10 EGYSZERŰ ZERO WASTE ÖTLET, amit Te is alkalmazhatsz | Hulladékcsökkentő tippek

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 січ 2021
  • Ma megmutatok 10 zero waste tippet, ami nekem nagyon bevált. Olyan egyszerű dolgok ezek, amikkel nem csak, hogy kevesebb szemetet termelek, de sok esetben még meg is könnyítem az életem :) Szeretem a kreatív hulladékmentes megoldásokat, így remélhetőleg még sok ilyen videó fog jönni a jövőben is!
    Jó szórakozást :)
    Vegyszermentes háztartás alapjai
    • OtthonVlog - Vegyszerm...
    Mennyibe kerül a vegyszermentes háztartás? • MENNYIBE KERÜL A VEGYS...
    Csomagolásmentes boltok térképe:
    xforest.hu/csomagolasmentes-b...
    Zene: Ludwig van Beethoven - Ode to Joy (from Symphony no. 9 in D minor)
    Insta: / ​
    Email: touatikaren5@gmail.com

КОМЕНТАРІ • 55

  • @martinvisontai3171
    @martinvisontai3171 3 роки тому +8

    Szia! Egy tipp a kulacsra
    Nekem az vált be hogy citromsavas vizet rakok bele. Kicsit állni hagyom és kimosom. Mind kinézetre mind pedig szagokra jó hatással van.
    Ha jó minőségű a kulacs akkor ha minden igaz nem roncsolja az anyagot és nem old ki belölle semmit, persze fontos a vitromsav mennyisége!😊

  • @patakymate
    @patakymate 3 роки тому +27

    A nagy bevásárlóközpontokban a hol le kell mérni a zöldséget,, ha nagyobb dolog amit veszek, pl egy fürt banán, vagy káposzta, akkor simán ráragasztom a címkét, és úgy a kosárba. Ha több fajta kisebb zöldséget veszek, akkor meg külön lemérem, és egy zacskóba rakom mindet, és rá a címkéket. Tudom hogy ennyivel nem mentem meg az összes delfint, de nem kerül semmibe.

    • @Vitona-Kata
      @Vitona-Kata 3 роки тому +1

      Egy ilyen akciómkor a pénztáros kiakadt, hogy ne csináljam, mert neki egyesével kell beolvasgatni a kódokat, és mindig le kell takarni a többit.

    • @000hero6
      @000hero6 3 роки тому

      Ez így van: nem kerül semmibe és nem is ér kb. semmit. Ezek max. azért jók, hogy az ember lelkiismeretét megnyugtassák.

  • @estelletisserand1713
    @estelletisserand1713 3 роки тому +6

    Sziasztok! Én a dédnagypapám újratölthető tollát használom. A véget kell tekerni és így felszívni vele tintát. Gyönyörű, és csak tintát kell venni hozzá, ami aranyos üvegekben van. Mivel ez nem golyóstoll, mint amivel megtanultam írni, először ki kellett tapasztalnom, hogy hogyan működik, de most imádom. Lehet kapni hasonlókat, de viszonylag nehéz találni ahogy láttam.

  • @annakurczova5534
    @annakurczova5534 3 роки тому +4

    Szia Karen! Már régebtől fontolgatom, hogy írok, de nem tudtam hol kezdeni :D nem akartam hosszúra nyúlót, de rájöttem, hogy ebben a témában (amikről beszélsz) nem lehet röviden :/ így most akkor a videó kapcsán írok...
    Jó pár dolgot ugyan úgy csinálok mint te/ti :D
    Sokat számít a példamutatás, csodákra képes! A lakáson a csajokat se-perc alatt rávettem, hogy szelektáljunk, még kukákat is maguktól készítettek :D s igen, városban a komposzt elég nagy probléma. Volt, hogy (ciki vagy nem, de engem jó érzéssel töltött el!), hogy egy jó zárható kannában haza is hordtam, mert a lakáson a szemét kb 60% természetes anyag volt, így bántott hogy "erre pazaroljuk el a kukás zsákokat" - igen, ezen nem tudtam változtatni :/ ,de nálunk otthon úgy örülök, hogy tudunk mint kezdeni vele... szóval kis lépésekkel igen is befolyásolhatjuk és hatást gyakorolhatunk az emberekre, hogy igyekezzenek ők is csökkenteni a szemetet
    (az én első lépesem egyébként a "nem vehetsz pékárut, ha nincs nálad zacsi" volt)
    + tipp: az üzletbe mi dobozzal megyünk, abba kérjük a sajtot, szalámit,...első próbálkozás óta jó hozzáállással vannak az elárusítónők (volt, hogy már előre kérték a dobozt :D) s anya is egyből rászokott

  •  3 роки тому +3

    Szerintem a legfontosabb hulladékcsökkentési tipp, hogy ne vásárolj feleslegesen. És aki low waste életmódra áll át, az se vásároljon be hirtelen felindulásból mindent a hulladékmentes üzletekből. Előbb gondolja át, hogy tényleg megfelelő eszköz lesz a számára az a fém borotva, fém szívószál, üveg kulacs, stb, mert különben az is csak kidobott holmi lesz.

  • @arpadpetho690
    @arpadpetho690 3 роки тому +7

    Kulacsból javasolnám még az üveget. Számomra kellemesebb tapintású, (illetve tartok attól hogy, a víz íze fémesebb lehet fém kulacsban). És azt is láthatod, hogy mennyi vized van még. Hátránya, hogy nehezebb.
    A csomagolásmentes bolt igen jó ötlet, de én úgy érzem, hogy még mindig egy picit luxus ott vásárolni. Azt tapasztaltam, hogy sok esetben drágábbak a dolgok (nyilván mert jobb minőségű, és hazai kistermelőktől van), viszont nem mindenkinek fér bele, hogy többet költsön (pl diákként kereset nélkül, stb.).

    • @csillacsobady9162
      @csillacsobady9162 3 роки тому

      Igen, nálunk Szlovákiában például kifejezetten drágábbak a csomagolásmentes üzletek.. :/

  • @mosolysarok4476
    @mosolysarok4476 3 роки тому +3

    Olyan jó látni, hogy téged is ilyen boldoggá tesz erről beszélni ❤️ már nem érzem magam olyan furán, hogy engem ennyire boldoggá tesz 😁

  • @akinom91
    @akinom91 3 роки тому +5

    Én a plusz tollakat odaadtam egy (talán waldorfos) tanárnőnek. :D azt mondta, a gyerekek gyakran jönnek tolltartó meg toll nélkül, és egy jó kis tartalék meg tudja előzni az óra közbeni beszélgetést és idővesztést. (Csak egy tipp, ha már unod a várakozást. :) )

  • @EarlGrey84
    @EarlGrey84 3 роки тому

    Nagyon inspiráló volt, köszi Karen :)

  • @zsofiajenei
    @zsofiajenei 3 роки тому +2

    Melegítő nadrág +vastag zokni a legjobb kombo ever 😄❤️ nálam is 😉

  • @Brigi_alpaka
    @Brigi_alpaka 6 місяців тому

    Tök jó hogy az elején leszögeztél mindent❤

  • @norar9219
    @norar9219 3 роки тому

    16:25 Bialetti kávé- és teafőző! 😍 Nekem a kistesója van meg, nagyon-nagyon szeretem, hulladékmentes tea-és kávéfőzésre nagyon jó. :)
    Egyébként a kenyérrel kapcsolatban: régen mindenhez kenyeret ettem, aztán megismerkedtem párommal, aki meg alig evett kenyeret, mert "fölösleges szénhidrát". És rájöttem, hogy csak megszokásból ettem ennyit; azóta zsömlét veszünk kis szütyőbe, abból napi max. 3-4 fogy. Így szinte minden nap friss pékárut eszünk, és anyagilag is jobban jövünk ki. :)

  • @valcsy666
    @valcsy666 3 роки тому

    Szuperül összefoglaltad azokat, amiket talán a legkönnyebb kivitelezni, és amikre a legkönnyebb átállni. :) Érdemes csemegézni ebből. Némelyiket mi is megvalósítottuk már párommal, pl. vásárláshoz mindig viszünk magunkkal textiltáskát (nem tudom megmondani, mikor kértem nejlontáskát legutóbb boltban, de már nagyon-nagyon rég...), és nekünk ugyan vannak kukáink, de nekem úgy higiénikusabb, ha zsákot teszek bele. Sajnos a konyhai kukánk túl nagy, ekkora zacskónk nem szokott lenni, így egyedül ebbe szoktunk kukászsákot venni, viszont a fürdőszobai kicsi kukába tökéletes egy szimpla zacskó, a hálószobában lévő kukába pedig pontosan belepasszol a kenyeres-zacskó. :) Szóval ezeket mi is igyekszünk ilyen módon felhasználni. Sajnos mindig gyűlnek ezek a zacskók, mert falun lakunk, itt a csomagolásmentes boltot max. hírből, ha ismerik (a környéken sehol nincs ilyen)... Szomszédos kisvárosban dolgozunk, és a bevásárlást is hazafelé intézzük, egy vegyesboltban, ami így pont útba esik, nem kell külön autózgatni (szerintem ez is fontos, hogy ha már muszáj autóval mennünk..) - itt pedig csak előre csomagolt kenyereket árulnak. Sehogy sem tudjuk kikerülni. :/ Viszont ha zöldséget/gyümölcsöt veszünk (ugyanitt), és pl. 1 fajtából csak 1-2 darabot, akkor sosem tesszük zacsiba, szóval ahogy lehet, azért próbáljuk legalább csökkenteni a zacskóhasználatot... :/ (volt, amelyik eladó ennek ellenére fogta, és a pénztárnál zacskóba rakta... -.- és úgy rakta le maga elé lemérni... Pedig még csak piszkos sem volt a zöldség, hogy indokolta volna, hogy muszáj a zacskó. Na akkor nagyon mérges lettem...)
    A háló viszont nagyon jó ötlet, ennek utána fogok nézni, hogy honnan tudok rendelni (sajnos errefelé ez sem kapható - a vidék átka...). Viszont annyiból jó vidékinek lenni, hogy mi komposztálunk, így pl. ételmaradék sosem landol a kukában (ami alapból kevés szokott lenni, mert erre is vigyázunk, hogy úgy vásároljunk élelmiszert és úgy főzzünk, hogy el is fogyjon, ne kelljen kidobálni).

  • @barbaragordos5530
    @barbaragordos5530 3 роки тому +1

    Szia! 😊 Van már lakásba is ,,komposztálódoboz", kb kuka méretű, alul csappal a komposztlé lefolyatásához. Nekem nincs sajnos, de tervezem a beszerzését. Elvileg főtt húst, csontokat is bele lehet rakni, valamint külön adagolni kell szerves anyag kultúrát, hogy beinduljon a folyamat. Annyi, hogy maga a kuka is műanyag, és amiben veszed ezt a szerves anyagot, az egy műanyag zacsi, ha jól láttam. Szerintem érdemes utánanézni:)

  • @angigazdag9980
    @angigazdag9980 3 роки тому

    Szia, sziasztok! 🙂
    Jó videó volt, én 3 dologhoz szólnék hozzá:
    - Már vannak lakásban is használható komposztálók, Vászonzsákoslánynak van erről jó videója. A komposztot meg fel lehet használni szobanövényekhez vagy akár közösségi kertekbe. Illetve van egy alkalmazás (nem vagyok biztos a nevében, de talán az említett videóban ez is benne van), komposzt megosztás a lényege, fel tudod tölteni, hogy van komposzt alapanyagod, más meg jelentkezhet érte, hogy átvenné.
    - Ha fém kulacsot szeretnél, próbálj rozsdamentes acélt választani, igaz drágább mint az alumínium, de sokkal jobb. Üveggel kapcsolatban: én paradicsomszószos üvegeket tettem félre, célnak megfelelnek és nem kerül plusz pénzbe. Egyikbe tettem uborkás-mentás vizet, másikba citrusosat, harmadik csak sima víz, jó kis készlet így együtt. 😃 Varrni meg horgolni lehet rá ,,védőréteget". Nekem mindkét verzió van, a törhetetlen fémet viszem magammal, otthon meg használom az üvegeket.
    - Vászonszatyrot, hálós szütyőket újrahasznált anyagból is lehet venni, csinálni, én régi függönyből szeretnék majd varrni. Vászontáskát pedig régi erős lepedőből láttam már készítve. Szóval ezekre is van újrahasznos megoldás. 🙂

    • @angigazdag9980
      @angigazdag9980 3 роки тому

      +1: Körömlakklemosáshoz régi törölköző darabot használok, így nem koszolódnak össze a kis korongjaim. 😊

  • @bezse657
    @bezse657 2 роки тому +1

    A zero waste-hez nőknek ajánlom az intim kelyhet. Évekig viszolyogtam tőle, mikor egy barátnőm javasoltam De kb 1,5 éve használom&nem tudok ennél kényelmesebb megoldást a nehezebb női napokra, illetve jó érzés, hogy közben szuper környezet barát dolog is..! 🤗💖

  • @greeeszofii
    @greeeszofii 3 роки тому +2

    Kulacs tipp: equa üveg kulacs, műbőr borítással, fém kupakkal :)

  • @adelschmidt5622
    @adelschmidt5622 3 роки тому +3

    Rágcsáltam a kis kekszemet s te elérkeztél a textil zsepis részhez. Mikor kimondtad ezt a szót, éppen haraptam, ezért a következőt értettem: backstage zsepi. 😅Azóta próbálom kitalálni, milyen lehet az.

  • @ViktoriaCelia
    @ViktoriaCelia Рік тому

    Ruhacsere napokra járok nem dobom ki a ruhákat amik nem tetszenek már, vagy már nem jó a méret és hibátlanok. Illetve másodkézből vásárolom a ruháim. Amikor kicsi voltam anyukám mindig a menthetetlen ruhákból törlő takarító rongyot gyártott szerintem ez is egy jó opció lehet a mosható többször használható rongyra és vásárolni de kell újat. :) Egyébként sok minden pl. a textil zsebkendő is a nagyszüleink idejében voltak, sőt a 90 es évekig még textil pelenka volt a babáknak, amit kifőztek otthon. Szerencsére ezek is kezdenek visszatérni.

  •  3 роки тому +1

    Én nem használok kulacsot. Otthon és az irodában van fél literes bögrém (így nem kell sokszor fordulni vele a konyhába) és egy Vapianos teás üvegem, aminek csavarós fém kupakja van (olcsóbb volt mint egy kulacs és már jó ideje használom).

  • @eszterkaulics4018
    @eszterkaulics4018 3 роки тому +2

    Szia! Köszi a videót 🙂 A kenyér zsák és a hálók tényleg nagyon praktikusak. Pékárunak is hálót használtok vagy sima vászon zsákot,vagy olyan zsákot mint a kenyér zsák? (Nagy dilemmám melyik lenne a jó hogy ne is száradjon ki,meg nem is morzsáljon pl.: zsemle,bukta,leveles édesség) Köszi a választ 🙂

    • @tkaren5
      @tkaren5  3 роки тому +1

      Szia! A pékárut is a kenyérzsákban tároljuk, ott szárad ki a leglassabban :)

  • @laurakrempf
    @laurakrempf 3 роки тому +3

    Szívből ajánlom a Horizon palackot 😊 nekem is olyan van! Azon kívül, hogy gyönyörű egyben termosz is, tehát hidegben vihetsz magaddal akár meleg teát is, 12 órán keresztül tartja a meleget 😊 ja és magyar egyetemisták terméke

  • @nicky88nicky
    @nicky88nicky 3 роки тому +1

    Kulacsból lehet kapni üveget, sokkal tovább tudod használni! :) Egyik nyáron volt pl a Tigerben tartóval együtt, sokkal jobb, mint a műanyag kulacs. :)

  • @Noncsi2000s
    @Noncsi2000s 3 роки тому

    Olvastam már róla, hogy lakásban is lehet komposztálni. Rég óta gondolkozom rajta, hogy kipróbaljam, de még ha komposztálok is, a komposztot akkor is el kell helyezni valahol. Szerintem nézzetek utánna😊

  • @valcsy666
    @valcsy666 3 роки тому

    Én is rászoktam a csapvízre, viszont párom ásványvíz párti, sehogy sem tudom "átállítani"... Így én azt csinálom, hogy mivel mindig van otthon néhány PET-palack (sajnos...), így ezek közül egyet be szoktam fogni, és magamnak abba öntöm a csapvizet. :) Munkába is így hozom, így külön kulacsot sem kellett vegyek. Tejeskávét szintén otthonról hozok (ezzel pénzt is spórolok, mert egy ilyen 3 decis kávé már 300 fölött van, és ha minden munkanapon vennék, 1 hét alatt már több, mint 1500 ft, CSAK kávéra... Otthon ennek töredékéből megcsinálom...), erre pedig nekem a Sio Smoothie üveg palackja vált be, fém kupakkal. :) Nagyon sokáig használható egy ilyen, főleg, ha vigyáz arra az ember, hogy használat után kimossa, és a kupakot + a palack száját cseppmentesre törölje, így nem rozsdásodik be a kupak (ellenkező esetben előfordul, és kioldódva ez a rozsdás izé belekerül az italba is, ami hát nem jó... :/ ).
    Törölgetésre nekem a mikroszálas törlőkendők váltak be, nagyon szeretem, puhák, szuper nedvszívóképességűek, hihetetlenül tartósak, mosógépben is moshatóak. :) Talán kettes kiszerelésben szokott lenni (van Viledás, meg mindenféle, de mi az olcsóbbat vesszük, pl. Penny-ben kapható, de ezt sem kell gyakran venni, mert tényleg sokáig bírja. :) )
    Sajnos nekem egyedül a textilzsepi és a mosibetét az, amire soha nem tudnék átállni, mert nekem ez "fúj". :( (De ezt leszámítva azért mi is nagyon igyekszünk.)

  • @zsuzsihorvath1148
    @zsuzsihorvath1148 Рік тому

    szia!
    a textilzsepivel kapcsolatban egy technikai kérdés..életemben nem használtam meg ezért kérdezem.
    Gondolom nem minden fújás után veszel elő újat, szóval a kérdésem az hogy hogyan fújsz bele? Fújsz egyet, azt a részt elhajtogatod és a tiszta részébe fújsz újra?
    Illetve hány fújás után mosod ki?
    Nem beteg időszakban kb hány db ra van szükség egy héten?

  • @monikalenart3457
    @monikalenart3457 Рік тому

    Köszi a tippeket 😇 az elején említett törlőket hol szerzed be? 🙈

  • @noferure
    @noferure 3 роки тому +1

    Szia! Én nemrég vettem egy fém kulacsot, de sajnos a nap végére fém ízű lett az üdítőm benne, úgyhogy nekem sajnos nem jött be, inkább üvegkulacsot használok. Elég sokáig keresgéltem olyat, ami ár-űrtartalom arányban is megéri, végül az Intersparban találtam olyat, ami 0.75 l, van rajta szilikon védőborítás, és akciósan kb 3000 Ft volt. Illetve most láttam a Flying tigerben 1000 Ft-ért fél literes üvegkulacsot szilikon borítással.

  • @anitaszente5790
    @anitaszente5790 3 роки тому

    Szia!
    A kulacsod honnan van?
    Köszönöm előre is válaszod! :)

    • @tkaren5
      @tkaren5  3 роки тому +2

      Szia! Decathlon :)

  • @rebekasklenszky16
    @rebekasklenszky16 3 роки тому

    Én ahova szoktam járni csomagolás mentes boltba, ott lehet kimérve teát venni és fantasztikus ízük van.
    Mi nálunk a komposztálás a szemét 60% körülbelül. Havi 1x van szelektív kuka és sima is. De bőven elég nekünk :)

  • @ritakovacs2752
    @ritakovacs2752 2 роки тому

    Amióta van víztisztítónk, azóta csak csapvizet iszunk. Előtte sajnos vettük a palackosat mert itt túl klóros és nem igazán tiszta a víz. De rengeteg szeméttől kímél meg minket. Tusolásnál átálltam a szappanra, abból is olyat veszek ami papírcsomagolású, szeretnék kézműveset inkább, de nem találtam még a környéken termelőt. A szálas teával ugyanígy vagyok, amint elfogy itthonról a felhalmozott filteres, szeretnék átállni, szuper mosható teafilterek vannak már. A legjobb döntésem az utóbbi időben az intimkehely volt. Amellett hogy rövid időn belül visszahozta az árát (így spórolásra sem utolsó szempont) sokkal egészségesebb és szemetet sem termelek vele.

  •  3 роки тому

    Nem feltétlenül kell saját kert a komposztáláshoz. Már egyre több közösségi komposztáló létezik. Budapesten nagyobb parkokban (pl. Tabán, Szent István park), vagy a társasházakhoz tartozó zöldfelületeken is. Ezenkívül lehet, hogy a közösségi kertek is befogadják a szerves hulladékot a saját komposztja. Csak meg kell találni a kapcsolatot azokkal, akik ezzel foglalkoznak. :)

  • @nikolettn.3010
    @nikolettn.3010 3 роки тому +1

    Szia!
    A textilzsepiket honnan szerezted be?
    Köszi, ha válaszolsz! ☺️

    • @tkaren5
      @tkaren5  3 роки тому

      Szia! Bless You a márka neve:)

    • @akinom91
      @akinom91 3 роки тому +2

      Bár nem vagyok Karen, nekem még gyerek koromból van egy csomó kisebb-nagyobb. De mivel ritkán használom (nem vagyok beteg), szerintem még az ükunokáimnak is jók lesznek. :D
      Ha biztos vagy benne, hogy nem találsz anyukád vagy nagymamád szekrényében, akkor biztos találsz az egyszerű öltönyös üzletektől kezdve a csomagolásmentes boltokon át a netes rendelésig sok helyen. Gyakorlatilag egy régi pólót vagy flanel pizsamát is újra lehet használni, ezek az "újak" is, amiket pl. betétvarrók készítenek hasonló anyagokból vannak.

    • @tkaren5
      @tkaren5  3 роки тому +1

      Pontosan! Nekem is van kettő, amit Anyukámtól kaptam, imádom őket :)

    • @noemi.radvanszky
      @noemi.radvanszky 3 роки тому

      Mamám rengeteg régi ruhaneműjét vágta már szét, és lett belőle zsepi, törlőrongy, vagy akár párnahuzat, sőt vastagabb ágyneműnk élt már tovább konyhai kesztyű és kisebb törcsi formájában.

  • @m_nora417
    @m_nora417 2 роки тому +1

    Azt hittem hogy a konyharuha alap. Mióta az eszemet tudom, azóta van nekünk

  • @kavics9036
    @kavics9036 3 роки тому

    Most, hogy sehova sem lehet menni, szerintem megszaporodtak a házibulik is (szigorúan 10fő alatt). remek alternatíva lehet az eldobható poharak helyett, ha címkézzük a poharakat, én erre a célra öntapadós tapétát használtam,ezek utána könnyen eltávolíthatóak a poharakról, és újra felhasználhatóak, nekem sikerült olyan jó minőségű tapétát választani, ami még a mosogatógépet is bírja, az alkoholosfilc idővel megkopik, de az könnyen javítható.

  • @kissbogi03
    @kissbogi03 2 роки тому

    Én a "ragacsosabb" péksütiket (pl csokis fánk stb) pul belsejű kenyeres zsákba szoktam venni és sokszor megkaptam már a pénztárosoktól, hogy nem szeretik ezeket a "zsákbamacskákat". Hiába rakom úgy a szalagra, hogy a teteje ki van nyitva és belelátnak a szatyorba, sok csúnya tekintetet kapok érte sajnos.

  • @emokehompoth4720
    @emokehompoth4720 3 роки тому

    Meg sose probaltam, csak most beugrott hirtelen: vajon nem lehetne szagtalanitani a muanyag kulacsot kavezaccal/ecettel/szodabikarbonaval? Mas dolgoknal eleg jol mukodik, hatha ebben is :)

  • @floragyorivanyi4623
    @floragyorivanyi4623 3 роки тому

    Ugyan én már nem festem a körmömet, de sajnos azt tapasztaltam, hogy a textilkorongból nem jön ki a körömlakk :'(

  • @jombikanna2412
    @jombikanna2412 3 роки тому

    Nem túl nehezek a hálók? Én varrtam egyet, de 10 g. Kicsit sok, a 2-os nejlonok mellett. A tiéd hány gramm? Csak viszonyításként.