Czy spółka komandytowo-akcyjna ma sens w 2023 roku?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 лип 2024
  • Po krótkim okresie ponownej świetności „spółki celebrytki” - czyli spółki komandytowo-akcyjnej - w 2022 roku przyszedł 1 stycznia 2023 roku, a z nim oskładkowanie komplementariuszy (ZUS + składka zdrowotna).
    Czy w związku z tym SKA nie ma już podatkowego sensu?
    Okazuje się, że dla części przedsiębiorców nadal może być ciekawym rozwiązaniem.
    O tym kiedy się opłaci oraz czy warto uciekać z SKA w inne formy prowadzenia biznesu - opowiadam w najnowszym odcinku.
    Strona Podcastu: www.DzienDobryPodatki.pl
    Kalkulator Podatkowy 2024: dziendobrypodatki.pl/kalkulator/
    Kurs przygotowujący do egzaminu na doradcę podatkowego: dziendobrypodatki.pl/egzamin
    Indywidualne doradztwo podatkowe: kontakt@GardensTaxLegal.pl
    Klub Dzień Dobry Podatki: www.dziendobrypodatki.pl/klub/
    Brak odliczenia CIT w ciągu roku: zob. np. interpretację Dyrektora KIS z 19 kwietnia 2021 r. - 0115-KDIT1.4011.61.2021.1.MR
    Odcinek 74. - Czy spółka komandytowa ma jeszcze sens w 2022 roku? - dziendobrypodatki.pl/czy-spol...
    Dlaczego SKA nie jest lekiem na całe zło? - dziendobrypodatki.pl/dlaczego...
    00:00 Start
    02:15 Czym jest SKA? Opodatkowanie i oskładkowanie SKA
    04:38 Pomniejszenie PIT komplementariusza o CIT spółki
    10:58 SKA a spółka komandytowa i spółka z o.o.
    13:57 Czy przekształcenie w SKA może być zakwestionowane przez organy podatkowe?
    15:02 Wynagrodzenie za zarządzanie SKA - ciekawy sposób optymalizacji
    15:57 Zalety SKA - gdzie ta spółka "pokazuje pazury"?
    17:51 Czy SKA może być spółką jednoosobową?
    21:28 Czy akcjonariusz może odliczyć podatek?
    25:27 Czy warto wchodzić w estoński CIT w SKA?
    26:01 Wnioski - co się opłaca?

КОМЕНТАРІ • 8

  • @mirosawzielnik1839
    @mirosawzielnik1839 Рік тому

    Bardzo merytoryczna wypowiedź, poruszonych wiele zagadnień z jakimi borykają się komplementariusze w ska. Ze swojej strony dodam, że w przypadku dużego podatnika oszczędności podatkowe w SKA są dużo większe niż w przypadku spółki ZOO. Spotkałem się też z twierdzeniem gdy SKA jest jednoosobowa to wszystkie uchwały muszą być notarialnie potwierdzone, wtedy warto sprzedać/dać kilka akcji bliskiej osobie dzięki czemu spółka nie jest już jednoosobowa. Natomiast nie do końca przyznam się zgadzam (a może rozumiem) dlaczego w przypadku gdy pieniądze nie są wypłacane ze spółki w formie dywidendy (gdyż nie ma takich potrzeb a spółka się nadal rozwija i potrzebuje pieniędzy) lepiej jest przejść na CIT estoński. W przypadku CITu Estońskiego to 25% , opodatkowanie CIT dla SKA to 19% wiec różnica to 6 %. Oczywiście przy obecnej inflacji lepiej oddać kwotę odpowiadającą 25% podatku za kilka lat niż 19% dzisiaj. Z drugiej strony z wypłaconych dywidend można udzielić spółce pożyczki i jeśli jest się rozliczanym w formie ryczałtu płacić 15% podatku od odsetek przy zachowaniu kosztu spółki na poziomie 19% co pozwala obniżyć efektywne opodatkowanie spółki. Czy spotkał się już Pan z jakimiś interpretacjami KAS z których to wynika prawo do odliczenia kwoty CIT zapłaconej przez spółkę gdy akcjonariuszem jest ta sama osoba co komplementariusz przy wypłacie dywidendy dla akcjonariusza?

    •  Рік тому

      Jeśli spółka zatrzymuje zyski, to w tym zakresie podatku nie ma - a zatem efektywna stopa podatkowa będzie często niższa niż 19%.
      Oczywiście - wypłata kiedyś może skutkować podatkiem - ale jeśli traktujemy spółkę jako inwestycję, z której nie wypłacamy w najbliższym czasie środków, to ten zakumulowany kapitał po prostu pracuje.
      Interpretacje dotyczące odliczenia w odniesieniu do akcjonariusza - nie spotkałem się póki co.

    • @mirosawzielnik1839
      @mirosawzielnik1839 Рік тому

      @ ​ Dziękuję za poświęcony czas na odpowiedź. Czy nie ma Pan obaw, że ustawodawca wywinie jakiś numer jeśli chodzi o CIT estoński za klika lat? Czy będzie kolejny film o fundacji rodzinnej 👍- gdyż po części jest ona troszkę zbliżona do CIT`u estonskiego i ma być na 15 %. Pozdrawiam i dziękuję za bardzo merytoryczne filmy.

    •  Рік тому

      Tak, fundacja rodzinna jest już "na warsztacie":-). CIT estoński - na razie jest mocno promowany, ale oczywiście nic nie wiadomo, niestety.

  • @stypall
    @stypall Рік тому

    Świetny materiał !!! Pytanie jaka jest odstawa prawna wypłaty na liniowce (bez zus) wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki w S KA i Sp k ?

    •  Рік тому

      Mówiłem o wypłacie za zarządzanie opodatkowanej według skali podatkowej. Nie widzę możliwości wypłaty z tego tytułu na podatku liniowym.

    • @stypall
      @stypall Рік тому

      @ Ma pan racje mój błąd chodzi o skale. Widzę to tak, ze komplementariusz który ma udział w zyskach 99 % (1% jest dla komandytariusza) pobiera zysk, o ile on jest i płaci podatek zgodnie z omawianym schematem w filmie, ale oprócz tego pobiera wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki. I tutaj pytanie czy te wynagrodzenie musi być ujęte w umowie spółki czy w jakiś inny sposób? Nie kojarzę żadnej podstawy prawnej do takiego manewru. W tym przypadku (wynagrodzenie za zarządzanie) można korzystać z kwoty wolnej od podatków oraz 11% do 120 000 zł.

    •  Рік тому

      12% do 120 000 zł. Podstawa prawna to art. 37 § 1 w związku z art. 46 KSH.