Wołów | Wiosna 2022 | Spacer Wołów | Binaural Audio 🎧 [4k]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 вер 2024
  • Wołów | Wiosna 2022 | Spacer Wołów
    Wołów to miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie wołowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wołów.
    To jedno z najstarszych miast śląskich, położone nad rzeką Juszką.
    W okresie neolitu, a zatem w czasach pojawienia się pierwszych kultur rolniczych, ziemia wołowska zasiedlana była przez liczne grupy ludności, wpierw pochodzące z południa, tzn. z Bałkanów, następnie zaś przybyłe z Niżu Europejskiego, wreszcie z Europy wschodniej. Nie było to jednak osadnictwo stabilne, przede wszystkim z powodu dość słabych gleb, mało atrakcyjnych dla społeczności prowadzących gospodarkę ekstensywną.
    Eksplozja demograficzna i szybki rozwój cywilizacyjny zaczęły się wraz z początkiem bytowania grup ludności tzw. kultury łużyckiej.
    W okresie rzymskim w okolicach Wołowa z całą pewnością istniał duży ośrodek produkcji żelaza, produkujący ten metal nie tylko dla zaspokojenia potrzeb miejscowych, lecz także na eksport. Ludność tej kultury wyemigrowała z południowej Polski pod koniec IV w. pod naporem Hunów.
    Miasto otrzymało prawa miejskie ok. 1285, prawdopodobnie było lokowane przez jednego z Piastów głogowskich - Przemka Ścinawskiego (najstarsza zachowana pieczęć z herbem miasta pochodzi z 1473), potem nastąpił napływ osadników niemieckich, przedmieścia długo zamieszkane były głównie przez ludność polską.
    W XV wieku miasto zostało częściowo zniszczone przez jedno z najsilniejszych na obecnych ziemiach polskich trzęsień ziemi. W XIV i XV wieku uformowały się władze miejskie (rada i burmistrz). Miasto było lokalnym ośrodkiem władzy z własną mennicą do 1492, kiedy stało się własnością króla czeskiego Władysława.
    Wiek XVI był czasem rozkwitu wołowskiego rzemiosła i handlu. Rozwinęło się zwłaszcza sukiennictwo, którego wytwory dobrze były znane na Śląsku i poza jego granicami. Kres wołowskiej pomyślności brutalnie położyła wojna trzydziestoletnia.
    W 1742 Wołów został przyłączony do Królestwa Prus w wyniku I wojny śląskiej. Od tego czasu stał się miastem garnizonowym wojsk pruskich. Kolejny pożar w 1781 spowodował upadek miasta oraz jego stopniową odbudowę, przy czym ze względów bezpieczeństwa wznoszono budynki z cegły, kryte dachówką.
    W czasie II wojny światowej w mieście istniała baza zaopatrzeniowa formacji SS.
    W 1945 zabudowa zniszczona w 70%, zdobyte przez Armię Czerwoną 26 stycznia i przyłączone do Polski. Po wojnie zaludnione przeważnie przez repatriantów z dawnych Kresów Wschodnich, znaczna rozbudowa i modernizacja miasta jako lokalnego ośrodka usługowo-przemysłowego.
    00:00 Wołów
    #Wołów #spacer #2022

КОМЕНТАРІ • 8

  • @borys33man1
    @borys33man1 9 місяців тому

    Przez przypadek obejrzalem ten film lza sie w oku zakrecila , w Wolowie mieszkali moi dziadkowie , wszyscy juz nie zyja , film zaczyna sie od ul Reja , tam mieszkal jeden z dziadkow , drugi pod koniec filmu na ul Fornalskiej, moze dzis to juz inna ulica , tam gdzie stoi ten nowy blok to bylo podworko gdzi takze mieszkal Hermaszewski prawda? ponad 35 lat temu jezdzilem tam co wakacje , znalem kazdy kamien . Super to wyglada , szkoda , ze temte czasy juz nie wroca.

  • @mateuszfabian6678
    @mateuszfabian6678 2 роки тому +1

    Dobry pomysł.

  • @wiktorbilski2574
    @wiktorbilski2574 Рік тому

    Tu też zawsze zajęte co ty nagrywasz a i kiedy chyba że w niedzielę To sie zgodzę😁👍

  • @wiktorbilski2574
    @wiktorbilski2574 Рік тому +3

    Jestem mieszkańcem pokaż orawde

  • @Va-Lion
    @Va-Lion Рік тому

    Super filmik pozdrawiam

  • @wiktorbilski2574
    @wiktorbilski2574 Рік тому

    Tyle wolnego miejsca na parkingu Nie możliwe nigdy niema🌝

  • @wiktorbilski2574
    @wiktorbilski2574 Рік тому

    Prawdę

  • @pawech.4585
    @pawech.4585 Місяць тому

    Niestety dziwnie sfilmowany. Operator dochodząc do zwykłego budynku Straży Pożarnej kadruje go w całości, a pomija zabytki. Nie objął nawet wieży zamku, nie wspominając o jego bryle, podobnie z ratuszem czy kościołem Wawrzyńca, którego fragmencik zarejestrował chyba przypadkiem. Kościół Boroneusza i dawny klasztor nie zagościł nawet fragmentarycznie, a szkoda.