesz jaka przyniosła mi ulgę :p
Gdzie kupię taka pułapkę bo ostatnio mi trochę uciekło 😅
Na Allegro, pułapka na karaluchy panko
Siemka, A jak sobie radzisz z tym zapachem/smrodem hodowli turków? Pozdro
Mam osobne pomieszczenie jednak przy odpowiedniej wentylacji i niskim poziomie wilgotności zapach nie jest intensywny.
W jakich warunkach przechowywać wylęg, aby rósł jak najwolniej? (Jeżeli mamy tylko kilka maluchów i nie chcemy prowadzi całej hodowli karmówki)
Im niższa temperatura tym karaczany rosną wolniej.
@@arent.spiders a jaka maksymalnie niska może być żeby nie zginęły
Cześć! Super filmik ale mam pytanie. Może się wydawać trochę trywialne ale wydaje mi się istotne i może nakreślisz mi sytuacje. Chodzi o pasożyty, różnego rodzaju nicienie i inne. Będę hodował gada i oprócz "sprawdzonych" hodowoli coś jeszcze jest istotne?(skądś trzeba pierwsze karaczany kupić :P) żeby karmówka nie rozniosła tego dziadostwa.
Jak jest hodowany w domu nie wyłazi na dwór to na 90% nic nie będzie.
Nie znam hodowli karmówki, która robi badania na obecność pasożytów. Chyba, że o czymś nie wiem. Dlatego nie mogę Ci polecić hodowli karaczanów z zapewnieniem, że wszystko będzie ok.
jak myślisz czy taki karaczan nadawał by się jako karmówka dla gekona lamparciego? (ma 3 lata ten gekon już)
Karaczan turecki nie posiada dużo chityny, jednak na ten temat powinien wypowiedzieć się profesjonalny hodowca karmówki lub gekonów.
Skąd bierzesz takie duże pojemniki?
Z Ikea 🙂
Czy jest szansa za wysokiej temperatury i wilgotności dla ootek? Tak jakby je ugotować xd
nie przegryzają tej siatki wentylacyjnej ? u mnie wszystko przegryzły i miałem hodowlę w całym domu C:
Na razie jeszcze nie, nie hodujemy ich długo. Czas pokaże.
Także polecam zetrzeć karmę .Sprawdza się przy młodych
Radzą sobie u mnie z marchewką i suchą karmą bez problemów 😉
Czy jeżeli, nie oddzielałbym ootek, to jest szansa, że i tak chociaż z części będą młode?
Jeśli bedzie wysoka temperatura i w miare wilgotno to tak, jak najbardziej.
..i jak?jakis nowe patenty?wlasnie sie przerzucam na karaczany bo swierszcze mi padały niemilosiernie :( a orzeska trzeba jakos karmic
ps super film :D
Są, ale jeszcze w ramach testów. Jak będzie działało pokaże;)
Siemka mam pytanie znacie jakąś dobra łatwą w wyhodowaniu karkówkę dla modliszek ?
Nie hodowałem zbyt długo modliszek, ale z tego co wiem muszki nieloty są dla młodych modliszek dobrą karmówką.
@@arent.spiders ok thx za odp
Ogólnie ja hoduje modliszki i powiem ze muszki bardzo szybko padają i nie wiem czemu bo miały bardzo dobre warunki to właśnie tymi muszkami jedna z moich modliszek zdechła bo się zaczopowala. Kupiłam wylęg karaczana tureckiego i powiem ze są o wiele lepsze i wygodniejsze w hodowli.
@@sadnes6663 a jak się rozpoznaje że jest zaczopowana ja daje swoim świerszcze kubańskie i raz na tyg mącznika
Czy trzymanie takiego pudełka plastikowego bezpośrednio na podłodze która jest ogrzewana jest ok? Czy za ciepło od spodu im będzie jednak?
Jest ok, często się stosuje ogrzewanie podłogowe w hodowlach.
@@arent.spiders Dziękuję za odpowiedź, a jeszcze zapytam o temperaturę poniżej 20 stopni, bo też mam takie pomieszczenie, w zasadzie nie chce ich mnożyć, ale pytanie czy przeżyją?
@@jaro9135 tak przeżyją ;)
@@arent.spiders To dobrze😁 Bo mam raptem 4 modliszki, na pająka nie mam zgody😁 Dzięki
Nie jestem hodowca ale tak sobie myślę czy jakąś szczotką nie było by szybciej wyciąganie tych ootek
Są przyklejone dosyć mocno. Już mam pomysł jak rozwiązać ten problem, jak zadziała to nakręcę mini poradnik jeszcze raz ;)
Co się stanie gdy kilka dorosłych karaczanów nam zwieje? Rozmnożą się? Jeśli tak to co później
W filmie 7 sposobów na usprawnie pracy pokazuję co trzeba zrobić. Ogólnie jest szansa, że się rozmnożą, ale ich potomstwo będzie miało problem ze znalezieniem pokarmu i warunki panujące w domu nie są dla nich korzyste (niska wilgotność). Chyba, że macie bałagan i wilgoć w domu ;)
a jak pakujesz do wysyłki/sprzedarzy?
W małe sosjerki z kawałkiem wytłaczanki ;)
Czyli jak bym kupił w zoologicznym takie karaczany i były by takie ołoteki i bym je oddzielił do inego pojemnika z wilgocią to bym miał małe?
Tak jest :) o ile spełnisz warunki hodowlane.
Cześć, super poradnik, jednak mam mały problem z moją małą hodowlą:
Nie wiem od czego ale dostały mi się muszki do karaczanów, jest ich dość dużo (pudełko z karaczanami jest ciągle otwarte więc wentylacja jest maksymalna, a jedzenie regularnie wymieniene, więc nic nie gnije), zwłaszcza w inkubatorach gdzie mimo dobrej wentylacji jest tam plaga i zauważam że z ootek przez to kluje się widocznie mniej karaczanów niż powinno. Czy znasz jakiś sposób na pozbycie się much? Bardzo proszę o pomoc bo pomysłów mi już brakuje 😅
Pozdrawiam
Może kup sobie jakąś roślinę owadożerną?
Muchy pojawiają się nawet wtedy, gdy zdechnie jedna sztuka karaczana, której nie zauważysz. Żeby pozbyć się much trzeba zrobić całkowity restart pudełka hodowlanego.
Co z inwzyjnością takiego karaczana? Gdy ucieknie parka np.
Są wszystkożerne i rozmnażają się bez problemu w temperaturze pokojowej.
Jest prawdopodobieństwo że będziesz potrzebował dezynsekcji aby się ich pozbyć (gdy już uciekną i się rozmnożą) Ewentualnie przeszukać cały dom aby znaleźć 3cm karaczany które mogą być wszędzie :D Ale może i wystarczą pułapki i lepy
Kiedyś uciekło mi na mieszkanie około 2000 sztuk, gdy rozbiłem terrarium podczas odkurzania, w którym przejściowo siedziały. Na szczęście miałem właśnie w ręku odkurzacz, więc szybko machałem rękoma XD ... Oczywiście sporo uciekło, ale wyłapały się dzięki lepom, o których opowiadałem w filmie.
Mojemu znajomemu uciekły raptem 4szt. 2 imago i 2 podrostki. Żadne lepy i pułapki nie dały rady wszystkiego wytępić, ma dosyć dużo mebli i innych zakamarków w domu i musiał rozpylić jakiś środek owadobójczy (nie wiem co to było dokładnie) ale zadziałało :D
Ja tak strasznie chciałabym hodować agame ale mam problem z karmowka... Nienawidzę robaków, choc nawet jeśli musiaobym je trzymać u siebie w pokoju 😂 katastrofa już wyobrażam sobie słyszeć w nocy te ich łażenie po pudle... Drugie to rodzice.. ale to swoją drogą
Ostatecznie mam węża zbożowego 🤷🏻♀️
Zawsze to jakiś gad 🙂
A czy te karaczany będą podgryzać rośliny w terrarium? Bo chcę w terrarium z pająkiem zasadzić bluszcz, a on jest trujący
Jest szansa, że podgryzą jeśli wcześniej pająk ich nie zje ;)
@@arent.spiders dziękuję za odpowiedź
Czyli będę musiał karmić ptaszniki po jednym karaczanie, ale częściej, a skakuna na zewnątrz pojemnika
Co gdy uciekną z pojemnika? Gdy będą chodzić po mieszkaniu? Jest szansa rozmnożenia?
Przy wysokiej temperaturze i wysokim poziomie wilgotności tak.
@@arent.spiders temperatura pokojowa ok 22 stopni max
@@warriorwolf6938 raczej bym się nie obawiał. Zawsze możesz kupić sobie lepy na karaczany firmy Panko :)
No dobra ale w tej samli gdzie masz dorosłe karakany jaką masz wilgotność? Nie wyschną te ooteki przez te 3 tygodnie?
W pomieszczeniu gdzie jest hodowla mam ok. 50% wilgotności. W pudełkach gdzie przechowuję ooteki jest kubek z wodą, a samo pudło z małą wentylacją jest zamknięte. Dokładnie tak samo mają dorosłe.
@@arent.spiders jak się podziórkuje w kilku miejscach pokrywę to to wystarczy? (Ok 500szt).
@@truehobby powinno wystarczyć. Jednak lepiej zrobić mniejsze dziurki, a więcej niż kilka dużych.
🕸️🕷️💯
😉
jak radzisz sobie ze smrodem turków? masz osobne pomieszczenie w którym je trzymasz?
Tak, mam osobne pomieszczenie jednak przy odpowiedniej wentylacji i niskim poziomie wilgotności zapach nie jest intensywny.
Co mam zrobić gdy jadę w góry a one zostają i wszystko gnije
Posprzątać :)
@@arent.spiders tylko że ostatnio dałem wodę im to zaczęło gnić a mnie nie będzie 10 dni a wtedy w 4 dni zgniło ps ja je przeniósłem do noweho
@@Oliwier_drzewo_420 a jak dajesz wode?
@@Oliwier_drzewo_420 jeśli regularnie karmisz jakimś owocem który ma dużo wody w sobie to nie trzeba a jak jedziesz możesz dać probówke z wodą jak te w których mrówki się trzyma
To są lepy panko?
Tak jest 😉