Letný rez Jablone

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 лип 2024
  • Letný rez zahŕňa rôzne postupy, používané pri ošetrení nadzemnej časti ovocných drevín s cieľom upraviť rastové pomery, presvetliť korunu, pokiaľ dochádza k vzájomnému zatieňovaniu rastúcich letorastov, podporiť tvorbu rodivých útvarov pre ďalšie obdobie alebo dosiahnuť špeciálne ciele týkajúce sa predovšetkým prevencie rozširovania niektorých škodcov alebo napadnutia patogénmi.
    0:00 intro
    0:09 zásady rezu
    4:40 krátky rez (lorettov)
    8:33 1.krok dlhého rezu
    14:14 2.krok dlhého rezu (gaucherov rez)
    16:15 2.krok dlhého rezu (pekrunov rez)
    17:44 odstraňovanie vošiek
    19:10 odstránenie chorých časti dreva
    20:30 múčnatka

КОМЕНТАРІ • 8

  • @JuliusPanik
    @JuliusPanik 23 дні тому +7

    Klobuk dolu pred vasim talentom ucit.
    Velmi pekne vysvetlene, dakujem.

  • @peterbilik4991
    @peterbilik4991 23 дні тому +3

    Ďakujem za veľmi odbornú radu. Ako sa líši Vami udávané rezy od rezu šiítovho, je to zastaraný spôsob rezu alebo tieto dva spomínané rezy sú lepšie

  • @alex76257625
    @alex76257625 23 дні тому +9

    Dakujem za uzitocne informacie. Vedeli by ste v buducnosti pripravit video prave na spominane palmety a kordony? Informacii je na internete zalostne malo a dostupna literatura prakticky neexistuje. Dakujem : )

    • @fanthazara
      @fanthazara 18 днів тому

      Jabloň na kordone je ako bonsai= znásilnenie rastliny 😡 je to proti prírode. ☝️

    • @Sadyavinice-casopis
      @Sadyavinice-casopis  10 днів тому

      Dobrý deň, čo sa týka požiadaviek ohľadom rezu iných (špecifických) tvarov, je to v zásade otázka toho, aby boli dostupné stromy zodpovedajúce aspoň približne schéme daného tvaru (tam sa prípadne dajú ukázať chyby a spôsob ich nápravy). Ak stromy úplne zodpovedajú tvaru, je to lepšie z hľadiska možností ukázania štandardného pravidelného rezu. Podobne i v prípade tvarovania mladých stromov do želaného tvaru. Druhou zásadnou otázkou sú časové možnosti a možnosť termínovania v čase odporúčanom pre danú metodiku rezu. Toto platí všeobecne a teda nielen pri špeciálných tvaroch.
      Oleg Paulen

  • @MarjanDd
    @MarjanDd 14 днів тому +1

    Mantet a Spartan vyžaduje dlouhý nebo krátký řez?

    • @Sadyavinice-casopis
      @Sadyavinice-casopis  6 днів тому +1

      Čo sa týka odpovede k rezom konkrétnych odrôd:
      Otázka či rezať alebo nerezať v lete súvisí predovšetkým so stavom ošetrovaných stromov a tiež cieľom, ktorého naplnenie pestovateľ očakáva. Pokiaľ je strom v stave fyziologickej rovnováhy - dĺžka koncových prírastkov konárikov sa pohybuje okolo 40 cm) spravidla netreba robiť zásahy na obmedzenie rastu a podporu rodivosti. Takýto stav býva často na stromoch, ktoré vstúpili do obdobia plnej rodivosti. Pri nich rez slúži predovšetkým na udržanie dobrých svetelných pomerov korune a odstránenie niektorých nežiaducich výhonkov a útvarov (rastúcich mimo priestoru koruny alebo napadnutých chorobami a škodcami). V prípade mladých stromov, ktorých rast býva silnejší, sa sústreďujeme celkovo na budovanie koruny, na čo slúži najmä zimný rez, zatiaľ čo letný rez sa môže využiť na prevenciu tvorby nežiaducich silných výhonkov, teda aj oslabenie rastu a podporu tvorby rodivých útvarov. Pri starších alebo z dôvodu podmienok prostredia oslabených stromov, ktoré rastú slabo a spravidla majú sklon k lokálnemu zahusťovaniu koruny, je potrebné rast podporiť a koruny pravidelne presvetľovať, na čo slúži predovšetkým zimný rez. Vzhľadom na silnejšiu tendenciu prirodzenej tvorby rodivých útvarov, tieto netreba podporovať letným rezom a letný rez slúži skôr ako nástroj na odstránenie napadnutých častí a sčasti i presvetlenie. Silu rastu a teda aj habitus stromu ovplyvňuje aj použitý podpník, čo má dopad aj na tvorbu rodivého dreva a na požiadavky na rez v prípade konkrétnej kombinácie podpník/ naštepená odroda.
      Stav ovocného stromu a násada plodov sa zohľadňuje pri rozhodovaní o letnom reze tiež, ale metodiku použitého rezu v prípade jabloní a hrušiek významne ovplyvňuje odroda. Všeobecné pravidlo je, že pre odrody rodiace na krátkom dreve je vhodný krátky (Lorettov) rez, ktorý sa však môže kombinovať aj s dlhým rezom (Gaucherov, Pekrunov), ak je potrebné stromu ponechať väčšiu listovú plochu. Pri odrodách rodiacich na dlhom dreve nezabezpečí krátky rez dostatočný efekt pri tvorbe rodivých útvarov.
      Odroda Spartan sa vyznačuje stredne silným, v neskoršom veku stromu až slabším rastom a dostatočnou tvorbou krátkeho až stredne dlhého rodivého obrastu, čo spravidla nevyžaduje špeciálne opatrenia na podporu tvorby rodivého obrastu rezom. V prípade mladších stromov na podporu rodivosti možno použiť krátky i dlhý letný rez. Odroda Mantet je menej pestovaná skoro dozrievajúca odroda, s ktorou nemáme praktické skúsenosti. Podľa uvádzaných dostupných charakteristík z rôznych zdrojov - silnejší rast, dobrá tvorba rodivého obrastu, sklon k striedavej rodivosti, nemožno bez vlastných praktických skúseností spoľahlivo navrhnúť vhodnú metódu letného rezu, avšak pri zohľadnení vyššie uvedených odporúčaní podľa stavu stromu z hľadiska rastu a rodivosti a prevažujúcej kategórie rodivého dreva, môže pestovateľ danej odrody zvoliť vhodnú metodiku letného rezu a overiť ako v prípade jeho stromu danej odrody plní jeho očakávania. V prípade nedostatočnej reakcie stromu je vhodné potom metodiku upraviť. Dôležitá pri tejto odrode je regulácia násady plodov, na čo možno využiť nielen prebierku plodov ale aj reguláciu množstva kvetných pukov pri realizácii zimného rezu. Ide teda najmä o predchádzanie striedavej rodivosti, ktorá vyplýva z nerovnomernej tvorby rodivého dreva v jednotlivých rokoch v dôsledku meniaceho sa pomeru medzi počtom plodov a počtom listov na strome.
      Oleg Paulen

    • @MarjanDd
      @MarjanDd 5 днів тому

      ​@@Sadyavinice-casopis
      Děkuju moc za perfektní odpověď 👍