Drogi Olafie mam taki pomysł: zamiast czynić ",przestępców " z ludzi kochających historię a biegających z wykrywaczami archeolodzy powinni organizować grupy pomocnicze do przeczesywania dużych powierzchni. Zamiast czynić antagonizmy można tworzyć świetnie zorganizowany wielkie grupy exploratorów, mądrze zawiadywane i nadzorowane przez zawodowych archeologów. Sam nie kopie ,choć uwielbiam historie ,bardzo współczuję ludziom poszukującym ,których piętnuje się i wytacza procesy. Pozdrawiam A W
Odkrywanie historii po przez poszukiwania z udziałem Pana Olafa jest ciekawe . Poszukiwania dotyczące różnych epok są różne jak same epoki. Im starsza epoka tym badania bardziej mozolne. Pan Olaf w prezentacjach to mistrz i warto poświęcić czas by zobaczyć o co kaman. Pozdrawiam serdecznie wszystkich. Łapka leci w górę.
Panie Olafie, nurtuje mnie jedna kwestia: w jaki sposób dochodzi w ogóle do namierzenia, albo raczej natrafienia na pozostałości takiej osady, znajdujące się przecież pod ziemią, gdzieś w głębi lasu? Dzieje się to przypadkiem? Jakiś nieoczekiwany sygnał na wykrywaczu poszukiwacza-amatora, który zapuścił się za daleko i który to sygnał potem kieruje w to miejsce uwagę fachowców? Czy jest to raczej poprzedzone badaniami i studiowaniem materiałów oraz przekazów historycznych? Świetny materiał, łapką w górę, oczywiście, jak zawsze.
Technika poszła do przodu. W bardzo dużym uproszczeniu - stosuje się lotnicze skanowanie laserowe terenu. Wiązka światła jest kierowana na dany teren, od którego się odbija i wraca do urządzenia. Różnice w długości fali odbitej i czasu powrotu tworzą chmurę punktów o określonych współrzędnych. Wynikiem jest mapa rzeźby terenu widziana tak, jakby nie było na nim żadnych obiektów (np. roślinności). Każdy może przeszukiwać udostępnione mapy i szukać np. regularnych kształtów, linii prostych, które w naturze prawie na pewno są dziełem człowieka. Od czasu udostępnienia tych map nastąpiła eksplozja odkryć m. in. pozostałości grodów, kurhanów, okopów, dróg, które z poziomu ziemi są niewidoczne gdyż są uprawiane, porośnięte lasami itd. itp.
Przed premierą odcinka strzelam, że wiem o którą osadę chodzi 😉 Dwa lata temu ogłoszono o jej odkryciu ale utajniono dokładne miejsce. Lecz udało mi się ją odnaleźć dzięki lidarom, a że mieszkam w pobliżu więc musiałem zaspokoić ciekawość. Piękny bukowy las. Zastanawia mnie jedno- co myślały kolejne pokolenia leśników o pochodzeniu tych "dołów, rowów" czy kurchanu 🙂 Czekam na odcinek.
@@olafpopkiewicz469 Oczywiście, że tylko las. Również próbowałem iść tą drogą, ale bez podkładu lidarowego wchodziłem w przysłowiowe maliny. Życzę owocnej pracy na stanowisku. No ciekawe, kto na tym terenie mieszkał przedemną :-) Czasem przejdę się tam na spacer, już taki bardziej świadomy- z duchami przeszłości.
Coś niesamowitego. Film z ogromnym przekazem wiedzy i doświadczenia. Z wielką przyjemnością oświadczam ze to najlepszy filmik jaki oglądałem na yt. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne działania w tym stylu 👍👍👍
Być może takowe się pojawią, tyle że wykopaliska to sprawa dużo bardziej złożona niż chodzenie po polu z II Wojny z pikawką więc na pewno tego typu materiały będą rodzynkami :)
OLAF !!! Na wstępie bardzo chcę podziękować za ten film.Uwielbiam takie produkcje,w których zawarta jest duża dawka wiedzy.Czuję ogromny niedosyt i mam nadzieję że będzie ich więcej.Dla osoby nie związanej ze środowiskiem archeologów,takie prace są niesamowitą przygodą połączoną z nauką historii ale i arkan Waszej pracy.Moim marzeniem "ściętej głowy" jest wzięcie udziału w tego typu pracach,może kiedyś się uda. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mapa geologiczna pokazuje cały ten obszar bardzo dobrze. Skąd do niej są brane dane? A co do przepalonych górek to macie tam trzy huty rzut beretem... Tak samo jest gdzieś bliżej Trójmiasta, takie same nazwy miejscowości.
Kolega Norweg opowiadał mi, ze u niego na wsi czasem robią takiego „podziemnego grila”. Kopia dół rozpalają w nim ogień, wrzucają kamienie, czekają az ogień zgaśnie wkładają tam mieso, kiełbasę itp. a potem zasypują to nagrzanymi kamieniami i ziemia i czekają az się upiecze😊
Olaf musisz mieć świadomość że ilość miejsc na archeologii jest ograniczona. Po twoich filmach te kierunki będą bardzo oblegane :-) Szkoda że nie było tego kanału lata temu, nie miałbym wątpliwości jakie studia wybrać.
Extra film. Polecam Gorąco. ........... Skarby kryją się wokół nas. A tak nawiasem mówiąc: niedaleko w Odrach znajduje się gockie cmentarzysko z kamiennymi kręgami, być może materiał na podobny reportaż :)
36:43 - Dla mnie szczęście niepojęte, to spotkać kogoś ode mnie z roboty w czasie spaceru za miastem. Zawsze wtedy intonuję - O szczęście niepojęteeeeee - i zachodzę w głowę, po jaką cholerę delikwent akurat tu i teraz musiał się przyplątać?!
Bardzo ciekawa teoria na temat migracji ludności z naszych terenów na północ. Już kiedyś słyszałem o takiej teorii ale nie pamiętam na czym się wtedy opierał autor.
Witam i pozdrawiam serdecznie Panie Olafie super programy a mam jedno pytanie czy potrafi pań sprawdzić czy w rejonach między Gnieznem a Nakłem trwały kiedyś jakieś walki bo z tego to wiem że nie ale gdy byłem młokosem w latach 80 jeździłem do szkoły pociągiem do Gniezna i w okolicach miejscości Mieleszyn w lasach wzdłuż torów były i zapewne jeszcze są rowy w kształcie zygzaka z ojca opowieści to prawdopodobnie okopy niewiem czy to prawda
28:00 super skaner. Akurat pracuje na skanerze GOM więc doceniam. Nasza maszyna korzysta z niebieskiego lasera. Mieliśmy wizytę przedstawicieli dostawcy nowego urządzenia i widziałem wykonany projekt skanu samolotu. Skan z dokładnością do setnych milimetra. Tylko że pole projekcji jest mniejsze. (to nasze) To wasze urządzenie jest z AGH?
38:10 może na tych rozgrzanych kamieniach suszyli np deski które były potem używane do tworzenia łodzi albo do podłóg (teraz chyba też się suszy wilgotne deski np na podłogi żeby nie było potem szpar między nimi)
A tak sobie pomyślałem. "Tam i z powrotem" czyli Herulowie i ich powrót do Skandynawii. Wracali pobici i przetrzebieni w znane ich przodkom miejsca .Stare osady, na wpół opustoszałe ,gdzie pozostały mniej przedsiębiorcze jednostki na chwilę odzyskiwały swój "blask". Po wybudowaniu potrzebnej im floty szybka ewakuacja za morze a na miejscu nie pozostał już prawie nikt. Tak sobie fantazjuję...
Jak zwykle świetny film. Za moich młodych czasów było coś takiego jak Telewizja Edukacyjna i w tym momencie yt zmienia się w podobny kanał. Dzięki. ps. z ciekawości podpytam - czy po badaniach archeologicznych tego okresu zdarza się wykonywać badania genetyczne haplogrup, czy nie jest to standardem?
Południowe Kaszuby miejscowość Zalesie koło Brusy droga na Warsin.W latach 80-tych na stanowiskach archeologicznych znaleziono trochę dziwnych kręgów kamiennych i grobów rzekomo 2 wiek p.n.e.( opisów dokładnie nie pamiętam )Ciekawe czy z takim sprzęciorem jaki macie nie warto by jeszcze tam pogrzebać ?
Najlepsze skandynawskie łodzie, tylko z polski, zresztą tak chyba jest do dziś ;) Mała fibula pewnie od stringów, jakaś dziewoja zgubiła jak się rozbierała do sauny ;) Bardzo fajny filmik, chętnie zobaczę więcej takich. Pozdro
Olaf, wciągnęła mnie Twoja opowieść o osadzie zagubionej w Borach Tucholskich, ale wzorem Twoich filmów z Mierzei wytłumaczyłbyś co za fanty oglądaliśmy, po za fibulami, bo to to wiem:). Co to był za artefakt w kształcie donuta? Był pokryty inskrypcjami? A to okrągłe kolco z wypustkami? Część fibuli, czy coś innego? I jak dobrze zrozumiałem, znaleźliście część wojskowego ogłowia końskiego pochodzenia rzymskiego? Ale tu? W Niemczech bym zrozumiał, Kolonia jest pochodzenia rzymskiego, ale do Kolonii z Borów Tucholskich jest 1000 km... Przyjmując, że mogli rzymianie zajść jakieś 300 - 500 km na wschód (na co wskazuje rzymski pogrom w Lesie Teutoborskim), to im jeszcze 700 km brakuje do Borów Tucholskich. To jakiś germański członek rzymskiej konnicy tu się zapodział? Powiem szczerze, takie filmy też smakowite:)
Olaf a co powiesz na łąkorek i osada wczesnośredniowieczna? Zostały tylko ślady po niej i w sumie nie wiadomo co tam było. Podobno coś podobnego jak osada w biskupinie. Zostały tylko palę w jeziorze które i tak słabo widać. Badania były w 1927 ale nie było takiej technologi i stwierdzili tylko ze są palę. Teraz georadary i wykrywacze może w okolicy dużo by pokazały co tam było.? Jest to około 25 km od brodnicy w kujawsko pomorskie. Pozdrawiam
UG tam kopie? Kto prowadzi? Ja wielbark kopałem w Weklicach. Piękna sprawa. Do licencjatu z archeo zabrakło mi seminarek i samego napisania pracy oraz zaliczenia z... wf-u. Pozdrawiam.
Cześć Olaf, jeśli to jest osada kultury wielbarskiej to już jest sukces wielki. Ta kultura jest znana głównie z nekropolii. Bardzo mało osad rozpoznano do tej pory, W grobach nie znajdowano broni. Kultura ta jest wiązana z Gotami i Gepidami.
Panie Olafie - odwiedziłem dziś fragment tej osady, w którym są charakterystyczne "rowy" długie na około 50m ułożone jeden za drugim i od którego idzie ta wspomniana w filmie droga ku rzece - mam pytanie czy właśnie to jest ta wioska? Jaką rolę pełniły te rowy? obronną? No i dla mnie najfaniejsza sprawa - czy zauważył Pan tam bardzo stary pień drzewa o ogromnej średnicy? Wygląda jakby miał właśnie ze 2 tysiące lat i zasadzili go tamci ludzie :) Zupełnie nie pasuje do reszty drzew.
Zajebiście, drugi fajny odcinek z rzędu. (Nie jakieś pie*doły ze strzelnicy, których pełno na YT.) Wszelkie teoretyczne uwagi o metodologii prac archeologicznych mile widziane.
Pozdrawiam serdecznie Pana Panie Olafie oraz wszystkich oglądających kanał. Wszystkiego dobrego życzę 👍
nawzajem!!!! :)
Jednak I - IIwojenne archeo ciekawsze chyba😉
ja myślałem że to pozytywnie pierdolnięty miłośnik historii broni a tu archeolog....miłe rozczarowanie......fajne rzeczy robicie Panie , Panowie
Olaf. Pozdrowienia z Borów Tucholskich.
OLAF miło Ciebie widzieć Kamracie
POZDRAWIAM SERDECZNIE PANIE OLAFIE. !
Drogi Olafie
mam taki pomysł: zamiast czynić ",przestępców " z ludzi kochających historię a biegających z wykrywaczami archeolodzy powinni organizować grupy pomocnicze do przeczesywania dużych powierzchni. Zamiast czynić antagonizmy można tworzyć świetnie zorganizowany wielkie grupy exploratorów, mądrze zawiadywane i nadzorowane przez zawodowych archeologów. Sam nie kopie ,choć uwielbiam historie ,bardzo współczuję ludziom poszukującym ,których piętnuje się i wytacza procesy.
Pozdrawiam A W
A co , jak wykopią coś , czego nie powinni?
@@MrMarek41 to znaczy co
Pan Olaf już gwiazdorzy.
@@MrMarek41 To : policja zabierze, saperzy wysadzą, muzeum się wzbogaci, przylecą kosmici i zabiorą zgubę :)
I ten śmiech Makłowicza😁 pozdrawiam Panie Olafie 👍👍👍
Pozdrawiam Ciebie Olafie. I wszystkich obecnych. :)
Pozdrawiam serdecznie :)jak zawsze Super.
Archeo w akcji....uwielbiam!!! Więcej takich odcinków poprosze i dzięki.
A gdzieś za drzewami czai się genetics.
Odkrywanie historii po przez poszukiwania z udziałem Pana Olafa jest ciekawe . Poszukiwania dotyczące różnych epok są różne jak same epoki. Im starsza epoka tym badania bardziej mozolne. Pan Olaf w prezentacjach to mistrz i warto poświęcić czas by zobaczyć o co kaman. Pozdrawiam serdecznie wszystkich. Łapka leci w górę.
Miło się to ogląda, powracają marzenia z dzieciństwa ;) bo kto z nas nie chciał zostać archeologiem 😅😅
ja te marzenia wprowadziłem w życie :)
No i suuuuperrrr ! 👍👍👍👍😁😁😁😁
Panie Olafie ! Dziękuję , dużo się dowiedziałem o własnym regionie
drapamko ziemii, to co lubię najbardziej :) pozdrawiam z pogranicza lubuskiego i zachodniopomorskiego
Pomorze pozdrawia!
Zajefajne!!!!!!
Panie Olafie, nurtuje mnie jedna kwestia: w jaki sposób dochodzi w ogóle do namierzenia, albo raczej natrafienia na pozostałości takiej osady, znajdujące się przecież pod ziemią, gdzieś w głębi lasu? Dzieje się to przypadkiem? Jakiś nieoczekiwany sygnał na wykrywaczu poszukiwacza-amatora, który zapuścił się za daleko i który to sygnał potem kieruje w to miejsce uwagę fachowców? Czy jest to raczej poprzedzone badaniami i studiowaniem materiałów oraz przekazów historycznych?
Świetny materiał, łapką w górę, oczywiście, jak zawsze.
Technika poszła do przodu. W bardzo dużym uproszczeniu - stosuje się lotnicze skanowanie laserowe terenu. Wiązka światła jest kierowana na dany teren, od którego się odbija i wraca do urządzenia. Różnice w długości fali odbitej i czasu powrotu tworzą chmurę punktów o określonych współrzędnych. Wynikiem jest mapa rzeźby terenu widziana tak, jakby nie było na nim żadnych obiektów (np. roślinności). Każdy może przeszukiwać udostępnione mapy i szukać np. regularnych kształtów, linii prostych, które w naturze prawie na pewno są dziełem człowieka. Od czasu udostępnienia tych map nastąpiła eksplozja odkryć m. in. pozostałości grodów, kurhanów, okopów, dróg, które z poziomu ziemi są niewidoczne gdyż są uprawiane, porośnięte lasami itd. itp.
@@jacekiwaniuk96 gdzie mozna znaleźć takie mapy? Chcial by cos takiego zobaczyc na wlasne oczy...
@@jannowak1283 dorzucam się do pytania. Widziałem że Odyn (amator ale znany) również prezentował takie dane
Więcej mój mistrzu!
Pozdrawiam
Super
Więcej takich filmów. 👍
Super film dzieki wielkie kawał historji pozdrawiam👍
Dziękuję i pozdrawiam
Pozdrowionka Olafie i wspaniały wykład z lekcji Archeologii...starożytniej...haha
Olaf archeologiem, no kto by się spodziewał. A jednak bardzo dobre uzupełnienie do poprzednich wcieleń i przedstawianych faktów.
Przed premierą odcinka strzelam, że wiem o którą osadę chodzi 😉 Dwa lata temu ogłoszono o jej odkryciu ale utajniono dokładne miejsce. Lecz udało mi się ją odnaleźć dzięki lidarom, a że mieszkam w pobliżu więc musiałem zaspokoić ciekawość. Piękny bukowy las. Zastanawia mnie jedno- co myślały kolejne pokolenia leśników o pochodzeniu tych "dołów, rowów" czy kurchanu 🙂 Czekam na odcinek.
jeśli widział Pan piękny las bukowy, to... widział Pan piękny las bukowy, ale nie osadę :)
ja znalazłem lokalizację na 100% :) To aż niemożliwe, że tyle lata pozostawało nieodkryte
@@olafpopkiewicz469 Oczywiście, że tylko las. Również próbowałem iść tą drogą, ale bez podkładu lidarowego wchodziłem w przysłowiowe maliny. Życzę owocnej pracy na stanowisku. No ciekawe, kto na tym terenie mieszkał przedemną :-) Czasem przejdę się tam na spacer, już taki bardziej świadomy- z duchami przeszłości.
Ja także znalazłem. 3h szukania :)
@@kubek-w-kubek Takim szyfrem :) Film 12:54 min. Stajesz na najbardziej południowym skraju brzęków. Idziesz 300 m na wschód.
Coś niesamowitego. Film z ogromnym przekazem wiedzy i doświadczenia. Z wielką przyjemnością oświadczam ze to najlepszy filmik jaki oglądałem na yt. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne działania w tym stylu 👍👍👍
bardzo mi miło :) Staram się żeby moje programy były czymś więcej niż wykopywaniem z ziemi "fantów"
Bardzo dobra robota, poproszę o więcej takich filmów z wykopalisk.
Być może takowe się pojawią, tyle że wykopaliska to sprawa dużo bardziej złożona niż chodzenie po polu z II Wojny z pikawką więc na pewno tego typu materiały będą rodzynkami :)
Fajne i ciekawe.
Dzięki
ZAJEBISTY ODCINECZEK WINCEJ‼‼👍👊🥇
OLAF !!! Na wstępie bardzo chcę podziękować za ten film.Uwielbiam takie produkcje,w których zawarta jest duża dawka wiedzy.Czuję ogromny niedosyt i mam nadzieję że będzie ich więcej.Dla osoby nie związanej ze środowiskiem archeologów,takie prace są niesamowitą przygodą połączoną z nauką historii ale i arkan Waszej pracy.Moim marzeniem "ściętej głowy" jest wzięcie udziału w tego typu pracach,może kiedyś się uda.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Super,chociaż ja i tak łykam wszystko co zapodajesz jak pelikan:)
I znów będę miał ciężko wstać do roboty... Bardzo interesujący materiał. Proszę o więcej....
😚😚😚😚😚super.
Hej bardzo ciekawy odcinek👏👍Pozdrawiam Serdecznie😉
Pozdrawiam z Kanady najlepszego , a to znowu szwedzsz Sie po moich rodzinnych okolicach , najlepszego zycze
Niesamowicie ciekawy odcinek. Dziękuję
Dobra robota ,jak najwięcej przekazu społeczeństwu 🤘👍
Fajny ciekawy materiał
zapowiada się świetny odcinek a w dodatku pełen wiedzy!!!
Jak mnie Pan zaimponował teraz...... Kocham historię i nie ma znaczenia czy 1 ,2 ww . Każde znalezisko to przygoda
No i to jest dopiero coś 👌
Bardzo ciekawy odcinek. Dziękuję :)
Mapa geologiczna pokazuje cały ten obszar bardzo dobrze. Skąd do niej są brane dane? A co do przepalonych górek to macie tam trzy huty rzut beretem... Tak samo jest gdzieś bliżej Trójmiasta, takie same nazwy miejscowości.
Bardzo ciekawy kanał oby tak dalej Dolny Śląsk pozdrawia
Pomorze pozdrawia Dolny Śląsk!!!
Czekam na premierę
Kolega Norweg opowiadał mi, ze u niego na wsi czasem robią takiego „podziemnego grila”.
Kopia dół rozpalają w nim ogień, wrzucają kamienie, czekają az ogień zgaśnie wkładają tam mieso, kiełbasę itp. a potem zasypują to nagrzanymi kamieniami i ziemia i czekają az się upiecze😊
Witam. Ślicznie to wygląda, ale to żmudna praca, dobrze jak pogoda dopisuje !!! Pozdrawiam !!!!!!
Świetny film.
Olaf musisz mieć świadomość że ilość miejsc na archeologii jest ograniczona. Po twoich filmach te kierunki będą bardzo oblegane :-) Szkoda że nie było tego kanału lata temu, nie miałbym wątpliwości jakie studia wybrać.
Czekamy na więcej 😃
Nic tylko 👍👏👏👏💪😀
Łodyna warchlaki niech patrzą i się uczą...😉
Extra film. Polecam Gorąco. ........... Skarby kryją się wokół nas. A tak nawiasem mówiąc: niedaleko w Odrach znajduje się gockie cmentarzysko z kamiennymi kręgami, być może materiał na podobny reportaż :)
Dziękuję za film
Super odcinek
Ło kurde, nie wiedziałem że Pan ma kanał, zabieram się do oglądania!
Moje marzenie,to choć raz uczestniczyć w takich zacnych poszukiwaniach.
Czekamy
Jeżewo pozdrawia
Szacunek Panie Olafie.
36:43 - Dla mnie szczęście niepojęte, to spotkać kogoś ode mnie z roboty w czasie spaceru za miastem. Zawsze wtedy intonuję - O szczęście niepojęteeeeee - i zachodzę w głowę, po jaką cholerę delikwent akurat tu i teraz musiał się przyplątać?!
Proszę więcej takich odcinków o badaniach archeologicznych. Oczywiście łapka w górę, film świetny widać że całokształt zajął dużo czasu.
Świetny kanał.Pan z uprawnieniami do zaminowywania terenów miejskich.Archeolog trudnych terenów wykopaliskowych.
mega!
Bardzo ciekawa teoria na temat migracji ludności z naszych terenów na północ. Już kiedyś słyszałem o takiej teorii ale nie pamiętam na czym się wtedy opierał autor.
Super temat !!! Naprawdę interesujący !!! Czekam niecierpliwie na więcej Olaf dziękuję!
Wow piękne są te fibule gratulacje Panowie.
Super odcinek Panie Olafie.
Witam i pozdrawiam serdecznie Panie Olafie super programy a mam jedno pytanie czy potrafi pań sprawdzić czy w rejonach między Gnieznem a Nakłem trwały kiedyś jakieś walki bo z tego to wiem że nie ale gdy byłem młokosem w latach 80 jeździłem do szkoły pociągiem do Gniezna i w okolicach miejscości Mieleszyn w lasach wzdłuż torów były i zapewne jeszcze są rowy w kształcie zygzaka z ojca opowieści to prawdopodobnie okopy niewiem czy to prawda
Panie Olafie,super odcinek.Szacunek dla was archeologów że jesteście.Bez was historia nie miała by pewnie sensu.Pozdrawiam serdecznie.
28:00 super skaner. Akurat pracuje na skanerze GOM więc doceniam. Nasza maszyna korzysta z niebieskiego lasera. Mieliśmy wizytę przedstawicieli dostawcy nowego urządzenia i widziałem wykonany projekt skanu samolotu. Skan z dokładnością do setnych milimetra. Tylko że pole projekcji jest mniejsze. (to nasze)
To wasze urządzenie jest z AGH?
Udało się dogadać z ekipą z AGH. Bardzo fajni ludzie. Mam nadzieję że dalej będziemy współpracować :)
38:10 może na tych rozgrzanych kamieniach suszyli np deski które były potem używane do tworzenia łodzi albo do podłóg (teraz chyba też się suszy wilgotne deski np na podłogi żeby nie było potem szpar między nimi)
Taka moja marna teoria
super pasja i wiedza i podejscie do pracy.to nie to co przemyslowa archeologia przy s 52
Świetny film, długi a cały czas pozytywne emocje. Czekam na następne
Ale fajny odcinek🙂
Niech was wszystkich archeologow szlak trafi,
A tak sobie pomyślałem. "Tam i z powrotem" czyli Herulowie i ich powrót do Skandynawii. Wracali pobici i przetrzebieni w znane ich przodkom miejsca .Stare osady, na wpół opustoszałe ,gdzie pozostały mniej przedsiębiorcze jednostki na chwilę odzyskiwały swój "blask". Po wybudowaniu potrzebnej im floty szybka ewakuacja za morze a na miejscu nie pozostał już prawie nikt. Tak sobie fantazjuję...
Niekoniecznie lodzie byly transportowane, a moze surowka lub gotowa stal wytopiona i transportowana na handel.
POZDRAWIA
Witam i pozdrawiam , oglądam z przyjemnością ciekawa historia 👍😎💪🪖
Jak zwykle świetny film. Za moich młodych czasów było coś takiego jak Telewizja Edukacyjna i w tym momencie yt zmienia się w podobny kanał. Dzięki. ps. z ciekawości podpytam - czy po badaniach archeologicznych tego okresu zdarza się wykonywać badania genetyczne haplogrup, czy nie jest to standardem?
telewizja już odchodzi. Staram się nadążać... :)
Południowe Kaszuby miejscowość Zalesie koło Brusy droga na Warsin.W latach 80-tych na stanowiskach archeologicznych znaleziono trochę dziwnych kręgów kamiennych i grobów rzekomo 2 wiek p.n.e.( opisów dokładnie nie pamiętam )Ciekawe czy z takim sprzęciorem jaki macie nie warto by jeszcze tam pogrzebać ?
Kręgi kamienne znane jako Odry- Węsiory są dużo starsze niż okres wpływów rzymskich...
Najlepsze skandynawskie łodzie, tylko z polski, zresztą tak chyba jest do dziś ;) Mała fibula pewnie od stringów, jakaś dziewoja zgubiła jak się rozbierała do sauny ;) Bardzo fajny filmik, chętnie zobaczę więcej takich. Pozdro
Właśnie oglądam ciebie na yt i w talewizji. Ty wszędzie jesteś? Pozdrówka!
aż strach zajrzeć do lodówki ;)
@@olafpopkiewicz469 a konserwę otworzyć to ho ho....
kozak Olaf
9:02 percival shutenbach? :)
👍👍👍!!!
Osie moja wioska 😀
Olaf, wciągnęła mnie Twoja opowieść o osadzie zagubionej w Borach Tucholskich, ale wzorem Twoich filmów z Mierzei wytłumaczyłbyś co za fanty oglądaliśmy, po za fibulami, bo to to wiem:). Co to był za artefakt w kształcie donuta? Był pokryty inskrypcjami? A to okrągłe kolco z wypustkami? Część fibuli, czy coś innego? I jak dobrze zrozumiałem, znaleźliście część wojskowego ogłowia końskiego pochodzenia rzymskiego? Ale tu? W Niemczech bym zrozumiał, Kolonia jest pochodzenia rzymskiego, ale do Kolonii z Borów Tucholskich jest 1000 km... Przyjmując, że mogli rzymianie zajść jakieś 300 - 500 km na wschód (na co wskazuje rzymski pogrom w Lesie Teutoborskim), to im jeszcze 700 km brakuje do Borów Tucholskich. To jakiś germański członek rzymskiej konnicy tu się zapodział? Powiem szczerze, takie filmy też smakowite:)
No rozlazły się te Rzymiany po całej Europie 😉
Olaf a co powiesz na łąkorek i osada wczesnośredniowieczna? Zostały tylko ślady po niej i w sumie nie wiadomo co tam było. Podobno coś podobnego jak osada w biskupinie.
Zostały tylko palę w jeziorze które i tak słabo widać. Badania były w 1927 ale nie było takiej technologi i stwierdzili tylko ze są palę. Teraz georadary i wykrywacze może w okolicy dużo by pokazały co tam było.? Jest to około 25 km od brodnicy w kujawsko pomorskie. Pozdrawiam
Inskrypcja z krążka już odczytana?
UG tam kopie? Kto prowadzi? Ja wielbark kopałem w Weklicach. Piękna sprawa. Do licencjatu z archeo zabrakło mi seminarek i samego napisania pracy oraz zaliczenia z... wf-u. Pozdrawiam.
Mega interesująca teoria i materiał też 😀👍🏿
Bardzo ciekawe, chętnie obejrzę więcej filmów z Waszych prac archeologicznych. Pozdrawiam
Cześć Olaf, jeśli to jest osada kultury wielbarskiej to już jest sukces wielki. Ta kultura jest znana głównie z nekropolii. Bardzo mało osad rozpoznano do tej pory, W grobach nie znajdowano broni. Kultura ta jest wiązana z Gotami i Gepidami.
Z wikipedii to przepisałeś?
@@olafpopkiewicz469 ze studiów :)
Panie Olafie - odwiedziłem dziś fragment tej osady, w którym są charakterystyczne "rowy" długie na około 50m ułożone jeden za drugim i od którego idzie ta wspomniana w filmie droga ku rzece - mam pytanie czy właśnie to jest ta wioska? Jaką rolę pełniły te rowy? obronną? No i dla mnie najfaniejsza sprawa - czy zauważył Pan tam bardzo stary pień drzewa o ogromnej średnicy? Wygląda jakby miał właśnie ze 2 tysiące lat i zasadzili go tamci ludzie :) Zupełnie nie pasuje do reszty drzew.
Zajebiście, drugi fajny odcinek z rzędu. (Nie jakieś pie*doły ze strzelnicy, których pełno na YT.)
Wszelkie teoretyczne uwagi o metodologii prac archeologicznych mile widziane.
Czy interesuje Pana wejście do starej Niemieckiej Huty, czyli do podziemi ponieważ po Hucie na ziemi nie ma śladu. Tak tylko pytam z ciekawości.
Z cyklu jak zdenerwować archeologa
TO BYLI LECHICI
42:35 celtycki ring? czy symbol słońca?
Może odnajdziecie resztę "skarbu ATANARYKA"?🤔😉