Investiční platformy - necháte jim miliony

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 203

  • @lukasinvestor
    @lukasinvestor  4 місяці тому +8

    🎉Díky všem Patreonům a členům na kanálu za podporu!
    www.patreon.com/user?u=100661777

    • @matoushek
      @matoushek 4 місяці тому

      Ahoj. Prosím o radu.
      U Trading 212 mám i po ověření dvou platebních karet (od Airbank) odesláním výpisu z banky a schválením po třech dnech aplikací, stále nastavený limit výběru peněz zpět na svůj bankovní účet pouze na částku, kterou jsem na Trading 212 poslal jako poslední.
      Co s tím? Podpora mě odkazuje na alternativní metody výběru, ale není schopná sdělit jaké. Pokud nemohu v budoucnu vybrat peníze, je to docela kontraproduktivní.
      Ke všemu mě děsí fakt, že když kartu zruším, tak už nevyberu ani částku kterou jsem na trading 212 vložil.

    • @adamsevcik8194
      @adamsevcik8194 11 днів тому

      A přes jakou platformu investujete vy Lukáši díky za odpověď

  • @tomfornusek8748
    @tomfornusek8748 4 місяці тому +4

    děkuji za super video a jsem rád , že si ohodnotil zrovna Portu u kterého jsem skoro 3 roky a jako uplný like jsem moc spokojený , ikdyž chápu že zkušenému investorovi to nedává takový smysl jako obyčejnému smrtelníkovi :)

    • @Snekcat
      @Snekcat 4 місяці тому

      @@tomfornusek8748 Portu je v pohodě 🙂

  • @Ball-RedProduction
    @Ball-RedProduction 4 місяці тому +34

    Souhlasím s názorem Lukáše a jsem rád, že dělá tyhle informační videa. My díky němu víme, že se nám vyplatí, když každý investuje sám za sebe s nižším poplatkem. Jenomže, musíme taky vědět, co koupit, mít strategii a disciplínu. Ovšem pro lidi, kteří se nechtějí vzdělávat a o nic starat, mi třeba Portu přijde, jako dobrá volba.

    • @David_Palka
      @David_Palka 4 місяці тому +1

      Přesně tak, proto jsem zatím investice svěřil investičnímu specialistovi v ČSOB, který je se mnou pravidelně v kontaktu, řekne mi svůj názor a doporučení a takto mi to už 2 roky funguje. Pracuju cca 11 hodin denně v průměru a nemám čas se věnovat skládání si portfolia a sledování trhu. Takže vzdělávat se sice snažím už sledováním a chytáním těchto informací, nicméně pořád jsem rád, že se moje peníze za poslední 2 roky úročily se značně lepším výsledkem než na spořících účtech :D Ale do jiných forem investování se asi časem taky prokopu. Teď ten čas raději ale věnuji vyděláváním těch peněz, což je popravdě jistější a rychlejší 😃

    • @ch3vr0n123
      @ch3vr0n123 4 місяці тому

      @@David_Palka tak si jeste bokem odkladejte do ETF SP500 a za par let mozna zjistite, ze ho vas ''poradce'' neprekona

    • @Akamnorka
      @Akamnorka 4 місяці тому +1

      @@David_Palka Bankéři nejsou tvojí kamarádí a banky mají největší poplatky že všech v investičním světe :)

    • @David_Palka
      @David_Palka 4 місяці тому +1

      @@Akamnorka Nikde jsem vážený pane nepsal nic o tom, že je bankéř můj kamarád. A nikde jsem tu nikomu nic o výši poplatků nevyvracel ... takže mnohokrát děkuji za moc přínosnou informaci. Přeji příjemný den :)

    • @official.ravens
      @official.ravens 4 місяці тому +3

      @@David_Palka největší chyba mít bankére a podobně bereš si totiž rady od člověka co ty peníze nemá a to nemluvě o ještě větších poplatcích... Nejlehčí pro člověka co nemá čas jsou právě ETF a během toho co investuje do ETF se sem tam může trošku vzdělávat. :)

  • @VybaveneVeducko
    @VybaveneVeducko 4 місяці тому +5

    Ahoj, ďakujem krásne za video. Už roky na Slovensku s mojimi kolegami tvrdíme, že manažérsky poplatok (x % p.a. z objemu) nemá v pasívnom a nízko-nákladovom investovaní čo robiť. Taktiež všetkým odporúčam, pozrite si svoje investície, či tam náhodou tento poplatok máte alebo nie. Pre 99% ľudí je ETF fond kopírujúci index S&P 500 jasná voľba. 🙌🏻

  • @RadekVojkůvka
    @RadekVojkůvka 4 місяці тому +15

    Na DIP je Portu super. A vzhledem k tomu, že po 10 letech už mi bude 60, tak má pro mě s příspěvky zaměstnavatele a daňovým odpočtem už i smysl. Nicméně vratka na dani a zbytek investic jde do XTB.

    • @Razi5131
      @Razi5131 4 місяці тому

      Přesně kvůli DIP mám Fondee. Můžu si odečíst z daní a částku reinvestovat. To mi ty poplatky snad nahradí. Mám horizont 20 let a každý rok dostanu na daních zpět přes 10 tisíc.

  • @olafhappyson
    @olafhappyson 4 місяці тому +84

    Cením si toho co děláte, jsou to užitečné informace, ale to za co se platí u takových společností je to, že informace k investicím nabízí Českém jazyce s Českou podporou a zároveň licencí ČNB, což bych si trochu rýpnul, narozdíl od vás :) . Jasně, zkušený investor by si řekl, že to nepotřebuje, ale pro lidi co nad tím nechtějí moc přemýšlet a chtejí peníze mít jinde než na spořících účtech je to poměrně dobrá varianta.

    • @servisak
      @servisak 4 місяці тому +17

      XTB nabízí podporu v českém jazyce, podpora sídlí v Praze, pokud se nepletu. Portu je dobré pro naprosté začátečníky, co znají maximálně stavební spoření. Já třeba na portu oceňuji investice pro děti, poplatek 0,25% u nižších částek už lze akceptovat. Pokud člověk plánuje jednorázovou vyšší investici na delší čas, pak ten poplatek je ještě šílenější. Portu si zajisté své klienty najde, ovšem zaměřuje se primárně na méně finančně gramotné, ale jako první krok do světa investic to není špatné.

    • @jandrbal1107
      @jandrbal1107 4 місяці тому +3

      Argumentace licencí ČNB je úplně lichá, tu měla i fialova kampelicka -😅🙈

    • @olafhappyson
      @olafhappyson 4 місяці тому

      @@servisak Ano, XTB tu podporu ma a zase to neni spatna volba. Jen bych tak jednodusse neodsuzoval uzivatele Portu, kazdy ma nejaky svuj duvod proc platformu vyuziva a davat je vsechny do kolonky mene finance gramotnych v momente kdy investuji mi neprijde spravne. Ocividne nad tim uz trochu premysli a nemusi to byt finalni destinace. Alespon neziji od vyplaty k vyplate a aspon neinvestuji pres banky.

    • @olafhappyson
      @olafhappyson 4 місяці тому

      @@jandrbal1107 rad bych reagoval bohuzel o fialove kampelicce nemam zadne informace, kazdopadne budu rad kdyz se podelite o vice informaci.

    • @GOMOSEF
      @GOMOSEF 4 місяці тому

      ​@@servisakXTB nenabízí Dvoufázové ověření ani Google Authenticator. Proto tam hodně lidí nechce ukládat celoživotní úspory.

  • @OndraDupala
    @OndraDupala 4 місяці тому +4

    Ahoj Lukáši, jakou investiční kalkulačku používáš prosím ve videu ? Předem děkuji 🙂

  • @TBP955
    @TBP955 4 місяці тому +3

    Sakra, tvoje videa jsu zatracene dobra a informativni. Ondrovi Koberskemu nejde uprit, ze privedl k tomuto investorskemu smysleni mnoho lidi, ale posledni dobou brutalne smeruje spise k makreting stylu Honzy Medveda nebo jak se ten otravnej typek jmenuje. Cili palec nahoru a pokracuj dale, a za me radsi tato kvalita nad kvantitou.

  • @tomfornusek8748
    @tomfornusek8748 4 місяці тому +60

    chtěl sem investovat , ale nerozumím tomu a Portu mi přišlo jako nejlepší možnost .. nastavíš si trvalý příkaz a o nic se nestaráš a ano mají poplatek a nejnižší o proti konkurenci a co si budeme nikdo to nebude pro vás dělat zadarmo za mě super možnost pro lidi co chtějí a neumí investovat :)

    • @ch3vr0n123
      @ch3vr0n123 4 місяці тому +11

      za lenost se plati

    • @GOMOSEF
      @GOMOSEF 4 місяці тому

      ​@@ch3vr0n123To není o lenosti.

    • @shiroitwo
      @shiroitwo 4 місяці тому +14

      Za 20 let budeš vybírat 5 miliónů a kolega co bude investovat s rozumným brokerem vybere 8,5😊. Ony ty setiny z celkového portfolia udělají hodně.

    • @m0ses296
      @m0ses296 4 місяці тому +4

      Určitě je to lepší, než neinvestovat vůbec. ;)

    • @Snekcat
      @Snekcat 4 місяці тому +3

      Portu je v pohodě. Tohle video je trochu zavádějící 😊

  • @drommer007
    @drommer007 11 днів тому

    Super video, Lukáši. Všem neustále už dlouho říkám, že portu jsou zloději 😂

  • @zamrjan
    @zamrjan 4 місяці тому +3

    Založil jsem před 2 lety na portu dětský účet, kde je poplatek 0,25% a vkládám každý měsíc 1000 Kč a nic neřeším. Jinak ale už 3 roky investuji v T212, kde mám vytvořeny svůj koláč, do kterého pravidelně investuji. Po zhlédnutí videa jsem na váškách, zda portu nezrušit a nevytvořit si ještě jeden obdobný koláč na T212 a v podstatě zisk z portfolia mohu dceři předat kdykoliv. Jaký na to máte názor a využívá někdo dětský účet na portu ?

  • @72siux
    @72siux 4 місяці тому +1

    Perfektní informace.

  • @DavidBartas
    @DavidBartas 4 місяці тому +2

    Poplatky jsou určitě relevantní téma. Náklady má tedy i obchodování přes brokera. Největší problém jsou převody měn a poplatky za zahraniční platby. Pak ještě samozřejmě řídit si portfolio sám a dělat jednotky či desítky pravidelných nákupů měsíčně vyžaduje velkou disciplínu. V USA Vanguard nabízí daleko lepší služby než Portu za daleko nižší poplatek. Ale tam si Čech účet neotevře. Náš trh k tomu musí dospět i svým objemem a tlakem na výhodnější služby.

  • @martinvalentacz
    @martinvalentacz 4 місяці тому +2

    Dík za video. Rád tady taky sleduju Investiční bramboru, ale někdy se mi zdá, že má s tím Portu spolupráci a já to vidím spíš tak jako ty. Dneska jsem se dozvěděl, že prý Partners banka má DIP s poplatkem 0 % za držení. Nemám to ověřené, ale vadí mi ty poplatky 0,5 % u jiných institucí. Nechceš udělat nějaké porovnání? Neni v tom někde bota? Asi by to chtělo i vzít v potaz, za jakých podmínek jde DIP pak přesunout jinam, protože se bavíme o desítkách let držení a situace se může měnit, tak je třeba být volný.

  • @PetrPitakM
    @PetrPitakM 4 місяці тому +7

    Proč není fixace pro každého? A že se ztrácí možnost nakládat s penězi? Nakládat s penězi můžu úplně stejně bez ohledu na fixaci. Jen když je vyberu před zafixovaným termínem, musím onu část slevy vztahující se na vybíranou částku doplatit. Nikdy na tom tedy člověk nebude hůř, než kdyby program slev vůbec nevyužil. A pokud má portfolio nad 5 mil. a připočítám slevu na 15 letou fixaci, tak je poplatek 0,24 ročně

  • @jandosedla9856
    @jandosedla9856 4 місяці тому +15

    Tyhle přepočty jsou imho hloupost. Největší část poplatku za celou dobu držení zaplatí člověk až na konci sledovaného období, kdy má na účtu nejvíce peněz. U Portu jte ale vlastník ETF a můžete si je převést bez problému k jinému brokerovi, kde jsou poplatky nižší nebo žádné. To zřejmě v Portu vědí a poplatky snížily. Je naprosto zavádějící počítat se současnou výší poplatků v období za 15 nebo 30, když půjdou velice pravděpodobně dolu.

    • @TheDoubleBum
      @TheDoubleBum 4 місяці тому

      Velice pravděpodobně nebo určitě?

    • @jancxbvfbbv7980
      @jancxbvfbbv7980 4 місяці тому +3

      Nebo nahoru😂

    • @jandosedla9856
      @jandosedla9856 4 місяці тому

      @@jancxbvfbbv7980 kdyby šli nahoru, tak lidi vezmou svoje ETF jdou jinam.

  • @18klimi
    @18klimi Місяць тому

    Já třeba kupuji etf sám na sebe. Ale byl čas, kdy jsem si bral hypoteku a jeste jsem se o investice moc nezajímal. No a nechal jsem si udělat active Invest dynamický u společnosti Conseq. No jenže tak je poplatek za správu myslím 2,5% což je uplnej extrém. A teď moje otázka. Investují tam už 7 let, a ptám se. Nechat to běžet a dál a nebo to zrušit a narvat to do nějakých etf? Všem děkuji za odpověď, a kdyby odpovědi přímo Lukáš, tak by to bylo úplně nejlepší. 😀🙂

  • @ovcimluvcacek1772
    @ovcimluvcacek1772 28 днів тому

    Pokud se rozhodnu převést portfolio z portu na XTB na předpokládám, že se mě týkají daně že ano?

  • @ivobojas8775
    @ivobojas8775 4 місяці тому +2

    Začal jsem letos s Portu a T212 a po nějaké době provedu srovnání. S dovolením se zeptám jako jantar: Je lepší do ETF investovat pravidelně (např.měsíčně), nebo nasypat peníze najednou, když chci investovat dlouhodobě 15-20 let a předpokládám, že ETF budou dlouhodobě růst? Za druhé mi není jasné složené úročení u investování do ETF. Chápu to tak, že každý měsíc nakoupím nějakou část akcií za nějakou hodnotu a když akcie (ETF) rostou v čase (a někdy klesnou), tak rostou (a občas klesnou) moje zisky v čase. Kde se vezme to složené úročení? 🙂 Díky.

    • @dusanpra
      @dusanpra 4 місяці тому +1

      Určitě lepší pravidelně měsíčně. Při jednorázové větší investici se ti nepodaří načasovat, kdy koupit nejlevněji.

    • @GTrivia
      @GTrivia 4 місяці тому +1

      @@dusanpra Ale zároveň pokud přijde třeba 1 roční bullrun, který by měl malou korekci a další bullrun, tak je lepší tam mít ty peníze co nejdříve :) a zase naopak přijde bear run..... a je lepší nechytat padající nůž

    • @aza_palms6833
      @aza_palms6833 2 місяці тому +1

      Ahoj, rozhodně je lepší investovat měsíčně, protože každý měsíc kupuješ akcie za jiné ceny někdy za méně a někdy naopak za více což se ti zprůměruje, také ti to prodlužuje tvůj investiční horizont.Naopak kdyby jsi tam dal peníze najednou tak mas kratší investiční horizont protože za tu dobu co jsi tam mohl dávat postupně nějaké ty částky jsi si šetřil a dal jsi to tam až později , také se muže stát ze buďto nakoupit velmi dobre kdy ceny akcii budou dole a nebo naopak kdy ceny akcii budou velmi vysoké.
      Složené úročení funguje na principu že když třeba zainvestuješ 1000kč a ročně budeš mít 10% zhodnocení tak nakonci mas 1100kč a další rok třeba bude the zhodnocení 5% tak mas 1100kč +5%z tech 1100kč což je to složené úročení .Nabaluje se to na sebe takže je dobre mít dlouhý investiční horizont.Musis ale také počítat s tím ze to nějaký rok bude mít horší návratnost .

  • @ondrejnetolicky6665
    @ondrejnetolicky6665 4 місяці тому +1

    Jak by vycházeli roboporadci v porovnání s bankami, či společnostmi jako Conseq, Uniqa, Amundi, Axa apod.? Řekl bych, že robo jsou alternativou právě k těmto institucím a ne k brokerům. Díky.

  • @jarod72pm
    @jarod72pm 4 місяці тому +1

    dobré video které mi pomůže ještě eliminovat některé ETF díky jejich poplatku ;-)

  • @DavidTIB-vl2yi
    @DavidTIB-vl2yi 4 місяці тому +2

    Jaký dip bych měl tedy zvolit na důchod? Koukal jsem ještě na J&T Opportunity a tam je ještě vstupní poplatek 3% z předem smluvené částky, ale zase tam je portfolio manager, který každý den kontroluje portfolia a přelévá peníze tak, aby je zhodnotil/nepřišel o pár %. Je dobré do toho jít ? Důchod mě čeká až tak za 38 let a rád bych si spořil tak, že o tom vůbec nebudu vědět. Popřípadě co bych měl zvolit?

    • @vladimirkocvara7333
      @vladimirkocvara7333 4 місяці тому

      V kazdon pipade dlhodobo investovat. Metod je vela. Mozete sa tomu venovat cele dni,alebo ani velmi nemusite vediet ze investujete. Dolezite je aby to trvalo co najdlhsie.Vyberete firmu, metodu, zadate trvaly prikaz a to je cele. Ale musite vediet co je vas ciel s mat v tom aspon zakladnu orientaciu. Na tomto je vidiet ako zalostne zlyhava nase skolstvo v tej najzakladnejsej priprave na zivot.

    • @DavidTIB-vl2yi
      @DavidTIB-vl2yi 4 місяці тому

      @@vladimirkocvara7333 Přesně tak, o DPS vím, že se mi moc nevyplatí, kvůli daním 15% a teoretickým změnám ze strany státu, tak tedy zbývá DIP a teď otázkou jak do DIPu investovat... Je možnost portu a těchto aplikací (nemyslím si, že je sem možné, aby přispíval zaměstnavatel) a nebo DIP bank, které teoreticky mohou mít vlastní indexy té jejich banky a nebo pak toto jako je J&T opportunity a nebo Efektika, tam je ale pak vstupní poplatek 3% z té celé částky, což 38let spořit 2000kč měsíčně pak děla cca 27000kč jenom vstupní poplatek... Potom je otázkou, jestli všichni nabízí "podobnou" službu za stejné riziko? To už nevím. Absolutně se nemohu rozhodnout do čeho... Teoreticky rodiče neví, ale konzervativně by se spoléhali raději na stát (DPS). Bankám nemohu moc věřít, protože mi doporučí jen jejich produkty, ale neřeknou co pro mě je vhodné... A finanční poradci mi doporučí jen to z čeho mají největší provizi. Chápu, že mi nemusí radit zle, ale přeci jenom nechci živit finančního poradce tím, že budu investovat do toho co mi on řekl. Nejjednodušší možnost tedy bude se někoho zeptat na ulici, nebo tady na internetu, protože fakt nevím :D. Chci si dejme to mu dávat 2000 kč měsíčně po dobu 38 let na důchod. Ze svého příjmu mám část na aktivně spravované akcie, které si nakupuji podle svého (možná rizikového) portfolia a T212, ale vím, že pokud o to příjdu, tak mi to až tak vadit nebude, protože s tím od začátku počítám a podle toho s tím tak nakládám...

    • @dusanpra
      @dusanpra 4 місяці тому

      Určitě bych se vyhnul vstupnímu poplatku 3%. To je fakt šílenost. Takové portu vstupní poplatek vůbec nemá

    • @DavidTIB-vl2yi
      @DavidTIB-vl2yi 4 місяці тому

      @@dusanpra Portu ne, ale třeba J&T opportunity ano. A Efektika také. Mělo by to mít přidanou hodnotu v tom, že je tam člověk co s tím portfoliem neustále pracuje a přelejvá ty peníze tak, aby v tom byla větší výnosnost a menší ztráty, ale nevím... To mám zase jen info od poradců a tak.

  • @AplikovanáEkologie
    @AplikovanáEkologie 4 місяці тому

    Jaký je Váš nejhlavnější broker prosím? Děkuji
    S pozdravem

  • @MirecBorec
    @MirecBorec 4 місяці тому +3

    Ahoj Lukáš, čo hovoríš na ETF Nasdaq 100? Je to podľa teba dobrá dllhodobá investícia?

    • @TommaxBouska
      @TommaxBouska 4 місяці тому

      Ahoj, nejsem Lukáš, ale Nasdaq jsou kvalitní firmy a dle historie mají stabilní výnos. Pokud máš dlouhý horizont před sebou tak bych se určitě nebál zahrnout do portfólia :) ( Můj názor, né investiční rada )

  • @janrenza2561
    @janrenza2561 4 місяці тому +4

    U pokročilých lidí to chápu. Ale tady jsme v zemi stavebek a spořáků. Takže bych se tu vysral na nějaký poplatky v tuhle chvíli. Až se lidi přepnou můžou se řešit velikosti poplatků😀

  • @ladislav8115
    @ladislav8115 4 місяці тому +1

    Jednoduše si každý musí zvážit jaké poplatky je ochotný platit.
    Já mám aktuálně na mé portu investici poplatek 290,- měsíčně (3 480,- ročně) ale jenom na dividendách mi ročně přijde zhruba 35 000,- (daň již započtena)
    Za mě úplně v pohodě, zároveň počítám že danou investici vyberu dříve než objemově přesáhne 5 000 000,-

  • @funes209
    @funes209 4 місяці тому +2

    Mám 1rok peníze v Portu a pravidelně investuji. Co teď s tím? Nerad bych to vybíral a platil daň z příjmu, abych pak znovu nakoupil portfolio třeba na T212. Takže nechat tam portfolio do 3 let pro časový test? Pak to vybrat a pokračovat na platformách? .. díky za radu!

    • @TheDoubleBum
      @TheDoubleBum 4 місяці тому

      Tak to asi záleží na aktuální výši portfolia a aktuálním zisku. Platí se daň ze zisku, takže jestli tam žádný zisk není, tak si to lze převést a nic nedanit. Dále se třeba neplatí daň z obchodů do výše 100k ročně (tady je to příjem ne zisk), takže jestli je to portfolio menší než 100k, tak to lze vybrat a přesunout také bez danění. Pokud je to portfolio větší a je tam už za rok nějaký zisk, tak bych to nechal ležet a začal investovat jinde a přesunul to za 3 roky. Zaplatit 3x 0,5% z roční investice je stejně prd, pokud je záměrem investovat pravidelně 15+ let. Jde o to, neplatit ten poplatek 15+ let ze všech investovaných peněz.

    • @spaceshipearth356
      @spaceshipearth356 4 місяці тому +2

      Pokial tam nemas velku investiciu, tak kludne nechaj dobehnut casovy test. Ja cakam takto na finax a tento mesiac planujem zrusit ucet. Ale dobre si rozmysli ci ozaj z dlhodobeho hladiska radsej nepreferovat brokera s lokalnou kamennou pobockou. To moze byt casom dolezite. Po skusenostiach s coinbase a binance kryptoburzami by som dobre rozmyslal ci mi zato stoji riesenie nejakych problemov iba online. Aby si potom zbytocne nepredaval a zasa nepresuval alebo platil za prevod cennych papierov k druhemu brokerovi.

    • @m0ses296
      @m0ses296 4 місяці тому +3

      Pokud tam máte pod 100 000 Kč splňujete hodnotový test, dá se to vybrat a daně řešit nemusíte. Pokud tam máte víc, tak bych počkal. Resp můžete každý rok vybrat maximálně 100k.

    • @funes209
      @funes209 4 місяці тому

      @@m0ses296 mám tam víc. A na T212 jsem letos už udělal par nákupů a prodejů. Trochu teď nevím co s tím. Vidím to na 3lety časový test..

  • @LFichna
    @LFichna 4 місяці тому

    Sám přes jednu z nich investuji a jsem rád, že jsem ji našel. Spoustu mě naučila, otevřela mi oči a dveře do světa ETF. Jsem za to zkušenost rád. Jakmile ale projdu časovým testem, tak investici přesunu k brokerovi.

  • @matoushek
    @matoushek 4 місяці тому +1

    Ahoj. Prosím o radu.
    U Trading 212 mám i po ověření dvou platebních karet (od Airbank) odesláním výpisu z banky a schválením po třech dnech aplikací, stále nastavený limit výběru peněz zpět na svůj bankovní účet pouze na částku, kterou jsem na Trading 212 poslal.
    Co s tím? Podpora mě odkazuje na alternativní metody výběru, ale není schopná sdělit jaké. Pokud nemohu v budoucnu vybrat peníze z výnosu, je to docela kontraproduktivní.
    Ke všemu mě děsí fakt, že když kartu zruším, tak už nevyberu ani částku kterou jsem na trading 212 vložil.

    • @x55554
      @x55554 4 місяці тому +1

      Trading na kartu posílá jakoby "refund" a ten zpravidla jde jen na částku kterou si zaplatil, i kdyby karta byla zrušena, či expirovala peníze stále přijdou.
      Pak také záleží na typu karty, pokud je to karta visa tak jde na ní poslat peníze i víc než bylo vloženo. Pak trading nabízí podle mě i výběr na bankovní účet, jen problém je v tom že jejich účet je ve Francii a posílají to Swift platbou (případě že trading účet je v CZK). Za swift si banka může účtovat docela vysoké poplatky

    • @matoushek
      @matoushek 4 місяці тому

      @@x55554 diky za odpověď, uz jsem na to přišel, stacilo ověřit ještě bankovní účet a je vše v pořádku. Co jsem zkoušel vybírat jak eura tak CZK, bylo vše bez poplatku na Český bankovní účet.

  • @radovankubat4065
    @radovankubat4065 4 місяці тому +4

    Zcela souhlasím. Požadovat poplatek za služby je samozřejmě zcela v pořádku. Cena ale musí být výhodná i pro zákazníka.
    Když jsem objevil Portu, tak jsem byl nadšený (i proto, že Portu zavedlo DIP mezi prvními), mé nadšení ale postupně opadlo. Tohle video mě utvrdilo v tom, co jsem si myslel a dodalo mi další zajímavé a užitečné informace.
    Pokud by portfolio sestavil specialista podle mých potřeb a jednou za rok poskytoval konzultaci a portfolio upravoval, tak by ty poplatky mohly být přiměřené. Za automaticky generované portfolio jsou ale příliš vysoké.
    Po shlédnutí tohoto videa přemýšlím pro koho by mohly být investiční platformy výhodné. Asi hlavně pro lidi, kteří investují velmi malé částky v kratším horizontu. Po zavedení investičních plánů u brokerů přišly investiční platformy o výhodu v podobě úspory času.

    • @Blecek
      @Blecek 4 місяці тому

      Perfektně sepsáno, podepisuji v plném rozsahu 👍

  • @MichalKoutský-z9p
    @MichalKoutský-z9p 4 місяці тому +1

    Konecne to o tom portu nekdo rekl

  • @lukasvalkovic2205
    @lukasvalkovic2205 4 місяці тому

    Co si myslite o Birdwingo?

  • @alfonsschnabel7089
    @alfonsschnabel7089 4 місяці тому +4

    Portu mam jen kvůli DIP!!! Sestavil jsem si ho z S&P500 a All-world 50:50, zaměstnavatel mi teď začne na nej prispivat. Furt lepsi, nez na penzijko nebo jak se to ted jmenuje.

    • @tomas8773
      @tomas8773 4 місяці тому

      A proč nemáš normálně brokera?

    • @komentakom2967
      @komentakom2967 4 місяці тому

      ​​@@tomas8773protože DIP....

    • @alfonsschnabel7089
      @alfonsschnabel7089 4 місяці тому

      @@tomas8773 a kdo říká že nemám normálního brokera? Mám 4 (T212, XTB, Degiro, Patria), tak pokud je to málo, tak můžu třeba ješte přemýšlet o dalším, ale zatím mi to takhle stačí, jak jsem psal, založil jsem si Portu jenom kvůli DIP

    • @LFichna
      @LFichna 4 місяці тому

      @@tomas8773 který broker dělá DIP?

    • @raziel628CZ
      @raziel628CZ 4 місяці тому

      @@tomas8773ktery broker umi DIP?

  • @TomasMisura
    @TomasMisura 4 місяці тому

    pravdu povediac som tychto platformach nevedel, ale si je dobre vediet,ze existuju

  • @jankomrkva7705
    @jankomrkva7705 4 місяці тому

    Ahoj lukáš, vedel by si sa prosím pozrieť na jednu z novších investičných aplikácii menom birdwingo. Chcel by som vedieť tvoj názor na túto aplikáciu.

  • @mipecz
    @mipecz 4 місяці тому

    Páni. Mega. Sice neinvestuji, ale super video

  • @tomasprchal7334
    @tomasprchal7334 4 місяці тому +5

    Ano, investovat po vlastní ose bude vždy levnější. Jen záleží, aby to lidi těch 15+ let fakt vydrželi a neodpadli v dobách, kdy se tolik nedaří, nebo se do života dostanou další povinnosti a "žrouti času". Portu mi za ten poplatek taky řeší směnu měn v rozumném kurzu, přehledné daňové podklady, které ušetří čas (v porovnání třeba s tím, co dostávám od XTB) a jejich řešení frakcí údajně nemá problém s případným použitím časového testu. Já to beru jako mezistupeň pro lidi, kteří nechtějí fondy od bank a zároveň se nechtějí s*át s tím, řešit si to po svém a pro každého appkoví brokeři taky nepůsobí úplně důvěryhodně.

  • @js2175
    @js2175 4 місяці тому

    Hele dobrý. Portu a podobné jsou nyní super na DIP, když při investici 2000Kč mi zaměstnavatel přidá cca 700Kč a státní příspěvek cca 340Kč a najednou zisk cca 50% + výnos investic. Na toto jsou tyhle platformy super, ale jak říkáš, poplatky udělají velký rozdíl.

    • @psyfreaky5857
      @psyfreaky5857 2 місяці тому

      Můžu poprosit o vysvětlení? 2000 je vklad, 700 je taky vklad (ne zisk), státní příspěvek 340 se vezme kde? (odpočet DIP zvýhodní o 100 Kč). Kde je ten zisk 50 %? 😀

  • @kolejar8
    @kolejar8 4 місяці тому +2

    Myslím, že hlavní otázkou je otázka daňová, když dochází k automatickému rebalancování portfolia - jak pak splnime casovy test?

    • @andrejsnajdr2673
      @andrejsnajdr2673 4 місяці тому

      To nevím, ale u fondů se to neřeší tam člověk vlastní podíl toho fondu a pokud ho neprodám do tří let tak časový test platí, pokud to mají nastaveno nějak podobně, třeba že kupuji nějaké portfolio, mohlo by to fungovat podobně. Reálně kdyby to fungovalo jinak tak to bude pro lidi spíš složitější než jednoduší.

    • @servisak
      @servisak 4 місяці тому

      Pokud je rebalancování prováděno ETF, pak se člověk o nic nestará, ale pokud rebalancování je prováděno nákupem a prodejem ETF, pak zde platí pravidla 100.000 Kč, nebo 3 roky časový test.

    • @vladimirkocvara7333
      @vladimirkocvara7333 4 місяці тому

      To je problem Portu aby to zabezpecil.

  • @DarkJosh_CZ
    @DarkJosh_CZ 4 місяці тому +11

    Začal jsem na stejno s Portu a T212 a zjistil jsem že obojí dokáže vydělat, ale Portu hlavně sobě a T212 mě :D . Takže Portu jsem po roce radši převedl. Bral bych podobné video třeba na Conseq Active

  • @Mori7261
    @Mori7261 4 місяці тому

    Portu využívám pouze na DIP. Snad nějaka společnost přijde ještě s lepšíma podmínkama :)

  • @michalriedl1577
    @michalriedl1577 4 місяці тому +1

    Kdybys do toho započítal DIP , bylo by to myslím reálnější. Většina klientů těchto platforem totiž investuje pod 4k/měs., často i jen 1000 a to zde jde jednoduše převést na DIP na rozdíl od 212 atd.. to bych řešil, až pokud mám více prostředků. Možná by stálo za to, natočit video na stejné téma ještě jednou kdy to ještě dává Portu smysl, za mě je to ta hranice 4000kč.

  • @jandobes8970
    @jandobes8970 4 місяці тому +4

    Tak už víte kdo vydělává na burzovních obchodech
    Obchodníci :-)

    • @peliculiar
      @peliculiar 4 місяці тому +1

      Když už tak makléři (zprostředkovatelé), obchody v nějaké míře automatizace dělá uživatel sám.

  • @martinsnejdrla2415
    @martinsnejdrla2415 4 місяці тому +6

    Ahoj. Investuji na portu 2 roky s rizikem 10. Za tu dobu mi portfolio hodilo teď aktuálně 36% na trading212 investuji asi o půl roku dýl ( většina peněz je v etf ). Ale zhodnocení mám pouze 26% ( bez dividend) . Takže nevím co dělám špatně na tradingu a nebo jestli je portu nějaký podvod , ale po dvou letech můžu za sebe říct že i kdyby tenhle trend trval po celou dobu mého investičního horizontu tak má portu o 1/3 lepší návratnost než moje vlastní portfolio. Tzn. Poplatek 0.25 % mě asi netrápí

  • @tomasjansa7602
    @tomasjansa7602 4 місяці тому

    Hezký den Lukáši. Děkuji za výborné video, ale mám jeden dotaz. U žádného brokera jsem nenašel možnost zřídit si účet pro dítě. Fondee nabízí dětsský účet s poplatkem 0,20% + 0,15 je polatek ETF a tvrdí že to je končená. A účet je vedený na děti. Sice jako zástupně stejně pořád na peníze můžu, ale ten pocit že člověk spoří dětem má svou hodnotu. I toto vám příjde tak nevýhodné a drahé?

  • @Zakousnu
    @Zakousnu 4 місяці тому

    Dobrý den,
    mohli byste, prosím, přidat titulky k vašim videím? Vaše videa jsou úžasná, ale jsem nedoslýchavý a mám problém všemu porozumět.

  • @anetakubatova1317
    @anetakubatova1317 4 місяці тому

    Ahoj Lukáši, koukala jsem se na vynosnost indexu sp 500 a nevíš proč je takový rozdíl ve vynosnosti samotného indexu vs jeho etf? To by přeci mělo kopírovat index, ne? Index má vynosnost okolo 230% ale etf CSP1 317%. Co mi uniká? Dávalo by mi spíš smysl kdyby etf mělo nižší výkonnost než samotný index (poplatky, odchylky od sledovaného indexu aj.)

  • @EmpfaGee
    @EmpfaGee 4 місяці тому +2

    Rozumím informovat, ale ty z toho děláš problém….
    To je jako s jidlem v restauraci nebo doma, jde o komfort a “jistotu” dobrého jídla/investice.
    Nevidím v tom takový problém, ale třeba jsem to nepochopil správně

  • @orthodoxyon1
    @orthodoxyon1 4 місяці тому

    co rikas na finax ?

  • @jaroslavsrnak499
    @jaroslavsrnak499 4 місяці тому

    Ja som si skoro pred 3. rokmi zalozil a zafixoval na 3r. Cize mam dobry vynos, ale stale nedostacujuci. Tento rok mi skonci a presuniem inam 😊

  • @Bzukcuk1
    @Bzukcuk1 4 місяці тому

    Zrovna tohle jsem slyšet nechtěl.

  • @zdenyberry1179
    @zdenyberry1179 4 місяці тому

    👌

  • @tomashudok9387
    @tomashudok9387 4 місяці тому +5

    Investujem do portu na crypto 1%poplatok a 1% TER. Ja viem je to strašné veľa ale pri btc sa to dá prežiť pri tej volalite. A časom jak tam bude viac peňazí sa ten poplatok trochu zmenší. Robím to hlavne z dôvodu že tu platí ročný test a pri výbere nemusím platiť dane. Inak sú na Slovensku dane spolu na krypto cca 40% a to je strašné.
    Myslíš že som sa rozhodol správne? Držať chcem max do 10 rokov a potom peniaze preliať do portfólia na xtb.

    • @Dividendovy_investor_Tom
      @Dividendovy_investor_Tom 4 місяці тому +2

      Investice do krypta přes portu je super volba. Také nad tím dost uvažuji. Ty daňové benefity jsou opravdu skvělé.

    • @robio_sk
      @robio_sk 4 місяці тому

      Presne tak som zacinal pred rokmi aj ja v Portu. Ked som este nevedel o ETF skoro nic. Potom som zistil, ze mi stacia 2-3 ETF, napr. SAP500, Nasdaq, pripadne celosvetovy MSCI. Nic viac beznemu smrtelnikovy netreba. Otvoril som si XTB ucet a odkedy maju investicne plany, tak je to tak jednoduche ako v Portu. Pridas si tie iste ETF , trvaly prevod a sporis pravidelne. Aj to iste Bitcoinove ETN od Vanecku je v XTB, co v Portu. S tym istym sialenym TERom 1%. Akurat ETN na Ethereum v XTB este nemaju, ako v Portu. Cize dovod na Portu sa po case uplne stratil. Ked presiel casovy test, zrus Portu a zaloz si v XTB ucet, alebo v Lynxe, prip. Etoro.. Vyber 2 sirokospektralne ETF napr. od Ishares SaP500, alebo celosvetovy Ishares MSCI, vkladaj 20 - 25 rokov mesacne a neries blbosti, drz sa strategie, nepanikar pri prepadoch... Male percento daj do Bitcoinu, ak chces. Ziadna veda, najdolezitejsii je cas sporenia. Rychlo zistis, ze nepotrebujes ziadnych sprostredkovatelov tych istych ETF, co Ta budu ojebavat na poplatkoch ako Finax, Portu, Fondee a pod.

    • @lukasvajda1790
      @lukasvajda1790 4 місяці тому +1

      Na slovensku mame dan z krypta 40% aktualne.. cize za mna nie idealne riesenie ale urcite lepsie ako nakup na burze

    • @94REZO
      @94REZO 4 місяці тому +1

      Zajímavý úhel pohledu, rád přidám svůj názor.
      Jelikož Portu investuje do krypta prostřednictvím etp, tak bych pamatoval na větu "not your keys, not your bitcoin". Tedy, že ten bitcoin reálně nevlastníte. Dále také, že při 1% ročním poplatku za pár zaplatíte ve výsledku víc, než kdybyste ho kupoval oficiálně na burze a platil pak 15% daň ze zisku (k tomu si nejsem jistý, jestli vám i Portu nestrhne těch 15 %).
      Daněz prodeje btc jsou na Slovensku nesmyslné. Pokud se nepohybujete v milionových částkách, zkuste mrknout na Vexl, kde se dají koupit i prodat anonymně :)

    • @tomashudok9387
      @tomashudok9387 4 місяці тому

      @@94REZO tým že ho naozaj nedrzim ale je to ako keby len cenný papier tak kvôli tomu mi tam vzniká právo na časový test a teda po roku nemusím nič danit.
      Na Slovensku nie je daň z krypta 15 ale 40 percent a to už by som tam musel držať desaťročia aby sa mi to nevyplatilo.
      Navyše tým že ho nedrzim mi odpadajú rôzne starosti ako hardvérové peňaženky, a všetky rizika so stratou btc.
      A za ďalšie je to plne automatické je nadstavene teda aspoň u mňa 60% btc, 20% eth, a 18% solana. Každych 14 dní odíde platba a o nič sa nestarám.

  • @vladislavpodany2647
    @vladislavpodany2647 4 місяці тому +1

    Portu mám jen na příspěvky od zaměstnavatele . Ted už jenom aby začal zaměstnavatel přispívat na DIP :D . Takže mám na portu 500 kč a víc ze svého tam dávat nebudu .

    • @tomas8773
      @tomas8773 4 місяці тому

      A proč nemáš brokera nebo investicí banku?

    • @vladislavpodany2647
      @vladislavpodany2647 4 місяці тому

      @@tomas8773 Mám xtb a portu na příspěvky od zaměstnavatele .Lepší než dps ,které každý dva roky rušim a přesouvám k broukrovi.

    • @vladislavpodany2647
      @vladislavpodany2647 4 місяці тому

      @@tomas8773 Mám broukera a portu na příspěvky ,jak jsem psal .

  • @tulavy_pistik
    @tulavy_pistik 4 місяці тому

    Čo vravíš na EIC?

    • @robio_sk
      @robio_sk 4 місяці тому +2

      Zdravim. Po nasom absolutny oje...b na ludi... Biznis pre sprostredkovatelov, poplatky vopred. Ruky prec od toho...

  • @marekuhlir8810
    @marekuhlir8810 4 місяці тому +4

    Brokeři mají nižší poplatky než Portu a jiní robo poradci, ale o proti tomu co vam nabídne banka nebo investicí poradce je Portu ještě levné. Například, mě byl nabídnut fond složený z ETF s poplatekem 2% ročně plus 3% vstupní poplatek, chtěl jsem tuto investici pro dítě, kde Portu nabízí poplatek "pouze" 0,25.

  • @billymahony3093
    @billymahony3093 4 місяці тому +3

    A co Portu a dětské účty? Tam je poplatek extra nízký.. a pokud se nemýlím tak je Portu jediný poskytovatel moznosti vedeni dětského účtu.

  • @pavolkorec1267
    @pavolkorec1267 2 місяці тому

    jo jeste dotaz k portu porád maji nastavený poplatok z objemu penez na uctu ci uz vydelas nebo ne

  • @JanacciFamily
    @JanacciFamily 4 місяці тому +16

    To vime, ale vetsina lidi si duchod resi penzijkem no a tam je to jeste o level horsi. Penzijko ma TER ETF + 1% z objemu +015% ze zisku a vykon horsi celkem citelne nez index :-( :-( Takze pro vetsinu je Portu jeste zlata varianta.

    • @Tom-mo9zl
      @Tom-mo9zl 4 місяці тому

      Hodně chabej argument. To bys mohl říct, že když si většina lidí nespoří na důchod, takže zlatý penzijko 😂

    • @m0ses296
      @m0ses296 4 місяці тому +1

      @@Tom-mo9zl To je celkem logický argument penzijko je lepší, než nespořit, Portu je lepší než penzijko a broker je lepší než Portu. Spousta lidí se tím nechce zabývat tak moc, aby se propracovali až k brokerovi.

  • @Snekcat
    @Snekcat 4 місяці тому +9

    Video je dost zavádějící 😊 (a není to poprvé, občas mi přijde, že Tě někdo za to platí 😅) Poplatky jsou jedna věc, druhá věc je, kolik dokážete na té či oné platformě vydělat. Po zkušenostech můžu říct, že Portu je naprosto v pohodě. Navíc si můžete různými způsoby poplatky snížit nebo obchodovat i bez nich. Xtb jsem zkoušel, a určitě mi nenabídlo takový komfort jako Portu. Tyhle výpočty jsou prostě k ničemu, protože nezahrnují spostu dalších proměnných.

    • @Snekcat
      @Snekcat 4 місяці тому +2

      U XTB se dá obchodovat bez poplatku pouze za USD. Pokud to člověk neví a posílá tam CZK, tak platí poplatek stejně nebo více než u Portu a to bez žádné přidané hodnoty. Není to jenom o poplatcích, ale hlavně o zkušenostech a ty z videa na UA-cam nedostanete. Portu se nebojte, nabízí spoustu věcí navíc za ten poplatek, které u Brokera mít nebudete.A když si budete jistí, tak klidně zkuste investovat u nějakého Brokera. Ale to chce čas a postupné získávání zkušeností s trhem a jednotlivými platformami 😊. Ať se daří 💪

    • @radovankubat4065
      @radovankubat4065 4 місяці тому +2

      ​@@SnekcatPoplatek 0,5% za směnu se u XTB platí jen jednou (navíc se dá částečně nebo zcela obejít) zatímco poplatek až 1% se u Portu platí každý rok. To je dost podstatný rozdíl.
      Za automaticky sestavené portfolio by podle mě byl přiměřený poplatek do 0,2% ročně. Pokud bych měl u Portu portfolio v hodnotě 400 tis., tak bych platil 4 000 Kč ročně. To je podle mě opravdu příliš.

    • @Snekcat
      @Snekcat 4 місяці тому +1

      @@radovankubat4065 S tím souhlasím 😊 Záleží opravdu jak a do čeho člověk investuje, jestli se jim ten poplatek třeba zrovna u Portu za ty některé funkce navíc oplatí. Ať se daří 💪

  • @JanacciFamily
    @JanacciFamily Місяць тому

    Porad lepsi nez DPS co si vezme krom procenta jeste 15 procent ze zisku a nabidne horsi vykonost. Takze Portu (zejmena se slevou) je lepsi volba a samozrejme poplatek ETFku plati k produktu kazdy i ten co ma DPS nebo si to koupi u brokera (kde zas muze byt poplatek za vklad kartou, prevod men, apod.)

  • @lukasvozenilek9614
    @lukasvozenilek9614 4 місяці тому +1

    Já tedy uvažuji nad portem a to hlavně kvůli odpočtům na DIPu. To mi žádný broker nedá...

  • @janpinkas1644
    @janpinkas1644 3 місяці тому

    Jednu důležitou věc jsi nezmínil. Když třeba INDIGO za tebe prodává a nakupuje. Stačí mít třeba 200K a za rok určitě udělají prodeje za více než 100K. Tím vznikne povinnost toto uvést do daňového přiznání. To byl důvod, proč jsem to zrušil. Zruším to ženě i sestrám.

  • @petrzaplata5069
    @petrzaplata5069 4 місяці тому

    Peníze z Portu i přes fixaci jdou vybrat dříve, ale zpětně chtějí doplatit poplatky, nicméně výše částky už nevím přesně

  • @fijosh
    @fijosh 4 місяці тому +7

    Chápu, že cílem videa bylo hlavně upozornit na dopady zdánlivě nízkého ročního poplatku u robo-poradců, ale neodpustím si pár poznámek:
    Fixace u Portu neznamená, že na prostředky v portfoliu nesmím sáhnout. Z portfolia jde nadále vybírat s tím, že jen doplatím poplatek do původní výše poměrně k vybírané částce.
    Má to sloužit jen jako motivace pro dlouhodobé investování, není to nezvratný úvazek nebo závazek s hrozbou penalizace při jeho porušení.
    Zhodnocení 5 mio při 8% ročně za 15 let neudělá 16,53 mio, ale 15,86 mio.
    Asi jsi v kalkulačce počítal s měsíčním úročením při 8%/12, což ve finále vede k o něco vyššímu roční zhodnocení než je původně zamýšlených 8%.
    Roční poplatek, který se účtuje pravidelně každý měsíc z průměrné hodnoty portfolia za uplynulý měsíc, není úplně přesné počítat tím, že o něj ponížím celkové procento zhodnocení.
    Sice tím vzniká jen relativně malá odchylka, nicméně pak bych neříkal, že "na poplatcích necháme PŘESNĚ tolik a tolik Kč". :)

  • @jakubsalzman4385
    @jakubsalzman4385 2 місяці тому

    Mně jen vadí, že frajer pořád vychvaluje XTB. Já mám s XTB ojebávací zkušenost. Takže eToro, Portu a jestli si něco vezmou, no Conseq si bral víc a měl mizerný výnos a o dalších (třeba Amundi) ani nemluvím.

  • @ivobrick7401
    @ivobrick7401 Місяць тому

    Odial vobec beries tu istotu ze nejaky index bude ziskovy?! Mozes byt aj v strate. 75% ludi je v strate na tychto platformach.

  • @andrejsnajdr2673
    @andrejsnajdr2673 4 місяці тому +1

    Jediný důvod proč se o tyhle platformy teď trochu zajímám je DIP, kdyby už mělo XTB DIP tak tyhle služby vůbec nemusím řešit.

    • @davidzedek5226
      @davidzedek5226 4 місяці тому

      Pokud se nepletu mercurius pro má dip a jsou tam sice drahé poplatky na asset ale u indivindi obchodování to vychází o píď víc než u IBRK ( přeci jen to jede na jejich datech platformě atd.)

  • @konstantinkozokar7587
    @konstantinkozokar7587 4 місяці тому +1

    Investovat do Portu se vyplatí kvůli daňovým výhodám, nevidím důvod, proč bych tohle nevyužil. Ale jinak ano, zbytek bych investoval na XTB nebo do DEGIRO.

    • @ondrejvycichl969
      @ondrejvycichl969 4 місяці тому

      Úplně stejné daňové výhody získáte i při vlastním investování

    • @konstantinkozokar7587
      @konstantinkozokar7587 4 місяці тому +2

      XTB zatím DIP nenabízí, to samé DEGIRO…

    • @tomas8773
      @tomas8773 4 місяці тому

      ​@@konstantinkozokar7587ale Patria a FIO ?

  • @mr.blablamem3956
    @mr.blablamem3956 4 місяці тому

    video pekny ale cekam ze Woodi uz pisou zalobu. Nekdo verejne prokoukl jejich fee machine 😅

  • @jandus1980
    @jandus1980 3 місяці тому

    a co keby si zavolal do svojho videa predstavitela portu Radima Krejciho?a tam mu mozes polozit otazky,preco maju poplatky take ake maju.lebo nemam rad len jednostranne nazory.ak chces byt objektivny zavolaj mu,alebo napis a pozvi ho. myslim,ze by prisiel a rad vsetko vysvetlil.ale nato ty nemas odvahu.ale reklamu pre xy brokerov ti ide.asi to nerobis zadarmo....

  • @mirohavlicek1829
    @mirohavlicek1829 4 місяці тому

    Lukáši potřebují poradit. Začal jsem investovat díky tobě na etoro. Teď jsi nevím rady. Prosím ozvi se.

  • @ludekspurny5553
    @ludekspurny5553 4 місяці тому

    To samé platí pro penzijko. Pokud budu spořit 40 let tak z té první tisícovky, kterou tam člověk vloží mu 400 sežerou poplatky.

    • @x55554
      @x55554 4 місяці тому

      Myslím si že u penzijka je to udělané tak aby fondy sežrali všechny státní příspěvky a pouze měli výnosy z příspěvků účastníka. Ty poplatky jsou velmi vysoké ale státní příspěvky je spolehlivě pokryjí. Tedy do doby než tam začne být velký objem peněz

    • @ludekspurny5553
      @ludekspurny5553 4 місяці тому

      @@x55554 a to je právě ten důvod, proč penzijko neplní tu svoji hlavní úlohu kterou by mělo tj. naspořit částku na důstojné stáří. Pokud by člověk skutečně naspořil částku vyšší než ve stovkách tisíc, poplatky mu sežerou státní podporu. Navíc výnosy taky nejsou nic moc a spousta lidí má penzijko kvůli příspěvku zaměstnavatele. Výhodnější he spořit do dobrého diverzifikovaného nízkonákladového ETF. Škoda, že peníze z penzijka nejdou převést na DIP.

  • @jakub2272
    @jakub2272 4 місяці тому

    Super video,čo povieš na Trading 212.

    • @vokurka-net
      @vokurka-net 4 місяці тому

      Neumí DIP. To je důvod, proč lidi využívají, ve videu zmíněných firem.
      Jinak je Trading 212 super, jenom už minulý týden snížili úrok z 6% APY (5.8274% p.a.) na 4% APY (3.9223% p.a.), takže už to nemá výhodu nad spořícím účtem.

  • @TommaxBouska
    @TommaxBouska 4 місяці тому

    Pracuji již pár let jako finanční poradce a tohle je přesně to co některým klientům vysvětluji, když mi nadávají že musí platit vstupní poplatek.
    Jedna věc je vstupní poplatek v hodnotě několika menších desítek tisíc, ale druhá věc je že už pak za nic neplatí a portfolio manažeři se starají po x desítek let o jejich investice... to už nevidí. Vstupní poplatek sice ušetří ale jdou radši do banky nebo na portu, kde je 1% poplatek ročně a myslí si jak vyzráli nad trhem a nademnou .... :) Vyšší dívčí je pak když mají čas na to naučit se investovat, ale to neumí každý... já se také neučím po večerech medicínu ale zajdu si k odborníkovi když potřebuji.. a tak to má být.
    Díky za video a za to že takhle vzděláváš lidi!

  • @PatrikHoller-g6t
    @PatrikHoller-g6t 4 місяці тому +7

    Líbí se mi, že najedu stranu haníš portu a na druhé doporučíš nejvíc shit brokery jako je XTB a T212 :D Hold kam prachy, tam plášť :D

    • @AnoNymous-ip3uq
      @AnoNymous-ip3uq 4 місяці тому +5

      co je špatného na XTB?

    • @nesersrna
      @nesersrna 4 місяці тому +1

      doufam, ze alespon zna rozdil mezi holt a hold, ktery brokery bys doporucil ty?

    • @tomaskasman1744
      @tomaskasman1744 4 місяці тому +1

      Najlepši broker je bezkonkurečne etoro ..xtb zaostava zatial dost

    • @PetrPitakM
      @PetrPitakM 4 місяці тому

      @@AnoNymous-ip3uq např. vysoké poplatky za konverze měny

    • @tomas8773
      @tomas8773 4 місяці тому

      ​@@PetrPitakMtak to má i portu ne?

  • @ondradivis5352
    @ondradivis5352 4 місяці тому

    Tak třeba DIP docela mění hru... Zaměstnavatel může přispívat na DIP až cca 4166 Kč měsíčně (tj. 50 000 Kč ročně) a to už udělá opravdu velký rozdíl, poplatek nepoplatek. A v současné době moc levnějšího poskytovatelů DIP, než je Portu, není. Samozřejmě tu výhodnost ovlivní inv.horizont, nakupovaná aktiva, konverze měn a také objem investovaný prostředků vzhledem k různé struktuře poplatků u různých DIP poskytovatelů. Ale DIP s příspěvkem zaměstnavatele a "portu poplatkem" vyjde daleko lépe, než investování s minimálními poplatky přímo u brokera, ale jen za své (těžce zdaněné) peníze...

    • @Tom-mo9zl
      @Tom-mo9zl 4 місяці тому

      Požádej někoho zdatnějšího v matematice, ať ti to dá do excelové tabulky. Aha, tak už chápeme?

    • @ondradivis5352
      @ondradivis5352 4 місяці тому +1

      @@Tom-mo9zl Aha, obávám se, že se asi pořád nechápeme:)) Ano, procentuální poplatek z celkového objemu dříve nebo později "požere" jakýkoliv absolutní příspěvek, jako např. 7200 Kč vratky na daních, pokud budu jako fyzická osoba dávat do DIPu ročně 48 000 Kč. Požere dokonce i příspěvek zaměstnavatele, o tom není sporu. Já jen tvrdím, že v případě příspěvků zaměstnavatele se tento bod zvratu posouvá tak daleko, že v rámci života jednoho člověka nebude dosažen, A PROTO JE TEDY VÝHODNĚJŠÍ (opět podotýkám, že v životě jednoho člověka a tedy pro objemy jednotek-desítek milionů Kč) investovat každý měsíc např. 4000 Kč (2000 Kč já a 2000 Kč zaměstnavatel) a k tomu platit poplatek 0,5% z portfolia (to je aktuální poplatek za DIP na Portu), než investovat pouze svých 2000 Kč a k tomu platit minimální (anebo klidně i žádné) poplatky přímo u brokera.
      Jen tak pro legraci jsem spočítal bod zvratu pro tyto dva (zjednodušené) scénáře:
      A)
      investice na zač. každého roku: 48 000 Kč (24 000 Kč zaměstnanec, 24 000 Kč zaměstnavatel)
      zhodnocení na konci každého roku: 8%
      poplatek z objemu celého portfolia na konci každého roku 0,5%
      B)
      investice na zač. každého roku: 24 000 Kč (pouze zaměstnanec, bez příspěvku zaměstnavatele)
      zhodnocení na konci každého roku: 8%
      poplatek z celého portfolia na konci každého roku 0%
      jakékoliv další poplatky v daném roce: 0 Kč
      A opět máte pravdu, scénář B bude výhodnější. Bohužel ale až od 152.roku investování u hodnoty portfolia cca 38 mld. Kč. Ano, trochu jsem si to zjednodušil, příspěvky zaměstnance i zaměstnavatele budou spíše měsíční, poplatky u Portu také. Ale to celý výpočet upraví pouze kosmeticky. Tak snad už se mi to podařilo vysvětlit dost srozumitelně.
      Tímto nechci dělat reklamu jakýmkoliv roboadvisory zprostředkovatelům, ale spíše to je reklama selskému rozumu, matematice základní školy a koneckonců i tomu Excelu, z jejichž neznalosti jste mě tak nepěkně osočil...
      P.S. Do mého výpočtu ve scénáři A jsem nezahrnul reinvestici vratky na daních, na kterou máte s DIPem nárok. To by nám ten bod zvratu šouplo ještě o kousek dál.

    • @psyfreaky5857
      @psyfreaky5857 2 місяці тому

      @@ondradivis5352 Toto je ale úplně špatný výpočet. Je potřeba porovnávat 2000 + 2000 vs 2000 + cca.1500. Zaměstnavatel Vám může dát 2000 do DIP, nebo 1500 do platu. Pak je rozdíl mnohem menší s tím, že vlastní investice znamená možnost kdykoliv vybrat 😉Druhá věc je, že s DIP přicházíte o pěníze z důchodu, který ale stejně bude nulový 😀

  • @sikutD
    @sikutD 4 місяці тому

    Musel jsem tak v polovině vypnout... Tolik chyb v textu bylo na mě moc... Čárky, i/y, mě/mně, kdyby jste... Fuj. Bohužel.