Nadprodukcja prądu z paneli fotowoltaicznych : co z nią zrobić?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 бер 2022
  • Jeżeli Podoba ci się to co robię, pomóż mi realizować kolejne materiały filmowe, a najprostszym sposobem i najmniej obciążające drugą stronę jest postawienie mi kawy,
    za co z góry serdecznie dziękuję.
    buycoffee.to/krystiantimmler
    Witajcie ,
    często na instalacjach nowych lub modernizowanych spotykamy się z instalacją PV ( panele fotowoltaiczne ) ale nikt nie myśli jak wykorzystać nadwyżkę prądu na potrzeby domowe.
    Oczywiście pierwsze co przychodzi na myśl to grzałka cwu i słusznie, ale czy da się jeszcze na c.o. to wykorzystać ? Oczywiście, że tak i to bez jakiegoś dużego zbiornika buforowego tylko zastosować sprzęgło „kawaleryjskie ” z wbudowaną grzałką elektryczną o danej mocy. Grzałka może pracować cały czas i pobierać prąd na potrzeby c.o. wyprodukowany świeżutko z paneli PV.
    Sam pomysł nie jest jakimś wielkim odkryciem, ale myśle, że niektórzy mogą to sobie wykorzystać.
    W filmie pokazuje również jakie pojawiły się problemy użytkowe.
    Zapraszam na film i na komentowanie.
    Zapraszam na grupę na fb :
    Viessmann grupa wsparcia instalatorów i użytkowników.
    / 3690244147750622
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 59

  • @a.gorska1749
    @a.gorska1749 2 роки тому +6

    Mój sposób: grzałka do kaloryfera 1,2 kW na wyjściu ustawiam +65 st. C - grzałka z regulacją/termostatem (130 PLN), ustawiam piec gazowy na 50 st. C. Koszt total: 130 PLN. Dziękuję za uwagę.
    PS. mam w domu ok 8 kaloryferów. Pod każdy można zamontować grzałkę. O wieeeeeele mniejsze zużycie gazu. Na jesień można poprzez inteligentne gniazdko regulować załączanie i wyłączenie grzałki.
    Po co sprzęgło po co koszty w kosmos?

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  2 роки тому

      Myśle, że twój pomysł też znajdzie zastosowanie. Jednak pod względem kultury pracy kotła gazowego z np dwoma obiegami grzewczymi to jednak lepsze rozwiązanie. Po za tym grzałki w grzejniku to jakoś taki kaszan trochę choć pomysł znam, widziałem i tez stosuje ale sporadycznie ( garaż , jeden pokój itp ) pozdr dziękuje za uwagę 😜

    • @a.gorska1749
      @a.gorska1749 2 роки тому +1

      @@KrystianTimmler Grzałki wyglądają bardzo estetycznie (montowane w dolny łącznik). Można zamontować np. w sypialni, gdzie tylko nieliczni mają dostęp ;) Pozdrawiam.

    • @pawestanczyk2321
      @pawestanczyk2321 2 роки тому +1

      Może pochwalisz się patencikiem z grzałką do grzejnika istniejącego ? Bardzo ciekawe rozwiązanie.

  • @kamilfrankiewicz3094
    @kamilfrankiewicz3094 Місяць тому

    Jeżeli jest bufor do gromadzenia energii cieplnej, to nie będzie lepiej grzałkę od nadwyżek bezpośrednio do bufora?

  • @przemyslawdanielkwiatkowsk6862

    Pytanie czy ma Pan dodatkowe sterowanie do dogrzewacza. Ja zamontowałem go miesiąc temu. Sterowanie grzałką 4,5 kw przy pomocy pokrętła na niej umiejscowionego jest bardzo niedokładne. Do podłogowymi gdzie potrzebuje 30 stopni bardzo ciężko ustawić. Mam histerezę ok 8 - 10 stopni. Sterowanie dogrzewaczem Strzelec przypomina sterowanie ogniskiem. Dlatego poszukuje dodatkowego sterowania.

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  Рік тому

      Musisz zrobić mieszacz za sprzęgłem. Nie widzę innej możliwości. Jak ustawisz za nisko to będzie grzałka starsze traktować.

  • @damiangorzycki5005
    @damiangorzycki5005 2 роки тому +1

    Witam, sprzeglo z grzalka musi być zamontowane w pionie, czy może być w poziomie?

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  2 роки тому

      Ta wersja tylko w pionie z uwagi na odpowietrznik. Ale są wersje tzw dogrzewaczy w wersji poziomej

  • @tomeknedza1898
    @tomeknedza1898 2 роки тому +1

    Do mojego zasobnika cwu, który jest ogrzewany z kolta gazowego nie przewidziano miejsca na grzałkę elektryczną. Czy mogę wykręcić rurkę termostatyczną i w jej miejscewkręcić grzałkę?

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  2 роки тому

      Wątpię żeby pasował gwint. Jeżeli dobrze Cię rozumiem rurka termostatyczna to znaczy tuleja zanurzeniowa pod czujnik temperatury? To one są zazwyczaj 1/2” a grzałki zaczynają się od gwintów 1” i 5/4”. Wiec tu będziesz miał problem. Chyba ze to coś innego. Prześlij zdjęcie zbiornika i tej tulei na maila może coś wymyślę. krystian@timmler.pl albo jakiś komunikator 🤪

  • @krzysztofdobrzynski55
    @krzysztofdobrzynski55 Рік тому +3

    A ja się zastanawiam, czy nie wystarczy podłączyć się wyłącznie na powrocie z instalacji ( czyli wykorzystać tylko 2 króćce). Dlaczego ? Bo np. mój gazowy piec kondensacyjny jest sterowany właśnie temp. wody powrotu. I w takim przypadku to ostatecznie piec decyduje, czy musi jeszcze dogrzać wodę, czy nie trzeba. Proszę o opinię , czy dobrze myślę, czy się mylę .PS mam wyłącznie ogrzewanie podłogowe

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  Рік тому

      Dobrze myślisz , ale w takim rozwiązaniu jak chcesz to mie będziesz miał sprzęgła tylko grzałkę na przepływie rury powrotnej. Jeżeli na sprzęgle będzie dobra delta kocioł się nie włączy

    • @krzysztofdobrzynski55
      @krzysztofdobrzynski55 Рік тому +3

      @@KrystianTimmler ale w moim przypadku, jeżeli na powrocie będzie również wystarczająca temperatura, to kocioł również się nie załączy ( np. na kotle ustawiamy 40 stopni, a grzałkę na powrocie na 45). W ten sposób np. Po miesiącu możemy sprawdzić sobie zużycie energii i regulując temp. Grzałki decydować, w jakim stopniu ma wspomagać dogrzewanie. Zastanawiam się, które z tych 2 rozwiązań jest lepsze po prostu.

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  Рік тому +2

      @@krzysztofdobrzynski55 W dalszym ciągu masz rację, ale w znowu nie masz sprzęgła. Tu chodzi o to, że masz sprzęgło i grzałkę. Ale jak nie masz sprzęgła lub nie jest wymagane to twoja wersja jest bardzo dobra. Pozdr.

    • @krzysztofdobrzynski55
      @krzysztofdobrzynski55 Рік тому +2

      @@KrystianTimmler wydaje mi się, że sprzęgło jest bardziej przydatne jak się ma kilka różnych obiegów(jeśli się mylę to proszę poprawić ) . Natomiast u mnie prawie sama podłogówka + kilka grzejników ( odpowiednio przewymiarowane ) zasilane tą samą temperaturą, stąd wydaje mi się, że sama grzałka na powrocie załatwi sprawę wystarczająco i odpowiednio

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  Рік тому +2

      @@krzysztofdobrzynski55 Nie wiem jaki jest układ hydrauliczny u Pana .Jeżeli to obsługuje pompa obiegowa kotła i nie ma problemów z przepływami (temp i czas ) to można tak zrobić
      pozdr

  • @MySmakor
    @MySmakor Рік тому +1

    Też nad tym myślę, niestety u mnie jest bardziej skomplikowana sytuacja i przez to mam szereg wątpliwości.
    Piec gazowy zasila sprzęgło, a to z kolei zasila 3 obiegi (2x z mieszaczem i raz grzejnikowy). wszystkim steruje piec, każdy obwód ma swoje niezależne (w jakimś sensie) sterowanie. I teraz zastanawiam się jak wpiąć strzelca? Czy jako sprzęgło przed moim sprzęgłem? Czy może moje sprzęgło zastąpić strzelcem? No i czy piec nie będzie głupiał trochę z powodu grzałki. Jakby nie było piec bierze pod uwagę 2 parametry: 1. Temp. zadana, (wyliczona z temp zewnętrznej i krzywej) 2. Temp. powrotu. Na tej podstawie wie jak mocno wodę podgrzać. Grzałka trochę go myli z temperaturą powrotu... Nikt mi nie umie doradzić jak to podłączyć (pytałem nawet producenta strzelca - bez tego wsparcia za dużo to ich nie sprzedadzą...). Ktoś ma doświadczenie z taką sytuacją?

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  Рік тому

      Jaki kocioł ?

    • @MySmakor
      @MySmakor Рік тому

      @@KrystianTimmler Wolf CGB-24 o ile pamiętam + dwa sterowniki MM + sterownik BM, który jest centrum zarządzania całością. Jednofunkcyjny oczywiście + zasobnik 200l.

  • @dervi3qwe
    @dervi3qwe 2 роки тому +1

    Dzień dobry, mam kocioł każdy de Dietrich z zasobnikiem sr150w nie ma wejścia na grzałkę jest jakaś opcja jak to rozwiązać myślałem nad anoda magnezowa która jest na górze z nakrętka 2cale ale nie mogę znaleźć takiego zestawu 2w1 anoda i grzałka..

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  2 роки тому

      Trzeba dać do zrobienia lub coś pokombinować

    • @dimon44
      @dimon44 2 роки тому +1

      Można ewentualnie zmienić zasobnik na wersję przystosowaną do montażu grzałki. Ona wchodzi wtedy nie od góry tylko z boku.

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  2 роки тому

      @@dimon44 ale tu masz sprzęgło do c.o. A grzałka tak czy siak jest w zbiorniku

  • @jerzy1689
    @jerzy1689 Рік тому +1

    Mam właśnie kocioł gazowy do podłogówki i nadmiar energi z PV, jakiś kontakt bym potrzebował do realizacji tego układu. Jestem z Dolnego Śląska.

  • @stanislawbronis6790
    @stanislawbronis6790 Рік тому

    co zrobic jak zostaje pomimo ogrzewania i cw i maly elektryk ?

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  Рік тому

      Nie bardzo rozumiem twoje pytanie ? Jeżeli jest za dużo nadprodukcji i nie potrafisz jej skonsumować, zastanów się co zmienić w domu aby zużywało prąd a nie np gaz itp

  • @pikohobby8672
    @pikohobby8672 2 роки тому

    Jakiego producenta jest pasta przewodząca?

  • @TheGwiazdek
    @TheGwiazdek 2 роки тому +1

    A czym sterujesz prace grzałki ? Najkorzystniej jest aby pracowała w momencie produkcji paneli. Bo wtedy oszczędzamy te 20%

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  2 роки тому

      Sterownie całą kotłownią zrobił inwestor. Działa tak głównym źródłem podgrzewu cwu jest wbudowana grzałka w zbiorniku , do podgrzewu c.o. Jest sprzęgło z grzałką, szczytowe źródło ciepła to kocioł gazowy. Na tablicy elektrycznej jest szereg włączników i są tak ustawione żeby zoptymalizować zużycie produkcji prądu, a dodatkowo rozkładają moc na poszczególne fazy w zależności od obciążenia. Pod względem elektrycznym wykonanie inwestora, pod względem hydraulicznym wykonanie moje.

    • @EltermGrzejemyjakkawaleria
      @EltermGrzejemyjakkawaleria 2 роки тому +2

      Witam,
      po pierwsze dziękujemy @TIMMLER za nagranie osobnego materiału o naszym produkcie, mamy nadzieję, że spełni swoje wymagania.
      Jako dodatek do odpowiedzi na to pytanie podpowiem tylko, że sterowanie grzałką można oczywiście rozwiązać we własnym zakresie, ale posiadamy także dedykowany do Strzelca sterownik Nawigator, który posiada funkcję włącz/wyłącz dla grzałki i pompy oraz umożliwia podłączenie do 2 styków 0V, czyli przykładowo jednego z inwertera PV, a drugi z termoregulatora pokojowego i urządzenie zostanie uruchomione dopiero po otrzymaniu sygnału.
      www.elterm.pl/produkty/sterownik-wielofunkcyjny-nawigator/sterownik-wielofunkcyjny-nawigator

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  2 роки тому

      @@EltermGrzejemyjakkawaleria tak zgadza się i kilku klientów już takie rozwiązanie od Was zrobiło i działa bardzo fajnie. Pozdr

  • @basergor7732
    @basergor7732 Рік тому

    Model to Strzelec PRO 6kW

  • @dominiknowak4597
    @dominiknowak4597 2 роки тому +1

    Proszę podaj model

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  2 роки тому

      www.elterm.pl/produkty/sprzegla-hydrauliczne-she/sprzegla-hydrauliczne-she-el-z-grzalka-elektryczna. Proszę bardzo

    • @dariuszhanas7172
      @dariuszhanas7172 2 роки тому +1

      @@KrystianTimmler w linku do folderu do którego Pan odsyła producent reklamuje sprzegło z grzałką od góry narażająć siebi i mniej technicznych klientów na ciagły przegrzew i spalenie grzałki . Jeśli ma pan dobry kontakt z producentem prosze o uwagę by wycofać szybko bladne rozwiazanie.

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  2 роки тому

      A obejrzał Pan film cały ? Wszystko wyjaśnione. A producent już dawno wycofał tą wersje z grzałką od góry. Teraz każda wersja jest z grzałka od dołu i w filmie wyjaśniłem w czym problem. Ale dziękuje za tak szybką reakcje. Pozdr

  • @basergor7732
    @basergor7732 Рік тому +1

    Grzałką do dołu - proszę przeczytać instrukcje od producenta grzałki w tym urządzeniu. Grzałka się będzie wyłączała - Elterm powinien wymienić urządzenie - już to w nowych modelach powymieniał.

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  Рік тому

      Nie obejrzałeś filmu do końca. Film właśnie pokazuje ten problem.

    • @basergor7732
      @basergor7732 Рік тому +1

      @@KrystianTimmler Tak oglądałem w komórce w podróży - poproszę producenta a znam go osobiście aby się z Panem skontaktował. PZDR

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  Рік тому

      @@basergor7732 oooo to ciekawe bo raczej nie dzwonią. A mieli

  • @Maksiu-english
    @Maksiu-english 2 роки тому +2

    Koszt?

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  2 роки тому +2

      Zależy od mocy grzałki chyba coś koło 800-1000.

    • @przemyslawdanielkwiatkowsk6862
      @przemyslawdanielkwiatkowsk6862 Рік тому

      W moim przypadku dogrzewacz 1500zl to 4,5 kw na siłę. Do tego pompa obiegowa i naczynie wyrównawcze, materiał, robocizna 4500zl. Proponuję lepiej zastanowić się nad piecem elektrycznym.

  • @pawedabrowski2320
    @pawedabrowski2320 2 роки тому +1

    W ramach "ekologii" najlepiej używać w dzień, a wieczorem w nocy nie, żeby bezpośrednio z PV zużywać prąd ;)
    A sterowanie "łopatologiczne" też nie problem zrobić ;)
    Pozdrawiam serdecznie

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  2 роки тому +1

      Oczywiście, że tak. Jak najwięcej zużyć niż oddawać do sieci. Z tego co wiem to właśnie tak to jest zaprogramowane. Dodatkowo jest to przełączane ze wzgl na użytkowanie grzałki do cwu. Pozdr

    • @NieTylkoKontrowersje
      @NieTylkoKontrowersje 2 роки тому +1

      Sęk w tym, że zimą ciemno już jest po godz.15.00, co oznacza zerową produkcję prądu. Trudno jest zakumulować ciepło zimną w południe, aby starczyło do godz.20.00. Pozostaje wtedy używać innego źródła ogrzewania (np. gaz).

    • @pawedabrowski2320
      @pawedabrowski2320 2 роки тому

      @@NieTylkoKontrowersje dokładnie tak ;)

    • @pawestanczyk2321
      @pawestanczyk2321 Рік тому +1

      Chyba większość ludzi nie zrozumiała po co jest ta grzałka. Tu nie chodzi o zużywanie energii podczas produkcji z PV tylko gro ludzi instalując panele, mają bardzo duże nadwyżki które nie maja jak wykorzystać. Osobiście uważam, że tam nie potrzeba żadnego sterownika (a raczej nie opłaca się go instalować). Grzałka podpięta do podlicznika, sprawdzić ile sie ma nadwyżki z PV, spisać stan licznika i obserwować. Jak zużyjemy, odłączyć grzałkę i tyle.

    • @KrystianTimmler
      @KrystianTimmler  Рік тому

      Tak dokładnie

  • @leszekrozestwinski9785
    @leszekrozestwinski9785 2 роки тому +1

    Trzeba dobrać moc grzałek tak żeby nie przewyższały mocy wytwarzanej prądu bo inaczej będziemy prąd pobierać z sieci !!!

    • @a.gorska1749
      @a.gorska1749 2 роки тому

      W zimę przy uzysku 5 kWh i tak pobierasz z sieci.

    • @pawestanczyk2321
      @pawestanczyk2321 Рік тому +2

      @@a.gorska1749 Dokłądnie, tak naprawde to służy do głównie po to aby zużyć nadwyżkę z PV.