КОМЕНТАРІ •

  • @elektrotechnika-krakow
    @elektrotechnika-krakow Місяць тому +1

    Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

  • @kaxuwielki2672
    @kaxuwielki2672 Місяць тому +2

    Po prostu szczęka opada. Mogę się tylko domyślać jak dużo czasu poświęca Pan temu kanałowi. Dla mnie TOP kanał. Pozdrawiam, dziękuję za materiały

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow Місяць тому +2

      Chyba więcej czasu poświęcałem na tłumaczenie po 100 razy tego samego :). A teraz zamiast tłumaczyć - "zobacz film" i oszczędza się czas :). Pozdrawiam serdecznie!

    • @kaxuwielki2672
      @kaxuwielki2672 Місяць тому +1

      @@elektrotechnika-krakow Tylko się cieszyć, że są ludzie którzy chcą się dzielić wiedzą.
      Wszystkiego dobrego

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow Місяць тому +1

      Dziękuję i wzajemnie!

  • @uk4082
    @uk4082 29 днів тому

    Dzięki 👍

  • @jakubstepien7257
    @jakubstepien7257 28 днів тому +1

    2:34 przewód PEN nie może przechodzić przez RCD. Zwarcie L-PEN, jeśli L przechodzi przez RCD powinno być wykryte jako upływność i wyzwolić zadziałanie RCD.

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow 27 днів тому

      Zgadza się, ale ludzie montują RCD w starych instalacjach i myślą że mogą sobie potem gniazda pod napięciem wymieniać, bo przecież zamontowali RCD - to przykład z życia który był jedną z inspiracji, dodam tylko jeszcze że było tłumaczenie "przecież żonie serialu nie wyłączę"...
      I w takim przypadku- nieprawidłowo wykonanej instalacji - jak na schemacie z filmu, jeśli będzie zwarcie L-PEN to RCD nie zadziała - taki sam prąd wypłynie jak i wróci - tak samo jak przez odbiornik. A gdyby PEN nie przechodził przez RCD tylko samo L to RCD powinien zadziałać przy podłączeniu odbiornika i praktycznie uniemożliwić korzystanie z tego obwodu.

  • @robertkowalski4519
    @robertkowalski4519 Місяць тому

    Witam świetny i dający do myślenia materiał.Oczywiście łapa w górę.Jednak w min. 4:42 mówi pan że czas zadziałania rcd przy 30mA może wynieść od 10 do 300 ms.No jednak nie?bo według tej charakterystyki dla aparatu bezzwłocznego czas przy 30mA może wynieść od 1 do 300ms. Zgadza się?

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow Місяць тому +1

      Mniej niż 10ms to czas za krótki - chociażby ze względu na budowę RCD - to mechaniczne urządzenie (te o działaniu bezpośrednim) - styki tak szybko nie zostaną rozłączone - czasy rzędu kilkunastu ms są w dobrych RCD typu A.
      Druga kwestia to tak szybki RCD mógłby reagować niewłaściwie - rozłączać np. przy starcie niektórych urządzeń, czy w czasie burzy.

  • @pkonrad9966
    @pkonrad9966 Місяць тому +1

    11:02 To mam pytanie w związku z rcd. Planuję zrobić nową instalację elektryczną w mieszkaniu tak by od skrzynki bezpiecznikowej do odbiorników z żyłą ochronną. Niestety WLZ jest dwużyłowy. Wnioskuję z Twojego filmu że rcd nie będzie skuteczne gdyż musiałbym mieć żyłę ochronną w WLZ połączą z neutralnym w głównej skrzynce rozdzielczej? Czy wystarczy instalacja trójżyłowa w mieszkaniu gdzie neutralny od zasilania z rcd będzie połączona z uziemieniem odbiorników?

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow Місяць тому +1

      Ważny jest układ sieci - jeśli masz WLZ w TN-C to robisz podział PEN (zalecane jest uziemienie podziału, ale nie jest wymagane, jeśli się da to lepiej uziemić) na PE i N i za punktem podziału masz już osobne PE i N i można zamontować RCD. Gorzej jeśli jest TT.
      Na temat układów sieci jest osobny film na kanale - zapraszam.