DA LI JE ODABIR PLUG ILI GRUBER LAŽNA DILEMA? : IS CHOOSING A PLOW OR A CHISEL A FALSE DILEMMA?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 бер 2024
  • Kako održati postojeći kvalitet zemljišta, kako podići humus i sprečiti degradaciju pitanje je koje muči veliku većinu poljoprivrednika . Nauka je za jedan od izlaza predložila konzervacijsku obradu umesto konvencionalne, ja sam bio u velikoj dilemi koju mi je samo produbio rezultat desetogodišnjeg ogleda koji je trebalo da razreši dilemu: plug ili gruber ( razrivač ) . Šta se desilo, koji su zaključci, opširnije pogledajte u videu...
    Hvala što ste pogledali video, za još zanimljivog sadržaja lajkujte video,komentarišite i pretplatite se na moj kanal!
    Copyright © 2024. youtube.radoslav adamovic - All rights reserved.
    How to maintain the existing quality of the soil, how to raise humus and prevent degradation is a question that troubles the majority of farmers. Science proposed conservation treatment instead of conventional treatment as one of the solutions, I was in a big dilemma that was only deepened by the result of a ten-year experiment that was supposed to solve the dilemma: plow or gruber (rip-off). What happened, what are the conclusions, see more in the video...
    Thanks for watching the video, for more interesting content like the video, comment and subscribe to my channel!
    Copyright © 2024. youtube.radoslav adamovic - All rights reserved.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 346

  • @ivanfratric2527
    @ivanfratric2527 4 місяці тому +21

    Pozdrav Radoslave, podrzavam tvoj rad,trud i zalaganje i prikazivanje realne situacije u poljoprivredi
    Ovo nije kritika vec moje neko gledanje celokupne ove situacije
    E ovako, sto se tice podrivanja, gruberisanja, oranja ili nekog dubljeg tanjiranja sve je to u nekom slucaju obrada i to jeste.
    Ja se slazem sa time da prilikom podrivanja i gruberisanja ostaje jedan deo zetvenih ostataka koji bi trebao da stiti zemlju od UV zraka to jeste tako ali realno ni jedna operacija i ni jedna fizicka obrada zemljista nemoze povecati humus i svata od navedenih tipova obrade ima smisla, ali jedna jedina stvar tu rusi sav rad i trud struke oko tipa obrade zemljista a to je STAJNJAK, dzabe nama i obrtaci i gruberi i podrivaci kad se ne razbaciva STAJNJAK po njivama, bez stajnkaka nema ni humusa.
    Pozzzz.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +3

      Apsolutno, problem je što je nauka preferilala da konzervacijska obrada manje degradira zemljište od konvencionalne a ovaj ogled je pokazao suprotno...

    • @Bare36
      @Bare36 4 місяці тому +5

      ​​@@RadoslavAdamovic postoji više načina konzervacijske obrade. No till ili reducirana obrada-( tanjuračama,podrivačima,gruberima,strip till)...
      Gruber dobrim djelom zatrpa masu iako mu to nije svrha. Ja koristim podrivač (alpego k evo),pa i on cak dobrim djelom izmješa povrsinsku masu u tlo.
      Konzervacijska obrada,u hr, po zakonu se odnosi na to da se tlo ne prevrce i da tokom cjele godine mora bit nekih žetvenih ostataka na tlu min. 30% ili neki zeleni pokrov preko zime. Mislim da je jos važnije nakon ljetne žetve sijat neke travne smjese ili leguminoze ,da stvaraju dodatnu biljnu masu i u proljece ih plitko obradit za sjetvu.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +3

      To je sve jasno, ovde se u pitanje dovodi takva obrada koja je predstavljena kao vaskrsnuće a vidimo da nije, čak je zbog bednog povećanja prinosa povećala degradaciju.

    • @Bare36
      @Bare36 4 місяці тому

      @@RadoslavAdamovic Konzervacijska obrada se može tumačit na više načina,sta je ona točno. Ovo sa gruberom je slično kao i sa plugom,ostane nešto mase više i to je to. Tu treba dodatno sijat neki pokrov,koji ce stvarat dodatnu biljnu masu. U konzervacijskoj sjetvospremači i drljače nemaju sta radit,jer ce štopat.
      Bez te dodatne mase,nema se iz ceg humus stvarat. Mislim da je i veliki problem kojeg ti kojekakvi strucnjaci ne uzimaju u obzir i vrijeme. Zadnjih par godina ljeta su sušnija,(osim zadnjeg),pa ce slabo rast neki postrni usjev,a i proljetni usjevi,u jesen daju slabije prinose,pa i slabiju biljnu masu.

    • @Bare36
      @Bare36 4 місяці тому

      ​@@RadoslavAdamovic trebalo bi definirat prvo,sta je točno konzervacijska obrada. Ima više tumacenja. možda bi bilo točnije objasnit da je to sa gruberom nekakva reducirana obrada. Gruber slično radi kao i plug,osim što ostavi nesto više mase na površini. Da bi se humus stvarao, treba puno biljne mase. Znači da bi tu tijekom citave godine trebao biti neki pokrovni usjev. Buduci da imamo puno više sušnih godina,nego kišnih,pitanje je koliko bi uopce i narastao taj pokrovni usjev,kad i proljetne kulture u jesen daju manje prinose i manju biljnu masu. Jos je veci problem ako se sije suncokret ili soja,sa jako malom biljnom masom. A kuruz za silažu ili "gorka" repa,99.9% mase se iznosi sa njive.

  • @bojancvetkovic8020
    @bojancvetkovic8020 4 місяці тому +2

    Pozz radoslave klip je top top 👏👏👏

  • @DrAgro
    @DrAgro 4 місяці тому +6

    @radoslave, pohvale za kanal, trud i odlično izveštavanje! Istina je da oba sistema obrade podjednako degradiraju zemljište. Šta je zapravo degradacija zemljišta? Proces gubitka organske materije i biodiverziteta u/na njoj. Do toga u najvećoj meri dolazi čistom hemijskom reakcijom kada zemljišni profil dođe u kontakt sa kiseonikom. Aerobni uslovi potpomažu brže sagorevanje ugljenika iz zemljišta koji je gradivna komponenta organske materije, a posledično i humusa. U ovom slučaju, oba sistema "upumpavaju" kiseonik u oranični i podoranični sloj čime brže sagorevaju OM. Sa druge strane, minus u unošenju nove - sveže materije rezultira smanjenjem ukupne količine organske materije sa godinama. Konzervacijska obrada kao takva je marketinški trik - ne postoji pozitivan efekat KO na izgradnju humusa. Jedini metod je regenerativni no-till metod, dakle uzgajanje useva bez obrade, uz dodavanje stajnjaka (ne zaoravanjem) i gajenjem pokrovnih useva. Pritom se ovde ne radi o promovisanju no-tilla kao sistema, već o zdravom razumu. Da bi se zemljište oporavilo potrebno je u potpunosti oponašati prirodne procese koji se odvijaju na zemljištu, uz što manje intervencija čoveka kao dominantnog faktora degradacije. Prelazak na ovaj sistem nije lak, niti brz i on nosi sa sobom rizike koji poljoprivrednika dovodi do ivice rentabilnosti u početku, da bi kasnije, ako izdrži par godina, mogao da ubira benefite tog sistema.

    • @IlijaStuden
      @IlijaStuden 4 місяці тому

      Pismen i konkretan komentar. 👍

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +2

      Slažem se ali to nema nikakve veze sa videom. Video pokazuje da konzervacijska obrada gruberom nije donela rezultate koji se spominju kada se priča o prelasku sa konvencionalne na konzervacijsku obradu kao što si i sam rekao u delu komentara koji ima veze sa temom. Da imamo stajnjak ne bi smo tražili alternativna rešenja.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      🙄🙄🙄

    • @neverstopexploring7772
      @neverstopexploring7772 4 місяці тому

      Doktorski. Ima jedan madjarski yt channel HEKTÁR, tamo se puno bave ovom temom. Naravno svi a manjim površinama probaju min-till ili retko no till. Al ima jedan farmer gde no-tll i pašnjaka za goveda se radi u rotaciji. Tamo se poveća humus. Pozdrav

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Pozz

  • @goranhudi4996
    @goranhudi4996 4 місяці тому +4

    Poz Radoslave dobar klip

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +1

      👍👍🤝🤝

    • @goranhudi4996
      @goranhudi4996 4 місяці тому +1

      @@RadoslavAdamovic 👍👍😎😎🤝🤝

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      @goranhudi4996 👍🌽 Šta se ovako dešava,jesi dobro?

    • @goranhudi4996
      @goranhudi4996 4 місяці тому +1

      @@RadoslavAdamovic Poz Radoslave dobro sam nemacnista nova još nisam vidijo čuo za nećakinju ništa neznam daje kako je tako tri godine već sada u 6 mjesecu završava za mededecisku sestru školu neznam šta bude dali bude došla meni ili ne ovo ubija kolko ju želim vidjeti zagrliti

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      😢😢😢

  • @markodangubic7958
    @markodangubic7958 4 місяці тому +1

    Pozdrav legendo

  • @tomohorvat792
    @tomohorvat792 3 місяці тому +2

    I plug i gruber i traktor koji vozi po njivi i umjetna gnojiva i pesticidi degradiraju tlo. Kako da se tlo ne degradira je jedino da se uopće ne obrađuje? Ili da se pametnijom obradom smanji degradacija.

  • @slavkoilic536
    @slavkoilic536 4 місяці тому +3

    Fantastično mi je kukurekanje petla u pozadini pri prvom obraćanju u klipu 😃

  • @neverstopexploring7772
    @neverstopexploring7772 4 місяці тому +1

    Svaka čast Radoslave . Moje mišljenje da: pod prvo humus se stvara od organske materije, naravno treba i dobrih okolnosti za to al teško da orudje veliko utiče na to. Sa plugom se vrv više žetvenih ostataka unelo pa zato veći humus. Problem je kod oranja kad se radi u pre vlažnom tlu, kad nema dovoljno jakog mraza, i najvažnije kad se ne zatvorni oranje na vreme. Samo se ti drži grubera, jako lepo radi Landtstal. Trebao si uzeti penetrometar da se vidi gde je laganija zemlja. Jedva cekam video na ovu temu, msm da gospodin is Kaća bi imao neku dobru reč. Živ bio :)

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +2

      Slavko radi pokrovni usev, to je potpuno druga tehnologija, rezultati analize u mom videu su samo pokazali da gruber nije nikakav spas nego da se zemljište kao naše još više degradira.

    • @neverstopexploring7772
      @neverstopexploring7772 4 місяці тому +1

      @@RadoslavAdamovic Pa taj sistem sa pokrovnim usevom isto je način redukovanje degradacije,tako da i te kako je to povezano. Malo je teško izdvojiti da se samo gleda degradacija( ili ti već samo procenat humusa) i tako opisati te dve mašine. Ja lično sam mislio da rotovator IMANTS je najbolja osnovna obrada ,al se ispostavi da je to totalna destrukcija tla. Kako poljoprivreda stoji i dalje ce se radi što najviše para donosi, eventualno na manjim površinama se može eksperimentisati sa regenerativnom poljoprivredom .

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +1

      Humus se najteže popravlja, zato je to važno, ostalo sve možeš brzo poboljšati kod nas, humus skoro nikako...

    • @neverstopexploring7772
      @neverstopexploring7772 4 місяці тому +1

      @@RadoslavAdamovic Slažem se, imaju neke carobne reklame za svaka sredstva da povećava humus 0.5 % godišnje... Nemoguće. U svakom slučaju ceo biodiverzitet bi se trebao rekonstrukcisati , msm tu na vetrozastitne pojase, pokrovni usev, smanjiti hemiju, stvoriti okolnosti za ptice grabljivice itd, kompleksna tema. Al dok se u Srbiji takve stvari dešavaju kao kod Nakova, daleko još od toga.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +1

      To će biti nikad...

  • @pgtrifunovic1083
    @pgtrifunovic1083 4 місяці тому +7

    Nesto pametno na you tubu 👍

  • @SinkovicsSebestyen
    @SinkovicsSebestyen 4 місяці тому +7

    U ovom slučaju bas nije jasno da li je sve tako radjeno kako treba, da li je bio jedna parcela podeljena, da li je bio isti plodored itd. Po meni treba probati, tako sam i ja počeo. A jos vise citati, uciti sta kako i kada da se radi. Ako kupis gruber ne znači da vec radis i bolje. Treba znati to i koristiti. Ja sam prodao plug u 2018 a gruber preprosle godinu sam koristio zadnji put. Od tada samo kratka tanjiraca ili podrivac (sa ravnim radnom telom, da ne mesa zemlju) ako je potrebno. Najbolja opcija bi bila bez obrada, ali za to nisam ni ja jos spreman ni moje parcele. Ali ako gledamo plug i gruber..troškovi sigurno ce biti manji za gruber. I posle grubera proleće ce biti vlažnija zemljista. A sto se tice struktura zemljista nece biti puno razlika jer mesa i jednu i drugu.

    • @tomislavbuza7951
      @tomislavbuza7951 4 місяці тому

      da nisam sve razjasnio plodored je isti unazad 5god.predhodna kultura su bili kukuruzi parcela orana i parcela tanjirana deli ih samo atarski put od 3m sirine, na oranoj parceli radio sam dve pripreme posijo i stego kembridzom tanjiranu njivu sam tanjiro dva puta posijo i stego sa kembridz valjkom sijano je isti dan a oranje tanjiranje i priprema u roku od dva dana uradjena ne radim sa grugerom nemam dovoljno velik traktor

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +2

      Možda niste sa ovih prostora pa niste razumeli video. Komšija je u saradnji sa jednom institucijom radio ogled na njivi na kojoj su bili isti uslovi, njiva je podeljena na dva dela, posle 3 godine izvučen je stajnjak i jedna polovina 10 godina gruberisana a druga orana. Tražilo se koja operacija manje degradira zemljište, čak se mislilo da gruberisanje unapredjuje zemljište. Ogled je pokazao sasvim druge rezultate i pitanje je vezano za to, ne komentarisanje naslova nego suštine ogleda...

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      🤔🤔🤔Koja je razlika u humusu?

  • @antuntuna5067
    @antuntuna5067 4 місяці тому +3

    Ma ja tako razmišljam ovih dana, pa nismo mi imali nitko problema sa tvrdim i nepropusnim tlom i humusom dok je bilo stajnjaka. Otkad se više baca umjetno gnojivo više je i tvrdog tla i gubi se humus. Vratit ćemo se stajnjaku da neće ni dugo biti.

  • @user-cf3zv7dt1b
    @user-cf3zv7dt1b 3 місяці тому +1

    Pozdrav Radoslave pre svega bi hteo da pohvalim tebe i tvoj rad i da te zamolim nesto ako bi mogao da mi pomogneš nije vezano za ovaj tvoj klip. Kupio sam nodet sejalicu za kukuruz i zanima me koji promer ili veličina rupa na setvenoj ploci je idealan za setvu suncokreta, posto treba da kupim da se ne bih prevario. Unapred hvala i puno srece u daljem radu❤

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  3 місяці тому

      Pozdrav Stefane, za suncokret je moja preporuka 2,5 mm a može i 3 mm.

  • @damirolear5056
    @damirolear5056 4 місяці тому +1

    Pozdrav Radoslave, kakva je fjd navigacija hocu da kupim pa me zanima da li negde krivuda malo ili su redovi pravi kao strela.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +1

      Ja sam zadovoljan, da li su redovi pravi kao strela, ne znam, nisam to gledao ni merio.

  • @patrikkristancic3789
    @patrikkristancic3789 4 місяці тому +1

    LP Drug in Miki ,odlično rade podrivač in gruber barem po mom mišlenju😃💯👍

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Da, rade dobro, iznenađenje su rezultati analize...

  • @boskomatijasevic4904
    @boskomatijasevic4904 4 місяці тому +3

    Pokušavam da razumem i rastumačim logično rezultate ogleda. Tabela na 13:30 minuta nam najviše govori.
    Njiva koja je orana ima fosfora i kalijuma + a deo koji je gruberisan ima - takođe je humus manje opao na oranoj a više na gruberisanoj.
    Pretpostavljam da je tvoj kolega na ogledu bacao iste količine mineralnih, azotnih i stajnjak na obe. Iste sorte sejao na obe.
    Pogledaj podatak prinosa. Gruberisana njiva je imala veći prinos 100kg u redovnoj a 1000kg u sušnoj godini.
    Ako sam dobro razumeo tu tabelu
    Ispada po tome da je gruberisanje zbog čuvanja vlage efikasnija obrada u smislu prinosa. Sa gruberisane njive više mase je odneto. Taj povećan prinos je više i iscrpeo zemlju. Izvukao više iz nje. Trošio više. A tvoj kolega je zbog ogleda davao isto đubriva. Za deset godina gruberisana njiva se više iscrpela, ispostila i treba joj više vratiti.
    Pored erozije zemlje i svega drugog spomenutog. Mislim da je razlog opadanja humusa u zemljištu i sve veće iscrpljivanje zemlje visokim prinosima. Moderne sorte daju znatno veći prinos od starih sorti iz 80.tih godina recimo.
    Biljke selektovane da efikasnije izvuku iz zemlje.
    Zemlji treba sve više i vratiti, ne samo fosfor, kalijum, azot. Biljka iz zemlje iskoristi i druge, gvožđe, bakar, cink, aluminijum. Mikrobiološke elemente.
    Mnoge mikrokomponente se ne nadoknade đubrenjem.
    Gubimo humus, gubimo kvalitet zemlje visoko efikasnom eksploatacijom a nedovoljno vraćamo zemlji.
    Zato je i ogled sa Geo2 važan i povezan sa ovim ogledom. Naći način da se popravi kvalitet zemlje.
    Oranje u svojoj manjoj efikasnosti je manje potrošilo humusa a gruberisanje se pokazalo efikasnije u prinosu i bržem iscrpljivanju humusa.
    Spram prinosa treba i korigovati đubrenje.
    Mislim da je tvoj kolega u ogledu dokazao prednost grubera u smislu prinosa, pogotovo u sušnoj godini ali taj prinos ima svoju cenu.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +1

      Sve si dobro razumeo i jedan si od retkih, slažem se apsolutno. Ogled je pokazao da gruber nije onaj Sveti Gral očuvanja humusa koji tražimo, prinose svakako treba smanjiti zbog hiperprodukcije i cena...

  • @draganurev6794
    @draganurev6794 4 місяці тому +1

    Radio sam u trogodisnjem ogledu analizu zemlje,i sa koriscenjem mikrobioloskih djubriva .Obrada je bila uglavnom konvencionalna,sa oranjem,ali posle suncokreta sa tanjiracom spremanje njiva za psenicu.Imao sam neko povecanje humusa u zemlji,ali je ogled bio samo na jednoj njivi i trebalo bi ga ponoviti u nekom makroogledu na vise lokacija za pravi i siguran zakljucak!

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Ovo što je na ovom desetogodišnjem ogledu izašlo kao krajnji rezultat je jako zabrinjavajuće...Ako si povećao humus, to je super.

  • @paprikarkobacc
    @paprikarkobacc 4 місяці тому +4

    Radoslave sad si me sjebo taman sam hteo da uzmem gruber...pozdrav

  • @jovanluk
    @jovanluk 4 місяці тому +1

    Prvi. Lajk pa gledam ;)

  • @ivanpongrac3825
    @ivanpongrac3825 4 місяці тому

    👋

  • @dusanklemencic3424
    @dusanklemencic3424 4 місяці тому +3

    A kakva bila ostala obrada,vjerovatno bilo još nešto poslje pluga ili grubera?
    Bila ostala obrada istovremeno i u isti vlagi tla?
    Obrada prevlažnog tla uništava humus

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Sve ostalo je isto rađeno, spremiranje, setva, isti dan, sve ostalo isto...

  • @Miihajel
    @Miihajel 3 місяці тому +1

    prosle godine krenuli s konzervacijskom(ali ne sve, pola smo orali) pa cemo vidjeti kako ce bit..za sad je dosta dobro

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  3 місяці тому +1

      Šta tačno radite, koje operacije?

    • @Miihajel
      @Miihajel 3 місяці тому

      @@RadoslavAdamovic npr. poslje pšenice idemo gruberom, razbacimo postrni usjev(leguminoze ili neka zelena gnojidba), i to zatvorimo tanjuracom. U ranu jesen idemo s tanjuracom da bi usitnili tu zelenu masu i ubili korove ako ih ima i onda u 12. mjesecu gruberom na 27-28cm. U 2. mjesecu se islo drljacom i sad sjetvospremacem i za sad izgleda dosta dobro i cini mi se da ima vise vlage nego u oranju sto je dobro u ovo sušno vrijeme...vidjeti cemo kakvi ce bit prinosi
      Na kukuruzu smo samo probali na par hektara jer ima dosta mase pa nismo znali koliko ce istrunuti do proljeca ali i to ae pokazalo dobro🤷🏿‍♂️
      Poslje suncokreta idemo kratkom tanjuracom i onda pred sjetvu gruber ili opet tanjuraca i to je to

    • @Miihajel
      @Miihajel 3 місяці тому

      @@RadoslavAdamovic imate na mom kanalu video od gruberiranja

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  3 місяці тому +1

      👍👍

  • @agro_kr7636
    @agro_kr7636 4 місяці тому +11

    Iz mog iskustva, govorim iskljucivo o potrosnji goriva prinosima i vizuelno sta se moze videti, analize nisam radio. Prilikom oranja kao i svuda potrosnja je veca od 30% do 40%, vise vremena je potrebno da se ta operacija odradi, prednost je sto nema zetvenih ostataka i sto se njiva lakse spremi za setvu (moze i drljacom). Sto se tice podrivaca mana je mnogo zetvenih ostataka koji ostaju odozo ( nezgodno je kada kombajn nema secku hoce spremac da se guši a drljaca ni ne moze) , kasnije se ispostavi da svi ti zetveni ostaci koji su ostali odozgo mnogo duze cuvaju vlagu u zemljistu i u susnim godinama konkretno u kukuruzu prinos moze da bude dosta veci. Takodje kada su kišne godine sto je bio slucaj sa prošlom mnogo manje vode leži u njivi gde je podriveno. Takodje u podrivenom ima malo vise korova u odnosu na oranje. Tako da je najbolje kombinovati i jednu i drugu operaciju.

    • @goranvujic3911
      @goranvujic3911 4 місяці тому +1

      Sve si u pravu
      Plug koristiti samo u kukuruzu

    • @hrvojeperkovic5084
      @hrvojeperkovic5084 4 місяці тому +3

      Lako je to u zemljama prve druge i trece klase ali gdje je ilovaca kako drugacije nego plug??

    • @giordanobruno5650
      @giordanobruno5650 4 місяці тому +3

      Resenje imate na ovom kanalu. Setva u pokrovnom usevu bez obrdrade zemlje. To ce podignuti klasu zemje.

    • @agro_kr7636
      @agro_kr7636 4 місяці тому +1

      @@hrvojeperkovic5084 za prvu i drugu klasu ce te morati nekog drugog da pitate ovo sto ja radim je uglavnom 5 i nesto malo 4

    • @goranvujic3911
      @goranvujic3911 4 місяці тому

      @@hrvojeperkovic5084 posle psenice kad je suvo

  • @antuntuna5067
    @antuntuna5067 4 місяці тому

    Kolika je snaga traktora?

  • @miroslavsreckov3699
    @miroslavsreckov3699 4 місяці тому +1

    Pozdrav Radoslave. Odlicno ste podrili onu bastu, mislim dfa je za tako mali prostor najbolji podrivac ili neki gruber, plug nije po meni za ovako malu bast samo se prave dzabe brazde i sranja..Mislim da je gruber najbolji za obradu po meni cak je nekad bolji i od pluga., po meni treba jednu godinu orati a sledecu raditi gruberom i tako u krug..

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Jesi video rezultate na kraju, deset godina trajao ogled?

    • @miroslavsreckov3699
      @miroslavsreckov3699 4 місяці тому +1

      @@RadoslavAdamovic Na kakav ogled mislis?

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +1

      Ceo klip je napravljen vezano za desetogodišnji ogled koji je moj komšija radio gde se poredio humus i prinosi na njivi koja je obrađivana jedna polovina plugom a druga gruberom.

    • @miroslavsreckov3699
      @miroslavsreckov3699 4 місяці тому +1

      @@RadoslavAdamovic Nisam to gledao ili sam zaboravio. Koji je rezultat bio na kraju?

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +1

      Humus je drastično opao na gruberisanom...Sve teorije padaju u vodu...

  • @user-dg3re8kz4n
    @user-dg3re8kz4n 4 місяці тому +2

    Degradacija zemljista ce se nastaviti,bez organskih djubriva upropasticemo zemljiste,treba povecavati stocni fond na hektar zemlje jedno uslovno grlo,nema drugog resenja.Samo pregoreli stajnjak a onda moze i gruberi i plugovi RODICE.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Rađa i sada, njive koje su dobro rađale stalno imaju zato manji humus. Da se stajnjakom popravlja stanje zemljišta i kvalitet znaju i oni najgluplji, ovde se radi o priči kako je oranje problem a kako je konzervacijska obrada spas...A vidimo da nije...Hiperprodukcija nije spas, držanje stoke samo radi đubreta će vrlo brzo povećati broj motača kablova...

    • @user-dg3re8kz4n
      @user-dg3re8kz4n 4 місяці тому +1

      Njima i jeste cilj da nas većinu strpaju u neku firmu da "opletemo" neke kablovke i van kuće 😂.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Naravno, slobodan seljak je sa svojom zemljom temelj državnosti i poslednja linija odbrane, globalizacija i komunizam imaju suprotne ciljeve...

  • @PetarVuleta-jt1qg
    @PetarVuleta-jt1qg 4 місяці тому

    Koliko john deere ima konja?Pozdrav za tebe!!!

  • @Dodara87
    @Dodara87 4 місяці тому +2

    Kod grubera tona vise (pretpostavljam kukuruza) u susi??

  • @slavkoilic536
    @slavkoilic536 4 місяці тому

    Sada sam se čuo sa PsS Stari Tamiš. Oni ozbiljno rade 16 gidina četiri ogledna polja. Možeš doći na SPIT i snimiti prezentaciju. Biće poseban osvrt na rezultate tih ogleda po dubinama od po 10cm.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +1

      Hvala, nisam zainteresovan, imam i previše iskustva sa takvim organizacijama koje predstavljaju interesne grupe. Moj interes je interes onog maleckog poljoprivrednika...

    • @slavkoilic536
      @slavkoilic536 4 місяці тому

      @@RadoslavAdamovic mislim da grešiš, Bogdan je svoj život posvetio tim ogledima

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Pošten čovek i naučnik ne bi imao veze sa njima, nema tu dileme ni greške. Nisam pročitao ni jednu njihovu ogradu od rada ministarstva ili debilnih ministara, obični oportunisti.

  • @jovicaklasanovic6802
    @jovicaklasanovic6802 4 місяці тому +2

    Mislim da jedino humus moze da vrati no til obrada.Ali za to treba vremena i treba znati raditi.I naravno imati savremene sejalice sto je opet jako skupo za nase poljoprivrednike.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +1

      Jel postoje neka merenja i rezultati koji to potkrepljuju, oko grubera je bila slučna priča pa ovi rezultati nisu baš pokazali to...

    • @IlijaStuden
      @IlijaStuden 4 місяці тому +1

      Imam analize s jeseni 2022. Na njivama se radi direktna setva, pokrovni usevi, ali nije čist no-till jer gledam da ne totališem svake godine, pa jedne godine ide total, druge kratka tanjirača, dok ne pazarim krimper. Veštak prepolovljen, bacam živinski stajnjak na tri godine. Nema smisla da se radi analiza pre jeseni 2025. pa ćemo videti.

    • @jovicaklasanovic6802
      @jovicaklasanovic6802 4 місяці тому +1

      @@RadoslavAdamovic Pa mnogo je vise organske materije u zemljistu,nema erozije.Puno je vise glista sto sam primetio.A sve opet zavisi koliko se iz zemlje iznese u proizvodnji mora to i da se zemlji vrati.Kod mene u Semberiji ima par stocara koji uopste ne bacaju vestsk na psenice,pred setvu u jesen njive natope osokom i puno bolje izgledaju nego psenice koje se rade mineralnim djubrenjem.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +1

      Ne razumemo se...I najveća neznalica zna da popravi stanje zemljišta sa stajnjakom, ovde se radi o održavanju kvaliteta ili popravci istog drugim metodama, konkretno metodom obrade.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +1

      Hajdemo ponovo. Da li postoje analize, rezultati ogleda gde se samo promenom obrade, ne stajnjakom, začinom sa Arakisa ili slično popravilo stanje zemljišta i povećao humus? Kod mene na Dunavu na najneplodnijoj zemlji uz reku ima dosta glisti. Ako neko misli da mi imamo stajnjaka za svu našu zemlju, mora da se šali...

  • @LukaMisic-zd8em
    @LukaMisic-zd8em 19 днів тому

    Zanimljiv klip
    ja sam bio uvjeren da će upotrebom grubera/podrivača doći do poboljšanja zemlje ali ovo pokazuje drugačije...
    ima li kakav novi ogled vezan za ovu temu ili samo ovo

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  18 днів тому

      Nemamo, za ovaj život je dosta jedan ogled, 11 godina je trajalo...

  • @sretenristivojevic3116
    @sretenristivojevic3116 4 місяці тому +2

    Bogami radoslave kakve su nam zime razmisljam da plug izbacim i samo tanjiranje ili gruber

  • @bosanacmilic6098
    @bosanacmilic6098 4 місяці тому +4

    jebem te u reklamu vise .od covjeka video nije ni kreno ono reklama nad reklamom..gdje si radoslavi ljubi te .dobar ti ucenik samo ga nesto vocke zavrkavaju isto dedu kad je nekad konjao dva dorata i gledam njiha mnogo kako rade u vrto /basti.jdedo mislio ti otisao na sajam da gledas izlozbu novi stvarcica .super video.dedo se malo zabavio samo ti se dragi smanjio.dobro ti to sve stignes da upakujes i uturis da se gleda.👍

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Ovo je video vezan za ogled koji se radi 10 godina, snimci nisu friški...

  • @vojkanjovanovic2132
    @vojkanjovanovic2132 4 місяці тому

    Ako bi mogao neko da mi kaže svoje miščjenje ili iz iskustva! Kakav bi bio GRUBER u jesen,posle berbe kukuruza a za pripremu za pšenicu,dakle bez oranja a na teškom zemljištu tipa smonica?

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Zanimljivo pitanje, nadam se da će neko podeliti svoje iskustvo vezano za ovo...

    • @vojkanjovanovic2132
      @vojkanjovanovic2132 4 місяці тому +1

      @@RadoslavAdamovic imam ogroman problem kako da se lepo i sitno pripremi zemljište. Da se tanjira,probao sam,plitko ide i nije dobro,još ako ima kukuruzovina....oranje je teško i posle se zemlja teško razbija. Roto drljača radi ali ne pravi sitnu zemlju pogodnu za lepo i ravno nicanje.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +1

      @vojkanjovanovic2132 nemam iskustva sa takvom zemljom pa ne bih nešto da lupam...

    • @Miihajel
      @Miihajel 3 місяці тому

      @@vojkanjovanovic2132 kod mene gruber napravi odlicnu pripremu za sjetvu ali nemam takvu vrstu tla...svakako u kukuruzu bi bilo idealno da se ubaci i tanjuraca, moze ili prije ili poslje grubera. Pozz iz Slavonije😀

    • @vojkanjovanovic2132
      @vojkanjovanovic2132 3 місяці тому

      @@Miihajel ahh vi u Slavoniji,srpskoj Baranji imate zemlju bolju i od Vojvodine. Ovo ovde je glina. Gruber mi se čini kao jedino rešenje

  • @robertober1
    @robertober1 4 місяці тому +3

    Nisam radio te oglede. Video je stvarno poučan. Ali za podrivač i gruber potreban je veći traktor koji na malim gazdinstvima nije potreban dok orati se može i s malim traktorom i jednobrazdnim plugom. To je s te tačke gledišta a s druge strane velika gazdinstva mislim da bi trebali da kombinuju malo oranje pa malo gruber ili podrivač

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Nisam razumeo poentu, priča je o tome da nauka kaže da gruber manje degradira zemljište...

    • @zvonaHR
      @zvonaHR 3 місяці тому

      @@RadoslavAdamovic degradacija zemljišta i povečanje humusa su 2 različite stvari

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  3 місяці тому

      Nije tačno gubitak humusa, organske mase i hraniva je jedan od tipova degradacije.

    • @zvonaHR
      @zvonaHR 3 місяці тому

      @@RadoslavAdamovic Itekako su različite stvari. Krenimo redom. Duboko oranje je i dovelo do teške degradacije zemljišta. Kao i učestala i ponekad prevelika upotreba umjetnih gnojiva.Nekada su orali sa konjima 10-15 cm i to je več bila duboka brazda. Danas to odradi i obična mala tanjurača. Tada oni nisu mogli dublje a koristili su i podosta organske materije. Znači stajnjak ali i nešto za zelenu gnojidbu. Moj djed je to sijao i orao sa konjima. Isto tako zemlja se obrađivala u idelanim uvjetima. Znači obrada tla nije išla dublje od tih 10-15 cm. Organska materija je bila u zoni tla koje je bilo ponajviše mikroorganizama,gdje je bilo i zraka i topline. I takvo se brže razgrađivalo i stvaralo taj humus. Danas oranje na 40+.i ono malo organske materije se ,,baci ,, u uvjete bez topline i zraka,ubije se i ono malo mikroorganizama . Obrada u strašno lošim uvjetima za tlo. Ali kažu ,, mora se,, Sve manje organske materije a sve više smeča od umjetnih gnojiva. Znači lošom obradom tla se degradira zemljište u smislu smanjenja plodnosti -uništavanje humusa. A povećanje istoga se radi kroz sve suprotno navedenog. Tipičan primjer su tla nastala nakon krčenja šuma. Danas ,, užasno,, teška tla za obradu, uglavnom su ilovače. Kakva je inače zemlja u šumi,fina rahla i humusom bogata. Znači uništeno lošom obradom

  • @dusanklemencic3424
    @dusanklemencic3424 4 місяці тому

    Nisam zasljedio % humusa u ulaznom ljetu.

  • @dusanklemencic3424
    @dusanklemencic3424 4 місяці тому

    Evo možan razlog,grubirana tla bolje čuvaju vodo kasnije se osuše,. Običan razlog obrada u premokrom tlu uništava humus.....

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Kod nas ne postoji takvo nešto, mi imamo lako propustni karbonatni černozem gde kad padne 100 l/m2 ideš za 2 dana u njivu i radiš. Jasno mi je zašto je smanjen P i K, bili su i veći prinosi, ali ako toliko pada humus, to je kraj...

  • @user-vk6cb4qc4i
    @user-vk6cb4qc4i 4 місяці тому +1

    Na mojoj zemlji gruber nema sta raditi kad je zemlja Teška da plugovi škripe neznam stabi tu mogo gruber i uraditi ista.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +2

      Gruber i nije za teška zemljišta, piše na 1:29.

  • @tajradgoranmarkovic7035
    @tajradgoranmarkovic7035 4 місяці тому +1

    I ia sam mislio da je plug najgora opcija ali sam sada iznenadjen. Ja ne radim kozervacijsku obradu jer nemam cime a bio sam ubedjen da je bolje

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Bolji je nešto prinos, meni to nije bilo bitno, očekivao sam zaustavljanje pada procenta humusa. Taman uštediš nešto na eroziji i zračenju, izgubiš na ostacima tj biljnoj masi...

  • @vojislavmeduric3690
    @vojislavmeduric3690 4 місяці тому +1

    Sve super ali ne može svako priuštiti sebi veliki traktor i gruber

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      🤔🤔🤔 Pitanje je komentar rezultata ogleda.

  • @viktorristic289
    @viktorristic289 4 місяці тому +3

    Ovo si mogo s 558👍

  • @anonymus77777
    @anonymus77777 4 місяці тому

    dobar klip jako poucan ja mislim da je oranje najbolje

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Za povećanje humusa? Kojom logikom se došlo do toga, koji rad ili ogled to potvrđuju?

  • @damirsesvecanec3917
    @damirsesvecanec3917 4 місяці тому

    Ajde jedan lijepi pozdrav i dajem prednost gruberu čak i direktnoj sjetvi

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Pitanje je iskustva sa humusom i degradacijom zemljišta...

  • @Dodara87
    @Dodara87 4 місяці тому

    Manje humusa sa gruberom jer ne unosi zetvene ostatke u zemljiste posle samo dve godine obrade mozda?

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Ovde je rađeno 10 godina, humus je pao za 0,4 % a nauka je tvrdila suprotno...

  • @user-yq7ie2qm5m
    @user-yq7ie2qm5m 4 місяці тому

    Samo namišljanje kako od seljaka uzeti pare. Zemlja pati za stajnjakom i to nju degradira.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Pošto kupljeno, po to prodato. Za stajnjak znaju i mala deca ali ga nemaju...

    • @user-yq7ie2qm5m
      @user-yq7ie2qm5m 4 місяці тому +1

      @@RadoslavAdamovic Znam samo kažem.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Ok. Pitanje je bilo koja operacija manje degradira zemljište...

  • @tomislavbuza7951
    @tomislavbuza7951 4 місяці тому +2

    jedno sam siguran i sto vidim na svojem primeru na njivama koje sam uzoro pripremio pa posijo zitarica nemam miseva a njiva pored di je samo tanjirano dva puta pa posijano misevi su mi napravili veliku stetu a sve sam ostalo radio isto sem oranja ili tanjiranja a odlucio sam ove godine kad skinem rod kidanje pluznog djona na 70cm

    • @Bare36
      @Bare36 4 місяці тому

      Miševi imaju gnjezda na 20-25cm dubine,tako da tanjurača ne moze doc do njih.
      Zato prežive.

    • @bobansupergenije7512
      @bobansupergenije7512 4 місяці тому

      Bas tako nema miseva nema bubetina nema bolesti nema korova.Oranje je nezamenljivo sve ostalo je samo problem na odlozeno i kad sve sracunas nema ustede nego samo steta.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +1

      Kod nas je obrnuto, gde je orano, rupa na rupi, gde je tanjirano ima svakakvog, od potpuno bez rupa do havarije.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Možda ima i veze sa terminom, ja sam tanjirao samo jednom pred samu setvu i ima dosta miševa, komšija prvi put čim je skinuo suncokret a drugi put pred setvu, kod njega po koja rupa.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      🤣🤣🤣

  • @gordonjoncic675
    @gordonjoncic675 4 місяці тому +1

    Са друге стране океана, прича о регенерацији земљишта. ua-cam.com/video/yExpSwpRkEs/v-deo.htmlsi=6DSIyBbl7koUI79w

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +1

      Hvala, ovo moram pogledati...Ako ima deo sa prdenjem krava, ide na blok...

    • @gordonjoncic675
      @gordonjoncic675 4 місяці тому

      @@RadoslavAdamovic неколико сушних година у комбинацији са лошим земљиштем... ua-cam.com/video/WN3elDM-Z1g/v-deo.htmlsi=k8Cz7n-VCi3V7N0B

  • @slavkoilic536
    @slavkoilic536 4 місяці тому

    To plavo oruđe na početku snimka (u bašti) je razrivač, nikako podrivač

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Čitao sam pločicu na njemu, piše podrivač.

    • @slavkoilic536
      @slavkoilic536 4 місяці тому +2

      @@RadoslavAdamovic Verujem i nisam iznenađen. Kod nas je dozvoljeno da piše bilo šta. Pođimo od prvog čoveka Srbije, šta sve piše i govori. Imamo tanjirače koje se zovu ,,Tara", a nemaju veze sa originalnim proizvodom.
      Čak postoji i narodna poslovica za ,,tarabu".

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      @slavkoilic536 slažem se, viđao sam turske razrivače koji su slični ovome, ne bih ništa da tvrdim, nisam neki poznavalac te teme...

    • @slavkoilic536
      @slavkoilic536 4 місяці тому +1

      @@RadoslavAdamovic Sada si me razočarao, ja sam mislio da ti zaista sve znaš. Ne kao Vučić, nego zapravo. 😊

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому +1

      Ne, ovo nije bilo centar mojih interesovanja nikad, posle ovih rezultata su sve manje šanse da će biti i u graničnim interesovanjima. Tražim nešto što će zaustaviti degradaciju...

  • @dusanignjatov7658
    @dusanignjatov7658 4 місяці тому +1

    Jedno od objašnjenja za ovakve rezultate je nepravilno djubrenje, pošto su veći prinosi nekako mi ima logike da se i zemlja više iscrpljuje..

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Nije to jedno od objašnjenja, đubreno je jednako da bi se videlo dejstvo oruđa. Tačno je da se većim prinosima izvlači više hrane i zato su P i K umanjeni ali humus nije trebao toliko da padne, bar je nauka to tvrdila a i ja sam u to verovao...

  • @dusanklemencic3424
    @dusanklemencic3424 4 місяці тому

    Uvjek je razlika u vlagi u tlu imedu pluga i grubera, u svim tipovima tla.
    Na pesku 1 ,2 dana a u glini 1,2 tjedna,reducirana obrada sahrani oko 60 mm vode napram plugu..

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Slažem se ali ne shvatam poentu vezanu za video...

  • @sasasokcanic4691
    @sasasokcanic4691 4 місяці тому +2

    Bez pluga nema prinosa!

    • @giordanobruno5650
      @giordanobruno5650 4 місяці тому +3

      Posto si sjebao zemlju i napravio betonsku polcu od neje. :D rofl

    • @giordanobruno5650
      @giordanobruno5650 4 місяці тому +2

      Pošto nisi probao, imaš samo teoriju.
      Za konzervacijsku uz navedenu mehanizaciju treba imati i nešto veće znanje o poljoprivredi i kako uopće priroda funkcionira. :D

    • @sasasokcanic4691
      @sasasokcanic4691 4 місяці тому

      Izmišljamo toplu vodu.

    • @giordanobruno5650
      @giordanobruno5650 4 місяці тому

      vecinja ostaju zedni pored vode@@sasasokcanic4691

    • @hookyhoo1767
      @hookyhoo1767 4 місяці тому

      @@giordanobruno5650 kolega, tražim autorska prava na ovaj post...

  • @petarpetrovic7501
    @petarpetrovic7501 4 місяці тому

    Ja mislim da je oranje broj 1.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Nisam razumeo, za povećanje humusa i smanjenje degradacije?

  • @dulez5400
    @dulez5400 Місяць тому

    Nivo medium=stručnjak za barena jaja

  • @NenadKaric-gb2nb
    @NenadKaric-gb2nb 4 місяці тому

    Po meni je plug zakon, ali uzobi novi plug, ali pod kreditom sam. Ovo nije loše ali treba jači traktor za gruber. Pozdrav za rašu. 🚜🚜🚜🇷🇸🇷🇸🇷🇸🇷🇸🚜🚜🚜🇷🇸🇷🇸🚜🚜

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Nije to pitanje, pitanje je komentar rezultata ogleda.

    • @NenadKaric-gb2nb
      @NenadKaric-gb2nb 4 місяці тому +1

      🙄🙄😁😁.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Da, koji je tvoj zaključak?

    • @NenadKaric-gb2nb
      @NenadKaric-gb2nb 4 місяці тому +1

      Rašo već dva dana, zatvaramo brazde, kiše ni na vidiku, radim u oblaku prašine, kako je situacija za gorivo kod tebe, na karticu, čujem ko nije dizao gorivo, zadnja tri meseca. Mora da ponovo obnovi karticu. Šta nam rade SEKTAŠI ovo je strašno.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Nisam čuo to, svakako im je gorivo nula i treba ih bojkotovati.

  • @vladimirmilosevic2408
    @vladimirmilosevic2408 4 місяці тому

    Kombinacija jednog i drugog tj zimsko oranje plugom i prolećno pred setvu gruberom

  • @miodragmiletic9921
    @miodragmiletic9921 4 місяці тому

    Sve ostalo je brze

  • @bataalexander9703
    @bataalexander9703 4 місяці тому

    Кукаду за тај хумус, а биљке сасвим лепо расту и у хидропонским условима, без трунке органске материје.

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      Da, rastu u čistoj vodi, hrane se začinom sa Arakisa...

    • @bataalexander9703
      @bataalexander9703 4 місяці тому +1

      @@RadoslavAdamovic Тамо је жичњак опасан, преврће и трактор и радило!

    • @RadoslavAdamovic
      @RadoslavAdamovic  4 місяці тому

      @bataalexander9703 👍👍👍🍻🍻🍻👏👏

  • @antuntuna5067
    @antuntuna5067 4 місяці тому +2

    Nema dileme, plug je zakon pa nek priča tko šta hoće, bar 1x u godini. Imam teoriju zavjere da potiču gruber jer tad ostaje više korova a samim tim i potrošnja pesticida. Ne radim puno pa se držim pluga a tanjuram eventualno ako prisijavam ili ako sijem postrno, sve drugo oranje. Pozdrav

    • @11T872
      @11T872 4 місяці тому +4

      Sa gruberima i direktnom korov kreće ranije i intenzivnije. Ali ako se priđe tom prskaju kako treba to prelazi u prednost, kada ti zaoreš seme dole na 30cm i svake godine pomalo izoravaš to seme u narednih 20 godina tu samo prividno drziš sve pod kontrolom.

    • @slavkoilic536
      @slavkoilic536 4 місяці тому +4

      Ja sam radio godinama i jednu i drugu vrstu obrade, tvrdim da isto prskam bez obzira na vrstu obrade. Radim soju u monokulturi, plodored bi bio bolji. Čak imam iskustava da mi je čistija njiva na razrivanom u odnosu na oranje ali mislim da je to slučajnost.
      Oranje kod nas se vrlo skorašnji način obrade zemljime, tako da je čovečanstvo preživelo desetine hiljada godina bez oranja i puga.

    • @hookyhoo1767
      @hookyhoo1767 4 місяці тому +8

      Pošto nisi probao, imaš samo teoriju.
      Za konzervacijsku uz navedenu mehanizaciju treba imati i nešto veće znanje o poljoprivredi i kako uopće priroda funkcionira.

    • @giordanobruno5650
      @giordanobruno5650 4 місяці тому +2

      Plug je zakon, da uskoro unistis celi prihod i samog sebe. :D rofl

    • @antuntuna5067
      @antuntuna5067 4 місяці тому +1

      Radim i ovako i onako, mislim da nemamo isto tlo svi tak da je samo u tome stvar. Gdje god sam išao samp grberom i tanjuračom zadnjih 5g imam veću borbu s korovom. Et to je moje iskustvo. Naša tla tvrda i kisela i velika je borba s tim tako da evo, mislim da je svaka diskusija o tom dobrodošla al ni ja ne radim zemlju od jučer.

  • @miodragmiletic9921
    @miodragmiletic9921 4 місяці тому +1

    Nek priča ko šta oće oranje je br.1

  • @bobansupergenije7512
    @bobansupergenije7512 4 місяці тому +1

    Ako pitate Direktora Savu on dileme nema jasno tacno i pravo mudrijaski daje odgovore koje ne morate da tumacite.