"Ние от Английската" - документален филм

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 лип 2022
  • Гледайте филма на БНТ 2 - Пловдив "Ние от Английската" на 16 юли 2022 г.
    Документален филм
    Сценарий: Златка Далчева
    Режисьор Пепа Кошишка
    Оператор: Антон Марчев
    Продуцент: БНТ2 - Пловдив
    "Ние от Английската" проследява историята на Езиковата гимназия в Пловдив, създадена в епохата на социализма, когато България е зад Желязната завеса. Как възниква идеята и какво остава във времето...
    През 1958г. в Пловдив е създадена Смесена гимназия с преподаване на английски език, която тогава обитава сградата на Духовната семинария. Точно там е снимана историята от любимия български филм "Вчера".
    В първия випуск на гимназията са приети 75 ученици, разпределени в три паралелки. След първите идват следващите, година след година.
    Английската гимназия в Пловдив впечатлява с традиции и с дух за свободно мислене и знание. Тук са завършили редица личности, участвали във важни сфери на обществения живот в Пловдив и България.
    Повече от половин век момичета и момчета от много поколения остават свързани в общност, чийто девиз е "Предай нататък".
    В съвременността срещите на випускниците на Езиковата гимназия в Пловдив не минават без песента "Клетва", с текст на Владо Даверов и музика на Кирил Маричков.
    Филмът е създаден по есето на ученичката Рая Чакърова, спечелила първо място в Конкурса на Фондация „Стоил Куцев - Даскала“ на тема „Историята на Езикова гимназия Пловдив“.
    ✅ Абонирайте се за канала на БНТ в YOUTUBЕ: go.bnt.bg/youtube
    🌐 За повече новини посетете сайта на БНТ: bntnews.bg/
    👂🏻 Чуйте последните новини на БНТ: bntnews.bg/listen
    ✅ Всички подкасти на БНТ може да чуете тук: go.bnt.bg/podcast
    ✅ Открийте всички предавания на БНТ: bnt.bg/
    Намерете БНТ и в социалните мрежи:
    👉🏻 Instagram: go.bnt.bg/instagram
    👉🏻 Facebook: go.bnt.bg/facebook
    👉🏻 LinkedIn: go.bnt.bg/linkedin
    👉🏻 TikTok: go.bnt.bg/tiktok
  • Фільми й анімація

КОМЕНТАРІ • 9

  • @plamenmitevm.d.7237
    @plamenmitevm.d.7237 Рік тому

    Прекрасен филм! Вероятно критици ще има, но мен лично ме развълнува и вдъхнови да предложа на моите съученици от НЕГ "Б.Брехт" да копираме добрия опит и да обявим конкурс за написване на есе за историята на нашата гимназия! Ще съберем награден фонд и ще дадем възможност на някои бъдещи писатели да полетят!

  • @ribaretov9035
    @ribaretov9035 Рік тому +1

    Обичам Рая Ч. Тя ме вдъхнови да бъда по-добър човек и писател на детски книжки. Нейните лечебни сили изцелиха всяка болка от моето тяло и душа. Тя ми помогна да преоткрия себе си. Бях 120 килограма преди да се запозная с нея, сега съм малко под 50. Тя ми крадеше храната и макароните.

  • @baharmert6224
    @baharmert6224 Рік тому +1

    Прекрасна работа.

  • @wavyxd
    @wavyxd Рік тому

    Випуск 21
    Много ми се искаше да видя господин Миро Атанасов да каже нещо за училището и културата му. За само 2 години часове по музика успя да ме накара да го запомня за цял живот. Много от учителите, преподаващи там в момента, са страхотни, макар и на моменти да има бая караници за срочни оценки, отсъствия и т.н. Един съвет към сегашните ученици там - опитайте се да контактувате с учителите сякаш са ви приятели, така както са ви и ментори - много от тях, които може би не харесвате в час, ще ви допаднат като хора извън работно време.

  • @nadezhdasimeonova9439
    @nadezhdasimeonova9439 Рік тому

    Плаках...Випуск "90

  • @kostadintaskov1593
    @kostadintaskov1593 Рік тому +3

    Срам ме е да слушам коментарите за Любен Христов (Бог да го прости). Срам ме е пред тези поколения , които не го познават. Същият "принципен" човек се молеше на ректора на ВИИ Карл Маркс да приеме сина му (Лъчезар), макар че не му стигаше бала и бая дни изкара пред канцеларията му . По наше време той редовно инспектираше блока за маршова песен , ръководен от любимеца му - Жан Виденов. Авторите на филма пропускат да разкажат достоверно за "развития социализъм" в гимназията . Значи всичко е забравено! И Кошлуков.... Не ми е ясно момичето (Рая Чакърова) дали е изследвала задъбочено историята на гимназията или е получила информацията от "правилните хора"