Jak vypadá naprosto stupidní výrobní vada | Po roce a kousek mrtvá indukční deska za 30k

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 вер 2024
  • V dnešním videu se podíváme na profesionální desku, která po roce a kousek přestala fungovat. Trochu zapátráme a nakonec najdeme příšernou (spíš příšerně stupidní) výrobní vadu.
    👀Odkaz na Marťasův kanál👀: youtube.com/@a...
    🌍Affil linky🌍:
    ⚡Kaiweets (každým nákupem podpoříš tento kanál 15% z ceny nákupu): kaiweets.com?sca_ref=4162700.hULF9F7iWT (je třeba zkopírovat celý odkaz)
    🔌Vevor portable power station🔌: s.vevor.com/bf...
    🔥Vevor naftové topení🔥: s.vevor.com/bf...
    🌊Vevor ultrazvuková čistička🌊: s.vevor.com/bf...
    💸Slevové kódy💸:
    Kaiweets 15% na celém webu www.kaiweets.com: MAR15
    Sleva 5% na celém webu eur.vevor.com/ : VVMH5%OFF
    Sleva 10% na celém webu www.xinfrared.... : MARPHY
    FAQ:
    Jaký mám mikrofon: Fifine T669
    Čim pájim: KSGER T12 www.aliexpress...
    Čim odpájim: • Odpájecí stanice ZD-89...
    Čim foukám: pajtech.cz/sve...
    Jakou mam termokameru: UNI-T UTi260B
    Jakej mám mikroskop - Za pajdu od nás z blešáku, něco jako toto: www.vseprowifi... ale s jinym stativem
    Jakou používám zatěž: www.aliexpress...
    Čim osciloskopuju: Fnirsi 1014D
    Jaký používám cín: hadex.cz/p055-...
    Jaký mám flux: www.tme.eu/cz/...
    Stojánek na DPS: hadex.cz/p124-..., www.aliexpress...
    Kde nakupuju: www.alza.cz/, www.tme.eu/cz/, hadex.cz/, nárazově i jinde.

КОМЕНТАРІ • 72

  • @DaliborBlabolil-ci2tc
    @DaliborBlabolil-ci2tc 2 місяці тому +1

    Vynikající, Skvělé, VYSOCE PROFESIONÁLNÍ !!!!!
    A hlavně LOGICKÉ .......!!!!!!!
    Mně fascinuje Váš Princip - Ukâzaná platí......
    Škoda jen, že je Váš výklad občas ( použiji hnusné slovo) subjektivní ....
    Jsem přesvědčen, že Vaše "Víděla" slouží jako VELMI užitečný VYSOCE PROFESIONÁLNÍ , Odborný proces. A.............čeho já si cením NEJVÍCE, že bez skrupulí,záhad, tajných kódů, rozvinete problém na úkor vlastních poznatků a Vědomostí (mám na mysli fakt, že Vaše informace by měly býti ADEKVÁTNĚ ohodnoceny......to se samosebou rozumí, že Prašulemi.
    A ještě na konec mého blábolení😂
    musím vyzdvihnout Váš NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ukazatel, a to je BEZPEČNOST PRÂCE.
    Dêkuji za Netradiční Výklad a Komentáře prošpikované prudce Inteligentním HUMOREM a přeji Radost a Vůli do další NESMÍRNĚ užitečné práce !!!!!!!! Good Luck !!!!!
    Ehhh .....co to melu - Zpátky ni krok😊 !!!!!!

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider 5 місяців тому +2

    No, tak jsem se v odhadu trefila, totiž velké cívky obecně jsou častý konstrukční problém. Je to prostě těžká věc, která v ničem pořádně nedrží. Vibrace dokáží udělat svoje. Taky se to dokáže pohnout před vlnou, takže se to pak blbě zapájí. Extra když někdo blbě navrhne plošňák, což se stalo tady. Prostě průměr PTH díry musí odpovídat součástce, v opačném pádě tam cín nezateče a pak už je jen otázka času než to vypadne. Ono navíc, když zemře některý z těch kondenzátorů, bývá to na něm vidět, minimálně se to nějak pokroutí. Když zdechne tranzistor, je to na něm vidět. Ale když se vysype noha od cívky z plošňáku, není na tom vidět nic. A strašně blbě se to hledá, protože člověk podezřívá všechno možné, jen tohle ne. Toto dokáže ještě zábavnější věci, dokáže se i přelomit vinutí té cívky. Ne, prostě po určitých zkušenostech se snažím takovýmito součástkami cloumat hned na začátku, pokud mi něco zůstane v ruce, je to jasné.
    Mimochodem, tohle je ještě v pohodě, patrně to bude stačit pořádně zapájet. Zažila jsem lepší vtip s cívkou - aktivní basová bedna zvaná Kaifáš (výrobce se jmenoval nějak podobně, nevím už jak…„galský krýgl“ si pamatuju, to byl Gallien Krueger, ale na Kaifáše už si fakt nevzpomenu). Nějaký blázen do toho zesilovače dal dobře půlkilovou špuli do boucherottova členu, takže jak do toho reprák mlátil tlakovými vlnami (bedna dávala přes půl kW), tak to prostě z té desky tu špuli vymlátilo. Musela jsem na tu desku nalepit plastové držáky a k nim dotáhnout tu cívku, protože pouhé zapájení nepomohlo, po několika hodinách provozu se to prostě znovu vysypalo. Tam nebylo ani lepidlo, prostě nic, jen obrovská špule držící za vývody. Strašná věc.
    Mimochodem, obdobnou věc dělají s velkou oblibou velké elektrolytické kondenzátory, kde je to ale vylepšené ještě o jednu věc - přeražený prokov. Totiž, přesně to stejné. Obrovský elyt, přičemž k vývodu dotažená tlustá cesta ze strany součástek (ano, tohle bylo časté v Dudkovinách). Přesně takhle se nemá navrhovat deska, protože stejně jako tady u té cívky to tam při pájení pořádně nenateče, takže nabíjecí proudy mocného elytu mažou přes ten tenoučký prokov. A je jen otázkou času než ho to přerazí. Tohle se obecně dělá tak, že se udělá velká rozlitá plocha ze strany pájení na do vedení na druhé straně se to tahá přes via stitching, totiž prokov unese jen relativně malý proud. Toto je mimochodem jedna z nejčastějších konstrukčních chyb. Hned za tím jde mechanicky neukotvená brutální cívka/trafák/etc. Velice zábavné jsou také transformátory do plošňáku, kde ještě obvykle v rámci zlepšení izolačních stavů nějaký blázen profrézuje slot, čímž se ještě mechanicky uvolní celá deska, takže je to obrovský těžký kus něčeho na pružné desce, no a to dělá u vibračních testů divy.
    Podle mého má smysl se o taková zjištění dělit, protože v opačném případě bude mít ten první kus, kde se to musí odhalit, každý svůj vlastní a každý si na to bude muset přijít sám, což z časového hlediska není úplně efektivní.

  • @Edisson.
    @Edisson. 6 місяців тому +12

    Ahoj Marphy, hezky si se popral s cívkou - je to součást filtru proti zpětnému rušení do sítě.
    18 let jsem se živil servisem elektroniky v průmyslové gastronomii a ta tvoje deska byla luxusně čistá, znám fungující desky na kterých není přes nános bordelu vidět THT součástky 😂
    Na vyčištění je pak potřeba speciální chemie, protože tu mastnou gumu která tam vznikne ani IPA nerozpustí.
    V devadesáti procentech případů byla závada na indukčních deskách způsobena přetížením cívky a následného odejití elektroniky do věčných lovišť používáním nevhodného nádobí. Nádobí pro indukci má specifické magnetické sycení a při použití obyčejného železňáku to sice vaří jak prase, ale neskutečným způsobem se přetěžuje cívka a tím i samotný generátor. Ono to chvíli funguje, ale většinou dojde k proražení cívky - tedy k mezizávitovému zkratu (mám luxusní fotky kde je mikanitová deska díky přehřívání cíky bodově rozpadlá na prach - ta cívka musela normálně svítit aby se tam vytvořila teplota pro zničení Mikanitu) a je vymalováno.
    Jednou jsem byl s velkou průmyslovou indukční pánví Vok (V té době prodejní cena cca. 120k a má mnohonásobně větší výkon než to co si měl na stole - to je spíš indukční hračka) na reklamaci ve výrobním závodě v Itálii. Tam jsem byl odkázán na technika kterému jsem řekl o závadě cívky, ten celou pánev proměřil na profesionálním diagnostickém zařízení a řekl že jsem v podstatě blbec (tak dobře Italsky zas neumím) načež přinesl novou elektroniku za 60t a znovu to zapnul. Pak mi začal ukazovat všechny ty přístroje s tím abych se naučil diagnostikovat jejich zařízení - já si ale stále trval na svém - cívka je vadná - vysvětloval jsem mu jak jsem na to přišel a odmítl jeho diagnostiku pro zjišťování závady - stále si trval na svém a prý tomu nerozumím - běželo to chvilku a všechny přístroje se zbláznili a následně ukázaly - 0 - frajer odběhl a za chvíli jsem ho viděl jak nese novou elektroniku a novou cívku. Po výměně komponentů vše fungovalo normálně, frajer úplně otočil a nechal si asi dvě hodiny vysvětlovat můj domorobo systém diagnostiky - když jsem náš spor vyprávěl jako veselou příhodu obchodnímu zástupci který se ptal jak se problém vyřešil (byla to už druhá záruční oprava na tomto zařízení) tak jsem se od něj dozvěděl, že ten chlap byl nějakej super-ing. co tyto zařízení navrhuje a vyvíjí 🤪 ............................... 🤣
    Krásný den přeje 🙂🙂 Tom

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  6 місяців тому +4

      Ahoj. Njn, clovek se celej zivot uci a kdyz jednou usne na vavrinech, ze umi vse, drive nebo pozdeji se ukaze nakej v jeho ocich "amater", co mu to lehce natre...Takovej obcasnej reality check nikomu neuskodi😊

    • @TheSalemSaberhagen
      @TheSalemSaberhagen 6 місяців тому +6

      Italové vždy byli nafoukaní idioti a umí kulový. Sám jsem se s tím taky setkal při příjezdu servisního technika, který mě přesvědčoval o nesmyslech. Ve finále odemne dostal tolik titulů, že se nestíhal divit a poslal jsem ho do hajzlu i s Mussolinim. Vyřešil jsem to podle sebe a stroj funguje bez problémů 8 let. Dělal z nás blbce a myslel si, že budeme kupovat jejich předražené náhradní díly s pochybnou kvalitou. No má smůlu a může si na mě stěžovat kde chce.

    • @farmahedvikaslatinky
      @farmahedvikaslatinky 6 місяців тому +1

      Naprostá klasika dnešních dnů.❤

    • @happyacidburn6020
      @happyacidburn6020 6 місяців тому +1

      To asi zaplakalo jeho EGO🤣🤣🤣

    • @Edisson.
      @Edisson. 6 місяців тому

      @@happyacidburn6020 No nevypadal moc vesele 😂 zato ten obchoďák řval smíchy, prej pana mistra někdo konečně utřel 😂😂

  • @TheSalemSaberhagen
    @TheSalemSaberhagen 6 місяців тому +7

    Tak tohle byla dobrá prasárna od výrobce. Deska má hodnotu pár stovek, ti dobytci si za to účtují šílený tisíce a ještě to někde nějaký bubák takhle zprasí. Palec nahoru za výbornou diagnostiku závady a následnou opravu.

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  6 місяців тому +2

      Dekuju. Jako je to odflakly, no. Ale pokud QC probiha tak, jak si myslim, ani se nedivim, ze na to neprisli🙄O vyrobni cene taky nema cenu delat si iluze🙄

  • @Thales_WH
    @Thales_WH 6 місяців тому +7

    Tohle se děje poměrně často a je to přesně jeden z těch důvodů, proč je při diagnostice dobrá poklepová metoda. Ono to bývá často ještě zrádnější v tom, že zapájené to vypadá OK, ale hned za tím spojem (mezi deskou a cívkou) se ten drát odlomí. Zvláště v prostředí s vibracemi. Projevuje se to pak jako studeňák třeba až po zahřátí a občasně.

  • @ratman4747
    @ratman4747 6 місяців тому +4

    Moc se mě líbí tvoje logické pochody v uvažování při opravě. :-) Hezky se na ty opravy kouká a člověk se i něco naučí :-)

  • @antiamperak
    @antiamperak 6 місяців тому +4

    Tohle by snad ani kontrola neměla pustit 😮 možná na tom byla i nalepka QC. Je moc fajn vidět čeho je výrobce schopen při výrobě desky a na co si dát pozor při kontrole. Opět skvělá práce 👍🏻

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  6 місяців тому +2

      Ja se obavam, ze ta kontrola probiha max tak, ze se to pripoji do obvodu, ten vyhodnoti funguje / nefunguje a to je tak vse. Ze je civka nakrivo a patrne spatne zapajena si stroj nevsimne🙄A tim, ze to cca rok a pul fungovalo OK, kontrola na nic neprisla🙄Vizualni kontrola bud neprobehla vubec nebo se na to nekdo vyprd. Dekuju😊

    • @TheSalemSaberhagen
      @TheSalemSaberhagen 6 місяців тому +2

      Kdo ví kterej křovák to kde patlal.

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 6 місяців тому +1

    Ďakujem! To sa stalo mojej sestre! Zavolali si od tej firmy chlápka. Žiadna ochota z ich strany, chceli naťuťmať vlastné zlyhanie na zákazníka.

  • @stenlyh.9448
    @stenlyh.9448 6 місяців тому +4

    Díky za video. Pak dej vědět jestli to bylo v pořádku a fungovalo to.

  • @AwawaAwawa-pu3ku
    @AwawaAwawa-pu3ku 6 місяців тому +2

    Dobrá práce. Moc moc děkuji za takováto videa. Ukazují na nešvary při kompletaci výrobku a výrobních nedostatcích. Jen bych doporučil, pro usnadnění oprav, vyrobit si měřák kondenzátorů kterým je možno měřit aniž se kondenzátor vytahuje z desky. Stačí jen aby jeho pulzní napětí nebylo větší než cca 0,4V. Pak to měří, stačí 3 rozsahy na nějakêm měřáku, i ztrátový odpor a měření, včetně elytů je velmi rychlé. Nemusí se dbát na polaritu přiloženého pulzního napětí. Časová úspora je velká. Vlastní měřáček je také jednoduchý. Měří na principu fázového porovnávání pulzního napětí mezi referenčním a tím co projde kondenzátorem a to třeba obvodem Ex-Or výhradní součet. Kmitočet pulzního napětí v 3 rozsazích je cca 60Hz, 600Hz, 6000Hz. Stupnice měřáčku ale není lineární ale kvadratická až kubická. Řešil jsem to tak že jsem si na stupnici napsal vlastní hodnoty - 3/4, 1/2, 1/10, 1/30 to úplně stačí. Dnes by se to dalo daleko přesněji řešit mikroprocesorovým přepočítáním rozsahu v libovolném počtu dělení stupnice.

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  6 місяців тому +1

      Ahoj. A ten merak meri ESR nebo kapacitu?

    • @AwawaAwawa-pu3ku
      @AwawaAwawa-pu3ku 6 місяців тому

      @@marphymarphy Ten měřák matematicky měří součin kapacity a seriového ztrátového odporu, protože fázový posun vzniklý touto kombinací se vyhodnotí jako změna fáze napětí na detektoru. Multimetry měří také kapacity, jenže na vysoké impedanci, takže ztrátový odpor kondenzátoru zanedbávají. Tento měřák naopak. Měří malým napětím cca 0,4V na nízké impedanci. Ještě přemostění měřeného kondenzátoru odporem cca 30ohmů má zanedbatelný vliv na výslednou měřenou kapacitu. Zajímavé je i měření na třetím rozsahu kdy ručkové měřidlo má max. výchylku rovnou 1uF a kmitočet je cca 6000Hz Při měření na tomto rozsahu je rozlišitelnost měřené kapacity 1/30 t.j. asi 30nF Některé kondenzátory, vysokofrekvenčně špatné, se při měření chovají tak že výchylka vyletí na maximum, ale okamžitě spadne na nějakou malou hodnotu např. 100nF. Kondenzátor je přitom dle údaje velikosti 1uF nebo 10uF. Měřák je to servisní, na přesnost s analogovým zobrazením se nehraje. Na druhou stranu je velmi užitečný. Všechny kondenzátory v desce se velmi rychle zkontrolují na kapacitu, polarita při tak malém napětí nehraje roli a diodové přemostění kondenzátoru rovněž tak. Na druhé straně měřák ze samého principu nepozná svod kondenzátoru. Maximálně ukáže plnou výchylku když je v tom místě zkrat. Osvědčil se mi když jsem pracoval u Českých Radiokomunikací coby servisní technik tenkrát analogových TV FM vysílačů. Původní nápad tohoto měřáku byl z Amatérského radia kolem roku 1990 od nějakého Luboše Kubernáta. Já jsem použil jen ten princip a využil jako detektor Ex-Or realizovaný obvodem MH7400. Napájeno 4x1,5V tužkovými bateriemi. Podobný typ měření se používá při měření vnitřního odporu baterií. Prožene se jí kmitočet, třeba 100Hz a ten se fázově porovná na fázovém detektoru. Fázový detektor může být také sestaven ze 4 diod . Měřící napětí může být vyrobeno např. rovněž z jednoho MH7400, zároveň s referenčním které se potom přivâdí na fázový detektor. Měřící napětí ale musí být z MH7400 děličem zmenšeno na cca 0,4V Paralelně k němu je jednotranzistorový zesilovač, který obnoví jeho rozkmit na původní velikost 5V ale již fázově posunutou dík mĕřenému kondenzátoru.

    • @stefanmikoczi9164
      @stefanmikoczi9164 6 місяців тому

      Schému toho meraku nemáš.@@AwawaAwawa-pu3ku

    • @DalasDalas-bo1zd
      @DalasDalas-bo1zd 6 місяців тому

      Dobrý den, tak bych bral schéma toho měřáku👍

    • @AwawaAwawa-pu3ku
      @AwawaAwawa-pu3ku 6 місяців тому

      @@stefanmikoczi9164 Jo, mám. Jak ti to mám poslat?

  • @pavelmacourek2956
    @pavelmacourek2956 6 місяців тому +2

    Tohle bohužel není poloprofi deska, ta vypadá úplně jinak. Tohle je normální deska z Ikei a vyrábí to Franke, Faber. Stejné desky prodává i Ikea v rámci kuchyní. Ještě z dob kdy jsem dělal záruční servis tak jsem tyhle generátory měnil jak na běžícím pásu. Né každý bohužel má čas to zkoumat a když je to v záruce... (Výrobce nezaplatí technikovi nějaké detailní pitvání - taková je realita). Jste šikovnej a díky za info.

  • @HardKonOlomouc
    @HardKonOlomouc 6 місяців тому +4

    dekuju za video, delas to vyborne, kazde tvoje video je velmi inspirativni ;):)

  • @dejv1111
    @dejv1111 6 місяців тому +3

    Dobrá práce pane!😉👍

  •  6 місяців тому +1

    U indukčky snad nejčastější závada - tlumivky, přívod a třeba můstek a tranzistory na chladičích je první na co koukám. Někdy je to jenom mikroprasklina, ale u výkonových součástek to bývá opálené. Dost často se to stává u těžkých součástek které nejsou jinak fixovány 👍

  • @oldadajbych8123
    @oldadajbych8123 6 місяців тому +2

    Já jsem nedávno opravoval svoji desku, kde bylo zase vyklepaný relátko. Normálně to jiskřilo. Žádná chyba, pojistky nevypadly, jen bylo slyšet jiskření. Jinak pokud jsi to nemoh vyzkouset, protože si neměl to sklo na to ovládání, tak stačí to mačkat (resp. se dotýkat) přes skleničku.

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  6 місяців тому +2

      Nn, tam vubec nebyly ovladaci "tlacitka". Podle me je to modularni a to ovladani se pripojuje zvlast pres ten volnej konektor.

    • @oldadajbych8123
      @oldadajbych8123 6 місяців тому +1

      @@marphymarphy Ok. Ale kdyby to někdy někdo potřeboval a ty ovladací "tlačítka" (spíš takový pružný plíšky) koukaly z desky, tak se nemusí šaškovat s velkym sklem, aby se to dalo testovat.

  • @ludeksvoboda1093
    @ludeksvoboda1093 6 місяців тому +3

    Ahoj, tak po tomhle jdu automaticky, kromě toho že dělám přímo v oboru kde se PCBA vyrábí je tohle klasika, neočekávejme s IPC 610-třídou 1 že to bude spolehlivý, prokovený odpory mají mít za mě vždy 100% a ne 75 (třída3)vs 50%(2) a dál to ani nebudu komentovat u 1. Výrobci je to celkem jedno, ten to dělá podle normy, nenalhávejme si že dělá rentgeny u součástek kde se nedá zkontrolovat vyplnění prokovených otvorů opticky... Je to pájený vlnou a ta už z principu je problém v těhle věcech s větší hnotou komponent. Takže znovu, chyba hlavně systému = IPC standartu, nikdo nebude dělat víc než dovoluje/doporučuje, to nikdo nezaplatí. Renomovaná značka není zárukou že to někdo dělá jinak než IPC doporučuje, IPC 610 doporučuju projít a pak zmizí hloupý komentáře, děláme si to jako zákaznici sami, prostě spotřebák... Kdyby EU a podobně nařídila na štítky uvádět standart se kterým je zařízení vyrobeno jako nařizuje uvádět nesmysly typu energetický třídy (v laboratoři), měli bysme jako zákaznici větší jistotu. Jediná třída která dává větší naději na dlouhodobější funkci je z principu 610 -3 (možná někdy i 2 ) ale to jsou produkty trochu jinde tady třeba je princip rozdělění:
    Třída 1 - Elektronické výrobky pro obecné použití
    Třída 2 - Elektronické výrobky pro specializované použití
    Třída 3 - Elektronické výrobky pro kritické aplikace
    Všechna spotřební elektronika je 1 ty nejlepší 2!!!!
    Doporučuju pročíst, bude někomu asi dost zle...

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  6 місяців тому +1

      Joo jako rozhodne nikdo neudela vic, nez skutecne musi, ale tohle nebylo tim, ze by to bylo nejak podle neceho predepsanyho. Na to se nekdo proste vys.al. Ja teda osobne nvm, co je v ty tride 1 (beru jako namet na studium, diky), ale tohle bylo proste spatne vyrobeny. Ze se na to neprislo nejakym testem se nedivim, pac to cca rok a pul fungovalo, ale porat doufam, ze trida 1 nerovna se "nejak to tam na.eb a zam.dej to cinem, neco to udela😅

    • @jantybl4435
      @jantybl4435 6 місяців тому +1

      Vám přijde deska za 30 000 jako levný výrobek?? A kolik by musela stát, aby tam ty součástky byly správně usazený?? 500 000 nebo míli?? Na tý desce je jasně vidět, že si někdo bohorovně nechá platit za odpad.

  • @hyndass
    @hyndass 6 місяців тому +2

    Zdravím, nedávno se mi dostala do ruky věž SONY, u které nehrál levý kanál při poslechu tuneru. Vše ostatní hrálo v pořádku. Po prohřátí konektorů, kontrole cest a hodnot odporů v tunerové části podle schématu v servisním manuálu jsem si všiml jednoho SMD odporu. Ležel na svém místě, ale jedna strana byla bez cínu. Neměl kontakt se zemí. Takže vlastně celou dobu byla tahle věž od výroby vadná. Rok výroby bych tipoval na počátek '90. Měla i nějaké nálepky ze servisu. Takže i to se asi stává... 🙂

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  6 місяців тому +1

      Vidis, driv i ty vady byly kvalitnejsi🤷🏻‍♂️😂

    • @hyndass
      @hyndass 6 місяців тому

      🙂@@marphymarphy

  • @tomvolf
    @tomvolf 6 місяців тому +5

    Tohle dělají ty moderní bezolovnatý pájky. Jak ten spoj teplotně cykluje, tak ta pájka úplně normálně praskne a v tý prasklině začne sršet jiskra, až se to vyjiskří a ztratí to kontakt. Takhle nám odcházejí frekvenční měniče...

    • @PavolFilek
      @PavolFilek 6 місяців тому +1

      To nie je pravda, vyssia teplota pri pajkovani sposobuje problemy tym, co s tym nevedia robit, ale to nie je pripad firiem, co robia PCB vo velkom, ti s tym problem nemaju.

  • @MiroP-he4eg
    @MiroP-he4eg 6 місяців тому +5

    ✌👍Chyba ktorá sa rieši výmenou dosky a pokiaľ nemáš záruku tak si kúp nový sporák..✌

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  6 місяців тому +2

      Noo, tak to do ted i probihalo🙄

    • @MiroP-he4eg
      @MiroP-he4eg 6 місяців тому +2

      @@marphymarphyPochopil som že podarilo sa ti to opraviť? Nie každý sa z tím baví. 😁

  • @honza846
    @honza846 2 місяці тому

    Díky, opět skvělé video

  • @MlokKarel
    @MlokKarel 6 місяців тому +4

    Ciao, prosimtě, na testování kondíků, cívek a tranzistorů si pořiď něco jako LCR-T4, T7 nebo něco podobného, stojí pár stovek a něco se s tím dá celkem spolehlivě měřit i v obvodu - a mimo obvod to poskytne dramaticky lepší hodnoty než běžný multimetr, u kondíků hlavně ESR. Jinak gratulki k úspěšné opravě - selhávají a studené spoje jsou prostě nasledek zákazu olovnatých pájek. Proč myslíš, že armáda a medicína mají z toho zákazu výjimku. Nakup si pár kilo olovnatých pájek 60:40 dokud to aspoň na IČO jde, můžu jen doporučit.
    Já jsem zubař, takže mě ber s rezervou, ale bastlení mě baví... 😀👍

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  6 місяців тому +2

      Ahoj. Ten merak mam, ale preferuju spis mereni multimetrem, pokud to jde, hlavne tranzistory a tak, clovek z toho aspon nevypadne a povazuju to za takovej zaklad😊ESR u tehle kondiku nehraje roli a kapacitu to UNI-T meri velice slusne😊

    • @danieltschernay5651
      @danieltschernay5651 6 місяців тому +2

      Bezolovnakem by meli pajeno vsechno hlavne politici, kdyz uz takovy nesmysl naridili

    • @PavolFilek
      @PavolFilek 6 місяців тому +1

      To nie je pravda, ze Pb free solder je zly, len s tym treba vediet robit a nastavit spravnu teplotu a vyvarovat sa: cold joint, overheating, cracking, solder bridging, solder flux residue a dalsim chybam, co experti, ktori opakuju chybne nazory inych, bex toho aby si to prestudovali a odskusali v praxi, produkuju.

    • @moze-theonlyone
      @moze-theonlyone 5 місяців тому +1

      ​@@PavolFilek za používanie cudzích termínov máte jednotku s hviezdičkou, lenže z praxe za päť, skutočne sú s tým bezolovnatym hnusom problémy, mám na to aj papiere mimochodom, že som naň zaškolený,
      Hlavný problém sú opravy, narozdiel od výrobcu, vy to neposielajte cez spajkovaciu vlnu, kde máte krásne nahratu celú dosku, ale pokúšate sa trafiť teplotu medzi dva extrémy, kde nízka vám to netoztopi a vysoká vám odpáli cesty, často sa to tak úžasne prekrýva, že skutočne neostáva nič iné, len pridať klasický olovnatý, ten sa zmieša s pôvodným a aspoň takto sa to dá odstrániť,
      Ďalšia vec sú mechanické parametre, pre bežnú spotrebnú elektroniku je to jedno, prv, než sa niečo stane, tak zariadenie je väčšinou nahradené novým, ibaže pri niečom, čo má vydržať roky a v náročnom prostredí sa ukazujú nevýhody bezolovnateho spájkovania, preto sú obory, kde je priamo zakázané, prečo asi, že? :D
      takže aj zákon uznáva, že nestojí za nič

    • @PavolFilek
      @PavolFilek 5 місяців тому

      @@moze-theonlyoneNIe, nie je pravda co pisete. Skuste si o tom nieco precitat, najma normy. Tam pisu preco sa to pouziva a preco to vydrzi aj 40 rokov pri vyssich teplotach ako PbSn. Bye. DOma ide v pohode pouzit predhriatie, no problem.,

  • @groulass
    @groulass 6 місяців тому +1

    Kolegyně z práce za mnou přišla, že jí přestalo hrát elektrický pijáno. Sem si myslel, že prostě ukroutila přívodní kabel v trafíčku. Ale ne. Taky je uhořelá cívka. Přesně stejnej problém jako tady.....

  • @stanislavzeslusovic6989
    @stanislavzeslusovic6989 6 місяців тому

    Na malých jednoplotynkach většinou měním igbt na těch větších to bývají studenaky , ale už mě tam překvapila v kombinaci s infra kikslá řídící deska indukce, naštěstí byla v Portugalsku za pár € skladem.

  • @6666josef
    @6666josef 6 місяців тому +2

    Za mojí 20ti leté praxe oprav domácích spotřebičů jsem závady tohoto typu řešil snad 100krát.

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  6 місяців тому +2

      Ja za mou 2 letou praxi jednou💁🏻‍♂️😅

  • @davsim100
    @davsim100 6 місяців тому +1

    Co to bylo za indukčku? Nějakou profi bych potřeboval do práce.

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  6 місяців тому +2

      Uprimne netusim znacku. Mel sem jen tu desku a na ty nic nebylo🤔

  • @jirigabriel1647
    @jirigabriel1647 5 місяців тому

    Šikulka 👍

  • @michaelreznicek8510
    @michaelreznicek8510 5 місяців тому +1

    Cena vůbec neznamená kvalitu a to obzvláště dneska!

  • @daidhippie9755
    @daidhippie9755 6 місяців тому

    Ahoj, dobrý nápad si u Tebe dát odběr, tak jsem si ho dal. Ale teď už vážně, bezva videjko, je to závada kterou člověk ani nepředpokládá, pokud už nemá nějakou tu zkušenost. Nechť se Ti i nadále daří a nezapomeň do pajky patří olovo. ;-))

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  6 місяців тому

      Dat u me odber je ten nejlepsi napad :-D Dekuju :-)

  • @cenbac5080
    @cenbac5080 6 місяців тому +2

    No navíc ten bezolovňák degraduje i průchodem proudu.