Milan Halousek - Apollo 11: Malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo (Pátečníci 19.7.2019)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 гру 2019
  • (Záznam byl zpracován z nedávno převzatého materiálu. Omluva za opožděné publikování.)
    Záznam pátečnické přednášky z 19. 7. 2019 na téma:
    Apollo 11: Malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo.
    Když v neděli 20. července 1969 přistál na měsíčním povrchu lunární modul „Eagle“ americké kosmické expedice Apollo 11 a astronauté Neil Armstrong a Edwin Aldrin otiskli své první stopy do měsíčního prachu, naplnily se sny milionů pozemšťanů o cestování vesmírem.
    Program Apollo nebyly jen úspěchy, cestu ze Země na Měsíc provázela celá řada problémů a také smrt několika astronautů. Především to ale bylo veliké lidské dobrodružství!
    Americký prezident Nixon měl připravený smuteční projev pro případ, že by mise Apollo 11 selhala, američtí státní zaměstnanci měli v den přistání na Měsíci pracovní volno. Když potom vše dobře dopadlo, zasypali Američané v New Yorku posádku více než 20 tunami papírových konfet.
    Přednáší:
    Milan Halousek (České astronomicka společnost, Česká kosmická kancelář)
    Další informace:
    www.halousek.eu
    milan.halousek
    www.patecnici.net
    patecnici.cyklus
    Podpora projektu Pátečníci:
    www.startovac.cz/patron/vasi-...
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 100

  • @jardam.8600
    @jardam.8600 4 роки тому +15

    v 1:08:13 se pan Halousek ptá proč jedna noha LM neměla detektor kontaktu s povrchem. To bylo z důvodu, že tam kde byl žebřík mohlo hrozit nebezpečí, že se detektor při přistání nešikovně ohne a bude bránit astronautovi při slézání, nebo by ho i mohl ohrozit (propíchnout skafandr). Odstranění toho detektoru si vyžádal přímo Armstrong.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Місяць тому +1

      Přesně tak. Indikoval se pouze kontakt, na který se měly manuálně vypnout motory. Kromě toho, probíhala vizuální kontrola podle stínu. Modul měl správně "žuchnout" na povrch z výšky necelých dvou metrů (to byla délka detekčního prutu), aby se nohy pevně aretovaly a díky deformační zóně v nohách se neodpružily. To byla přistávací varianta namísto přítlačných motorků, od kterých se v projektu upustilo. Pro tento účel měla přistávací rampa i deformovatelnou trysku v případě onoho žuchnutí až na doraz (jedna mise ji ulomila) , kterou už ale stejně nepotřebovali. Armstrong zřejmě bezpečně zkoušel co nádrže dají a dosedl na měsíční povrch s motorem tak měkce (bez ohledu na signál kontaktu), že nohy rampy nezměnily svou plánovanou konfiguraci a tímto se žebřík octnul víc jak metr nad povrchem.

  • @MrCitymike
    @MrCitymike 2 роки тому +3

    proč tam ze zadu do toho furt někdo kecá,neni ho slyšet hrozně to ruší

  • @achab4107
    @achab4107 4 роки тому +5

    já miluju hluboce lidskou a vtipnou ko0nverzaci johna glena s w.v.braunem:glen-chcese mi čůrat.....chce se i čůrat! přerušíme start?minuta do startu- chce se mi čůrat!!!!přerušme start! w.v.braun-pusť to skafandru......první pochcaný ve vesmíru......ovšem já bych na tom by hůř :D

  • @radeksnajdr8138
    @radeksnajdr8138 2 роки тому +6

    TVL, ten chytrolín co neustále vstupuje do přednášky, mě sere.

    • @PetrKral1
      @PetrKral1 2 роки тому +2

      Když sleduji tyto přednášky, tak se tam často objeví nějaký chytrák. Ovšem kdyby byl skutečně tak chytrý, tak má svoje přednášky...

  • @pappalamma
    @pappalamma 4 роки тому +1

    jinak bych se,možná, snad, třeba, z pozice ČKK, zase tolik neradoval z Čínské spolupráce, mohlo by se to nevyplatit :/

  • @pappalamma
    @pappalamma 4 роки тому +2

    Přednáška naprosto super! Diskuse, pravda, zvláštní - ale k věci - kolem poloviny 60. let byl rozpočet NASA okolo 4% rozpočtu a politické zadání velice silné - závod o vesmír USA silně prohrávalo, takže se muselo vzepnout. Od "měsíčního projevu" v 62. do roku 66, kdy zvládla celý Gemini a postavit základ pro Apollo. Teď je rozpočet kolem 0.5% a moc se to nemění - a tohle prostě nevypadá na prioritu, bohužel, jen se o tom kecá :(

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 4 роки тому

      Zas čo dokážete urobiť teraz s 0,5% rozpočtu, oproti tomu, čo ste dokázali vtedy s 4%? Keď teraz si kľudne môžu dovoliť súkromné firmy vypúšťať družice a reklamné predmety(autá) na obežnú dráhu, že? Motory sú už bezpečné a účinné, počítače netreba pre let do vesmíru extra minimalizovať, operačné systémy tu sú pre real time technologické procesy odladené. Žiadna chyba 1022 pre pomalý procesor nehrozí a nikto sa netrápi s RAM veľkosti 32kb...

    • @pappalamma
      @pappalamma 4 роки тому

      @@romanhanajik3185 rozpočet je hlavně vyjádření priorit. soukromé firmy jsou super, ale zatím jdou jen v těch stopách, které jim NASA už předtím vyšlapala. až nějaká firma ukáže něco navíc, dejte mi vědět a fakt se zaraduju

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 4 роки тому +2

      @@pappalamma znovupoužiteľnosť prvého stupňa. 😉

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Місяць тому +1

      @@romanhanajik3185 Máš sice pravdu, ale pořád je to stejném s mírným vylepšením podle situace a možností. Tenkrát se nemuselo uvažovat o opětovném využití prvého stupně, když šlo o prestižní věc politického charakteru. Následný raketoplán už byl o opětovném využití motorů na pevná paliva a motorů na raketoplánu. Shořet se nechala pouze kyslíkovodíková nádrž, podobně jako druhé a třetí stupně současných raket. Tedy obecně, nic extra nového není, i když Muskovy první stupně samy přistávají, což je skvělé a nějaký peníz to určitě ušetří.

  • @jozef346
    @jozef346 11 місяців тому

    Gagarin bol oslavovaný aj v USA. Takže kecaš

  • @romanhanajik3185
    @romanhanajik3185 4 роки тому

    1:32:20 Pravdepodobnosť 50% neuspechu pri prvej misii bola asi prehnana, kedze vsetkych 6* misii, co pristalo na mesiaci bolo uspesnych. To by sa spolu trafili do 1,5625% okna uspesnosti. Alebo ako si mam vysvetlit, ze vsetkych 6 posadok sa vratilo na zem? Vylepsili nieco pred dalsimi misiami?
    * 1:33:09 Apollo 13, ktore sa vratilo po poruche a oblete mesiaca nepočítám, to nepristávalo na mesiaci... ale mohol by som, keď pravdepodobnosť návratu nebola tiež bohvie aká veľká oproti pristátiu na mesiaci a odletu z neho.

    • @jol666jol
      @jol666jol 4 роки тому +4

      ano mediální masáž, protože američani na Měsíci nikdy nebyli ani jednou, jak vysvětlíte, že zmizeli technické plány kosmické lodi Apollo či originální videozáznamy z Měsíce))))

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 4 роки тому +4

      @@jol666jol haha, my už sme sa niekde v diskusi stretli, že? :) Ja vôbec nepopieram, že na mesiaci boli, však to nepopierajú ani Rusi. Veď by boli na smiech. Viete o tom, že Rusi v čase pobytu Apollo 11 na mesiaci nabúrali do mesiaca 800km ďalej? Obidve misie Americká aj Ruská sa koordinovali, aby nemali vzájomnú kolíziu. Rusi sledovali Apollo 11 a vedeli, že tam Američnia boli. CGI technologie neexistovali a nedalo sa sfalšovať video z mesiaca a tak Rusi uznali, že tam Američania boli.
      Ja tu len o tom píšem, že pravdepodobnosť neúspechu bola asi zjavne nižšia, ako sa predpokladalo.
      Za mediálnu masáž považujem trolov, ako st Vy, čo nemáte žiadny argument proti tomu, že to Rusi uznali. ;)

    • @jol666jol
      @jol666jol 4 роки тому +2

      @@romanhanajik3185 rusáci jim to přistání prodali za miliardy dolarů proč taky ne, když to je fake

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 4 роки тому +3

      @@jol666jol 😄 👍, díky! Tak tento vtip som ešte nepočul! 🤩🤗👍👌

    • @pappalamma
      @pappalamma 4 роки тому +2

      tak ono to asi exaktně vyjádřit nejde :) prostě to je spíš takové prohlášení že, přes všechny opatření a plány prostě nevíme jak to dopadne, protože to nikdo ještě nezkusil a natrénovat a naplánovat všechny možnosti nejde... jinak - jo - úpravy se v průběhu dělaly - například se výrazně upravilo skladování kyslíku a elektroinstalace po Apollu 13

  • @renebarat1563
    @renebarat1563 4 роки тому +2

    56:59 Mare Transquilitatis - Tak tam zcela jistě neletěli. :c)

    • @zerna12
      @zerna12 4 роки тому +4

      Přistály zde tři výpravy. Apollo 11, 16. 17. Viz. wiki.

    • @miroslavdragan6461
      @miroslavdragan6461 Рік тому

      @@zerna12 Mare Tranquillitatis je správně