Kedves István! Nagyon örülök, hogy elindult a hegesztéssel kapcsolatos sorozat. Nyílván mindig lehet és kell is fejlődni és néhány kommentelő ezzel kapcsolatos észrevételeit eléggé személyeskedő és destruktív módon tette meg - én remélem lesz folytatás, ahol még részletesebben el lesz magyarázva és meg lesz mutatva az awi/tig hegesztés minden fortélya különböző anyagféleségek és -vastagságok esetén. Köszönettel Oltvai Márton
1979-ben kezdtem el hegesztőként dolgozni. akkor még nem voltak biztonsági szabályok a bakköszörűn belőttük a hegyét a wolframnak és 2 méterre tőle már nyomattuk is - a kollégától egy azbesztfüggöny választott el. imádom a lánghegesztést a mai napig - aki szereti annak nem nehéz awizni. régi vízhűtéses vbkm alapgép - iskra awi adapterrel dolgoztam,dögnehéz kábellel. azon a gépen nem volt ennyi lehetőség. ac/dc ,ponthegesztés,szakaszolás. kráterfeltöltés-induló-felfutó áram semmi. itthon van egy saját inverterem koppintós awival szoktam saválló lemezeket hegeszteni,meg üzemanyagtartályt olcsóbb javítani,mint autogénnel.nem régen egy barátomnál volt szerencsém kipróbálni egy mma/tig invertert. olyan volt ,mint a régi gépen csak finomabb,a sok variálhatóság miatt a korszerű gépekkel igazán könnyű bármilyen varratot csinálni. sok gyakorlás kell mindenhez. utolsó munkahelyemen 12 évet húztam le - aki okj-tanfolyamot végzett azt nem vették fel,csak aki nálunk volt tanuló vagy aki egy napig próbamunkázott és megkérdezte a hegesztőmérnök,hogy nekünk jó-e,mert mi fogunk vele dolgozni együtt.
A 30:00-nél elhangzó infó ellentmond a 8:26-nál reklámozott élezőgép kialakításának. A gyémánt tárcsa munkafelületére az elektróda nem a köszörőkorong poziciójának megfelelően találkozik. Az élezőgép gyémánt tárcsája úgy találkozik az elektródával, mintha a köszörűkorong oldalán kúpoznád az elektródát. A köszörülés szöge az élező gépen beállított 30°, az egy 60°-os kúpnak felel meg, Ezt a beállítási értéket hívják a forgácsolók kúpfélszögnek.
ez a gép egy hobbi hegesztőgép, AWI = Argon Wolfram Inergáz, a hegesztőáram/idő hányados nem percben van meghatározva ipari gépeknél, hanem 8 órára(műszak) vetítve %-ban megadva. A gázterelő lehet 3-tól 12 ig a hetes közepes. a wolfram elektródának nem "szélessége", hanem átmérője van. a járatos átmérők: 1,6 2,4 3,2. a piros valóban veszélyes lehet, viszont már nem forgalmazható az EU-ban éppen a tórium-oxid miatt. a szürke az általános, a pink/lila rozsdamenteshez kifejezetten jó. a zöld is jó bármilyen anyaghoz, de elsősorban alumíniumhoz. a röntgen alatt nem fog "világítani" a tóriumos(piros elektróda) hegesztett varrat, hanem sugárzás mérővel mérhető sugárzást okozhat! ezért nem használható atom-erőműben... a kis csatlakozó a "pisztoly" kapcsolójának a jelét továbbítja a géphez.
Köszi Kopasz! Mondtam hogy fogok újat tanulni. Végig szarul köszörültem az elektródát. Simán keresztbe fogtam a korong felett és fel sem merült bennem hogy nem jó. 😲 Na most a következő alkalommal megnézem mi a helyzet ha szabályosan szálirányba köszörülök. Az a luxi elektróda köszörű nagyon zsír, bár kizárt hogy hobbista 100k-t adna érte még ha a levegőbe szalad az elektróda tartalmának egy jelentős része akkor sem. Bírom hogy büszke vagy a művedre még ha szar is. Ez így őszinte. Nekem még a 4-es anyagot is sikerült átégetnem az elején, pedig AWI-val ahhoz kell tehetség. Itt hatványozottan igaz hogy gyakorlat teszi a mestert, és sajnos azt nem tapasztaltam hogy olyan lenne mint a biciklizés, mert ha kimarad pár hónap, akkor kezdhetem elölről. 🙂
Mindenki előtt ott a lehetőség, hogy jobbat csináljon. Hajrá! Szerintem jó sorozat gratulálok hozzá. Remélem , hogy a megkeseredett emberek kommentjei nem vette el a kedveteket a folytatástól.
Szerintem István, fel kellene ismerni, hogy bár a széria ötlete kifogástalan volt, ez az oktató úriember nem alkalmas erre a feladatra. Újra kellene forgatni mással, mert hiánypótló lenne.
Adjunk a bácsinak több felkészülési időt, meg egy felest, hogy összeszedettebben tudjon beszélni, és ne hülyeségeket. Nagyon jó az elképzelés, szuper műsor lenne, csak hiányzik a rendszerezettség. Bízom benne, hogy menni fog!
30:56 Egy profi mester oktatótóltanultam, hogy ha köszörülöd, akkor jobb ha akkumlátoros fúróba befogatod az elektródát, és full fordulaton, köszörúlöd szinkronba a fúróképpel, miközben az elektróda végét ballról jobbra oda vissza mozgatod ( csóválod ). Így a legstabilabb plazmaívet éred el heggesztés közben. Azért érdemes az aksis fúrógép, mert úgy tudsz igazán egyenletes köszörülés felületet elérni.
Kedves Nepper! Megjegyezted hogy ez itt már elég nehéz. Ne becsüld alá az elektródás hegesztést és a fogyóelektródás (CO) hegesztést! Mindegyik nagyon nagyon sok gyakorlást igényel!Ezekkel is lehet moslékot csinálni! AZ awi hegesztéseknél azok élvezhetnek elönyt akik korábban már hegesztettek lánggal ( autogén hegesztés). Amugy igen jó uton jársz!
Én gázzal nagyon sokat hegesztettem, így nekem az AWI egyszerűbbnek tűnik, van egy probeles IWeld heggesztőm itthon, na co-val szerintem nehéz. AWI-val így látszatra tudsz külön melegíteni, korrigálni, anyagot oda tenni ahova akarod.
Pont hogy az awi a legkönnyebb. Nálam az elektróda a best. Bár igazából mindennel is tudok mindent. De ami a legkomolyabb az az elektróda. Egy jó kis bázikus 316 hl-045 minősítés. Annál jobb nincs😂😂
@@trokkertrokker volt egyszer régen. Fogalmam nincs milyen elektróda volt már arra emlékszek hogyha leszorított ivvel húztad akkor úgy ráragadt a salak hogy csak leköszörülni lehetett róla.és zöldes színű volt a salak. Természetesen kombinált vizsga volt awi gyökkel. Ezzel a szemét elektródával nem lehetett volna gyökölni.
@@trokkertrokker volt egyszer régen. Fogalmam nincs milyen elektróda volt már arra emlékszek hogyha leszorított ivvel húztad akkor úgy ráragadt a salak hogy csak leköszörülni lehetett róla.és zöldes színű volt a salak. Természetesen kombinált vizsga volt awi gyökkel. Ezzel a szemét elektródával nem lehetett volna gyökölni.
A hegesztő mesterem anno azt mondta, 3 féle ember létezik:1, Az akinek nagyon ügyes keze van és gyorsan ráérez és profi lesz...2, aki sok-sok gyakorlással elég jó hegesztő lehet évek során...3, az aki soha a büdös életbe nem lesz hegesztő, ha 40 évig hegeszt akkor sem.... Ismerek mind a 3 fajtából :) Jó a műsor, mint az összes többi Nepper úr!!! Így tovább, sok erőt és kitartást a jövőben is!!!
Akkor én 1 vagyok. Köszi. Nagyon disznó módon lehordtatok a hegesztőt. Voltam ugyan ilyen helyen tanárnal, aluval kezdtünk azt se tudta h 2.4 és v 3.2 (bár 3.2 én se tudom biztosra h van olyan mert 2.4 wolframnal meg nem vettem nagyobbat nem is fogok) a wolfram és No ba volt ez. Én csak profikat nezek es csak Profi cuccokkal dolgozok úgy h mindent külföldi videóban tanultam. Sok sikert a bácsinak ezek a kommentek után csak sajnálni tudom.
Itt jónak látom megkérdezni. Más hegesztők is utálják a fényt?én nyáron sehova nem megyek napszemüveg nélkül. Villanyt pedig nagyon ritkán kapcsolok.22 éve 13as üvegen nézem a világot. Remélem nem csak én vagyok így ezzel. A videóról csak annyit tudnék hogy az oktató sem szakmailag sem kommunikációs készségekben nem alkalmas erre a feladatra.
Tanár Úr! 2 percig bírtam. Az a hártya ha szemben van akkor szivárvány, ha fülben akkor dob, ha kislányban akkor szűz, ha pedig aumíniumon akkor alumínium oxid a neve Al2 O3 a képlete és annyira kemény, hogy csak váltóárammal tudják feltörni. Ha tanár akkor magyarázzon érthetően, pontosan. Csak sajnálni tudom a diákjait!!!!
45:22 Mindenki igy kezdte..Kiveve a kommentelok.Azok zsenik, pajzs volt a jeluk az oviban..Mar tecnokol helyett is ponthegesztettek a papircsakot, pedig csak egy varratot lattak.. Szuletesuk pillanataban..
Your Very First TIG Welds with EXTREME Detail. No ezt érdemes végignézni még annak is, aki nem beszéli az angolt. Egyébként Nepper Úr ötlete ragyogó, hogy ezt a témát magyar nyelven elkezdte.
Minden tiszteletem azoké akik tanítanak . DE ez sajnos tele volt szakmai megnevezés hibákkal . A legnagyobb hiba az az , hogy fordítva rakta össze a gépet . A munka kábelt a negatív oldalra kellett volna tenni . Oka van , hogy miért de erről nem esett szó . A vörös elektróda problémát sem jó oldalról közelítette meg . Ez az egész az alapoktól ment mellé..
A sargaban van a legtöbb torium, az arany nem tartalmaz toriumot. Ami a legjobb szerintem az a türkiz az összes wolfram között. Amúgy bakköszörűn lehet hegyezni a wolframot. 4mm a legvastagabb amit én láttam, de a 3.2 el is lehet 400 amperrel hegeszteni.
Majd ha már jobban megy, akkor készíthetnél okulásul egy-két metszetet is, hogy látszódjon a beolvadás mértéke is nem kimondottan csak az AWI-ról. Így tovább! :)
27:40 -nél az a lefutási idő az a befejező áramerőség (amper )akar lenni :D az előtte levő lehetőséggel valóban azt állítaná hogy mennyi idő alatt érje el azt…:D Lehet kicsit lámpalázas az öreg vagy nem tudom de Én azért kicsit szomorú vagyok hogy pl ha ez nem lámpaláz szimplán ennyit tud ilyenek miatt levannak nézve a fiatalabb hegesztők mert persze profi hegesztő 30éve védi a minősítését tiszteld a korát és oda taknyol egy ilyet és azt se tudja mit csinál…xd nem a videóban szereplő urat szeretném minősíteni de sajnos van tapasztalat az idősebb korosztályban is vannak szájkaratésok xddd
22:00. "Áram adó, hogy legyen benne elektromosság is" Az öregnek fogalma nincs mit tart a kezében Az a kétpólusú csatlakozó az a hegesztő fejen található nyomó kapcsoló két vezeték vége, amivel a beállítások függvényében a védögáz áramlást és az ívképzést elindítjuk illetve leállítjuk. Szóval egy egyszerű nyomó kapcsoló csatlakozója. Egyébként aki bírja az angol nyelvet, ajánlom figyelmébe a "The Fabrication Series" UA-cam csatornát. Teli van jobbnál jobb TIG hegesztés videókkal. Rengeteget lehet belőle tanulni.
Sziasztok! Köszi a videót :) Az első próbálkozásaim kísértetiesen hasonlítanak István negyedik nekifutásra készült varrataihoz - de szerencsére idővel javul az ember, működik az izommemória, csapatni kell, jó lesz :) Lehet ám, hogy ezeknek a videóknak is ki kéne írni az elejére, hogy "Kérlek az együttérzés hangján kommentelj"...
Kedves Dorka Ha Németországban jársz Würzburg környékén, szeretettel vendégül látlak a nálam a műhelyben.400 amperig bármilyen gépet próbálhatsz, de ne ezekből a videókból tanulj meg hegeszteni!Nekem is van 3 Iweld gépem(az ipari),azok jók, a többi garázsba való!
Ezzel a sorozattal kineveled a sok heggesztéshez értő fotelszakit!! Eddig kocsi gurukat nevelgettél akik örök garit akartak 20-30 éves lomokra!🤣🤣🤣 Amúgy jó a sorozat!!
Kedves István, köszönöm az oktatóvideót. Javaslattal élnék: az ivről ha felvetelt keszitetek, hasznaljataok nagyon erősen sötétített üveget, 12 felettit. A kamerák a túl sok fénnyel nem tudnak mit kezdeni, ezért nem látszódik a felvételen a lényeg. Magam csak hobbiból AWI-zok, ennek a gepnek a régi, sarga verzioja van nekem, abban csak akkor megy a ventillator, ha melege van.
A beállításokat kicsit lassabban és részletesebben is el lehetne mondani, mert aki még nem látott ilyet, az ebből szerintem semmit nem értett vagy keveset, gondolok itt a kezdő áramra, időzítések, stb., hogy mit miért.
Én is így gondolom. Hegesztést tanultam, vizsgáztam is. Ezt sokkal részletesebben el kellene magyarázni, mert ennek a hegesztő eljárásnak a lényege (141) pontosan az, hogy érteni kell mit csinálunk vagyis miért úgy állítjuk be a gépet ahogyan. Azoknak való, aki már tudnak hegeszteni és a metallurgia alapjaival is képben vannak. Itt rengeteg beàllítási lehetőség van. Pl. Sima DC és DC pulzáló, Sima AC és AC pulzáló. Slope Up/Down. Érintették ugyan a témát, de ez önmagában megérdemelne egy bővebb videót. 1. Beállítások, áram típusok, ... 2. Elektróda vastagság és gázterelő átmérőjének megválasztása - anyag vastagságtól, + anyag tipustól függően. Persze nagyon nehéz témát választottak, mert az AWI hegesztési alapokról legalább 4 órás videót lehetne csinálni.
na a végére nagyon emberi volt amit mondtatok,hogy vannak napok amikor ha már jol megy neked a hegesztés akkor se megy :),olyankor ott kell hagyni a francba mert csak egyre idegesebb leszel és még rosszabb lesz az eredmény(saját tapasztalat) :)...majd folytatni mikor úgy érzed menni fog
35: 40 Ha 4 ütem akkor a heggesztés végén, ha lenyomva tartod a kapcsolót, akkor a plazmaív fokozatosan csökken addig, amíg már nem képes az alapanyagot olvadt állapotban tartani, és lassan vissza szilárdul. Ezáltal lesz idelye rendesen lehülni, és nem lesz lyukas a varrat vége. De a gáz még ugyan úgy áramlik addig amíg az utó gázáramlás beállított ideje van. Én a varrad végén, kb 5mm-t vissza felé haladok az elektdódával viszintes irányban, de nem emelem felfelé.
Én már nem is írok korrigálást. Minősített Német TÜV heggesztői vizsgával, remélem ha haza költözök, hamar találok otthon melót. egyébként a tanárúrral szivesen találkoznék egy próbaheggesztésre. Üdvözlet Drezából.
37:48 hő által ért zóna, a színes terület kicsit nagy, vagyis túl nagy áramerőség. Tudom, csak illusztrációs celú a videó, de ez a tényező is fontos, éles helyzetekben.
Az arany az lantán oxidos, a piros a tórium. És pont a lantán oxidos váltja a tórium oxidos elektródákat itt Európában és Japánban is. És az arany nem összetévesztendő a sárgával, a kettő nem ugyan az.
Kedves Nepper! Szeretném felhívni a figyelmed hogy jobban jársz ha az autóknál maradsz, sajnos még a Mester úr is fényévekre van a hegesztéstől... a polaritást sem sikerült elsőre eltalálnia, valóban egy nehéz dolog de hogy egy semmit érő géppel, haszontalan tanácsokkal, botkezű szakmájára szégyenthozó oktatóval egészül ki ez az egész repertoár az valami felháborító, nagyon szívesen készítek neked videót vagy képeket, ha kíváncsi vagy dolgokra, de szerintem ne erőltessétek ezt tovább !
Jó ez a gép. Nekem is ilyen van. Csak ne akarna felszállni. Ezért a pénzért már egy ventilátor szabályzót is bele tehettek volna vagy egy halkabb (nagyobb) ventilátort.
Vagy nagyon izgult az oktató úr, vagy nem építette fel az "óra" anyagát becsülettel, de ez így pocsék. Sajnos nem tudja, hogy nemcsak a hegesztőgép gyakorlott ismerői nézhetik meg a videót.
Nagyon szuper dolognak tartom ezt a hegeszesrol szolo video sorozat kezdemenyezest magyar nyelven. Egy nemet profi hegeszto videoit szoktam rendszeresen kovetni az egyik csatornan, azt osszehasonlitva ezzel a tartalommal sajnos ez nagyon pontatlan hianyos es osszeszedetlen. Nyilvan nem banto szandekbol irom, de jo lenne ha ez a videosorozat egy szakmailag jobban felkeszult oktatoval keszulne mert engem is nagyon erdekel a tema.
Szevasztok! Miért fordítva kötitek be a munka illetve a csipeszes kábelokat az awi funkciónál? Úgy tudom,hogy itt a mínusz része megy a befogóba... legalábbis a gyári leírása alapján ennek a gépnek. Köszönöm szépen előre is a választ!
Én láttam piros és sárga jelölést bevont elektróda végén is (magyarul ahol az elektróda fogóba fogatom be az elektróda végét). Viszonnt nem találtam róla infót, hogy abban az esetben mire utalhat ez a jelölés?
Ez nagyon szuper videó volt. A kisöreg is ügyes, igazi oktató vér csorog benne (léghűtéssel)😊 Igazi tiszta őszinte emberek vagytok, megmutattátok a gyenge varratot is, nem csak a tutit. Bár abból hiány volt..😅. Kérdés! Több videóban láttam hogy a hegesztés után szép szalmasárga v acélkék színű, tiszta a varrat, nem revés fekete megégett. Az kamu videó? Örülök az oktató vidiknek, sokat gyakoroltam, már az alu hegesztés is “megy” , alufelnik, egyéb alu profilok is, de egy tanfolyamra beiratkoznék mert vannak homályos foltjaim..
Az eredményül kapott színek a fém összetételétől, a légkör összetételétől, a találkozási hőmérséklettől és a fém megemelt hőmérsékleten való kitettségétől függenek.
Hello. Végre van az AWI -ról videó (már nagyon vártam). Nagyon jó volt a videó és a magyarázatok. Amit hiányzott úgy tudom hogy a DC (egyenáram) AWI hegesztésnél a - (negativ) az a "pisztoly" a + (pozitiv) az meg "csipesz" vagy konyhanyelven a "test" . És ahogy ti össze raktátok az AC (váltóáram) módba lenne jó ha jól tudom . Amatör vagyok elnézés ha roszul íram valamit és nem szak szoval írtam.
@@exon1973igen ahogy a videóban bevan kötve elvileg alu-hoz szokták úgy használni (tudtommal) és illetve még olyan fémekhez amohez AC (válóáram kell). A DC AWI -t így kötöd be akkor a wolfram megolvad (személyes tapasztalat). Persze lehet hogy a gép leírásában ben van hogy így kell bekötni és a gép felcseréli a polaritást (DC modban )akkor nemszóltam mert nem ismerem a gépet amivel a vidóban szerepel.
@@MrCsooter osziinten szolva nem neztem meg a videot mert awizom jo ideje annyira szamomra nem volt erdekes de most feltunt par dolog, a testkabel a POZITIV es a pisztoly a negativ polus, az eletronok a pozitiv polus fele aramlanak ha megforditva kotod be ahogy te is mondtad elolvad a wolfram , ,M ashogy nem is lehet bekotni aluzasnal sem. Aluzasnal a gep valtogatja a polaritast de a balanszra figyelni kell tobb kell legyen a negativ a pisztolyon mert akkor is elolvad a wolfram, En nem tudom mi mast lehet meg alun kivul valtoaramma hegeszteni de ettol meg elkepzelheto.. alunal a valtoaram lenyege hogy a felso oxidreteget feltori ami nek magasabb az olvadaspontja mint maganak az alunak es ugy tudod utna hegeszteni. remelem sikerula lenyeget kihamozni a mondandombol :)
Nekem olyan kerdesem lenne, hogy azt tanultam, hogy a pisztolyt a negativ polusba tesszük DC-nel mert a pozitiv polusnal eleghet a Wolfram elektroda. A videoban meg is a pozitivba került a pisztolya. Miert? Egeszen valoszinü nekem maradt ki valami.
Kérdés: A mai napig nem jövök rá, hogy néha a wolfram pálca hegyén ami szépen ki van hegyezve egyszer csak egy gömb jelenik meg. Mintha anyag rakódna rá. És teljesen eltompul. Szó szerint egy gömb képződik az elején. Ilyenkor mit rontok el? Én arra tippelek, hogy megzavarja valami a gáz áramlást.
@@tatatuci Érdekes ötlet. Habár ez úgy kezdődik, hogy az adott áramerősségen hegesztek. Kb 3..4 perce. Szép a varrat. Majd egyszer csak. Nem a hegy kezd leégni. Az marad hegyes. Hanem az oldalán kezd el anyag lerakódni. Ami végül akkora lesz, hogy a hegyet is elfedi. Azaz nem a pálca ég le.
Hát ha már egyszer készül egy ilyen rész, akkor a szakember lehetne profi, mert ez ilyen kezdő szint amit bemutat, persze a legtöbb embernek ez elég a garázsban, csak ne vegyétek úgy, hogy egy munkahelyen mondjuk magasnyomású csövek hegesztéséhez ez elég.
Ő oktató és nem napiszinten hegesztő mester ember. Valamikor korábban én is úgy hegesztettem lemezeket oxigénnel,hogy mindkét oldala gyönyörű volt,pedig csak egyik oldala volt hegesztve. Ma pedig legutóbbi hegesztésemre nézve hányingerem lett...Csinálni kell és érezni....Nyilván aki nap mint nap nyomja 4,5 órában az sokkal szebben dolgozik mint aki csak elő,elő veszi a nap folyamán...Ezért kár lehurrogni az elméleti oktatót!
@@danielkatona5929 Nekem, csak az volt evvel a szándékom, hogy rávilágítsak, hogy ez egy munkahelyre nem elég, mert 10ből 1 ember tud tényleg jól hegeszteni aki munkára jelentkezik, a munkáltatók meg jogosan kételkednek abban, ha valaki azt mondja magáról, hogy tud. Ezért kellett volna azt bemutatni, vagy elmondani, hogy így azért senki ne jelentkezzen egy állásra. Személy szerint az a véleményem, hogy ez olyan mint a biciklizés, aki egyszer jól tudott az kihagyással is fog tudni.
Tökéletesen mutatja a mai okj oktatókat. Minel hamarabb le hadarni az anyag alapjait, egy kis gyakorlat. Tedd le pénzt itt a szakmád . Ez tipikusan ilyen oktató, ráadásul nekem nem is túl szimpi
Tisztelt Tanár Úr!Szeretnék egy hegesztőgépet vásárolni,ami alkalmas volna kisebb lakatoláshoz.Amit én kinéztem és a pénztárcámnak is megfelel az egy PANELECTRODE ER 23 MIG/MMA 160 SYN típusú gép volna.A kérdésem ezzel kapcsolatban az,hogy a fent említett munkára alkalmas-e a készülék vagy se?Fontosnak tartanám megjegyezni azt is,hogy porbeles hegesztéssel használnám igazán.Köszönettel várom válaszát!Maradok tisztelettel,K.Ádám.
Ingyen tanfolyam a mai világban? Köszönjuk! Vagy ez MAKITA reklám volt? Nálunk a hangyányi mértékegységnél van a század rész is vagyis a hangyafasznyi...
Azért van az az állatfaj, akire csont nélkül rá lehet bízni nagyon magas követelményű melókat álmukból fölkeltve is. És különösen a "cukrászok", tehát az esztétikára dolgozók (mondjuk yacht látható részein ügyködők meg ilyenek) közt lehet ilyeneket látni, és náluk nem elképzelhetetlen egyáltalán, hogy viszonylag elsőre összedobják neked az aznapi szép szivárványos sormintát. Amikor azt mondjuk, hogy megfizetik a melót, kábé ilyen kalibert értünk alatta, legfeljebb kevésbé látványos helyeken, mondjuk irdatlan tartószerkezeteknél vagy nyomásálló edények körül, saját pecsétet beütve, teljes felelősséget vállalva. De ez nem kisebbíti azok érdemét se, akik "csak" ugranak gyorsjavítani néha egészen fontos ügyekben, és mondjuk nincsenek naponta órákon át gyakorlásba állítva, be-behibáznak, viszont szupererejük a javítás, tehát a saját kis hibáikat is perfektül helyrehozzák, különösebb hátrányok nélkül. Meg mondjuk iparban, mezőgazdaságban van is az a határ, aminél ha szebb valami, akkor már megjegyzéseket kapsz a szexuális orientációdra kb. :)
Kedves István ne bagatellizáljuk a léghűtés fogalmát az védőgázos hegesztés esetén ! .....azért használunk védőgázt hogy az ömledék környezetéböl kizárjuk a levegőt. Hűtés nagy részét a túlnyomással kiáramló inert gáz adja.
@@trokkertrokker Hat hiba van abban, amit leírtál. Van benne elírás, de meredek helyesírási hiba is. Ha valakinek beszólsz a helyesírására, akkor abban nem illik hibázni, ráadásul ennyiszer. Feladat: számold meg a hibáidat. Ha megvan a hat, egyél egy fagyit az egészségemre!
Én amúgy nem mondanám a legnehezebbnek. Sokszor nehezebb egy sima bevont elektródással hegeszteni, mint ezzel. Pláne akinek van gyakorlata lánghegesztéssel, annak szerintem még könnyebb ezt megtanulni.
@@ferenctoth788 oké, de tapasztalat nélkül egy sima MMA is nehéz, főleg ha senki nem tanít rá. Amúgy most nézem azóta változott a videó borítóképe, eredetileg az szerepelt rajta, hogy legszebb, legnehezebb. Azért is írtam.
Van aki "wellnessbe" jár relaxálni , Herr Nepper meg hegeszteni... Ez már nem az első rész és nem nézhetem vissza az összes kommentet ,de kíváncsi vagyok : elsütötte már valaki valamilyen formában a "levarrni" poént?
a hegesztendő anyagot meg a pálcát meg sem tisztitjátok?En eddig angol nyelvű videokat néztem ahol mindig megpucolják a munkaanyagot meg a pálcát is acetonnal vagy valami mással...
Sokadjára nézem vissza ezeket a hegesztősulis videókat sajnálom, hogy vége lett a sorozatnak és ilyen rövid időt élt meg. Még most is sokat tanulok belőle, remélem azért folytatódik majd még! Azoknak pedig akik olyanokat írnak, hogy a tanár nem tud hegeszteni, jelezném ez kezdőknek szól ezért a hegesztés is olyan. Biztos vagyok benne, hogy ha éles helyzetben hegeszt akkor az nem így néz ki. A lényeg itt az, hogy a kezdők megértsék, ami videón keresztül átadva nem is olyan egyszerű. De kíváncsian várom azoknak a hegesztéseit feltöltve a youtube - ra linkel itt a videó alatt, akik szerint a mester nem tud hegeszteni. lehet próbálkozni. Had tanuljunk tőletek, bitzos vagyok benne hogy A @Becsületesnepper -t is érdekelné a a nagy tudásotok.
Nekem nagyon tanulságos volt,mivel idáig nem tudtam hogyan működik az AWI hegesztés.Sokat okultam belőle.
AWI szerintem az eddigi leg nehezebb eljárás az összes közül amit mutattatok érdekes videó volt jó hogy bemutatjátok!
Hasonló a lánghegesztes
Kedves István! Nagyon örülök, hogy elindult a hegesztéssel kapcsolatos sorozat. Nyílván mindig lehet és kell is fejlődni és néhány kommentelő ezzel kapcsolatos észrevételeit eléggé személyeskedő és destruktív módon tette meg - én remélem lesz folytatás, ahol még részletesebben el lesz magyarázva és meg lesz mutatva az awi/tig hegesztés minden fortélya különböző anyagféleségek és -vastagságok esetén. Köszönettel Oltvai Márton
1979-ben kezdtem el hegesztőként dolgozni. akkor még nem voltak biztonsági szabályok a bakköszörűn belőttük a hegyét a wolframnak és 2 méterre tőle már nyomattuk is - a kollégától egy azbesztfüggöny választott el. imádom a lánghegesztést a mai napig - aki szereti annak nem nehéz awizni. régi vízhűtéses vbkm alapgép - iskra awi adapterrel dolgoztam,dögnehéz kábellel. azon a gépen nem volt ennyi lehetőség. ac/dc ,ponthegesztés,szakaszolás. kráterfeltöltés-induló-felfutó áram semmi. itthon van egy saját inverterem koppintós awival szoktam saválló lemezeket hegeszteni,meg üzemanyagtartályt olcsóbb javítani,mint autogénnel.nem régen egy barátomnál volt szerencsém kipróbálni egy mma/tig invertert. olyan volt ,mint a régi gépen csak finomabb,a sok variálhatóság miatt a korszerű gépekkel igazán könnyű bármilyen varratot csinálni. sok gyakorlás kell mindenhez. utolsó munkahelyemen 12 évet húztam le - aki okj-tanfolyamot végzett azt nem vették fel,csak aki nálunk volt tanuló vagy aki egy napig próbamunkázott és megkérdezte a hegesztőmérnök,hogy nekünk jó-e,mert mi fogunk vele dolgozni együtt.
Na ezekért a videókért nézem én a youtubot a tv helyett!!!! Köszönjük a videót
😂😂😂😂
Köszönöm !!
Szàmomra nagyon tanulságos volt..
Feltétlen folytatni kell azért a néhàny tanulni szerető tagért amilyen jómagam vagyok.!🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉
A 30:00-nél elhangzó infó ellentmond a 8:26-nál reklámozott élezőgép kialakításának. A gyémánt tárcsa munkafelületére az elektróda nem a köszörőkorong poziciójának megfelelően találkozik. Az élezőgép gyémánt tárcsája úgy találkozik az elektródával, mintha a köszörűkorong oldalán kúpoznád az elektródát.
A köszörülés szöge az élező gépen beállított 30°, az egy 60°-os kúpnak felel meg, Ezt a beállítási értéket hívják a forgácsolók kúpfélszögnek.
ez a gép egy hobbi hegesztőgép, AWI = Argon Wolfram Inergáz, a hegesztőáram/idő hányados nem percben van meghatározva ipari gépeknél, hanem 8 órára(műszak) vetítve %-ban megadva. A gázterelő lehet 3-tól 12 ig a hetes közepes. a wolfram elektródának nem "szélessége", hanem átmérője van. a járatos átmérők: 1,6 2,4 3,2. a piros valóban veszélyes lehet, viszont már nem forgalmazható az EU-ban éppen a tórium-oxid miatt. a szürke az általános, a pink/lila rozsdamenteshez kifejezetten jó. a zöld is jó bármilyen anyaghoz, de elsősorban alumíniumhoz. a röntgen alatt nem fog "világítani" a tóriumos(piros elektróda) hegesztett varrat, hanem sugárzás mérővel mérhető sugárzást okozhat! ezért nem használható atom-erőműben... a kis csatlakozó a "pisztoly" kapcsolójának a jelét továbbítja a géphez.
Korrekt előadás!👍
Köszi!✌
Remélem a lánghegesztésről is lesz videó.
Azt várom Én is...
Az nagy BUMM lesz.
Várom a víz alatti hegesztést! :)
Először meg kellene tanulni a víz felett hegeszteni.😊
Köszi Kopasz! Mondtam hogy fogok újat tanulni. Végig szarul köszörültem az elektródát. Simán keresztbe fogtam a korong felett és fel sem merült bennem hogy nem jó. 😲 Na most a következő alkalommal megnézem mi a helyzet ha szabályosan szálirányba köszörülök. Az a luxi elektróda köszörű nagyon zsír, bár kizárt hogy hobbista 100k-t adna érte még ha a levegőbe szalad az elektróda tartalmának egy jelentős része akkor sem. Bírom hogy büszke vagy a művedre még ha szar is. Ez így őszinte. Nekem még a 4-es anyagot is sikerült átégetnem az elején, pedig AWI-val ahhoz kell tehetség. Itt hatványozottan igaz hogy gyakorlat teszi a mestert, és sajnos azt nem tapasztaltam hogy olyan lenne mint a biciklizés, mert ha kimarad pár hónap, akkor kezdhetem elölről. 🙂
Mindenki előtt ott a lehetőség, hogy jobbat csináljon. Hajrá! Szerintem jó sorozat gratulálok hozzá. Remélem , hogy a megkeseredett emberek kommentjei nem vette el a kedveteket a folytatástól.
Szerintem István, fel kellene ismerni, hogy bár a széria ötlete kifogástalan volt, ez az oktató úriember nem alkalmas erre a feladatra. Újra kellene forgatni mással, mert hiánypótló lenne.
Ja, valaki olyat aki tényleg tud hegeszteni😂
Adjunk a bácsinak több felkészülési időt, meg egy felest, hogy összeszedettebben tudjon beszélni, és ne hülyeségeket. Nagyon jó az elképzelés, szuper műsor lenne, csak hiányzik a rendszerezettség. Bízom benne, hogy menni fog!
30:56 Egy profi mester oktatótóltanultam, hogy ha köszörülöd, akkor jobb ha akkumlátoros fúróba befogatod az elektródát, és full fordulaton, köszörúlöd szinkronba a fúróképpel, miközben az elektróda végét ballról jobbra oda vissza mozgatod ( csóválod ). Így a legstabilabb plazmaívet éred el heggesztés közben. Azért érdemes az aksis fúrógép, mert úgy tudsz igazán egyenletes köszörülés felületet elérni.
Az össze szerelésnél egy nagy hiba esett kb a 21 percnél. A pisztoly mindig a NEGATIV csatlakozó. Amúgy nagyon jó ez a műsor.
Hát igen ez alap.
Kedves Nepper! Megjegyezted hogy ez itt már elég nehéz. Ne becsüld alá az elektródás hegesztést és a fogyóelektródás (CO) hegesztést! Mindegyik nagyon nagyon sok gyakorlást igényel!Ezekkel is lehet moslékot csinálni! AZ awi hegesztéseknél azok élvezhetnek elönyt akik korábban már hegesztettek lánggal ( autogén hegesztés). Amugy igen jó uton jársz!
Én gázzal nagyon sokat hegesztettem, így nekem az AWI egyszerűbbnek tűnik, van egy probeles IWeld heggesztőm itthon, na co-val szerintem nehéz. AWI-val így látszatra tudsz külön melegíteni, korrigálni, anyagot oda tenni ahova akarod.
Pont hogy az awi a legkönnyebb. Nálam az elektróda a best. Bár igazából mindennel is tudok mindent. De ami a legkomolyabb az az elektróda. Egy jó kis bázikus 316 hl-045 minősítés. Annál jobb nincs😂😂
@@trokkertrokker volt egyszer régen. Fogalmam nincs milyen elektróda volt már arra emlékszek hogyha leszorított ivvel húztad akkor úgy ráragadt a salak hogy csak leköszörülni lehetett róla.és zöldes színű volt a salak. Természetesen kombinált vizsga volt awi gyökkel. Ezzel a szemét elektródával nem lehetett volna gyökölni.
@@trokkertrokker volt egyszer régen. Fogalmam nincs milyen elektróda volt már arra emlékszek hogyha leszorított ivvel húztad akkor úgy ráragadt a salak hogy csak leköszörülni lehetett róla.és zöldes színű volt a salak. Természetesen kombinált vizsga volt awi gyökkel. Ezzel a szemét elektródával nem lehetett volna gyökölni.
A hegesztő mesterem anno azt mondta, 3 féle ember létezik:1, Az akinek nagyon ügyes keze van és gyorsan ráérez és profi lesz...2, aki sok-sok gyakorlással elég jó hegesztő lehet évek során...3, az aki soha a büdös életbe nem lesz hegesztő, ha 40 évig hegeszt akkor sem.... Ismerek mind a 3 fajtából :) Jó a műsor, mint az összes többi Nepper úr!!! Így tovább, sok erőt és kitartást a jövőben is!!!
a video készitöi a 3. as csoport
Akkor én 1 vagyok. Köszi. Nagyon disznó módon lehordtatok a hegesztőt. Voltam ugyan ilyen helyen tanárnal, aluval kezdtünk azt se tudta h 2.4 és v 3.2 (bár 3.2 én se tudom biztosra h van olyan mert 2.4 wolframnal meg nem vettem nagyobbat nem is fogok) a wolfram és No ba volt ez. Én csak profikat nezek es csak Profi cuccokkal dolgozok úgy h mindent külföldi videóban tanultam. Sok sikert a bácsinak ezek a kommentek után csak sajnálni tudom.
Itt jónak látom megkérdezni. Más hegesztők is utálják a fényt?én nyáron sehova nem megyek napszemüveg nélkül. Villanyt pedig nagyon ritkán kapcsolok.22 éve 13as üvegen nézem a világot. Remélem nem csak én vagyok így ezzel. A videóról csak annyit tudnék hogy az oktató sem szakmailag sem kommunikációs készségekben nem alkalmas erre a feladatra.
igen,én sem bírom a napfényt
@@laszlohentes61 akkor nem csak én vagyok így. Sötétbenjáró😂😂
@@poczelaszlo hát ja
egyet ertek veled. közük nincs a szakmához.
Szerintem nem készült a felelésre a (tanárúr) Mintha aznap reggel gyors átfutotta volna a témát ;) 😢
Sajnos!
**argon védőgázas wolfram elektródás ívhegesztés** 😊❤ (AWI,TIG)
Plusz a wig elnevezés német nyelvterületen . Wolfram inert gas
Ez nekem is feltűnt. Vártam a W jelentésére a magyarázatot.
Tanár Úr! 2 percig bírtam. Az a hártya ha szemben van akkor szivárvány, ha fülben akkor dob, ha kislányban akkor szűz, ha pedig aumíniumon akkor alumínium oxid a neve Al2 O3 a képlete és annyira kemény, hogy csak váltóárammal tudják feltörni. Ha tanár akkor magyarázzon érthetően, pontosan. Csak sajnálni tudom a diákjait!!!!
👏👏👏
👍😊🕊
Akkor verd bele az alumínium oxidba te szerencsétlen. 😂
A legfontos pontja a videónak, hogy hogyan hivatkozza meg.
Ha már okoskodunk, akkor csináljuk hibátlanul! Azt úgy hívják, hogy "váltakozóáram" és nem úgy hogy "váltóáram".
Legyetek szerencsések! Végre van awiròl magyar vidék!!!
Meg kell tanulni angolul és kinyílik a világ.
45:22 Mindenki igy kezdte..Kiveve a kommentelok.Azok zsenik, pajzs volt a jeluk az oviban..Mar tecnokol helyett is ponthegesztettek a papircsakot, pedig csak egy varratot lattak..
Szuletesuk pillanataban..
Hegesztő szakmám van , az oktatóm előtt húztam volna ilyen varratott adott volna olyat hogy az asztalt fejelem ketté😂
Your Very First TIG Welds with EXTREME Detail.
No ezt érdemes végignézni még annak is, aki nem beszéli az angolt.
Egyébként Nepper Úr ötlete ragyogó, hogy ezt a témát magyar nyelven elkezdte.
Nagyon köszönöm!
Minden tiszteletem azoké akik tanítanak .
DE ez sajnos tele volt szakmai megnevezés hibákkal .
A legnagyobb hiba az az , hogy fordítva rakta össze a gépet .
A munka kábelt a negatív oldalra kellett volna tenni . Oka van , hogy miért de erről nem esett szó . A vörös elektróda problémát sem jó oldalról közelítette meg . Ez az egész az alapoktól ment mellé..
Köszönöm és örülök, hogy ilyen színvonalas az oktatás.
A sargaban van a legtöbb torium, az arany nem tartalmaz toriumot. Ami a legjobb szerintem az a türkiz az összes wolfram között.
Amúgy bakköszörűn lehet hegyezni a wolframot. 4mm a legvastagabb amit én láttam, de a 3.2 el is lehet 400 amperrel hegeszteni.
Nem a pirosban van a legtöbb? Nekem még azt javasolták a pirosat kerüljem messziről
Hol találok videót arról, hogy ezt a gépet hogyan kell beállítani, különböző minőségű, vastagságú anyagokhoz?
Majd ha már jobban megy, akkor készíthetnél okulásul egy-két metszetet is, hogy látszódjon a beolvadás mértéke is nem kimondottan csak az AWI-ról. Így tovább! :)
Tanár úrnál vannak bajok, pl nyomáscsökkentőnél mit hol állítunk, kábelek csatlakoztatása stb
Én úgy tudtam hogy a negatívba kell a munkábelt tenni awinál
A kérdések közé vegyétek fel, hogy beszéljetek róla, mikor melyik eljárást kell használni. Előnyök, hátrányok, melyik mire való, stb.
27:40 -nél az a lefutási idő az a befejező áramerőség (amper )akar lenni :D az előtte levő lehetőséggel valóban azt állítaná hogy mennyi idő alatt érje el azt…:D
Lehet kicsit lámpalázas az öreg vagy nem tudom de
Én azért kicsit szomorú vagyok hogy pl ha ez nem lámpaláz szimplán ennyit tud ilyenek miatt levannak nézve a fiatalabb hegesztők mert persze profi hegesztő 30éve védi a minősítését tiszteld a korát és oda taknyol egy ilyet és azt se tudja mit csinál…xd nem a videóban szereplő urat szeretném minősíteni de sajnos van tapasztalat az idősebb korosztályban is vannak szájkaratésok xddd
Köszönöm, nagyon jó videó volt
22:00. "Áram adó, hogy legyen benne elektromosság is" Az öregnek fogalma nincs mit tart a kezében
Az a kétpólusú csatlakozó az a hegesztő fejen található nyomó kapcsoló két vezeték vége, amivel a beállítások függvényében a védögáz áramlást és az ívképzést elindítjuk illetve leállítjuk.
Szóval egy egyszerű nyomó kapcsoló csatlakozója.
Egyébként aki bírja az angol nyelvet, ajánlom figyelmébe a "The Fabrication Series" UA-cam csatornát.
Teli van jobbnál jobb TIG hegesztés videókkal. Rengeteget lehet belőle tanulni.
Sziasztok! Köszi a videót :) Az első próbálkozásaim kísértetiesen hasonlítanak István negyedik nekifutásra készült varrataihoz - de szerencsére idővel javul az ember, működik az izommemória, csapatni kell, jó lesz :) Lehet ám, hogy ezeknek a videóknak is ki kéne írni az elejére, hogy "Kérlek az együttérzés hangján kommentelj"...
Kedves Dorka
Pedig sok hülyeséget mondott a tanár úr …
Kedves Dorka
Ha Németországban jársz Würzburg környékén, szeretettel vendégül látlak a nálam a műhelyben.400 amperig bármilyen gépet próbálhatsz, de ne ezekből a videókból tanulj meg hegeszteni!Nekem is van 3 Iweld gépem(az ipari),azok jók, a többi garázsba való!
Ezzel a sorozattal kineveled a sok heggesztéshez értő fotelszakit!! Eddig kocsi gurukat nevelgettél akik örök garit akartak 20-30 éves lomokra!🤣🤣🤣 Amúgy jó a sorozat!!
30 másodpercig bírtam. Fogalmazás gátlót bevette az oktató úr.
egyet értek.
Kedves István, köszönöm az oktatóvideót. Javaslattal élnék: az ivről ha felvetelt keszitetek, hasznaljataok nagyon erősen sötétített üveget, 12 felettit. A kamerák a túl sok fénnyel nem tudnak mit kezdeni, ezért nem látszódik a felvételen a lényeg. Magam csak hobbiból AWI-zok, ennek a gepnek a régi, sarga verzioja van nekem, abban csak akkor megy a ventillator, ha melege van.
A beállításokat kicsit lassabban és részletesebben is el lehetne mondani, mert aki még nem látott ilyet, az ebből szerintem semmit nem értett vagy keveset, gondolok itt a kezdő áramra, időzítések, stb., hogy mit miért.
Én is így gondolom.
Hegesztést tanultam, vizsgáztam is.
Ezt sokkal részletesebben el kellene magyarázni, mert ennek a hegesztő eljárásnak a lényege (141) pontosan az, hogy érteni kell mit csinálunk vagyis miért úgy állítjuk be a gépet ahogyan.
Azoknak való, aki már tudnak hegeszteni és a metallurgia alapjaival is képben vannak.
Itt rengeteg beàllítási lehetőség van.
Pl.
Sima DC és DC pulzáló, Sima AC és AC pulzáló.
Slope Up/Down.
Érintették ugyan a témát, de ez önmagában megérdemelne egy bővebb videót.
1. Beállítások, áram típusok, ...
2. Elektróda vastagság és gázterelő átmérőjének megválasztása - anyag vastagságtól, + anyag tipustól függően.
Persze nagyon nehéz témát választottak, mert az AWI hegesztési alapokról legalább 4 órás videót lehetne csinálni.
Fej feletti hegesztést be tudnátok mutatni? Az nagyon érdekelne.
Nagyon tetszett a videó.
na a végére nagyon emberi volt amit mondtatok,hogy vannak napok amikor ha már jol megy neked a hegesztés akkor se megy :),olyankor ott kell hagyni a francba mert csak egyre idegesebb leszel és még rosszabb lesz az eredmény(saját tapasztalat) :)...majd folytatni mikor úgy érzed menni fog
35: 40 Ha 4 ütem akkor a heggesztés végén, ha lenyomva tartod a kapcsolót, akkor a plazmaív fokozatosan csökken addig, amíg már nem képes az alapanyagot olvadt állapotban tartani, és lassan vissza szilárdul. Ezáltal lesz idelye rendesen lehülni, és nem lesz lyukas a varrat vége. De a gáz még ugyan úgy áramlik addig amíg az utó gázáramlás beállított ideje van. Én a varrad végén, kb 5mm-t vissza felé haladok az elektdódával viszintes irányban, de nem emelem felfelé.
Amíg az öreg beszél, érdemes figyelni a középső csávó arcát... beszédes!
Érdekes. Az előző rész is jó volt! ... de ez jujj... a szakértő se biztos a dolgában!
Inkább a fiatal sráccal kellett volna bemutatni.
Úgy látom ő ért is hozzá.
Az öreg csak produkálja magát (fontoskodik).
Köszönöm ❤🎉❤🎉❤
Én már nem is írok korrigálást. Minősített Német TÜV heggesztői vizsgával, remélem ha haza költözök, hamar találok otthon melót. egyébként a tanárúrral szivesen találkoznék egy próbaheggesztésre. Üdvözlet Drezából.
tovabbi sok sikert
37:48 hő által ért zóna, a színes terület kicsit nagy, vagyis túl nagy áramerőség. Tudom, csak illusztrációs celú a videó, de ez a tényező is fontos, éles helyzetekben.
Karácsonyra kérnénk szépen bejglisütős részt....ez a hegesztős rész nagyon izgis volt....
Az arany az lantán oxidos, a piros a tórium. És pont a lantán oxidos váltja a tórium oxidos elektródákat itt Európában és Japánban is. És az arany nem összetévesztendő a sárgával, a kettő nem ugyan az.
Nem tudja, azt hiszi... Tanítja iskolában... Jaj!!!
Nincs azzal semmi gond, ha valamit nem tud, van szakirodalom meg lehet nézni.
@@To_Pal Meg tanítja az alapokat, aztán aki ebben akár elhelyezkedni az tovább tanul, mindenhol így van.
@@JRSC89 Oktatóként IS kell nem kevés lexikális tudás!
...a pirosra mondja hogy Tórium- oxidot tartalmaz !
Udv. A csőheggesztésről is készü video?
Kedves Nepper!
Szeretném felhívni a figyelmed hogy jobban jársz ha az autóknál maradsz, sajnos még a Mester úr is fényévekre van a hegesztéstől... a polaritást sem sikerült elsőre eltalálnia, valóban egy nehéz dolog de hogy egy semmit érő géppel, haszontalan tanácsokkal, botkezű szakmájára szégyenthozó oktatóval egészül ki ez az egész repertoár az valami felháborító, nagyon szívesen készítek neked videót vagy képeket, ha kíváncsi vagy dolgokra, de szerintem ne erőltessétek ezt tovább !
Ha ez az öreg egy tanár hát nagyon sajnálom a diákjait
Jó ez a gép. Nekem is ilyen van. Csak ne akarna felszállni.
Ezért a pénzért már egy ventilátor szabályzót is bele tehettek volna vagy egy halkabb (nagyobb) ventilátort.
Vagy nagyon izgult az oktató úr, vagy nem építette fel az "óra" anyagát becsülettel, de ez így pocsék. Sajnos nem tudja, hogy nemcsak a hegesztőgép gyakorlott ismerői nézhetik meg a videót.
Szőke csávó egy kicsit szét van szórva.
...az ősz
@@TheIantaly November 27.
A volfrám köszörűnek kb annyi értelme van mint esztergályosnak a fúró köszörülő sablonnak.
21:30 Berakja a pisztolyt a pozitívba!
Nem értem mi a probléma, fordított polaritásnál az elektróda kapja a nagyobb hőterhelést, 70%-ban. A tóriumos bírja😂😂😂
Te valami másik videót néztél???
@@JRSC89 Acél: DC EN. Alunál bukik a balansz!
@@To_Pal valószínű azért csinálta, hogy biztosan mondhassa, hogy test kábel és nem áram visszavezető kábel😂
@@JRSC89 Ja, másodpercek alatt csöppen le a piros is!
27:49 Fogalma sincsen, hogy miről beszél.
Hát nemsok az biztos! Rengeteg sületlenséget mond! Pisztoly a pozitívba?
Igaz a régi mondás: Aki tudja Csinálja, aki nem tudja az Tanítja !
Nagyon szuper dolognak tartom ezt a hegeszesrol szolo video sorozat kezdemenyezest magyar nyelven.
Egy nemet profi hegeszto videoit szoktam rendszeresen kovetni az egyik csatornan, azt osszehasonlitva ezzel a tartalommal sajnos ez nagyon pontatlan hianyos es osszeszedetlen.
Nyilvan nem banto szandekbol irom, de jo lenne ha ez a videosorozat egy szakmailag jobban felkeszult oktatoval keszulne mert engem is nagyon erdekel a tema.
Szevasztok! Miért fordítva kötitek be a munka illetve a csipeszes kábelokat az awi funkciónál? Úgy tudom,hogy itt a mínusz része megy a befogóba... legalábbis a gyári leírása alapján ennek a gépnek. Köszönöm szépen előre is a választ!
Cső hegesztésnél mutassátok be a varrat negatív oldalát öblítéssel és öblítés nélkül is, ha van rá mód. Köszönöm!
Én láttam piros és sárga jelölést bevont elektróda végén is (magyarul ahol az elektróda fogóba fogatom be az elektróda végét). Viszonnt nem találtam róla infót, hogy abban az esetben mire utalhat ez a jelölés?
Ez nagyon szuper videó volt. A kisöreg is ügyes, igazi oktató vér csorog benne (léghűtéssel)😊 Igazi tiszta őszinte emberek vagytok, megmutattátok a gyenge varratot is, nem csak a tutit. Bár abból hiány volt..😅. Kérdés! Több videóban láttam hogy a hegesztés után szép szalmasárga v acélkék színű, tiszta a varrat, nem revés fekete megégett. Az kamu videó? Örülök az oktató vidiknek, sokat gyakoroltam, már az alu hegesztés is “megy” , alufelnik, egyéb alu profilok is, de egy tanfolyamra beiratkoznék mert vannak homályos foltjaim..
Az eredményül kapott színek a fém összetételétől, a légkör összetételétől, a találkozási hőmérséklettől és a fém megemelt hőmérsékleten való kitettségétől függenek.
Üdv a hegesztő gép inverteres 230 voltos dugaljal van szerelve vagy nagyobb 16/32 amperos csatlakozással ?
Szép napot engem az érdekelne csőheggesztésnél anyagvastagságnál hogy választom meg az Ampert?Van erről esetleg táblázat?
100%ig igaz, hogy a hibáinkból tanulunk.
A mig hegesztővel való alumínium heggesztésről meseltek?
Lift Tig hegesztésről lesz video ? Mi a külömbség az awi- hoz képest ?
Jo napot kivanok aszt seretném kérdezni hogy võrõsréz és saválo lemezt lehe e õsze hegeszteni ?
Lehet. Jó szar meló. Illetve én meg csak szerintem sárga ezzel csináltam,de inkább lánggal
Csak a diákokat sajnálom.
Hello. Végre van az AWI -ról videó (már nagyon vártam). Nagyon jó volt a videó és a magyarázatok. Amit hiányzott úgy tudom hogy a DC (egyenáram) AWI hegesztésnél a - (negativ) az a "pisztoly" a + (pozitiv) az meg "csipesz" vagy konyhanyelven a "test" . És ahogy ti össze raktátok az AC (váltóáram) módba lenne jó ha jól tudom . Amatör vagyok elnézés ha roszul íram valamit és nem szak szoval írtam.
van valtakozo aramu awi hegesztes amikor cserelgeti a polaritast a gep azzal aluzni lehet.
@@exon1973igen ahogy a videóban bevan kötve elvileg alu-hoz szokták úgy használni (tudtommal) és illetve még olyan fémekhez amohez AC (válóáram kell). A DC AWI -t így kötöd be akkor a wolfram megolvad (személyes tapasztalat). Persze lehet hogy a gép leírásában ben van hogy így kell bekötni és a gép felcseréli a polaritást (DC modban )akkor nemszóltam mert nem ismerem a gépet amivel a vidóban szerepel.
@@MrCsooter osziinten szolva nem neztem meg a videot mert awizom jo ideje annyira szamomra nem volt erdekes de most feltunt par dolog, a testkabel a POZITIV es a pisztoly a negativ polus, az eletronok a pozitiv polus fele aramlanak ha megforditva kotod be ahogy te is mondtad elolvad a wolfram , ,M ashogy nem is lehet bekotni aluzasnal sem. Aluzasnal a gep valtogatja a polaritast de a balanszra figyelni kell tobb kell legyen a negativ a pisztolyon mert akkor is elolvad a wolfram, En nem tudom mi mast lehet meg alun kivul valtoaramma hegeszteni de ettol meg elkepzelheto.. alunal a valtoaram lenyege hogy a felso oxidreteget feltori ami nek magasabb az olvadaspontja mint maganak az alunak es ugy tudod utna hegeszteni. remelem sikerula lenyeget kihamozni a mondandombol :)
Nekem olyan kerdesem lenne, hogy azt tanultam, hogy a pisztolyt a negativ polusba tesszük DC-nel mert a pozitiv polusnal eleghet a Wolfram elektroda. A videoban meg is a pozitivba került a pisztolya. Miert? Egeszen valoszinü nekem maradt ki valami.
Kérdés: A mai napig nem jövök rá, hogy néha a wolfram pálca hegyén ami szépen ki van hegyezve egyszer csak egy gömb jelenik meg.
Mintha anyag rakódna rá. És teljesen eltompul. Szó szerint egy gömb képződik az elején.
Ilyenkor mit rontok el? Én arra tippelek, hogy megzavarja valami a gáz áramlást.
Túl nagy az áramerősség vagy túl közel tartod!
@@tatatuci Érdekes ötlet. Habár ez úgy kezdődik, hogy az adott áramerősségen hegesztek. Kb 3..4 perce. Szép a varrat. Majd egyszer csak. Nem a hegy kezd leégni. Az marad hegyes. Hanem az oldalán kezd el anyag lerakódni. Ami végül akkora lesz, hogy a hegyet is elfedi. Azaz nem a pálca ég le.
Most van a lidl-ben akcióban parkside, érdemes megvenni?
Hát ha már egyszer készül egy ilyen rész, akkor a szakember lehetne profi, mert ez ilyen kezdő szint amit bemutat, persze a legtöbb embernek ez elég a garázsban, csak ne vegyétek úgy, hogy egy munkahelyen mondjuk magasnyomású csövek hegesztéséhez ez elég.
Ő oktató és nem napiszinten hegesztő mester ember. Valamikor korábban én is úgy hegesztettem lemezeket oxigénnel,hogy mindkét oldala gyönyörű volt,pedig csak egyik oldala volt hegesztve. Ma pedig legutóbbi hegesztésemre nézve hányingerem lett...Csinálni kell és érezni....Nyilván aki nap mint nap nyomja 4,5 órában az sokkal szebben dolgozik mint aki csak elő,elő veszi a nap folyamán...Ezért kár lehurrogni az elméleti oktatót!
@@danielkatona5929 Nekem, csak az volt evvel a szándékom, hogy rávilágítsak, hogy ez egy munkahelyre nem elég, mert 10ből 1 ember tud tényleg jól hegeszteni aki munkára jelentkezik, a munkáltatók meg jogosan kételkednek abban, ha valaki azt mondja magáról, hogy tud. Ezért kellett volna azt bemutatni, vagy elmondani, hogy így azért senki ne jelentkezzen egy állásra. Személy szerint az a véleményem, hogy ez olyan mint a biciklizés, aki egyszer jól tudott az kihagyással is fog tudni.
Azt minősített hegesztők szokták csinálni mesés fizetésért!
@@laszlomedve2165 Tudom, mert az én munkám is ez, de a tanár is minősített hegesztő 😂😂
pyrex üveg a kupak. A gázlence szűrőbetétje pedig, titánium, vagy rozsdamentes incocell acél ötvözet.
Tökéletesen mutatja a mai okj oktatókat. Minel hamarabb le hadarni az anyag alapjait, egy kis gyakorlat. Tedd le pénzt itt a szakmád . Ez tipikusan ilyen oktató, ráadásul nekem nem is túl szimpi
jó nagyon ; de aki egy ilyen gépet nem tudja össze rakni az ne is hegeszen vele .
@@trokkertrokker mivel evel foglalkozok ennyi az egész úgy egyszerüené OKOSAN.!!
Alkarra azért tekerik fel a munkakábelt, hogy tehermentesítse a csuklóját.
Tisztelt Tanár Úr!Szeretnék egy hegesztőgépet vásárolni,ami alkalmas volna kisebb lakatoláshoz.Amit én kinéztem és a pénztárcámnak is megfelel az egy PANELECTRODE ER 23 MIG/MMA 160 SYN típusú gép volna.A kérdésem ezzel kapcsolatban az,hogy a fent említett munkára alkalmas-e a készülék vagy se?Fontosnak tartanám megjegyezni azt is,hogy porbeles hegesztéssel használnám igazán.Köszönettel várom válaszát!Maradok tisztelettel,K.Ádám.
Ingyen tanfolyam a mai világban? Köszönjuk! Vagy ez MAKITA reklám volt? Nálunk a hangyányi mértékegységnél van a század rész is vagyis a hangyafasznyi...
A legkönnyebb inkàbb 😋 5évet heggesztettem a NABI utòdcègèbe. Minden anyaggal is. Nem nehèz akinek van èrzèke hozzà na meg nem remeg a keze.😊
Milyen tanár az, aki nem tud MAGYARUL beszélni? 0:58 Javaslat: amikor érthetetlenül beszél, azt magyarul ki kéne írni a képre szövegesen.
Azért van az az állatfaj, akire csont nélkül rá lehet bízni nagyon magas követelményű melókat álmukból fölkeltve is. És különösen a "cukrászok", tehát az esztétikára dolgozók (mondjuk yacht látható részein ügyködők meg ilyenek) közt lehet ilyeneket látni, és náluk nem elképzelhetetlen egyáltalán, hogy viszonylag elsőre összedobják neked az aznapi szép szivárványos sormintát. Amikor azt mondjuk, hogy megfizetik a melót, kábé ilyen kalibert értünk alatta, legfeljebb kevésbé látványos helyeken, mondjuk irdatlan tartószerkezeteknél vagy nyomásálló edények körül, saját pecsétet beütve, teljes felelősséget vállalva. De ez nem kisebbíti azok érdemét se, akik "csak" ugranak gyorsjavítani néha egészen fontos ügyekben, és mondjuk nincsenek naponta órákon át gyakorlásba állítva, be-behibáznak, viszont szupererejük a javítás, tehát a saját kis hibáikat is perfektül helyrehozzák, különösebb hátrányok nélkül. Meg mondjuk iparban, mezőgazdaságban van is az a határ, aminél ha szebb valami, akkor már megjegyzéseket kapsz a szexuális orientációdra kb. :)
Kedves István ne bagatellizáljuk a léghűtés fogalmát az védőgázos hegesztés esetén ! .....azért használunk védőgázt hogy az ömledék környezetéböl kizárjuk a levegőt. Hűtés nagy részét a túlnyomással kiáramló inert gáz adja.
Egyen arramal lehet e aluminiumot hegeszteni??
Nem nagyon
@@karolyvolford2474 De igen, héliumban!
@@trokkertrokker Hat hiba van abban, amit leírtál. Van benne elírás, de meredek helyesírási hiba is. Ha valakinek beszólsz a helyesírására, akkor abban nem illik hibázni, ráadásul ennyiszer.
Feladat: számold meg a hibáidat. Ha megvan a hat, egyél egy fagyit az egészségemre!
Lehet a 131-essel…
Én amúgy nem mondanám a legnehezebbnek. Sokszor nehezebb egy sima bevont elektródással hegeszteni, mint ezzel. Pláne akinek van gyakorlata lánghegesztéssel, annak szerintem még könnyebb ezt megtanulni.
kimondtad a varázsszót : tapasztalat.
@@ferenctoth788 oké, de tapasztalat nélkül egy sima MMA is nehéz, főleg ha senki nem tanít rá.
Amúgy most nézem azóta változott a videó borítóképe, eredetileg az szerepelt rajta, hogy legszebb, legnehezebb. Azért is írtam.
Pl poziciozni ezzel a legkönnyebb fej felett sem probléma sem függőbe :D co elektródával azért nem olyan egyszerűek ezek a poziciok :D
Láng hegesztés????Várom..
csalódok?
Van aki "wellnessbe" jár relaxálni , Herr Nepper meg hegeszteni...
Ez már nem az első rész és nem nézhetem vissza az összes kommentet ,de kíváncsi vagyok : elsütötte már valaki valamilyen formában a "levarrni" poént?
Iskola példa :Aki ért hozzá az csinálja aki nem az oktatja. :)
Szeretnék kérni egy 0mm átmérőjű wolframot
Ha sokáig köszörülöd, meg lesz az is, csak bízz benne😅
De oxidosat 😅
a hegesztendő anyagot meg a pálcát meg sem tisztitjátok?En eddig angol nyelvű videokat néztem ahol mindig megpucolják a munkaanyagot meg a pálcát is acetonnal vagy valami mással...
Persze fel is polírozzák elötte, estimesét olvasnak neki.
Ez így van! Az igazi, minőségi hegesztés alapja a tiszta felület, tiszta Wolfram és hegesztő pálca...
Ez a videó szégyen a szakmára ne haragudj de ez a vélemenyem ! Ha szeretnéd küldök képet videót , hogy is kéne ennek kinéznie
Hát még ennek az oktatónak is volna mit tanulni ....
Varázslatos videó, így tovább.😊
Varázslatos. Mint egy romantikus film ugye? Beszarok... Komolyan.
Sokadjára nézem vissza ezeket a hegesztősulis videókat sajnálom, hogy vége lett a sorozatnak és ilyen rövid időt élt meg. Még most is sokat tanulok belőle, remélem azért folytatódik majd még! Azoknak pedig akik olyanokat írnak, hogy a tanár nem tud hegeszteni, jelezném ez kezdőknek szól ezért a hegesztés is olyan. Biztos vagyok benne, hogy ha éles helyzetben hegeszt akkor az nem így néz ki. A lényeg itt az, hogy a kezdők megértsék, ami videón keresztül átadva nem is olyan egyszerű. De kíváncsian várom azoknak a hegesztéseit feltöltve a youtube - ra linkel itt a videó alatt, akik szerint a mester nem tud hegeszteni. lehet próbálkozni. Had tanuljunk tőletek, bitzos vagyok benne hogy A @Becsületesnepper -t is érdekelné a a nagy tudásotok.
Szia, lesz még rész, nem engedtem el.
@@becsuletesnepper1 köszönöm a választ várom :)