ODNOWIONY SCHRON PRZECIWLOTNICZY W GDYNI

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 чер 2023
  • Strasznie parno i duszno jest ostatnio, co? Nawet deszcze niespecjalnie pomagają, żeby na dłuższą metę dać ulgę organizmowi. W związku z tymi upałami mamy dla Was bardzo dobrą wiadomość. Ten tydzień zwieńczymy zejściem kilka metrów pod ziemię, gdzie z całą pewnością czeka zarówno upragniona ochłoda, jak i sporo ciekawych artefaktów. Miejscem, o którym mówimy jest odrestaurowany i uporządkowany schron przeciwlotniczy znajdujący się w gdyńskiej dzielnicy Leszczynki.
    Mimo, że poniższy obszerny foto-zestaw może w większości kojarzyć się ze schronami obrony cywilnej, geneza obiektu sięga początków II wojny światowej, kiedy to Gdynia znajdowała się na dalekim zapleczu III Rzeszy i była praktycznie poza zasięgiem alianckiego lotnictwa. Z czasem zaczęło się to zmieniać ze względu na zlokalizowane w niej ośrodki szkolenia załóg okrętów podwodnych, bazy dla największych okrętów Kriegsmarine, kompleksu stoczniowego oraz inne ważne strategicznie obiekty. Pierwszy nalot nastąpił od strony ZSRR w roku 1941, natomiast Brytyjczycy zbombardowali Gdynię po raz pierwszy latem 1942 roku. Właśnie ten rok ze względu na intensyfikację alianckich nalotów okazał się być zalążkiem dla powstania schronów na terenie niemieckiego obozu pracy przymusowej Deutsche Werke Kiel - Werftarbeiterlager, zlokalizowanego na gdyńskich Leszczynkach.
    Wspomniane schrony, jakie powstały na terenie owego lagru, były przeznaczone tylko dla kadry kierowniczej i zostały umieszczone w części gospodarczo-magazynowej, zwykle dla więźniów niedostępnej. Przy budowie tychże schronów pracowali robotnicy przymusowi z Francji, Włoch oraz innych krajów podbitych przez hitlerowskie Niemcy. Ze względu na reglamentację cementu i stali, schrony obozowe miały tzw. podstawową klasę odporności, która była w stanie zabezpieczyć załogę przed odłamkami oraz podmuchem fali uderzeniowej, natomiast w żadnym wypadku przed bezpośrednim trafieniem. Dwa do dzisiaj istniejące takie obiekty zostały dość sprytnie przez Niemców zamaskowane. Znajdowały się bezpośrednio pod kuchnią, w której przygotowywano posiłki dla garnizonu i nie były widoczne dla lotnictwa. Nas będzie interesował tylko jeden schron.
    Po zakończeniu działań wojennych i utrwaleniu w Polsce tzw. władzy ludowej teren byłego obozu został w roku 1953 został wykorzystany przez Techniczną Obsługę Samochodów (TOS), jako stacja naprawcza przeznaczona dla reperowania ciężarówek i autobusów z całego województwa. W związku z takowymi przekształceniami obydwa schrony zaadaptowano pod Obronę Cywilną i wpisano je do tzw. ewidencji budowli ochronnych. Schron ze zdjęć poniżej został wyremontowany i zmodernizowany (wymieniono instalację filtrowentylacyjną i drzwi hermetyczne) na zlecenie dyrekcji TOS-u. W latach 80-tych zarząd tego samego przedsiębiorstwa funkcjonującego pod nazwą Gdańskie Zakłady Naprawy Samochodów (GZNS) planował rozbudowę obiektu i odtworzenie wyjścia zapasowego w postaci klatki schodowej. Niestety, nic z tego nie wyszło.
    Lata 90-te przyniosły upadek wielu zakładów i przedsiębiorstw. Taki smutny los nie ominął również byłego TOS-u (Gdańskich Zakładów Naprawy Samochodów), które ostatecznie zakończyły swój żywot w 1996 roku. Po likwidacji zakładu schron systematyczne popadał w ruinę. Złomiarze i wandale nie oszczędzili niczego. Oprócz pospolitego złodziejstwa dochodziło również do regularnych pożarów zaprószanych przez pomieszkujących tam bezdomnych. Opuszczony schron przez wiele lat stanowił bardzo wątpliwą wizytówkę tej części Gdyni i niektórzy z mieszkańców wnioskowali jego zburzenie ze względów bezpieczeństwa.
    W roku 2007 schronem zainteresowali się dobrzy ludzie w osobach młodych pasjonatów zrzeszonych w nowopowstałym stowarzyszeniu o nazwie Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej. Rok później po dokonaniu formalności z Gminą Miasta Gdynia członkowie klubu oficjalnie zaopiekowali się schronem i włożyli mnóstwo ciężkiej pracy oraz własnych środków materialnych, żebyśmy mogli oglądać ten obiekt w takim stanie, jaki jest dzisiaj. Z całego serca gratulujemy im tak wielkiego wysiłku i pasjonackiego zacięcia w celu ratowania tego fantastycznego miejsca oraz pragniemy podziękować za możliwość uwiecznienia go na wizji wszelakiej. Chociaż dzisiejsza fotorelacja jest dość obszerna, to zdajemy sobie sprawę, że same fotki nie są w stanie całościowo oddać istoty tego miejsca. W związku z tym gorąco zapraszamy Was na niedzielne wietrzenie starego poniemieckiego schronu przeciwlotniczego w towarzystwie członków Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej, którzy niezwykle szczegółowo opowiedzą nam o historii tego obiektu.
    SPONSOR KANAŁU URBEX TEAM KWIDZYN:
    wrtransport.pl
    Zapraszamy na nasze media społecznościowe:
    / urbexteamkwi. .
    / urbexteamkw. .
    Pamiętaj #urbextoniewandalizm

КОМЕНТАРІ • 23

  • @DamaPoPrawej
    @DamaPoPrawej Рік тому +5

    Robota naprawdę mega. Miejsce z zachowanym świetnie klimatem. 👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼
    Pozdro

  • @barbaraograbisz6378
    @barbaraograbisz6378 Рік тому +2

    Jestem pod ogromnym wrażeniem 🙉🤩 kawał świetnej roboty, brawa dla panów za odnowienie i wyposażenie schronu👋 Bardzo ciekawy odcinek, dziękuję za to, że mogłam odwiedzić dzięki Wam to miejsce. Pozdrawiam cieplutko 👍🤗💚

  • @dorotaowczarzak8025
    @dorotaowczarzak8025 Рік тому +2

    Świetny odcinek👍Panowie ze schronu chętni do opowiadania👏Ciekawe eksponaty zgromadzili ,a sam schron super❣Byłam w Gdyni kilka razy i taka perełka mnie ominęła... Dziękuję za film 🙂Pozdrawiam🙋‍♀️

    • @michamelkowski7210
      @michamelkowski7210 Рік тому +2

      Chwilowo może i ominęła, ale idzie się z GKEP elegancko dogadać i na spokojnie możesz nadrobić zaległości Dorota. ;)

  • @urbexmozell
    @urbexmozell Рік тому +2

    Dzięki za super film , świetna robota . Pozdrawiamy serdecznie.Łapka leci jak zawsze.

  • @agnieszkawojna5775
    @agnieszkawojna5775 Рік тому +2

    Cześć super eksploracja 👍,schron dobrze zachowany 👍🙂 pozdrawiam 🙂

  • @urbexwolf
    @urbexwolf Рік тому +2

    Mega super odcinek i bardzo klimatyczny kawał dobrej roboty zrobiłeś Melon, a chłopakom ze schronu brawa za odnowienie schronu leci łapka. Pozdrawiam serdecznie.

  • @BIEGAMPOWSI
    @BIEGAMPOWSI Рік тому +2

    W naszych rejonach jest linia obronna. Kilka schronów i bunkrów. Jeden odrestaurowany, a inny wchodzi w skład restauracji. Reszta jak kiedyś 😃 Jest też bunkier na posesji prywatnej z czasów Zimnej Wojny. Powiem Wam, że byliśmy tylko w paru obiektach. Tym bardziej z zaciekawieniem oglądamy u Was na kanale takie miejsca. Dzięki za materiał. Do zobaczenia na Urbex w Fotografii. Pozdrawiamy serdecznie 😊

    • @UrbexTeamKwidzyn
      @UrbexTeamKwidzyn  Рік тому +1

      Ten na posesji to prawdopodobnie schron łączności 🙂 Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie

    • @BIEGAMPOWSI
      @BIEGAMPOWSI Рік тому

      @@UrbexTeamKwidzyn w każdym razie zostaliśmy wyproszeni i "poproszeni" do opuszczenia miejsca.

  • @KOLEJ22DrogaPrzygody
    @KOLEJ22DrogaPrzygody Рік тому +2

    Witamy i pozdrawiamy , ruszamy

  • @URBEXprojekt36
    @URBEXprojekt36 Рік тому +2

    Fajna sprawa Melonie, cofnąć się w czasie zwiedzając ten schron. Szkoda że już nie działa schron który kiedyś razem zwiedziliśmy.👍

    • @michamelkowski7210
      @michamelkowski7210 Рік тому +2

      Dzieki wielkie Luki. ;) Powiem Ci, ze dalej wybralbym sie do tego schronu. Moze jest cien szansy, ze wpuscilby nas opiekun i zrobilibysmy rewizyte razem. Piotr nie widzial tego miejsca, a pamietam, ze bardzo je chcial zobaczyc. Pozdro. ;)

    • @URBEXprojekt36
      @URBEXprojekt36 Рік тому +2

      @@michamelkowski7210 fajnie by było

  • @hombre896
    @hombre896 2 місяці тому +1

    8:20 sorki ale nie jestes u siebie aby kogokolwiek tam witać 😅